n 55 u mÊmm land ii oorlopig uitgeschakeld RUGBLESSURE VELT HANO VAN HELDEN NEDERLAAG VOOR BABA SY S larm W iersma steviger aan de leiding Gadocha naar Nantes Amerikaanse zwemsport overwint DDR-compIex DUEL KANS FISCHER-KARPOW: PRAKTISCH NIHIL e van Zeg Van der S erren Lotto en toto I Zaterdag 28 december 1974 ïïm sport HERMANS an-sh«wg§b die tijd veel geld IK n winkel pandje vooi. cocht toen ik de zaak ing er f70.000.-voor eerste zesdaagse iri vam ik thuis en kocht euwe Chevrolet Dat nu zelfs nog niet veel Vliet is nu nog he- het wielrennen. Hij lestuurslid van dc let het fungeren als lipe van de nationale naar de wereld happen of Ol.vmpi- n, is hij na Münehen idat de zaak dat werk «estond. Over zijn ar- zaak zegt Arie van is heel anders. Als ik i zou ik zo weer wiel en zijn. Maar dan zou op de weg proberen, is het nu te verdie- IIEIN GROOTHL'IS 22 (Van onze sportredactie) INZELL Leen Pfrom- I nier. coach van de Neder- I landse herenkernploeg zal het voorlopig zonder zqn „vedette" Hans van Helden I moeten doen. De Nederland se schaatser is namelijk ge veld door een hardnekkige rugblessure, die hij opliep tijdens wedstrijden in Go thenburg. Pfrommer, die tweede kerstdag naar het Zuidduitse Inzeil afreisde, waar hij met de allrounders I en de sprinters in trainings- np zal blijven tot vlak I voor de Nederlandse kampi oenschappen 11 en 12 janu ari, gaf Van Helden namelijk het advies om zich te laten onderzoeken door de Rotter, iamse sportarts Lap. Hans van Helden, die reeds voor de andere leden van de kernploeg naar Inzeil was ge trokken om zichzelf nog eens extra voor te bereiden op de grote toernooien die voor de deur staan kreeg namelijk plotseling last van zijn rug. Na telefonisch overleg met Pfrommer besloot Van Helden tweede kerstdag terug te ke ren naar Nederland. Gisteren wera hij in Rotterdam onder zocht door dokter Lap, die overigens geen mededelingen mocht doen van de Koninklij ke Nederlandse Schaatsbond. KNSB-directeur Comello wist gisteravond ook nog van niets, vandaar dat verwacht wordt dat vandaag het resultaat van het onderzoek officieel bekend wordt gemaakt Bekend is in leder geval wél, dat Hans van Helden, die leeft in een caravan in Oran jewoud vlak bij Heerenveen, reede lang last had van zijn ruig. Leen Pfrommer, die lo geert in Hotel Weber te Inzeil: „Het was een sluimerende blessure die ineens veel erger is geworden Hans haid wel eens gezegd diat het hern irri teerde, maair hij kon zijn trai ningsprogramma gewoon af werken, Maar toen hij mij vertelde dat het erger werd, hela ik hem gezegd, dat er op diat moment ingegrepen moest worden door een dokter en dat ilk het risico niet durfde te nemen om met hem dioor te gaan zonder dat hij goed was onderzocht. Vandaar dat Hans tweede kerstdag naar Neder land is teruggegaan, terwijl wij op diezelfde dag arriveer den. Want het was de af spraak, diat hij ziidh hier weer bij de kernploeg zou voe gen". Voor Leen Pfrommer bete kent het voorlopig wegvallen van Hans van Helden een enorme tegenvaller. „Van Hel den was een van de besten, zo niet de beste van dit mo ment", aldus Pfrommer, die in Inzeil naast de sprinters nu met de volgende allrounders verblijft: Jan Derksen, Klaas Vriend, Piet Kleine, de nieuw komers Daan Gornpon en