Koppeling in Russische bemande ruimtevlucht VOORUITGANG OP CONFERENTIE Angola met grote spoed naar onafhankelijkheid f* Zestig Chinezen aangehouden Amsterdam in N Restant raket in oceaan gevallen Amerika kiest YF-16 Politieke kloof zwart-blank in Rhodesië groter Demonstratie beroepschauffeurs Israëlische actie in Libanon Hellavoorde Pessimist Ford overweegt belastingverlaging in bisdom Limburg BIJ LUCHTMACHT TE WEINIG OPENHEID Green Spot zciderprik binnenland buitenland iLLEN rr Politieman redt kleuter in Vught Vooruit wans Naar Nederland SADAT NAAR FRAMnRUK DS '70 Eindhoven achter mevrouw Van Veenendaai AARDBEVING IN KAIJKASUS MAANDAG 13 JANUARI 1975 >i ui uws. op je boter- |idio]ournaal). ie arbeidsvi- Jlaire verzot k- Jadiojournaal op verzoek, en de middag, naai. 14.06 15 03 Pop- De Hitmees- linternationale |7 06 Radio- 1 02 Joost mag 19 02 Drie ÏO 20 00 (S) een pro ll we platen op (pop, jazz en Tilt, een actie- |onus-top-tien. :z-programma. 23.02 (S)Wim (S) Jan Uon- 1)2 De NaJit- 102-7.00 Alfred |(Nederl.) mededelingen In 12 08 Strip: |d-actualitei .en studio. 13j0 Jrbericht. 13.10 ■13.25 Buiten icht. 13.30 Spie- cultuur (14.00 I Nieuws 15.03 Ir alle leeftijden Ier verbruik, mi- inciën (16.00 Happy music uit Lijden met ver dere inforrj.de sten. (17 33 en 18 15 S;\J:-t). In weerben .'it. |ten. 19 30 Teal- Muziek pro eten en etfor- sen in dienst, Irs en Belgen in I 20 30 Niev.v/s. Imet alles gat res >n toneel 21.00 Strip, avondidi- lieuws2S.40 1-0 15 Schoop- len famiJiegroe- i i i 1 2 i uea pueqsnq nep )(.- ta (aojsuai; «.d tllj IJBB13*,. JB't WASHINGTON (AFP) De terugkeer in de dampkring van de tweede trap van de grote raket Saturnus 5, die in mei 1973 werd gebruikt voor de lancering van het ruimte station Skylab schijnt goed te zijn afgelopen. Het Amerikaanse bureau I voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) deelde zaterdag offi cieel mee, dat het grootste stuk van de in totaal 38 ton wegende tweede trap o-> 1000 mijl ten wensten van Gibral- tar in de Atlantische Oceaan terecht is gekomen. VoLgens het bureau wordt aangenomen dat het merendeel van de trap in de dampkring is ver brand Overigens achtte de Nasa het niet uitgesloten dat er fragmenten zijn gevallen in de Sahara, op verscheidene hon derden kilometers ten zuiden van Marakesj in Marokko. Aanvankelijk was gemeld dat er een stuk terecht was geko men in de Indische oceaan. Volgens de Nasa bleek echter later dat de tweede trap die op circa 160 km. afstand om de aarde draaide voordat hij in de dampkring kwam, bij deze terugkeer als een keil- steen van de atmosfeer was opgesprongen om vervoLgens na nog een keer om de aarde te zijn gedraald de dampkring binnen te dringen. Voor dit gebeurde was het gevaarte trouwens al in twee delen uit eengevallen. Het enige grote Amerikaanse ruimteobject dat nu nog om de aarde draait, is het Skylab-station zelf. Men verwacht dat dit niet voor 1981 in de dampkring terug keert. De Nasa overweegt de mo gelijkheid om voor die tijd astronauten naar het ruimtes tation te sturen voor het aan brengen van een springlading die Skylab moet vernietigen Het station dat nu op 320 km afstand om de aarde draait, weegt bijna tweemaal zoveel als de tweede trap van de Saturnus-raket. In 'f kort PERZIë zal nooit aan een olie embargo meedoen als er op nieuw een Arabisch-Israëlische oorlog uitbreekt. Dit heeft pre mier Amir Abbas Hoveyda op een persconferentie verklaard, nadat hij gekozen was tot se cretaris-generaal van de „nieu we Perzische (regerings) partij". DAVID ROCKEFELLER, de president-directeur van de „Chase Manhatten Bank", gaat in de tweede helft van deze maand naar het Midden-Oosten voor een „oriënteringsbezoek" TEL AVIV (AFP) Een Israëlische patrouille heeft za terdagnacht een actie uitge voerd tegen Palestijnse com mando's in het zuiden van Li banon. Daarbij werd een Pa lestijn gedood. De actie in de omgeving van de berg Dov had ten doel de Palestynen op te sporen die zaterdag een aanval hadden ge daan op een Israëlische pa. trouille, waarbij