ionden maken haast met loonoverleg Vandaag Aanslag op Israëlisch vliegtuig Geen scherpere normen uitworp fluor door Hoechst en Peehiney AcLtervoIgde jongen springt - dwars door ruit - woning binnen discursus iNieuwzeelandgriep is oud Er staan 107.700 woningen leeg Slaking bij Meeus voor rechter J mEeer zes weken korter werken bij Lnka Breda Th )krond. [an overleden na ongeluk in Poortvliet Amerikaanse luchtbrug naar Phnom Penh Sf ECHT ZICHT BIJ 45 PROCENT WEGGEBRUIKERS MINISTER VORRINK: uurlijk lekker OPTIMISME BIJ METAAL NIVELLERING IA' DE KNEL? Geen aeties Hoogovens .Jongeren-oorlog" in Breda? DirecteurDr. W. A. J. M Harks Hoofdredacteur: L. Leendekker Redactie- en administratie-adres Sieuwstraat 9. Terneuzen. tel. (01150)-79 20 ^....ementsprijs 24,70 per kwartaal; 8,35 per maand, nummers 45 ceint. Gironummer 1114111 Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Igerstraat 16, Breda. DINSDAG 14 JANUARI 1975 breide brochure een r postzegel, met uw BNA, afd. Mondeling fdnummer 457, nket bovenhoek SCURSUS. toestel 231. waard is. {■Z£EL^ Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. 27e jaargang No. 7559 DEN HAAG (ANP) Naar aanleiding van de berichten over een nieuwe Nieuwzeelandstam die verantwoordelijk zou jjn voor de huidige lichte stijging v - ntal grif eval- |len in ons land, is enige ongerusthe. P ngecnte personen. Bij hen is de vraag gerezen of de vaccinatie [ie zij in 1974 hebben gekregen, ook bescherming biedt tegen |deze stam. Van de zijde van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid wordt in verband hiermee meegedeeld, dat hier geen sprake is van een zeer recente stam. De Nieuwzeeland-(Port Chaimers)- tam werd al in 1973 gevonden. Alle in 1974 in Nederland uit- egeven vaccins bieden bescherming ook tegen deze stam. die (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 1 iktoher van het afgelopen jaar stonden er in Nederland 107 700 woningen leeg. Ten opzichte van april van het vo rige jaar betekent dit een toe neming van 7200 woningen (7 procentHet Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit berekend voor het ministerie van Economische Zaken. Van de 107.700 leegstaande woningen waren er 10.200 zo bouwvallig, dat zij niet meer voor bewoning geschikt wa ren. Van de wei bewoonbare legen woningen bevinden zich de meeste in het westen van net land (50.600), waar ten opzichte van april en toene- min werd geregistreerd van 2,3 procen' van de woning voorraad. Het kleinste aantal lege woningen is in het oosten van het land (14.900, oftewel 2 orocent van de woningvoor raad). Verreweg de meeste leeg staande woningen zijn de zo genaamde „oude" woningen, die al een keer bewoond zijn reweesi. Deze woningen na men ten opzichte van april toe met 9 procent tot 79.300, ter wijl het aantal leegstaande nieuwe woningen afnam met 1,3 procent tot 18.300. Van de nieuwe leegstaande woningen staat 52 procent langer dan vier maanden leeg. Bij de ou de woningen ligt dit percenta ge lager, namelijk 46 procent. In 1966 stonden er in Neder land 37.874 bewoonbare lege wonmgen. .A.O.'s SPOEDIG ROND hten als kkcr-fris >nnee! ng is geldig i t/m 25 januari 1975. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Gister- Biddag is in een ziekenhuis in Bergen op Zoom de 82-jarige P. J van der Male uit Poort vliet overleden aai de ver wondingen die hij bij een ver keersongeluk in zijn woon plaats had opgelopen. 'De man werd gistermiddag toen hij op een voorrangsweg fietste door een auto geschept en raakte daarbij zwaar ge- Wond De bij de staking van een deel van de chauffeurs van het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom betrok ken vervoersfederaties van de vakbonden hebben het hoofdbestuur van NKV, NVV en CNV geadviseerd een kort geding aan te span nen tegen het bedrijf. De vervoersbonden willen op die manier bewerkstelligen, dat het ontslag op staande voet, dat directeur D Meeus de stakers (zie foto) gister ochtend gaf, nietig ver klaard wordt. Morgen dient een kort geding voor de Bredase rechtbank, dal di recteur Meeus heeft aange spannen tegen de drie ver voersbonden. gegeven op lesavonden van ireide brochure een postzegel, met uw BNA, afd. Mondeling [nummer 457, iker bovenhoek )f bel 085 -716151, waardis. (Van een onzer vers'aggevers) BREDA Bij Enka Breda zal voo, de derde periode van zes wekfo arbeidstijdverkorting Worden aangevraagd voor bij na het gehele personeel van Enk. Breda Het gaat oir 97(1 werknemers waarvan er 380 in eeii roulat» *vsteeir eer dag vrij van werk zijn De vak bonden hebben ingestemd met deze regeling .Bii de arbeidstijdverkorting Bjii vooral de produktieafde- lltigen betrokken maai uok de Indirecte afdelingen ondervin den in toenemende mate de weerslag van deze pro luktie- ber>e lung in het bedrijf Er is nog altijd geen verbetering in getreden in de toestand die deze maatregeen noodzakelijk makpr en die veroorzaakt worol door de slechte afzetsi tuatie als gevolg van verzadi gingsia.-toren in de kunstve telrr.arkt Me» de vakl i.nden is daarover donderdag overleg gevoera Zii hebben begnp getoond vxn de argumenten waarmee lez" verlenging van de arlieidstijdierk .rting op nieuw is aangevraagd. PHNOM PENH (UPI> Cambodjaanse regeringskrin gen hebben gisteren bekend gemaakt dat Amerikaanse vliegtuigen zijn begonnen met he via een luchtbrug over- brergen van militair materieel naai de geïsoleerde hoofdstad Phnom Penh. Het Cambodjaanse opperbe vel had om de luchtbrug ge vraagd aldus genoemde krin gen nadat opstandelingen in de ItHici van hun met nieuw jaar ontketende offensief de Mekongrivier als levensader van Phnom Penh hadden afge sneden. Wa. de strijd in Zuid-Viet nam betreft, het opperbevel in Saigor heeft meegedeeld dat de Viet-Cong gisteren heeft geprobeerd een militaire bui tenpost ten westen van Saigon in te nemen, maar zonder suc ces De Zuidvietnamese lucht- hmc1-; vernietigde vijf pant servoertuigen van de Viet- Con-> en doodde tenminste 55 aanvallers tn een nota dringen de V.S. ar op aan dat Noord-Vietnam zijn offensief in Zuid-Vietnam staakt Een woordvoerder van her ministerie van buitenland se zaker herhaalde dat de V.S zich zullen houden aan de hui diep Amerikaanse wet die n:ouwe inmenring in Indo ""hins verbiedt De woordvoer der zei dat de reeering nog hart studeert oo de vraag of aan hef font-es mo=t worden gevraagd om tnertemmin" wir verhoving van de eeonn- misohe en militaire hnirt aar zowel Zuid-Vietnam als Cam bodis,. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de komende drie weken valt bijna zeker de beslissing over de lonen voor dit jaar. In deze periode wordt er onderhandeld over ongeveer 70 cao's (collectieve arbeidsovereenkomsten), waarbij ruim één miljoen werknemers zijn betrokken. Gisteren zijn de onderhandelingen over de bijzonder belang rijke cao voor de metaalindustrie (bijna een kwart miljoen werknemers) gestart. De industriebonden en de metaalwerkge vers willen een snelle beslissing: binnen 10 dagen staan drie onderhandelingsgesprekken op de agenda. Op 21 januari a.s. wil men klaar zijn. De metaalonderhandelaars van beide zijden toonden zich gisteren tamelijk optimistisch. De onderhandelin gen over een nieuwe bouw-cao (ook belangrijk) zijn ook al, 'ij het moeizaam, op gang gekomen. tic bijzonder belangrijk. Daar bij kan de door de industrie bonden gewenste nivellering problemen opleveren en het onderhandelingsschema danig in de war sturen. Op dit punt zijn de werknemersvertegen woordigers bij de cao-ge- spreküeu al verdeeld. De Unie BHLP (ex-NKV-bond voor hoger en middeloersoncel) is tegen de eis van dc industrie honden om de helft van dc startloonsverhoging in een vast bedrag te laten geven. De Unie krijgt waarschijnlijk steun van de werkgevers. On danks deze tegenstelling zijn de kansen op snelle cao-ac- coorden niet klein. Over het hele front van de cao-gesprekken zetten de vaktonden vaart achter het overleg, vooral omdat de mis lukte onderhandelingen over een centraal loon- en prijsae- coord lang hebben geduurd. Behalve in de metaal en de douw wordt er ook in andere landelijke sectoren, zoals con fectie, textiel, leerindustrie, groente- en fruit en de sigare- n industrie onderhandeld over betere arbeidsvoorwaarden. Daar naast wordt er ook al onderhandeld in de mammoet- bedrijven, Hoogovens en Phi lips. Het ziet er voorlopig naar uit, dat er een goede kans bestaat, dat de cao-onderhan delingen, mogelijk met wat strubbelingen, in een overeen stemming, dus in een nieuwe