Verminderde bezetting door K.WJ. versterkt Israël wil olievelden in Sinai afstaan Industriebond NKV wil strakkere richtlijnen voor werklijdverkortini PCRTl'GAL-COIMTE: IN DEN HAAG NIET, IN AMSTERDAM WEL TEL AVIV LAAT PLAN UITLEKKEN Gemeenschappelijk EEG-standpunt voor komend monetair overleg 1® kolite'^o In V.S.: 6,5 miljooen werkelozen Vredeling: „Ik denk elke dag aan Kees Vellekoop Acties van Proloog Hogere omzet lagere nettowinst Allied Breweries binnenland buitenland DIRECTIE: CROSLAND FILTERS IN DEN BOSCH NIET TE REDDEN ONNODIG Cijfers op tafel Vrouw in fauteuil verbrand Ansje ging aan het wandelen Alvast 'n voorproefje Laag geprijsde kwaliteitsschoenen voor jong en oud. WOENSDAG 8 JANUARI 1975 7 9 (Van onze correspondent) DE N BOSCH Gister middag heeft een gesprek plaatsgehad tussen de bezet ters en de directie van Cros- land Filters Holland BV in Den Bosch. De bespreking werd onder de voorwaarden van de bezetters gehouden door de afvaardiging van de bezetters, de Nederlandse en Engelse directie van Cros- land Filters. Tijdens dit on derhoud zeiden de directies dal er geen enkele mogelUk- heid bestaat om het bedrijf in Den Bosch waar 39 man werkzaam zijn voort te zet ten. Financiële steun van de overheid is na inzage van de boeken afgewezen. Ook van het moederbedrijf in Enge land of van de L/u-oas Groep kan geen verdere financiële steun worden verwacht. De directie stelde het vol gende: onder voorwaarde dat iiet bedrijf woensdag (van daag) om 12 uur onder de normale leiding in zijn tota liteit kan functioneren is de directie tot drie dingen be reid: 1 De salarissen over de ac tiedagen zullen worden doorbetaald. 2 Er zullen op geen enkele manier maatregelen wor den genomen tegen de per sonen diie aan de aotie hebben deelgenomen. 3 Op kosten van het bedrijf kan een onafhankelijk ac countantsonderzoek wor den ingesteld dioor een Ni- va-accountamt. Bij de uit slag van dit onderzoek zul len de partijen zich neer leggen. De bezetters zuMen ziioh vanmorgen in de kantine be raden over hun houding te genover deze voorstellen. Tot die tijd zal de bezetting in elk geval gewoon doorgaan. Ei.i het steuncomité zijn al talloze instemmende reacties binnengekomen. Van alle kanten stroomt geld bin nen Under de bezetters van Crosland Filters is ernstiee onrust en verdeeldheid ont staan, nadat een delegatie var. de bezetters door de Ne derlandse en Engelse d'sectie op de hoogte was gesteld van de slechte financiële situatie van het bedrijf. De leider van de bezetters, de heer Lensen, verklaarde gistermorgen nog dat de be zetting diezelfde avond wel zou worden opgeheven, maar na afloop van het overleg tussen bezetters en de direc tie hebben enkele jongeren van de KWJ in Den Bosch het heft in handen genomen en ledereen opgeroepen om de bezetting zeker tot woensdag (vandaag) na de vergadering van het voltalli ge nersoneel vol te houden. De stemming is zeker niet opgewekt «n op een vijftal medewerkers na zijn alle personeelsleden gisteravond om zes uur doodmoe naai huis gegaan. De enkele be zetters die noig zijn overge bleven ziin nu versterkt door KWJ-jongeren uit Den Bosch. De gemeenteraad wan Den Bosch heeft gisteren in een motte een her oen gedaan oo de directie van Crosland Fil ters bet bedriif met on te heffen. De raad wiist hierbij op de grote werklon^bmd die in de Brabantse hoofd stad heerst. (ADVERTENTIE) Pallets maken nu sneller met luchtdruktackers van Poppers-Senco I „De stijgende vraag naar onze pallets noodzaakte tot een snellere en vooral ongestoorde produktie. Poppers-Senco had de ervaring om ons met de juiste luchtdruktackers van dienst te zijn. Feilloos werkende, 5 jaar onder-gratis-controle-staande spijke, machines, die elk bevestigingsprobleem automatisch oplossen." (Hr. M. Bakker van Kistenfabriek M. Bakker Jzn. - Sassenheim) Pallets, kisten, kratten maar ook voor asphalt shingles, ruberoid, bitumen dakbedekking, wanden, vloeren, caravans en kinderwagens voor elk bevestigingsprobleem dat snel en perfect opgelost moet worden is er een speciale luchtdruktacker van Poppers-Senco met nieten of spijkers van elk