Door Jan Derix Foto's: Jacq. Peeters De Stem ZATERDAG 9 FEBR. '74: verschrikkelijk storm- veer, regenbuien, harde windvlagen, niettemin een uitzonderlijk grote drukte in de Venlose binnenstad. Om 17.15 uur komen Bernhard en Veronica Fritz uit Essen in grote opwinding op 't politiebureau melden, dat hun 3-jarig dochtertje Bianca spoorloos is. Een dienstdoend agent stelt hun aanvankelijk gerust met de mededeling dat in de Venlose binnen stad regelmatig kinderen een tijdlang zoek raken in de drukte. De surveillance-auto's en de voetpatrouilles krijgen opdracht, naar het kind uit te kijken. Als het zoeken om 9 uur r> 'savonds nog geen resul taat heeft opgeleverd, wordt adjudant Henk Smit, chef van de afdeling recherche, die dit weekend dienstdoend hulpofficier is, thuis telefonisch op de hoogte gebracht. De "Zaak Bianca Fritz" zal het vreemdste vermissingsgeval in zijn loopbaan worden. Kerstkrant »Er is geen zaak in mij n po litieloopbaan geweest, die mij zo'n onbevredigd gevoel heeft bezorgd. Maandenlang ben ik met mijn gedachten bij dat kleine meisje geweest, ook als ik 's avonds rustig thuis zat. Ik heb heel sterk ervaren, hoe machteloos een mens kan zijn. Ik heb zelf kleinkinderen, die de leeftijd van dat meisje hebben. In zo'n situatie denk je dan meer dan normaal aan de kwetsbaarheid van zo'n brokje beginnend leven". „Op dat moment weet je dat na tuurlijk nog niet. Je gaat te werk vanuit je routine. Ik heb gerede neerd, dat het kind ergens in een of andere zaak of in een portiek in slaap gevallen moest zij n of dat het in een van de plantsoenen terecht was gekomen. Het was duidelijk, dat het in zo'n verschrikkelijk weer niet meer door de stad kon zwalken. In die zin heb ik onze mensen instructies gegeven. Je kunt moeilijk meteen groot alarm gaan slaan". Opsporingsplan Henk Smit laat zich thuis op de hoogte houden. De Venlose ge meentepolitie stelt zich om 22.05 uur in verbinding met de Kripo Essen om aan de weet te komen, hoe het gezin van machinezetter Bernhard Fritz ter plaatse bekend staat. Men vindt geen verdachts- gronden om aan te nemen, dat de ouders in de verdwijning van Bi anca de hand zouden hebben ge had. Later wordt ook als bewezen beschouwd, dat Bianca met haar ouders en haar tweelingbroertje inderdaad in Venlo is' geweest. Terwijl Berndt en Veronica Fritz even hun aandacht concentreren op de affiches tegen de ruit van su permarkt „Die Zwei Briider" aan de Geldersepoort, verdwijnt de kleine Bianca uit hun gezichts veld. Dat is zaterdagmiddag 9 fe bruari 1974 omstreeks kwart over vier. Tot 02.00 uur zondagmorgen kammen 8 politiemensen de bin nenstad uit, daarna zetten nog vier agenten de zoekactie voort. Zondagmorgen om 9 uur wordt een grootscheeps opsporingsplan opgezet. Eenzelvig ..Toen heb ik ook mijn eerste'ge sprek met de vader van Bianca ge had, op het bureau. Hij vertelde mij, dat het meisje nogal authis- tisch (eenzelvig) was en dat het zich graag afzonderde. Ik heb later nog regelmatig contact met deze man gehad, en ook met zijn vrouw. Je gaat zulke mensen dan leren kennen. Je leeft met zo'n ge zin mee. Het waren mensen, die hun gevoelens niet meteen de vrije loop lieten. Als politieman zit je zeker in het begin op een be roerde stoel, want je moet achter dochtig zijn. Uiteindelijk zouden die ouders om God weet wat voor reden zich van dit kind ontdaan kunnen hebben. Ik ben een van de eersten geweest, die zijn beroeps achterdocht heeft' laten varen, maar het heeft wel dagen geduurd voordat ik het kon". Maasoevers Zondag 10-2-1974 wordt een onder- wek ingesteld in alle grote waren huizen. Om 11 uur wordt de bur- waarschijnlijk het antwoord" wind kwam uit het zuidoosten, dus vanuit de stad naar de rivier. De vader