Centrale registratie verkeersongevallen Citroen CX klopt Golf met 65 pt. Tussen wielen Westerse kennis niet zo maar overnemen Gehorigheid is hét probleem in flats de Indonesië 25 jaar (deel 6) PSYCHOLOOG MENZO DANZ EN DE FLATNEUROZE binnenland buitenland AUTO VAN HET JAAR 1974 Onbehagen Reisgeld Stimulans Sociale aspecten Aanpassen •ZATERDAG 11 JANUARI 1975 Op 1 januari is een begin gemaakt met een nieuw lande lijk systeem van registratie van verkeersongevallen. Deze verkeersongevallenregistratie (VOR) maakt deel uit van de nieuwe dienst Verkeersveilig heid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en is bedoeld om een overzicht te krijgen van het totale aantal verkeersongevallen in ons land. Tot nu toe ontbreekt een dergelijke centrale registratie, in feite zijn er verschillende instanties en systemen die zich ermee bezighouden Sinds de politie vanaf 1967 niet meer verplicht is van elk ongeval rapport op te maken wercl het hoog tijd dat het zou komen tot een centrale registratie omdat bij de huidige stand van zaken het overzicht ontbreekt De VOR zal in drie fases haar be slag krijgen; op 1 januari is de eerste fase ingegaan waarbij de registratie plaatsvindt op basis van gegevens die van de politie afkomstig zijn. In de tweede fase zullen ook gege vens van verzekeringsmaat schappijen en verzekerden worden verwerkt en in de derde fase komen ook gege vens uit bestaande registraties zoals van de Rijksdienst voor het Wegverkeer en van zie kenhuizen beschikbaar. In Hoensbroek bevindt zich de centrale van de VOR waar in eerste aanleg een kleine honderd mensen zich met de verkeersongevallenregistratie via computers zullen bezig houden, het ligt in de bedoe ling dat er t.z.t. 135 mensen bij VOR zullen werken. De Citroen CX, die - zoals reeds kort geleden gemeld - door een internationale jury is uitgeroepen tot auto van het jaar 1974, heeft deze titel ge wonnen met een voorsprong van 65 punten op nummer 2, de VW Golf. De Citroëo CX be haalde 229, de Golf 164 pun ten. Nummer drie werd de Audi 50 met 136, 4 was de FIAT 131 met 71, 5 de Volvo 200-serie met 31, 6 de Alfetta GT met 28, 7 de Mercedes 240 D 3,0 met 24, 8 de Lancia Bèta Coupe met 20, 9 de Seat 133 met 6 en 10 de Peugeot Coupé-Cabriolet V6 met 5 punten. De uit 48 leden (redacteuren van Europese autobladen) be staande jury diende bij de ver kiezing een keus te maken uit 15 auto's die in 1974 zijn geïn troduceerd en waarvan in middels 5.000 eenheden zijn geproduceerd. De auto's wor den beoordeeld op uiterlijke vormgeving, technische con ceptie, veiligheid en waarde voor het geld De juryleden konden ieder 15 punten verdelen over 5 au to's maar waren vrij in de toe kenning van het aantal punten per auto In totaal konden 528 punten worden toegekend waarvan de Citroen CX er 229 (is 43,4 verwierf. Niet minder dan 27 van de 48 juryleden zetten de CX als eerste op hun lijst, 10 anderen gaven de Citroen de tweede plaats Enkele jury uitspraken: „De meest homo gene auto van 1974", „biedt al zijn goede kwaliteiten aan tegen een aantrekkelijke prijs", „erg interessante tech nische conceptie die misschien tot 2 000 zal blijven bestaan, als de constructeur het hoofa boven water houdt", „Zonder enige twijfel een der origineel ste wagens uit de gehele auto- mobielhistone". Behalve de tien hierboven genoemde auto's kwamen op de lijst van 15 in 1974 nieuw uitgebrachte wagens, waaruit de jury een keus kon maken, ook nog voor VW Scirocco (3 gunten), Ford Capri Tl (1 punt), atsun 120 Y (0 punten), Dat- sun 260 Z (0 punten) en Mazda 929 (0 punten). LEIDENHoogbouw is de zondebok geworden waar mee men allerlei psychische aandoeningen belast omdat men de eigenlijke oorzaken niet wil of kan zien. Als je een moeizaam verlopend huwe lijk hebt is het voor jezelf maar ook voor je huisarts makkelijker om te denken dat het door die rotflat komt. Maar er zijn geen doorslag gevende aanwijzingen dat flats schadelijker zijn voor de geestelijke gezondheid dan eengezinswoningen. Dat is de conclusie van de 33- jarige psycholoog Menno Danz die onlangs een ongeveer twee jaar inbeslagnemend onderzoek naar de sociaal-medische aspec ten van de woonsituatie afsloot. „Het moet nu ook weer niet zo worden dat ons rapport ge bruikt wordt door