1 Socialisten in BRT obstinaat Snoeplustig hondje Zuid-V ietnam roept om DE MISLUKTE VLIEGTUIGKAPING HUISARTSEN BOYCOTTEN APOTHEKER BEZETTING EN NOG ANDERE ACTIES Gunstig klimaat in Peking Slapen in Vondelpark verboden Crosland-Filters niet meer bezet In Rosmalen BEROEP OP DE ELF VAN PARIJS Ericsson De Porlugal- collede in Brabant Zeeland Van Wijm* Schilthuis Van Heycc ten Ham een secretares; binnenland buitenland 1 RIOLERING VERSTOPT? Ghijzels niet doorgaat Uitslag loterij Grenswachten AN MEUBELEN laatschappij bv Hardste schreeuwer I DE ambtswoning van de com- nissaris van de koningin in Gelderland, mr. W.J. Geertse- zal niet worden verbouwd. iDe minister van binnenlandse I zaken vindt de kosten van de verbouwing, zoals mr. Geert- erna die wenst,, tg hoog. VAN DER STOEL IN TOKIO Vriendschap Louis de Bourbon overleaen Vader van de „bloody mary" overleden Wiegel ziet minder kansen voor Den Uyl Voorlopig geen ontslagen ADVOCATEN, vragen voor hun in Breda Vereist wordt ervarir steno en typen. Middelbare schoolople strekt tot aanbeveli^, Brieven aan Baronu 52, t.a.v. Mr. C. C, Spaendonck. DONDERDAG 9 JANUARI 1975 O (Van onze correspondent) KOSTELOOS Bij exploit van onde kende d.d. 7 januari' is ten verzoeke van Joj na Catharina Petro, Dymphna Marijnisscn nende te Breda, ((woei, mr. A. M. van Dusseltji gedagvaard Godefridu, nelis Marinus Dirne bekende woon- of veri plaats zo binnen als fcjj het koninkrijk, om op j dag de elfde maart nt, tienhonderd vijfenzeve des voormiddags te uur, vertegenwoordigd j een procureur, te ver nen ter openbare ejd terechtzitting van de rondissementsrechtban; Breda alsdan en aldaar houden wordende i„ Paleis van Justitie aai Kloosterlaan 46; de vor ring strekt onder meer echtscheiding met nei vorderingen. W. C. J. Rosmalen, gerechtsdeurwaarder Cavaleriestraat 25 Bri Wp komen met onzt WATERGOMPKKSSIii Geen hak- of breekv meet Ook reparaties en vernieuwingen M VAN (IINNKKKN Scharenhurgstraai 3) Tel 0160(1 41919 Breda Notaris te Heinkenszand deelt r, de dat de aangekondij [verkoop bij inschrijviri van het perceel bouwlif nabij de Valdijk te Nla PUTTE 5154 5307 1786 2202 5330 3697 2235 3059 2414 3877 5204 1010 2545 1032 5034 5288 3452 2034 1532 4311 3034 5089 1053 1055 4707 4899 505 3217 5150 456' 1976 2051 541 4116 2358 4081 1996 3040 211 5266 3357 51!. 5460 2375 21!: 364 3 490 9 55» 3339 2365 4001 5474 4315 249f 4142 3898 2523 4071 41» Prijzen afhalen vM 1-6-1975 bij 't Zwaanl Antwerpsestraat 176, Puii ON BANKSTEL f 695,— 1NKSTELLEN v.a. f 695,— ANKSTELLEN v.a. 995,— garantie op constructie lag t/m zaterdag van 10 -17 uur lag tot 21 uur >UT (gemeente Drunen) M 27A - tel. 04163 3472 rijf telt in Rijen en ersoneelsleden. en signaalapparatuur. maak van kunststof assemblage van 0 in wij een ip niveau mefde >p het gebied van kunststofprodukten. uktiegebeurenvan rs worden in iderdelen gemaakt schakelapparatuur. aeft hij aan wat natrijs en machine. orden ingewacht szaken, waar U ook ktie kunt inwinnen. BRUSSEL Leden van de iooialistósche vakbond ACOD (Algemene Centrale ter Open bare Diensten), in dienst bij de Belgische Radio en Televi- ste willen de BRT-uitzen- lln-gen de komende diaigen zo- reel mogelijk hinderen of ge heel onmogelijk maken. Zij dot om te protesteren Bgen een aantal voorlopige enoemingen door de Raad pan Beheer van de BRT, die het ideologisch evenwicht ten Eadele van de socialisten zou den hebben verstoord, e Belgische Socialistische ta-tij (BSP) heeft zich giste- »n solidair verklaard met de cties van de ongeveer twintig akers, terwijl