vier Israëlisch» l militairen werden gewond. (ADVERTENTIE) Voor de Pessimist Hella halogeen mistlampen. Daar wordt-ie weer optimistisch i van. WASHINGTON (ANP) President Ford overweegt „zerp serieus" de belasting druk voor de inwoners van de Verenigde Staten dit jaar met twintig miljard dollar (onge veer viiftig miljard gulden) t» verminderen. Het nog aan te kondigen re geringsprogramma ter bestrij ding van inflatie en recessie zal tevens een belastingvoor deel van vijf miljard dollar (circa 12,5 miljard gulden) voor het bedrijfsleven omvat ten. in de vorm van een ver hoging van de belastingaftrek voor investeringen. „In een interview in de Haagse Post heeft de minister van Financiën de heer Duisen- berg, het besef tot uitdrukking gebracht dat de overheidssec tor niet onbeperkt kan worden uitgebreid. Dit nieuwe geluid is aanleiding een dringend be roep te doen op de Nederland se regering de belastingen I drastisch te verlagen", aldus gisteren prof. dr. A. Heertje, hoogleraar in de economie aan de universiteit van Amster dam, in het radiojournaal van de AVRO. Prof. Heertje is van oordeel dat Nederland het voorbeeld van de Verenigde Staten moet volgen Vraag om gratis katalqgus met produkten-overzlchr en sticker bij: - Sluyter b.v. Franciscusdreef 40, Utrecht, tel! 030 - 614141 VUGHT (ANP) Een 27-jarige politiea gent heeft zaterdag de vijfjarige E. van E. uit het water van een vijver hij liet raadhuis van Vught gehaald en na een mond-op-mond-beade ming van ongeveer ze ven minuten de jongen in leven kunnen hou- en. De agent wilde juist zijn dienst in het op cir ca tweehonderd meter afstand van de vij ter staande bureau begin nen, toen de melding daar binnenkwam dat er een kind in het water lag. De politieman rende naar de vijver, begaf zich in het water en vond de jongen die, naar het scheen, reeds overle den was. Juist op he< moment dat de GGD ter plaatse was gekomen, bleken de pogingen van de agent met succes te worden bekroond De kleuter is naar het Groot Zieken- gasthuis te Den Bosch overgebracht. Gisteren werd zijn toestand goed genoemd. ROERMOND (ANP) De missiesccretarissen hebben hun verontwaardiging uitge sproken over het ontslag van pater Nelen als directeur van de missieraad in Limburg. Zij deden dit in een brief aan monseigneur Gijsen. De mis- siesecretarisscn zeggen vooral verontwaardigd te zijn over de motieven van het ontslag. In hun brief zeggen de mis siesecretarissen verder te wil len gaan dan alleen een pro test. Zij hebben derhalve be sloten achter het werk van de missieraad en pater Nelen te blijven staan en dit te steu nen. Als consequentie daarvan zullen zij de nieuw aan te stellen functionaris en de toe komstige adviesraad niet als zodanig erkennen. EINDHOVEN (ANP) „De koninklijke luchtmacht kent geen echte openheid. Er wordt slechts gewerkt met een pseudo openheid. Het militair en burgerpersoneel wordt al leen maar in- en voorgelicht in een mate die door de de fensieteiding wenselijk wordt geacht" Dit schrijft luitenant >L Stelling, personeelsofficier van de vliegbasis Eindhoven ln een uitvoerig rapport aan alle leden van de vaste defen siecommissie in de Tweede Kamer. Hij vraagt aandacht voor de problemen rond het eventuele vroegtijdig „slapend maken van de Ëindhovense basis Welschap. Over de inhoud van het rapport heeft de luitenant een onderhoud gehad met ge nera-al Knoop, de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten. „Tijdens dal gesprek is toch wel duidelijk geworden, dat tussen de generaal en een mi nimum deel van het Welschap personeel een groot verschil in interpretatie bestaat over de mate waarin openheid kan worden bedreven" aldus luite nant Stelling. In het gesprek zou door generaal Knoop ook zijn gezegd, dat een besl.ssing ten aanzien van Welschap nog niet is genomen. Door het ontbreken van openheid en inspraakmogelijk heden is, volgens luitenant Stelling, het vertrouwen van liet Welschap personeel in de de1"-- eleidinig ernstig go (Van onze redactie buitenland) LOEANDA-ALVOR