COMMISSARIS J. A. BLAAUW, JAGER OP MOORDENAARS: J5 School meisje gewurgdP in Rotterdam De Stem ROTTERDAM Een houten knuppel, donkerbruin gepolitoerd maar polsdik en zeer wel geschikt om er iemand in een klap mee dood te slaan. Met sierlijke letters staat de naam van de eigenaar in het hout gebrand. Die eigenaar is J. A. ("John") Blaauw, commissaris van politie te Rotterdam, de hoogste recherche man van de grootste havenstad ter wereld. De wapenstok is een souvenir. „Een cadeautje van Kelley, de opvolger van Edgar Hoover als hoofd van de F.B.I." Commissaris verstre'.; deze mededeling met voldoening maar zonder buiten sporige ijdelheid. Dt muppel is niet zijn enige trofee. Verre van dat. Hij ligt op een dressoir-achtige tafel langs een van de wanden in zijn werkvertrek, op zijn beurt een onderdeel van wat interieur betreft een der droefgeestig- ste politiebureaus van het vasteland. Door kale gele gangen regelmatig on derbroken door saaie deuren die van een afgemat soort groene verf zijn voor zien kom je in zijn werkvertrek en dat is dan een hele verademing. In zijn kamer ligt tenminste tapijt en er staan comfortabele stoelen. De versiering echter is geheel ontsproten aan het beroep van de bewoner. Op het al ge noemde „dressoir" liggen behalve de dodelijke knuppel, twee politiehelmen afkomstig uit respectievelijk Londen en Berlijn en verder een groot aantal herinneringspenningen en plaquettes, evenzovele verwijzingen naar mijlpa len uit het leven van de nu 46-jarige commissaris. VLAKBIJ OUDERLIJK HUIS Door John Roozen Foto: Ronald Sweering "Het gaat niet in je kouwe kleren zitten De meest recente penning, gevat in een soort barnsteen, dateert van de moordzaak Gorkum waar twee Grieken een reder in diens woning neersloegen en doodstaken De commissaris heeft in die affaire nog al wat kritiek van vakbroeders te verduren gehad. Hij zou teveel het publiek hebben ingeschakeld bij het onderzoek. In de hoofd straat van het stadje werd een win kel-etalage gehuurd waarin de be bloede kledingstukken van de ver moedelijke daders werden uitge stald. „Mooi dat we daar de beslissende tip op hebben binnen gekregen" is het lakonieke com mentaar van de commissaris op de collegiale kritieken. Aan die affaire waarbij hij betrok ken werd als hoofd van het regi onale recherche bijstandsteam herinnert nu een fraaie plaquette Een wat bevreemdende scalp in het nuchtere politievak, ben je ge neigd te constateren. Is datgebrui- kelijk zulke penningen? „Jawel, dat doen we wel meer", is het on verstoorde antwoord van de com missaris. Elk vak heeft zijn eigen charmante trekjes, blijkt nu wel. de tragische bezigheden van de be trokkenen ten spijt. Commissaris Blaauw voert ons vervolgens naar de tegenovergele gen wand van zijn kamer waarop een gigantisch prikbord tientallen wapenschildjes en politie-souve- nirs zijn bijeengehangen. Wapen schildjes van het Nederlandse Ra- venstein tot het Amerikaanse Kansas City Een fraaie is die van de Highway Patroll van Arkansas, die er van getuigt dat John Blaauw wel degelijk in een van diegillende met zwaailichten strooiendezwart- /wit politiewagens heeft rondge reden, waarmee AmeriKaanse tv- series zo aardig doorspekt zijn. Hij heeft er een paar maanden stage gedaan en er een geldig legitima tiebewijs als sheriff van overge houden. Tussen die wapenschild- jes ineens een plechtige foto van ex president Nixon, genomen tijdens een felicitatiespeech bij de uitrei king van F B I.