P eu ter zaai in St. Jansteen met 15 kinderen van start Oppositie Kieldrecht bouw instruetiebad NAAM WORDT NOG GEZOCHT tegen Vergadering over Steens carnaval Delwaide ongerust over trage ontwikkeling op linker-oever Burgemeester: gemeente volgt SJC Aardenburg overlegt nog over objecten Veel inwoners van Oostbnrg op nieuwjaarsreceptie stad streek SPELLETJES Clinge Aardenburg Sluiskil Secretarie opgeheven Parochie in Aardenburg viert jubilea DE KLINGE KRIJGT SPORTHAL St.-Jansteen Steen wint van Hulsterloo i Ln Multivisie wacht op opdracht Wilhelminadorp WOENSDAG 8 JANUARI 1975 2 (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN Gis- terochtend om negen uur heeft mevrouw N. van Hec- ke-Bouws, voorzitster van het comité peuterspeelzaal, het startsein gegeven voor de eerste peuterspeelzaal die is ondergebracht in de bo venverdieping van het Wit- Gele Kruisgebouw aan de Hoofdstraat, is voorlopig al leen op de dinsdag- en de vrijdagochtend van negen tot twaalf uur geopend. Mevrouw Van Hecke zet in haar openingswoord dat de peuterspeelzaal in St. Jansteen in een grote behoefte voorziet. Dit is onder meer gebleken uit de reacties op het bekend worden van de plannen om een peuterspeelzaal op te rich ten Ook bleek dat uit het aantal aanmeldingen- Voor beide ochtenden zijn er twin tig kinderen aangemeld in de leeftijd van 2,5 tot 4 jaar. Op de eerste speelochtend waren gisteren vijftien kinderen aan wezig. Het is niet uitgesloten dat ln de todkomst het aantal ochten den zal worden uitgebreid. De groepen wil men volgens hoofdleddstar, mevrouw C. de Maat-Dieleman, niet groter maken dian twintig kinderen per groep. De huidige groepen zijn volgeboekt. Komen er nog- meer aanmeldingen, dan zal de peuterspeelzaal ook op an dere ochtenden geopend moe ten zijn. Het werk wordt voorname lijk door mevrouw De Maat- Dieleman gedaan. Ze beeft hulp van een stagiaire van de huishoudschool en zonodig komt ook mevrouw Van Hec ke helpen. „Het is prima ge gaan Het is me veel meege vallen". zei mevrouw De Maat na de eerste ochtend van de peuterspeelzaal. „Er zijn spel letjes gedaan, maar vooral hebben we de kinderen zelf laten spelen in de poppen hoek. met blokken en met al het andere speelgoed, dat we hier hebben. De kinderen worden niet gedwongen om iets te doen Ze mogen doen Wat ze willen- Straks, op de kleuter school moeten ze nog genoeg ln het gareel lopen", zegt me vrouw De Maat. Overigens be schouwt zij de peuterspeelzaal wel als een voorbereiding van de kinderen op de kleuter school. In dit verband is het ook de bedoeling dat de oude re peuters eens een ochtend de kleuterschool bezoeken. Een naam voor de peuter speelzaal van Sint Jansteen is er nog niet. De ouders van de kinderen zijn in de gelegen heid gesteld om suggesties te doen voor liet. kiezen van een naam. In dit verband zijn on geveer vijftien suggesties bin nengekomen voor namen als „rattenrijkje", „zonnestraal tje", „Peuterpret", „De Ka poentjes". Een jury, bestaande uit drie leidstere van de kleu terschool en twee onderwijzers van de jongensschool, zullen uit deze suggesties een keuze doen (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens een gezellige nieuwjaarsreceptie op het Oostburgse gemeente huis hebben veel inwoners van de gelegenheid gebruik gemaakt het gemeentebestuur de beste wensen voor 1975 aan te bieden. Onder de bezoekers bevond zich een aantal raadsleden, vertegenwoordigers van vere nigingen en instellingen uit de gemeente, alsmede individuele burgers Van 19 tot 21 uur heerste er dan ook een geani meerde sfeer in de raadzaal, waar de receptie plaatsvond- 's Middags was aan het ge- meentepersoneel de gelegen heid geboden met het gemeen tebestuur nieuwjaarswensen uit te wisselen. Duivententoonstelling Zondag 11 januari zullen de duiver van de liefhebber Jos. de Burger uit Clinge in café De Snelle Duif tentoongesteld worden. Deze duiven zijn spe ciale fond-duiven. In het afge lopen seizoen behaalde Jos de Burger het kampioenschap fond-duiven