Ook de noordkust begint in te raken Lieflijk land met heerlijke dorpen Honderden eilanden nog met ontdekt Zuidkust eenvoudig en snel bereikbaar Het Zuiden heeft veel voor op het Noorden Bretagne en Auvergne favoriete gebieden SPANJE: PORTUGAL: GRIEKENLAND: ENGELAND: ITALIë: FRANKRIJK: In de wereld van de tourope rators zijn de meningen ver deeld ten aanzien van het toe risme naar Spanje in 1975. E- nerzijds hoort men beweren dat „Spanje niet meer is wat liet is geweest", aan de andere kant blijkt uit de reisprogram ma's dat de organisatoren van vakantiereizen ook voor 1975 weer hoge verwachtingen heb ben van de Nederlandse trek naar Spanje. Adri van Breda, adjunct-direc teur van het Spaans Verkeers bureau in Den Haag beschikt nog niet over de jaarcijfers van 1974, maar tot en met juli kwamen er in totaal 9,1 minder toeristen opdagen dan in de eerste 7 maanden van 1973. „Wat het Nederlandse toe risme betreft heb ik de cijfers tot en met september. We gin gen 2,5 achteruit, maar er kwamen toch nog altijd 1.146.016 Nederlanders in Spanje tegen 1.175.697 in de eerste negen maanden van 1973". Wat verwacht hij van 1975? „Ik zie dat de reisorganisaties weer een fors aanbod hebben voor de klassieke bestemmin gen en dat zijn dan de Costas, de Balearen en de Canarische Eilanden. Daaruit meen ik te mogen afleiden dat het gros van de Nederlandse Spanje- gangers volgend jaar weer naar de oostkust en de eilan den zal trekken. Daarnaast heb ik echter goede verwach tingen ten aanzien van de Noordkust en de Pyreneeën. Er komt nu eindelijk een recht streekse autoveerdienst van Amsterdam naar Noord-Span- je. Bovendien gaat Iberia in de zomer een vlucht openen tus sen Amsterdam en Santiago de Compostella in het noorden. Trouwens: er viel dit jaar toch al een grotere trek van Neder landers naar Noord-Spanje te constateren. Daaruit zou je kunnen concluderen dat steeds meer mensen op zoek gaan naar nieuwe bestemmingen. Ik kan de Noordkust met zijn boeiend achterland alsmede de Pyreneeën van harte aanbeve len. Het is het „andere" Spanje dat men daar leert kennen en over de gehele linie genomen is men er zeker niet duurder uit dan elders in Spanje". JA ver kosten gesproken: prijst Spanje zichzelf la i ;.'amer- hand niet wat uit de markt? De tijd dat het 't goedkoopste vakantieland van Europa was is toch voorbij? „Ik verwacht in 1975 een prijs stijging, maar hoe groot die zal uitpakken kan ik nog niet zeggen. De hoteliers hebben wel bepaalde verlangens, maar die moeten nog door het mi nisterie worden goedgekeurd. Het verschijnsel van prijsver hogingen vindt men echter in alle landen. Ik heb niet de in druk dat de mensen zich daar door al te zeer laten afschrik ken. Naar mijn idee gaat Span je het in 1975 toeristisch weer helemaal maken". (Inl. Spaans Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8a, Den Haag, tel. 465900). Het andere Spanje zoals weinig toeristen het ken nen. TJet jaar 1974 zal in de annalen van Por- tugal geboekstaafd worden als het jaar van de grote politieke omwenteling, waarin het fascistische juk werd afgeschud. Het zal echter niet de geschiedenis ingaan als het jaar waarin een record bezoek aan bui tenlanders werd genoteerd. Alle bekende factoren speelden ook wat het toerisme naar Portugal betreft mee, daar kwam bovendien de onzekere toestand nog bij als remmende factor. Mevrouw Marianne Smeenk, directrice van het Portugees Verkeersbureau