mg over rnaval ARBEIDSKLIMAAT NIET ONGUNSTIG Dr. Zijlmans: KvK. laten uitgroeien tot adviesorgaan FOUTEN AAN BRUGGEN RIJN-SCHELDE-KANAAl KOST BIJNA MILJOEN GENT HEEFT VEEL AAN NEDERLAND TE DANKEN Aardenburg overlegt nog over objecten Ondanks stijgende werkloosheid VERMIST JACHT TERECHT JÉ voor het zuiden niet onverantwoord Werkplaats verandert mandaat directie stad streék 1 Wilhelminadorp Wisselvallig HULST HET ADRES Leonard Maas gewaardeerd ^nstenaar HENK ELSINK IN VI.ISSTNGEN Buitenbeentje MUSKUSRAT CARNAVAL STORMKLOK TAXI GEVRAAGD. ZWANENMOORD WOENSDAG 8 JANUARI 1975 deze bijeenkomst worden sproken over de viennig vj het carnavalsfeest dit jaar. langrijkste punt voor hl stichtingsbestuur is echter hj veilig stellen van de toekon- van het Steens carnaval do het vinden van nieuwe mei sen, die hun schouders ondij de organisatie willen zette „Men is zich in de kringy van de carnavalsvierders terdege van bewust dat Steens carnaval zal verdwil nen als er geen personen bi komen, die zich volledig len inzetten voor dit jaarlijJ evenement. In het 'belang va de gemeenschap hopen we ook dat nieuwe mensen, aan de organisatie van de ca; navalsviering willen meew» ken, zich tijdens de vergadi, ring van vrijdag zullen me den" zo werd van de zijd van de Steense carnavalsstic! ting meegedeeld- (Van een onzer verslaggevers: AARDENBURG Het col] lege van B. en W. van Aai denburg zal opnieuw met vet tegenwoordigers van het aal werkvoorzieningsschal Zeeuwsch-Vlaanderen een st sprek hebben over de offert voor het laten uitvoeren va werk door de dienst „buiten] objecten" van dit schap. Zoals gemeld heeft het loge een offerte van ruim vijl tig mile voor onderhoud vaf begraafplaatsen, plantsoenen sportparken etc. van de har/ gewezen als te hoog voor hl werk dat uitgevoerd zou woij den. Dat opnieuw een gespn zal plaatsvinden deelde gisterj avond burgemeester drs. Lockefeer mee, naar aantel ding van opmerkingen d<x verschillende raadsleden. H(| feit dat deze offerte werd gewezen heeft geen invloed i de tewerkstelling van 22 Aar| denburgers bij het schap, deelde de heer Lockefeer met „Wij continueren de deelnam aan het Schap voor 1975, zoaj blijkt uit de begroting, deelname beëindigd moet worl den zal dat een raadsbesk: dienen te zijn". Een moge] lijkheid die de heer Locket overigens niet uitsluit. De heer A. Paridaen treurde het uit de krant hebben moeten lezen dat denburg geen gebruik van buitendienst zal maken, heer W. Standaert was vi] mening dat het motief om 1 offerte af te wijzen geen ecc nomische was, maar dat hit| een protest lag tegen het nd benoemen van een Aardenbir ger in het dagelijks bestuaj van het schap. De heer L Clerck, vertegenwoordiger het algemeen van het schat wees erop dat Aardenburc als het buitenwerk zou latq verrichten meer dan ton betaalt en „dan willen ook medezeggenschap heb| ben". Nogmaals rakelde hij i gang van zaken rond de stu-ursverklezingen in schap op. „Als Aardenbui daarop reageert hoort dat de consequenties van beslisl singen die in het schapsbest uit*" worden genomen", zo stelój hij. De heer E. Ferket meen-t dat een en ander was terug voeren op het feit dat kleine^ gemeenten geen invloed lid ben op de gang van zakt' binnen gemeenschappelijke gelingen „We mogen wel bet»j len, maar we hebben geen spraak. Dat wordt soms houdbaar" meende hij. Burg* meester Lockefeer zei dat college van B. en W. iede: offerte op zijn merites mol beoordelen. „De hoogte van onderhavige offerte trok niet aan, maar a-Is bij het voH gend gesprek water in de wïj wordt gedaan en men kof] met sterke cijfers dan kan de oplossing betekenen. MaJ de Aardenburgse mensen bij het schap werken hoevij niet uit te treden omdat buitenobjecten niet aannenie'£ Men kan dan elders te wen* gesteld worden. Tenslotte we!