type, in elke maat. Goede ideeën voor beter en sneller bevestigen POPPERS- SENCO BV Stadhouderskade 65-66, A'dam. Tel. 020 - 765 765*, of onze regionale verkoopadviseut F. Glorius, De Donk 11, Berlicum 04103-2237 LONDEN De ministers van financiën van de EEG zijn het gisteren tijdens in formele besprekingen in Londen eens geworden over een gemeenschappelijk standpunt voor de interna tionale monetaire bespre kingen, volgende week in Washington. De Europese Gemeenschap zal dan plei ten voor het weer in omloop brengen van zogeheten „olie dollars" (overtollige inkom sten van olieproducerende landen) via het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF). De negen EF,G-landen prefere ren het speciale oliefonds van het IMF, waaruit dit jaar een totaal bedrag van tijen a twaalf miljard dollar moet worden geleend aan landen die door de sterke stijging van de olie prijzen kampen met een te kort op de betalingsbalans. Vorig jaar is uit dat oliefonds van de IMF al 3,5 miljard dollar aan leningen verstrekt, voor net merendeel aan ont wikkelingslanden en Italië als enige geïndustrialiseerde na tie. Wat de stichting van een soortgelijk, door de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling) te beheren fonds tei grootte van 25 miljard dollar een voorstel van Amerika's minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger - betreft Kwamen de EEG-mimsters niet tot een definitieve stel- I-ingnarre. Men sprak zich slechts uit voor „welwillende overweging" van dat voor stel Het gisteren bereikte ak koord is het u'tgangspunt van de EEG voor het monetaire overleg dat volgende week in Washington wordt gevoerd- Op 14 januari vergadert eerst de „Groep van Tien" (Westerse industrielanden) om zich voor te bereiden op een bijeen komst van het zogeheten ''Co mité ad interim" (een IMF- oommissie die zich bezighoudt met de hervorming van het internationale geldstelsel en actuele moeilijkheden.) (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO Israël heeft in beginsel besloten de olievelden van Aboe Rodeis in de Sinaïwoestijn aan Egypte terug te geven in een tweede fase van een akkoord met Cairo. De Israëlische regering heeft dit gisteren laten doorsche meren via het dagblad Haaretz. De Egyptische minister van voorlichting Kamal Abdoel Magd ontkende gisteren echter met klem dat Egypte nieuwe voorstellen zou heb ben ontvangen. Volgons Haaretz heeft Israël Egypte diverse keuzemogelijk heden geboden: Totale terugtrekking uit Aboe Rodeis waarbij Egypte de volledige controle over de olievelden krijgt. De olievelden blijven on der Iraëlische controle, waar bij Egypte voor de gewonnen olie wordt betaald. De oliebronnen blijven on der beheer van Israël, maar Egypte krijgt alle olie. Volgens het blad wil Israël de ei.ste mogelijkheid alleen overwegen in het kader van een vijfjarig acooord met Egypte dat daarbij belangrijke politieke concessies zal moeten doen. Israël hecht voorts veel belang aan een wederzijds r.iet-aanvalsverdrag voor de duur van het aceoord en de afspraak dat niet wordt deel genomen aan een oorlog die zou worden begonnen door een land dat geen partner in het acooord is- Andere Israëlische bladen schreven gisteren dat Henry Kissinger zijn pendeldiploma tie iin het Midden-Oosten be gin februari zal moeten her vatten om over een tweede fase van een scheidingsaccoord tussen Egypte en Israël te on derhandelen. Alleen Kissinger zou de Israëlische en Egypti sche voorwaarden voor een dergelijk accoord in elkaar kunnen passen. Egypte heeft al meegedeeld in geen geval terug te willen keren tot de situatie van „geen oorlog en geen vrede". Dat zou slechts de inleiding tot een nieuwe oorlog zijn. De Egyptische minister Magd verklaarde gisteren, aan de vooravond van een bezoek van de sjah van Perzië aan Cairo naar aanleiding van de omstreden uitspraak van Kis singer dat een militaire inter ventie in olieproducerende landen niet kan worden uitge sloten, „onnodig, ontijdig en niet aanvaardbaar is". Zo'n uitspraak past niet in deze tijd, aldus Magd. Een dergelijke opme"k;ng maakte gisteren ook de Amerikaanse senator