Angola zal in november van dit jaar onafhankelijk worden zo heeft Diogenes Boavida, lid van de MPLA-delegatie bij de onderhandelingen met Por tugal in Alvor gezegd in een interview met radio-Loeanda. De besprekingen in Alvor hebben zaterdag tot diep in de nacht geduurd en zijn gisteren voortgezet. zei dat hij niet kon voorspel len wanneer de conferentie re sultaat zou afwerpen, maar, zei hij, „er is veel vooruitgang geboekt en daarom scharen we ons met veel optimisme verder rond de onderhandelingsta fel". De drie bevrijdingsbewe gingen MPLA, FNLA en Unita hebben de Portugese delegatie een gemeenschap pelijk stuk voorgelegd met hun voorstellen voor de re geling van de onafhankelijk heid. De Portugezen vinden het een bruikbaar werk-do- cument, maar zeggen op en kele punten met de Ango- lezen van mening te ver schillen Zo zou Portugal eerst ver kiezingen willen, alvorens de onafhankelijkheid wordt ver leend, terwijl de Angolezen eerst onafhankelijkheid en dan verkiezingen willen. Boavida zei in zijn inter view dat er tijdens de onder handelingen harde noten ge kraakt moeten worden, maar dat hij optimistisch is omdat de drie Angolese delegaties werken in een geest van eens gezindheid en omdat de Portu gese delegatie blijk geeft van een geest van verzoening. Portugals minister van bui tenlandse zaken Mario Soares heeft gisteren in een interview gezegd dat op de topconferen tie over de onafhankelijkheid van Angola „veel vooruitgang" is geboekt en dat hij erop vertrouwt dat er een verdrag uitkomt. Soares, leider van het Portu gese onderhandelingsteam, zei dat de afgevaardigden werk ten aan een „lang, ingewik keld document", waarin de toekomst van Angola", in bre de lijnen wordt uitgestiD- peld" De Portugese bewindsman Als belangrijke discussie punten noemde dr. Soares: de voorgenomen overgangsrege ring ter voorbereiding van de onafhankelijkheid, het organi seren van verkiezingen voor een wetgevende vergadering en de status van de Portugese soldaten die in Angola zijn gelegerd Mario Soares zal op 24 janu ari naar Nederland komen. De leider van de Portugese socialistische partij brengt dan een driedaags bezoek aan ons land op uitnodiging van de VARA en van de Partij van de Arbeid, voor de inza melingsactie „Houdt Portugal vrij", ten bate van de socialis tische partij in Portugal. Op 24 januari zal Mario So ares spreken in Rotterdam voor de Rotterdamse afdeling van zijn partij, die gevormd is door in Rotterdam werkende Portugese arbeiders. Op 25 ja nuari, de dag dat in de meeste Nederlandse gemeenten voor de inzamelingsactie zal wor den gecollecteerd, zal Soares hoofdpersoon zijn in het radio- en televisieprogramma, dat de VARA de gehele dag uitzendt als onderdeel van de actie „Houdt Portugal Vrij". Eind voriige week werd be kend dat zich in de socialisti sche partij van Soares een splitsing heeft voltrokken: de radicale linkervleugel heeft een eigen partij opgericht. Gevech tsvliegtu ig WASHINGTON (AFP-RTR) De Amerikaanse lucht macht heeft de YF-16 gekozen als het nieuwe gevechtsvlieg tuig van de toekomst. Dit is zaterdag in goedingelichte kringen in Washington verno men. Deze keus moet nog worden goedgekeurd door de minister van defensie, James Schlesinger. In Washington verwacht men dat vandaag of morgen het ministerie van de fensie bekend zal maken of de luchtmacht inderdaad de door General Dynamics ontworpen en gebouwde éénmotorige YF- 16 als lichtgewicht jager zal krijgen Daarmee zal dan een einde zijn gekomen aan de hevige concurrentiestrijd om het „contract van de eeuw' tussen General Dynamics en Northroo Corporation die haar tweemotorige YF-17 Cobra had ingezet. PRESIDENT Gerald Ford zal woensdag a.s. op een gemeen schappelijke vergadering van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden in de jaarlijk se boodschap „state of the uni on" een omvangrijk econo misch program ontvouwen voor de bestrijding van de re. cessie MOSKOU (Tass) Gister morgen is een koppeling tot stand gebracht tussen de vrij dagavond gelanceerde Sojoez 