directeur-ge- eraal Paul Vandenbussche an de BRT en een groot deel Van de Belgische pers de actie eherp heeft veroordeeld en de akers van terreur tegen de kijkers beschuldigd, aain wie Ej op deze manier het recht bp informatie willen onthou- Mi. rachtens de bestaande statu- i heeft niemand anders dan H Raad van Beheer van de 9RT het recht personeelsleden ontslaan of te benoemen. De reeds in november bekendge maakte tijdelijke benoemingen zijn danook volkomen legaal tot stand gekomen. Deson danks namen de ACOD-leden bij de BRT het niet en bezet ten zij afgelopen maandaga vond de studio waar om 19.00 uur het tv-nieuwsjournaal zou worden uitgezonden. Zij gin gen daar met de rug tegen de kamera staan, nadat de nieuwslezer wel in staat was gesteld om de belangrijkste punten uit het nieuws kort wer te geven. De incidenten in de studio duurden ongeveer een half uur. BRT-secretanis generaal Vandenbusstthe kwam persoonlijk naar de stu dio om de socialistische vak bondsleden er op te wijzen dat de kijkers recht cup informatie hadden waarna ...de boycot werd beëindigd en de kijkers een sterk ingekort nieuwsjour- naal gepresenteerd kregen. De ACOD-leden zijn overigens ook onderling sterk verdeeld. De technici staakten tot van daag niet, wel de leden van de afdeling cultuur. Met name vrezen de ACOD-leden dat door het benoemingsbeleid van de Raad van Beheer van de BRT conservatieve figuren de overhand krijgen in leidingge vende functies. Ze hebben aangekondigd hun acties van daag en volgende dagen voort te zetten, waarbij nog afge wacht moet worden in hoever re radio- en tv-uitzendingen daarvan last zullen hebben- Merkwaardig bij deze gang van zaken is wel dat de sta kers ook protesteren tegen de bevordering van enkele socia listen. De pers beweert dat enkele ACOD-leden zelf op promotie aasden... De meeste Belgische kranten hebben de ACOD-actie en de steun van dé Belgische Socia listische Partij aan de stakers scherp veroordeeld. Het dag blad Het Volk schrijft dat het Belgische radio- en tv-bestel in een politieke warboel dreigt te ontaarden waarbij de hard ste schreeuwer het voor het zeggen zal krijgen en waarvan de belastingbetalende kijker en luisteraar het slachtoffer zal worden. De Belgische libe rale partij (PW) verwijt de socialisten dat uitgerekend zi) die altijdop de bres staan voor het recht op vrije me ningsuiting en informatie, dit recht nu met moeten nebben vertreden. De BRT-top aal de jongste ontwikkelingen donderdagmid dag bespreken In de wandel gangen bij de BRT wordt nu al gezegd dat de ACOD-actie bij de BRT-top als een onbe hoorlijke sabotage-actie wordt beschouwd en dat er alle kans bestaat dat er enkele „rad draaiers" zullen worden ont slagen. In 'I kort LEIDERS van de Griekse en de Turkse gemeenschappen op [Cyprus zullen op 14 januari [besprekingen beginnen over J de hoofdzaken van de kwes- J tie-Cyprus. \I.LE pensioenen van het be- drijfspensioenfonds voor de landbouw zijn per 1 januari 1975 met drie procent ver hoogd. Evenals vorig jaar zul- len ook de per 1 januari jl. opgebouwde rechten drie pro- cent hoger worden. DE Amerikaanse voormalige [actrics Jane Fonda zal 17 en 18 januari in Amsterdam en Nijmegen het woord voeren i tijdens manifestaties, die er kenning van de voorlopige re volutionaire regering van Zuid-Vietnam (VVR) in Hanoi I beogen te bewerkstelligen. IN Spanje heerst ongerus'heiHJ over de Spaanse priester An- Itonio Llido Mengual in Chili. Gevreesd wordt, dat hij aan de gevolgen van martelingen ls overleden. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De regering van Zuid-Vietnam heeft giste ren de grote hulporganisaties in de wereld gevraagd om duizenden burgers te heipen die hard onderdak, voedsel en medicamenten nodig hebben als gevolg van wordt ge noemd „het huidige noord-Victnamese offensief in het hele land". Daartoe zijn telegrammen gestuurd naar het interna tionale comité van het Rode Kruis, de hoge commissaris voor vluchtelingen van de V.N., Jjet kinderfonds van de V.N. (Uneseo) en-de we- reld-gezondhëidsorganisatie kunt bieden zal door de „Elke vorm van hulp die u Zuid-Vietnamese regering in dank worden aenvaard". TOKIO Minister Van der Stoel is gisteravond voor een bezoek van vier dagen in To kio aangekomen. Hij zal daar overleg plegen met de Japanse regeringsleiders. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in de Japanse hoofdstad zei dat het om een routine-bezoek gaat en dat er tussen Nederland en Japan geen bijzondere proble men bestaan. Minister Van dei- Stoel kwam uit China waar hij on der meer gesproken heeft met premier Tsjoe En-Lai, vice premier Teng Hsdao-Ping en minister van buitenlandse za ken Tsjiao Koeanhoea. Met een bezoek aan Sjang hai had de minister zijn ver blijf van zes dagen in China afgesloten. Hij was daar o.m. getuige van een acupunctuur operatie. Diplomatieke waarnemers in Peking wijzen er op dat er nu duidelijk sprake is van een grote vriendschap van China voor Nederland, als een land Vm de tweede wereld. Het Chinese wereldbeeld omvat de supermachten (eer ste wereld), de ontwikkelings landen (derde wereld) en lan den daartussen zoals West-Eu ropa en Japan (tweede we reld) China zelf plaatst zich nadrukkelijk in de derde we reld. De Chinese viee-premier Teng Hsiao-Peng omschreef zijn land als „Backward" (achtergebleven Hierin zit overigens een te genspraak ingesloten. Chine heeft tijdens het be zoek vain minister Van der Stoe opnieuw en nadrukkelijk aangedrongen op een sterk Europa economisch, politiek en militair. Aan de andere kant steunt het de politiek van de oliepro ducerende landen, waardoor zoals van Nederlandse zijde werd betoogd, de eenheid van Europa in gevaar kan worden gebracht. Minister Van ^der Stoel heeft, zoals een diplomaat het omschreef, een echt werkbe zoek aan de Volksrepubliek gebracht. Er was nauwelijks ruimte voor toeristische uit stapjes en wat de minister van Peking gezien heeft is mini maal. Deze zegsman voegde er aan toe, dat het klimaat zo goed is geworden, dat het vol lende woord aan het bedrijfs leven ls. aldus is in de telegrammen gezegd. Naar aanleiding van de val van de provinciehoofdstad Phuoc Binh .s namens het -ii- nistetie van buitenlandse za ken gisteren tot journalisten gezegd, dat Saigon Noord- Vietnam beschuldigt „van de klinkklaarste schending van het Parijse akkoord tot nu toe tentoongespreid". „Het met ge weld veroveren van Phuoc Binh is een onweerlegbaar be wijs van Hanoi. In Parijs heeft Zuid-Viet nam gisteren een beroep op de elf ondertekende landen van het Parijse vredesakkoord ge daan om tussenbeide te komen tegen de „communistische agressiedaden". Volgens de in Parijs ver spreide nota van de regering in Saigon zouden de onderte kenaars van het verdrag van 2 maart-1973 „alle noodzakelijke maatregelen moeten nemen' om hetzij alleen hetzij ge mee..schappelijk dè commu nisten te bewegen tot een snel einde van hun actie en volle dige naleving van de Parijse overeenkomst. De regering in Saigon bena drukt dat zij van haar kant gedwongen is alle maatregelen te nemen om haar gebied en bevolking te verdedigen en