gypte kwaad over uitlating Kissinger ran k rij k revalueert ijn goudreserve Viesruikende ei-cheques GODSDIENST EN DE GEAUTOMATISEERDE lDMINISTRATIE VAN DE BEVOLKING Regering wijzigt nota spreiding rijksdiensten Vakcentrales eisen stopzetting van het Kalkarproject Pastor wordt niet benoemd wegens verkering met niet-katholiek meisje van twee meter iadat: Liever de olie de lucht in Spanje leverde directeur A.B. nit binnenland buitenland II noedertjelief aan. geldbesparend oordeel een nuttig, maar n te bekijken. Allon Gevoelig voor verzet PTT fr fr fr fr fr Van Boven: We krijgen liet niet cadeau peek 300,—, 600,— extra v een aarbod voor een vr yet ij dsn heikoop aan b.v. de volgende dj landelaars, ondernemingen, arts antoren, restaurants e.a. ;en gebruiksartikel betreft, is 'aste klantenkring verzekerd, t eenvoudige produktie met behi i-automatische machine ter groo Tische schrijfmachine. De komol ca. 3.600,Nederland heeft de organisatie met bevoorrac :erdam. Belangstellenden kun ;men met A/S Ivan Bratt, s DK-2791 Dragör, Denemarken itis monsters, instrukties, brochi atie in februari 1975 in de volge ;erdam, Rotterdam, Arnhem, Ei en Groningen. ie bedrijven kunnen met dit aan doen 11 VRIJDAG 10 JANUARI 1975 13 11 ;eld en last te besparen, kantie-vieren, met tal t zien hoe u uw defantasie en weinig 'leeseten niet duur i voor u open. 3 geworden Wilma, atkamp, die vóórhaar htkwam, illeton: bettende schrijfsters n top-tien van Nederlano "In de luier de wereld n leven van een baby :portage over Indonesië rhaal van Shirley Temple es (van Beatrix en Claus) ;nt op Libelle dubbel en' 3- welkomst- dat de Libelle- i elke week het ngt en betaal fl ic off 13.- per i (13 nrs.) gel, opsturen aan: dam. (Van een onzer verslaggevers) [BREDA Binnen de ver- lillende kerken in N'eder- ad is op het ogenblik de actueel, of het wel of niet dienstig zou zijn dat de Verheid in een toekomstige automatiseerde bevolkings- ainistratie ook de godsdien- Ige gezindte van personen «neemt. Over het antwoord op die vraag blijkt geen een- Mnmiglieid te bestaan. Jtoals bekend vindt die ver melding van kerkelijke ge zindte in de gegevens van de burgerlijke stand tot. nu toe iel plaats. Wanneer daar een Tride aan zou worden gemaakt haar administratie betreft, zo zeer afhankelijk te maken van de kerkeliike overheid. Een tweede punt was de vraag, of iet we! nodig is. dat een ker keliike ledenadministratie zo gen"rfe"t:"',erd wordt als bij - voorbeel'1 bij de hervormde kerk hc geval is. Die heeft De vraag wat er dan zou moeten gebeuren, is onlangs ter sprake gekomen in het Pastoraa, Beraad van Kerken in Brabant en Limburg. Dr. A. Houtepen, medewerker aan het Pastoraal Centrum van het bisdom Breda, heeft daarover toen een discussienota ge schreven, waaruit blijkt, dat hij persoonlijk geen voorstan der is van vermelding van kerkelijke gezindheid in de overheidsadministratie. In zijn discussienota heeft hij vooral drie ounten aan de orde ge steld. Dat was op de eerste plaats de vraag, of de kerken er goed aan doen zich, wat ^peft dat ingrijpende gevolgen parochies en kerkelijke gfemeenten, aangezien die felal haar kerkelijke bevol- Jngsregistraitie bijhouden aan ha ld van een abonnement gegevens van de bu-rgerlij- stand. namelijk haar eigen ledenad ministratie geautomatiseerd en ingebracht in een computer. Dr. Houtepen: „Ik vraag me af, of je mensen voor hun leven lang binnen een bepaal de kerk kunt vastprikken omdat ze vroeger wel eens ooit oatechismusles gehad heb ben?" Het derde punt in de nota van dr. Houtepen was zijn verwijzing naar ethische bezwaren die er in het alge meen bestaan tegen databan ken en tegen grote geautoma tiseerde eenheden die tot data banken kunnen uitgroeien. Uit een eerste discussie binnen