5 (72) Industrie betaalt deel van schade BOEIENDE STUDIE OVER ZWINSTREEK Grote parochie trekt minder aan UIN GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN: iet op bij kopen an Frans :n Belgisch vee Jubilea in bisdom Breda [Voorzitter gezondheidsdienst dieren: stad streek i Studiemiddag J veehouderij Harplrio in Goe> [Eerst regen Terneuzense notarissen werken samen Beëdiging van hoofdingelanden Burgemeestei sprak met inspectrice Zeilers bespreken zomerprogramma Celstraf voor dronkenschap LOODSBOOT VIST BOOTJE OP SCHEEPVAART OORLOG FILMS IN ZEELAND 2 VRIJDAG 10 JANUARI 1975 1 er verslaggevers) huis van de 72-jarige heer traat 27 te Kloosterzande, is eeil folders van de V.V.V. niet zot te van het geheel is de voortuin net behulp van beton, verf, oudt I fantasie en geduld in een com| pen. ei en binnen langzamerhand vtj n genoeg komt te staan. „Ik i, er onderhand mee moeta| stoppen. Het wordt te gek* zegt hdj. Werk heeft hij dan echtsl nog wel genoeg. „De tuin le] eert meer werk op dan gewone tuin. Je moet het louden met schilderen soms raakt er wel eens wij los", deelt hij mee. (Van een onzer verslaggever.| HULST De studieclub mengde bedrijven Zeeuwsch-Vlaanderen hou! op donderdag 23 januari studiemiddag in de Konifl van Engeland te Hulst het onderwerp veehouderij i milieu. Aanvang 13.00 uur. De heer A. A. M .Tott| secretarieambtenaar in Hu! zal spreken over de h indent! met betrekking tot de veeho! derij. Ing. K. J. J. Br»n| hoofd technische dienst et waterschap Hulster bacht houdt een inleiding oij de .vet op de verontreinig»! oppervlaktewater en de ll£° J. H. van Nieuwenhuizen sP^ cialist in boerderijbouw inrichting, spreekt over opslag van vloeibare en va9j mest. Na de inleidingen is j gelegenheid tot vragen stel'^ en discussie. (Var een onzer verslaggevedj GOES Op zondag 19 mari zal het Nederla'J Harptrio optreden in lunchcafé Stadhuis in GjJ Iet mneert begint om 1-J rur. let Nederlands Ha HM aestaat uit Joke Wiling-BreJ muwer harp. Joke Verru® 'en, "Itviool en Piter g* fluit Het orogramma verin»®] composities van Pierre Veil' nes, Claude Debussy, Ingeibrecht en Maurice riet. (Van een onzer verslaggevers) -MIDDELBURG Dr. J. Tesink, directeur van de gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland, heeft er alle vertrouwen in dat er in de naaste toekomst nadere voorwaarden zullen worden gesteld aan de hinderwetvergunning voor de exploitatie van de vuilstortplaats van de firma Tollenaar nabij Philippine. Daardoor zal worden voorkomen, dat de omliggende weilanden nog schade ondervinden van deze stortplaats voor industrieel afval. (Van een oggrsvl)rsera eezenv l(Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Wees als de dood voor het kopen van importvee uit België en Frankrijk. Zeker als je een [goed veebedrijf hebt". Deze raadgeving verstrekte gisteren voorzitter G. de Jager van de stichting gezondheidsdienst Ivoor dieren in Zeeland, de aanwezigen op de algemene vergadering in zijn openings- -woord. De vergadering werd |gehouden in de Brasserie te iliddelburg. De heer De Jager deed dit ■naar aanleiding van twee peri- todes uit de afgelopen jaren, |tlie voor de Zeeuwse veehou- -derij gevaarlijk waren ge- Iweest. Dat was op de eerste plaats in de jaren 1972-1973 door vrij grote importen in Zeeuwsch-Vlaanderen van ge- -ibruiksvee uit België en ■Frankrijk. Deze ingevoerde I dieren bleken besmet te zijn met tbc en abortus-bang. Op de tweede plaats was dat de uitbraak van abortus-bang op -Walcheren een jaar geleden. [Door snel en doeltreffend in- Jgrijpen was dit achteraf alle- Tnaal erg meegevallen. Het jhad de gezondheidsdienst ech- jter wel een flinke som geld