| ken in Aardenburg ook m<' sen uit andere gemeenten. Peuterspeelzaal Het vo nemen om vandaag (woen! dag) een peuterspeelzaal het Wiihelminahuis in WilWl minadorp te openen kan vo lopig geen doorgang vinden verband met een interne V1 bouwing van het dorpshuis Hf! actiecomité zal nog nader lm kend maken wanneer met peuterspeelzaal zal worden l start. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Zou het niet mogelijk zijn de Kamer van Koophandel te doen uitgroeien tot een centraal regionaal ad viesorgaan als overkoepelend orgaan van de diverse regionale samenwerkende adviserende instellingen Deze gedachte lan ceerde gisteren in zijn nieuwjaarsrede voorzitter dr. H. A. A. Zijlmans van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor midden- en noord-Zeeland. De kamer vergaderde in het Strand hotel te Vlissingen. Voorzitter Zijlmans stelde onder meer, dat de discussies over de plaats en de taak van verschillende overkoepelende organisaties in het economische en sociale kader nog niet zijn afgesloten. Vast stond echter wel, dat de organisatorische verhoudingen tussen de advies organen, die ejkaar in hun werkzaamheden overlappen, on overzichtelijk waren en zeker niet doelmatig. Uitbouw van de kamer in bovengenoemde zin zou volgens dr. Zijlmans het contact met de overheid bevor deren. Het zou bovendien bij dragen tot een meer integrale beleidsvorming van de over heid in het bedrijfsleven. De heer Zijlmans zag geen aanleiding verandering te bren gen in het werkgebied van de kamer van Terneuzen en Mid delburg. We] vond hij het no dig. dat de activiteiten van bei de Zeeuwse Kamers van Koop handel meer op elkaar werden afgestemd en dat ze meer ge zamenlijk zouden optreden. Dit laatste in elk geval op provin ciaal niveau. Afspraken voor regelmatige contacten en bete re samenwerking waren inmid dels ook gemaakt, zo vertelde voorzitter Zijlmans. De economische ontwikkeling binnen het werkgebied van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor midden- en noord- Zeeland gedurende het voorbije jaar stak volgens de heer Zi.il- mans gunstig af bij de ontwik keling in geheel Nederland. De vooruitzichten voor dit jaar wat betreft de afzetmogelijk heden waren echter in prak tisch alle bedrijven minder van der rhee Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door h-t KNMI op dinsdag om 18 uur: wisselvallig weer en wei nig verandering in tempera tuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland, land. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3 min. temp.: omstreeks 4 graden max. temp.: omstreeks 7 graden Kans op een droge periode v.-an minstens 12 uur: 70 pro- eon.. kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3 min. temp.: omstreeks 5 graden max. temp.: omstreeks 8 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent, kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. waterstanden De waterhoogten van dins dagmorgen meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 331 -2, Rheinfelden 260 -6, Plit tersdorf 440 -8, Maxau 510 plus 1, Plochingen 178 -2, Mannheim 362 -21, Steinbach 225 -1, Mainz 386 -15, Bingen 246 -18, Kaub 317 -24, Trier 379 -12, Koblenz 347 -20, Keu len 369 -27, Ruhrort 574 -25. Lobith 1233 -30, Pannerdense kop 1197 -26, Nijmegen 1035 -27, IJsselkop 1067 -26, Eefde IJssel 640 -10. Deventer 512 -13, Monsin 5434 -22, Borgha ren 4070 -32, Belfeld 1298 -23, Grave beneden de sluis 594 -1 Morgen, donderdag 9 jan. Bergen op Zoom 1.15 en 13.42 Hansweert 0.26 en 12.51 Terneuzen 12.20 Vlissingen 11.49 Wemel-dinge 1-06 en 13.33. gunstig. Maar dit zou naar ver wachting in de totaliteit niet leiden tot vermindering van arbeidsplaatsen. Integendeel, de arbeidsbehoefte zou nog toenemen met ongeveer 250 ar beidsplaatsen. Ten aanzien van de bedrij ven, die tussen de tien en hon derd werknemers hebben, acht te de heer Zijlmans het niet uitgesloten dat zich in de loop van dit jaar een vermindering van het aantal werknemers zal voordoen. Sterk van invloed zal zijn de ontwikkelingen in de confectie- en textielindus trie. Voor de