File-bordop Nederlandse weg UITSTEL VOOR ONBEPAALDE TIJD Breznjev niet naar Midden-Oosten Gijzelaars in Managua vrij Werkgever betaalt premie voor AAW ITALIANEN GEVOELIGER VOOR PIJN DAN IEREN Beslag op woning huisarts Schilderijendiefst in Amerikaanse richtlijnen voor alcohol en wegverkeer Me GUERRILLEROS NAAR CUBA MET VRIJGELATEN KAMERADEN Benzine in de Rijn NEDERl RAPPOR commentaar De lichtgewicht Singer Starlet VISVANGST AAN BANDEN binnenland buitenland 1HMi Laatste kwart twintigste eeuw een miljoen gulden aan prijzen Commentaren Na weigering pensioenpremie te betalen Lustrumnumm Propria Cures Dinsdag 31 december 1974 Dinsdag 31 december In 'I kort TWEE Europeanen, een Itali aan en een Fransman, die sinds 10 november, toen ze een strandwandeling maakten, in Zuiu-Vietnam werden ver mist. zijn gisteren gezond en wel vrijgelaten door de Viet- oong, die hen zeven weken lang heeft vastgehouden. SYDNEY (AEP) De Au stralische havenplaats Darwin, die op eerste kerstdag door de wervelstorm „Tracy" vrijwel geheel werd verwoest, zal op dezelfde plaats wotden her bouwd. Dit heeft premier Gpugh Wh ill aim gisteren voor de televisie verklaard- LONDEN (UPI) Bij een grote pakhuisbrand in de Lon- dense haven zijn vijftien brandweerlieden met cyaan- vergiftigingsverschiinselen in een z'ekenhuis opgenomen Een collega van hen moest ook naar het ziekenhuis wegens een gebroken been. De brand die zondag werd ontdekt in een pakhuis met o.a. balen kunstvezels zal waarschijnlijk pas over enkele dagen geheel zijn geblust. De brandweer is de situatie ech ter wel meester. VENEZUELA en Cuba hebben besloten diplomatieke betrek kingen aan te knopen. Nog slechts enkele uren schèiden öns' van 'hèt nieuwe jaar 1975, het. begin..van het'laatste kwart„.<yai,n.(te-Twintigste Eeuw. Dat nieuwe jaar treden wij binnen onder de sombere schaduw van een wereldwijde economische en monetaire crisis en dreigend oorlogsgevaar. En al het vuurwerk, dat vanavond zal worden afgestoken, zal niet de danse macabre kunnen over stemmen van de vele onheilsprofeten, die de wereld de ko mende 25 jaar zien ten onder gaan aan honger, overbevolking, milieuvervuiling en gebrek aan grondstoffen. Er is zeker vanavond alle reden om, zoals koningin Juliana ook al in haar kerstboodschap zei, een ogenblikje stil te zijn, na te denken en voor je zelf een antwoord proberen te vinden op het toekomstbeeld van morgen. Zijn wij machteloos? Hebben wij maar te aanvaarden wat blijkbaar onontkoombaar op ons afkomt? Het is gemakkelijk om te kiezen voor wij-kunnen-toch-niets-doen en dan weg re vluchten in de verdoving van drank en drugs en steeds wee. andere prikkels, in afstompende verstrooiing. Maar zo'n hou ding is de mens onwaardig. Wij zijn niet hulpeloos overgeleverd aan ontembare natuurkrachten en ondoorgrondelijke historische processen. De mens kan, door de kennis die hij verworven heeft, juist in deze Twintigste Eeuw, een grote invloed uitoefenen op wat er in de wereld wel en niet gebeurt. Als hij maar wil. Hij kan dat niet alleen, hij moet dat zelfs doen. De opdracht ,,gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen" geldt nie* alleen voor honderden miljoenen christenen. Alle wereldgods diensten prediken vrede en gerechtigheid, zoals ook zovele po litieke en sociale stromingen ijveren voor een wereld, waarin de mens vrij en gelukkig leven kan. De mensheid weet dat het anders moet, dat het anders kan Wij kennen ook de voorwaarde voor dat veranderingsproces: meer menselijke solidariteit, in het eigen gezin, familie, hel eigen werkmilieu, tegenover derden zonder onderscheid