allerlei in stanties of projectontwikke laars die overal hoogbouw wil len neerzetten", zo zegt ons Menno Danz in een toelichting op het rapport dat door de werkgroep milieu van het Ne derlands instituut voor preven tieve geneeskunde (TNO) in Leiden is uitgebracht. „Ik zeg niet dat flats voor de geestelijke gezondheid gunstig zijn. We hebben alleen maar geconsta teerd dat van die zogenaamde flatneurose weinig te bewijzen valt." Menno Danz weet wel dat in de opinie van de doorsneeburger de eengezinswoning met het tuintje hoog genoteerd staat. Maar er zijn flats en flats. „Het probleem zit hem meer in de ge horigheid dan in de hoogte", zo vindt hij. „Na de oorlog heeft men genoegen genomen met de minimumeisen op het gebied van gehorigheid om maar zo snel en zo goedkoop mogelijk te kun nen bouwen". „Dat is ook weer niet zo onbe grijpelijk", aldus Danz, „want niemand voorzag eigenlijk de enorme toename van het ver keerslawaai buitenshuis en bin nenshuis de opkomst van aller lei elektronisch speelgoed zoals stereo-installaties". Maar opmerkelijk is het bij voorbeeld dat in de typische nieuwbouwwijk Overvegt ir. Utrecht de bewoners van de eengezinswoningen meer last hebben van hun buren dan die van flats. „We leven trouwens in een luxe-situatie dat we in ons land kunnen tobben over de kwaliteit van het wonen", zo stelt Danz en passant nog vast. Het onderzoekteam heeft geen huis-aan-huis enquêtes gehou- den maar zich bepaald tot litera- r»n tri Pt tuurstudie. Alles wat na de oor log in binnen- en buitenland op het gebied van de relatie wonen-gezondheid is versche nen, is -bij benadering althans- nagetrokken en zoals dat zo mooi heet, geëvalueerd. Zo is gebleken dat de weten schappelijke publikaties in grote lijnen zeer terughoudend zijn om tot een vorm van flat neurose te concluderen. Van al lerlei onderzochte geestelijke en lichamelijke aandoeningen blij ken alleen ademhalingsmoei lijkheden bewijsbaar ongunstig beïnvloed te worden door het wonen in hoogbouw. Er zijn zelfs positieve gevol gen aan te wijzen. Jonge mensen die veelal om financiële redenen in hun eerste huwelijksjaren een flat betrekken hebben daar con tact met andere jonge gezinnen. Dat betekent dat kleine kinde ren sneller sociaal contact krij gen dan wanneer ze in een buurt wonen waar oudere echtparen zich gevestigd hebben. „Al moet ik toegeven dat voor kleuters hoogbouw niet zo geschikt is. Zij moeten buiten kunnen spelen onder moeders toezicht en dat valt in flats inderdaad niet mee." Het gaat er eigenlijk om, aldus Menno Danz, dat de mensen hun eigen prioriteiten gaan afwegen. Zo zal een jong stel dat een flinke tijd op kamers heeft ge woond dolblij zijn met een eigen voordeur. De eventuele nadelen van het wonen op een flat wor den weggestreept tegen de uit eindelijk bereikte zelfstandig heid. Men kan ook wonen in de nabijheid van een stadscentrum of van het dagelijkse werk pre fereren boven het eigen tuintje. Oudere mensen zullen veelal het comfort en het makkelijk schoonhouden van een flat op prijs stellen. Daarbij komt dan nog dat de wat recenter ge bouwde flats met centrale ver warming en douche of zelfs lig bad voor een nieuwe generatie van bewoners veelal luxer opge zet zijn dan hun ervaring in de ouderlijke woning was, aldus de gedachtengang van Menno Danz. Sommige mensen worden al kwaad als de hond bij de buren in de tuin een kik laat horen, an deren vinden het juist wel gezel lig om mensen om zich heen te weten. Zij kunnen met plezier in een portiek- of galerij-flat wo nen. De kans is niet gering kortom dat persoonlijke problematiek geweten wordt aan de eigenlijk neutrale woonomstandigheden al zou een algemeen onbehagen over de schaalvergroting van onze samenleving niet uit te vlakken zijn. Wie zijn prioritei ten goed op een rijtje zet, weet wat hij het liefste wil en bereid is daar een evenredig bedrag voor neer te leggen kan eigenlijk moeilijk met verwijten komen dat een flat hem niet bevalt. Het is een conclusie die in z'n alge meenheid opgaat maar in de praktijk uiteraard onrechtvaar dig kan zijn omdat veel mensen nu eenmaal geen uitwijkmoge lijkheden hebben dan wel zich van hun wezenlijke voorkeur niet bewust zijn. „Feit is wel dat de Nederlan der in vergelijking met de om ringende