Trouwcircus in het Mauritshuis neme... AARDGAS OP 1 JANUARI 5% DUURDER Veldslag tussen politie en Zuid-Molukkers Eenenveertig kompels om het leven gekomen Vandaag li rm. Zuidvruchten Ford en Giscard zouden het eens zijn over verdeling van de vliegtuigmarkt Regen en wind in weekend Mirage voor Belgen, Amerikaans toestel voor Nederland, Denemarken en Noorwegen Tragische taferelen Geen hoop Veiligheid HERMANS *ne-man-sh«w CHLOORGAS ONTSNAPT TWEE DODEN Voor Indonesische ambassade Minstens half ONVERWACHT miljoen schade in Vredespaleis BRANDEN V DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx gooldredacteurL. Leijendekker Redactie- en administratie-adres Kieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Abonnementsprijs j 24,70 per kwartaal; 8,35 per maand. losse nummers 45 cent. gironummer ^14111 tn.v Uitgeversmaatschappij De Stem B V. Reigerstraat 16, Breda. VRUE ZEEUW ZATERDAG 28 DECEMBER 1974 27e jaargang No. 7548 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. MIJNRAMP IN FRANKRIJK ZWAAR BEWOLKT MET REGENBUIEN Aan de kust stormachtige Zuidwester. Maximumtemperatuur tien graden. STAD EN STREEK Duurder vuurwerk in trek. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Sophie geeft 't nog niet op. Pagina 6 Regime van Saigon in de tang Pagina 7 frankrijk profiteert var. wapenhandel. Pagina 11 SPORT Wielrenner Arie van Vliet: „Vroeger viel ei meer te verdienen". Pagina 20 Schaatser Hans van Helden uitgeschakeld. Pagina 21 Voetballer Verschueren: „Nederlanders zijn nuchterder". Pagina 22 VRIJ-UIT Emancipatie, hoog dravend of huisbakken- Werkloosheid, de nagel aan Den Uyls gouverne mentele doodkist. Het dolle jaar 1974 onder Behrendts stift. Het volgend jaar wordt monumentaal. Pieker-Poker. (Van onze correspondent) PARIJS Eenenveertig mijnwerkers zijn gistermorgen omgekomen als gevolg van een explosie in een mijn te Lievin in het Noordfranse kolenbekken. Zes zwaargewonden konden naar ziekenhuizen overge bracht worden. De ontploffing deed zich rond halfzeven voor, de dag- ploeg was net op 710 meter diepte in de schacht nummer 3 met het werk begonnen toen de ontploffing zich voordeed. Deze, die een ontbranding van kolengruis was werd vermoe delijk veroorzaakt door eeD eerste ontploffing van een mindere hoeveelheid mijngas. Al de slachtoffers vertoonden ernstige brandwonden. De red dingswerkzaamheden werden aanzienlijk bemoeilijkt door de instortingen Kort nadat de alarmsirenes in de grauwe wintermorgen begonnen te loeien speelde zich voor de hoge ijzeren in- gangshekken van de mijn het traditionele tragische tafereel af van inderhaast per fiets of brommer toegesnelde moeders, vrouwen en kinderen van mijnwerkers die hoopten nieuws te krijgen. Huiverend in de morgenkou met een soms inderhaast over de schouders geworpen omslag doek probeerden zij van naar hoven komende reddingsman schappen bijzonderheden te vernemen. Het dodencijfer van 41 moet als definitief beschouwd wor den en de directie van de mijn verklaarde dat er geen hoop meer was overlevenden in de schacht te vinden. De ramp van vrijdag is de ern stigste die zich in een Franse mijn heeft voorgedaan sedert de bekende ramp van 1906 in Courrières. 1171 mijnwerkers kwamen toen om als gevolg van eveneens een kolengrui- ontbranding. Twee overleven den werden verschillende we ken later tussen het ingestorte gesteente gevonden. DE lezers van het Westduitse programmablad „Bild und Funk" hebben de Nederlander Rudi Carell tot de beste spel leider in het afgelopen jaar uitgeroepen. DE Noord ie rse politie heeft de dood gemeld van de 34-jarige Anthony Morgan, een vader van drie kinderen die in okto- ber schotwonden opliep tij dens een beschieting van een bouwterrein in Belfast. (ADVERTENTIE) TMN HERMANS *ne-man-sh«w De getroffen mijn ligt bij het 30000 inwoners tellende mijnstadje Lievin onder de rook van de stad Lens. De plaats van de ramp is bezocht door minister van Industrie Michel Oma.no en de staatsse cretaris voor Buitenlandse Handel Norbert Segard, afge vaardigde van het departe ment waarin het kolenbekken liigt. De federatie van mijnwer kersbonden in Frankrijk, CFDT, heeft in een communi qué verklaard dat de regering en de algemene directie van het Franse kolenmijnwezen, het niet moeten laten bij vage voornemensverklaringen, maar dat zij de financiële en techni sche middelen ter beschikking moeten stellen om de veilig heid in de mijnen te vergro ten. DE Verenigde Arabische Emi raten hebben vrijdag bekend gemaakt volgende maand on derhandelingen te zullen be ginnen over de volledige over name van de westerse olie maatschappijen (ADVERTENTIE) Nu TE KOOP! 2 elpees van de 9elijknamige t.v.