MACHT „GEEN GEZEUR OVER DIE MEID, GEWOON LEKKER VOETBALLEN" 1EG-landbouw blijft bij 5 procent prijsverhoging I Winst van Deense liberalen zonder inhoud RECHT naam en REIS! Aantal Nederlandse bedrijven wil investeren in Zuid-Afrika Een naamloze vennootschap kan ook nadelig zijn senhuis breda WEER RASSENREL IN BOSTON Scheidsrechter Hanny van Hoogstraten: ZWARTBOEK VAN AABN: binnenland buitenland Afblijven Uniform .Scheldpartij Die meid 1 beter eslissing vervanger Starfighter plijft uit Knottnerus een miljoen gulden aan prijzen Zelfreinigende grills van Moulinex. Pil" in Frankrijk goedkoper Corry Beversluis overleden Ontdekking van Amerikaanse kanker onderzoekers Ontsnapte huur moordenaar gevat COALITIE-PARTNERS VERLIEZEN ZATERDAG 11 JANUARI 1975 11 pensioen gaat, komt per 1 lunktie vrij van Ihet verpleegtehuis 135 bed fast schema de hoofdwacht te 14 dagen), vakantie en com ité. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Arie van Ge- mert, de enige Nederlandse voetbalscheidsrechter die tij dens het wereldkampioen schap in West-Duitsland in actie mocht komen en daar het duel Brazilié-Schotland te leiden kreeg, stelde eens: „Op een gegeven moment weet je niet meer wat je moet doen. Ineens lijkt over al oorlog te ontstaan. Met kwaadwilligen is het nu een maal slecht kersen eten." Aan deze woorden heeft mis schien Hanny van Hoogstra ten moeten denken, toen zij afgelopen zondag voor het eerst in haar leven een voet balwedstrijd moest gaan lei den en dat in het officiële uniform van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. Bijna een maand geleden kreeg de 20-jarige Hanny van Hoogstraten als eerste van een serie van 36 nieuwe scheidsrechters uit handen van de Nijmeegse wethouder Massink het diploma in han den van de afdeling Nijme gen. Afgelopen zondag debu teerde zij in de nationale voetbalcompetitie en... ze liet onmiddellijk merken dat er met haar niet te dollen viel. Tijdens een junioren-wed- strij stuurde rij zander slag of stoot twee spelers uit het veld. Zij: „Die jongens ver dienden het. Natrappen en slaan hoort nu eenmaal niet bij het voetbalspel en daar om tolereerde ik de daden van die spelers niet. Ze kon den naar de kleedkamer ver trekken." jaar af ben ik wekelijks naar de voetbalvelden gegaan en lk weet zo ondertussen wel wat er allemaal te koop Is. Nu heb ik nog met A-jeugd te maken gehad, maar als ik over enige tijd misschien se nioren-wedstrijden te leiden krijg, dan zal ik ook de spel regels stipt opvolgen. En wanneer er iets in het veld gebeurt waarop een strenge straf staat, dan kunnen ze voor mij de kleedkamer op zoeken. En dan maakt het voor mij niets uit of ik nu met een volwassen man te maken heb of met een flink uit de kluiten gewassen jon gen: ze blijven niet alleen van mijn, maar ook van el- kaars lichaam af". Geschrokken Is Hanny overi gens geenszins van de sfeer waarin de hedendaagse voet balwedstrijden worden ge speeld. „Van mijn tiende „Voor de wedstrijd was ik erg ner veus, maar toen ik eenmaal dat pakje aan had, voelde ik me sterk; wist ik dat ik de zaak gewoon aankon. Niet dat ik met het voorop gezet te doel het voetbalveld in stapte om eens lekker de baas te spelen over 22 man, maar meer door het feit dat ik voelde dat er enig gezag van dat uniform uit moest g. an. Ik voelde me ineens verantwoordelijk voor alles wat er tijdens zo'n voetbal wedstrijd zou kunnen gebeu ren." En Haiiny kreeg in wezen te maken met de voor een scheidsrechter meest onaange name zaken. Een speler die duidelijk een tegenstander trapte en een aanvoerder van een elftal die op de vuist ging met de keeper van de tegenstander. „En