het Beraad van Kerken is dr. Houtepen wel duidelijk gewor den, dat zijn standpunt binnen die kring weinig aanhangers heeft. De meeste deelnemers aan het Beraad voelen ervoor bij de rijksoverheid erop aan te dringen, dat de vermelding van de kerkelijke .gezindte blijft gehandhaafd. En het lijkt erop, dat dat verlangen ook zal bestaan bij andere in stanties en groeperingen die van gegevens uit de burgerlij ke stand gebruik maken, bij- voo-beeld voor ledenwerving of andere commerciële doel einden. Dr. Houtepen stelt daar tegenover: „lk blijf het gek vinden, dat je bij de bur gerlijke stand terecht moet om, althans op papier, wel of niet tot een bepaalde kerk te behoren". Hij tekent daarbij aan, dat die vermelding in de burgerliike stand lang niet al tijd aansluit bij, de godsdien stige praktijk van de inge schrevene, of zelfs bij die van 'e ouder- die de opgave hij de geboorte-aangifte hebben ver trekt. Waarbij dan meteen een "raagteken gesteld is bij het „waarheidsgehalte" van parochiële of andere kerkelij ke ledenadministraties. In 't kort DE ambassadeur van Oeganda j in Bonn, mevrouw Bernadette P. a. Olowo, is door haar re- gering in gelijke functie be noemd bij de Heilige Stoel, waardoor zij de eerste vrou welijke diplomaat wordt die bij het Vaticaan zal zijn geac- crediteerd. ISRAëL heeft de Ver. Satcn voor het belastingjaar 1975-76 om een financiële steun van 2.5 miljard dollar gevraagd. JOHN Slater, een van de be kendste Britse acteurs is giste ren op 58-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Zijn dood volgde een dag op die van de Britse filmster John Gregson (55), die naam ge maakt heeft in een serie hu moristische films en politiese ries voor de televisie. VOOR dc derde achtereenvol gende dag is in de kustvlakte van Vietnam bij Bong Son he vig gevochten. Er zouden 50 Noordvietnamese militairen om het leven zijn gekomen. Bong Son ligt 450 kilometer ten noordoosten van Saigon. (Van onze redactie buitenland) BEIROET De Egyptische president, Anwar Sadat, heeft verklaard dat de Arabieren liever hun olie-installa ties zouden opblazen dan deze te laten veroveren door binnentrekkende Amerikaanse troepen. Hij zei dit gisteren op de vraag van het blad AI Anwar hoe hij dacht over de Amerikaanse dreigementen inzake eventueel gebruik van geweld ingeval van wurging van de geïndustrialiseerde wereld. Copyright De Stem/Het Parool (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk heeft donderdag zijn goudreserve uim drieëneenhalf maal gerevalueerd waarmee het zijn nancieel-economische situatie aanmerkelijk verbeterd heeft maar waarmee de depreciatie van de dollar geaccen- ueerd wordt. Verder zal deze dollar-depreciatie er moge lijk toe kunnen leiden dat de aardolie binnen afzienbare tijd in Europese valuta's in plaats van in dollars betaald Ral moeten worden. Franse wisselvoorraden oud en deviezen) waren in ecember met een miljard tank gedaald. Door nu don derdag de goudvoorraad te re valueren tot een prijs die on geveer overeen komt met de rije markt-prijs van dit edel- netaal heeft Parijs zichzelf de nogelijkheid geschapen devie- feenleningen aan te gaan met |deze gerevalueerde goudvoor raad als onderpand.De daling van de Franse wisselreserves |5n december is overigens min der een gevolg van de ver hoogde aardolieprijzen dan vel van de aan Italië verstrek- zogenaamde solidariteitsle- ning vain twee miljard frank t In feite zijn de Franse voorra den in de laatste weken van i 1974 praktisch op peil geble- I ven ondanks de verhoogde j kosten van de aardolieproduk- j ten. Niettemin hebben de Franse bedrijven vorig jaar I voor ongeveer twaalf miljard I frank buitenlandse leningen ngegaan, die uiteraard vroeg of laat afgelost moeten wor- j den. De financiële