groep detailhan del en ambacht is het vooruit zicht ook erg ongunstig. Bij en kele zich nog gunstig ontwik kelende bedrijven zal perso neelsvermindering plaats vin den. (Van onz eoorrespondent) WILLEMSTAD Op de Grevelingen is van zondag nacht af het Belgische jacht Sabina zoek geweest. Aan boord bevonden zich de heer Egals uit Brussel met diens zoon en dochter. Het schip was zondagmiddag vanuit Bruinisse vertrokken. De rijkspolitie te water uit Willemstad heeft getracht bet schip op te sporen, maar slaagde daar niet in. Maandag morgen om half elf werd ge beld dat het jacht de haven van Bruinisse was binnengelo pen. Het jacht was zondaga vond op een zandplaat om hooggelopen en had gewacht tot het tij gunstig was om dan op eigen kracht vlot te lo pen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De grootste kwaal, ook in Zeeland, Is de groeiende werkloosheid. Dit betoogde dr. H. A. A. Zijlmans, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, gisteren in zfjn nieuwjaarsrede. De kamervergadering was bijeen in het Strandhotel te Vlissingen In zijn nieuwjaarsrede ging dr. Zijlmans diep in op de arbeids- en werkvoorzienings- problemen. Hij stelde onder meer, dat een gemiddelde ren dementsverbetering in het be drij fsleven van 1 procent voor 80.000 personen meer werk betekende en dat een verho ging van 1 procent van de investeringen ongeveer 3.200 arbeidsplaatsen schiep. Een beter ondernemingsklimaat zou de werkloosheid tot nor male omvang kunnen terug brengen, stelde de heer Zijl- mans. Het streven naar wel zijn kon het beste worden ge realiseerd in het kader van een nationale welvaart, meen de de heer Zijlmams. Welzijn liad overigens volgens hem ve le facetten. Maar naast groen, tuin huisje, frisse lucht en schoon water was naar het ge voelen van dr. Zijlmans het afbouwen van dogma's en doc trines en het vermijden van conflicten en polarisatie even belangrijk voor het welzijnsge- voelen. Kamervoorzitter Zijlmans noemde het arbeidsklimaat in Zeeland niet ongunstig. De ontwikkeling van de Zeeuwse werkgelegenheid was het vori ge jaar gunstiger geweest dan h->t gemiddelde in ons land. Onrustbarend waren echter de werkloosheidscijfers voor vrouwen en oolk voor de jeugd was de situatie niet gunstig. Op Walcheren bijvoorbeeld was 30 procent van de manne lijke arbeidsreserve jonger dan 23 jaaT en bij de vrouwen was dat percentage zelfs 70 procent. (ADVERTENTIE) VOOR EEN GOEDE BRIL Leverancier voor alle ziekenfondsen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Van Kemenade is het niet eens met de kritiek van de VVD-fractie in de Tweede Kamer als zou de spreiding van de schoolvakanties in de drie zuidelijke provincies on verantwoord zijn. Volgens de WD hebben de lagere scholen in Zeeland. Noord-Brabant en Limburg na de zomervakantie een veel te lange schooltijd tot de kerst vakantie. Minister van Keme nade bestrijdt dat. Niet alleen zit er in die periode een herfstvakantie, ook het aantal schooluren is teruggebracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De bezoe kers van de tentoonstelling Grafiek uit Zeeland, die werd gehouden in het Zeeuws mu seum te Middelburg van 16 december 1974 tot en met 3 januari 1975, blijken de mees te waardering te hebben voor het werk van de Zeeuwse kunstenaar Leonard Maas. Door het uitbrengen van stem men kon het publiek zijn voorkeur voor het werk van de kunstenaars uitspreken. Le onard Maas kreeg van het pu bliek in totaal 165 punten. Op de tweede plaats kwam de kunstenaar Henny Huser mee 108 punten. Een goeie derde was de kunstenaar Hen drik Baartman met 95 punten. Kunstenaar Cor Ruissen uit Wetreldimge kreeg van het pu bliek in totaal 75 waarderings- stemmen. Er waren twee kun stenaars, die van het publiek geen enkele stem kregen. Drt waren de kunstenaars Adriaan de Regt en Han Verplanke. Het zal echter een moeilijke zaak blijven om vraag en aan- •»<i op de arbeidsmarkt in el kaar