Pe ter van der Kant en in minde re mate, Jan Bazen. Pfrommer: ..Het wegvallen van Van Heiden is vooral schadelijk voor de concurren tie binnnen de kernploeg. Ze ker nu we maar met Vier mensen n-aar de internationale toernooien mogen. Met een Hairm Kuipers, die in Neder land voor zichzelf traint, blij ven er nog maar weimig con currenten over". Waarmee Pfrommer in feite wil zeggen, dat het te verwachten is dat mocht van Helden inderdaad voor lange tijd zijn uitgescha keld het bijna zeker is dat de ploeg voor het Europees en het wereldkampioenschap zal bestaan uit Jan Derksen. Piet Kleine, Klaas Vriend en Harm Kuipers. De laatste zal zich dan wel tijdens de Ne derlandse titelstrijd bij de eerste drie moeten rijden, om- Sini?#biia Hans van Helden: voorlopig door rugblessure niet meer op de schaats. dat Leen Pfrommer er altijd van uitgaat dat een vijfde plaats van een kernploeglid hoiger moet worden aangesla gen dan een vierde plaats van een schaatser die zich indivi dueel heeft voorbereid op het seizoen. Mocht echter vandiaag Wijken diat de blessure van Van Hélden meevalt dan zal hij in Assen voor vuurwerk kunnen zorgen. Pfrommer: „Voor mij is Hans op het Ogenblik de sterkste.-..." Gistermiddag werden er op de „wonderpiste" van Inzeil trouwens door de kernploeg onderlinge wedstrijden op de 500 meter gereden. De uitslag is: l.Eppie Bleeker 40.53 sec, 2. Jan Bazen 40.70 sec, 3. Jos Valentijn 40.79, 4. Johnny Olof 41.14 sec, 5. Klaas Vriend 42.26 sec, 6. Jan Derksen 42.89 sec, 7- Peter van der Kant 43.04 sec, 8. Piet Kleine 43.82 sec, 9. Daan Gompen 43.80 sec. ROB VAN DEURSEN AMSTERDAM (ANP) In de achtste ronde van het internationale Suikerdamtoer- aooi heeft Harm Wiersma zijn eerste plaats verstevigd. Zjjn voorsprong op Koeperntan bedraagt nu twee punten. Zelf won hij in uitstekende stijl van Hisard, terwijl Baba Sy vrij onverwacht moest buigen voor Smith. Hij zakte hierdoor naar een gedeelde derde plaats met Tsjegolev. Koeperman nam de tweede positie over door een knappe zege op Clerc. Wiersma dwong Hisard scherp in de aanval te gaan, waardoor de Fries een goede om singelingsactie kon toepassen. Het klopte niet helemaal met het achterland van de Frans man en de aanvoerlijnen vertoonden gebreken, Wiersma dreigde geforceerd een schijf te 'aan winnen en vermeed heel tactisch Hisard de weg naar een goede verdediging. In deze fase van de strijd heeft de Nederlandse kampioen enorm veel gezien en vooral de combinaties, die hij voor Hisard zag bevestigen zijn grote klasse. In een vrijwel verloren stand overzag Hisard een lichte combinatie, die Wiersma schijfwinst opleverde. Het res terende eindspel werkte hjj feilloos af. GRONINGEN (ANP) ln oe finaie-poule in net toernooi °m net nuropese jeustUtampi- oenscnap scnaken in Gronm- Een won Paul van der Sterren Psieren zijn eerste partij van 'ehuda Griiiieiü. Eeo loutiei in!1026" coul!)'natie bij de ™ste zet werd de Israëliër, me aanvankelijk gunstiger stond, noodlottig. Winst was er tok voor de Brit John Nuim, e "ij gemakkelijk het punt veroverde op de Westduitser mdzielny. Verder won de zwitser Walter Bichsel ietwat verrassend van de Zweed Lars Ake Schneider. De Zweed ge- onukte teveel bedenktijd en overschreed op de 39e zet de Koeperman had een lichte