had me verteld, dat Bi anca niet zo vast ter been was als andere kinderen en gauw haar evenwicht verloor. Ik moest mij verzoenen met de gedachte, dat het meisje inderdaad door de wind was meegesleurd in de richting van het Wilhelminapark, waar een mevrouw haar omstreeks half negen in het donker had gezien. Vanuit het park is het maar een aantal meters naar de rivier toe. Zou Bianca, dodelijk vermoeid door haar omzwervingen in de stad, gestruikeld zijn en zo te wa ter zijn geraakt?" Paragnosten Tegenover de ouders worden zulke speculaties voorlopig ver zwegen. De rijkspolitie te water, die hier en daar dregt, terwijl poli tiemannen van de velddienst met honden de Maasoevers afzoeken, acht de kans op het spoedig vinden van hei waarschijnlijk verdron ken meisje niet groot vanwege de uitzonderlijk hoge waterstand (op 11-2-197414.28 meter+ NAP) en de sterke stroomsnelheid van het wa ter, die tot 4 tot 5 km per uur be- droeg.Ook rekent niemand er meer op, dat Bianca ergens op een overgeslagen plekje zal worden aangetroffen, omdat het kind vol gens deskundigen hooguit vierda gen en vier nachten zonder voed sel in leven zou kunnen blijven. Intussen blijven er tips uit tie be volking binnenkomen, maar die geven evenmin nieuwe hoop. Men wil het kind zelfs gezien hebben in Tilburg, Eindhoven, Maastricht, Rheden, Zwolle, Duisburg. Vrij dag 15-2-1974 melden zich de eer ste paragnosten (helderzienden). De poliiie schiet er niets mee op. Bianca Fritz is en blijft onvind baar. Een week na haar raadsel achtige verdwijning wordt het op sporingswerk gereduceerd, al blij ven twee rechercheurs tot eind fe bruari fulltime met de zaak bezig. Schippers „We hebben werkelijk alle mogelijkse tips nagetrokken. Er is onder meer nagegaan, welke sche pen op de dag van de verdwijning in de haven lagen. Het merendeel van die boten is bezocht Het was opvallend, dat het medeleven van de bevolking zo lang bleef aanhouden. Er komen mi nog wel 'ns l tips binnen. Kortgeleden meldde iemand uit een stad hier een flink eind van daan, dat ze ergens bij hem in de buurt een kind in huis hadden, terwijl er voordien nooit kinderen waren geweest. Het kind ver scheen enkele keren per dag op het balkon van de flat, maar werd kort daarna weer gauw naar bin nen gehaald. Wat doe je in zo'n ge val? Het zou Bianca kunnen zijn, in handen gevallen van een kind- zieke vrouw. De tip is zeer omzich tig behandeld én het bewuste kind bleek te logeren bij de nieuwe schoonouders van zijn moeder, die kort tevoren opnieuw was ge trouwd". Onzekerheid In Essen brengt het uitblijven van de ontknoping het echtpaar Berndt en Veronica Fritz op de rand van een zenuwinstorting. Praktisch dagelijks is er telefo nisch contact met het Venlose po litiebureau, wanneer Berndt Fritz al niet zelf naar Venlo komt. Henk Smit kan begrijpen, dat zij van hem liever het bericht van Bian- ca's dood zouden vernemen dan in deze onzekerheid te moeten voortleven. In die dagen moet hij regelmatig denken aan dat andere geval, toen hij pas in Venlo was. Op de bodem „Een vrouw kwam vertellen, dat haar man niet van de kerkdienst was thuisgekomen. De Maas stond toen óók hoog. Het was in decem ber. We hebben zijn fiets aan de Maaskade gevonden, waarna be paalde vermoedens wel voor de hand lagen. Maar hij bleef spoor loos. Een jaar later, op tien dagen na, werd bij lage waterstand een lijk gevonden langs de Maaskant op de grens van Venlo en Velden. Uit stukjes van een borstrok en andere kledingstukken die ik in soda heb uitgekookt, kwamen on der meer zijn initialen tevoor schijn. Het stoffelijk overschot had al die tijd maar vijf kilometer afgelegd Als 't vastraakt op de bo dem. tussen spullen uit de oorlog, komt het misschien wel