ik begrijp nog steeds niet waarom. Per slot van rekening stond de ploeg waarvan ik in de tweede helft twee spelers uit het veld moest sturen, al In de rust met 3-0 voor. De steeds meer ln de scheidsrechlerswereld gel dende regel dat men alles moet zien, maar zo weinig mogelijk moet horen, heeft ook bij deze scheidsrechtster vei rklank gevonden. Zij: „Af en toe kijk je weieens vreemd, wanneer zo'n knaap je ineens niet zo elegant toe spreekt, je af en toé ook voor het een of ander wijf uitscheldt, maar je moet dan maar denken dat dit alles ln het vuur van het spel heeft plaats gevonden". Hanny tilt aan zo'n scheld partij niet te zwaar. „De wat oudere jeugd kijkt nog wat minderwaardig op een scheidsrechtster neer, maar dat zal later, wanneer ik ho pelijk ook eens senioren te fluiten krijg, wel anders worden. Ik heb slechts een gedachte in mijn hoofd wan neer ik in het veld kom: de zaak onder controle houden, onder de duim houden. Maar wel op zo'n manier dat ze geen hekel aan me krijgen. Ze mogen van mij gerust stevig voetballen, maar het moet niet gemeen worden. Want dan kan ik ook giftig wornei) Een beetje respect moet men voor elkaar hou- d.n". Dat het scheidsrechteren be slist meer is dan het af en toe geven van een signaal op de fluit, heeft Hanny zondag avond gemerkt toen zij thuis uitgeteld op de bank neerviel. „Niet alleen had ik verschrikkelijke spierpijn, maar ik had ook mijn hak ken van mijn voeten volledig kapot gelopen. Dat was voor mij het sein om onmiddellijk te starten met conditie-trai ning. Samen met Martin Pijn appels, mijn verloofde, die naast actief voetballer ook scheidsrechter is geworden, loop ik iedere avond in ste vig tempo een flinke ronde. Daarnaast ben ik met roken gestopt. Want nu ik voor de hobby van voetbalsch/eids- rechtster heb gekozen, wil ik die taal- ook zo optimaal mo gelijk uitvoeren. Ik wil erbij zijn als er in het veld iets gebeurt. Ik wil zorgen dat de spelers die onder mijn lei ding voetballen, ook een fij ne wedstrijd hebben. Geen gezeur over, daar heb je die meid weer, maar gewoon met z'n allen lekker een wedstrijd maken". Maar een voetbal wedstrijd zal bij haar nooit zoals het in voetbal termen heet op een „slacht partij" uitdraaien. „Gelijk die kerels onder de duim houden; laten zien dat je de baas bent." .MSTERDAM (ANP) De in Amsterdam gehouden .emene vergadering van het COPA, het samenwerkings- jaan van de landbouworganisaties in de EEG-landen, iefi zonder hoofdelijke stemming een verklaring aan- omen waarin op grond van objectieve criteria en an- ire factoren een verhoging van de gemeenschappelijke dbouwprijzen voor het komende jaar wordt gevraagd n 15 procent. (In de Franse tekst staat „ten minste", in de Nederlandse „ongeveer" 15 pet.). Tegelijk wil het COPA bijzondere aanvullende maatregelen, met name bestemd boeren in minder bevoorrechte gebieden te steunen. ij de lidstaten van de EEG t het COPA er op aan zo iel mogelijk in de verschil de sectoren de besluiten te ien die nodig zijn om snel een volledige economische en| monetaire unie te komen, jemerkt wordt dat het ge- nschappelij'k landbouwbe- Iangendijk75,tel. (01600) 22133 sonen naar de appartementen of originele naam bedenkt ik wil niet zonder naam door e naam op een briefkaart en Arke-Reizen, Postbus 365, ïw kinderen is er met een kleur- dien nog een extra reis te winnen! rplaat bij uw reisburo of bij van onze honderden .voordelige reizen: Vliegreizen 8-15 dg. RoemeniS Mamaya Neptun) v.a. ƒ413,- 8-15-22 dg. Ibiza (bung. Montemar) v.a. ƒ435,- 8-15-22 dg. Tunesië (Djerba) v.a. 533 Treinreis 10-17 dg. Tirol (Westendorf) v.a. ƒ327,- Tomingcarreis 10 