KNSB: optreden van Jos Valentijn onverstandig Zwaar karwei zaalhockey- Rijnders moet stoppen team Hans Vultink kan eigen theorie niet uit werken OOK GEEN TRAINER MEER Transfer Mijkiz nog niet zeker FC Amsterdam- geopeid Fransz wellicht naar Haarlem Ajai MtmMrt jeugdspeler Kok Loting voor do Belgische beker Roosenburg lid van de sport- commissie KMU. sport Wennen Geen tijd DONDERDAG 9 JANUAR11975 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM/INZELL - Bet schaatsseizoen is nog maar enkele weken oud of er dreigt reeds een flinke storm binnen de gelederen van de Koninklijke Schaatsenrijders Bond. Enkele leden van het hoofdbestuur hebben name lijk hun wrevel uitgesproken over het feit dat Jos Valentijn maandag in het Zuidduitse In zeil de gelegenheid heeft ge kregen met officiële tijdwaar neming en een officiële starter een aanval te doen op het Ne derlands record op de 1000 meter, dat Ard Schenk in 1911 eveneens in Inzeil vestigde. Geschrokken door de publici teit die de geslaagde poging van Jos Valentijn opleverde - Valentijn verbeterde het re cord met elf honderdste se conde (1.18.69 tegen 1.18.80) - heeft het hoofdbestuur van de KNSB coach Leen Pfrommer om opheldering gevraagd. Valentijn, die dooreen kort stondig profavontuur (hij reed een toernooi van de ISSL) een jaar op non-actief werd ge steld mag dit seizoen volgens de regels van de Internationale Schaats Unie (ISU) slechts op nationaal niveau uitkomen. Het hoofdbestuur van de KNSB is bang dat de ISU zich stoort aan het rijden van Va lentijn in Inzeil en dat andere nationale bonden zullen pro testeren, bijvoorbeeld de Duitse schaatsbond, die druk bezig is om sprinter Erhard Keiler weer in de amateurge lederen te krijgen. Heeny Boos, lid van het hoofdbestuur van de KNSB en vice- voorzitter van de ISU vreest dat het rijden van Valentijn in Inzeil gevolgen zal hebben op het ISU-congres van komende zomer, waar het verzoek van de KNSB om Valentijn weer een internationaal startbewijs te geven behandeld zal wor den. Roos: „Het lijkt me ge woon onverstandig dat Valen tijn zich zo in de kijker rijdt. Zeker tijdens een internatio nale wedstrijd. Wij weten niet onder welke omstandigheden Valentijn in Inzeil heeft gere den. Vandaar dat wij van Pfrommer een toelichting verwachten." Pfrommer zal het bestuur van de KNSB vrijdag inlich ten. Hij stelde gisteren wel dat alle maatregelen waren geno men om Valentijn maandag in Inzeil volstrekt buiten mede dinging te laten rijden. Vol gens Pfrommer is er dan ook geen sprake van dat Valentijn in een internationale wed strijd is uitgekomen. Pfrom mer: „Jos heeft gewoon een aanval op het record gedaan Hij is alleen over de baan ge gaan. Alleen de faciliteiten van de wedstrijd daar maakte hij gebruik van. De starter was op ons verzoek gebleven en de tijdwaarneming liep tijdens de rit van Jos. Ik dacht dat we aan alle voorwaarden van het bui ten mededinging rijden had den voldaan. Ten slotte kan Jos ook in Nederland een re cord van Ard aanvallen". Pfrommer, die vandaag Nederland terugkeert met zijl kernploeg, waarna de laatsti voorbereidingen beginne: voor de nationale titelstrijc zaterdag en zondag op d< Drente-baan in Assen, zou hel jammer vinden als de rit van Valentijn verstrekkende ge volgen zou hebben voor zijn pupil. Pfrommer: „Ik vind het terecht dat een schaatser ge schorst wordt als hij bij de profs heeft gereden, maar men moet het niet te ver doorvoe ren." Intussen is de kans groot dat het Nederlands record van Valentijn niet erkend zal wor den. Volgens de ISU- en KNSB-regels komen alleen tijden die tijdens officiële wedstrijden gemaakt zijn in aanmerking voor erkenning. En daar Valentijn volgens coach Pfrommer geheel buiten de wedstrijden van maandag in Inzeil reed zal het record waarschijnlijk niet erkend worden. Jos