druk in het centrum en Clerc trachte doormiddel van een klassiek spelgenre dit op te heffen. De Rus creeërde op knappe wijze een positie, waarin Clerc met een achter gebleven stuk bleef zitten en dat nog in een tempo-nadelige stand voor hem. Bij de over- gaug naar het eindspel moest Clerc stukken offeren en hoe wel hij nog lang stand hield bleek de overmacht toch te groot. Tsjegolev klom fraai naar de derde plaats door een zege op Drost, die in het late middenspel in een klassieke positie een fout maakte. De Rus kreeg een eindspel met een stuk meer, dat hij knap tot winst bracht. In de meestergreep boekte Bronstrimig na vijf overwinnin gen een onverwachte neder laag. De Leidenaar voerde een combinatie uit, die niet bleek op te gaan. In de strijd om de wereldtitel bij de jeugd is de spanning te snijden. Jansen moest een punt afstaan aan laatste man Bronshtein en zag hierdoor Robillard en Boezins- ky naast zich op de eerste plaats verschijnen. Direkt ge volgd door Hofstee, die een punt minder heeft. Bij de da- WARSCHAU (AP) Ro- tort Gadocha, een van de ster- van. ',e' Poolse nationale uil tijdens het wereldkam- P'Wnschap van 1974, zal in "15 voor het Franse FC Nan tes spelen, zo is in sportkrin- op de baan. 0 reel meer te Een in Warschau vernomen. fe-der heeft de Westduitse Bayern Münehen gepro- Gadocha aan te trekken, tiaar 'n verband met de bepa- gen van de Poolse voet.bal- nd kon de transfer niet torgaan. Op grond van een "epaing die na het WK van werd ingevoerd, moest e ie transfer van spelers an let Poolse national! elftal AA-h.f worder> tot 1975 Officials van de FC Nantes die eerder deze maand een bezoek aan Warschau brach ten, hebben gezegd te hopen dat Gadocha al op 10 januari voor hun club kan uitkomen als Nantes tegen St.-Etienne speelt. De Poolse voetbalbond zou met de transfer hebben ingestemd, maar het Poolse ministerie voor sportzaken moet er nog zijn fiat aan ven. De 28-jarige Gadocha staat onder contract bij de Poolse Club Legia Warschau. Hij zou zich voor een periode van 31& laar bij Nantes verbinden. Een bedrag voor de transfer is niet bekend gemaakt Volgens het Franse -onsulaat in Warschau is reeds een visum voor Gado cha aangevraagd. mes leidt Miihailovskaja met een punt voorsprong op de Nederlandse deelneemsters Nieuwenhuizen en Graas. Voor vandaag staan de belangrijke partijen Nieuwenhuizen - Mi- hailovskaja en Graas - Spass- kaja op het programma. De uitslagen van de gisteren voor het Suikerdamtoernooi gespeelde partijen zijn: Grootmeestergroep (achtste ronde): Tsjegolev (Rus) Drost (Ned) 20, Hermelink (Ned) - Rabatei (Fra) 20, Hisard (Fra) - Wiersma (Ned) 02, Bassirou Ba (Sen) - Gantwarg (Ruis) 11, Baba Sy (Sen) - Smith (Ame) 02 Clerc (Ned) - Koeper man (Rus 02. De stand is: 1. Wiersma 13, 2. Koeperman 11, 3. Baba Sy 10, 4 Tsjegolev 10, 5. Smith 9, 6. Hermelink 8, 7. Bassirou Ba, Clerc en Gantwarg 7, 10. Drost en Hisard 5, 12. Rabatel 4. Meestergreep (zesde ronde): Aliar (Ned) - Varkevisser (Ned) 11, Kane (Sen) - Van Bronstring (Ned) - Scholten (Ned) 02, Dubois (Fra) - Nimbi (Fra) 20, Lepsic (Joe) - Gregoire (Bel) 02. De stand is: 1. Bronstring 10, 2 Varkevisser 9, 3. Dubois en Scholten 8, 5. Kane 7. 