politiek van I Parijs bestaat erin juist de bui- tenlandse schuld in de komen de maanden te* verminderen Door zijn export op te voeren, door meer in het buitenland te verkopen zal Parijs uiteraard deviezen kunnen aantrekken en zijn tekorten in 1975 ver minderen. Bovendien heeft rankrijk reserves,maar als het ritme van 1974 zal aanhou- den, zullen dezen spoedig ver- minderen. Door de goudvoorraad van twintig miljard naar 75 mil jard te revalueren, hetgeen ge schiedt door de waarde van deze voorraad af te meten aan de courante prijs od de vrije Roudmarkt, maakt Parijs zijn situatie aanzienlijk beter. Het kan nu deviezenleningen aan gaan, die dan gedekt zijn door de waarde van de goudvoor raad. De Franse reserves zijn donderdag gerevalueerd op ba sis van 160 dollar per ounce Niettemin heeft Frankrijk niet de bedoeling het goud te ver kopen, maar het wil leningen aangaan, waarvoor deze voor raad, zoals gezegd, waarborg zal moet enzjjn. De politiek wijkt niettemin sterk af van die van de Ame rikanen,die goud als elke an dere grondstof willen beschou wen en het graag zijn referen tiewaarde zouden zien verlie zen. Vandaar de Amerikaanse takt ek om de daling van de goudprijs te accentueren.Parij- se financiële kringen verklaren dat deze tactiek inderdaad zinvol zou zijn als de Ameri kaanse economie in een bloei- stadium verkeerde en als de dollarkoers op zijn hoogst was. Dit is echter niet het gevpl, integendeel. De dollar is ver kouden en de goudprijs stijgt, de operatie om de speculatie te breken lijkt nog zeer aarze lend. ROTTERDAM (ANF1 - Spanje heeft Albert B. uitge wezen. B, de 35-jarige ex-di recteur van de SUFA (algeme ne loterij Nederland), zit thans in een cel van het Rotterdamse huls van bewaring. De voormalige loterijdirecteur was In het voorjaar van 1974 In Spanje gebleven om zich te onttrekken aan de Nederlandse justitie, die hem vervolgde we gens oplichting en verduiste ring. In totaal zou B. zich we- derrechteliik ruim een half miljoen hebben toegeëigend. Volgens de officier van jus titie mr. L. Janssen zal B. ver moedelijk volgende maand voor de rechter worden gebracht. Sadat noemde het „uiterst betreurenswaardig dat der gelijke verklaringen van Kissinger komen en de steun krijgen van president Ford, terwijl wij uitzien naar de ontwikkeling van nieuwe betrekkingen met Ameri ka". Egypte had onmiddellijk een antwoord gezonden op de op merkingen van Kissinger.. Er werden boodschappen over zijn verklaring uitgewisseld „die wij op het juiste tijdstip zullen bekendmaken". De president zei diat de vre desconferentie in Geneve de „enige plaats is voor het tot stand brengen van vrede in het Midden-Oosten". Om deze conferentie te doen slagen moeten de Arabieren verenigd naar dat overleg gaan en moe- ton de beide supermogendhe- den het er ook over eens zijn de conferentie tot een succes la maken. Als de V.S. en Rusland het niet eens zijn, zal men terug keren tot de politiek van pola risatie. „De Sowjet-Unie zal dan de positie innemen van de enigt verdedigster van de Arabieren en de V.S. zullen achter Israël staan". Dan zal men weer terugkeren tot de staat van geen oorlog en geen vrede, tot een bevriezing van de situatie en dan zal er geen ander alternatief zijn d-ain een nieuwe oorlog. „Ik aan-vaard niet minder dan de teruggave van al mijn gebied en de hele hoogte van Gol-an en Jeruzalem", aldus Sadiat. Hij zou overigens ac- coord gaan met een geleidelij ke Israëlische terugtrekking. te komen welke procedure kan worden gevol-gd voor het voortzetten van d-e vredesin spanningen". Allon zal op 15 januari de Amerikaanse minister van bnitenlamdse zaken, Henry Kissinger, ontmoeten voor al gemeen overleg over een tweede accoord inzake terug trekking van troepen met Egypte. De