an koningin Juliana tot Zangeres zonder Naam ZATERDAG 28 DECEMBER 1974 De komende twaalf maanden zal het I fenomeen „de vrouw" in de belangstel ling staan. Het onlangs opgerichte JNa- lionaal Comité internationaal Jaar van de Vrouw 1975 heeft twee miljoen gul den ter beschikking gekregen om een se rie activiteiten te ontwikkelen die moe ien bijdragen tot een stukje moderne imc'Sfo-building van de vrouw. Aanlei ding hiervoor is het gegeven dat „de" vrouw in deze maatschappij nog altijd wordt ondergewaardeerd. Gesteld wordt dat tussen man en vrouw nog duidelijk ongelijkheid bestaat op de gebieden onderwijs en opleiding, verdeling van de arbeid, rechtspositie en inschakeling bij (politieke) besluitvor ming. Opmerkelijk is, dat de vrouwen die zich plegen in te zetten om in deze onge lijkheid verandering te brengen, door gaans zelf niet behoren tot de groep on- dergewaardeerden. Zijn zij een soort eli taire hobbyisten, die niet (meer) weten dat veel huisvrouwen gelukkig zijn wan neer ze hun echtgenoot op tijd voorzien van z'n balletje gehakt en pintje bier Men zou het bijna gaan denken, als je de doelstellingen van het Nationaal Comité leest: „de bevordering van gelijk heid tussen man en vrouw; het opnemen van de vrouw in alle activiteiten, gericht on economische, sociale en culturele ont- wikkeling, zowel in eigen land als op we reldniveau; de erkenning, dat de vrouw een belangrijke bijdrage kan leveren aan de vriendschappelijke betrekkingen en samenwerking tussen landen". Waar het om gaat, als gesproken wordt over emancipatie van de vrouw, ligt „er gens" tussen deze hoogdravende taal en het balletje gehakt. De vrouw dient zelf te bepalen op welk punt tussen deze twee uitersten zij zich het prettigst voelt. Een aanduiding van de „ideale" rol van de vrouw in deze maatschappij zou men kunnen afleiden uit onderstaande ant woorden van een aantal Nederlandse vrouwen op de vraag: „Wie is voor u de vrouw van het jaar 1974, en waarom Nr vrij uit ■---v -z l 7 BEKENDE VROUWEN KIEZEN HUN VROUW VAN HET JAAR jgfr.» E3ïitftfkiltMWÉi Koningin Juliana Truus van Hanegem (echt genote van Feyenoords „De Kromme")„Ik zou het niet weten. De vrouw van het jaar moet iemand zijn die er uitspringt Nou. ik weet zo niemand die dat doet". Majoor Boshardt van het Leger des Heils „Onze ko ningin. Vanwege haar bij zonder waardevolle bijdrage foor het welzijn van ons volk". Tv-prese1" tatrice Sonja Barend „Godallemachtig.... nee, die niet hoor. Wat moei- 'ijk Eeeh laat ik maar zeggenm'n moeder. Ja. Waarom Nou eeeh daarom". Premiervrouw Liesbeth den Uyl „Mijn man en ik nebben samen met de RVD "fgesproken dat we aan dit soort dingen niet meer mee Sonja Barend werken, sinds ik een keer ben opgebeld met de vraag of m'n man 's nachts nou wel of geen pyjama draagt". Hannie (van de Rekels) „Dat weet ik niet hoor". Na enig aandringen „De Zan geres zonder Naam. Om wat ze presteert en wat ze ge presteerd heeft". Journaalomroepster Au- dry van der Jagt zegt na een halfuurtje bedenktijd „Ik heb er zojuist onder de af was mateloos over nage dacht. Eigenlijk heb ik twee vrouwen, mag dat ook Nou, de eerste is Anneke Goudsmit. Zij is zo'n inte gere vrouw dat ze als poli ticus haar nek wel moest breken. Als tweede heb ik Thea Becknian die de Gou den Griffel heeft gewonnen voor het kinderboek „Kruis tocht in spijkerbroek". Schrijfsters van kinderboe Willeke van Ammelrooy Sahel moeder en kind Zangeres zonder Naam Liesbeth den Uyl ken zitten altijd in een ver domhoekje. Het is een ont zettend moeilijk vak, dat eigenlijk nooit voor vol De echtgenote van de aangezien wordt. Daarom Commissaris der Koningin noem ik haar óók". in Brabant, mevrouw Van der Harten „Voor mij is dat mevrouw Ine Willems - Tholens. Ongeveer vieren half jaar geleden heb ik haar leren kennen, toen mijn man in het collége van Gedeputeerde Staten kwam. Vooral het laatste halfjaar heb ik veel contact met haar gehad. De wijze, waarop zij haar man (het onlangs over