6. Aliard 6, 7. Gregoire en Nimbi 5, 9. Van der Meerendonck 2, 10. Lepsic 0. Jeugdgroep (zevende ron de): Letei (Sur) - Hofstee (Ned) 02, Martens (Bel) - Boezinsky (Rus) 02, Jansen (Ned) - Bronshtein (Isr) 11, Stanek (Tsj) - Robillard (Hai) 02, Ahel (Joe) - Jou- vert (Fra) 0—2. De stand is: 1. Robillard, 3oezinsky en Jansen 11 pun ten. 4. Hofstee 10, 5. Jouvert P 6 Leter 7, 7. Stanek 4, 8. Martens 3, 9 Bronshtein en Ahei 2. Damesgroep (achtste ronde): Spasskaja (Rus) - Mihailovs- kaja (Rus) 11, Nieuwenhui zen (Ned) - Graas (Ned) 1 1. Barras (Fra) - Munitz (Isr) 20. Claes (Bell - Nizic (Joe) 0—2 De stand is: 1 MUiailovska- ja 13 punten, 2 Graas en Nieuwehuizen 12. 4 Spaisskaja 10, 5. Barras 9. 6. Claes en Munifc 3, 8. Nizic 2. De Senegalees Baba Sy, die gisteren een nederlaag leed in het Suikerdamtoernooi. DUSSELDORP (SID) De Amerikaanse zwemwe- reld heeft orde op zaken gesteld. Met een inzet, die uniek is te noemen in de aan hoogtepunten bepaald niet arme geschiedenis van het Amerikaanse zwem men, heeft Amerika de plaats als 's werelds leiden de zwemnatie 1974 aan Oost-Duitsland ontnomen. „De klap van Belgrado is daarmee uitgewist", meent de Amerikaanse chef-trai ner Flip Darr na de over winning met 198145 in de „landenwedstrijd van de giganten" tegen Oost- Duitsland. „Dat wjj aan kracht zouden hebben in geboet, is eens te meer een fabeltje van de internatio nale pers gebleken Een feit is echter dat de Verenigde Staten bij het eer ste wereldkampioenschap zwemmen in Belgrado slechts elf van de 29 onder delen wonnen en Oost-Duits land twaalf. Evenzeer een feit is, dat de Amerikaanse „glrls" door de „madchen" gedeclasseerd werden. De situaitie van 1.974 biedt het volgende beeld: in de wereldranglijsten neemt Amerika zeventiemmaal de eerste plaiats in, Oost-Duits land elf. Voor de „rest van de wereld" blijft een eerste plaats over voor de Hongaar Andras Hargitay (40'0 meter wisselslag) en een gedeelde eerste plaats voor de Brit David Wilkie (200 meter wisselslag) samen met Steve Furniss. Wat is in principiële zin in de Amerikaanse zwemsport sinds de ontnuchtering van Belgrado veranderd?. Weinig, zoals de Nederlandse bonds coach Bert sitters onlangs constateerde bij de grote trainersbijeenkomst in Las Vegas. Toen de Amerikaanse ster-trainers als Peter Da- la.nd en James Counsilman Belgrado verlieten, waren ze radeloos. „Het DDR-wonder" scheen hun bevattings<ve-mo- gen te boven te gaan. Diep gaande veranderingen in het systeem of de training kon- aer. echter vanzelfsprekend binnen een jaar nauwelijks worden doorgevoerd. De voorsprong in wetenschappe lijke begeleiding van Oost- Duitsland was een feit, waarmee men voorlopig moest lenen te leven. De Amerikanen mobiliseerden eenvoudig de krachten van hun onuitputtelijk reservoir aan zwemmers en zwemsters. 1 260 deelnemers meldden zich aan bij de nationale kampioenschappen in Con cord met in totaal 2.133 starts. De strijd tegen de scherpe limieten was nog nooit eerder door zo-velen ge wonnen. Bii de massa kwam ook nog de klasse. Bii de iongens bleven 67 van de 69 vrije slagzwemmers op de 200 me ter binnen de twee minuten, Zes zwemmens doorbraken de barrière van vier minuten op de 400 meter vrije slag (bij de tegelijkertijd in We nen gehouden Europese kam pioenschappen werd de Rus Alexander Satnsonov titel houder in een tijd, die hem in Concord slechts de twaalf de plaats zou hebben opgele verd). Van de 79 aangetre den vlindeTslagzwemmers bleef er slechts één boven de minuut steken. 