te schuiven. In Zeeland speelt daarbij de kleinschalig heid en de geringe verschei denheid van de werkgelegen heid een niet onbelangrijke lol. Volgens dr. Zijlmans zul- lei. de verschillende vormen van scholing en vorming, naast het scheppen van normale werkgelegenheid, de basis moeten zijn voor de aanval op het werkloosheidsfront. Hij voegde daaraan toe, dat het in de toekomst echter hoe langer hos meer zal voorkomen, dat iemand in het arbeidsproces op een plaats terecht zal ko men welke niet geheel in overeenstemming is met zijn opleiding en vorming. Vervanging van arbeid door machines zal doorgaan, zei dr. Zijlmans. Hij vond echter, dat arbeidsbesparende investerin gen, welke alleen worden in gegeven door rendementsover wegingen en welke een uitsto ting van werknemers tot ge volg hebben, kritisch moeten worden bekeken vanuit natio- naal-economisch standpunt. Maar hij vond het ook te ver gaan indien deze investeringen verboden zoudien worden. In de oonfectieindustrie en in de handels- en administratieve sector in Zeeland bestonden zeer moeilijk op te lossen pro blemen. De arbeidsproblemen in de bouwnijverheid waren de eerstkomende jaren wel op te vangen. Ten behoeve van het handels- en administratie ve personeel was het echter dringend nodig de diensten sector en de recreatie uit te bouwen. De overheid dient hierbij stimuleringsmaatrege len te treffen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het be stuur van de sociale werk plaats Walcheren heeft beslo ten de structuur van de direc tie van de werkplaats te ver anderen. Oorzaak hiervan is een organisatieonderzoek. Tot nog toe werd de directie van de sociale werkplaats Walcheren gevoerd door drie directeuren, die de verant woordelijkheid deelden en op hetzelfde niveau leading ga ven In de toekomst zal de directie blijven bestaan uit drie leden, maar een lid zal primair met de leiding worden beiast. De hoofdfunctie is door het bestuur aangeboden aan de huidige directeur, de heer F. Steutel. Maar deze wenste hiervoor niet in aanmerking te komen. Hij zal nu eervol wor den ontslagen. Voor de nieuwe direeteursfunotie wordt nu een sollicitatieprocedure gevolgd, In de komende maanden zal bet bestuur van de sociale werkplaats Walcheren het or ganisatieonderzoek verder be spreken met het vaste perso neel teneinde zich gezamenliik te bezinnen over eventuele verdere consequenties van het onderzoek. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN TOT-EN- MET-NU - zo luidt de titel van de one-man-show waar mee Henk Elsink een toernee door Nederland maakt en overal volle zalen trekt. Vrij dagavond 17 januari treedt hij op in Vlissingen op initiatief van hotel Britannia, dat zijn theaterzaal nieuw leven wil gaan inblazen. De voorstelling begint om 20.00 uur. Het repertoire van Henk Elsink omvat lied jes, conferences en sketches. Hens Elsink wordt begeleid door zijn edgen ensemble van vijf musici- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De half 1973 aan de bruggen over het Rijn - Schelde - Kanaal geconstateerde fouten kosten de Nederlandse regering bijna een miljoen gulden extra. De aannemer betaalt de rest van de schadepost van bijna anderhalf miljoen gulden. Minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) laat dat de Kamer weten in een aan vulling op zijn reeds vorig jaar verstrekte antwoord van de kamervragen van de PvdA- ers Roels en Hartmeijer. Door het metaalinstituut TNO. het nationaal lucht- en ruimtevaartlaboratorium en het laboratorium van professor Soete te Gent zijn onderzoe ken gedaan naar de oorzaak van het ontstaan van de scha de en de scheuren in de han gers van 3 bruggen over de Schelde-Rijn-verbinding. De opgetreden schade en de uit komsten van deze onderzoeken werden mede bestudeerd en gecommentarieerd door het in genieursbureau Van Hasselt en De Koning. Uit deze onderzoeken is niet gebleken wat als de oorzaak van de opgetreden schade moet