dg. rondreis Zwitserland (Vier- woudstrekenmeer) v.a. ƒ435,- erba) bedraagt 618,- Enschede, Tel. 053-20320 ■SCHIPHOL (ANP) „Het 13 wel zo dat we aan een Jfclissing over de vervanger van de Starfighter toe zijn ln de komende maanden. Die be slissing Is afhankelijk van de ministers van Defensie van Noirwegen, Denemarken, Bel gtë en Nederland". Dit heeft de minister van Defensie, ir. H. Vredeling, vrijdagmorgen op Schiphol ^fcklaard na terugkeer van het tweedaagse bezoek dat de vier ministers op uitnodiging Frankrijk hebben ge cht, [Het ging bij dit tweede be ek in het kader van de ver ing van de (102) Star- liter aan Frankrijk in het ^^ïzander o-m het prototype van de Dassault-Breguet „Ml- S»ge F le" dat tijdens het eer ste bezoek nog niet had gevlo- e:Jen. Dit jachtvliegtuig, dat op 22 december j.l. wan het fa- brieksvliegveld Istres in het ^Hliden van Frankrijk voor het tferst werd gevlogen heeft tot en iet dinsdag j.l. zeven ^■ychten gemaakt die met el- fimaar ongeveer acht uur in be- riag hebben genomen. Begin januari was de oor- ^■wonkelijke beslissingsda- leid nu, bij afwezigheid van echte vooruitgang op dit ge bied, moet functioneren onder bijzonder moeilijke en inge wikkelde omstandigheden. Het COPA kan niet aanvaarden dat boeren, in welke streek van de gemeenschap dan ook, het slachtoffer zouden worden van het gebrék aan integratie op economisch, financieel en monetair gebied. Bij afwezig heid van stabiele wisselkoer sen zijn compenserende bedra gen in het bijzonder aan de grenzen noodzakelijk. In de verklaring wordt geen rechtstreeks commentaar gege ven >p het voorstel van de Europese Commissie, op de door deze commissie voorge stelde prijsverhoging van ne gen procent en de monetaire compenserende bedTagen in de Benelux-landen geheel en in Duitsland gedeeltelijk in min dering te brengen. De nieuwe voorzitter van het COPA, sir Henry Plumb, zei in de persconferentie na afloop, niet te kunnen geloven dat het voorstel van de Euro pese Commissie aanvaardbaar zou zijn voor de EEG-minis- terraad. De pas afgetreden COPA- voorzitter, ir. C.S. Knottnerus, was het met die opmerking geheel eens. In zijn laatste rede vertelde de heer Knottnerus gisteren hoezeer de boeren in de EEG de gevolgen hebben ondervon den wan inflatie, hogere grondstoffenprijzen e.d. Hun productiekosten stegen in 1973 met 14 en in 1974 met 21 procent. De daling van het landbouwinkomen, met name in de vleessector in sommige streken van de gemeenschap, is een feit: in Frankrijk met 4,6, in Duitsland met 7,7 en in België zelfs met 11,4 pro cent. De landbouwcommissie dringt er in een rapport ook (ADVERTENTIE) luxe Brill AS. Eile grill-mogelijk- heden: op het roos- let (oa.p!M vlc-es en vis), aan het draaien de spil (tap enrol]* luxe Brill A6. Bridogriliaocfc De ideale gezin»- verkrijgbaar gnllmel3gn]imo- luxe hulpstukken. Kapacnekvan2 kippen iegelijk 1182,— verkrijgbaar Meer dan u denkt voor minder dan u denkt •Ike week ie winnen in onze puzzelaktie op aan, dat voor 1 april aan vullende voorstellen moeten komen voor een gemeenschap pelijke ordening van de markt voor rundvlees. Ook is deze commissie van mening dat de verhoging van de melkprijs' moet ingaan op 1 februari. De commissie is het eens met de voorstellen voor speciale steun aan jonge landbouwers, maar zij wijst er op dat die maatre gel slechts geldt voor een zeer gering aantal landbouwers. Ook vindt de landbouwcom missie dat de uitkeringen we- (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl de inflatie in Frankrijk in het afgelopen jaar meer dan 15 procent be droeg en tal van nieuwe prijs- en tariefsverhogingen voor