van de sociëteit De Snelle Duif. Van tien tot twaalf uur zullen de duiven te bezichtigen zijn. De eerste ochtend van de peuterspeelzaal te Sint Jansteen. (Van een onzer verslaggevers) KIELDRECHT In Kiel drecht wordt op 15 januari de houw van het nieuwe instruc tiehad aanbesteed. Niet ieder een in Kieldrecht is verheugd over de bouw van dit bad De oppositie in de gemeenteraad is namelijk van mening dat er beter een zwembad kan wor den gebouwd in plaats van een instruetiebad. En als geko zen moet worden tussen een instruetiebad of niets, dan lie ver niets, zo zegt de opposi tie. De raadsleden van de oppo sitie zijn van mening dat de exploitatie van een instructie- bad enorme verliezen gaat op leveren. Deze verwachting is gebaseerd op de exploitatie- uitkomsten van het gelijksoor tige bad in Buggenhout. Dit bad leverde in 1973 een ver lies op van ongeveer f 30.000,- terwijl er meer bezoekers kwamen, dan waarop Kiel drecht volgens de oppositie kan rekenen. Dat betekent dat Kieldrecht minder entreegeld voor het instruetiebad zal in casseren dan Buggenhout, ter wijl de onkosten ongeveer ge lijk zullen zijn. Dat betekent volgens de oppositie dan met een ook dat Kieldrecht nog veel meer op het instruetiebad zal toeleggen dan in Buggen hout het geval is. Tenminste, als in Kieldrecht dezelfde toe gangsprijzen worden berekend als in Buggenhout. Volgens de oppositie zal Kieldrecht reke ning moeten houden met een jaarlijks verlies op het in struetiebad van rond de f 70.000,-. In twijfel wordt getrokken of ook mensen uit Verrebroek, Meerdonk en Doel in Kiel drecht zullen komen zwem men De appositie stelt dat deze mensen liever wat verder rijden om in een groot zwem bad te zwemmen, dan dat ze voor het kleine instruetiebad naar Kieldirecht komen- Ge steld wordt dat deze mensen waarschijnlijk wel zullen ko men als Kieldrecht over een echt zwembad gaat beschikken De kosten van 'n groot zwembad zijn volgens de oppositie niet zoveel hoger als die van het instruetiebad. „De inkomsten zouden dan echte-r wel veel hoger komen te liggen." stelt de oppositie in het pleidooi voor een „echt" zwembad in Kieldrecht. Plaatsengeld De paro chies in het voormalige deke naat Aardenburg West Zeeuws-Vlaanderen omvat tend) hebben met inigang van 1975 het plaatsenigeld in de kerken verhoogd en gebracht van 25 op 35 cent per zitplaats voor personen die de lagere school hebben verlaten. Kaarting Aan de kaarting in caté Atlanta namen tweeën zestig personen deel. De prij zen bestonden uitsluitend uit vlees De eerste prijs was voor B. van Hijfte uit Sluiskil. De verdere uitslag. 2. A. Poppe, 3. A. de Maayer, 4. G. Ver meersten, 5. Vd. Velde, 6. Fr. Kox. 7. G. Schelfout, 8. me vrouw Obrie, 9. F. Baireman, 10. R. Poppe. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Het zeer geringe bezoek aan de rfitüag van de secretarie van de ge meente Sas van Gent in West- dorpe heeft de gemeente ertoe genoodzaakt om deze zitting op te heffen. De wekelijkse zitdagen wor den al vanaf de herindeling van de gemeente Sas van Gent in 1970 gehouden. De laatste tijd is echter gebleken dat steeds minder Westdorpenaren van het secretarie-uurtje in huin eigen woonplaats gebruik maken. De heer R Slock, woordvoerder van de gemeen te Sas van Gent, bespeurt in dit afnemende bezoek, dat de Westdorpse bevolking steeds beter op Ss van Gent georiën teerd raakt. (Van onze correspondent) AARDENBURG De paro chie van O. L. Vrouw tenhe melopneming te Aardenburg gaat in 1975 enkele jubilea vieren. Het is dit jaar 125 jaar geleden, dat de parochie Aar denburg de beschikking kreeg' over het kerkgebouw in de Weststraat, waarvan de bouw pastoor J. van Genk, later bis schop van Breda, was. Het is in 1975 precies 50 jaar geleden dat de kerk werd uitgebreid door aanbouw van de zogenaamde koepelkerk. Vorig jaar ginig het 170-jarig bestaan van de parochie onop gemerkt voorbij en in 1973 ging men voorbij aan het feit dat Aardenburg 700 jaar gele den bekend werd om zijn ver ering voor de