-sHow 'n feestelijk album, overal verkrijgbaar fEMA (SSÏL I-NNiD^R^F'Qok op minicassette ...wat roten op z'n zang als het een gezellig avondje moet worden. TiqJ.: Noten kraken meteen glas rode wijn of - het toppunt! - rode port. Heerlijke smaak-combinatie! Hp_2; Snelle hazelnootkoekjes: Boter romig roeren, wat citroenrasp en suiker erbij en fijngehakte hazelnoten. Op biscuitjes strijken en versieren met een hazelnoot. Tip_3: Smulpapen kunnen een boekje met de nieuwste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). JÊ Gedroogde^, (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Het fraai gerestaureerde stadhuis van Willemstad, het Mauritshuis. heeft gisteren een compleet circusgezelschap binnen zijn muren ontvangen. Drie jonge olifanten van het Duitse circus Barum, dat momenteel in Rot terdam verblijft, vormden de entourage van het huwelijks feest van Bert Sneep en Ineke van der Sar. De eircusstunt was een idee van vader J. Sneep, die iets speciaals wilde doen bij het huwelijk van zijn derde zoon, die evenals hijzelf een grool kenner en liefhebber isv an de zogenaamde dikbilkoeien. Vader Sneep had eigenlijk trekossen uit het buitenland willen halen, maar dat plan netje faalde, omdat de grens in verband met het heersende mond en klauwzeer zeer dicht zit. Daarom werden het ten slotte olifanten, drie stuks van twee, drie en nog eens drie jaar jong. In ieder geval nog zo jong en zo klein, dat de dieren zonder moeite het Mauritshuis binnen konden. De hal van liet stad huis stonk binnen de kortste keren naar een circusstal, om dat de olifanten hun stoffelij ke en vochtige behoeften on gedwongen de vrije loop lie ten. Willemstads burgemees ter J. Reinders die het hele tafereel met gemengde gevoe lens gadesloeg, maar er toch wel de humor van inzag, moest op gegeven moment zelfs wegspringen om bet spetterende darmgeweld van de dieren te ontwijken. Een bijzonderheid nog: Va der Sneep voltrok het huwe lijk zelf. Hij is onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand en trouwde zijn derde zoon. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Bij het grote depressieverkeer boven de oce aan houden regen en wind ook boven ons land voorrang, dit als gevolg van een zeer krach tige westelijke stroming, zowel op lager als op hoger niveau. Dit systeem'wordt in stand ge houden door hoge druk boven Spanje en de Middellandse Zee, waar vrijwel al maanden geen regen valt en het weer over wegend zonnig is, met aange name temperaturen. Ook gis termiddag in het zuiden van Spanje nog 18 a 19 graden. Op IJsland, in Lapland en in Rusland wordt wat lichte tot matige vorst gemeten. In het Alpengebied is de zachte lucht ook doorgedrongen, hetgeen hier en daar bij de winter sportcentra wat regenval ver oorzaakt. Het weekend en wellicht ook de jaarwisseling zal bij ons on bestendig, met een boven nor male temperatuur blijven. Op tal van plaatsen, ook in Zuid west-Nederland, is inmiddels de 100 millimeter neerslag in deze maand al weer overschre den, tegen normaal ruim 60 millimeter. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De aangekondigde verhoging van de aardgasprijs gaat 1 januari aanstaande in. MALAGA (AP) Tijdens het laden is vrijdag uit een schip gelegen in de haven van Malaga chloorgas ontsnapt en volgens officiële berichten heeft dit twee mensen het le ven gekost. Zeker 85 mensen moesten naar het ziekenhuis gebracht worden. Het gas verspreidde zich over het havengebied nadat een afsluiter van een grote tank onklaar was geraakt, al dus de officiële mededeling. De twee doden waren Span jaarden. |TN verband met de feestdagen is de inzendtermijn J van puzzel 15 in de actie Geven voor Leven met een week verlengd. Wie nog geen gelegenheid heeft ^uehad de puzzel in te vullen, kan er dit weekeinde dus nog rustig voor gaan zitten. IAp veler verzoek publiceren we vandaag de puzzel- pagina van vorige week zaterdag nog een keer. De uitstag van puzzel 14 wordt op 4 januari bekendge maakt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een groep van 500 a 600 Zuidmolukse jongeren is gisteren er niet in geslaagd de Indonesische ambassade in Den Haag binnen te komen en te bezetten. Wel lukte het een groep van 60 a 70 man het Vredespaleis, dat dicht in de buurt van deze ambassade ligt, binnen te dringen, er brand te stichten en er in totaal voor minstens een half mil joen gulden schade aan te richten. De inkoopprijs voor gas- distributiebedrijven gaat met vijf cent per kubieke meter omhoog voor aardgas, dat bestemd is voor klein verbruikers (verbruik tot 170.000 kubieke meter per jaar), die ook 5% meer moe ten betalen. De verhoging geschiedt