gekost. Voorzitter De Jager zei ,de veehouders daarom toch [vooral goed uit te kijken bij ge aankoop van importvee uit België en Frankrijk, en vooral jgoed er op te letten of er soms Jabortus-bang in het spel ■was. 1 De heer De Jager vermeldde in zijn openingswoord ook léven het organisatieonderzoek ,dat momenteel wordt verricht door het bureau Berenschot. Over de uitkomst viel nog weinig te zeggen Het lag ech ter wel in de lijn der ver wachting, dat het op meer centralisatie zou komen lande lijk gezien. Dr. J. Tesink, directeur van de Zeeuwse gezondheidsdienst voor dieren, gaf de vergade ring een uitvoerig overzicht van de verrichte werkzaamhe den over de laatste twee jaar. Ook zei hij dat uiterste waak zaamheid blijft geboden ten aanzien van tbc en abortus- bang. De heer Tesink gaf ver der de cijfers van I/tt eind vorig jaar verrichte noodinen- ting in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren, tegen mond- en klauw zeer. Van 4 tot 18 december wer den ingeënt 11213 runderen, 19.245 varkens, 2050 schapen en 159 geiten. Het kwaliteits onderzoek van de melk had vorig jaar als uitkomst gege ven, dat 77 procent eerste klas melk was, 15 procent tweede klas en 8 procent derde klas. Ten aanzien van de varkens gezondheidszorg zei dr. Tesink dat hiervoor een nieuwe opzet nodig was. Redenen hiervoor waren onder meer, dat het aantal zeugen in Zeeland sinds 1961 is verdrievoudigd, en dat het vakmanschap van de Zeeuwse veehouder, zich dui delijk in gunstige zin had ont wikkeld. De varkenspest kwam tot nog toe gelukkig weinig voor in de provincie. Bezorgd was dr. Tesink echter over het toenemen van de snuffelziek- te. Wat betreft de export van runderen sprak Zeeland ook een woordje mee, vertelde dl recteur Tesink. Werden in 1971 3028 dieren voor exporton derzoek aangeboden, in 1974 was dit aantal opgelopen tot 6050. Tijdens de algemene verga dering werden door diverse medewerkers van de gezond heidsdienst voor dieren inlei dingen gehouden over voort- plantingsproblemen bij var kens, pseudo-vogelpestbestrij- ding bij pluimvee, en kreupel heid en klauiwverzorging bij runderen. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag opgesteld door het jjNMI op donderdag om 18.00 uur. Vrij zacht met eerst al en toe regen of motregen en later opklaringen, weersvooruitzich ten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal u-ren on. 0 tot 3, min. temp om streeks 5 graden, max temp.: nsrreeks 8 graden, kans op leen droge periode, van min stens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 4u procent. Voor zondag: Aantal uren Jzon 1 tot 5, min. temp.: om streeks 3 graden, max temp.: bmstreeks 7 graden, kans op |een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans |op een geneel droog etmaal: 80 procent. #0 waterstanden De waterhoogten van don- I derdagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Kon- Istanz 332 onv., Rheinfelden I 279 plus 15, Plittersdorf 479 nlus 31. Maxau 532 plus 20. I Plochinigen 210 plus 8, Mann- I heim 391 olus 35, Steinbach [232 -2, Mainz 397 plus 14, Bingen 253 plus 10. Kaub 319 plus 9, Trier 393 plus 20, Ko blenz 344 plus 8. Keulen 363 plus 7, Ruhrort 563 onv., Lo- I bith 1215 -5, Pannerdense kop t 1176 -4, Nijmegen 1010 -8, I IJsselkop 1050 -5, Eefde IJssel I 639 -17. Deventer 514 -15, Mon- sin 5451 -5, Borgharen 4088 -29, Belfeld 1322 plus 28, I Grave beneden de sluis 601 plus 18. De Nederrijn: stuw fAmerongen: in verband met I werkzaamheden moet de op- I vaart gebruik maken van de Sluis. Morgen, zaterdag 11 januari I Bergen op Zoom 2.05 en 15 27 Hansweert 2.13 en 14.35 ferneuzen 1,38 en 13.59 i Vhssingen j 08 en 13 27 Wemeldmge 