asters Diveilen kan kern noodlottig worden Maarse vermoedt dat DDR-meisjes hormonen gebruiken Piet Kleine: Kuypers moet gepakt worden Roergebied wil O.S. redden Cruyff sportman van het jaar Skititel voor Evelien de Weger !R) Ali verdedigt zijn titel Venix: zege in Bremen Jos Hermens 111 JAM/ARM 9751 SATERDAG 11 JANUARI 1975 17 21 Eng, de ander Éllen op een (en voeren. nde i dienen bij ttor. dagen nze afdeling chewing gum 20-944550 Lertrek van een van tot 5 juli 1975 en I worden, terwijl een gesloten. Wij denken t groepen partieel i een twee-dagen ■handelen vanuit de podanig kan opzetten yhetvormingsinsti- iramma 1st Kling; enfonds; lement" Assumburg- wereld in de cos- in 1886. in volle jrsus van jam unktie in een iwbare firma in pleiding van uw ing van een ct en uitrekende heden na eting steun uw eigen dig contact not u in strict vertrou- en vergoed l Sales Manager. Frank-X Ierland, Leen Pfrommer: zorgen over de baan. (Van onze sportredactie) ASSEN - Het dweilen van de baan in Assen. Dat wordt vandaag een van de belang rijkste zaken op de eerste dag van de Nederlandse kampi oenschappen schaatsen Hoofdscheidsrechter Sol deelde gisteren voor de loting namelijk mee, dat er op de 5.000 meter van de heren ge dweild zal worden na het vierde paar. Hij zei dat met die restrictie, dat hij constant overleg zon plegen met de coa ches. Nu wilde het lot gisteren op het gemeentehuis van As sen dat de kernploegleden van Leen Pfrommer uiterst ongun stig hebben geloot, tenminste als de arbiter zich houdt aan het dweilen na vier paren. Zeker omdat het vochtig heidsgehalte in de lucht in As sen vermoedelijk zo hoog zal zijn, dat het de tjsmakers var de baan moeite zal kosten de zaak te bevriezen. Ook al om dat de temperatuur ver bovei het nulpunt schommelt. Var de herenkernploeg lootte Jar Derksen de vierde rit tegei John Oudt, terwijl Harm Kui) pers direct na het dweilen in de vijfde rit zal uitkomen tegen Armanus Moek Coach Leen Pfrommer stelde dan ook, dat het toer nooi, dat vandaag om twaalf uur begint, ernstig zou deva lueren als de arbiter vast zou houden aan het dweilen na de vier paren op de vijf kilometer Pfrommer: „Als er niet om de drie paren gedweild wordt, kun je het hele toernooi verge len, want dan wordt het een 'nderons]e tussen Kuijpers en Vloek" Pfrommer zal vandaag /oorstellen, dat er om de drie ■aren gedweild zal worden ïen voorstel dat gesteund za vorden door damescoach Ge ard Maarse Het resultaat van de loting ,00 meter dames: Truus di \omng-Di] kstra - Annn dorckink, Srppi Tigchelaar Christa Jaarsma, Hanne d« Jong - Sijtje van der Lende Gerda Kaatee-Reijneveld - Sophie Westenbroek, Sjouke Schuurmans - Marjan van de Berg, Anneke Zijnstra - Akke Falkena, Margriet Pomper - Gerda Vol mer, JoukeHesilinga - Haitske Pijlman 500 meter sprinters: Johnnie Olof <- Piet de Boer. André <raai]eveld - Jan Palsma, Jos Valentijn - Arjaan van de Kreeke, Jan Bazen - Eppii lleeker 500 meter all rounders: Jai leida - Jan Derksen. Harn (uijpers - Hermanus Moek 'eter van der Kant - Daar lompen, Gerrit Woudenberg Tom Oudshoorn, Ad Overde est-JohnOudt, Klaas Vriend Lambertus Vos, Karei Draai er - George Rottevei, Piel Kleine - Anjo Hofman 1.000 meter dames: Haitske Pijlman - Sjouke Schuur mans, Sippi Tigchelaar - Sijtje van der Lende, Akke Falkena - Truus de Koning-Dijkstra, Jouke Heslinga - Sophie Wes tenbroek, Hanne de Jong - Ge rda Volmer, Gerda Kaatee- Reijneveld - Annie Borckink. Jos Valentijn rijdt tegen de Zeeuw Arjan van ie Kreeken. Marjan van de Berg - Christa aarsma, Anneke Zijnstra - Margriet Pomper. 