Valentijn: nog een jaartje wachten. (Van onze sportredactie) GENT/HARELBEKE - Nico Rijnders moet noodgedwon gen de voetballerij de rug toekeren. De ex-FC Bruggespeler die bij Racing Harelbeke-trainer was, heeft van dokter D'Hooghe te horen gekregen dat hij definitief met de voet ballerij moet kappen. De Nederlander werd twee jaar gele den tijdens een voetbaiduei met FC Brugge getroffen door een hartinfarct. Snel ingrijpen van de clubarts van FC Brugge voorkwam erger. AMSTERDAM (ANP) - Het bestuur van Ajax heeft zijn jeugdspeler Robbie Kok een a-contract voor de duur van an derhalf jaar aangeboden. Kok speelt in de voorhoede. Ajax zal op zaterdag 8 fe bruari in Hamburg een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen de bundesligaclub Ham burger SV. Het duel was eerst voor vrijdag 7 februari vastges teld, doch is een dag verschoven. (Van onze sportmedewerker) BRUSSEL - In Brussel is woensdagavond de trekking verricht voor de kwartfinales van de beker van België. Pol Anoul - ex international en hui dige trainer van Sporting Char leroi liet het tot de volgende wedstrijden bepalen: RWDM - Beveren, Beringen - Anderlecht, Sint-Truiden - Diest en Standaard Luik - Ant werp. De wedstrijden zullen op zon dag 23 februari aanstaande worden gespeeld. De absolute topper in de kwartfinales is Standaard Luik - Antwerp FC. Na zijn herstel probeerde Nico Rijnders, die zijn voetbal loopbaan zo abrupt zag eindi gen, als trainer aan de slag te komen. Dat lukte de ex-Ajacied tenslotte bij Racing Harelbeke. Energiek toog Nico Rijnders aan het werk. Dagelijks was hij op het terrein van Racing Harel beke te vinden. Hij wildeer alles aan doen om de club weer hoge rop te brengen. Het harde wer ken brak hem echter op. Op 29 december werd hij door een be vriende huisarts naar het zie kenhuis in Gent gebracht, waar hij onder behandeling van dok ter D'Hooghe kwam te staan. Rijnders werd definitieve rust voorgeschreven. Gisteren ver klaarde dokter D'Hooghe dat Nico Rijnders de voetballerij als verloren dient te beschouwen. De Belgische arts acht het te ris kant dat de Nederlander zijn trainerschap handhaaft. Nico Rijnders zal nog geruime tijd in het academisch ziekenhuis in Gent moeten doorbrengen. Racing Harelbeke heeft mo menteel reeds een nieuwe trainer aangetrokken. Oud speler Bourgois heeft de plaats van Rijnders ingenomen. Nico Rijnders: geen voetbal meer. sport In 't Kort TAFELTENNIS - Een Chi nese ploeg heeft dinsdagavond in Crystal Palace een Vriend schappelijke tafeltenniswed strijd tegen Engeland met 5-3 gewonnen en nam daarmee re vanche voor de verrassende ne derlaag van vorige week vrijdag. China verscheen met een expe rimentele opstelling, maar kwam niet in moeilijkheden. BOKSEN - De Spanjaard Jose Duran heeft in Wenen met succes zijn Europese titel in het junior middengewicht verde digd. Hij versloeg in een gevecht over 15 ronden zijn Oostenrijkse uitdager Franz Csandl overtui gend op punten. In de 14e ronde joeg Duran met een serie linkse en rechtse directen Csandl voor acht tellen naar het canvas. OLYMPISCHE SPELEN - Een staking van 1.200 metaal arbeiders heeft voorlopig de bouw aan diverse Olympische werken in Montreal lamgelegd. De metaalarbeiders willen een verhoging van vijf (dollar) cent per uuj\. ijet werk aarvd« Olym pische eeboyjyeri was geba- séSraopeen hauw schema, maar officials verklaarden dat het nodige overwerk de vertraging alsnog goed zou kunnen maken. VOETBAL - Bayern München heeft in Tokio ook de tweede wedstrijd tegen het Japanse na tionale elftal gewonnen met 1-0. De minimale winst kwam in de eerste minuut tot stand door een treffer van Rummenige. Er wa ren 45.000 toeschouwers. (Van eva ui.zi. ersiagyevers) VENLO - In het weekeinde van 25 en 26 januari zal het Ne derlands zaalhockeyteam deel nemen aan