Bennett. „Een inter ventie zou de beschaving 1.000 jaar terugdringen". Het Russi sche partijblad Pravda noemde een olie-oorlog „tot mislukken gedoemd". D sjah van Perzië spreekt met zijn bezoek aan Caïro vooral vertrouwen uit in het leiderschap van president Sa- at. De sjah heeft nogal wat politieke conflicten met ande re Arabische landen en wil Egypte nu een belangrijke hoeksteen van zijn politieke „open deur" strategie maken, Egypte heeft wel oren naar goede betrekken met een rijk olieland als Perzië. DE moeder van de Russische partijleider Leonid Breznjev is overleden. Mogelijk was de gezondheidstoestand van Breznjevs moeder een van de redenen voor het uitstel van zijn bezoek aan Egypte. DE onderhandelingen over de c.a.o. voor de metaalindustrie (groot metaal) zullen maandag aanstaande beginnen. Zij zul len worden voortgezet op don derdag 16 jnauari en op dins dag 21 januari. DE door een maatregel van Lesotho uitgebroken staking in de goudmijn te Vaal Reefs, in de Zuidafrikaanse provincie Transvaal, duurt voort. Giste ren verschenen meer dan 12.000 zwarte gastarbeiders uit Lesotho niet op het werK. HOUTHANDEL G. Wijma en Zonen B.V. te Apeldoorn heeft aan ongeveer twintig werkne mers ontslag aangezegd. De directie voert de economische teruggang als oorzaak aan. In een vroeg stadium werd in overleg met de vakorgan'sa ties, ondernemingsraad en de betrokken werknemers een goede afvloeiingsregeling sa mengesteld. UTRECHT (ANP) De in dustriebond NKV vindt dat het aanvragen van werktijd verkorting een soort modever schijnsel aan het worden is. Daar kan een eind aan worden gemaakt wanneer het ministe rie van Sociale Zaken, waar men over een aanvraag voor werktijdverkorting beslist, met strakkere richtlijnen komt. „Men kijkt nu zo'n beetje naar de toekomstver wachtingen, de omzet van de laatste drie jaar en de voor- raadvorming. Daar zal veel meer bij moeten komen", al dus hoofdbestuurder S. Jans sen van de Industriebond NKV in het bondsblad „Indus trierevue". Volgens Janssen moet er voor werkgevers een verplich ting komen dat alle benodigde informaties worden verstrekt aan die instanties die bij het aanvragen van werktijdver korting om advies wordt ge vraagd. De vakbonden zouden dan minimaal over dezelfde gegevens moeten beschikken als de arbeidsinspectie. Ook bepleit Janssen een systeem waarin wekelijks in formatie wordt gegeven over de orderpositie aan alle be trokkenen. Op het terrein van de sociale voorzieningen acht hij het een absurde zaak, dat periodes van werktijdverkor ting later worden ingekort op het aantal uitkeringsdagen volgens de werkloosheidswet. „Zo worden de toch al door onzekerheid geplaagde mensen nog eens dubbel gepakt" meent hij. De districtsbestuurders van de vakbonden „pikken het niet langer", aldus Industriere vue. Ze zijn van plan om eerst alle cijfers op tafel te vragen voordat ze „ja" zeggen tegen werktijdverkorting. Janssen vindt het een „misselijkma kende zaak dat men in deze toch al zo moeilijke periode met het te lichtvaardig aan vragen van werktijdverkorting de angstpsychose onder de werknemers alleen maar ver groot". De Industriebond NKV vraagt zich af waarom AKZO, Philips en Shell voor enkele van hun vestigingen werktijd verkorting hebben aange vraagd vlak voordat het cen traal akkoord getekend zou moeten worden. „Misschien om de vakbeweging somber te stemmen en dus meegaander", stelt de bond. Vraagount is ook waarom Van Gelder Papier eerst werktijdve-kurting aan -aagt voor 2.000 man. terwijl later blijkt dat het maar om 1200 mensen gaat en het er moge lijk nu niet meer dan 700 zuilen worden Nijverdal Ten Cate vraagt in eerste instantie voor 400 mensen vergunning aan en het worden er 120. In tweede instantie vraagt men voor 1500 mensen werktijd verkorting aan. „Duidelijk ge vallen waar de verhoudingen fout zijn", meent de bond. „In het kielzog van de grote be drijven gaat een groot aantal kleinere bedrijven het ook proberen. Het zijn bijvoor beeld bedrijven die proberen seizoeninzinkingen op te van gen met werktijdverkorting. Het begint een modeverschijn sel te worden", aldus de In