worden aangemerkt. Veeleer moet de schade geweten war den aan een ongelukkige sa menloop van factoren en om standigheden die ellk afzonder lijk niet tot het ontstaan van de opgetreden scheuren behoe ven te leiden In dit verband kon de geëxponeerde ligging van de bruggen worden ge noemd, die uiteraard wel be kend was, maar die elders kon worden verwacht. Tegen die achtergrond was het ontwerp van de hangers niet ideaal en de wijze van uitvoering op zich, evenmin. Inmiddels werd besloten om de nieuwe han gers volgens een gewijzigd ontwerp uit te voeren. Het klein Begijnhof vormt een van de mooiste plekjes in Gent. Het werd hier reeds herhaaldelijk geschreven, hoeveel Gent wel te danken heeft aan de 15 jaren dat het samen met de andere Belgische steden deel uitmaakte van het Verenigde Koninkrijk. Middels tentoonstellingen of her denkingen wordt te Gent daarop geregeld de aandacht gevestigd. Ook nu nog prijst Gent zich gelukkig de na latenschap van Nederlanders die tussen 1815 en 1830 hier verbleven. Waarschijnlijk zullen die nalatenschap pen met de jaren in waarde toenemen. Ook al komen zij van een eenvoudige Haagse soldaat die hier destijds eni ge jaren gekazerneerd was. Ik doel hier op de meer dan honderd aquarellen, die ene Jan-Josef Wynants in de drie jaar dat hij te Gent als verkenner bij de 6e compag nie van het derde bataljon jagers gelegerd was, hier schilderde. Aan hem is het te danken dat er nu nog te Gent een juist inzicht over bestaat hoe de stad er 150 jaar geleden uitzag. De heer Decavele, die te Gent stads archivaris is, noemt de ico nografische collectie die al dus tot stand kwam dan ook enorm belangrijk. „Zij weerspiegelt immers het beeld van de stad die nog maar pas uit haar eeu wenlange slaap is ontwaakt om geleidelijk aan deel te gaan nemen aan de nieuwe economische ontwikkeling. Het laatmiddeleeuwse karak ter dat steden, zoals Brugge, die de negentiende-eeuwse industriële opbloei niet heb ben gekend, thans nog zo aantrekkelijk maakt was op dat ogenblijk ook nog te Gent bewaard. Nog was er de bijna onwezenlijke stilte van een stad zonder auto- of tramverkeer. Maar alles moest weldra wijken voor de onstuitbare expansie van de nijverheid die met de bouw van fabrieken en arbeiders woningen het stadsbeeld in enkele decennia tijd een grondige metamorfose deed ondergaan", schrijft hij. De nalatenschap van schilderijen ei. aquarellen van Wynants over Gent, be slaat in totaal uit 130 stuks. Een dertigtal ervan werden nog in het begin van deze eeuw door de stadsbiblio theek afgekocht van de erf genamen van Wynants in 's- Gravenhage. Zij stellen alle voorname Gentse gebouwen, straten, pleinen en waterlo pen uit die tijd voor. Het moet wel een buiten beentje geweest zijn, die stijve gedisciplineerde Hage naar. Andere soldaten plachten de tijd te doden met lanterfanten en drinkge lagen. Wynants integendeel moet bestendig op stap zijn geweest, gewapend met pot lood en napier om de pitto reske hoekjes van Gent te vereeuwigen. Wellicht nooit beseffend welke dienst hij hiermede bewees aan de la tere Gentenaars. De fotogra fie bestond immers nog niet en artiesten met naam zoch ten hun onderwerpen op an dere plaatsen. Wynants had niet de ambitie een kunste naar te zijn maar wilde en kele werkelijkheidsgetrouwe herinneringen meenemen naar Den Haag. Zijn water verf schilderijtjes stralen dan ook een aparte sfeer uit. Onbevangen en kinderlijk eenvoudig bijna, zijn zij nu nog aaniterkkelijk om te be kijken. Wanneer je dat doet krijg je heimwee naar een tijd waarin het ongetwijfeld veel prettiger te leven was in Gent. Althans voor dege nen die door de Hollandse soldaat bij voorkeur als figu ranten op zijn stadsgezichten werden geoonterfeit. Deftige heren en dames met hoge ouden en wandelstokken en hoepelrokken., die zomaar rondkuieren of naar hun koets stappen en kennelijk tot de betere standen beho ren. Maar misschien was dat wel een