De beroepsgrappenmakers Kees van Kooten en Wim de Bie sinds kort de heren Kooten en Bie van het Sim- plisties Verbond hebben willen antwoorden op een reeks indringende vragen. Hun visie op heden, verleden en toekomst treedt uit die be antwoording duidelijk naar voren. De wijze waarop ze de Nederlandse taal vermalen lijkt ons geen hinderpaal om kennis te nemen van die visie, die nogal wat onverwachte wendingen oplevert. Dat on verwachte hadden we na tuurlijk wèl verwacht. Heer Kooten en Heer Bie: „Hoe ziet de kerstboom er uit in het jaar 1999?" Door Heer Kooten en Heer Bie (Goedgekeurd door het Simplisties Verbond) FOTO: Ronald Sweering Het Simplisties Verbond en de brandende wereldproblei van vandaag „Was 1974 simplisties gezien er ger dan 1984 zal zijn?" Het Simplisties Verbond is koesterend een mate van hoop dat het door heer Orwell zo angstaanwekkend geschertste jaar 1984 geringerwijze minder negatief simplisties zal zijn dan 1974 tot heden ten dage was, om de aanwijsbare redens dat elk jaar meer belangstelling zal sul teren voor het boek „1984": ver plicht stelselmatig zou op snelle stel en sprong een vertaalde volkseditie of bulkboek aan alle Nederlanders ten goede uitge reikt moetende worden! De tragiek van de geschiedenis zal echterhalve willen dat de piek der verkoop van „1984" eerst in 1985 op zijn top zal aankomen. „Moet Zeeland overkapt wor den?" Simplisties gezien is zulker een haalbaar en betaalbaar plan dat ter linkerzijde oplost in zichzelf - daar kan het water middelens een enorme dakgoot in de Noordzee geloodst, maar aan de rechterkant zetelen de proble men inzake de tonnen water die de provincie Brabant op zich uit- gedruipt zal krijgen. Gevreesd wil ook worden dat de Zeeuw toch weer net zolang zal lukto- ren tot hij boven dit gigantieke, maar zeker positief simplisties Deltadak zal emergeren. „Waar blijft de onschuld in 1975?" Het Simplisties Verbond kent vanzelfsprekendheidshalve niet alle pettoos verrassing die '75 be reid is, maar zéker grenst aan de waarschijnlijkheid dat de on schuld ondergronds zal blijven verblijven, vermoord als zij/hij reeds langschoots voor 1975 werd. „Hoe groot wordt tenslotte het aantal cups waarom de clubs zul len strijden?" Het Simplisties Verbond advi seert het aantal cups gelijk te stellen aan het totaal getal der wedstrijden binnen het betaalde verband van het voetbal: elke competitiewedstrijd dient te draaien om de inzet van een Cup. „Moet een scheidsrechter niet hoognodig ook de doelpalen kun nen verwijderen?" Het Simplisties Verbond heeft ten aanzicht van de scheidsrech ter de hoognodige achting dat hij zichzelf voor eeuwigheid buiten het voetbalveld moet zenden. Een wedstrijd in het voetballen kan het opperst en het best wor den geleid door een kwartet ca- meraas (Video!) en achter de monitoren zit Heer Emmenes. Die geeft zijn beslissingen fluis- tergewijs door aan de stadion- omroepster, waarna de omroep- ster de scheidsrechtspraak om roept. Daar durft geen Kromme zich tegen de amenderen. „Als we op elkanders schouders gaan staan, kunnen we dan sim plisties gezien, de hemel berei ken?" Ja. Allemaal. Behalve de boven ste onzer. Wanneer wij voor de gemakshelft uitgaan van deopti- mistiek dat men zijn hemel kan verdienen door elkanders lasten te gedragen, dan wordt het dui delijk dat in het voorkomend ge val van uw menselijke toren de onderste mens als eerste in de hemel arrivé zal zijn. „Adam gaf de dieren namen. Dieren zijn nog steeds proble matisch. Kunnen we daar een simplistfëse conclusie uit trek ken?" Welnuus: de hoogst simplistiese conclusie mag toch welluidend deze zijn - alle problemen heb ben in hun grondslag het spreek- vermogen van ons mens. Heer Adam had er het zwijgen toe moeten doen. „Gaat de sinds jaren doorwer kende verrechtsing van ons land door? Dat -zagen wij graags terugge koppeld naar de blijde verwach ting van Dame Wiegel. Als net een zoon wordt zeker, blijkt het een dochter, dan gloort er nog wieweet. „Wat, als Arie Groenevelt Marx en Engels gaat lezen?" Relevanter lijkt het Simplisties Verbond uw vraag wat er zou ge beuren indieniter heer Boven, Heer Veen en Heer Sickinghe Marx en Engels gaan aan het le zen zetten. Hoeweliter: Niets, luidt ook hier dezelfde mening onzerzijdelings. „Valt 't onder het streven van het Simplisties Verbond om één dag per jaar alle stencilmachines stil te leggen?" Neen. Het valt