Laatste wedstriidseizoen Harm Kuijpers LOTTO Prettig Mnjkic praat met Dynamo Zagreb. Dieven bezoeken Eddie Trejtel Montreal reageert verontwaardigd op berichten niet doorgaan 01. Spelen Grootmuiltje met glazen schoentjes handen aan t stuur ogen op de weg, dank zij deVariomatic gebouwd uit veiligheid sport een miljoen gulden aan prijzen Schorsing voor Henk van Rooij VRIJDAG 10 JANUAR11975 19 17 „IK MOET STUNTEN OM TE KUNNEN TRAINEN" (Van onze sportredactie) HAREN - Harm Kuijpers, regerend kampioen van Nederland op de schaats, begint zaterdag aan zijn laatste wedstrijdseizoen. De Drent - woonachtig in het Groningse Haren - zal namelijk zijn medische studie aan de universiteit van Groningen laten prevaleren boven het deelnemen aan nationale en internationale toernooien in het seizoen 75-76.Een besluit, dat hij naar zijn zeggen ongeveer een maand geleden heeft genomen. En een weloverwogen beslissing, want Harm Kuijpers heeft er lang over nagedacht. „Sportief gezien doet het me pijn, dat ik er aan het eind van dit seizoen wat het topschaatsen betreft een einde aan moet ma ken, maar het kan gewoon niet anders", aldus Harm Kuijpers in zijn knusse woning, die hij deelt met echtgenote en kind. „Volgend seizoen is een olym pisch seizoen en daar moet je je als sportman enorm goed op voorbereiden. En door mijn stu die kan ik dat het komend jaar niet meer opbrengen". Kuijpers begint in juni aan zijn laatste jaar van zijn studie voor arts en zal dan een jaar lang stage moeten lopen in een zie kenhuis. „En als dat zover is, kan ik niet gaan zeggen: heren, ik ben schaatser en moet tijd hebben om te trainen. Dat gaat niet, je moet volledig meedraai en. Dat betekent ook, dat ik nachtdiensten zal moeten opk nappen; en dat is natuurlijk fu nest voor een sportman", aldus Harm Kuijpers. Dat de titelhouder het top schaatsen vaarwel zegt, hoeft (Van onze sportredactie) BREDA - Friket Mujkic, de Joegoslaaf die bij NAC wil ko men voetballen, is gisterenmor gen naar Zagreb vertrokken om in gezelschap van makelaar Branco Perovanovic, met het be stuur van Dynamo Zagreb te onderhandelen over de prijs die Mujkic moet opbrengen. „We hebben", aldus NAC- secretaris Eugene Lemmens, „Perovanovic duidelijk te ver staan gegeven dat niet alleen vier maar ook drie ton te veel voor NAC is. Het liefst zouden we Mujkic voor vieren een halve maand lenen. Onze technische leiding heeft er namelijk ver trouwen in dat de Joegoslaaf een aanwinst kan zijn. Ik hoop spoedig een telefoontje uit Za greb te krijgen, dan vlieg ik er wellicht zaterdag nog heen om de zaken af te handelen". Lotto: aantal deelnemers: 979.106; bruto inleg: 3.745.380,-; prij- zenbedrag: 1.899.005,-. Ie prijs: geen winnaars, het bedrag van de le prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de le prijs van de volgende week en de overige prijsklassen van deze week; 2e prijs: 1 winnaar, die bruto 326.429,- ontvangt; 3e prijs: 272 winnaars, die elk bruto 1.527,- ontvangen; 4e prijs: 11.423 winnaars, die elk per kolom 46,- ontvangen; 5e prijs: 10.437 winnaars, die elk per kolom 46,- ontvangen. Toto: deelnemers: 267.845; brutoin- leg: 744.857,-; prijzenbedrag: 383.972,-. le prijs: 1 winnaar, die bruto 171.688,- ontvangt; 2e prijs: 82 winnaars, die elk bruto 1.078,- ontvangen; 3e prijs: 943 winnaars, die elk per kolom 131,-.bntvangen. Jackpot lotto a.s. zondag 148.523,-. echter nog niet in te houden, dat hij nooit meer op een ijspiste zal verschijnen. „Nee, ik blijf wel wat voor mezelf trainen en mis schien probeer ik me volgend seizoen voor het sprintkampi oenschap te plaatsen, want van origine kom ik tenslotte van het korte-baan-werk. En sprinten vereist niet zo'n zware voorbe reiding als dat van een allroun- der. Maar zoals het er nu uitziet, zal ik wel met de wedstrijdsport moeten stoppen. Ik krijg het zo druk, dat er geen tijd meer over blijft. Alleen voor dit kampioen schap heb ik al allerlei stunten