cao, eindigen. De vakbonden kunnen zich bij de hoge werk loosheid moeilijk veroorloven (stakings) acties te voeren. Ook spelen bij het geringe en thousiasme onder de bonden voor acties de niet meer zo dik gespekte stakingskassen mee. Die hebben in 1973 een fikse aderlating ondergaan tij dens de maanden durende ac ties in verschillende bedrijf stakken en bedrijven. Om de huidige situatie bij de cao-onderhandelingen goed te kunnen begrijpen moeten we terug naar het mislukken van het centraal accoord De laatste eis van de vakbewe ging was toen 2%, waarvan de helft in een vast bedrag De ondernemers wilden niet ver der dan een loonsverhoging van 1%%. Een accoord over de loon stijging leek wel mogelijk Maar dan hadden de vakcen trales hun andere kerneisen moeten laten vallen, zoals alle personeel van hoog tot laag onder de werking van de cao, openbaarheid van alle salaris sen per functie binnen de be drijven, een vloer van f 175,- per procent prijsstijging in de prijscompensatie. Vervolgens besloten BW, NKV en CNV bij de cao onderhandelingen in de ver schillende bedrijfstakken een gecoördineerd beleid om tote- re arbeidsvoorwaarden te be reiken te voeren Dit betekent in de praktijk (en dit wordt ook toegepast): de vakbonden stellen overal dezelfde kerneis en, hoawel enig verschil mo gelijk blijft, omdat soms reke ning moet worden gehouden met afwijkende situaties in zwakke bedrijven of bedrijfs takken. Tot nu toe hebben de bonden overal een loonsverho ging van 2% geëist. Voor de vakhonden zijn de materiële wensen en niet min der de verdeling van het be schikbare geld voor de werk nemers (van hoog tot laag) in de huidige economische situa. Een protocol dat Hoogovens met de vereniging van hoger hoogovenspersonee] heeft af gesloten, hangt overigens als een dreigende wolk boven het komende cao-overleg, althans volgens het deze week ver schijnende nummer van WIK. orgaan van de Industriebond NVV. De kans bestaat dat de ze bond niet aan die onder handelingen zal deelnemen. Het is mogelijk dat de leden van de bond het advies krij gen om geen cao met Hoogo vens af te sluiten. OPKLARINGEN Opklaringen. Krachtige tot harde wind uit zuid westelijke richting Maxi mumtemperatuur rond 9 graden. STAD EN STREEK Geestelijke volksgezond heid in Zeeland in de knoop. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Ford acht oorlogskansen in het Midden-Oosten zeer groot. Pagina 9 Ex-spion Gehlen ontluis terd. Pagina 10 Boer Graaskamp moet niets hebben van de al ternatieve landbouw. Pagina 11 SPORT Van Hanegem neeml noc geen beslissing. Pagina 1' RADIO EN TELEVISIE Fresné vijftig jaar aar> Franse film- en tonee top. Pagina (Van onze redactie buitenland) PAKIJS Dankzij het feit, dat twee afgeschoten bazoeka- granalen gisteren hun doel, een Israëlische Boeing-707 met 136 passagiers op de luchtha ven Orly in Parijs, misten, is gisteren een grote ram» voor komen. Twee mannen openden gis teren het vuur toen bet Israë lische toestel op ongeveer der tig meter voorbij taxiede op de luchthaven Orly. Zij misten de Boeing maar troffen de daarachterstaande DC-9 van de JAT. Dit vloegtuig liep zware schade op. Een Joego slavische steward en een Fran se politieman, die de machine inspecteerde, werden gewond. De daders verdwenen in een witte auto, waarmee zij kort voor de aanslag een terrein bij het stationsgebouw waren op gereden, dat normaal wordt gebruikt voor ambulances. Hun voertuig werd later onbeheerd in een voorstad van Parijs te ruggevonden. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Zowel de Palestijnse com mando-organisatie Zwarte September als de Arabische guerrillagroep Mohammed Boedi Commando hebben de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De Arabische guerrillagroep, die zich heeft genoemd naar een pro-Pales tijnse Algerijnse balling, die door een bom in een auto in Parijs werd gedood, zei, dat de bazoekagranaten gericht waren oo het toestel van El Al en kondigde aan, dat bet de volgende keer raak zou zijn. Zwarte September liet we ten. dat de operatie werd uit gevoerd als antwoord op de raketaanval op de kantoren van de Palestiinse bevrij dingsorganisatie PLO in Bei roet op 10 december van het vorig jaar. UTRECHT (ANP) Uit een in opdracht