zegt dat de verantwoordelijk heid voor de gevaarlijke toe stand volledig bij Hanoi ligt. Aan het front in Vietnam zelf hebben grote aantallen Euidvietnamese jacht-bom- menwerpers gisteren het hoofdkwartier van de Vietcong in Lr c Nin en in de buurt liggende door de vijand bezet te gebieden aangevallen, zulks als antwoord o-p het verlies van de provinciale hoofdstad Phuoc Binh. zo is te Saigon bekendgemaakt. In militaire kringen te Sal gort is vernomen dat via een grootscheeose m;lita;re actie zal worden getracht de provin cie te heroveren. AMSTERDAM (ANP) Het in de openlucht slapen in Amsterdam met name in h_. Vondelpark is dit jaar afgelopen. Met grote meerder heid gimg de Amsterdamse raad gisteren akkoord met het voorstel vai. B. en W. om een slaapverbod in de openlucht •oor de gehele stad in te stel len. De aanleiding tot het voorstel was de sterke toene ming in het afgelopen jaar van „randverschijnselen" als her oïnehandel en uitlokken tot prostitutie bij het jeugdtoeris- me in het Vondelpark. Alleen PSP en PPR (met in- beigrip van hun twee wethou ders) stemden te-gen het voor stel BURLINGTON (V.S.) Snoeplust speelde dit jonge hondje parten toen het een potje mayonaise tot op de bodem wilde uitlikken; wat te verwachten was, gebeur de: het diertje kon zijn kop niet meer uit de pot krijgen. Gelukkig was een dierenbe schermer bij de hand, die, na de bodem uit het potje te hebben geslagen, uiteinde lijk het hondebeest kon be vrijden. Nu heet het voor dien naamloze dier „Potte- kop"! ,j k.f DOORWERTH De schrij ver Louis de Bourbon is giste ren op B6-jarige leeftijd over leden aan de gevolgen vafi Kanker. Louis de Bourbon, die zichzelf beschouwde als de rechtstreekse afstammeling van de laatste Franse koning, heeft ln zijn leven als journa list. gewerkt, onder meer bij de Gelderlander. Hij was ver der burgemeester van Escha- ren en Öss. Hij speelde tijdens de tweede wereldoorlog een belangrijke rol in het verzet. CANTON (OHIO) AFP De man die vooi het eerst de bekende cocktail „bloody mary" samenstelde, de Frans man Fernand Petiot, ls tp 74-jarige leeftijd in Canton, in de Ameri- kaabnse staat Ohio, overleden. Petiot, die als bar keeper in Parijs begon, schiep zijn uit wodka en tomatesap bestaande wereldberoemd gewor den drankje toen hij in het begin van de jaren dertig in New York werkzaam was. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Volgens een voorlopige opgave van het arganisatieci-mïté van de col lecte- „Houdt Portugal Vrij" hebben vier Zeeuwse en twee Westbrabantse gemeentebestu ren een vergunning geweigerd voor de inzamelingsactie op 25 Januari. Dc Zèeuiwse gemeen ten zijn: Axel, Borsele, Veere n Wissenkerke. De Westbra bantse zijn: Aiphen en Riei en Prinsenbeek. DEN HAAG Wiegel frac tievoorzitter van de VVD, vindt dat de kans dat het ka binet Den Uyl, de rit uitzit nu veel kleiner dan afgelopen zo mer. Hij zei dit gisteren in een uitzending van de TROS- rubriek Aotua. De verhoudin gen tussen de regeringspartij en onderling zijn het laatste halfjaar geweldig verslechterd en die tussen de KVP, AKP en de VVD zijn duidelijk ver Beterd, aldus de WD-leider. Twee punten hebben volgens hem vooral bijgedragen tot een verslechterde verhouding in het regeringskamp. Dat zijn het stellen van de kabinets kwestie, dat tot nu toe twee keer gebeurd is, en de uit spraak van de burgemeester van Rotterdam en voormalig PvdA-voorzitter André van der Louw, dat gekeken moet worden naar samenwerking van de linkse partijen met de CPN. „Als nu zo langzamer hand de ogen van Aantjes