dustriebond NKV. Volgens Industrierevue geeft de arbeidsinspectie die de aanvragen moet behandelen zelf toe dat er werkgevers zijn die van de regeling misbruik proberen te maken. „Een ze kere modische trend valt niet te ontkennen. De re-on van aanvragen doet ver"-pden dat veel bedrijven elkaar aanste ken", zo zegt men daar vol gens Industrierevu. NEW YORK In de Ver. enigde Staten beginnen de rijen voor de loketten van de kantoren waar de werke loosheidsuitkering wordt uit betaald steeds langer te wor den. Volgens de laatste cij fers is 7.1% van de beroeps bevolking zonder werk, wat neerkomt op 6.5 miljoen mensen. Op de foto de ar beidsbeurs in New York. EINDHOVEN (ANP) De tonee.werkgroep Proloog zal vanuaag tijuens een plenaire vergadering beslissen of stap pen zullen worden onderno men om het tweede-kamerlid mevr. Van Veenendaal aan sprakelijk te stellen voor de schade die de toneelgroep zou lijden ten gevolge van de uit spruiten van het kamerlid. Volgens Proloog zijn er sinds de geruchtmakende uit spraken van het kamerlid aan zienlijk minder voorstellingen geboekt dan gebruikelijk. Voorts heeft Proloog in brie ven aan het bestuur van de Lindhovense kunststichting en de plaatselijke vereniging van directeuren van culturele in stellingen stelling genomen te gen Ben Sies, directeur van de Kunststichting Eindhoven. Ben Sier zou de belangrijkste in formant zijn geweest van mevr. S- van Veenendaal-van Meggelen. AMSTERDAM (ANP) De 55-ja-:ge mevrouw B.A.J. Moens-Sind-erdinck is bij een 'eine brand in de huiskamer van haar woning aan de Bos en Lommerweg in Amsterdam om bet leven gekomen. Het slac'itoffer, dat alleen thuis was, werd door de brandweer levenloos aangetroffen in een fel t randende clubfauteuil. Het vuur, dat door een bran dende sigaret zou zijn ont staan, kon met een hoge-druk- straai worden geblust. ROTTERDAM Allied Breweries ltd. (waartoe in Ne derland de Skol Brouwerijen behore i,' heeft in het per 28 September geëindigde boekjaar 1973-1974 een omzet exclusief btw behaald van 594,1 min. pond sterling tegen 492,8 min. pond sterling in het vooraf gaande boekjaar. De bedrijfswinst voor af schrijvingen bedroeg 78,5 min, pond sterling (79,9 min.) en de nettowinst 28,6 min. pond sterling (35,9 min.), zo deelt het concern mee. De winst per gewoon aan deel daalde van 7,68 pence tot 6,07 pence. Het bestuur decla reert een tweede interimdivi dend m plaats van een slotdi- videnJ, teneinde zo spoedig mogelijk de keuze tot diivi dend in scrips aan aandeelhou ders bekend te maken. Het tweede interim-dividend van 2,07 pence per gewoon aandeel zal met het reeds betaalde in- terimdividend van 0,93 pence een totaal dividend geven van 3 pence. Dit dividend is met de aan verbonden voorhef fing vennootschapsbelasting gelijk aan bruto 4,48 pence (v.j. 3,99 pence). Dit is het maximum toegestane in het kader van de anti-inflatie maatregel van de regering. De investeringen in vaste activa in het verslagjaar belie pen 40 min. pond sterling (v.j, 34 min DEN HAAG (ANP) B. en w. van Den Haag hebben een vergunning geweigerd voor een op 25 januari te hou den collecte „Houdt Portugal vrij", waarvan de opbrengst bestemd is voor de sociaal democratische partij in POrtu-1 gal Het is een landelijke inza melingsactie, gesteund en me de-georganiseerd door de PvdA. De voorzitter van de Pvd A-fractie in de Haagse ge meenteraad, de heer A. Wiers- ma, heeft gisteren gezegd de mogrlijkheden te gaan bekij ken om herziening van het besluit van b. en w. te ver krijgen. 