1.000 meter sprinters: Jos Valentijn - André Kraaijeveld, Piet de Boer - Arjaan van de Kreeke, Eppie Bleeker - John nie Olof, Jan Palsma - Jan Ba zen 5.000 meter heren: Ad Overde- vest - Karei Draaijer, Jan Heida - George Rottevei, Daan Gompen - Anjo Hofman, John Oudt - Jan Derksen, Harm Kuipers - Hermanus Moek, Piet Kleine - Gerrit Wouden berg, Peter van der Kant - Lambertus Vos. Klaas Vriend - Tom Oudshoorn „VRIEND IS r— b£ GROTE FAVORIET" (Van onze sportredactie) ROLDE - Bleke gezichten en van de spanning strak getrokken gelaatsuitdrukkingen. Dat kenmerkte gisteren in het Drentse Rolde de herenschaatskemploeg, die dit weekeinde de prijzen (lees: deelname internationale toernooien) tijdens de Nederlandse kampioenschap pen gaat verdelen. Zo op het oog ontspannen, maar eikaar toch in de gaten houdend, bereidt de ploeg zich voor op de titanenstrijd. Een strijd vooral tegen het fenomeen Harm Kuijpers, de man, die door zijn studie wordt gedwongen zich zeer individueel op te stellen. Piet Kleine en Klaas Vriend, de knapen die het voor coach Leen Pfrommer moeten gaan maken, zeiden het beiden: „Harm Kuijpers moet gepakt worden". (Van onze sportredactie) VRIES - De Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond werkt op het ogenblik aan plannen om te komen tot de aan stelling van supervisors. Het is in de toekomst - beginnend in het seizoen "77 - '78 - de bedoe ling, dat de huidige coaches Ge rard Maarse en Leen Pfrommer zich alleen bezig gaan houden met de coördinatie. Dat betekent dat het instituut van kernploeg zal verdwijnen. Daarvoor komt dan in de plaats een meer gewestelijk gerichte training onder leiding van regio-trainers. Het plan is af komstig van Leen Pfrommer, maar damescoach Maarse is het verst met de uitwerking Maars verwacht dat de titel bij de dames zal gaan naar Sijtje van der Lende Maarse vreest overigens voor de internationale toernooien vooral de kracht van de Oostduitse meisjes. Hij zegt dat hij er een sterk vermoeden van heeft dat er in de DDR met hormonen-preparaten wordt gewerkt. Maarse put die weten schap uit uitspraken van een Oostduitse sportarts, die deze zomer naar West-Duitsland is gevlucht. CHICAGO (AP) - Muhammed All zal zijn wereldtitel zwaar gewicht op 24 maart verdedigen tegen Chuck Wepner in het col- liseum in Cleveland, aldus heeft de Chicago Sun-Times vrijdag bericht. Volgens welingelichte zegslieden zou het contract voor het titelgevecht reeds zijn gete kend, aldus het blad. Ali zou 1,5 miljoen dollar zijn gegaran deerd, Wepner 100.000 dollar. Ali heeft de berichten bevestigd. DDSSELDORF - Een sensatio neel plan dat uit Duitsland af komstig is, zal de Olympische Spelen 1976 moeten gaan red den. Indien Montreal er toe zal besluiten de opdracht om de zomerspelen in 1976 te organi seren, terug te geven, wil het Roergebied inspringen en de or ganisatie overnemen. Bijzon derheden van het plan, dat reeds voor 1972 gereed was maar toen achterlag bij de voorstellen van Munchen, zouden reeds door de voormalige secretaris-generaal van het organisatiecomité van München dr. Herbert Kunze, aan de vice-presidnet van het IOC, Willy Daume zijn