ziet 1975 ech ter met vertrouwen tegemoet. „Er zijn in 1975 veel meer touroperators die reizen naar Portugal organiseren dan voorheen" zegt ze, „en dat is al een teken dat er een opleving komt". Vraag aan mevrouw Smeenk: „Wat maakt Portugal voor de Nederlandse vakantiegan ger aantrekkelijk 1" ¥k zou natuurlijk kunnen beginnen met over de zon en het klimaat te praten", zegt ze, „maar liever zeg ik allereerst om dat ik het een verschrikkelijk mooi land vind, niet ruig of woest, eerder lieflijk. Vooral in het Noorden, nog tamelijk onbe kend in Nederland, is het erg mooi. Dan omdat de Portugezen alleraardigste, ja en gelachtige mensen zijn; ze gaan tot 't einde voor je. Toch hebben ze niets kruiperigs, het handje ophouden is er niet bij. Een an der motief vind ik dat Portugal een fijn vakantieland is zowel voor mensen die zon, zee en strand zoeken als voor hen die een strandvakantie willen combineren met een intensievere kennismaking met land en volk. Dat laatste kan dan vooral uitstekend in het Noorden, daar ligt de kiem van Por tugal met heerlijke dorpen en veel cultuur monumenten, bij de grens met Galicië een schitterend natuurpark, met Oporto als cen trum van de portcultuur en ook met stran den, o.a. bij Esposende, Ofir en Viana do Castelo. Barcelas, Braga en Ouimaraes zijn interessante plaatsen. Tussen juni en half september is de beste reistijd voor de Costa Verder in het Noorden, waar het nooit te heet is en niet al te vochtig". A fzakkend naar het Zuiden komen we dan vanzelf op Lissabon en de Cos ta do Sol, tegenwoordig Costa Lisboa gehe ten. „Ik vind vooral de sfeer in Lissabon erg fijn", zegt mevrouw Smeenk. „Het is een grote stad, maar je krijgt er niet het overweldigende gevoel van een metropool. De sfeer is erg intiem, vooral dank zij de vele nauwe en vaak steile straatjes met hun leuke doorkijkjes. Alfama, het oudste deel van de stad, dat gespaard bleef tijdens de aardbeving van 1755, is zeer schilderach tig. Echt een wijk om te voet te verkennen. Hier bevinden zich ook tal van kleine ge zellige restaurants waar je 's avonds van de fado kunt genieten. d Onmiddellijk ten westen van Lissabon be gint de Costa met de badplaatsen Esto- ril en Cascais, waarvan ik vooral Cascais wil noemen omdat het daar intiemer is en omdat het oude karakter als vissersplaatsje er aardig is gehandhaafd. De Costa heeft gen boeiend achterland, zeker aan te bevelen aan mensen die het echte Portugal willen ontdekken. Natuurlijk mag in dit resumé de Algarve niet ontbreken. „Het gebied valt in twee delen uiteen", zegt mevrouw Smeenk. „Van af de Spaanse grens tot Faro en het deel ten westen daarvan tot aan de westkust; dit is het meest spectaculaire gebied van de Algarve met roodbruine en gele rotsen en kilometers lange stranden. Ideaal voor ge zinnen met kinderen. Het aantal aantrekke lijke plaatsjes is hier legio zoals Lagos, Albufeira en Portimao en met in het binnen land o.a. het oude Moorse stadje Silves". En de prijzen? Mevrouw Smeenk: „Het Noorden en het binnenland zijn veel goed koper dan Lissabon, de Costa Lisboa en de Algarve. Maar aan de Algarve kun je toch een 5 liters fies wijn kopen voor iets meer dan 5 gulden, een liter bier voor 1,25, ook vlees is niet te duur, Portugese sigaret ten zijn goedkoop (een gulden). Over het geheel genomen zou ik zeggen dat je in Portugal niet meer geld kwijt bent dan in Nederland. Sommige zaken zijn er duurder, zoals benzine en buitenlandse drank, andere goedkoper dan bij ons". (Inl. Portugees Verkeersbureau, Amstel 14, Amsterdam, tel. 63170). 