van ras, kleur, godsdienst en nationaliteit. Het zou een hoopvol begin zijn van het laatste kwart van deze eeuw als vanavond in vele gezinnen in 'n moment van stilte die menselijke solidariteit tot nieuw leven zou komen. Dan is een „Zalig en Gelukkig Nieuwjaar" een betekenisvolle zege wens. (ADVERTENTIE) De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! MOSKOU/CAIRO (RTR, DPA, UPI) De Sovjet-Unie lieeft gisteren bekendgemaakt, dat partijleider Breznjev voorlopig niet naar Egypte, Syrië en Irak zal gaan. De reis die hij in januari naar deze landen zou maken is voor onbepaalde tjjd uitgesteld. „Later zal een nieuwe datum voor dit bezoek worden vastgesteld", zegt het Russische persbureau Tass. Dezé bekendmaking hééft opnieuw geruchten doen ont staan omtrent moeilijkheden tussen de Sovjet-Unie én Egypte, waaromtrent wij gisteren melding maakten. Vijf dagen geleden had Breznjev een dringende boodschap aan president Sadat gezonden, waarop deze zijn minister van buitenlandse zaken, Ismail Fahmi, en de pas benoemde minister van oorlog, generaal Gamassi, met spoed naar Moskou zond. Vermoed wordt, dat zij zondag met Breznjev het uitstel van diens reis zijn overeengekomen. Tass gaf geen reden op voor het uitstel. Blijkbaar bestaat no.g verschil van mening om trent cle manier waarop het conflict in het Midden-Oosten moet worden opgelost en over de rol die de Sovjet-Unie daarbij kan spelen. Politieke waarnemers menen dat de Sovjet-Unie als voorwaarde oor het leveren van wapens; aan Egypte terugkee- van minstens enikele Sovjetrussi- sche adviseurs naar dat. land heeft gesteld. Sadat had dit onlangs nog afgewezen. Moskou zou sterk aange drongen hebben op hervatting van de vredesconferentie in Genève, terwijl Cairo meer zou voelen voor voortzetting van de politiek van „kleine stapjes" van Kissinger. Hoewel het Kremlin dit vierkant heeft tegengesproken doen nog steeds geruchten de ronde dat de 68-jarige Brezn jev ernstig ziek zou zijn. Fah mi en El Gamassi hebben gis teren een laatste gesprek tij- diens deze reis naar Moskou gehad met hun Sovjetrussische collega's Gromiko en Gretsiko Er is niets over meegedeeld. Israëlische commentatoren zeiden over de radio dat Breznjev zijn reis heeft uitge steld omdat Cairo blijft ver trouwen op die Amerikaanse methode van onderhandelen in het Midden-Oosten. Egyptische diplomaten in Cairo zeiden dat het uitstel van de reis Egypte meer naar het Amerikaanse kamp heeft gedreven. Sadat heeft onlangs in vraaggesprekken met de pers gezegd bereid té zijn te wachten op de bemiddeling vrn Kissinger. Deze heeft met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Alton, in Washington verdere terugtrek king van de Israëlische troe pen in de Sinai besproken en op 10 januari beginnen deze twee een nieuwe serie bespre kingen in Washington. Com munistische zegslieden in Cai ro achten het niet uitgesloten dat Breznjev zijn reis „met opzet" heeft uitgesteld om Kissinger meer kans van sla gen te geven. Een bezoek van Breznjev en een nieuwe stroom Sovjetrus- sische wapens naar de Arabie ren en de Israëlische koppiger -en en de Israëliërs kooniger maken", zeidem zii. Met de Egyptische diplomaten waren zij het erover eens, dat het uitstel niet noodzakelijk be hoeft te betekenen dat de be- '-el-vln «on tpseen Moskou en le Arabische landen slechter. zouden zijn geworden. Zij maakten daarbij een uitzonde ring voor Egypte, waarvan de betrekkingen met de Sovjet- Unie in 1972 ernstig werden geschokt door de uitwijzing van de Sovjetru-ssischie militai re adviseurs. Moskou volgde na de oorlog van 1973 een harde