1.56 en 15.18 Van onze correspondent TERNEUZEN De in Tei- neuzen gevestigde notarissen, mr. A. van der Stee en mr. J. Everaert, hebben besloten sa men te werken in maatschap verband. Dit is de eerste asso ciatie van notarissen in de provincie Zeeland. Het doel van deze samen werking is om het publiek een snelle en gedegen dienstverle ning te kunnen blijven garan deren. Verder is door een der gelijke samenwerking een veróëre specialisatie mogelijk en op die manier deskundig te kunnen blijven reageren op de steeds ingewikkelder worden de wetgeving. Daarbij wordt niet uit het oog verloren dat het persoon lijk contact met het publiek een eerste vereiste blijft. Ie dereen blijft dan ook vrij In de keuze van de notaris. De notarissen hopen hiermee onder meer de stijgende on kosten te kunnen drukken. In dit kader zal worden getracht om een gemeenschappen j k kantoor pan*" aan te kopen. De maatschap telt momenteel twintig medewerkers, onder wiw zes notarieel juristen en één a'ligemeen jurist. (Van een onzer verslaggevers) HOEK Vandaag, vrijdag zal in Hoek de beëediging plaatsvinden van de tweeën twintig nieuw gekozen hoofdin gelanden van het waterschap ,.De Verenigde Braakmanpol ders". De beëedigingsceremonie is een van de twee agendapunten van de vergadering die van middag om vier uur in het watcsch-apshuis in Hoek wordt gehouden. De benoe ming van nieuwe leden voor de commissie voor het nazien van de rekening is het tweede punt. De gezondheidsdienst zal het intiatief nemen tot een ge sprek met alle betrokkenen. Dit vertelde directeur Tesink gisteren in antwoord op vra gen van getroffen veehouders tijdens de algemene vergade ring van de stichting gezonds- heidsdienst voor dieren in Zeeland, die in de Brasserie in Middelburg werd gehouden. Door de hevige regenval van de laatste maanden zijn de weilanden rond de stortplaats ondergelopen met water, af komstig van die stortplaats, Gevolg was, dat het gras to taal is verbrand. Een van de getroffenen had grasmonsters naar de vergadering meege bracht. „Er wordt gezegd, dat er geen chemisch afval wordt gestort. Wij betwijfelen dat echter sterk. Maar onze vraag is vooral: groeit het gras nog ooit op en kunnen we er onze dieren volgend jaar weer met een gerust hart op laten wei den", aldus een betrokken veehouder. Directeur Tesink vertelde, dat er gras- en watermonsters worden momenteel konijnen momenteel onderzocht door het centraal diergeneeskundig instituut te Rotterdam. Verder werden momenteel konijiien gevoerd met het verbrande gras. „De konijnen leven nog, maar eten wel aarzelend", zei de heer Tesink. Onbekend was tot op dit moment of de wei landen gevaarlijk zouden blij ven. Directeur Tesink had inmid dels over deze zaak contact genad met de heer Beyen van cte inspectie voor milieuhygië ne te Middelburg. Bij de in spectie waren geen meldingen binnengekomen, zo bleek. De heer Beyen toonde zich er een voorstander van dit soort za ken op te lossen via een ge sprek met alle betrokkenen. Vvat directeur Tesink betrof zou dat gesprek er dan ook inderdaad komen als het rap port van het centraal dierge neeskundig instituut op tafel ligt. Eerder tijdens de verga dering had dr. Tesink gespro ken over de industriële fluor- verontreiniging in de omge ving van Sas van Gent en het Sloegebied. Hij deelde mee dait er een uitstekende relatie (Van een onzer verslaggevers) BREDA De volgende priesters uit het bisdom Breda hopen dit jaar een jubileum te vieren. 6C jaar priester: 29 mei P. Timmermans, emeritus te Zevenbergen. 50 jaar priester: 6 juni C. van Duyse, emeri tus te Breda, G. de Grauw, emeritus te Oosterhout, J. Mangn-us pastoor te Nieuw Namen, A. van Mierlo emeri tus te Breda, J. van Osta rec tor bejaarden- en verpleeghuis Elisabeth te Breda, J. Uytde willigen emeritus te Breda. 