5? TV/fet Portugal heeft ook Griekenland wat het toe risme betreft grote verwach tingen van 1975. Naast alle be kende factoren die het toeris me in geheel Europa hebben afgeremd waren de politieke gebeurtenissen in Griekenland en dan vooral de crisis rond Cyprus er mede de oorzaak van dat 1974 een moeilijk jaar voor het toerisme is geweest. De laatste vijf jaar nam het toerisme naar Griekenland tel kens met 20% toe met 1973 als het topjaar waarin 3,2 miljoen buitenlanders op bezoek kwa men. Tn dat jaar trokken 70.000 Nederlanders naar Grieken land, maar tot september 1974 waren dat er zeker 25% min der. „Maar voor 1975 zijn we erg optimistisch" zegt de heer J. Rallatas, directeur van het Grieks Verkeersbureau te Am sterdam. „Ik geloof zelfs te mogen zeggen dat Griekenland in 1975 in de lift zal zit ten. De politieke situatie is in goede zin veranderd en alle grote touroperators voeren Griekenland weer in hun pro gramma. evraagd naar de factoren die Griekenland als va kantiebestemming aantrekke lijk maken, zegt de heer Ralla- tos: „Het weer is natuurlijk een geweldig pluspunt, dan het landschap met zijn mooie stranden, eilanden en bergen. Onze hotels zijn van goede kwaliteit, eten en drinken staan op hoog peil, de Griek is van nature zeer gastvrij. En dan onze cultuur waarmede men praktisch overal in con tact kan komen. We bieden een ideale combinatie van strandvakantie en ontdek kingsreis naar de oudheid. A- thene en Rhodos zijn de grote trekpleisters, maar ook de ei landen Kreta, Korfoe en Kos komen steeds meer in de be langstelling te staan. We heb ben nog veel meer eilanden, 1200 in totaal, en de meeste zijn toeristisch nog helemaal niet ontdekt. Die eilanden moet men echter wel op eigen houtje bezoeken, want er zijn (nog) geen char tervluchten. heen. Een nieuwe bestemming is Noord-Grieken land met prachtige baaien en goede hotels, noig niet platgelo pen door het massa-toerisme. A antrekkelijk zijn ook de cruises door de Griekse wateren waarbij men van het ene eiland naar het andere ideale combinatie van strandvakantie en ont dekkingsreis naar de oud heid vaart, terwijl veel touropera tors busreizen door Grieken land organiseren. Veel toeris ten zijn 's avonds te vinden in de tavernas waar ze met de plaatselijke bevolking een fles retina drinken en de sirtaki dansen. Omdat ik Griek ben klinkt het misschien wat chauvinistisch als ik zeg dat niemand Grie kenland verlaat zonder vriendschap met Grieken te hebben gesloten. De taal is geen probleem, iedereen spreekt wel een mondje En gels. Wat de prijzen betreft meen ik te mogen stellen dat Griekenland niet duur is. Een diner voor twee personen kost inclusief wijn 16.-, een fles retina is vanaf 1.- te koop, een pilsje kost in een taverna een gulden en een glas ouzo met hapjes komt op 60 cent". (Inl. Grieks Verkeersbu reau, Leidsestraat 13, Amster dam, tel. 254212. d~i root-Brittannië zit toeristisch al enkele ja- ren tors in de lift. Ook wat 't bezoek uit Nederland betreft. Gingen er in 1966 bijna 200.000 Nederlanders naar Engeland (varen of vliegen), hun aantal steeg vorig jaar tot 438.000 en aan het eind van 1974 zou wel eens kunnen blijken dat het bezoek uit Ne derland dit jaar met 15% is toegenomen. Ook over de gehele linie stijgt het toerisme naar