en Andriessen nog niet opengaan, dat ze alleen maar worden ge bruikt om socialistische plan nen door te zetten en dat ze zich als voetveeg laten gebrui ken, dan begrijp ik het niet", aldus Wiegel. OVERSTROMINGEN ln de zuideh.'ke provincies van Thailand hebben reeds het lé ven gekost aan 87 mensen Meer dan duizend huizen en 24 scholen staan geheel of gedeeltelijk onder water. LONDEN Zoals wij in een deel van onze edities gisteren nog hebben kunnen melden, is er een gelukkig einde gekomen aan de ka ping van een straalpassa- giersvliegtuig van „British Airways" door een Arabi sche werkstudent. Met de bemanning als gijzelaar, waarbij de kaper een ste wardess steeds onder schot hield, steeg het toestel van Heathrow op, zogenaamd naar Parijs, maar in werke lijkheid naar de Britse lucht haven Stansted zo'n vijftig kilometer van Londen Di rect na de tanding daar wis ten Britse politiefunctiona rissen, zonder dat ook maar één schot gelost werd. de ka per te overmeesteren. Op de foto de bemanningsleden na tien spannende uren: v.l.n.r. eerste officier Bryce, gezag voerder Harry Lea de ste wardessen Barbara Brindley en Heather Ablard en ste ward John Bond. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Vanmor gen om kwart voor acht is dc bezetting van Crosland-Fil ters in Den Bosch opgehe ven. De ontslagaanvrage voor de 39 actievoerders zul len worden opgeschort tot dat dc resultaten van een onderzoek naar de mogelijk heid de productie-afdeling van Crosland te behouden, bekend zijn. Er zullen geen maatrege len tegen de actievoerders worden ondernomen en deze zullen bet salaris over de be- zettïngsdagen doorbetaald krijgen. Dit zijn dc resultaten van een dag onderhandelen op het stadhuis in Den Bosch. Gister morgen is op initiatief van het gemeentebestuur een gesprek geweest tussen burgemeestei mr- G. van de Ven en wethou der mr. G. Verkuilen enerzijds en de directie van Crosland- Filters anderzijds. Ook aanwezig waren ir. A. de Wildt, hoofdinspecteur -direc teur van de arbeidsvoorziening in Noord-Brabant en S. Budze- laar van de industriebond NKV. Later op de dag werd net actiecomitee bij het gesprek betrokken. Er werden voor stellen geformuleerd, waarovei mets in de opennaarheid werd gebracht om de onderhande- I ingen niet te schaden. Na ruggespraak van het actie comitee met de rest van het personeel werd om vijf uur een bijeenkomst belegd om de onderhandelingen af te ron den Na anderhalf uur werd overeenstemming bereikt. Verschil tussen de toezeggin gen. die de directie maandag middag Jeed en die welke nu zijn gedaan, is dat de proauc- tiemHewerkers in ieder geval voorlopig niet ontsla gen worden. Over de procedu re die wordt gehanteerd als de onderzoekresultaten negatief uitvallen, zijn geen afspraken gemaakt. Minister Boers-ma met wie ir- De Wildt contact lieeft onderhouden, ziet als primair uitgangspunt van het onderzoek het behoud van de werkgelegenheid. Burgemeester Van de Ven zei na afloop over de resultaten verheugd te zijn, temeer om dat het werkloosheidspercen tage in Den Bosch al zeer hoog ligt. Afgelopen nacht is nog een groep bezetters in de fabriek gebleven om allies in de oude toestand terug te brengen en om de veiligheid van het pand te garanderen. Uit het (medische) leven gegrepen: Er was eens een man, legen de 80, die er nog elke dag met verrekijker en camera op uit ging, te voet of op de fiets, in de bosrijke omgeving van zijn woning- Ook bezocht hij voor een praatje nog vaak het bedrijf, waar hij vroeger de leiding had. Totdat zijn kinderen er ach ter