Europeanen relatief gering deel van zijn netto inkomen over heeft voor wo nen", aldus Menno Danz. Zo blijkt dat het nieuwe autootje en de jaarlijkse buitenlandse va kantiereis een bedrag vergen dat maandelijks omgeslagen- veelal een aanzienlijke betere (huur)woning zou kunnen ople veren. Menno Danz geeft zonder een spoor van verwarring toe zelf niet in een flat te wonen. Hij woont met vrouw en zoontje van twee maanden in een oude dok terswoning in Hem ergens tus sen Hoorn en Enkhuizen. „Maar ik heb tot mijn 28ste zonder tegenzin in stedelijke omstan digheden gewoond", zegt hij en „ik heb voor dat buitenwonen wel wat over want zo blijkt, wo nen in Hem en werken in Leiden dat is niet een van de meest voor de hand liggende forensentra jecten. Ik heb er, aldus Menno Danz, er de tijd en het reisgeld voorover. En bovendien woonde ik al in Hem toen ik die baan kreeg. In de praktijk bleek dat het met een beetje goede wil wel te combineren was". En dan tenslotte, een villa is natuurlijk altijd leuker dan een woningwetflat. Maar het gaat er om of een flat tekort zou schie ten als men de normen toepast die men op grond van de geeste lijke volksgezondheid mag aan leggen. En dan is, zo is toch wel de conclusie van de onderzoe kers, het antwoord duidelijk: vrijspraak wegens gebrek aan bewijs". JOHN ROOZEN (Door Casper Schuuring) Het is niet zozeer het geld, maar meer de kennis waar het om draait bij de verdere ontwikkeling van Indonesië en bij het bereiken van een billijker spreiding van de welvaart. Die indruk krijgt men niet alleen als men zich in dit land de ogen goed de kost geeft, maar ook door de talrijke contacten met ex perts uit het westen, die aan deze zo nodige ontwikkeling een steentje proberen bij te dragen. Een beter onderwijs, een effi ciënter ambtelijk apparaat, een verdere ontwikkeling van de landbouw en van de eigen indus trie, dat zijn enkele van de be langrijkste sectoren waarop die steun - welke niet behoeft te worden terugbetaald zoals bij leningen - zich nu reeds richt. De kleine man kan alleen dan de vruchten plukken van een ho gere welvaart. Dat is ook de filo sofie die ten grondslag ligt aan de inschakeling van steeds meer buitenlandse deskundigen. Thans, 25 jaar nadat Nederland uit Indonesië stapte, is het dui delijk dat juist die kleine man er niet op is vooruit gegaan. Naast het verlenen van finan- ling bij studenten om in ontwik kelingslanden te gaan werken, stimuleert deze tendens geluk kig. De stimulans vanuit Neder land blijkt in Jakarta - ook als gevolg van in Delft opgeleide studenten - door te werken in de kampongverbetering door de gemeente en de Wereldbank Het gaat daarbij niet direct om de huizen maar om de wegen en de vuilafvoer De bewoners blij ken dan in 50% van de gevallen zelf hun huizen te gaan opknap pen Onderwijs en dus meer kennis zullen voor de mensen in ont wikkelingslanden de sleutel voor de toekomst vormen, zei Een van de eerste voorwaar den voor het opheffen van de armoede in Indonesië is het ver garen van meer kennis en oplei dingsmogelijkheden. president Soeharto onlangs. „De historie heeft geleerd «hit die sleutel in handen is van on derwijzers, docenten en van hun opleidingsinstituten." In de zelfde Engelstalige Indonesi sche krant, die dit op de voorpa gina meldde onder de kop „In tellectuelen behoren hun mond niet te houden' stond elders een veel kleiner bericht met de me dedeling. dat in dit land onge veer 15 miljoen kinderen tussen 7 en 13 |aar niet naar school kunnen wegens een ontbreken van faciliteiten. Er is nog een lange weg te gaan! ciële steun, die voorlopig tevens blijft doorgaan ondanks de steeds groter wordende olie inkomsten, wordt ook vanuit Nederland meer en meer techni sche steun gegeven Het is on mogelijk om in dit kort bestek daarom een compleet overzicht te geven Het varieert van een bijdrage aan de nationale eco nomische planning tot het bou wen van goedkope woningen, de beheersing van de waterstand in Jakarta, de exploratie van tin in zee, een verbetering van de voedselproduktie, een efficiën ter scheepvaartnet tussen de ei landen, diverse irrigatie projecten, het weer in bedrijf brengen van havens, medische projecten, slachthuizen en kleine textielbedrijven. In totaal werken nu rond 