Groot-Brittannië en men verwacht dat bij afsluiting van de balans over 1974 zal blijken dat 8 miljoen buitenlanders dit jaar Groot-Brittannië hebben bezocht tegen 7.6 milj'Oen in 1973. Wie aan Bob Drysdale, de man die in Ne derland de public relations van de British Tourist Authority verzorgt, vraagt hoe het komt dat Groot-Brittannië zo in trek is, krijgt een genuanceerd antwoord. „Die stij ging moet je zien in relatie tot de terug gang in reizen naar de zon", zegt hij. „Ook de Scandinavische landen profiteren daar van. Bovendien hebben de mensen de laatste ja ren meer vakantie gekregen, steeds meer komt de tweede, korte vakantie in zwang. Sinds er directe chartervluchten en auto- veerdiensten tussen Nederland/België/- Frankrijk en Engeland zijn gekomen, gaat het Groot-Brittannië toeristisch gezien naar den vleze. Dgar komt nog bij dat steeds meer mensen nu wel eens met eigen ogen dat land willen leren kennen waarover ze zo vaak iets op de tv zien. Vergeet ook de faam niet die Londen heeft als uitgaansstad met zijn vele theaters waar spectaculaire musicals en shows dag-in dag-uit volle za len trekken. Velf ben ik helemaal kapot van het Engel- se platteland en niet te vergeten van Wa- Zelf ben ik helemaal kapot van het Engel se platteland en niet te vergeten van Wa les. Juist het op eigen houtje zwerven, want Groot-Brittainnië is vooral een land voor de individualist, leidt onvermijdelijk tot tal van plezierige verrassingen en ont moetingen. Vergeet ook niet dat zo'n klein dromerig dorp op het platteland ongelooflijk goedkoop is. In een inn betaal je voor bed and breakfast b.v. drie-vier pond en je woi'dt er bediend, wat zeg ik: vertroeteld, door heerlijke oude Engelse wijffies die je steevast aanspreken rr-t dearie of love". Wat zijn voor 1975 de toppers? Daarover hoeft Bob Drysdale niet lang na te denken. Hij zegt: „York, Noord-Wales, het Merengebied, de Cotswolds, de Zuidkust en natuurlijk Lon den. Met de Noordzee Veerdiensten b.v. vaar je naar Huil en vandaar ligt heel mid- den-Engelarad plus Schotland plus Noord- Wales binnen je bereik. Noord-Wales is ge woon zalig. Een land van bergen, bossen en rivieren, een soort ruwe Ardennen met een ongerepte natuur, geen industrie vam bete kenis en schattige mensen. Neem de Zuid kust, zeer eenvoudig en snel te bereiken vanuit Nederland, België en Frankrijk en een spotgoedkope overtocht per Hovercraft vanuit Calais. Je kunt onmiddellijk na aan komst de kustweg volgen en ik verzeker je dat je van de ene verrassing in de andere zult vallen". 'Jo kan Drysdale nog uren doorgaan. Een kernvraag is er echter nog: hoe duur, of hoe goedkoop is Groot-Brittannië? „Sigaret ten en alcoholische dranken zijn er duurder dan hier, maar de kosten van levensonder houd zijn er, en dat is vooral voor kam peerders van belang, over het geheel geno men lager dan in Nederland. Ook de prij zen van maaltijden en bier zijn op het platteland eng aantrekkelijk. Ik verwacht, zeker gezien het vergrote aanbod van auto tours, dat 1975 weer een goed jaar zal wor den voor Groot-Brittanmë, vooral ook om dat mensen die er eens zijn geweest veelal verteend worden door heimwee". (Inl. Brits Verkeersbureau, Leidseplein 5, Amsterdam, tel. 239701). Italië had voor 1974 aanzien- lijk minder toeristen ver wacht dan in 1973 toen zo'n 35 miljoen mensen Europa's va kantieland nummer 1 bezoch ten. Tot juni wijzen de cijfers uit dat er een