minister legde er de na druk op dat besprekingen over een verdere Israëlische terug trekking in de Sin-ai nog niet het stadium hadden bereikt waar lijnen bonden worden getrokken. Dit is een tijd voor rustige diplomatie, zei hij „Het bewerkstelligen van vre de is niet geliik aan het zetten van oplos koffie. Er zijn ge duld en goede wil voor no dig". ROTTERDAM De Rot terdamse diergaarde Blij- dorp is verblijd met de ge boorte van de giraffe Cas par. Het is het zevende jong van moeder-giraffe Sabrina. Caspar mat bij de geboorte 2,07, wat zeldzaam groot wordt genoemd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verwacht wordt dat de definitieve rege ringsnota over de spreiding rijksdiensten, die tegen het einde van deze maand wordt verwacht, belangrijk zal af wijken van de beleidsvoorne mens van I maart van verle den jaar. Geen wijziging zal de regering aanbrengen in de reeds door het parlement vast gestelde aantallen over te brengen arbeidsplaatsen van 6500 naar het noorden en het zuiden, waarvan 2000 in Zuid- Limburg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie vakcentrales NVV, NKV en CNV willen dat de regering zich terugtrekt uit het Kalkarpro ject. Dat is de bouw van de snelle kweekreactor over de grens bij Nijmegen. Zjj roepen de regering op bij de andere deelnemende landen, zoals West-Duitsland, België en Lu xemburg stappen te ondernemen hetzelfde te doen. Pal daarop en tevens op het moment dat hij naar Ame rika vertrok Het de premier van Israel, Yigal Allon, weten, dat alle geruchten over een Israëlisch militair terugtrek ken eenvoudigweg niet juist zijn Hij verklaarde, dat de tijd rijp ls voor nieuwe be sprekingen met de Verenigde Staten over het Midden-Oosten na het uitstel van een bezoek van de Russische partijleider Bremlev, aan Egypte. „Wij moeten nu de situatie beoordelen en er achter zien Vlak voor Kerstmis heeft de socialistische kamerfractie in een motie een soortgelijke po ging ondernomen, omdat mi nister Lubbers van Economi sche Zaken tegen eenzijdige contractbreuk is gedurende de eerste fase van het project. Ook is minister Lubbers van mening, dat bij deelname Ne derland de vinger aan de pols kan blijven houden wanneer het gaat om het opvoeren van de veiligheidseisen. Wel heeft minister Lubbers de kamer toegezegd, dat bij het ingaan van de tweede fase de rege- ARNHEM De 28-jarige pastor Gerard Huisman zal niet worden benoemd tot pastor bij de parochie Westervoort en Duivenhij heeft verkering met een niet-katholiek meisje. Kardinaal Alfrink en de paro chianen in Westervoort vinden dat achteraf bezien toen zo'n griezelige zaak, dat de aan vankelijk toegezegde benoe ming niet doorging. Gerard Huisman kwam drie maanden geleden na zijn tbeo logische studie in Utrecht de pastorie in Westervoort ver sterken. Gezien de aard van zijn werk in de opbouw- sfeer zou hij ook in Wester voort worden benoemd na zijn officiële stagetijd. Bij die af spraak waren de trouwplannen van Huisman ook bepraat: nie mand die bezwaar had, want de pastor is geen priester met de daarbij horende wijding. „Ik heb ze toer niet verteld dat zij niet katholiek was. In- die tijd vond ik de verhouding eigenlijk veel te losvast om er iets van te zeggen". Hoe het bericht ooit in Utrecht kwam, weet Gerard Huisman niet. In elk geval is de situatie duidelijk: de katholieke kerk is er nog niet aan toe dat een pastor trouwt met een meisje van een ander geloof. „Het is te vroeg in de ontwikkeling van de katholieke kerk. Over een Jaar of vijf zou het mis schien makkelijk kunnen wor den geaccepteerd", aldus pas toraal teamleider M. van het Erve. De zaken liggen m 1975 an ders: men is er nog maar nau welijks aangewend dat er ge trouwde pastores zijn. „We willen dat proces niet