47 en het ruimtelaboratorium Saljoet 4. Aldus een medede ling van radio Moskou. Aan boord van de Sojoez 47 zijn lt. kol. Alexej Goebarev, links op de foto, en boord werktuigkundige George Gre-tsjko rechts, die beiden voor het eerst een ruimtereis maken. Na de koppeling zijn Goeba rev en Gretsjko aan boord van het op tweede kerstdag in de ruimte gebrachte laboratorium Saljoet 4 gegaan. Het pro gramma dat zij hebben uit te voeren omvat volgens Tass de volgende punten: onderzoek naar natuurkundige processen en verschijnselen in de ruim te, waarneming van geolo- gisch-morfologische doelen op het aardoppervlak en weer kundige formaties en ver schijnselen ten einde gegevens te verkrijgen die van belang voor de nationale economie kunnen zijn, medisc-h-biologi- sche onderzoekingen en proe ven met het verbeterde ont werp van de Saljoet en met de uitrusting en boordsystemen. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft op de Zeedijk een zes tigtal Chinezen aangehou den, die behoorden tot elk aar vijandige groeperingen. Het waren namelijk Chine zen uit Hong-Kong en uit Singapore. De razzia werd door een groot aantal agenten uitge voerd, omdat de jxilitie een tip had gekregen dat de beide groeperingen van plan waren (ADVERTENTIE) SALISBURY (RTR) De politieke kloof tussen Rhodesiës zwarte nationa listische leiders en de blan ke minderheidsregering van premier Ian Smith is giste ren weer verbreed toen de Afrikaanse nationale raad ANC weigerde een voorge stelde constitutionele con ferentie bij te wonen tenzij aan een reeks prealabele voorwaarden werd voldaan. Volgens de ANC komt RIJSWIJK (ANP) Verte genwoordigers van enkele be staande actiegroepen van be roepschauffeurs hebben zater dagmorgen in Rijswijk een petitie aangeboden op de kan toren van de werkgeversorga nisaties NOB-wegtransport, de Nederlandse Bond van Prot. Christelijk Beroepsgoederen- vervoerders en de Katholieke V ervoerdersorganisatie. Reden voor de petitie waa het feit. dat de onderhandelin gen tussen werkgever en vak bonden over een nieuwe cao voor de chauffeurs zijn vast gelopen. De bonden hadden onder meer een structurele verbetering van het loon ge vraagd. waarbij ervan werd uitgegaan Jat de chauffeurs een achterstand hebben van on geveer honderd gulden in de week. De werkgeversorganisa ties zijn volgens de chauffeurs onvoldoende aan dit verlangen tegemoet gekomen. Op 21 ja nuari worden de besprekingen hervat. In de petitie wordt het beroepsgoederenvervoer een sociale jungle genoemd. Zelfs de cao, het broodmager schijntje aan werknemersrech ten, wordt in de meeste be drijven niet eens toegepast. Verder spreekt de petitie van zwart betaalde jaagpremies, een minimum basisloon, een dwang tot overwerk en slechts onverantwoord lage lonen, die »en redelijke beloning binnen het bereik van de werknemer» brengen. Daar het vaik zich op de weg afspeelt is het een spel met het leven geworden, zo wordt verder gesteld. Per maand vinden zes chauffeurs de dood op de weg, omdat ze te lang achter het stuur zaten. Gevraagd wordt het basisloon en de secundaire arbeidsvoor waarden op te trekken. Ook wordt opgemerkt dat de orga nisaties hun leden moeten dwingen de cao na te komen. Omdat geen massademonstra tie werd nagestreefd is zater dagmorgen slechts een korte stoet geformeerd, die naar dr kantoren ging. Er werden spandoeken en met leuzen be schilderde doodskisten meege voerd (zie foto), die het sym bool moesten zijn van de do delijke ongevallen als gevolg van de „schandelijke werktij den in het beroepsgoederen vervoer". Smith de acht voorwaarden niet na die in december in Loesaka zijn overeengeko men. Woordvoerder Edson Sithole van ANC zei, nadat het be leidsorgaan van de raad had besloten de conferentie niet bij te wonen, dat onder de voorwaarden van Loesaka wa ren vrijlating van alle politie ke gevangenen, algemene am nestie voor degenen die van politieke misdaden worden verdacht, het scheppen van de voorwaarden voor vrije poli tieke activiteit en het ophef fen van de staat van