147 meisjes meldden zich voor de 100 meter vlinderslag een zwom er boven de 1.10.0. 23 meisjes bleven op de 200 roeter wisselslag onder de 2.28 en op de 200 meter wis selslag gingen zelfs 139 zwemsters van start. Zelfs de ■grote winnaar bij de Europe se kampioenschappen, de 18- jarige Westduitser Peter Nooke, werd dit seizoen zo wel op de 100 als de 200 meter vrije slag door drie Amerikanen overtroffen. Het zijn aantallen diie voor zich zelf spreken. Over Mark Spitz wordt in de Verenigde Staten weinig meer gespro ken, hoewel drie van de vier individuele records, die hij bij de Spelen van Münc-hen vestigde, nog overeind staan. De consternatie uit de da gen van Belgrado heeft plaats moeten maken voor de „ingebakken" wil van de Amerikaanse zwemmer om te winnen. Ieder, die zich in Concord voor de landenwed strijd kwalificeerde, moest letterlijk „op de vlag' 'de eed zweren. De meisjes de „achillespees" van de Ameri kanen in vergelijking met Oost-Duitsland kregen van hun trainers steeds maar weer opnieuw te horen hoe goed ze eigenlijk wel waren. De Jongens, overtuigd van hun superioriteit kregen als belangrijkste opdracht de meisjes in de ploeg voor en tijdens de wedstrijd moreel te steunen. Met succes: neemt men de resultaten van het wereld kampioenschap in Belgrado ais uitgangspunt, dan zouden de Amerikaanse meisjes in Concord met 6698 hebben verloren. Ter plaatse bedroeg het verschil slechts vijf pun ten. De naar het scheen on aantastbare positie van de DDR-meisjes was na een jaar allerminst onaantastbaar. Zelfs wereldrecordhoudsters a's Kornelia Ender en Rose marie Kother zijn niet bij voorbaat zeker van de titel txij de wereldkampioenschap pen van 1975 in de Colombi aanse plaats Cali. 1974 was het belangrijkste jaar van de Amerikaanse zwemsport na de twee-de we reldoorlog. Sinds 1949, toen de Japanners met hun „vlie gende vis" Furu'hashi in Los Angelos op bezoek waTen, kan men zich in Amerika niet meer herinneren diat de belangstelling voor de zwem sport ooit groter is geweest dan nu. John Nabers' over winning op de ..onverslaan bare" Roland Matthes wordt gezien als een mijlpaa-l in de Amerikaanse sportgeschiede nis.... (ADVERTENTIE) „pees veral verkrijgbaar MANILLA (AP) De kans dat volgend jaar een match om de wereldtitel schaken zal plaatsvinden tussen wereld kampioen Robert J „Bobby" Fischer en zijn uitdager, de Sovjet-grootmees'er Anatoly Karpow, „is op het ogenblik praktisch nihil", zo heeft een functionaris van de wereld schaakbond (FIDE) verklaard. „Het ziet er naar uit dat het WK van volgend jaar niet wordt gehouden, als Fischer en de FIDE het niet eens kun nen worden over de regels en de oepalingen voor de titel- match" zo verklaarde Ploren- cio Campomanes, de vice-pre- sident van de FIDE, op een persconferentie in Manilla Campomanes. die aanvoer der was van het Philippijnse eam op de onlangs afgelopen Aziatische schaakkampioen schappen in Penamg, Maleisië, zei dat hij tijdens een verga dering van het FIDE-bu-rau in Penang had voorgesteld een opiniepeiling over deze kwes tie te houden onder de leden van