Onze Lieve Vrouw met de Inktpot. Al de ze jubilea worden dit jaar in één keer gevierd, hoewel de bijzonderheden nog ontbreken. Eerst zal de parochiekerk een flinke opknapbeurt ondergaan en er zuilen wat veranderin gen in worden angebracht. (Van onze correspondent) DE KLINGE In verband met het probleem dat de aan Nederland grenzende Belgi sche gemeente De Klinge in de toekomst haar zelfstandig heid kwijt geraakt in verband met de herindelingsplannen voor de gemeenten in het Waasland, zet het gemeentebe stuur alles op alles om nog voor de herindeling een sport hal in De Klinge te bouwen. Het gemeentebestuur ver wacht dat na de gemeentelijke herindeling De Klinge een beetje in de hoek gedrukt gaat worden en dat daarna moge lijk van de bouw van een sporthal weinig meer terecht zal komen. Daarom probeert men nu nog zoveel mogelijk voorzieningen van de grond te krijgen. De gemeente neelt geld voor de bouw van de sporthal. Het ontwerp moet echter nog wor den goedgekeurd. De sporthal zar gebouwd worden tussen het scholencomplex en het kerkhof en komt dus centraal te liggen In deze sporthal zullen alle zaalsparten beoefend kunnem worden. Als de plannen doorgaan komt er tevens voor de leerlingen van de lagere scholen een zaaltje beschikbaar waarin ze tijdens de middagpauze hun boterhammen kunnen ope ten. Met de bouw van de sport hal is ongeveer een half jaar gemoeid. Gehoopt wordt dat de sporthal nog voor het einde van dit jaar In-gebruik geno men kan worden. Als de goed keuring van het ontwerp vlot wordlt verleend, kan dat ge makkelijk. Gift voor weeskind Via de maandelijkse collecte voor de Charitas, die de laatste maan den een stijgende o-pbrengst kent, heeft de Charitas van St.- Jansteen een gift kunnen stor ten voor onderhoud van een weeskind uit Vietnam voor de duur van één jaar. Creatieve vorming Van daag start in het verenigings gebouw te St.-Jansteen de cre atieve vorming voor de leer lingen van de basisscholen. Er hebben zich hiervoor 60 leer lingen opgegeven. Voor de les sen zijn twee leiders beschik baar. De lessen voor de eerste twee groepen beginnen om halftwee en voor de twee an dere groepen (oudere leerlin gen) rm half vier. Elke les duurt twee uur. Verder zullen deze lessen iedere woensdag middag op dezelfde tijden worden gegeven. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN De KNVB-derdekiasser Steen heeft in een op eigen terrein gespeelde vriendschappelijke voetbalwedstrijd met 32 ge wonnen van de KNVB-afde- ling eersteklasser Hulsterloo uit Nieuw-Namen. Het was een leuke en nutti ge oefenwedstrijd die uitein delijk in een volkomen ver diende Steen-overwinning is geëindigd. De rust ging in met een 0--0 gelijke stand. Het scoreverloop was als volgt: 10 A. Sturms, 20 F. de Rechter. 21 C. de Rooy, 31 J van Remortel en 32 F. van Dam. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Schepen Leon Delwaide van Antwer pen heeft zich tijdens een ge sprek met de Antwerpse raadsleden over het havenbe- leid van de stad Antwerpen, ongerust getoond over het feit dat het oouwrijp maken van nieuwe industrieterreinen op de linker Schelde-oever traag verloopt. Antwerpen heeft volgens schepen Delwaide dringend behoefte aan nieuwe industrie terreinen. De rechteroever is volgebouwd. Op de linkeroe ver is nog volop ruimte voor Van onze oorrespondent) SINT-JANSTEEN Tij dens een vergadering, die vrij dag 10 januari wordt gehou den in café De Kroon te Sint- Jansteen, zal de toekomst van het Steens carnaval aan de orde komen. In verband met die toekomst dienen zich na melijk wat problemen aan. Zoals algemeen bekend is zal de huidige prins carnaval, prins Oarlos van Inghelosen- berghe, zidh voor het carna- vailsfestijn van 1976 niet meea als prins beschikbaar stellen. Ook hebben diverse andere le den van het Steense carna- valsbestuur te kennen gegeven dat ze nog wel aan de organisa tie en leiding van het carna valsfeest van 1975 willen mee werken, maar er dan mee wil len stoppen. Voor de mensen, die