de deur staan, heeft de minister van volksgezondheid mevrouw Simone Veil een maatregel ge nomen om de prijs van „de pil" te halveren. In verband met de vergoeding van de anti-conceptiepil door de Franse sociale verzekering is besloten de prijs van alle merken van de pil, behalve één, op 6,25 frank per doos van 21 stuks te stellen. De enige uitzondering is een merk waarvan de prijs al be neden deze 6,25 frank lag, na melijk 5,20 frank. In de prak tijk komt een en ander erop neer dat de pil in Frankrijk gemiddeld 50 procent goedko per en systematisch door de sociale verzekering vergoed wordt. HILVERSUM (ANP) - In het Christelijk Verpleeghuis te Hilversum is op 78-jarige leef tijd overleden mevrouw Corry Beversluis, voor de tweede wereldoorlog een bekend lie derenzangeres. BIJ Ijsland heeft zich opnieuw een visserij-incident voorge daan. Een boot van de kust wacht kapte het net met 500 meter lijn van de 923 brt ton metende Westduitse "Husum Net en lijn rijn verloren. gens bedrijfsbeëindiging of bij modernisering aangepast moe ten worden aan de geldont waarding. WASHINGTON (UPI-ANP) Twee onderzoekers van het nationaal kanker instituut in de Verenigde Staten menen in weefsel van een 61-jarige vrouw, die leed aan een be paalde vorm van kanker, voor de eerste maal een virus dat samenhangt met bij mensen voorkomende vormen van kan ker, te hebben aangetoond. Het gaat hiier om een zeld zaam voorkomende vorm van leukemie, een kwaadaardige vorm van woekering in bloed cellen die bijna altijd binnen een jaar dodelijk verloopt. Tot nog toe werd wel vee- moed dat virussen iets te ma ken kunnen hebben met het ontstaan van kanker. Diiit ver moeden is een gevolg van het onomstotelijk aantonen van kanker veroorzakende virus sen bij dieren, bijvoorbeeld borstkanker bij de vrouwelij ke muis. Maar er is nog ner gens evident bewijs gevonden voor de rol van virussen bij menselijke vormen van kan ker Ook de Amerikaanse onder zoekers zijn nog niet geheel zeker van hun zaak. (ADVERTENTIE) Twee scholieren worden door de politie weggeleid, nadat gevechten waren uit gebroken tussen blanke en zwarte leerlingen in de gan gen en klaslokalen van de middelbare Hyde Park School in Boston. Tenmin ste dertien scholieren wer den gearresteerd. Daarna werd de school gesloten. DüSSELDORF (AP) De wegens poging tot moord le venslang uitzittende Felix Kamphausen (30) die met Kerstmis uit de gevangenis was ontsnapt, is gisteren opge spoord en gevat, zo deelde de politie mede. Kaphausen, be kend als „de huurmoordenaar van Minouche", werd mei vo rig jaar veroordeeld wegens poging tot moord op de welge stelde drankhandelaar Theo Schubert. Hij was door Schu bert's echtenote "Minouche" en haar minnar Dieter Ellen- beek voor de moord op de miljonair ingehuurd omdat het paar vrij van zijn liefde wilde genieten. Schubert overleefde de aanslag, zij het zeer zwaar gewond. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN B(j de Deense parlementsverkiezin gen nebben de regerende liberalen hun zeteltal bijna ver dubbeld Zij sprongen van 22 naar 42 zetels, maar de socia listen wonnen ook en bleven de grootste partij met 53 ze tels (winst zeven). Het Folketing (Tweede Kamer) telt in totaal 179 zetels. Ds sociaal - democratische leider en oud-premier. Anker Joergensen, heeft verklaard dat premier Poul Hartling met zijn liberale minderheidskabi net af dient te treden om plaats te maken voor een meerderheidsregering onder sociaal-democratische leiding. (Van een onzer verslag geefsters) AMSTERDAM De Anti Apartheids Beweging Neder land (AABN) heeft een zwartboek uitgebracht over het Saldanha-Sishen project