op grond van de wet Aardgasprij- zen, welke onlangs de goed keuring van het parlement kreeg. Minister Lubbers van Economische Zaken vaardigde gisteren een desbetreffende beschikking uit. IN het kader van de strijd tegen de inflatie heeft de Franse regering vrijdag een prijsstop afgekondigd voor restaurants en cafés in Parijs. De maatregel is van kracht tot eind maart 1975. In totaal vielen er bij een veldslag voor de ambassade, waarbij een waterkanon en mobiele eenheden werden in geschakeld, 16 gewonden: 14 agenten en 2 Zuid-Molukkers. Na onderzoek in het zieken huis konden alle agenten naar uis. Er werden zes arrestaties verricht. Onder de aangehou denen bevinden zich twee vrouwen, waarvan er een een ongeladen omgebouwd gasa- larmpistool plus 24 patronen in de handtas had. De gewonden vielen allen voor de ambassade, waar een delegatie van de demonstran ten een petitie zou aanbieden. De protesttocht, waarvoor toestemming was verleend, was gericht tegen „de marte lingen van de Indonesische be zetters tegen Zuidmoluk9e po litieke gevangenen". De onge regeldheden voor de Indonesi sche ambassade aan de Jacob Catslaan kwamen voor de Haagse politie niet geheel on verwacht. Voor de kerstdagen waren er al inlichtingen, dat er problemen zouden kunnen rijzen. Daarom was 140 man van de mobiele eenheid inge schakeld plus nog 60 man van de Haagse politie. Ook was gisteren het Binnenhof ruim een uur hermetisch afgeslo ten. De bestorming door 60 a 70 Zuid-Molukkers van het Vre despaleis kwam voor de Haag se politie onverwacht. Tijdens het voorbijtrekken van de proteststoet langs het Vredes paleis klommen plotseling en kele jongeren over de hekken, openden het niet afgesloten hek, waarna enkele tientallen naar de deur van dit paleis renden. De poort werd gefor ceerd, 22 ruiten werden inge slagen. twee vergulde bronzen mpen omvergetrokken en meubilair werd in brand ge meubilair werd in brand ge stoken. Ook de eerste etage was het doelwit: daar werd in de Japanse zaal een groot ta pijt in brand gestoken en twee grote antieke emaille vazen gebroken. Toesnellende agenten en journalisten slaagden erin op verschillende plaatsen het vuur te doven. Na deze aanval werden al drie arresta ties verricht (o.a. een dienst plichtig militair). De branden waren gesticht o.a. met behulp van benzine en een molotov cocktail. De politie vermoedt, dat deze actie was bedoeld als een afleidingsmanoeuvre om de rest van de demonstranten kans te geven de Indonesische ambassade te bestormen. Deze opzet faalde doordat er een 3terke bewaking was bij dit gebouw, dat tijdens de kerst dagen al scherp in de gaten werd gehouden. Voordat het Vredespaleis werd bestormd had een dele gatie van de Zuid-Molukse jongeren een petitie overhan digd aan een vertegenwoordi ger van het Ministerie van Al gemene Zaken (minister-pre sident). Daar was het rustig gebleven. (Vervolg op pag. 6) IN de Hongaarse hoofdstad Boedapest heeft de griep on verbiddelijk toegeslagen. Het Hongaarse persbureau MTI meldde vrijdag dat tienduizen den inwoners van Boedapest het bed moeten houden. (Van onze correspondent) PARIJS In bepaalde krin gen in de Franse hoofdstad wordt verklaard dat president Giscard d'Estaing het tijden- zijn ontmoeting met president Ford op het eiland Martinique eensgeworden is over eer „verdeling van de vliegtuig- markt" Volgens deze Parijse verklaringen zou de Franse president er zich bij neerge legd hebben dat slechts Belgié ter vervanging van de Star- fighter de Franse Mirage kiest, terwijl Denemarken, Nederland en Noorwegen een van de twee Amerikaanse me dedingers zouden aankopen. Aangezien de Amerikanen daarmee het leeuwedeel van deze markt zouden veroveren zou president Ford bereid ge weest zijn de Fransen een ze kere compensatie te verlenen op het gebied van hun burger luchtvaart. Zo zouden de Ver enigde Staten geen of aanzien lijk verlichte restricties toe passen op de exploitatie van de Concorde bij het overvlie gen van dit toestel en het landen op Amerikaans grond gebied. Eveneens zou Was hington zich niet verzetten te gen een eventuele aankoop van Concorde en Airbus-toes tellen door Amerikaanse maat schappijen. Een eerste concre te stap in deze richting zou mogelijk gezet worden indien de voorbereidende besprekin gen tussen Iran en de Vere nigde Staten om de noodlij dende Pan American Airways over te nemen tot resultaten zouden leiden. Iran heeft twee Concordes in bestelling en de ze of een daarvan zouden in geval het tot een overname of fusie tussen Iran Air en de PanAm zou komen onder Amerikaanse kleuren in dienst genomen kunnen worden.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1