15. en w. hebben gisteren verklaard positief te staan te genover acties die erop gericht zijn de democratie in Portugal te bevorderen Maar b. en w. hebben, zij het niet eenstem mig, het bealuat genomen het ARNHEM Van maan dagavond tot diep in de nacht heeft de Arnhem se politie gezocht naar de vijfjarige Ansje Blankensteyn uit Arn hem. die door de onge ruste ouders ais vermist was oPgegeven. Onder zoekingen in de huurt leverden aan het begin van de avond niets op. De ouders waarschuw den de politie. Pas dins dagT>«rgen trof d- vadei zijn dochtertje vrolijk en w*l aan bij oma. Om daar te komen heef! Ansje een wandelin- van enkele kilometers moeten maken van haar huis in Prerikhaaf naar Arnhem-Zuid. Zij ging daarbij dwars door het drukke win''H"en- trum Oma kon de ou ders niet tvaarsc'- wen omdat zij op bed lag. herstellende van -en lichte hersenschud ding. verzoek af te wijzen, omdat het college alleen vergunning voor collectes wil geven als met de opbrengst daarvan be oogd wordt een algemeen maatschappelijk, een sociaal- cultureel of een humanitair doel te verwezenlijken", a-l-dus een verklaring van het colle ge. Met eenzelfde motivering hebben Nijmegen, Amersfoort en Haarlem de vergunning ge weigerd. Amsterdam daarentegen heeft, Utrecht en Breda, besloten de na onder meer Rotterdam, Portugal-collecte wel toe te staan. Koffiedikkijken is en blijft aarg, hoewel ik wel het on behaaglijke gevoel krijg er mee op de kouwe koffie te komen. Maar goed, onze cor respondent in Washington zag er ook. een verhaaltje in en meldde ons de voorspelling van niet minder dan tien „pro feten" in de States (de Steets dus). Daar zat weer van alles bij, onder andere ook en merk waardigerwijs iets over zee wier, net als bij die Engelse kapper van gisterenEen voor speller ziet uit dat wier een geneesmiddel tegen kanker ontdekt worden. Verder wordt er weer enorm afgetreden volgens de pofeten. Zoals gisteren al ge meld .treedt Ford af, doet ko ningin Elisabeth van Engeland hetzelfde, gevolgd door Kis singer. Niet minder dan zes van de tien voorspellers verwachten bezoek van buitenaardse we zens. Er staan ook allerhande rampen voor de deur waarvan het spectaculairste de explosie van een hemellichaam als ge volg waarvan het klimaat op aarde drastisch zal veranderen en er grote stormvloeden zul len plaatsvinden. Als u bang wordt, moet u deze g 'woon niet geloven. En tot slot meldt onze cor respondent da' een profeet het uitvinden var een wondermid del waardoor bejaarden er rimpelloos en jeugdig zullen gaan uitzien. Niet te geloven, hè. Dat klopt- Van der Stoel is goede maa'jes geworden met de mannen in Peking en omge ving, zo heb ik gelezen. Ach .1, wat wil je eigenlijk... de Chinezen van het noorden en die van het zuiden...- En toen hield ik het verder maar voor gezien. Groetjes. MERIJN ADVERTENTIE) Grote Markt 5 Promenade 29 Breda Heerlen UTRECHT (ANP) Minister Vredeling van Defensie tilt er zwaar aan dat een „politieke" dienstweigeraar als Kees Vellekoop op grond van zijn overtuiging wordt vastgezet. „Het klinkt misschien een beetje sentimenteel maar er gaat geen dag voorbij of ik denk aan Kees Vellekoop", aldus de minister in een vraaggesprek in „Twintig", het blad van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM). Vredeling vindt het onjuist dat PvdA-fractievoorzitter Van Thijn gezegd heeft dat elke dag dat Kees langer zit, staats secretaris Stemerdink (PvdA) korter moet zitten. De minister meent dat partijgenoot Van Thijn de kritiek op hemzelf had moeten richten. ,,Ik ben er immers verantwoordelijk voor". De zaak-Vellekoop zit de minister erg hoog. „Het is een schoolvoorbeeld van het recht dat voor het gevoel van de mensen onrecht is. We hebben het gratieverzoek af moeten wijzen omdat we de wet zoals hij nu is niet willekeurig mogen toepassen", zo zegt hij. De minister zegt voorts dat men druk bezig is de wet gewetensbezwaarden te herzien. De manier waarop de VVDM reageert op fouten van de legerleiding, vindt defensie-minister Vredeling nogal hinder lijk. „Jullie zien er een spel-eleme.at in. Ik bespeur een soort baldadigheid, of nee veulenachtigheïd. Ik denk altijd maar dat hoort bij jullie leeftijd", aldus Vredeling verder in een inter view in „Twintig" De minister zegt dat de legerlridin1- zich na de problemen die er met enkele generaals in het verleden zijn geweest loyaal opstelt ten opzichte van de politieke leiding. Bij de VVDM mist hij objectiviteit „Jullie hebben je nog nooit lof waardig uitgelaten over het kader Jullie doen net alsof alle VVDM'ers engelen zijn en de legerleiding uit louter baarlijke duivels bestaat", zo verwijt de minister de VVDM.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 7