een internationaal stedentoernooi te Berlijn. In naam is het een stedentoernooi, maar in werkelijkheid komt het er op neer, dat onder een of an dere stadsnaam een landelijke ploeg opereert. Zo komt bij voorbeeld Denemarken uit on der de naam Kopenhagen en Schotland onder Edinburgh. Henk Brandsma, die de Ne derlandse ploeg zal begeleiden, ziet dit toernooi als een welkome mogelijkheid om de sterk ver jongde Oranje-formatie erva ring te laten opdoen. De 35- jarige oefenmeester uit Venlo: „Het is leerzaam. Wij hebben voor de helft een nieuwe ploeg, die wel bestaat uit knappe hoc keyspelers maar zaalhockey heeft z'n eigen trekjes," aldus Henk Brandsma, die er verleden jaar een punt achter zette maar nu weer door de bond is verzocht om in samenwerking met bond- soefenmeester Cees Tania, die zijn handen vol heeft aan de Ne derlandse veldhockeyploeg, de zaalhockeyformatie te begelei den. Een week na het stedentoer nooi in Berlijn, reist het Neder lands zaalhockeyteam naar Tu rijn, waar de voorronden van het Europees kampioenschap wor den afgewerkt. De Oranjeploeg is ingedeeld in een groep met Po len, Schotland, Frankrijk, De nemarken, Italië en Zwitser land. Geen gemakkelijke poule, want landen als Polen en Schot land zijn niet te onderschatten tegenstanders. Henk Brandsma is er echter wel van overtuigd, dat Nederland zich bij de eerste drie weet te scharen, hetgeen voldoende is om zich een plaats in de eindronden te verwerven. Die eindronde wordt komend jaar vermoedelijk in de Rijnhal te Arnhem gespeeld. De andere poule in de voor ronden bestaat uit titelverdedi ger West-Duitsland, Oostenrijk, België, Tsjecho-Slowakije, En geland, Spanje en Wales. De kwalificatieronde voor die lan den vindt plaats in Wenen op 15 en -16 fèbruari: nu 'n i' i' (Van onze sportredactie) BREDA/TILBURG - Gistera vond speelde NAC een vriend schappelijke wedstrijd in Til burg tegen een team, samenges teld uit medewerkers van de Tros. Tijdens deze wedstrijd werd de Joegoslaaf Mujkiz ge test. Laat op de avond'werd er over een eventuele overgang van de Joegoslaaf naar NAC nog on derhandeld. Bij hét ter perse gaan van deze editie had NAC nog geen besluit genomen. Over igens won NAC deze ontmoeting met de veelzeggende cijfers 15-1. BOKSEN - De Mexicaanse bokser Miguel Canto heeft in Sendai de wereldtitel WBC- versie in het vlieggewicht ver overd door titelverdediger Shoji Oguma (Jap.) op punten te vers laan Zowel de Amerikaanse scheidsrechter Jay Edison als het Mexicaanse enJapanse jury lid gaven Canto met gering pun- tenverschil de overwinning. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De heer W.AJ. Roosenburg is door het hoofdbestuur van de Konin klijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) per 1 januari j.l. benoemd tot lid van de sport- commissie. De heer Roosenburg, die voor zitter is van de opleidingscom missie van de KNWU is, is jaren lang internationaal jurylid en commissaris geweest. ENSCHEDE - Manager De- faix heeft naar aanleiding van het afgekeurde doelpunt van Jan Jeuring in het duel Feye- noord - FC Twente kritiek gele verd. Defaix verklaarde dat het ge wenst zou zijn dat er wat de bui tenspelregel betreft wat uni former gehandeld zou worden. Defaix wees er op dat de grens rechter nu de verantwoordelijk heid dragen. Wat meer overleg zou volgens de FC Twente- manager geen kwaad kunnen. Bovendien zou Defaix graag zien dat buitenlandse arbiters de topduels in onze vaderlandse competitie zouden leiden. (Van een onzer verslaggevers) GROENLO - Achter de woonkamer van zijn bungalow in Groenlo heeft wereld- en Eu ropees biljartkampioen Hans Vultink een schitterende biljart tafel staan. „Alleen jammer dat ik er zo weinig gebruik van kan maken. Door mijn werk ont breekt gewoon de tijd om vol doende te kunnen trainen. Ik ben