moeten uithalen om te kunnen trainen. Er is een maand bij ge weest dat ik 's ochtends om half acht moest beginnen en om vijf uur klaar was. Dan zette mijn vrouw de tas klaar en ik sprong onmiddellijk in de auto om te gaan trainen op de baan van As sen. Dan was ik om negen uur klaar en moest dan nog eten. Dat werd te gek". Harm Kuijpers neemt een aparte plaats in in de Neder landse schaatswereld. Terwijl heel wat aanstormend talent droomt van een plaats in de kernploeg van Leen Pfrommer, gaat Kuijpers zo zijn eigen gan getje. In feite gedwongen door zijn studie, die het hem onmoge lijk maakt vele weken achtereen in een trainingskamp te verblij ven. Kuijpers werkt geheel voor zichzelf. Met een bewonderens waardige zelfdiscipline draait hij zijn trainingsschema's af. „Anderen vinden het mis schien niet zo prettig, maar ik maal er niet om als ik alleen moet trainen. Andere schaatsers kunnen dat misschien niet op brengen en daarom is een kern ploeg gewoon nodig. De meeste jongens hebben van boven opge legde discipline en steun nodig, maar ik niet. Ik ga het liefst naar huis en doe dan gewoon de din gen van de dag". Zo zal Harm Kuijpers ook za terdagavond gewoon thuis doorbrengen. „Ik hoef niet zo nodig in die schaatssfeer te blij ven. Kuijpers heeft wel een enorme handicap vergeleken met de le den van de keurtroepen van Pfrommer. De rijzige Drent reed dit seizoen namelijk nog geen enkele tien kilometer, terwijl de kernploegleden er elk twee van tien achter de kiezen hebben. Kuijpers: „Dat is inderdaad een enorme tegenvaller voor mij. Maar ook de kernploegleden hebben het qua weersomstan digheden niet zo gemakkelijk gehad". Harm Kuijpers kwam niet tot een tien kilometer omdat zijn privé-trainingskampje in het Zwitserse Davos van een week eerst verdooide en daarna ver sneeuwde. Kuijpers: „Op het moment dat we in Davos aan kwamen dooide het en toen het weer kouder werd kregen we een sneeuwstorm. Aan schaatsen viel er niet meer te denken en daarom zijn we maar weer naar huis gegaan". Verder miste Kuijpers belang rijke wedstrijden, zoals West- Berlijn, Gothenburg en Inzeil. In feite heeft hij dit seizoen nog geen echt duel met een gelijk ge talenteerde tegenstander gele verd. Vandaar dat hij zegt: „Ik ben gematigd optimistisch. Ver halen, dat ik hier in mijn eentje zou trainen, omdat ik niet wil laten zien hoever ik ben, zijn al- AD VERTE NTIE -J* '-'N s M m Deze pnjs ter waarde van 295,- is beschikbaar gesteld door Irisette Naarden. de makers van de échte donsdekens en de mooiste lakenovertrekken. PUZZEL MEE! lemaal onzin. In feite doe ik het zelfde als de kernploegleden, want de principes van Leen Pfrommer en daarvoor van An ton Huiskens zijn allemaal overgenomen door de andere trainers in Nederland. Dus de oefenstof is voor iedereen vrij wel gelijk, maar ik zit nu een maal met die studie, dus ik moet het wel op deze manier doen. Of het voldoende zal zijn, moeten we afwachten In ieder geval heb ik nog geen koffer gepakt staan. Dus ergens op rekenen doe ik niet Kuijpers lachterwel bij als hij dat zegt, want hij weet, dat nu Hans van Helden is weggevallen uit de kernploeg, hij zeker bij de eerste vier zal geklasseerd wor den. Leen Pfrommer zal zonda gavond vijf kandidaten aan de technische commissie moeten voorstellen voor de Europese kampioenschappen in Heeren veen eind deze maand: vier rij ders en een reserve. Vandaar dat hij zegt: „Ik zal in het trainingskamp hard moe ten studeren, want in februari heb ik een zwaar tentamen". Met andere woorden; Kuijpers rekent er wel degelijk op, dat hij tot de ploeg voor de internatio nale toernooien zal behoren. Wel voor de laatste maal ROB VAN DEURSEN Harm. Kuijpers: „Nog een keer in de kernploeg" (Van onze speciale verslaggever) BEVERWIJK - Voor Hans Vultink lijkt eindelijk de tijd van optimale inspiratie aangebroken. Het gehele biljartsei zoen heeft hij er geen geheim van gemaakt dat de strijd om de