beleg in Rhodesië. De ANC zal afgezien van het voldoen aan de gestelde voorwaarden de constitutio nele conferentie ook alleen maar bijwonen, wanneer zij wordt bijeengeroepen door En geland, wordt voorgezeten door de Britse minister van buitenlandse zaken Callaghan en wordt gehouden buiten Rhodesië, zei Sithole. De regering-Smith, die pas de vrijlating van zwarte poli tieke gedetineerden tijdelijk heeft opgeschort, wil dat de constitutionele conferentie plaatsheeft in Rhodesië. Zij stemde met de conferentie in krachtens een overeenkomst die zij vorige maand in de Zambiaanse hoofdstad met de nationalisten sloot. Krachtens deze overeenkomst stemden de nationalisten in met beëindi ging van de guerrilla en Smith met het vrijlaten van zwarte politieke gedetineerden en het convoceren van de constitutio nele conferentie. Maar vorige week zette Smith de vrijlating stop omdat de guerrillastrijders hun woord niet zouden hebben ge houden en weer zouden zijn gaa.i vechten Smith is van mening dat de guerrillastrijders hun wapens moeten neerleggen en zich overgeven of anders uit Rho desië moeten vertrekken. Si thole zei zondag dat de wa- penstil standsovereenkomst niets anders inhoudt, dan dat er niet meer geschoten wordt en niet verder wordt opgerukt voorbij de linies waarlangs de strijdende partiien zich bevon den toen het bestand van kracht werd CAIRO (AFP) President Sadat zal van 25 28 januari een bezoek aan Frankrijk brengen. Dit neeft. het Egypti sche blad El Achram be richt de strijd om de macht in de Chinese onderwereld uit te veohten met vt urwajaens. Re chercheurs deden een inval in een Chinese nachtsociëteit ge naamd club Chung-Kiu. De binnen aanwezige Chinezen namen hals over kop de vlucht naar de achterzijde van het pand, daar vingen politieagen ten de mannen op en brachten hen bijeen op een kinderspeel plaats achter de Molensteeg. In het halfduister wierpen de Chinezen hun wapens weg. De recherche trof later negen pis tolen en revolvers op de bin nenplaats aan. De 60 arrestanten werden overgebracht naar het bureau Warmoesstraat, waar de re cherche aan een intensief ver hoor begon. Onder de arres tanten bevonden zich verschei dene Chinezen die illegaal in ons land verblijf bleken te houden. Zij werden overgele verd aan de vreemdelingen dienst. Een inspecteur van de Amsterdamse politie heeft verklaard, dat de machtsstrijd tussen de Hong ong Chine zen en de in minder aantal zijnde Singapore Chinezen ge streden werd om de heer schappij in de heroïne-handel. „Wij zijn met onze inval in de Ch'nese nachtsociëteit preven tief opgetreden om erger te voorkomen", aldus de inspec teur. EINDHOVEN (ANP) In een zaterdag gepubliceerd» verklaring spreekt het bestuur van de Ëindhovense afdeling van DS'70 zijn grote erkente lijkheid uit dat mevrouw S. van Veenendaai van Meggelen achtergronden intenties en ge dragingen van Proloog in de openbaarheid heeft gebracht Mevrouw Van Veenendaai is lid van de Ëindhovense afde ling. „Het bestuur had er de voorkeur aan gegeven als me vrouw Van Veenendaai slechts juridisch houdbare beweringen had gedaan. Door hetgeen nu echter al naar buiten is geko men is een belangrijke bijdra- R" geleverd aan het ontmaske ren van Proloog", aldus de verklaring. De verklaring besluit met een oproep aan de politieke partijen die samenwerking bo ven onverdraagzaamheid stel let. en om er aan mee te werken dat Proloog de heillo- z- weg van nolitieke indoctri natie verlaat en terugkeert naar het hren-en van cultureel vormingstoneel voor jonge mensen". MOSKOU (DPA) Een aardbeving heeft in Dhage- stan het noorden van de Kau kasus aanzienlijke schade aangericht zo schrijft het Sov- jetruss;sche partij-orgaan P-avda. Het centrum van de aardbeving lag in een nieuwe stadswijk Buinaksk. De tegen aardbevingen bstand ziinde vijt verdiep:ngen hoge flatge bouwen. die h'er vier jaar ge leden zijn gebouwd hebben de schokk'-n u'tstekend door- staan zo meldt de Pravda. Er zijn geen doden geval len (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5