politiek wat de wapen levering aan Egypte betreft. Tot Faibmi en Gamassi zater dag naar Moskou vertrokken had de Sovjet-Unie nog steeds niet toegezegd aan het Egypti sche verzoek om wapens van oktober te zullen voldoen. MOERDIJK Met in gang van 2 januari wordt het verkeer door middel van een nieuw type bord, het „matrix-bord", gewaar schuwd voor een file bij de Brienenoordbrug. De auto mobilisten worden tevens attent gemaakt op een alter natieve route via de Bene- luxtunnel. Het is de eerste keer in Nederland, dat een dergelijk type bord gebruikt wordt. MANAGUA (RTR) Acht guerrillastrijders hebben gisteren in Managua, Nicaragua, twee ministers en elf andere gijzelaars vrijgelaten. Zij vertrokken met veertien kameraden, wier vrijlating zij hadden geeist, en een los geld van ongeveer een miljoen dollar (ruim 2,5 miljoen gulden) naai Cuba. De guerrilleros werden op de vlucht naar Cuba begeleid door twee geestelijken en twee ambas sadeurs die zich vrijwillig hadden gemeld en Kun veilig heid waarborgden. De dertien gijzelaars werden od het zwaar bewaakte vlieg" veld van Managua vrijgelaten, 61 uur nadat de acht guerrilla strijders op een exclusieve ontvangst van de bankpresi- dent en oud-minister José Maria Castillo schietend bin nendrongen en de ongeveer 35 aanwezigen gijzelden. Daarbij vonden twee politiemannen en de gastheer de dood. In de loop van het weekeinde was reeds een aaintal gijzelaars vrijgelaten. Eerder op de dag was maan dag via alle radiozenders van Nicaragua een uitvoerige ver klaring van de guerrilla-orga nisatie „nationalistisch Sandi- nistisch bevrijdingsfront" uit gezonden. Daarin werden scherpe aanvallen op de rege ring gedaan. De voorlezing daarvan was kennelijk een van de eisen van de guerrilla strijders. De verzetsorganisatie is ge noemd naar de guerrillaleider Augusto Sandino, die in de jaren twintig en dertig de Amerikanen na hun interven tie bestreed en die in 1934 werd ve -moord De regering had geweigerd de gijzelaars met de guerrille ros te laten vertrekken. In hun plaats reisden vrijwillig de aartsbisschop van Nicaragua, mgr. Miguel Ovando Y Braco, de pauselijke nuntius, mgr. Miguel Montalvo, en de am bassadeurs van Spanje en Mexico, resp. José Garcia Ba- non en Joaquin Mercado Flo- res, mee naar Cuba. De vrijgelaten gijzelaars le ken in goede conditie te zijn. 7,ij werden haastig per auto weggevoerd. De guerrillastijders droegen nog hun maskers toen zij aan hoord van het door de rege ring beschikbaar gestelde vliegtuig gingen. Zij hadden machinepistolen bij zich. Er was geen militair te zien. Voor de komst van de guerrilla strijders waren de militairen teruggetrokken. DEN HAAG De Neder- Iandse visvangst zal aan ban den worden gelegd. De laatste jaren is er te veel jonge vis gevangen, waardoor het zee visbestand, (vooral de schol en tong), is afgenomen. De Nodrd Atlantische Visse rij Co'nventie Beeft de lidlan- den voorgesteld akkoord te gaan met een verdrag, waar door de visvangst met 30 a 40 procent zal worden beperkt „De regeling zou 1 janu ari '75 moeten ingaan, maar vooralsnog is nog niet bekend of ieder land akkoord is", al dus ir. E. Denig voorlichter van het ministerie van Land bouw en Visserij. Zijn de re acties positief dan zal het mi nisterie maatregelen treffen voor een afvloeiingsregeling waarvoor circa 35 miljoen gul den beschikbaar is gesteld. De Urker Vissersbond is niet ak koord met het voorstel tot quotering en onderneemt stap pen om de eventuele regeling ongedaan te maken. De vi-if andere vissersbonden hebben ingestemd met het voorstel van een tijdelijke quotering om het