40 jaar priester. 15 juni J. Asseibergs emeri tus te Breda, Gh-r. Backx pas toor te Stoppeldijk, mgr. dr. J. üellepoort Malaga Spanje, A. van Eekelen emeritus te Oos terhout, J. de Graauw pasto-c» te Made, B, de Jong pastoor te Axel, Th. Lanen pastoor te IJzendijke, J. van der Maade pastoor te Effen-Breda, E. Modde emeritus te Philippine, 1 Rijratjies emeritus te Breda, H. van der Velden, emeritus *i Dongen, J. Verdurmen pas toor te Achtmaal, A. Vermeu .n pastoor te Wernhout, A. Vermeulen pastoor te Oud Vossemeer, M. van der Wey- den emeritus te Dongen. 25 Juli W. Oostendorp o.s.c. be- drijf saalmoezenier te Zeven bergen. i.b Jaar priester: 3 juni O. Gielliet pastor te Breskens, J Huysmans pastoi Goede Herder te Breda, B. Krij bolder pastor te Oud- Gastel, C. Riemslag pastor te Bavel, 4 juni A. Landsbergen s.o.cist. pastor te Oudenbosch. juli K. Heideman m.h.m. pastor te Roosendaal, F Schreuder o carm. godsdienst 'eraar te Hulst, 16 juli A Duindam s.c.j. godsdienstleraai "n moderator UI ven hout, H de Graaf c m. pastor te Prinsen beek M Raseu'herg s.c.j. ree tor te B-eda. 2 augustus S v n Beekhoven gndodienstle raar te Made 9 au<histua A Dekkers c.ss.r. pastor te Roo- sendaal-West. J- Verbeek c.ss.r. pastor te Roosendaal. bestond tussen de schaderege lingscommissie veehouderij Sas van Gent en Zuid-Chemie, en tussen de werkgroep bege leiding veehouderij Sloegebied en de bedrijven Hoechst en Péchiney. Alle activiteiten van beide veehouderijcommissies worden door de industrie be taald. In 1973 betaalde Zuid- Chemie een bedrag van f 103.522,en in het Sloege bied betaalden de bedrijven in het tweede halfjaar van 1973 f 53.233,-. Eén zaak wilde de heer Tesink bij deze cijfers zeer zwaar onderstrepen: deze bedragen waren niet uitge keerd voor direct waargeno men schade. 90 procent van het bedrag van Zuid-Chemie was besteed aan activiteiten ter voorkoming dan wel inper king van fluorscha-de en van het bedrag in het Sloegebied was dit 88 procent. Slechts, tien respectievelijk twaalf procent was vergoeding van werkelijke schade. Door be paalde groeperingen werd na melijk over deze cijfers een onjuiste voorstelling van za ken gegeven, verklaarde di recteur Tesink. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De burge meester van Terneuzen, de heer J. Asahoff heeft gisteren een gesprek gehad met de in spectrice voor het lager onder wijs in Zeeland drs. W.P. Bouwman. Het gesprek vond plaats in Breskens. De aanleiding voor dit ge sprek was de onenigheid tus sen de gemeente Terneuzen eu de inspectrice over de Meer paalkwestie. De burgemeester liet zich gisteren niet uit over het besprokene. Mevrouw Bouwman was niet voor com mentaar bereikbaar. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De leden van de watersportvereniging „de Otheense kreek" in Ter neuzen vergaderen vanavond, vrijdagavond, over htet wed strijdprogramma voor de ko mende zomer. Aan de verga dering is tevens de vertoning van een aantal films verbon den. Behalve het wedstrijd programma staat ook de ver hoging van de contributies op de agenda. Verder gaan de kreekzeilers praten over een gezamelijke winterberging en een nieuwe cursus zeilinstuc- tie. In de loop van de avond zullen een aantal getuigschrif. ten aan geslaagde zeilcursisten worden uitgereikt. Na de pau ze volgen er films waarbij on dermeer de film „Sail to win" en een instructiefilm. De ver gadering, die overigens plaats vindt in de Opstandingskerk te Terneuzen, begint om 19.36 uur. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op 8 sep tember vorig jaar vloog de 24- jarige A.H.P. uit Oostburg met zijn auto uit de bocht. Toen de politie hem en zijn auto on derzocht bleek de bestuurder onder invloed. De auto had nogal wat mankementen. De uitlaat was kapot en de ban den verkeerden in een niet al te beste conditie. De politie rechter veroordeelde P. con form de eis bij verstek tot tien dagen onvoorwaardelijke gevangen sstraf, negen maan den ontzegging uit de rijbe voegdheid, en f 80,- boete voor de twee mankementen aan de auto en de verkeerso vertreding. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Een loods boot heeft op de Noordzee een polyester bootje van vijf me ter lengte opgevist. Er waren geen personen aan boord. Op het scheepje, waarvan de her komst onbekend is, staat de naam Tender To North Sea. Verder staat er El Mar op en Signet. Enige tijd geleden is een boek verschenen, dat eigen lijk niet mag ontbreken in de boekenkast van ieder die geïnteresseerd is in de historie van West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is „Knokke en Het Zwin", een gedegen geschiedkundige studie van de hand van Marits Coor- naert die de studie heeft verricht in opdracht van het gemeentebestuur van Knokke. Het boek stijgt echter ver boven de lokale betekenis die men er op het eerste gezicht aan zou hechten. Het is een studie, die zich on danks de vele bronvermeldingen, kaarten, naamregis ters e.d., laat lezen als een spannende roman. Het eist echter wel een zekere bekendheid met de situatie rond Het Zwin en we kunnen voorstellen dat met name leden van de Heemkundige Kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen met rode oortjes in het boek zullen lezen. Terecht schrijft in een voorwoord de oud-burge meester van Knokke graaf Leon Lippens, dat dit boek in a'le huisgezinnen van „on ze streek" een ereplaats zal vinden en dat ook de jeugd het zal lezen- „Dit boek is de geschiedenis van het moedi ge vontuur van onze dappe re en fiere voorouders, die dijken bouwden om het va- ter van de Noordzee buiten te houden, om in onze pol ders het leven mogelijk te maken". Het boek begint, zoals het behoort bij het begin en wel het onstaan van het schor ren- en krekengebied, waar van de zeearm Het Zwin een belangrijke ader was om het toenmalige graafschap Vlaan deren economisch, leven in te blazen. Minitueus wordt de Inpoldering van steeds weer een stukje polder gevolgd, ge lardeerd met geschiedkundi ge nevenfeiten, zoals bijvooi- beel^ de confiscatie door de stad Brugge na de Gulden Sporenslag van diverse pol ders. eigendom van Fransge- zonde landheren. Een apart hoofdstuk is ge wijd aan de scheepvaart op Het Zwin, het vaarwater waar Brugge, Sluis en Sint- Anna ter Mudden geruime tijd hun bestaan aan te dan ken hebben gehad. Te lezen ls van de inspanningen die Brugge zich getroostte het vaarwater zo lang mogelpk open te houden, tevergeefs zoals men weet. Rond 1800 bijvoorbeeld kon men met kleine schepen niet verder komen dan Sluis, waarna door de Internationa le Dijk in 1874 de zeearm definitief werd afgesloten. Uitvoerig wordt verder inge gaan op het prille begin van Knokke en wat daaruit in de lr op der jaren is gegroeid. Met plezier leest men de •mtwikkeling van de paro chie in Cnocke, het wel en wee tiidens de Reformatie en de geschiedenis van pastoor Pieter Trouveyn dr'e middels een proces tegen de bisschop van Bruffce een ho?