al blij wanneer er iedere weck een paar uurtjes voor trai ning overblijven". Hans Vultink staat voor een belangrijke periode in zijn bil jartcarrière. De Groenloër, die zo'n zeven jaar gel eden het grote werk van Tini Wijnen en Henk Scholtcn overnam, krijgt de komende weken een aantal grote internationale toernooien af te werken. Vanaf vandaag gaat hij in Beverwijk zijn Euro pese titel in het 47/1 verdedigen, terwijl half maart in Rotterdam de strijd om de wereldtitel in het 47/2 op het spel staat. Vultink moet in de Maasstad zijn vorig jaar in Buenos Aires veroverde wereldtitel verdedigen „Ik ben bijzonder gelukkig met Rotterdam als speelplaats voor dit wereldkampioenschap. Eerst zou zich de strijd in Mar seille afspelen en nog wel op een voor mij erg ongunstig tijdstip. Nu Marseille de organisatie heeft teruggegeven en Rotter dam het toernooi pas half maart kan organiseren, heb ik enige tijd gekregen om me ook op die wereldstrijd behoorlijk v 'e bereiden". Hans Vultink, afgelopen wcc keinde in Ulestraten Neder lands kampioen 71/2 geworden, heeft wel bedankt voor het Eu ropees kampioenschap in deze spelsoort dat een week voor de wereldstrijd 47/2 in Rotterdam wordt afgewerkt. „In Essen speelt men met zogenaamde „driepuntsballen" en in Rotter dam liggen super- aramithballen op de tafels. En het is gewoon onmogelijk om binnen enkele dagen aan andere ballen gewend te zijn. Daarom zie ik van het Europees kampi oenschap 71/2 in Essen af. Ne derland zal daar vertegenwoor digd worden door de Limburger Jean Bessems, die de komende dagen Vultinks metgezel en con current kan zijn in het Europees kampioenschap 47/1 te Bever wijk. Hans Vultink, kaderspecialist bij uitstek, heeft dit seizoen alles gezet op het prolongeren van het wereldkampioenschap bij het 47/2. „Het laatste toernooi in Ulestraten heb ik in de eerste plaats gespeeld als training voor Beverwijk. Dat ik nog Neder lands kampioen werd, was mee genomen. Het betekende over igens wel mijn 26ste nationale titel en ik geloof dat ik met dit totaal wel erg hoog, zo niet aan de top, van de Nederlandse re- cordlijst sta". In Ulestraten greep de Twentse kadrist met beide han den de gelegenheid aan om ook reeds aan de super- aramithballen te wennen waarmee hij zowel in Beverwijk als half maart in Rotterdam te maken krijgt. Alleen in de eerste partij tegen Bert van Nijnatten leidde zijn iets te experimentele spel tot een nederlaag. „Maar ik dacht nu wel klaar te zijn om met goede kans op succes de strijd tegen Ceulemans en b.v. Bessems in Beverwijk te begin nen". Ondanks het feit dat Hans Vultink al een groot aantal jaren bij de nationale en internatio nale top is te vinden, beseft hij volledig dat zijn spel nog altijd niet volmaakt is. Hij: „Ik heb de afgelopen jaren veel over het kadeïspel nagedacht. Ook tij dens de training geëxperimen teerd. Tijdens die uren kwam ik tot de ontdekking dat er nieuwe theorieën zijn te ontwikkelen waardoor - zeker voor mij - nog betere resultaten te behalen zijn. Juist ten aanzien van mijn zwakke stoten, zou ik feitelijk tot mijn eigen ontwikkelde theorie moeten overgaan. Maai om zo'n nieuwigheid met succes te lanceren, moet je ongelooflijk veel trainen en daar ontbreekt gewoon de tijd voor. De studie heeft me echter wel geleerd dat nog lang niet het maximale bij de kaderspelen is bereikt". En het zou niet vreemd zijn dat de jonge Brabander Chris van dei Smissen, op dit moment onte genzeggelijk het grootste talent in de vaderlandse biljartwereld, over niet al te lange tijd, de be wijzen daarvan op tafel zal leg gen. In Beverwijk (EK 47/1), in het Franse Troyes (EK 47/2) en in Rotterdam (WK 47/2) zal Vul tink zelf in ieder geval niet de kadernieuwtjes lanceren. Vul tink: „Maar ik wil mijn spel toch nog gaan perfectionneren. En daarom ga ik een