voorge legd. Deze is momenteel in Canada wegens de crisis die rond de Olympische spelen is ontstaan. De enige moeilijkheid zou zijn dat de Olympische Spelen altijd aan een stad worden toegewezen en met aan een land of ge- bied.Indien het IOC bij dat be sluit zou blijven zou een stad uit het Roergebied zich kandidaat stellen voor de organisatie. Door de initiefnemer van dit stout moedige plan, dr. Hans Edmund Landwers (57) wordt op de vele voordelen gewezen die het Roergebied biedt. Landwers, die afkomstig is uit Düsseldorf wijst erop dat reeds vele accomoda tes voorhanden zijn zodat de organisatiekosten niet overdre ven hoog zullen worden. Land wers weet wel waarover hij spreekt want hij was de motor bij de organisatie van het toer nooi om het werledkampioen- schap voetbal, evenals bij het wereldkampioenschap ijshoc key Hij beijvert zich ook om de eerste wereldkampioenschap pen atletiek die in 1979 worden gehouden naar het z.g. "Kleine Parijs" te halen. „Ik maak me sterk dat een plan om de spelen in het Roergebied tussen Dort mund en Keulen te organiseren le realiseren is en met gennge middelen", verklaarde Land wers. Het risico achtte hij zeer "gering" Het plan werd reeds voor de toewijzing aan München door het stadsbestuur van Düsseldorf besproken maar werd door het Duitse Olympische comité af gewezen, omdat de aanbieding van München toen reeds in een uitgewerkt stadium verkeerde In totaal staan er in zeven steden van het Roergebied - Keulen, Düsseldorf, Aken, Essen, Duis burg, Gelsenkirchen en Dort mund - stadions, ruiterarena's, zwembaden, atletiekaccommo- daties ter beschikking. Onderling zijn de kernploeg leden er namelijk van overtuigd, dat de verschillen uiterst mi niem zullen zijn. Oftewel, de factor geluk zal vandaag en morgen uitmaken wie zich kam pioen mag noemen. Maar Kuij pers, en dat staat vast, moet ver slagen worden. Voor zichzelf houden ze zich op de vlakte Piet Kleine bij voorbeeld denkt niet aan de mo gelijkheid, dat hij eventueel de opvolger zou kunnen worden van Kuijpers. De man, die enorme verbeteringen van zijn persoonlijke tijden kende, zegt: „Het gaat de laatste week niet zo goed. Ik zit een beetje vast. Dat kan de spanning voor zo'n kam pioenschap zijn" Uiteraard is die spanning groot, want van dit weekeinde hanf een troosten rendement opleveren Piet Kleine: „Je hebt jongens, die op zo'n kampioenschap geen meter vooruitkomen, omdat ze te nerveus zijn. Dan is alle moeite voor niets geweest" Zelf heeft Piet Kleine daar niet zo veel last van. Volgens Leen Pfrommer kan je Kleine vergelijken met Ard Schenk in zijn begintijd. Timide en wat te ruggetrokken. Vandaar dat de 23-jange Kleine niet veel aan de weg timmert. Maar hij is wel ge spannen. Kleine „Vroeger had ik daar geen last van, maar nu weet je, dat alles afhangt van dat ene toernooi Daarin moet je bewij zen, dat je terecht tot de kern ploeg behoort. Zeker nu er maar vier Nederlanders mogen star ter in de internationale kampi oenschappen" Kleine, die aan zijn derde jaar binnen de kernploeg bezig is, rekent zichzelf niet tot de favo rieten En dat, ondanks het feit, dat hij twee maal tweede werd Eerst achter Jappie van Dijk en vong seizoen achter Harm Kuij pers Wel stelt hij, dat de door braak naar de absolute top dit seizoen maar eens moet gebeu ren Maar aan de andere kant weet hij uit de praktijk, dat er