leden statenlid Joan Wil lems, red.) heeft begeleid, en zoals zij moeder is voor haar gezin, wekt groot re spect". Enith Brigitta, de beken de zwemster „Ja, die we reldkampioene waterskieën. Hoe heet ze ook al weer Ja, eeh Willy Sthale. Waarom Nou, vanwege de prestatie. Ik vind het knap om wereldkampioen te wor den". Mary Servaes (Zangeres zonder Naam) „Mijn schoonmoeder. Dat mens is drieënzeventig jaar, en ver zet zo enorm veel werk voor ons. Als we niet thuis zijn en dat komt nogal eens voor zult u begrijpen kookt ze, verzorgt onze honden, doet het hele huis. Dat vin den we zo geweldig, dat m'n schoonmoeder voor mijn de vrouw van het jaar is". Mevrouw Boertien, echt genote van de nieuwe Com missaris der koningin in Zeeland „Tegenover één naam, zou je zoveel anderen kunnen zetten. Daarom noem ik geen naam. Degenen die mij aanspreken zijn al die vrouwen die nooit op de voorgrond tre den, maar in hun gezin achter de schermen zo ver schrikkelijk goed werk doen. Daarbij denk ik met name ook aan de vrouwen in de ontwikkelingslanden". De Stern-redactrice Rieja van Aart: „Degene, die voor mij „vrouw van het jaar" is, heeft geen naam. Als ze er namelijk wel een zou heb ben, wordt het er vrijwel onvermijdelijk een van ie mand, die iets opvallends heeft gepresteerd op het ge bied van emancipatie of politiek. Natuurlijk, deze vrouwen leveren waardevol werk, maar is het tegelijker tijd het belangrijkste waar vrouwen zich mee bezighou den. Nee. mijn vrouw van het jaar is degene die zich be wust is geworden van haar situatie. Het is de vrouw, die niet meer alles automa tisch accepteert, maar zich afvraagt waarom ze bepaal de dingen doet en zegt, of niet doet en zegt. Of deze bewustwording leidt naar een leven in het huishouden of een baan buitenshuis is van onderge schikt belang. Het gaat er om, dat bewust wordt ge kozen voor een bepaalde le- venssstijl". Minister Irene Vorrink „Voor mij is Simone Veil, Frans minister van volks gezondheid de vrouw van het jaar. Zij is er in geslaagd zowel door haar begrip voor menselijke problematiek als door haar politiek inzicht de Nationale Vergadering en de Senaat te overtuigen van de noodzaak de Franse wetgeving van de vrijwilli ge zwangerschapsonderbre king te verruimen". De bekende topturnster Ans Smulders-Van Gerwen: „Beppie Nooy senior. Ik zal ook zeggen waarom. Zij is namelijk altijd de eenvoud zelve gebleven. Ik heb ge zien hoe zij afscheid heeft genomen van het toneel, en dat heeft mij enorm aange grepen. Ik heb grote bewon dering voor haar eenvoud". Bekend feministe Joke Kool-Smit: „Ik hoef geluk kig niet één naam te noe men, maar kan wijzen op tienduizenden vrouwen die proberen nieuwe mogelijk heden te scheppen voor hun mede-vrouwen, of dat nu gebeurt binnen vrouwenor ganisaties, vormingswerk, politieke partijen, vrouwen bladen of gewoon in hun eigen werk In het bijzonder denk ik daarbij aan vrou wen die kritiek en spot ris keren, en de vrouwen die het onbetaald en in hun vrije tijd doen Zoals bijvoor beeld de vrouwentelefoon (020 - 25 01 50). de stichting Blijf van m'n Lijf (te berei ken via MAI's en JAC), de ombudsvrouw (tel. 070 - Enith Brigitta 55 45 13), Man-Vrouw-Maat schappij schappij tel. Ö70 - 64 26 31) of Dolle Mina (postbus 10, Amsterdam). Speciaal denk ik ook aan al le vrouwen die ondanks de tegenstand van hun omge ving, hebben meegelopen in de abortus-demonstratie. En mag ik toch één naam noe men? Dat is Marijke Har- berts die in het boek „Eer lijk gezegd" de levensge schiedenis van tien vrou wen die nooit in de publici teit komen, prachtig en be grijpelijk heeft opgetekend." Filmactrice Willeke van Ammelrooy„De vrouw van het jaar is voor mij Bi- beb (redactrice van het weekblad Vrij Nederland, red Ik vind haar het pro totype van een goeie vrouw. Ze is onafhankelijk van de man, hoewel ze wel ge trouwd is Zij is een vrouw die zélf leeft, maar wel vrouw blijft". Hans van Leusden I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13