kwamen dat hij aanvallen van duizeligheid had. Verder hoorde hij slecht, had hij tij dens de aanvallen last van een klam voorhoofd en was hij na de aanval weer volsterkt de oude. Conclusie van een des kundige: een bepaalde ziekte die met bepaalde geneesmid delen diende te worden be streden. Omdat niets hielp werden krachtiger maatregelen voor geschreven: niet meer roken, niet meer drinken, zoutarm dieet, niet meer op de fiets, niet meer wandelen tenzij on der geleide. Tegen deze „bescherming van zijn gezondheid", kwam de oude heer hevig in opstand. Hij bleef liever duizeligheids- aanvallen houden dan een dergelijk gemis aan levens vreugde te moeten ondergaan. Wandelen en fietsen wilde hij pas opgeven als hij erbij neer viel. Overigens was hij juist tijdens die bezigheid nog nooit duizelig geweest- De heer werd slechts duize lig na het avondmaal, als hij opstond om in een belendend vertrek een krantje te gaan lezen. Ook liep hij dan wat wankel. Geen wonder overigens. Wat gebeurde? De heer nam voor het eten een bescheiden bor reltje, dronk tijdens het eten een goed glas wijn en daarna nog een cognacje bij de kof fie. Echter: sinds zijn echtgenote geen wijn meer mocht drin ken, was het tijdens het eten een heel goed glas wijn ge worden, want „een fles laat je niet open staan". Zo is dat. Ik meld u dit op gezag van meneer prof. Jongkees, keel-, neus- en oorarts, want die ont dekte dat de „ziekte" bestond uit een beetje teveel alcohol ondom het avondeten. Zijn therapeutisch advies: goede wijn is ook in halve flessen te krijgen- Waarop ik me een glas rode wijn (Réserve de Ut maison) goed heb laten smaken. De Engelsen zijn er toch in geslaagd die luchtzak op de grond te krijgen. P.oost. MERIJN BIJ DE ONLUSTEN die zich al enkele dagen voordoen In de grootste Zuidafrikaanse goud mijn Vaal Reels zijn in de dag vier doden gevallen. De onlusten hebben nu aan acht mijnwerkers het leven gekost ROSMALEN ANP) Het merendeel van de huisartsen in de gemeente Rosmalen, bij 's-Hertogenbosch, boycot de apo theek van de heer I. Biersteker die vorige week in het winkel centrum aan de Oude Baan de eerste apotheek in deze gemeente opende. Hij kreeg uitsluitend recepten aangeboden van patiënten van de huisarts G. Teunissen, een arts die zijn eigen apotheek heeft opgegeven en van dr. A. Loonen uit Hintham, een nieuwe wijk die eveneens tot de gemeente Rosmalen behoort. De laatste arts heeft nooit een eigen apotheek gehad. Dat is echter wel het geval met de vier andere artsen, de he ren J. Moors, J. Berendsen. A. Koppens en S. van de Meer. Zij houden nog steeds eigen apotheek en hebben het gebaar van hun collega dr. Teunisser om de apotheek af te stoten bijzonder hoog opgenomen. Rosmalen dat nu meer dan 20.000 inwoners heeft, was aan een aparte apotheek toe Dat bleek uit verklaringen van het staatstoezicht op de geneesmiddelen in Noord-Brabant en tevens uit verklaringen van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Pharmacie. De laatste maatschappij zegt dat de vier andere apotheekhoudende artsen inmiddels in onderhan deling zijn getreden met een andere apotheker, hetgeen zou be tekenen dat wellicht in Rosmalen nu binnenkort een tweede apotheek wordt geopend. De heer Biersteker is daarover niet ongerust. Naar zijn me ning is er plaats voor een collega en kan daardoor in het week einde een bepaalde dienst worden opgesteld waarvan de patiën ten alleen maar voordeel hebben. De boycottende artsen zelf weigeren elk commentaar op de situatie.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13