-diploma's. Ook commissaris Blaauw kreeg op die dag zo'n oorkonde uitgereikt. Commissaris Blaauw is kortom een breed georiënteerd politie man, een man bovendien die in de loop der jaren schik in het vak be houden heeft. Als hij niet zo'n vriendelijk en ont spannen gezicht had, zou je zelfs de vraag kunnen stellen of de betrek kelijk jonge commissaris niet te véél schik in het vak heeft Of hij anders gezegd een man is die het jagen op misdadigers een soort sport is gaan vinden, voor wie het Nederlandse jachtgebied te „tam zou kunnen zijn. Maar nee, de commissaris is een gewoon huisvader, een man van vlees en bloed die nog steeds in elke ernstige misdaad de mensen op de eerste plaats stelt. Dader zo wel als slachtoffer Maar het denken over het lot van de dader, zo laat hij onomwonden weten, komt op de tweede plaats De politie heeft nu eenmaal als eerste taak „opsporen en voorge leiden", daar valt niet mee te mar chanderen Zijn taak is he( de da der achter slot en grendel te krij gen, hoe snel ook „slot en grendel' volgens sommigen weer van bin nen of van buiten geopend wor den. „Of er al of niet zwaarder gestraft moet worden, of we zuiniger moe ten zijn met proefverlof te geven. rde 14 ondert tfy» er negen gehoord! toonden. Bij de overige^ sprake van een lichte matl minder goed horen. U>i njuf opdracht gegevi ven orde te bentellen. Zij weigert j met de opstandelingen te onder handelen, maar heeft wel voort- I durend contact met Samara Ma. Wil Vervat BOTTERDAM Tientallen r terdamse politie en van de j breid onderzoek b Wat bezielde de moordenaar van het 15-jarige meisje Wil Vervat in die vroege nacht van 7 op 8 september? Zal hij op nieuw toeslaan als de politie er niet in slaagt hem op te sporen? En wanneer zal er licht komen in „de zaak Brekelsveld" van 1963, eveneens in Rotterdam spelend, waarbij een jonge moeder met haar 7-jarig zoon tje door een onbekende werd afgeslacht? Het zijn vragen die de Rotter damse politie niet met rust la ten. Er zijn moordzaken en moordzaken. Wie na jaren lang getreiterd te zijn zijn vrouw in razernij doodslaat, wordt wel gegrepen. Wie bij een uit de hand lopende café-ruzie naar mes of pistool grijpt, blijft meestal niet lang op vrije voe ten. Maar er zijn onder de vele „De greep n zich ..Draken I mende blankJ voormalige Pol dotroepen, hadi enkele uren nad Lissabon en h« Zambtaanse ho< een akkoord had| dat voorziet In b guerrilla-oorloJ vestiging van tr gering waarin M ventoon voert e hankelijkheid tj Radio Vriii Niet alleen b tingen de rel herdoopten maar zij ma; ter van het h vliegveld, d<^ andere slei den v den t [eurs van de Rot- ^zljn een uitge- il op het 15-ja- geweldsdelicten altijd gevallen die na enige tijd doodlopen. De belangstelling bij het publiek taant, nieuwe zaken eisen de aandacht. De politie maakt er zich min der makkelijk van los. „Niet dat je er wakker van ligt maar het is wél zo dat je bij elke ar restatie erop bedacht blijft, dat je telkens weer denkt: „Hé, die zaken lijken (een beetje) op el kaar, zou misschien..." Het is de ontboezeming van de Rotterdamse recherche-com missaris J. A. Blaauw,een man die herhaaldelijk in het nieuws komt, omdat hij anders dan sommige andere autoriteiten oprecht van mening is dat „het publiek" recht heeft op in formatie over alles wat de poli tie aangaat. Maar dat niet al leen, het publiek kan de politie soms over het dode punt in een onderzoek heen helpen. Dan stromen er tientallen, honder den tips binnen die allemaal nauwgezet worden nagetrok ken. Voor de buitenstaander vaak moeilijk aan te voelen, al die pietepeuterige werkzaam heden, die zo sterk afwijken van wat politiehelden op de beeldbuis doen. Wat een poli tieman er zelf van denkt, hoe hij, zoals dat tegenwoordig heet „gemotiveerd" blijft bij zijn werk, vertelde commissa ris Blaauw. dat soort problemen ligl niet op mijn terrein", zegt hij: „Daar zijn andere mensen deskundigen op hun gebied voor aangesteld." Hij hééft er natuurlijk wel zijn ge dachten over. Geeft ze liever met bloot. Natuurlijk is het niel leuk voor een agent die een verdachte voor de officier heeft voorgeleid en hem dan in de tram naar huis al weer vrolijk mee terug ziet rijden Zulke dingen gebeuren natuurlijk wel Commissaris Blaauw: „Mijn mensen worden er wel eens door geprikkeld, dat is met meer dan menselijk, maar gefrustreerd ra ken is er toch niet bij, dacht ik De politieman moet zich ook weer niet al te veel met zijn taak identifice ren." We zijn er niet om wraak uit te oe fenen maar om de samenleving te beveiligen. Een