nooit bo ven. Zulke gedachten kun je na tuurlijk nooit vertellen tegen de ouders van zo'n klein kind" Medium Het duurt tot 24-4-1974, voordat zich in de zaak Bianca Fritz een nieuwe ontwikkeling voordoet door de verschijning van een in Nederland wonende Italiaan, die als hobby de'telepathie zegt te be oefenen Adjudant Smit heeft er geen bezwaar tegen, dat hij naar Venlo komt, hoewel hij in zijn loopbaan nooi t enig voordeel heeft gehad van „hulpvaardige" parag nosten en gelijksoortig begaafde heden. De man heeft eerst thuis een medium onder hypnose ge bracht en verklaringen laten af leggen over de verblijplaats van Bianca Fritz en deze verklaringen opgenomen op de bandrecorder. De Venlose politie beluistert de band en besluit, de Italiaan de ge legenheid te geven om met een an der onder hypnose verkerend me dium Bianca's verblijfplaats con creet aan te wijzen. Op 1-5-1974 gaat Henk Smit, op aanwijzing van het medium met enkele colle ga's en het duo naar een grindgat bij het Duitse plaatsje Oedt, tus sen Wankum en Grefrath. Tegen de muur „Het was een macabere ervaring. Zo'n kerel onder hypnose, die ant woord gaf op de vragen van de Ita liaan. Volgens zijn verklaringen zou Bianca door een Duitser in Venlo opgepikt en meegenomen zijn in een Renault. In een afgele gen huisje had hij ontucht met het kind gepleegd en het daarna de keel dichtgeknepen. Het lijkje had hij in een jute zak gestopt en in een waterplas gegooid. Ik zie die vent onder hypnose nog aan de kant staan en met zijn ogen dicht de plek aanwijzen, waar het li chaampje van Bianca zou moeten liggen. Leden van het in Duitsland gelegerde Belgische leger, die in Duitsland deel uitmaken van een duikersschooi gingen onmiddel lijk te water en Duitse politiemen sen begonnen te dreggen, maar er werd niets gevonden. Vorige maand heeft 'n semi-paragnost ons nog gebeld en gevraagd of wij alsjeblieft zijn eerdere verklarin gen in deze zaak wilde vernieti gen, omdat hij op het moment dat hij ze neerschreef volkomen over spannen was geweest. Ik ben ie mand, die altijd graag met beide benen op de grond blijf staan. Als politieman moet je meer verstan delijk werken dan met je gevoel. In het geval Bianca Fritz zijn wij, dat wil zeggen allen, van hoog tot laag, die aan de opsporing hebben gewerkt tegen een muur opgelo pen en dat heeft mij innerlijk wel eens kwaad gemaakt, maar je moet afstand kunnen nemen." Fanatiek Henk Smit (59) kwam in 1949 bij de Venlose recherche. Per 1 juni 1975 gaat hij na 39 jaar politiedienst met pensioen. In 1960 heeft hij met anderen de moord op het Venlose meisje Joke van Groenendaal tot een oplossing gebracht. De ge sprekken met haar moordenaar zullen hem levenslang bijblijven. Hij heeft in Venlo uitstekende contacten, ook met het milieu van de zware jongens. Hij kan verschrikkelijk fanatiek zijn bij het oplossen van recher chezaken. die naar enige vorm van onrecht ruiken. Hij staat be kend als een bikkelharde speurder die zijn „slachtoffers" naderhand graag behulpzaam is bij hun te rugkeer in de maatschappij. „Er zijn altijd zaken, die je niet rondkrijgt. Dat blijft je dwars zit ten, vaak jarenlang. Toen ik een jaar hier was, kreeg ik te maken met een geval van doodslag, dat zich in 1948 op de Grote Heide had afgespeeld. Daar was een Pool met ingeslagen schedel aangetroffen, die twee dagen in de buitenlucht had gelegen en bij tijdige ontdek king zeker had kunnen blijven le ven. Er waren lieden, die hem nog levend hadden zien liggen, maar het niet hadden gemeld. De zaak is» later geseponeerd. Ik weet, wie die man om zeep heeft geholpen, maar het beroerde is, dat ik het nooit zal kunnen bewijzen". Beloning Henk Smit verwacht, dat hij het dossier over de raadselachtige