kernploegleden zijn, die veel harder gaan Kleine „Klaas Vriend is voor mij de grote favoriet. Klaas is dit seizoen steeds beter gaan rijden, terwijl ik dus de laatste week een terugval heb gehad" Het lijkt erop of er een mistgordijn wordt opgetrokken, maar zeker is. dat de heren elkaar niet het achterste van hun schaatstong laten zien Immers van kernploegleden worden het zaterdag en zondag keiharde concurrenten van el kaar met als inzet de beloning voor zo'n moeite: de toernooien Vandaar dat Klaas Vriend zegt dat voor hem Kuijpers, Kleine en Derksen de favorieten zijn Duidelijk wordt in iéder geval, dat de heren het niet zo graag over zichzelf hebben. En dat terwijl Vriend toch zijn persoon lijke records op de 500 en de 1000 meter dit seizoen aanzien lijk scherper stelde. Vriend, die zich haast om te stellen, dat de sfeer binnen de kernploeg uitstekend is. on danks de grote belangen die er op het spel staan dit weekeinde, ziet voor zichzelf nog wat te kortkomingen. Vriena „Ik ben nog geen echte all-rounder" Maar aan de andere kant hebben de verbeteringen van zijn f>er- soonlijke records hem ech! veel vertrouwen gegeven. „Natuurlijk is dat zo Maar een Nederlands kampioenschap zie ik nog niet Daar zal ik nog een paar jaar op moeten wach ten", aldus Klaas Vriend, die tuinder is en 's zomers nogal eens moeite heeft om zich vrij te maken voor de training, omdat de arbeid hem dan om vijf uur 's morgens roept Maar het be langrijkste blijft voor de kern ploeg, dat Harm Kuijpers zon dagmiddag niet op het hoogste schavotje mag staan. Niet omdat men Kuijpers met aardig vindt, maar omdat het bij de kernploeg vreemd overkomt, dat de Drent voor zichzelf werkt. Vriend, tot slot „Wij zul len alles geven om Kuijpers te onttronen Zeker voor Pfrom mer, want het wordt té gek, als een eenling zich maar steeds er tussen dringt ROB VAN DEURSEN (Van onze sportredactie) BREMEN - Martin Venix heeft voor het begin van de zes daagse van Bremen een interna tionaal omnium voor amateurs gewonnen. Hij schreef zowel de afvalrit als de klassementswed strijd (met een ronde voor sprong) op zijn naam. sport In 't kort TENNIS - De Argentijnse tennisser Guillermo Vilas zal de eerstkomende drie maanden niet deelnemen aan toernooien. Vilas, die op het ogenblik vakan tie houdt in zijn geboorteland, heeft spijsverteringsmoeilijk- Sijtje van der Lende, op deze foto uiterst rechts, is volgens coach Gerard Maarse de grote favoriete bij de dames Sijtje oefent met drie andere leden van de dameskernploeg. MULLER EEN BEDREIGING VOOR HANS VULTINK heden. Vilas is gewend per dag vijf a zes biefstukken te eten. Op aanraden van artsen gebruikt hij er nu nog slechts één. Na de eerste dag van de wed strijd Australië - Japan die in Adelaide wordt gespeeld voor de halve finales van het toernooi om de Davisbeker (oostelijke zone), is de stand 1-0 voor Aus tralië. BASKETBAL - Ondanks winst in de uitwedstrijd tegen Maccabi Tel Aviv heeft Transol RZ, de Nederlandse basketbal kampioen bij de heren, aan de eerste twee duels in de kwartfi- nalegroep van het toernooi om de Europese beker niets overge houden De Rotterdamse ploeg zegevierde donderdagavond voor 10.000 toeschouwers in Tel Aviv met 91-90 (rust 43-43) Over Maccabi, maar aange zien de eerste wedstrijd, vorige week m Rotterdam met een ne gatief saldo van negen punten was geëindigd (85-94), boekten de Israëliërs de beste totaalscore en zij ontvangen de winstpun ten. (Van onze speciale verslaggever) Hoewel Hans Vultink ook op de tweede dag van het Euro pees kampioenschap 47/1 in de Beverwijkse sporthal een de laatste tijd ongekend constante vorm demonstreerde, werd het op de tafel naast hem duidelijk dat de Westduitser Dieter Muller wel degelijk een bedreiging vormt. Tegen Gunther Siebert kwam de leiderspositie van de Nederlander voorals nog niet in gevaar. Vultink ondervond weinig tegenstand van de Duitser, die toch tot nu toe met 160 de hoogste serie van het toernooi produceerde. VAL D'ISERE (ANP) - Eve lien de Weger heeft op de laatste dag van de Nederlandse ski- kampioenschappen twee over- winningen behaald. Zij zege vierde zowel in de slalom als in de combinatie. Bij de heren ein digde Zeno Lampe in de slalom als eerste, maar moest in de combinatie de eer laten aan Lody Pieters. DAMES SLALOM Evelien de Weger 77"33 2 Francien Doeleman 78"77 3 Margriet Rijsenbrtj 79"27 HEREN SLALOM 1 Zeno Lampe 85"38 2 Ettore van Wanning 67 "03 3 Lody Pie ters 67"06 COMBINATIE DAMES 1 Evelien de Weger 2 France Doeleman COMBINATIE HEREN 1 Lody Pieters 2 Zeno Lamp' Ettore van Waning Tom Okker is als vierde gi plaatst voor de open Ameri kaanse indoor tenniskampioenschappen, een toernooi dat op 20 januari in J Philadelphia begint In de tweede beurt voerde de titelverdediger zijn hoogste produktie in een beurt langzaam op tot 115 In dit gezelschap een totaal dat vreemd genoeg nog niet erg indrukwekkend is Hij moest genoegen nemen met drie poedels, tegen een falende Sie bert evenwel geen hachelijke zaak Vultink vertoont in dit kam pioenschap, ui tegenstelling to voorgaande nationale even ementen, geen cnsisverschijnse len Van zijn sjiel straalt eer vorm van onverstaanbaarheid af, een gevolg v an de ergernis die hij nog altijd heeft over mor rende geluiden die zijn einde als biljarter aankondigden Vultink heeft die gevoelens opgekropt en ze, terwille van zijn sport zoals hij zelf zegt, niet verbaal willen uiten Hij vindt de enige juiste manier om dat te doen op het biljart Daarin is hij voorlopig glansrijk geslaagd Hij lijkt momenteel zelfs het hoogtepunt van zijn loopbaan te naderen Men verwacht, gezien de voorvei koop van normale kaarten ei passe-partouts dal de huidig' alaatsen (ongeveer 1200) nit oereikend zullen zijn voor d tevloed van kijkers. Die mei en verwachten Vultink kamp en te zien worden Een ui i angspunt dat toch nog lang nu ekei is Weerstand bij dat stre en zal Vultink mogen verwach ten van Muller In zijn partij tegen Franz Stenzei verbaasde de Duitse kampioen door bij zonder sterk spel. Hij bracht het1 zelfs tot een supeneure serie van 157 Een carambole te weinig voor de directe winst, omdat hij een moeilijke dnebander op een haar miste Daarvoor had hij de capaciteiten getoond, die voor een Europees titelkandidaat noodzakelijk zijn. Stenzei, bij de prestaties van Muller zelden of nooit enthousiast, omdat de Duitser nota bene met zijn ex- •rouw is getrouwd, kreeg wel de gelegenheid zich van de laatste jiaats te verwijderen, al ging lat op negenhonderdste punt erscnil met Jean Bessems UITSLAGEN VAN DE DER DE RONDE ZUN: Bessems 219 17 42 12 88 Connesson 300 17 82 17 65 Scherz 100 12 83 25.00 Galvez 196 12 47 16 33 Sieber' 72 9 30 8 00 Vultinl 100 9 115 33.33 Muller 100 9 157 