man die van moord wordt verdacht moei je zien te pakken te krijgen om te voorkomen dat hij opnieuw toe zou slaan Maar of hij daarna als patiënt behandeld moet worden of meer „oudtestamentisch" ge straft. is een zaak van latere zorg De politie heefi geen oordeel te ge ven over het gevangeniswezen maar commissaris Blauw heeft persoonlijk wél een kanttekening Zijns inziens moet je 'n volwassen man niet voor 'n paar kwart jes knijpers in elkaar laten zetten terwijl zijn gezin naar de bijstand moet. Gewoon werk in de ge vangenis met een gewoon loon houdt hei zelfrespect in stand en daarmee de verhouding tussen de gedetineerde en zijn gezin Maar nogmaals, dat is denken aan zaken van het tweede plan De politie moet allereerst misdaden zien te voorkomen en daartoe behoort on der meer het hardnekkig jagen op een onbekende moordenaar van wie valt aan te nemen dat hij ooit opnieuw zal toeslaan. Dat is de motor die achter het zeer uitgebreide onderzoek in de „moordzaak Wil Vervat" draait Het meisje werd in de nacht van 7 opflseptember bij het verlaten van de metro in enkele seconden over vallen en direct gewurgd „Dat zit ons het meeste dwars Zo'n man doodt om 't doden zelf Tenminste dal is de meest aannemelijke ver klaring Het ligt toch wel even an ders dan bij iemand die in paniek raakt als zijn slachtoffer zich ver zet of aan het gillen slaat Déze man zal wéér toeslaan We moeten hem daarom hebben kosie wat kost Vandaar dat nog altijd 75 recher cheurs bij de zaak betrokken zijn. terwijl er op sommige dagen wel mei 240 man is gewerkl Zoals mei hei huts-aan-huis-onderzoek waarbij ruim 13.000 woningen werden bezocht. Voor de buitenstaander een „wal overtrokken' inzet aan personeel. maar wie de overwegingen van de commissaris volgi kan die inzet ge makkelijk billijken Ronduit geeft hij toe dal de kansen op succes met de dag slinken „Jawel hoor", zo geeft hij vriendelijk toe. „hel is zoeken naar een speld in een hooi berg Maar een sterke magneet haalt die speld er toch wel uit.. De inzet van zoveel mankracht is alleen mogelijk doordat wij hier een nog altijd laag aantal gewelds misdrijven kennen. „In Chicago waren er in dat jaar dal ik er was in die éne stad al 865 moorden geregi streerd. Wat de meesten echter niet weten is het hoge percentage dat opgelost wordt, zo'n 85% van de zaken komt rond „Als je dan op Schiphol landt denk je wel eens. wat maken we ons hiei druk om stijgende criminaliteit Na een paai weken verdwijnt dal gevoel weer Slachtoffers zijn nooit statistieken, het zijn telkens weer mensen met een eigen ach tergrond met een eigen leven dal beschadigd of totaal vernield wordt." ..Het gaai je met in je kouwe kle ren zitten Mei de jaren krijg je wel routine maai je raaki nooil echl afgestompt Integendeel' al dus commissaris Blaauw en hij il lustreert dat mei eigen ondervin ding ..Mijn eerste vermoorde kind ..kreeg' ik toen ik nog geen vadei was Nu heb ik zelf twee kinderen Dat moet je uit je hoofd zetten als je zo'n verdachte gaat verhoren Die man moet volledig over zijn wettelijk gegarandeerde rechten kunnen beschikken al zou je hem soms wel kunnen aanvliegen..." Nu, als commissaris wordt hij zel den of nooit meer met de dader zelf geconfronteerd, maar hij kan het nog best aanvoelen als één van zijn mensen het te kwaad krijgt Ten slotte heeft hij zelf de hele leer school doorlopen. In 1950 begonnen als „gewoon agent mei het fietsje de havenwij ken in" heeft hij het vak op straal geleerd Het geeft een speciale band met zijn mensen maar ook een zekere vaderlijke strengheid Als ze klagen over „zware diens ten" denk ik wel eens aan mijn ei gen tijd op mi jn fietsje zonder ver lichting in je eentje op oorlogspad Nu zijn ze met zijn tweeën en kun nen „effen naar de wagen lopen om assistentie te bellen zodra het een beetje uil de hand loopt Er is tijdens zij n carrière trouwens aan weerskanten wal veranderd in Nederland Ook aan de kant van de „onderwereld" is er sprake van technische verbeteringen en schaalvergroting „In 1970 hebben we in héél Rotter, dam niet één geval van heroïne ge had in 1973 vingen we 25 kiloende hasj gaat met honderden kilo's naar de vuilverbranding toe ..Kostbare vuurtjes zijn dal Ter illustratie pakl commissaris Blaauw een minuscuul medicijn- flesje uil zijn bureaula Op de bo dem van hei flesje een laagje kor rels Rietsuiker lijkt hei heroine is hel .Vooi zo'n 10 000 gulden han del maar ik sluit mijn bureau 's avonds goed af' zegi hij de opko mende begeerte in onze ogen le zend Een discussie over de verschillen tussen hard en softdrugs gaal hij echlet uil de weg Als man van de praktijk vindl hij het allemaal nog al theoretisch gepraat. Ook hier spelen zijn Amerikaanse bevin dingen mee „In Washington alleen al zijn zo'n 15 000 verslaafden aan hard drugs Van hen heeft zo'n 2% vast werk Dagelijks hebben ze voor 25 dollar aan „spul" nodig Gevolg: diefstal len en naarmate de nood stijgt steeds brutere overvallen De commissaris ziel in sombere buien deze toekomst ook voor ons land weggelegd Een ander toenemend probleem onderkent hij in het steeds meer vanzelfsprekend wor dende wapenbezit bij wetsovertre ders. Ze hebben bijna allemaal zo'n ding als statussymbool op zak Het begint er mee dat zeer meezit ten op te scheppen aan de ba r maar het eindigt met schieten waar an ders de zaak bij enkele klappen be perkt zou zijn gebleven Maar ook in de confrontatie met de politie wordi steeds vaker het pis tool getrokken Van de andere kant. als een agent zijn wapen ge bruikt „valt de hele club. van pers tot Tweede Kamer' over hem heen In die verhoudingen gezien vindt commissaris Blaauw dan ook dat de Nederlandse agent zich ten opzichte van het wapengebruik voorbeeldig en beheers! opstelt al „vreet' het bij de mensen die het dagelijkse werk moeien doen wel eens Vanuit een studeerkamei ziet de problematiek van het wa pengeweld er anders uit dan ineen donker steegje Voor de risico's die de ..gewone agent loop!, is dan bovendien het salaris nog mei eens zo geweldig te noemen ..Het is niel slecht hoor maar het zou wel wal beter kun nen Zeker als je in de toekomst nog gekwalificeerde mensen voor dn beroep warm will kunnen ma ken Natuurlijk een agenl kón het. zo als ook commissaris Blaauw hel presteerde tol commissaris bren gen Daarin verschilt hei politie vak wel wat van bijvoorbeeld de carrière-opbouw bn de krijgs macht Maar dan moet je wel veel zelfstudie en wilskracht opbren gen nóósl je gewone en toch al psy chisch belastende werk Doorsto- fe 'M COMMISSARIS BLAAUW .op de stropdas prijkt een j echte „sheriff-ster"... ten in de hiërarchie blijft natuur lijk een droom van elke begin nende agent maar voor de arbeidsverhoudingen is zo'n ambi tie niet meer een bepalende zaak gebleven De hiërarchie is ook bij de politie in de schijnwerper van de democratisering komen staan. Zeker in Rotterdam Tijdens ons gesprek komen jonge agenten en rechercheurs vrijwel „zonder kloppen" binnenkeulelen en zelfs een in het vak vergrijsde adjudant die frisdranken en kranten komt brengen beweegt zich losjes door hel vertrek van-zijn hoogste baas. Hel is een bewijs meei nog dan de welwillende verklaringen die de commissaris in de loop van het gesprek geuii heefi dal team werk en menselijke verhoudingen de werksfeei bepalen ..Alleen op die manier kun je van mensen ver wachten dal ze mei echle inzei een dienstje draaien dal langer dan 24 uur blijkt uil te lopen." Die inzet is hard'nodig De resulta ten van hel onderzoek worden ook aan de „hele ploeg' toegeschreven. „Het is nooil zo dat „ik een zaak oplos, hei is altijd „wij", aldus ten slotte commissaris Blaauw, alle triomfantelijke souvenirs in zijn werkkamer daarmee tol „Spiele rei" verkleinend „Ook over die moordzaak in Gorkum schreven de kranten weer dat „commissaris Blaauw de zaak rond had gekre gen In werkelijkheid heb ik de verdachten nooit in levende lijve gezien Ik kreeg hun foto's van opzij genomen de volgende dag op mijn bureau

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9