in Zuid-Afrika, waarbij een aan tal' Nederlandse bedrijven be trokken zouden zijn. Het Sal danha-Sishen project is voor de Zuid-Afrikaanse economie van niet onaanzienlijke bete kenis. Het past in het streven van de regering Vorster om het land minder afhankelijk te maken van het goud, dat op het ogenblik 30 a 40 procent van de totale export uit maakt. Het project omvat de aanleg van en ijzerertsmajn, spoor lijnhaven in de Saldanha-baal en een staalbedrijf. Het inge nieursbureau Lievense uit Bre da is sinds 1969 betrokken bij het ontwerp van de haven. Het waterloopkundig laborato rium in Delft adviseerde bij de bouw van een model van de haven, die wordt uitge voerd door „Saldanha Con struction" (Salcon), een com binatie van twee Nederlandse aannemingsmaatschappijen, nl. Ballast-Nedam en de Konink lijke Nederlandse Maatschap pij voor Havenwerken, een dochter van de Verenigde Be drijven Nederhorst. Verofme nam in 1968 een optie op een stuk land aan de Saldanha- baai om er een grote repara- tiewerf te vestigen. De finan ciering komt voor rekening van Ebic, een groep van zes Europese banken, waaronder de Nederlandse AmroPank. Tevens wordt bij Estel (Hoog; ovens-Hoechstcombinatie) ge studeerd op een mogelijke in vestering in de staalfabriek. Hoogovens zou het eerste se- mi-overheidsbedrijf zijn (20% Is eigendom van de Neder landse staat). Naar aanleiding van de pu blicatie van deze berichten in november '74, kwam André Kloos, lid van de raad van commissarissen van Estel met vier voorwaarden, die het offi ciële standpunt van de Neder landse vakbeweging weerga ven, waaronder investering 111 Z-Afrika zou zijn geoorloofd. De voorwaarden luidden: geen discriminatie en verschillen in beloning op grond van ras of huidskleur bij het aannemen van personeel: gelijke kansen voor iedereen op het gebied van scholing en opleiding, vakbonds vrijheid en vak- Dondsrechten voor Iedereen. De discussies over Ce moge lijke Estelinvestering, zijn al dus het zwartboek nog in vol le gang. De AABN Keert zich tegen iedere vorm van buitenlandse investering zolang het apart heidsregime daar aan de maent ts. Ook geeft ze rede nen aan van het gunstige In vesteringsklimaat in Z-Afrika. Een daarvan is dat de lonen van de arbeidersmassa, de zwarte en kleurlingenarbel- ders, tot de laagste ter wereld benoren. Maar Hartling, in juichstem ming na de liberale zege (een der grootste overwinningen in de Deense parlementaire ge schiedenis), voelt daar mets voor. Hij zag in de uitstag een mandaat „het begonnen werk in samenwerking met andere partijen te voltooien". Maar de winst bezorgae Hartling echter een Phyrrus- overwinning doordat hij als gevolg van'het verlies van de liberaal burgerlijke partijen die hem m het parlement steun den, nu over minder stemmen beschikt dan in het vorige pai'lemeut. In het vorige parlement kon Hartling op de steun van 84 van de 179 parlementsleden rekenen voor zij,n voorstellen voor oplossing van ce econo mische problemen. De steun bedraagt nu nog maar '78 par lementariërs. Het zal moeilijk zijn een stabiele regering te vormen die het hoofd kan bieden aan de ernstige werkloosheid, in flatie en andere economische moeilijkheden. De machtsver houding is nauwelijks veran derd. Zoals verwacht verloor de vooruitgangspartij van de anti- belastingman Mogens Glistrup terrein. De opkomst bedroeg 88 2 procent tegen 88,7 in 1973. De Faeroer-eilanden en Groenland zenden elk nog twee onafhankelijke afgevaar digden naar het parlement. Een bouwondernemer bracht zijn bouwactiviteiten onder in een naamloze vennootschap. Juridisch splitste hij als het ware zijn persoon in twee: hij