33.33 •tenzel 76 9 82 9.55 STANli EBDE RONDE ■sp pon agste serie, ge- ddelde) Vul tin! 6 115 37.50 Muller 6 157 23.07 Scherz 4 84 20.59 Conness 4 140 15 77 Galvez 2 86 18.05 Siebert 2 160 15.19 Stenzei 0 82 11.79 Bessems 0 45 11.70 (Van een onzer verslagge vers) HILVERSUM - Evenals in 1973 zijn ook dit jaar zwemster Enith Brigitha en voetballer Johan Cruyff respectievelijk sportvrouw en sportman van het jaar 1974 geworden. Tot sport ploeg van 1974 werd door de jury van sportjournalis ten het Nederlands voetbal-elftal aangewezen. Dit alles wercFgisteravond bekend in de rechtstreekse AVRO-televisie-uitzendine uit de Singer Concertzaal te Laren Het was de 24ste maal dat men tot de verkiezing was overgegaan !n de serie Enith Bngitha Johan Cruyff waren tn de afgelopen jaren Mary Kok, Geertje Wielema Sjoukje Dijkstra, Ada Kok Stien Kaisei Mia Gommers Atje Keulen Deelstra. Willy Sta hie en Ans Smulders bij d< vrouwen en Abe Lenstra, Are van Vliet, Klaas Boot, Antd.i Geesink, Gerrit Schulte, Ari van Houwelingen, Eef Kamei beek, Henk van der Grifi Henk Nijdam, Peter Post. Kee Verkerk, Ard Schenk. Jai lanssen en Tom Okker di voorgangers Een groot aanta van deze sportsterren warei gisteravond te vinden in de sportquiz die sportsterren speelden met amateursport verenigingen in Nederland. Vóór de uitverkiezing van de nieuwe sportmensen van het jaar 1974 tot stand kwam, heeft een uitvoerige jury bespreking plaats gevonden. Tijdens de kandidaat bespreking bij de vrouwen ging het tussen Enith Brigitha, tennisstei Betty Stöve, schaat- ster Atje Keulen-Deelstra, kunstrijdster Dianne de Leeuw en wielrenster Ketie Hage Bij de mannen was de con currentie groter Naast Johan Cruyff kwamen ook de wiel renners Roy Schuiten, Cees Stam, tennisser Tom Okker. waterpolo-keeper Evert Kroon, de hockey-ers Kruize en Frans Spits, FC Amsterdam-doelman Jan iongbloed. motorcoureur lenk van Kessel, biljarter lans Vultink, de schaker Jan mman. schaatser Harm inpers en dammer Ton Sy- ands op de kandidatenlijst •or De prestaties van het Neder nds elftal in het wereldkam menschap voetbal maakten leze formatie met duidelijke oorsprong sportploeg van hei aar Het nationale ijshockey earn, het honkbalteam vai Sparta, de waterpolo-ploeg van HZC De Robben, het kort- baltwaalftal van Ons Eiber nest en de voetbalploegen van Huizen (zaterdag) en Feye- noord werden ruimschoots ge klopt. De Tom Schreurs-prijs, vo rig jaar voor het eerst in het leven geroepen en toen ge wonnen door schaatser Harm Kuipers, ging ditmaal naar de Nijmeegse atleet Jos Hermens. De Tom Schreursprijs is een onderscheiding die wordt toe gekend aan een persoon of een goede weg is een positieve bij drage te leveren aan een be- groep van personen die op de ?de •age paalde tak van sport, daarmee tevens het belang van de sport in het algemeen dienend. De prijs is tevens een aanmoedi ging. Het aantal kandidaten voor de Tom Schreurs-prijs was groot, maar Jos Hermens kwam bij de sportjournalisten als duidelijke favoriet uit de bus Mede-kandidaten waren: wielrenner Roy Schuiten, kun- atrtjdster Dianne de Leeuw, atlete Annemieke Bouma, ten- usser Rolf Thung, biljarter 'hris van der Smissen, scha- ner Dieckx, judoka Theo Knegjens, voetballer Jan Pe ters, schaatser Jeen van der Berg en de voetbalploeg van Exelsior.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 17