video-recordei kopen. Er komt de komende tijd zoveel biljarten op de tv dat ik nu ook weieens zelf wil zien welke fouten ik tijdens het spe', maak." JACK ARENTSEN De Nederlandse zaalhockey- ploeg bestaat uit: doel: Pierre Hermans (Oranje-Zwart) en Paans (HOCO); verdediging: Peppi Hanusch (Oranje-Zwart), Karei van de Staak (MEP), Job van de Have (HGC) en Botje (Kampong); aanvallers: Ton Gardeniers (HGC), Hans Jenneskens (Keep-Fit), Ad Boelaars (Bloe- mendaal), Flip Goudsmit (Kie viten), Geert van Eyk (Venlo) en Frans Christis (HTCC). De Nederlandse dameszaal- hockeyploeg zal op 25 en 26 ja nuari deelnemen aan het Euro pees bekertoernooi, dat in Ar ras, Frankrijk, wordt gehouden. Coach Van Lidth de Jeude en trainer Van Laar zullen uit de volgende speelsters een ploeg samenstellen: Jeanne Blom, Det de Beus, Mar- lieke Oltmans, Hanneke de Raadt, Caty Schroder, Miep Voots, Marjolein Kok, Ine Poelsma, Nel van Kollenburg, Trudi Fransen, Jeanet Boelens, Eveline Rijswijk, Marlies Jan sen, Marij van Eyk en Ivonne Hiel. Hans Vultink: belangrijke toernooien. AMSTERDAM (ANP) - Met een ruk aan de vlag van FC Am sterdam waardoor een plaquette met de inscriptie „humor is het karakter in de ploeg" (een uit spraak van fysio-therapeut en oud-honkbalinternational Wim Crouwel) werd onthuld, opende woensdagmiddag mr. U. W. H. Stheeman, de afgetreden president-commissaris van het Olympisch stadion het nieuwe spelcrscentrum van FC Amster dam. Een uniek centrum dat zijn weerga in Europa niet heeft. Mr. Stheeman was dan ook terecht trots op dit feit. „Toen wij een halfjaar geleden he( plan opvat- tèft' öm samen met rC Amster dam tot de stichting van dit cen trum te komen, hadden wij niet verwacht dat het zo zou wor den", zei hij. Het was inderdaad schitte rend wat gewrocht is uit de kille betonmassa waarop het Olym pisch Stadion is gehuisvest. Twee verdiepingen telt het cen trum. Gelijkvloers is er het me disch centrum met de modernste apparatuur en een groot ligbad met mogelijkheden voor onder watermassage. Hier zwaaien de doktoren Farber, Kriek en Thoolen de scepter, daarin bij gestaan door fysio-therapeut Wim Crouwel en masseur Gijs van de Bilt. Er is een riant kan toor voor coördinator Ton Pruins Slot en trainer Pim van der Meent, met aparte kleedka mers en doucheruimten. Verder zijn er zeer gerieflijke en ruime kleedkamers voor de A- en C-ploeg. Op de eerste ver dieping die men bereikt via een uiterst smaakvol ingerichte hal en prachtig bewerkte trap, be vinden zich de bestuurskamer, die zeer luxueus is ingericht, een stijlvolle biljartkamer en het spelershome, dat door zijn Oud hollandse inrichting bijzonder intiem aandoet. Het was dan ook een zeer trotse De Stoop die het grote gezelschap genodigden rond leidde en de openingsspeech hield. „Deze achtste januari vormt een apart hoofdstuk in de korte, maar reeds zeer bewoger. geschiedenis van FC Amster dam", zei de grijze preses. „We zijn nu eenmaal een club die vandaag de dag dingen doet die een ander van plan is te gaan doen. Dat is vreselijk belangrijk. Het is echter ook noodzakelijk, want wij moeten in zeer korte tijd net zoveel dingen doen waar andere clubs vele jaren over hebben gedaan". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Jan Fransz, de oudste voetballer in de eredi visie en tot voor kort uitkomend voor de FC Amsterdam zal waarschijnlijk binnenkort deze club verlaten. De nu 37-jarige Fransz heeft momenteel een conflict met FC Amsterdam. Afgelopen zondag .peelde hij met de hoofd stedelijke ploeg niet mee tegen :ioda JC. Hij was echter wel op de tribunes van Haarlem te vin den, waar hij de wedstrijd Haarlem-NAC volgde. Naar alle waarschijnlijkheid zal Fransz over twee weken naar Haarlem getransformeerd worden. f A

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 17