100 experts uit ons land in Indonesië in dienst van de overheid Onge veer 20 van hen houden zich be zig met projecten, die vanuit de universiteiten voortkomen. Met die technische hulp van ons land is thans zo n f 30 tot f .35 miljoen gemoeid Ruim f 20 miljoen hiervan is overheidshulp Technische hulp betekent niet, dat er alleen de techniek een rol bij speelt. Integendeel, de sociale aspecten worden juist sterk erbij betrokken. Lector ir. B. van Bronckhorst van de TH in Eindhoven en tot voor kort bij de TH in Bandung werkzaam zegt het zo: „Het gaat om de to tale aanpak. We moeten die vanuit de Indonesische visie op bouwen en niet baseren op de westerse economie". Ir. E.J. de Bruijn van de TH in Twente en tot eind van deze maand nog in Bandung werkzaam, houdt zich bezig met de toepassing van mo derne management- en produk- tiemethoden bij de industrie „De industrie moet zich ont wikkelen. Van het overnemen van westerse methoden zien we hier de mislukkingen. Wij on derzoeken nu wat daarvan wel en met bruikbaar is. zowel wat techniek als organisatie be treft". Ir De Bruijn is zelf de indus trie ingegaan om te zien hoe ver beteringen aangebracht kunnen worden. Zowel de produktivi- teit als de kwaliteit zijn laag. Bij het maken van een werkstuk met vergelijkbare machines in Indonesië, Nederland en Singa pore bleken de kosten van pro-' duktie in Indonesië viermaal zo hoog te zijn als in Nederland, of schoon de lonen in ons land tienmaal zo hoog waren De kwaliteit was in het eerste land veel minder en daarom worden dergelijke produkten in Indone sië ingevoerd, ondanks een grote arbeidscapaciteit in dit land. Zo blijken dus universitaire instellingen zeer praktische steun te kunnen leveren. Andere voorbeelden zijn het ontwikke len van de juiste landbouw werktuigen en van de produk- tiemethoden hiervoor op kleine schaal door bijv de dorpssmid. „Zo kan moderne kennis ge bruikt worden voor eenvoudige oplossingen en dat is zeker niet beneden de stand van de inge nieur liet kan juist zeer inge nieus zijn zegt ir de Bruijn Voor het knippen van metaal platen voor antennes, die nodig zijn voor een hetere telecommu nicatie. bleek een computer in Californië nodig om een pro gramma op te stellen, zodat het werk in Indonesië zelf veel beter en tegen slechts 5% van de hui dige kosten gedaan kan worden! Indonesië heeft een aange paste technologie nodig. De re gering is er sterk op uit om deze van de grond te krijgen. De cen trale figuur van een nieuw cen trum hiervoor is dr. Filino Ha- rahap van de TH in Bandung, die in oktober o m. nog minister Pronk en de TH in Eindhoven bezocht. Pronk heeft juist een Nederlandse universitaire stich ting als steunende instantie on der de toepasselijke naam Tool (hulpmiddel) goedkeuring ver leend. Dr Harahap zoekt overal in de wereld contacten om deze voor ontwikkelingslanden aan gepaste technologie verder te ontwikkelen. De kleine onder nemingen in de voedsel-, handwerk-, diensten- en mate- rialensector hebben hierbij eer ste prioriteit. De dienstensector omvat bijy. het transport. De kleine autobus (opelet) en de driewielige fietstaxi (becak) spelen in Indonesië nu een be langrijke rol Er gaan stemmen op om - zoals in het westen - grote autobussen in te zetten Een onderzoek naar de functie van de eigen systemen is echter eerst nodig alvorens daarvan eventueel af te stappen. Dr. Harahap is van mening dal in het westen, waar meer aandacht wordt besteed aan de kapitaal-intensieve industrie. aangepaste technologie voor ontwikkelingslanden meer steun verdient. „In de ontwikke lingslanden is daarvoor een grote markt aanwezig" Een on derzoek naar de commerciële mogelijkheden wil hij met het nieuwe centrum in Bandung nu nagaan. De regering heeft hem dat ook gevraagd. Op hel gebied van de leef baarheid van de tienduizenden, die met name in de grote steden leven, kan Nederland ook een bijdrage leveren Vanuit de TH in Delft heeft men al enkele ja ren geleden adviezen gegeven vooi betere woningen maar dar we) in de Indonesische stijl De beste manier om te helpen blijkt te zijn om bouwkundigen op te lelden, die zich dan natuurlijk niet uitsluitend meer richten op villa's en hotels. De belangstel

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 26