evenwicht van het zee visbestand te herstellen. (Vervolg van pagina 1) De premie voor de AAW betaalt de werkgever en is gelijk voor ambtenaren en werknemers. Bij het begin van de AAW bedraagt ze 1,1% en zal tra 20 jaar ongeveer 8,8% beprageh. De bedrijfs verenigingen en de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD) voeren de AAW uit De WAiO-premie zai geleide lijk dalen, ongeveer met een half procent per jaa-r, maar verdwijnt nooit geheel, omdat de WAO de AAW gaat aan vullen. Na 20 j aar zal de WA- O-last voor tweederde worden gedekt door de AAW. De maatstaven voor de bepaling van de mate van arbeidsonge schiktheid in de AAW zijn overgenomen uit de WAO. Na 1 juli 1976 worden er wettelij ke maatregelen getroffen om de WAO aan te passen aan de nieuwe volksverzekering, die naar het model van de AOW AWW (weduwen- e.n wezen pensioen) en AKW (algemene kinderbijslagwet) is opgezet. Volgens staatssecretaris Mertens (sociale zaken) is de DARMSTADT (DPA) Bij Lampertheim in de Westduitse deelstaat Hessen zijn ongeveer 130 ton benzine in de Rijn terechtgekomen. Dit kwam doordat een met 1000 ton ben zine geladen Westduitse tan ker tegen de pijlers van een brug voer. Door de botsing ontstond een lek in een van de tamks van het schip. De Rijn was gedurende enkele uren voor het scheepvaartverkeer niet bevaarbaar. WEST HARTFORD (Connecticut) (AFP) Italianen en joden zijn gevoeliger voor pijn dan Ieren, aldus de conclusie van dr Matisyohu Weisenberg van het tandheelkundig instituut van üe universiteit van Connecticut in een boek, getiteld „Het beheersen van pijn". „Italiaanse en joodse patiënten klagen meer over pijn dan bij voorbeeld Ieren, die nie1 graag erkennen dat zij pijn iijden. Ook de „oude yankees", de protestanten van Britse afkomst, laten niet graag merken dat zij zich niet goed voelen", aldus dr. Weisenberg Het boek is gebaseerd op ervaringen met ziekenhuispatiënten in alle delen van de Verenigde Staten. Volgeng dr. Weisenberg blijken ook beter gesitueerden zich minder bezorgd te maken over pijn dan minder draagkrachtige personen. verdere stijging vain de collec tieve Lasten als gevolg van in voering van de AAW verant woord. Wel waarschuwde hij gisteren in een toelichting op het wetsontwerp, ervoor dat men- niet kan ontkomen aaj) j l^Jstën|^e^&irêndê,tmaatregéSei^ Jen doelmatiger töt/voering ea ïerwaardering van de bestaan de sociale verzekeringen. Daarop wordt in vele kringen hard gestudeerd, maar de op lossing, aldus de onderminister, vergt nog veel inspanningen. De kosten van de overheid, die voortvloeien uit de AWW, bedragen over 2 jaar 240 mil joen. in 1977 620 miljoen, in 1978 750 miljoen en ongeveer over 20 jaar anderhalf mil jard Tegelijk met de indiening van het wetsontwerp AAW hebben minister Boersma en staatssecretaris Mertens (soci ale zaken) advies aan de Soci aal-Economische Baad ge vraagd over het geven van recht op een uitkering uit de AAW aan gehuwde vrouwen, die kostwinners zijn van het gezin. Invoering van de ge huwde vrouwen, als kostwin ner in de AAW doorbreekt, aldii» staatssecretaris Mertens. de onderlinge verwevenheid van de volksverzekeringen, waardoor nrobtemen ontstaan voor de uitvoering van vevekerin gen. UTRECHT (ANP De Scheveningse huisarts dr. Bo ris Bouricius heeft gistermid dag per deurwaarder te horen gekregen dat zijn huis annex praktijk in Scheveningen zal worden verkocht, omdat hij weigert pensioenpremie te be talen aan de stichting Beroeps pensioenfondsen Huisartsen in Utrecht. Dokter Bouricius heeft prin cipiële en praktische bezwaren tegen het sinds enige tijd ver