onder het streven van het Simplisties Verbond om alle stencilmachines maximali- ter één dag per sjaars aan te zet ten. „Wat denkt het Verbond te doen aan het hongerprobleem?" Meer dan zijn best kan en wil het Simplisties Verbond niet doen. Eens per maand kiest het Sim plisties Verbond een Goed Doel. Het geld dat het Simplisties Ver bond in ruil voor de op aanvraag te verstrekken Goedgekeurd door het Simplisties Verbond- stikkers ontvangt, gaat recht streeks naar dat Goede Doel. Het Simplisties Verbond vreest dat in 1975 meer dan de helft der Goede Doelen met Honger te maken zal hebben. Schuilt de Sterke Man die wij behoeven, niet al in ons?" Het Simplisties Verbond is hartelijk hopende dat u inder daad IN en niet ONDER ons be doelt met uw vraag. Tuurlijk schuilt in elke heer een sterke man. Het Verbond hoopt in een ieder zijn eigen sterke man naar buiten te kunnen halen, ten- einders het geroep om een sterke man onder, dus buiten ons, mee dogenloos te verstommen. „Wat vindt het Simplisties Ver bond van belastingen?" Over Belastingen heeft het Sim plisties Verbond slechts één pijl op haar boog van zijn hart. Het Verbond pleit voor een positief simplisties belastingformulier, slechts de punten A, B en C be staande. A. wat heeft u het afgelopen jaar verdiend? b. wat heeft u daar nog van over? c. gireer dit. „Hoe ziet de kerstboom er uit in het jaar 1999?" De Kerstboom in het jaar 1999 zal er niet uitzien, mitsgading Koningin Beatrix in 1998 zal toe geven dat Kerstmis vieren niet langer zin heeft in deze wereld. De weinigen die hun halzen star ren en tochdanks een boompje plaatsen, zullen dit in 1999 be trekken van de firma Tornado. „Wat moeten we doen op de alco- holloze zondag?" Positief simplisties stoned wor den en de lege flessen recyclen. „Waar blijft nou de grote prijs voor de EERLIJKE NEDER LANDER van het jaar?" Heeft u dat dan niet gelezen? De penninghouder van de jury ter toekenning van de Prijs voor Eerlijkheid heeft de kas gekaapt. Gelukkig waren er per 1 novem ber nog geen kandidaten aan wijsbaar die binnen 1974 met de Prijs in aanmerking zouden zijn geraakt. „Straks hebben we, dankzij de arbeidsverkorting, nog maar een uur per dag waarop we niet sla pen? Wat doen we met dat uur?" Ons bed te luchten leggen. „Is er een alternatief voor de kerstkrans?" De Theekrans en de Naaikrans kunnen gemakschoots door de alternatieve beugel, maar hier moet nog een passende doos voor worden ontwikkeld. In de onder tussentijd verdient de moeite waard de overweging teneinde de Kerstkrans te ontmantelen zodat slechts de Spijs aan over blijfsel resteert. De Direkteur die op de vrijdagmiddag voor Kerst, gekleed in rijbroek staande in de hal van zijn be drijf, de langs zijn vrouw en hij zelf defilerende arbeiders een hand geeft met achterlating van die kwak spijs in de ge groefde rechterknuist van zijn medewerkers, wordt voorlopig goedgekeurd door het Simplis ties Verbond. „Wordt het geen tijd dat we de eieren vierkant gaan maken?" De dierdeformerende, kippen- martelende eierproduktieme- thodiek van heden deze dagen zal hierbinnen voorzien: binnen tien generaties pluimvee zijn de eieren vierkant. „Waarom heet Den Uyl ineens Joop en blijft Andriessen An- driessen?" Omdat Andriessen zijn harr föhnt. Kale mannen of halver wege op weg daarnaar, worden sneller bij de voornaam ge noemd: de relatie tussen uiter lijke kwetsbaarheid en tutoye- ment is een zeer onderhavige, naar gelang de mening van het Simplisties Verbond. Oudere le zers denken, voor het gemak dient de mens, hier even aan Bertus de Harder. Kaalheid komt procentualiter hoger voor bij mannen die Bert, Joop en Toon heten. „Zal Drees jr., altijd junior blij ven?" Laten wij het elkaar helpen ho pen. Stel men voor dat Heer Drees zelf een junior zou afleve ren: valt de wormstekige appel wéér verder van de prachtige oude stam. „De droge humor is tegenwoor dig wat vochtig. Wat te doen?" Driemaal daags de borst nat ma ken. „Caramboles worden over band gemaakt. Is de rechtstreekse toon van het Simplisties Ver bond wel effectief?" Wellichtelijk mogen wij. Heer Bie en Heer Kooten, u iets in uw herinnering roepen: wij hebben, toen wij nog Klisjeemannetjes waren, vier jaar lang dag na dag in na dag uit aan het biljart ge staan. Probeert u ons dus niet te vertellen hoe wij onze carambo- 'es moeten maken.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 29