extra be moeilijken door een huwelijk met een niet-katholiek". Overigens betekent dit alles niet dat Gerard Huisman voui zijn huwelijk niet de zegen van de kerk heeft. „Alleen zal Ik wel ander werk moeten zoeken, zoals bijvoorbeeld in net bedrijfspastoraat. Een meer indirecte vorm, waarbij is niet zo zeer in aanraking komt met vaders en moeder» en kinderen. Jammer, erg te leurstellend, ik had juist dit werk erg graag gedaan", aldus Huisman. „Jammer ook, omdat ik echt een wat moediger be leid van het bisdom had ver wacht". Aan de afwijzing is wel uitge breid overleg voorafgegaan. Zelfs de dominee heft zijn oordeel gegeven, en zelfs hij was bang dat het niet goed zou vallen. ring zal bekijken of Nederland al dan niet verder moet gaan met het project. Ook hebben de drie vakcentrales tijdens het overleg van gisteren het onaanvaardbaar uitgesproken over het uitbouwen op korte termijn van de kernenergie, wegens de daaraan verbonden gevaren. Zoals bekend heeft de regering in de enêrgienota voorgesteld tot 1985 drie nieu we kerncentrales in Nederland te bouwen. De bouw van de eerste zou al in 1976 moe ten starten. Hierover is one nigheid geweest tussen minis ter-president Den Uyl en mi nister Lubbers van Econo mische Zaken. Premier Den Uyl had namelijk in een br ef aan de voormalige voorzitter van de EEG-commissie, dr. S. Mansholt geschreven, dat 'iet niet zo'n vaart zal lopen met de bouw in 1976. Dat tijdstip zou volgens oremier Den Uyl pas in 1979 liggen, omdat eerst nog allerlei rapporten over veiligheid etc. moeten worden opgesteld. Maar min'ster Lub bers heeft in de energienota aangekondigd dat deze rappor ten voor 1 juli van dit jaar gereed moeten zijn. Tijdens de opstelling van de energienota stond de regering onder druk van verschillende actiegroe- oen. die hebben geoleil voor het inachtnemen van een rust periode van vijf ja-ar. De drie vakcentrales vinden ook, dat pas na een oeriode van vijf jaar opnieuw bezien kan wor den of zich ontwikkelingen hebben voorgedaan, die maken dat kernenergie wel verant woord kan worden toege past. Het zuiden levert geen pro blemen op. Meer dan de helft van de in Zuid-Limburg te vestigen arbeidsplaatsen ligt reeds vast, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek, de belastingdienst en het compu tercentrum, die al voor een deel functioneren. Over blij ven de drie kleinere defensie diensten, die naar Zuid-Lim burg zullen komen. Volgens de voorzitter van de bijzondere kamercommissie spreiding rijksdiensten, de socialist Wie- renga, levert dit geen grote problemen meer op, zoals het byreau dienstplichtzaken, dat thans nog 300 arbeidsplaatsen telt, maar dat na automatise ring welliclft daarvan maar 100 zal overhouden. Dc belangrijkste moeilijk heid is volgens Wierenga de voorgestelde overplaatsing van de centrale directie van de PTT naar het noorden, waar tegen fel verzet is gerezen. Bij die overplaatsing zijn in totaal 5300 man betrokken. Een speciale commissie van de PTT heeft in een rapport vast. gesteld, dat bij een totale overplaatsing deze dienst grote schade zal lijden. Het beargu menteerde rapport van de PTT-commissie heeft bij de regering nogal indruk ge maakt, zoals ook het rapport van het Haagse gemeentebe stuur. Juist, vrijdag, leuke dag, aardige dag. In normale tij den en nu ook. Blij nieuws van daag? Blij nieuws- De Roosen- daalse heer W. Mol vond op weg vaar zijn wintersportva kantie een van zijn bedrijf gestolen vrachtwagen terug. Leuk begin voor de vakan tie. •Cr De arrogante Franse presi dent Giscard d'Estaing, be kend om zijn streven naar perfectie, wil zijn Engelse uit spraak, waar inderdaad nodig wat aan gedaan moest worden, verbeteren. De reden daarvoor is overi gens een Amerikaanse aangele genheid. In 