persoonlijk trekje van Wynants, die tenslotte uit 's Gravenhage kwam. C. van der Donok. Zoals bekend krioelt het in het krekengebied van Asse nede dat zich tot de Ne derlandse grens uitstrekt van de muskusratten. Uit roeien van deze ratten is nauwelijks te doen. Niet al leen zijn de verschillende plassen moeilijk te bereiken, maar bovendien is het aantal rattenvangers te beperkt om het de muskusrat in het kre kengebied werkelijk moeilijk te maken. Het ministerie van landbouw in België zegt geen geld te hebben om meer rattenvangers aan te stellen. Desondanks wil de gemeente Assenede iets aan de rattenplaag doen. Samen met het bestuur van de Zwarte Sluispolder gaat het gemeentebestuur van Asse nede tien franken geven voor elke rattestaart. Om dat be drag te krijgen moet men er dan ook wel wat voor doen. Het volstaat niet om gewoon een rat te vangen en die de staart af te snijden. Neen, de staart moet minstens vijf centimeter lang zijn en moet bewaard worden in sterk water, pas daarna kunnen de staarten worden ingele verd. Dit jaar wordt in de ge meente Ertvelde een ge meente in de Gentse kanaal zone voor het eerst carna val gevierd. De gemeente raad moest er echter aan te pas komen om dit mogelijk te maken. Het politieregle- mentmoest worden veran derd, want in Ertvelde mag je op grond van het uit 1956 bestaande politiereglement niet zomaar een feestneus of masker op je kop zetten. De gemeenteraad in Gildehuizen in Gent. Schoonaarde heeft besloten dat voortaan bij gevaarlijk hoge waterstanden op de Schelde of bij dijkbreuk de stormklok zal worden geluid. Dat betekent dan dat vrij willigers meteen te hulp moeten snellen. Overigens hebben alle gemeenten langs de Schelde zich de laatste tijd erg druk gemaakt over het gevaar van overstroming. Tijdens de jaarwisseling had men overal voor zandzakken gezorgd. Pesterig begon het riviertje de Schelde het nieuwe jaar echter binnen eigen oevers. Gent wordt waarschijnlijk de eerste stad in België waar voor een taxirit een vaste prijs moet worden betaald. Of nu een tocht van honderd meter per tax; wordt ge maakt of een rit van enkele kilometers blijft gelijk. De prijs is hetzelfde. Voor de taxibedrijven in Gent is deze eenheidsprijs wel een voor delige zaak. De meeste taxi ritten in Gent zijn aan de korte kant. De structuur van de stad heeft er wat mee te maken. Van Zeeuwse zijde is een kleine anderhalf jaai geleden een onderzoek ingesteld naar de vraag waarom niet zoveel Zeeuwen in België werkten als Belgen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij dat onder zoek stuitte men onder meer op het probleem dat in de Belgische personeelsadver tenties namen van beroepen worden gehanteerd, die men in Nederland niet kent. Om dit wat duidelijker te maken hebben we voor u een greep gedaan uit personeelsadver tenties van Belgische kran ten van de laatste dagen. Ge vraagd daarin werden onder meer: een merchandiser, een volle gast (heel wat anders dan een gevulde heer), een halve gast, een autogeleider, een magazijnier, een meka- nieker, een plongeur, een of fice-vrouw, een manifestbe- diende, beenhouwersgasten en tenslotte ook een... insla pende dienstmeid. Wie mocht denken dat een dergelijke dienstmeid een bijzonder ge makkelijk baantje krijgt, vergist zich. Inslapend bete kent hier namelijk... in tern. De zwanenfamilies, die de wereldberoemde Brugse rei en (grachten) een poëtisch tintje geven, zijn het mik punt van onbekende vanda len. Gedurende de laatste maanden van vorig jaar wer den eerst vier zwanen dood gevonden. Eerst werd nog geen kwade opzet vermoed. Later werd echter weer een dode zwaan aangetroffen en naast het dier lag een long rifle. Meer zwanen zijn na dien nog gedood en gemar teld Bij enkele dieren wer den zelfs de poten uitgerukt. In totaal zijn er nu tien zwa nen uit de Brugse wateren verdwenen. Eindredactie Rein van der Helm

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3