plichte huisartsenpensioen. Ook vindt hij dat de besluit vorming binnen de Landelijke Huisartsen Vereniging over dit pensioen niet democratisch tot stand is gekomen. In het ver leden heeft hij daar meerma len binnen en buiten de LHV blijk van gegeven. ..Ik denk dat ik tegen de deurwaarder niet. veel kan doen", aldus de heer Bourici us. „Ik heb momenteel het. geld niet om de premie to betalen. Door de verkoop van mijn huis, waarop nog gedeel telijk een hypotheek rust, ben ik gedwongen mijn praktijk eraan te geven. In dienstver band kan ik niet. want er zijn vrijwel geen huisartsen in dienstverband werkzaam. Op deze manier moet ik ophouden huisarts te zijn. Alleen omdat ik niet voor mijn pensioen wens te sparen op de manier van het verplichte pensioen fonds". Enkele van de bezwaren van dokter Bouricius tegen het pensioenfonds zijn, dat hij een zelfde bedrag als alle andere huisartsen als premie moet be talen maar later minder pensi oen krijgt uitgekeerd, omdat hij minder dienstjaren heeft. De oorzaak is dat hij op latere leeftijd dan gewoonlijk als huisarts een praktijk is begon nen. „In dit systeem moeten de zwakken voor de sterken betalen", vindt hij. De heer J. M. G. Hoes, di recteur van de „Stichting Pen sioenfonds voor Huisartsen'' (zoals het fonds officieel heet), zei dat beslag op de woning van dr Bouricius is gelegd „nu alle andere midde len hebben gefaald". De heer Bouricius is volgens de heer Hoes de eerste huis arts tegen wie, om de premie te kunnen innen, dergelijke vergaande maatregelen zijn genomen. Voorzover de heer Hoes bekend, is er nog een andere huisarts die ook perti nent weigert. Met deze arts, toevallig ook afkomstig uit Den Haag, is nog overleg gaande Over het artsenpensi oen is onlangs weer beroering ontstaan door een wetsvoorstel de aftrekbaarheid van de pre mie voor de belasting te wijzi gen. De artsen zijn hier woe dend over., zoals uit recente vergaderingen van de huisart- senvereniging is gebleken. Aangezien we uit ons i vertrouwde hoekje m**, komen om maar liefst op voorpagina kond te doen iets dat op de volgende ps, staat (leest u die ook belangrijk, hoewel) voeler, ons wat ontheemd eijerj We hebben wel eens eej terview gehad Op een anj pagina, we zijn nog wel één keer buiten onze getreden, maar daar houdt mee op- Vandaar: ontheemd. dus wat licht m liet hoofd Wat stelt nu dat hele en-nieuw eigenlijk voor? gedoe vannacht om kis twaalf is je reinste boert] drog: we maken elkaar dat we ergens een punt ati zetten en opnieuw begin aan een nieuw hoofdstuk (haha) ons levensver:. Nou, geloof het maar niet, hoor kinderen. De meesten onzer rfm verder dan hun new, staan een jaar, lang is, niet telkens over ons lult ven na te hoeven denken perken we one op dete steeds tot een jaar tznipk ken en een jaar vooruit rit» ïk geloof dat de enige r> waarom we oud-en-niew sinds eeuwen van 31 decern op 1 januari doen, en bijvoorbeeld van 31 maart 1 fepril (nieuwe lente nieuw leven en zo) Is dat midden in de winter gew wat te feesten moeten hek om door die donkere en kot hap somberheid heen te men. Mid,wlnterfeesten zijn al oud als de wereld en gewoon daarom. Dat is de tl ge verklaring voor die daad aan feesten: Sinterktt Kerstmis, Nieuwjaar, camt we moeten die winter zien te komen- Gisteren gezien: een vin Wlilde ganzen hoog in de 1» ln y-vorrs' naar het rul wéejgenqi* ledereen is due waarschuwd. Toch een prettige ai dag en verder. Er stent genoeg in dit dagblad van PARIJS (AFP) Parijse flat van de kaanse landschapsatchilj Jacques Carrier zijn 47 derijen met een gezamenii| waarde van tenminste 5 joen frank (een kleine miljoen gulden) gestolen. Onder de verdwenen derijen bevinden zich van de Franse meesters so, Corot, Gauguin, Dirfï. don, Toulouse Lautrec, M mier en Duaoyer de Segoffl De politie verdenkt een iT- man die bevriend was n»t1 familie Carrier- WASHIN GHTON (UPI) De Amerikaanse National Highway Traffic Safety Ad ministration, bezorgd omdat alcohol een rol speelt bij de helft '°an de ongelukken op de Amerikaanse -snelwegen, heeft ee. advertentie voorbe reid waarin vrienden en ver wanten drastische maatrege len worden aanbevolen om mensen van de weg te hou den die een borreltje op heb ben. Onder de tips die in de ad- rtentie gegeven worden aan gastheren en gastvrou wen. zijn: geef altijd voedsel bij alcohol. Verstrek de drank per maatje. Geef een uur voor het einde van het avondje geen drank meer, maar koffie en hapjes. Heeft één van de gasten overmatig gedronken, dan zijn er zes dingen die de gastheer of gastvrouw moet doen: breng hem ta uw weg. üij kan later temp-l men om de zijne op te W® Biedt hem logies vow nacht aan, Vervelend schien, maar het kan redden Neem zijn autosJeo-8 teltjes weg als hij absol»» zelf wil rijden. Dit 01 drastisch zijn, maar men iemand die teveel gedrou»' heeft, eenvoudig niet WJgj het stuur laten gaan ®,teJ Desnoods moet u hem fysiek geweld vastheb"* Bel een taxi om hem nv huis te brengen. Betaal" voo? de rit. Faalt alles, 6™ dan de politie, dit k* agressief, maar niets wjj I achterwege worden ge" I om iemand die er gehad heeft van de weg houden. De advertentie besluit «J „Een probleemdrinker s®), het stuur is uw probleem Vooraf dit: gelj niet te letten op rode bloosbioc. Ik lijk opgezadeld met van enige zakelijks lingen omtrent mijn plaats ia de zulks brengt mij in beid. Temeer schc richt ik mij ditm aangezien Ik ook word u aan het we ten, waar ik mij al en dag tot taak zie aan het denken te dan nog iets. Ik ca schriftuur no nit mijn boekje dan mijn hoekje en niet lekker. Last va jesgeest, «tuit n spi ken. En daar zit zit hst liefst in k daar rechts bovena pagina, «9 spreekstoeltje. Op ficale kansel sta graag de schare tot ken. Pat doen noeg. DEN HAAG (ANI delegatie, die begin bezoek aan Indonesië tieke gevangenen in 1 gepubliceerde verslag Grote zorg is er ovet: De. trage voortgang berechting van de A-g< nen (2.000 personen, v bewezen wordt geacht rechtstreeks, als leiders voerders, betrokken wa de gebeurtenissen van tember 1965. In 800 vond berechting plaats). Het achterwege van een normale pro ie gén de gevangenen groep (27.000 persone wie 10.W9 naar het eils ru zijn overgebracht elders in gevangenisse blijven. Tegen hen sterke aanwijzingen dat zij een soortgelijke de A-gevangenen hebt speeld). De onzekerheid m trekking tot het lot var de C-groep behorende nen (veis honderddu die vrijgelaten zijn c namen geregistreerd w De zaak van de p gevangenen in lndonesi dus het verslag, in vers de gesprekken met ai ten en individuele vaak uitvoerig aan gekomen. Near aanleid de verstrekte geigevenj de delegatie in kritisi vragen. Bij de gesprekken politieke gevangenen van Indonesische zijde opnieuw de nadruk ge drie belangrijke uitga ten voor het regering AMSTEKDA M (AN H «t Amsterdams e stu weekblad Propria Cur< op zaterdag 18 januari jarig bestaan met een lustrumnummer. Het dragen bevatten van t me» resma, BemaH HoUrnp. van Keulen, Phil Bloo Scheepmaker. Guus 1 Kees van Kooten, Pie Gerrit Komrij, Karei Reve, Gerard Reve. Duyns en W.F. Hermans Zaterdag 18 januar bet weekblad in het café ,,D» Engelbewaar Amsterdam sen rscep genodigden.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 8