vertrekken, zullen nieuwe diie vertrekken, zullen nieuwe leden van het stichtingsbe stuur en raad van elf gevon den moeten worden wil het Steens carnaval kunnen blij ven bestaan. Voor de vergadering van vrijdagavond 10 januari zijn alle buurtverenigingen, carna valsverenigingen en ook ande re verenigingen uitgenodigd, evenals Steense horeca-exploi- tanten en andere belangstel lenden. Uiteraard zail tijdens deze bijeenkomst worden sproken over de viennig I het carnavalsfeest dit jaar. langiijkste punt voor stichtingsbestuur is echter veilig stellen van de toekorl van het Steens carnaval d.J het vinden van nieuwe mtj sen, die hun schouders ondi de organisatie willen zettl „Men is zich in de kringj van de carnavalsvierders terdege van bewust dat Steens carnaval zal verdu| nen als er geen personen komen, die zich volledig u- len inzetten voor dit jaarivl evenement. In het belang de gemeenschap hopen we i ook dat nieuwe mensen, aan de organisatie van de cl navalsviering willen meewij ken, zich tijdens de vergai ring van vrijdag zullen ml den" zo werd van de zij van de Steense carnavalsstitj ting meegedeeld- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In een brief aan het gemeentebestuur van Terneuzen heeft het Rot terdamse bedrijf Multivisie, dat zich bezig houdt met de aanleg van kabeltelevisienet ten, gevraagd waarom de or der aan het bedrijf nog steeds niet is bevestigd. De gemeenteraad van Ter- neuzen gunde in juni van het vorig jaar de order voor de aanleg van kabeltelevisie. En een beknopte brief dringt de directeur, van Multivisie de heer J.A. van Stekelenburg aan cup een definitief besluit van b en w. van Terneuzen. De directeur van Multivisie wijst er in zijn 'schrijven aan de gemeente Terneuzen ook op dat met het uitstellen van de aanleg van de kabeltelevi sie de kostprijs steedis hoger wordt. Dit ondermeer in ver bond met de inflatie- nieuwe bedrijven aanwezig. Met het oog op de dalende conjunctuur en de stijgende werkloosheid had men daar volgens de heer Delwaide al lang nieuwe industrieterreinen bouwrijp moeten maken. „Er zijn reeds heel wat aanvragen tot vestiging en dus wordt het zaak daaraan door te werken om te vermijden dat de geïn teresseerden naar andere ha vens zouden uitwijken", stelde de heer Delwaide Overigens maakte de sche pen duidelijk dat het Ant werpse stadsbestuur vasthoudt aan de mening dat beheer en exploitatie van de linkeroever in handen van de stad Ant werpen zouden zijn. Dat zou dan kunnen gebeuren door het voegen van het gehele gebied bij de stad Antwerpen1 of door het Antwerpse stadsbestuur zoveel volmachten te geven dat Antwerpen het op de lin keroever voor het zeggen heeft. Een groep juristen is momenteel deze twee moge lijkheden aan het bestude ren. De schepen merkte op dat het tekort op de Antwerpse havenbegroting 525 miljoen Belgische francs bedraagt. Dat betekent een daling van de tekorten ten opzichte van de begrotingen voor 1974. De cor rectie van de havenbalans is ontstaan door een fikse ta riefsverhoging. Aan verdere tariefsverhoging denkt de stad Antwerpen niet. Schepen Del waide zei hierover: „In geen enkele haven zijn de tarieven forser gestegen dan te Ant werpen en nergens liggen zij hoger dan hier". Hij deelde mee dat de Antwerpse haven een goed 1974 achter de rug heeft. In de aanvoer van de meeste goederen werd een stijging geconstateerd. Als ge volg van de oliecrisis maakte petroleum hierop een uitzon dering. Ook kwamen er in 1974 meer schepen de haven van Antwerpen binnen dan in het jaar daarvoor. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Het ge meentebestuur van Aarden burg zal de gang van zaken rond de streek jeugd centrale (SJC) kritisch blijven volgen. Dit bleek gisteravond uit op merkingen van burgemeester drs. W. Lockefeer tijdens de begrotingsbehandeling in de Aardenburgse raad. Gemeentelijk vertegenwoor diger in het SJC-bestuur de heer E. Fenket, wees er in zijn algemene beschouwingen op dat de SJC weinig emplooi in Aardenburg had weten te vin den. „Dat is misschien terug te voeren tot het bestuur, de werkers of de mindere be hoefte aan dit werk in onze gemeente". De heterogene sa menstelling van het SJC-be stuur zag hij ook als een be lemmering in het werk van de stichting. „Men heeft zoveel tijd nodig voor allerlei menin gen die naar voren komen dat men aan het eigenlijke werk niet toekomt", zo meende hij. „Misschien dat de overgang tot uitvoerend in plaats van be geleidend werk soelaas kan bieden maar ik ben wat pessi mistisch en het uitvoerend werk is voor mij geen heilig- makende zaak", zei hij. Voor zitter Lockefeer zei dat met enige bezorgdheid de ontwikke lingen binnen de SJC worden gevolgd. „Het werk komt niet van de grond en het is daarom dat wij met enige schroom in principe zijn meegegaan met de idee om tot uitvoerend werk over te gaan. Wij hopen dat er iets uitkomt". Overi gens vond de heer Lockefeer dat de jeugd in Aardenburg niet vergeleken moest worden met de grote stadsjeugd. „Hel imiteren van situaties in de grote stad is niet de oplossing van de kleine jeugdproblemen die we hier hebben. Voorts vind ik dat de SJC er is voor de jeugd en dat de jeugd er niet bijgehaald moet worden om de SJC in stand te hou den". (Van een onzer verslaggevers AARDENBURG Het c| lege van B. en W. van denburg zal opnieuw met vd tegenwoordigers van het so^ aal werkvoorzieningsschi Zeeuwsch-Vlaanderen een sprek hebben over de offed voor het laten uitvoeren v| werk door de dienst „buit» objecten" van dit schap. Zoals gemeld heeft het lege een offerte van ruim vil tig mile voor onderhoud vl begraafplaatsen, plantsoen! sportparken etc. van de hal gewezen als te hoog voor -I werk dat uitgevoerd zou w« den. Dat opnieuw een gesp] zal plaatsvinden deelde giste] avond burgemeester drs. Lockefeer mee, naar aanlej ding van opmerkingen verschillende raadsleden, feit dat deze offerte werd 'gewezen heeft geen invloed 1 de tewerkstelling van 22 Ai] denburgers bij het schap, deelde de heer Lockefeer ra „Wij continueren de deelna: aan het Schap voor 1975, zol blijkt uit de begroting. .1 deelname beëindigd moet v den zal dat een raadsbesil dienen te zijn". Een mon lijkheid die de heer Locke» overigens niet uitsluit. De heer A. Paridaen treurde het uit de krant hebben moeten lezen dat denburg geen gebruik van j buitendienst zal maken, heer W. Standaert was mening dat het motief oir. offerte af te wijzen geen e| nomische was, maar dat een protest lag tegen het r.J benoemen van een Aardenrl ger in het dagelijks best van het sdhap. De heer L Clerck, vertegenwoordiger i het algemeen van het schil wees erop dat Aardenburg f als het buitenwerk zou Ir verridhten meer dan ton betaalt en „dan willen ook medezeggenschap h ben". Nogmaals rakelde hij gang van zaken rond de stuureverkiezingen in schap op. „Als Aarde: daarop reageert hoort dat de consequenties van bes'l singen die in het schapsbe-' f worden genomen", zo stel hij. De heer E. Ferket mee- dat een en ander was terusj voeren op het feit dat klein' gemeenten geen invloed K: ben op de gang van zaB binnen gemeenschappelijke gelingen „We mogen wel len. maar we hebben geen spraak. Dat wordt soms houdbaar" meende hij. Bur| meester Lockefeer zei dat college van B. en W. ied< offerte op zijn merites nul beoordelen. „De hoogte van] onderhavige offerte trok niet aan, maar als bij het i| gend gesprek water in de wordt gedaan en men tol met sterke cijfers dan kar de oplossing betekenen. Mj de Aardenburgse mensen bij het schap werken hoe] niet uit te treden omdat buitenobjecten niet aannem Men kan dan elders te wri gesteld worden. Tenslotte ken in Aardenburg ook m] sen uit andere gemeenten. Peuterspeelzaal Het vol nemen om vandaag (woei dag) een peuterspeelzaal het Wilhelminahuis in Will] minadorp te openen kan lopig geen doorgang vinden! verband met een interne bouwing van het dorpshuis actiecomité zal nog nader kend maken wanneer met peuterspeelzaal zal worden! start.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 2