1976' zal hij met het oog op de 200-ste verjaar dag van de onafhankelijk heidsverklaring naar de Vere nigde Statten reizen, waarbij hij het Congres zal toespre ken. „fk wil bij die gelegenheid Engels spreken", sprak hij. Een vriendelijk gebaar van onze beste Giscard- Well done, Valery. In een bericht om te wan trouwen, overigens blij voor een bepaalde partij: De werk nemers van een fabriek van breigoederen in het Engelse Leicester hebben vrijwillig af gezien van een loonsverhoging van bijna drie pond, ongeveer achttien gulden, waarop zij volgens hun arbeidscontract recht hadden. De 370 werknemers, voor het merendeel vrouwen, beslo ten op een vergadering tot de ze vrijwillige bevriezing van hun loon om daarmee een bij drage aan de strijd tegen de inflatie te leveren en om de werkgelegenheid niet in ge vaar brengen. •Cr „Als we de loonswerlioc/ing hadden aangenomen zouden de n rodukten van onze fabriek duurder worden, er zouden minder bestellingen komen en dat betekent minder werk voor ons", zei een werkneem ster. En wat gebeurt er dan met de ongetwijfeld stijgende winst? Dat wil hun vakbond eigen lijk ook wel graag weten, want die bond gelooft er geen snars van en zal een onder zoek instellen. In deze kommervolle tijden zovter gekheid - schijnt af en toe de zon. Maar ik zie haar niet. MERIJN. DEN HAAG „De mozaïek van de toekomst wordt steen tje voor steentje gelegd. Wij kunnen invloed uitoefenen op de tekening erin en de kleur ervan. Dat krijgen wij echter niet cadeau", aldus mr. E.M. H. van Boven, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, in zijn laatste nieuwjaarsboodschap in het orgaan De Werkgever van zijn verbond. Dc heer Van Boven neemt, zoals gemeld, op 16 januari a.s. afscheid als voorzitter. Hij wordt dan opgevolgd door ir. J. de Wit uit Helmond. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Bankdirecteur David Hil van Southampton was de slechte cheques van zijn cliënt eomjrleet zat. Hij had er al een hele lade vol van. Allemaal netjes gesclire- vep op eieren. De ei-cheques elk ter waarde van vijf pond wa ren afkomstig van een stu dent. Er viel niets op aan te merken. Ze waren volkomen legaal. Wie in Engeland een bankrekening heeft met de nodige dekking, is niet ver plicht normale binkche ues te gebruiken. Hij mag de geijkte formule eioenhondig schrijven op het even welk voorwerp desnoods een baksteen of een stukje toilet- uauier. Als de tekst maar duidelijk leesbaar is, vooral vat het bedra -■ aangaat. En zijn handtekening als echt ainvmrd wordt, is een bank vcrnlicht er geld on te ge ven. Nadat de ei-chenues van de student al drie maanden dooreehraoht hadden >n een sneciale la, begonnen ze evenwel slecht te worden. Toen zat er voor directeur till! niets anders on dan de grappenmaker te kraken. De dag dat de student opnieuw in z'n bank verscheen, was Hill er als de kippen bij om de nieuwe ei-cheque in ont vangst te nemen. Hij liet hem onhandig op de grond vallen, waar het ei uit elkaar spatte. „Het spijt me zeer, maar zo is uw cheque ongeldig", zei de bankdirecteur triom fantelijk tot z'n verbaasde cliënt. „11 zal een nieuwe moeten schrijven". Dt grannenmaker, die toe vallig geen ander ei op zak had, was meteen genezen. Hij beloofde in de toekomst altijd gewone cheques te ge bruiken. Een woordvoerder van Lloyd's zei gisteren. „De di recteur van onze bank in Southampton vond het hele maal -riet lollig. Wi' zijn ver plicht alle cheques geruime l.jd te bewaren. Voor de eie ren moesten we wel een jpe- ciaal „dossier" aanleggen. Onze kassier moest elke ei- clieque afstemnelcn, als be wijs v»n z'n uitbetaling. Kan u zich de kwaliike geur voorstellen telkens wanneer wij de lo-ip opentrokken?"

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13