^ inko men verwierf. Een belangrijk gebied als de Zwindelta vro"»""- "'as, eerst in zijn geheel behorend tot het graafschap Vlaande ren en later gelegen op grensgebied tus eerst De Verenigde Republiek en Oos tenrijk, daarna tussen Neder land en België (denk aan de Tiendaagse Veldtocht), was een gewild bezit. De Honderdjarige Oorlog woedde over dit gebied, tij dens "-elke de kaapvaart van Vlaamse vissers ontstond. Watergeuzen probeerden aan het eind van de 16e eeuw de Zwinstreek te veroveren. Zoals gezegd deze studie van Maurits Coornaert is tevens een gedegen les in Vlaamse em Zeeuwse geschiedenis. Natuurlijk trok ook de Tach tigjarige Oorlog zijn sporen in de verweerde gronden van de Zwmstreek. Herhaaldeijk werden de inwoners van het Brugse Vrije, waartoe de streek behoorde, gedwongen ongelegde schattingen te be talen. Dit er. nog een massa feiten en feities worden zeer lezenswaardig opgelepeld. ..Knokke en Het Zwin", is het eerste deel van een trilo gie. waarvan de volgende de len Heist" en „Westkapelle en RamskaneFe" nog zullen verschijnen. Men kan tot 15 ianuari a raison van 985 frank inschrijven bij A.M. Ghekiere. Residence Albert, 484 Zeediik-Albertstrand. 8300 Knokke-Heist. Na 15 lan'iari wordt de prijs 1.250 frank. Het boek is gedrukt bij Lannoo in Tielt. HULST DE KONING VAN ENGE LAND. Vrijdag en maandag om 20 uur zaterdag om 19 en 21 uur, zondag om 17, 19 en 21 uur, voor de tweede week de succesfilm Emma- nuele met Sylvia Kristel. Toegang 18 jaar. Zondag om 15 uur Pippi (Langkous) zet de boel op stelten. Pippi en haar vriendjes beleven weer een heleboel dolle avonturen. Toegang alle leeftijden. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Van vrijdag tot en met dinsdag, elke avond om acht uur en zondag ook om 16.30 uur, de Nederlandse film Alicia met Willeke van Aimmelrooy en Hugo Metsers. Toegang 18 jaar. Zaterdag en zondag, tel kens om 14 uur. Dik Trom en zijn dorpsgenoten. De dol le avonturen van een echte Hollandse jongen, die zijn dorpsgenoten èn veldwachter Flipse heel wat last bezorgt. Een film waarvan jong en oud kan genieten en daarom ook toegang alle leeftijden. OOSTBURG LEDELTHEATER. Vanaf vrijdag tot en met dinsdag en zondag tegens om 16.30 uur, Help de dokter verzuipt. Naar de succesroman van Toon Kortooms, met jules Croiset, Martine Bijl, Piet Bambergen, Ward de Ravet, Willeke van Ammelrooy en Leen Jongewaard. Toegang alle leeftijden. Zondag om 14 uur Sjors en Sjimmie en de gorilla. Onze twee striphel den in een spannend avon tuur. Toegang alle leeftij den. VLISSINGEN ALHAMBRA. Donderdag, vrijdag, maandag en dinsdag, elke avond om acht uur, za terdag en zondag om 19 en 21.15 uur, de Nederlandse film Alicia, met Willeke van Ammelrooy en Hugo Metsers en Lex Goudsmit e.a. Toe gang 18 jaar. Vrijdag om 23 uur (nachtvoorstelling) De bloedige vuist van Kung Fu. Een uitstekende film, span nend van het begin tot h"et einde en met veel staaltjes van de Chinese veehtsport Toegang 18 jaar. Zondag om 15 uur Bonanza 9 en de pijlsnelle ruiters, met Lorne Greene, Dan Blocker, Mi chael Landon, Victor Jory en Rod Cameron. Het verhaal over de beroemde postver binding in het Westen en de onophoudelijke gevechten te gen de Indianen. Maar eind goed...al goed, daarvoor zor gen tenslotte de Cartwricht's. Toegang alle leeftijden. MIDDELBURG CITY-THEATER. Tot en met zaterdag, elke avond om acht uur, Lee Marvin, Ernest Borgnme, Keith Carradine e.a. in Duel op de spoorlijn. De geschiedenis speelt zich af in de zomer van 1933 als Amerika zich in een diepe economische depressie be vindt. Op zoek naar werk trekken mannen, die hobo's worden genoemd, van de ene staat naar de andere Zij ver plaatsen zich door clandestien met treinen mee te rijden. Dan ontstaat er een gevecht tussen een hobo (Lee Marvin) en de meedogenloze conduc teur Strack (Ernest Borgni- ne). Toegang 18 jr. Zondag tot en met dingdag, elke avond om acht uur, Gevecht om de