Europese en wereldtitel in het 47/1 de enig werkelijk belang rijke evenementen voor hem zijn. In de sporthal van Bever wijk heeft hij donderdag in de openingspartij van het Euro pees kampioenschap in het lastige eenstootskader tegen de gemoedelijke Oostenrijker Johann Scherz laten zien dat die beweringen geen excuses waren voor falen in eerdere wed strijden. Zonder ook maar een serie van 100 of meer te produceren (Vul tink: „Dat komt wel") bleek hij toch zodanig produktief dat de lastige Scherz, die niets weggaf, met ruim verschil werd versla gen: 300-162 in negen beurten. De prestatie van Vultink viel op door zijn constantheid. Series van 40, 60, 69,86 en een „uitma- kertje" van 27. Bovendien bleek geen enkele andere deelnemer in staat een dergelijke vlotte be slissing te bewerkstelligen, zo dat het gemiddelde van 33.33 Vultink direct aan de kop van het klassement bracht. Vultink wil van het toernooi iets goeds maken. Hij maakte een train ingsperiode door, iets dat nog eens extra noodzakelijk bleek nadat hij in Berkhout de natio nale titel onverwacht aan Jean Bessems moest laten. Vultink, in zijn partijen zelden geïrriteerd door wat er om hem heen gebe urt, ergerde zich tijdens zijn slo- treeks aan een geregeld met zijn toestel klikkende fotograaf een extra bewijs voor de gretigheid van de Groenloër om zijn titel met succes te prolongeren. Een geïnspireerde Vultink kan nog voor grote dingen zorgen. Jean Bessems, de nationale kampioen, werd onverwacht feplaatst tegenover een afgete- ende nederlaag tegen Dieter Muller. De Duitse titelhouder startte, evenals kortgeleden bij het e.k. driebanden in Rotter dam, bijzonder sterk. Na zes be urten keek de Limburger al tegen een achterstand van 70-116 aan. Drie beurten later viel de definitieve beslissing toen Muller zich inspande voor een serie van 84, die een voor Bessems onoverbrugbaar gat sloeg. Zenuwachtig verscheen hij aan de tafel en kon niet meer dan 45 opeenvolgende carambo les uit zijn keu krijgen. Te weinig om ook maar in de verste verte kans te hebben; met een gemiddelde van 9.42 en een (voorlopige?) laatste plaats ver liet hij de speelzaal duidelijk teleurgesteld. „Die partij had ik toch moeten winnen. Ik moet snel kunnen spelen. Daarvoor moeten de ballen nu eenmaal vlak bij elkaar liggen. Dat gebe urde niet een keer en dan word je onzeker. Dat is niet de schuld van Muller, maar van mijzelf", aldus een enigszins ontdane Be ssems, die zichzelf in de meest ongunstige uitgangspositie ma noeuvreerde. uller speelde zich zo met een moyenne van 21.42 naar de tweede plaats. Hij werd verras send gevolgd door zijn landge noot Gunther Siebert, die met een serie van 160 de Spanjaard José Galvez van zich afhield. Be ide Duitsers beëindigden hun partij, alsof het afgesproken was, volkomen gelijktijdig. De lange Fransman Francis Con- nesson stond tegen Franz Sten zei (Oostenrijk) geruime tijd op een achterstand. Op het moment echter dat Stenzei, die met Vul tink de mooiste coup de queue heeft, door een serie van 63 de 200 naderde (197) beging hij in ideale positie een onvergeeflijke slordigheid. Hij tikte te zacht en miste. De ballen keurig op de kruising achterlatend voor de Fransman. Deze haalde er ADVERTENTIE c- -> Glanzende start van Hans Vultink V.l.n.r.: Vultink, Bessems en de Duitser Muller voor de aan vang van de Europese titelstrijd in Beverwijk. dankbaar zijn hoogste serie (140) uit en beëindigde daarmee tevens de partij. Het kostte hem wel 19 beurten, een te groot aan tal om zich voorlopig tot de fa vorieten te mogen rekenen. Op het toernooi, dat sterk be zet is, maar waarin de resultaten op de eerste middag geringer waren dan bij het Nederlands kampioenschap, schitterde Be lgië door afwezigheid. Het sterkste biljartland kon geen deelnemer (Ceulemans?) sturen, omdat geen kampioenschap werd verspeeld. De spelers ageerden tegen het door de bond ingevoerde tol-systeem, de moeilijkheden