van Veilig Verkeer Nederland gedaan on derzoek onder zo'n 2600 weg gebruikers blijkt dat 45 pro cent van de geteste mehser één of meer afwijkingen van het gezichtsvermogen vertoon de. De bij het onderzoek be trokken personen waren allen vrijwilligers zodat de steek proe» niet representatief is voor de totale groep wegge- bruikc-s. Een verdere analysering van de testgegevens toont aan dal in de leeftijdsgroep van 60 jaar en ouder bi.i 70 orocent één of meer afwijkingen van de 'gen werden geconstateerd Het taagst lag dit percentage bij de groep tol 19 jaar, name lijk 35 procent Ongeveer 20 procent van de geteste mensen had problemen met de dieptewaarneming bi 12 procent was de aanpassing van de ogen aan het donker na verhlinding niet in orde aldus het VVN. i (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Vorrink (Millieithygiëne en Volks gezondheid) ziet geen aanleiding de normen voor fluor-uitworp door de Zeeuwse bedrijven Hoechst en Peehiney te verscherpen. Zij antwoordt dat de PPR-kamerleden Waltmans en Jansen, die zicit erg ongerust hebben getoond over de mate waarin beide bedrijven hun fluor afstoten. Zii hadden de minister ge vraagd, of het juist is dat door irei meer voorkomen van fluo- rose bij dieren rond de bedrij ven scherpere normen gesteld behoorden te worden. Die vraag kan. aldus de bewinds vrouw. niet zonder meer be vestigend worden beantwoord, omdat veel meer aspecten aan de orce zijn, dan beide kamer leden in hun vragen suggere ren Ten tijde van de behande ling van de vergunningsaan vraag voor de eerste fosforo- ven van Hoechst (zomer 19661 kc-n niet helemaal worden voorzien of en in hoeverre de oij het gevolgde procédé on- vermiidelijk in de lucht ge brachte fluorverbindingen aan leiding zouden kunnen geven tot ongewenste effekten, zoals net. ontstaan van fluorose bii dieren. F.cri commissie (ingesteld in tot kader van de overeen komst tussen het rijk, de pro vincie Zeeland en de gemeen te Vlissingen) onderzocht de mogelijke neveneffekten, maar kwam tot de slotsom, dat die onwaarschijnlijk zouden zijn. Op grond daarvan verleende het Vlissingse gemeentebe stuur de nodige vergunningen aan Hoechst. Later kregen ook twee andere fosforovens van dit bedrijf een vergunning om te gaan draaien, (zie ook pag. stad-streek). «*g ""ijii.-i ijl'"] MESM Op deze foto de huiskamer, waar de jongen binnen sprong Bij 1, het mes, bij 2, de paraplu, die hij bij zich had. (Van een onzer verslagge vers i BREDA De 16-jarige Bredase iongen R.S. is zon dagavond in doodsangst dwars. door een grote ruit de woonkamer van de bekende atleet Cock van Blerck inge doken. Als een Kamikaze-pi loot stortte hij zich met een groot slagersmes in de ene en een paranlustok met scherpe punt in de andere hand door de dikke voorruit heen. Een schrammetje ho ven op zijn hoofd was zijn enige verwonding. Dc jongen een Surinamer, werd achtervolgd door een andere Surinamer, die vol gens S. gewapend was -net eer, mes en-of revolver, De onbekende zou geprobeerd hebl-en hem dood te riden en toen dat mislukte hem overhoop te steken Dat ge beurde t'»en S. een telefoon cel aan de Cornelis Joos- straat uitkwam. Volgens de Bredase oolitle staat de achtervolging in di recte relatie met een cteek oartr zaterdagnacht op de J VI a«7 1 Ir tv-invT-ni rif op Surinamer R.G. een steek wond in de rug opliep. Deze mar is opgenomen in het Ig- natiusziekenhuis. Reconstructie van de feiten wij ai uit, dat er in de Suri naamse gemeenschap in Bre da twee groepen jongeren op voec van oorlog met elkaar moeten staan. Wat de kern var de vete is is niet be kend De öeide slachtoffer van de (nog) onbekende da der weigeren iets tegen de politie te zeggen, kennelijk U't angst voor nog verder gaande acties van hun tegen- stanaer(s). De recherche heeft R.G. in het ziekenhuis korte tijd kunren ondervragen, nadat rle man daar zaterdagnacht do boel op stelten had gezet. "r> -ar onlitte assistentie nodig was Zijn toestand- blijkt evenwel zo ernstig te zijn dqf hl1 zondag en ook giste ren niei eerder ^oUroord kon wot den Het is de vraag of de man iets zal meedelen over de mogelijke dader wan1 ziir> an<*st moet vol gens de nolifie erg groot ziin

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1