werd aandeelhouder in zijn ei gen bedrijf én werknemer-di recteur van zijn eigen bedrijf. Deze schizofrenie wordt in de hand gewerkt door het feit dat men zodoende zijn aansprake lijkheid kan beperken en „slechts" 48aan belastmg hoeft te betalen over de gere serveerde winst in plaats van 71%. Nu is 't wel zo dat deze voordelen alleen opgaan als de zaak goed marcheert. Komen er donkere wolken aan de he mel en heeft men geld van derden nodig dan wordt in het algemeen persoonlijke borg tocht geëist van de mam achter de juridische schermen. Dat nu ervoer ook onxe mam, de bouwondernemer. De bank alsmede een der afnemers eis te op een gegeven moment dat hij niet alleen persoonlijk borg zou worden maar ook hypotheek zou verlenen op zijn privé-woning voor de ver plichtingen van de naamloze vennootschap. Toen de bouw slecht uitpakte en de naamloze vennootschap van onze man failliet ging, werd dan ook zijn huis geëxe cuteerd en verdween de op brengst deels in de zakken van de bank deels in die van de afnemer. Het ging om een bedrag van rond t 35 000 dat onze man op deze wijze er bij inschoot. Een gedeelte hiervan trachtte hij te redden door net fiscaal in mindering te bren gen van het salaris dat hij in het rampjaar als directeur der naamloze vennootschap had genoten. Maar de inspecteur nam het niet en zo kwam de zaak voor de rechter. In eerste instantie was dat het Ge rechtshof Amsterdam (belas tingkamer). Het betoog van onze man dat hij het verlies van f 35.000 geleden had als directeur der naamloze vennootschap ging er bij het Hof niet im. Het kon niet meegaan met de stelling dat hier sprake zou zijn van „kosten tot verwerving, inning en bjhoud" van het salaris en dus aftrekbaar naar luid van artikel 35 van de Inkomsten belasting. Het Hof stelde zich integendeel op het standpunt dat de borg- en zekerheids stelling ten nauwste verband hielden met het aandeelhou derschap en niet met het di recteurschap. Men kan ook zeggen dat de man zich borg stelde en zekerheid gaf om zijn bezit te sauveren, bezit dat hij via zijn aandelen op de bouwonderdneming uitoefende. Zou hij geen grootaandeelhou der geweest zijn, dan toch zou hij naar alle waarschijnlijk heid er niet aan gedacht heb ben om zijn prwè-vermogen m de waagschaal te stellen. De Hoge Raad dacht er blij kens zijn arrest van 30 okto ber jl. 1) niet anders over. En zo ging onze man met lege handen naar huis. De inkle ding van zijn onderneming als naamloze vennootschap had hem de das om gedaan. Had hij zijn bouwonderneming on der eigen naam blijven drij ven dan zou het gehele verlies van de onderneming bij zijn inkomens-berekening in acht zijn genomen. Het resultaat zou denkelijk geweest zijn dat hij een behoorlijk negatief in komen over het betreffende Jaar zou hebben genoten. Het geen betekent dat hij een eompensanemogelijkheid er aan zou hebben overgehouden die hij in betere tijden had kunnen benutten. D'OUWE 1) HR 30 okt1974 Vakstudie- nieuws 23 nov. 1974. DE regering-Karamanlis heeft het Griekse parlement een wetsontwerp voorgelegd dat de vervolging mogelijk moet maken van enkele hon derden voormalige ministers en ambtenaren uit de tijd van de militaire dictatuur. TWEE vliegtuigongelukken in de V.S.. nl. in Californië en Virginia, di» zich nagenoeg op hetzelfde tijdstip voordeden, hebben 23 doden geeist. DE politie in Tiel heeft op diverse plaatsen in die stad huiszoeking gedaan en daarbij een aantal wapens gevonden waarvoor geen vergunning voorhanden was. Vijf pistolen twee flobertgeweren, twee lachtgeweren, een sabel en 176 patronen werden gevonden.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11