werden opgeost, maar het kampioenschap vond geen doorgang meer. ADVERTENTIE De grootste en meest veelzijdige kollektie lederen zitmeubelen. Moet u gezien hebben! Insaid Interieur centrum Heusdensebaan 50 Oisterwijk De uitslagen van de eerste ronde zijn: Johann Scherz (Oos) 162 9 50 18.00 Hans Vultink (Ned) 300 9 86 33.33 Francis Connesson (Fra) 300 19 140 15 78 Franz Stenzei (Oos) 197 19 63 José Galvez (Spa) 172 16 72 10.75 Gunther Siebert (Wdl) 300 16 160 18.75 Jean Bessems (Ned) 132 14 45 9 42 Dieter Mueller (Wdl) 300 14 84 ROTTERDAM - Uit het huis van Feyenoord-doelman Eddie Treytel heeft een inbreker drie gouden medailles gestolen, een bedrag van f 1.250 en sieraden plus een bontjas ter waarde van f 4.000. De medailles waren af komstig van de finale om de UEFA-beker van vorig jaar, het wereldkampioenschap voetbal en de wereldbeker van 1970. MONTREAL - „De Olympi sche spelen van 1976 zullen in Montreal worden gehouden in de periode die is vastgesteld", is het antwoord van Simon Saint Pierre, vice-voorzitter van het organisatiecomité op de vragen die de staking van de beton- vlechters werkzaam aan de Olympische installaties heeft opgeworpen. „De verslechtering van de economische situatie zo wel in Canada als in de gehele wereld speelt ons parten", is het commentaar van Saint Pierre. „Toch zullen de spelen worden gehouden op een wijze overeen komstig de reglementen en sta tuten van het internationaal Olympisch comité". Volgens de tweede man van de COJO is er geen sprake van dat de spelen in groot gevaar zijn. „Slechts als de staking veel lan ger gaat duren zullen er maatre gelen moeten worden genomen. Bij alle sombere beschouwingen gaat men er aan voorbij dat ze ventig procent van de werk zaamheden die moeten worden uitgevoerd reeds zijn verricht". Simon Saint Pierre reageerde op mededelingen die de Cana dese minister van arbeid Jean Cournoyer had verstrekt. Ook de president van het Internatio naal Olympisch Comité, Lord Killanin, heeft zijn bezorgdheid geuit over de trage vordering van de Olympische accommoda tie. Minister Cournoyer zei voorts dat er ernstig rekening mee moet worden gehouden dat de spelen niet door zullen gaan. Lord Kilinan beaamde dit, „want" zei hij, „de spelen nu nog aan een andere stad toewijzen is niet te doen". Verwacht wordt dat het kabinet Cournoyer vol ledige medewerking zal verle nen om het loonconflict op te lossen. DEN HAAG - De tuchtcom- missie van de sectie betaald voetbal heeft de volgende straf fen uitgesproken: Haarlem: P. Hoeben, ingaande 3 januari j.l. een wedstrijd voor waardelijk, en 150 gulden boete. FC Amsterdam: Tj. Koopman, twee wedstrijden onvoorwaar delijk en 100 gulden boete. P. Prange, een wedstrijd onvoor waardelijk en een wedstrijd voorwaardelijk. Volendam: J. Karsten, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 gulden boete. PSV: P. Jorens, een wedstrijd onvoorwaardelijk en een wed strijd voorwaardelijk. NAC: H. van Rooy, een wed strijd onvoorwaardelijk en 150 gulden boete. FC Den Haag: R. Monnee, een wedstrijd onvoorwaardelijk en een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 100 gulden boete. Heracles: F. Pirard, een wed strijd onvoorwaardelijk en 100 gulden boete. Heerenveen: G. Weide, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 gulden boete. MW: J. P. Laine, een wed strijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 200 gulden boete. SVV: R. de Haan, lopende wedstrijd voorwaardelijk is om gezet in een wedstrijd onvoor waardelijk. FSC: P Ehlen, lopende straf van een wedstrijd voorwaarde lijk is omgezet in onvoorwaarde lijk. ENSCHEDE (ANP) - FC Twente, dat dit jaar zijn tweede lustrum gaat vieren, is van plan om het jubileum dat samen valt met het 650-jarig bestaan van de stad Enschede, te gaan vieren met een internationaal toernooi. Indien het gat van 60.000 gulden op de begroting, die in het totaal anderhalve ton bedraagt, ge dicht kan worden, zullen