de internationale schaak bond „Jammer genoeg werd mijn voorstel met 5 tegen 4 stemmen afgewezen door het negen leden tellende FIDE-bu- reaiu", aldius Campomanes. Daarom, zo voegde hij eraan toe, was Japan met het voor stel gekomen om in maart van het volgend jaiair een speciale vergadering van de FIDE-le- den bijeen te roepen op een nog nader vast te stellen plaats. „Alis voor deze kwestie geen oplossing kan worden ge vonden". zei Campomanes. „is het doorgaan van de match Fischer-Ka-rpow zo goed alle uitgesloten". Campomanes verklaarde dat de eisen die Fischer in ver band met het WK heeft ge steld onverenigbaar zijn met de officiële reglementen van de FIDE. Fischer wenst dat de match om d-e wereldtitel over een onbeperkt aantal partijen wordt gespeeld, waarbij de bepaling geldt, dat de-gene die het eerst het aantal van tien winstpartijen bereikt, winnaar van die match wordt- Wordt een stand van 99 bereikt, dian vindt Fischer dat hij de titel moet behouden, terwijl de match dan als remise wordt, beschouwd en het prijzengeld gelijkelijk verdeeld wordt. Campomanes zei dat Fischer hem had benaderd en had ia- ten weten bereid te zijn een onderhoud te hebben met dr. Max Euwe. de Nederlandse voorzitter van de FIDE of met Karpow, om de kwestie te be spreken. De FIDE heeft voor gesteld de match orn het WK uit 34 partijen te laten be staan, waarbij eveneens de be paling moet gelden dat de spe ler die het eerst het aiantal van tien winstpartijen bereikt, winnaar van de match wordt. Volgens de regels die het FI- DE-congres in Nice eerder dit jaar goedkeurde, zal Fischer zijn titel behouden als de match eindigt in een 1010- gelijk spel. In scbakerskringen in Ma nilla gaat op het ogenblik het gerucht dat Campomanes al re gelingen heeft getroffen voor de komst van Fischer en Euwe naar Manilla, zodat de kwestie diaar besproken kan worden. De vice-president van de FI DE weigerde echter common taan- te leveren op deze ge ruchten- FIDE-functionarissen hadden al eerder liaten weten diat Kar pow automatisch de nieuwe wereldkampioen wordt als Fi scher weigert zijn titel op de voorwaarden van die wereld schaakbond te verdedigen. DEN HAAG (ANP) Uit slag vain lotto en toto van 22 december. Lotto: aantail deel nemers 1.079.498. Inleg f 4.061.014. Prijzerabedrag f 1.926.981. Ie prijs: 3 winnaars, die elk bruto f 225.047,- ont vangen. 2e prijs: 6 winnaars, die elk bruto f 32.149,- ont vangen. 3e priijs: 520 winnaars, die elk f 556,- ontvangen. 4e prijs: 14.580 winnaars, die elk f 27,- ontvangen. 5e prijs: 13.067 winnaars, die elk f 27- ontvangen. Om te voorkomen, dat het geringere aantal winnaars van de 5e prijs een hogere uitkering zouden ontvangen dan die winnaars van de 4e prijs worden ingevolge artikel 18, sub 4 van het reglement de aantallen winnaars en de be schikbare bedragen voor de 4e en 5e prijs te samen geteld waardoor aan iedere winnaar in die beide prijsklassen een gelijk bedrag wordt uitge keerd. Toto: aantal deelnemers 303,872. Inleg f 851.014,-. Prij- zenbedraig f 404.231,-. Ie prijs: 1 winnaars, die bruto f 161.692,- ontvangt. 2e prijs: 99 winnaars, die Ik bruto f 1.020,- ontvaneen. 3e prijs: 1.855 win naars, die el-k f 76,- ontvan gen. -

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 21