apenplaneet. Na een atoom oorlog blijven er enkele mensen en apen in de totaal verwoeste wereld over. Maar nu zijn de apen de baas. Aanvankelijk beginnen men sen en apen weer een strijd op leven en dood. Schijnbaar hebben zij geleerd waartoe oorlog leidt en tenslotte gaan zij met elkaar in vrede le ven. GOES GRAND THEATER. Don derdag, vrijdag, maandag en dinsdag, elke avond om acht uur, zaterdag en zondag om 19 en 21.30 uur, The way we were (onze beste jaren), met Barbara Streisand en Ronert Redford. Twee jonge mensen studeren in 1937 aan de uni versiteit. Zij is bloed-serieus, hij is een „wonderboy" met een prima schrijverstalent. Als zij elkaar tijdens de oor log weer ontmoeten gaan zij enige tijd samen leven. In de jaren 1950 zijn zij opnieuw samen en dan begint de hek senjacht op de communisten. Beiden gaan uit elkaar en als zijn rond 1955 opnieuw wil len gaan samenleven is het inmiddels te laat. Toegang 14 jaar. Vrijdag om 23 uur (nachtvoorstelling) Het he renhuis van de Reeperbaan. De (sex) geschiedenis van een aantal mannen die leven in „het .gele huis" in een straat, gelegen in de Ham- burgse amusementswijk St. PauLi. Hierin worden „da mes" door mannen ontvan gen. Er doen zich allerlei verwikkelingen voor, maar tenslotte komt alles toch min of meer op zijn pootjes te recht. Toegang 18 jaar. Zon dag om 14,30 uur, Uit IIoI- lywooas lachfabriek. Stan Laurel, Oliver Hardy, Doug las Fairbanks, Charlie Cha plin en vele anderen brengen een halve eeuw onsterfelijk amusement, die de moeite van» het bekijken meer dan waard is. Toegang alle leef tijden. Woensdag om 20 uur Popnight Wattstax. Toegang alle leeftijden. Eindredactie Rein van der Helm (Van een onzer verslaggevers) BREDA Naarr^e de pa rochie groter wordt nemen kerkiierr^ uij- (!**age per parochiaan aan de kerk, gemiddelde gezinsbijdra ge en de opbrengst per paro chiaan van de collecte voor het solidariteitsfonds af. Dit blijkt uit een vergelijking van de inkomsten van 149 van de 168 parochies in het bisdom Breda over de jaren 1972 en 197'J Wanneer grote en kleine pa rochies bij elkaar worden ge nomen komt als algemeen ver schijnsel naar voren dat de opbrengst van het zitplaatsen- ge id in 1973 ten opzichte van het jaar daarvoor is gedaald met 5,47 procent. Alle andere Inkomsten vertoonden een stij ging de parochiebijd^agen met 16,71%, offerblok en col lecten met 11.22%, kerkelijke diensten met 3,17% en solida riteitsfonds met 2,64%. De totale opbrengst steeg met 8,86%. Wanneer men in aanmerking neemt dat ook het aantal parochianen en gezin nen iets gestegen is liggen de gemiddelde stijgingen per pa rochiaan en gezin iets lager. Wanneer de parochie-inkom sten ln net bisdom Breda ver geleken worden met die van de hele Nederlandse katholie ke kerkprovincie dan liggen ze onder het landelijk gemid delde Dit gemiddelde bedroeg ln 1971 23,- per lid van de katholieke kerk. De gemiddel de bijdrage in het bisdom Breda bleef, zelfs twee jaar Later noig, daaronder 20,74 hetgeen een a^ht^stand van bijna 10 procent betekent). Vergelijkt men de gemiddel de bijdrage van de Nederland se katholiek met die van de leden van de Nederlands her vormde kerk en de gerefor meerde kerk dan blijken grote orschillen te bestaan. Tegeno ver een gemiddelde bijdrage van de katholiek van 23,00 f1971) staan gë middelde bij lragen van 34,00 en 95,00 van de afzonderlijke leden vani respectievelijk de Neder lands hervormde en gerefor meerde kerk. vIn een commentaar op deze cijfers schrijft „Overweg", in formatieblad voor het bisdom Breda, dat er nog hard gwerkt zal moeten worden om deze aahterstand in te halen. t

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3