Ander- lecht, Arsenal en Hertha BSC in de week van 27 juli tot en met 3 augustus naar Enschede komen Jaap van Praag is te amateuristisch en Hans Kraay niet professioneel genoeg. Ziedaar in een golfbal een goed stuk ver klaring voor de malaise bij Ajax, die de eertijdse wereldtopclub recht streeks van de Kiliman jaro (5895 m.) naar pen sion Hommeles lift. Kraay ziet er wel streng uit en heeft soms ook een grote mond, maar zijn hartje is van brooddeeg en niet eens warm gebakken. Kraay is een uitstekende vakman. Hij doet het al lemaal lang niet slecht. Maar hij is te week. Hij spéélt wel de koele, harde bink, maar als je bast niet echt van graniet en je ziel niet van nikkelstaai is, dan heeft het trapgrage gajes je binnen de kortste keren door. Het voetbal- vedettendom is een troep die barst van het instinct. Die lepe rakkers poelen hoe sterk iemand is en we ten hoe ver ze kunnen gaan. En ze zijn slechts bang voor één ding: de zweep. De dubbel ge looide zweep die gesneden wordt uit de rugpartij van de nijlpaardenbul. Het nooit verhoopte en toch behaalde wereldsuc ces van Ajax was onder meer te danken aan de spelers. Je kunt geen voetbal spelen met onder deuren, x-beners en amechtigen. Dat was ook te danken aan het publiek. Maar op de eerste plaats toch aan Rinus Michels, die optrad als een hond, snauwde als een kater en handelde als een beul. Een beul met zweep. Michels bestond het de recalci trante Johan Cruyff, het grootmuiltje met de gla zen schoentjes, voor straf op het reservebankje te zetten. Van Michels wis ten de kanpen, dat hij be reid was hen de strot door te bijten. En dat moet je kennelijk hebben. Want in deze tijd van geweld- en oorlogsvoetbal is een elf tal je reinste tuig. Of schoon de schatjes stuk voor stuk best leuke jon gens kunnen zijn. Het col lectief moet gedrild. Doe je dat niet, dan ga je er onderdoor. Daar is Kraay nu net mee bezig. Te beweren dat Ajax door het verlies van Cruyff en Neeskens aan lager wal raakte, is dwaze prietpraat. Ajax begon aan zijn ondergang toen Rinus Michels verdween. Een Ajax met ruggegraat en dus met zweep zou ook zonder Neeskens en Cruyff van wanten gewe ten en Heracles aan de kar ebonden hebben. Let trouwens even goed op. Het is niet zo, dat Ajax weer op Cruyff aast, neen, Cruyff aast met Coster weer op Ajax. Als Barce lona niet kampioen wordt en dat wordt het niet- en Cruyff speelt nóg enkele belabberde weds rijden, dan kan hij wat de Cata lanen betreft de Hollandse pot op. Dan verkopen ze hem graag aan de meest biedende en schaffen ze van dat geld een nieuwe ster aan. Een nieuwe griet achter de bar doet de tap krullen. Neem Blankenburg. Die jongen is bepaald slecht gaan spelen. Kan vrijwel iedereen overkomen. Goed, hij speelt slecht en om dat te camoufleren zet hij een grote mond op. Elke eerstejaars in psy chologie of pastorie heeft dat meteen door. Hij wil publiekelijk weg en kol dert ten nadele van zijn club maar raak tegen Jan en Televisieman. Wat doen van Praag en Kraay. Ze praten het uit. Ze wor den er zelf waarschijnlijk beroerd van, maar: ze pra ten het uit. Ze hadden Blankenburg er uit moe ten schoppen, dan was Ajax op slag een stuk ge zonder geworden. Nu sukkelt de zieke' Ajaxman pijnlijk verder. De ene speler heeft ergens in Groningen een kroeg en zit 's nachts tussen de wie len, overdag op training en in de schemering op schoot. De ander heeft ook een herberg en bovendien zorgen. Een derde zuipt en de rest wil weg. En 's avonds rond elf gaat de telefoon. Dan belt Kraay met verdraaide private- eye-stem en informeert met een smoes of de ve dette al op het hok zit. Want dat moet sedert kort. Het vrouwtje ant woordt dan olijk, dat haar knul te bad of reeds te bed is en vraagt wie er dan wel belt. Dan legt Hans de haak neer en neemt de zakdoek van zijn mond. Een beetje op Joe Mannix lijken doet hij. JAN WINTRAECKEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 19