verlaging van 12% geconstateerd moest wor den. Juli, augustus en septem ber waren daarentegen weer erg goed. manuele Tornaghi, direc teur van het Italiaans Ver keersbureau te Amsterdam, zegt„Ons probleem is niet de hotels met in totaal 4 Vz mil joen bedden in het seizoen vol te krijgen, maar om het be zoek over het gehele jaar te spreiden én om een spreiding in de ruimte te bewerkstelli Het Colosseum in Rome: blijvende trekpleister voor toeristen uit de ge hele wereld. gen. Niet minder dan 87% van de Nederlandse vakantiegan gers die per auto naar Italië reizen blijft benoorden de lijn La Spezia - Rimini. Men wil zo snel mogelijk in hoog stens twee dalgen op zijn bestemming zijn, maar sinds de Autostrada's vanaf de Brenner tot in het Zuiden ge reed zijn kan men mits men 1 dag langer wil rijden, toch wel zo'n 700 km ten zuiden van Rimini komen. Ik zou eigenlijk een appèl willen doen op een Nederlandse karaktertrek, n.l. de zucht naar avontuur. Juist het nog onontdekte zuiden van Italië is daarvoor als gescha pen. Bovendien vindt men er zeker zulke mooie stranden, maar veel rustiger, als in het Noorden, bergen, historische gebouwen, een uitstekende keuken en lage prijzen. /erder kan ik gerust stellen dat de hotels in Italië over de gehele linie genomen beter en goedkoper zijn dan in Ne derland.iNog steeds kan men een derde klas hotel bij het strand met zwembad en vol- pension boeken voor 18, per dag en dat hotel kun je dan gerust met een tweede klas zaak in Nederland verge lijken. Hier heb ik een folder van een nieuw sportcentrum aan het Gardameer. Daar kan men een appartement of een villa voor 3 personen huren vanaf 120,-— per week met alle sportfaciliteiten bij de hand. In 1975 zullen de hotel- prijzen met 1015% omhoog gaan, die van appartementen en villa's blijven echter op hetzelfde niveau, terwijl de kosten van levensonderhoud met ongeveer 10% zijn geste gen. Grote verwachtingen heb ben we van het H. Jaar 1975. We rekenen op zo'n 25 miljoen overnachtingen alleen in Ro- TVlaar het H. Jaar wordt ook buiten Rome gevierd met tal van manifestaties. Er komen volop vluchten vanuit Nederland naar Rome; vanuit Beek in Zuid-Limburg alleen al 80 vluchten vanaf 28 maart. Wie even kan, doet er goed aan in juni of september of eerder dan wei facer naar Italië te reizen. De tempera tuur is dan beter geschikt voor Nederlanders, de prijzen zijn lager en het is overal rustiger dan in het hoogseizoen. Wij willen iedereen die op zoek is naar een "anders dan anders"- bestemming 'gaarne met raad en daad terzijde staan. Wij weten waarover wij praten en wij juichen elk initiatief dat beoogt het onbekende Italië te ontdekken, van ganser harte toe." (Inl.: Italiaans verkeersbureau, Rokin 52, Amsterdam, tel 249732). ren van de weinige Europese landen, die met grote voldoening kunnen terugzien op het binnenkomende toerisme in 1974, is Frankrijk. Bijna twee miljoen Nederlanders gingen in 1974 op vakantie in Frankrijk. Zegt Jean Gallot, directeur van het Frans Verkeersbureau in Amsterdam: „een stijging van ruim 20% vergeleken met 1973." Steeds meer Nederlandse vakantiegangers ontdekken dat Frankrijk sinds de devaluatie aldaar en mede gezien de prijsstijgingen in eigen land geen duur vakantieland is, dat je nergens zo kopieus en voor zo weinig geld eet als in het land van Marianne, dat het taalprobleem in de praktijk erg meevalt en dat je in Frankrijk inderdaad alle