verdwijning van Bianca Fritz evenmin op een bevredigende manier zal kunnen afsluiten, voordat hij de actieve politiedienst vaarwel moet zeggen. Er staat nog altijd een beloning van 15.000, uit voor degene, die definitieve op heldering kan geven over de ver blijfplaats van dit 3-jarig meisje. Binnenkort zal Smit nog eens met de £ripo Essen om de tafel gaan zitten en ook een min of meer af rondend gesprek hebben met de ouders van het kind, omdat het dossier afgesloten moet worden. Zal het van een vraagteken voor zien blijven? bij gebrek aan nieuwe aanknopingspunten. De Maas „Het is de vreemdste zaak uit mij n loopbaan geweest. We kunnen deze mensen zelfs het dode li chaam van hun dochtertje niet te ruggeven, waarmee zij zich, wan neer het in Essen zou zijn begra ven, meer verbonden zouden kun nen voelen. Zelfs de zekerheid, dat Bianca niet meer leeft, hebben we niet. Het zou in elk geval een ge ruststelling zijn. Op zeker mo ment wordt zo'n zaak in je gedach ten ondergewalst, maar ze zal re gelmatig boven blijven komen. Volgens mij zal uiteindelijk de Maas het verlossende antwoord geven, zoals ze vaker heeft ge daan." gemeestei ingelicht, waarna de vermissing van Bianca Fritz op de politieteiex verschijnt. Tegen de middag worden de Nederlandse en de Westduitse pers geïnfor meerd. Om 4 uur rijdt een geluids wagen door de binnenstad om de bevolking bij de zoekactie te be trekken. Er wordt een speciale te lefoonlijn gereserveerd voor tips, die op de bandrecorder worden opgenomen. Om 16.45 uur begint de Venlose brandweer met het leegpompen van enkele vijvers in de stad. In samenwerking met de rijkspolitie te water worden de Maasoevers aan een nauwkeurige inspectie onderworpen. Maandag morgen 11-2-1974, wanneer in de Venlose binnenstad een huis-aan- huis-onderzoek in volle gang is, kan adjudant Henk Smit op de eerste persconferentie nog geen enkel uitsluitsel worden gegeven. Tips „Ik had nog altijd hoop, dat Bianca ergens in een gebouw zat, ergens onder was gekropen of ergens in was gevallen. Dat heb ik die eerste dagen ook aan de ouders gezegd. Ik hpb eerlijk geen moment kunnen geloven, dat Bianca het slachtoffer kon zijn geworden van een zeden misdrijf. Venlo is dan wel een stad, waar elke vorm van crimina liteit denkbaar is, maar ik zou hier niemand kennen die zich aan zo'n weerloos kind zou durven vergrij pen. Toch moest je voorlopig met alles rekening houden, vooral toen de meest uiteenlopende tips van het publiek gingen binnenko men". Als 's middags om 2 uur het opspo- ningsteam opnieuw bijeen komt om alle mogelijkheden op een rij tje te zetten, bëschikt men al over een globale reconstructie van de weg, die Bianca Fritz na 16.15 uur zaterdagmiddag vermoedelijk heeft afgelegd. Het kind is eerst gezien op het Nolensplein, vervol gens in de supermarkt van Simon de Wit, daarna in de buurt van C A, later bij een kraam in de Bolwa- terstraat en tenslotte omstreeks 20.30 uur diezelfde avond in het Wilhelminapark. Verder ont breekt zelfs de geringste aandui ding van een vervolgspoor. In die situatie verandert ook al niets, wanneer dinsdag 12 en woensdag 13 februari 50 militairen van de Frederik Hendrikkazerne en 25 politiemannen in een gecombi neerde zoekactie elke vierkante meter van Venlo nogmaals uit kammen en overal in de stad pam fletten met de foto van Bianca Fritz worden aangeplakt. Adju dant Smit moet n u tegenover zich zelf erkennen, dat zijn aanvanke lijk optimisme door niets meerge- rechtvaardigd wordt Gestruikeld? „Mijn gedachten gingen naar de Maas. Ik begon mij voor testellen, hoe dat kind die zaterdagavond uiteindelijk naar de Maaskade moest zijn gedreven De harde

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 23