kan ten uit kunt. Want Frankrijk heeft alles: zeeën, meren en rivieren, bergen, bossen, cultuur, historie, het is landschappelijk erg gevarieerd, kortom een uitstekend vakantie land voor jong en oud. V/raag aan de heer Gallot: „Welke gebie- den waren in 1975 bij de Nederlanders favoriet?" Hij zegt: „Als we Parijs buiten beschouwing laten, dan staat Bretagne op de eerste plaats, gevolgd door de Auvergne/- Dordogne, dan de Provence, gevolgd door de Cóte d'Azur, Elzas-Lotharingen en daar na Normandië en Aquitanië, terwijl ook de Rhonevallei, met als grote trekpleister de Ardêche, door zeer veel Nederlanders is be zocht". Voor 1975 verwacht Jean Gallot een lichte stijging. Na dit topjaar is het haast ondenk baar dat Frankrijk nog sterker zal aantrek ken. „We kunnen natuurlijk niet verwach ten dat heel Nederland naar Frankrijk gaat", zegt hij lachend. „Wij starten binnen kort met twee grote campagnes ter stimule ring van het bezoek aan Picardië en Corsi ca. Bovendien gaan we met nog meer na druk het groene Frankrijk propageren, ver van de drukke toeristencentra, omdat we weten dat erg veel Nederlanders op zoek zijn naar rustige vakantiegebieden in Frankrijk". E'en van de landelijke Franse gebieden die in Nederland nog onvoldoende be kend zijn, is de Anjou, streek van Maine e Loire die landschappelijk gezien een menge ling is van de aangrenzende gebieden Bre tagne en Touraine met kalk- en leisteenrot sen en een overvloed aan flora, waardoor de dalen van de Maine en Loire de naani „Tuin van Frankrijk" hebben verworven temeer omdat hier van industriële veront reiniging geen sprake is. Liefhebbers van historische monumenten vinden in de Anjou tal van veelal prachtig gerestaureerde kas telen en magnifieke romaanse kerken zoals die van Cunaud en de abdij van Foneraud. In de departementen Mayenne en Sarthe met een vloeiend en groen landschap kan men genieten van het echte, rustige buiten leven zonder toeristische uitschieters. A utomobilisten kunnen hun hart ophalen aan de „Route des Etangs", die voert langs grotten, kastelen, beken en riviertjes en langs de resten van een gallo-romeinse "gernl'iats te Jublains. Voor watersport er paardrijden kan men vooral terecht in het departement Sarthe en degenen wier voorkeur uitgaat naar een verblijf aan zee vinden in de departementen Loire-Atlanti- que en Vendue aan de Atlantische Oceaan verschillende befaamde hadplaatsen zoals La Baule, Le Croisic en Les Sables d'Olon- ne, maar ook kleine, afgelegen en daardoor stille plaatsjes veelal met tussen rotsen, dui nen en bossen verscholen zandstrandjes. De eilanden Noirmoutier, Ré en lie d'Yeu bet aardige vissersdorpjes, witgekalkte huisjes, veel bloemen en mooie stranden le nen zich zowel voor een dagtocht vanaf het vasteland als voor een langer verblijf. In het binnenland van deze twee d epar- 'ementen treft men prachtige stadjes aan zoals La Roche sur Yon, Fontenay, Pouzau- ges, Lucon, Ancenis en Clisson met kerken, abdijen, kastelen, vestingtorens enz. Ten aanzien van onderdak kan men kiezen uit hotels in alle prijsklassen, pensions, vakan tiewoningen en campings en de spreekwoor delijke Franse gastronomie draagt er aan zienlijk toe bij dat het gezegde „op het 'and waar het leven goed is" hier volop be waarheid wordt. (Inl. Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, Amsterdam, tel. 247534).

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 12