Kees Ivuijs technisch directeur bij NAC Baba Sy remise tegen Tsjegolev ROLAND MATTHES GAAT TOO I DOOR lil DOET HET KALMPJES AAN Toestand Van Leur kritiek NAC GAAT VRIJUIT „Hou je fatsoen" GESPREK WON-N AC MISLUKT (Van onze sportredactie) BREDA Op het moment jat NAC het nieuws we- jeldkundig maakte dat oud speler Kees Kuqs tot tech nisch directeur was be noemd, zat de nieuwe ver antwoordelijke technische man van NAC thuis reeds te praten met Jo Jansen, de inian die de functie van Wul- lems tot nu toe zo voortref- I [eljjk heeft waargenomen. „We moeten zo snel moge- i lijk tot een taakverdeling zien Ie komen", was de eerste re dactie van Kuijs. „Het is niet je bedoeling dat ik de veld- j trainingen zal verzorgen. De informaties die ik tot nu toe over Jo Jansen heb gekregen, i lebben mij ervan overtuigd Jat dat gedeelte in goede han den is. Wanneer elftalbegelei der Jacques Visschers terug is van wintersportvakantie moe ten we zo snel mogelijk rond de tafel gaan zitten. Ik geloof best dat we er uit zullen ko men". Kees Kuijs zei dat hij zijn nieuwe tijdelijke functie (hij heeft een contract getekend tot aan het eind van het sei zoen) voornamelijk had aange nomen om zijn oude vereni ging uit de moeilijkheden te helpen. „Ik heb tien jaar in NAC gespeeld en daarna ben ik nog verzorger geweest. Ik heb steeds contact met de club gehouden. Als dan diezelfde club bij je komt, kun je niet weigeren". Kees Kuijs, hij heeft in zijn NAC-periode vele malen in het Nederlands elftal gespeeld, moet zijn tijden die hij voor NAC beschikbaar heeft, schik ken naar die van zijn functie van hoofd fysiotherapeut van het Revalidat-iepark Brabant. De oud-international behaalde, na eerst het CIOS te hebben afgemaakt, in het seizoen '64- '65 zijn A-diploma. Hij heeft vele jaren de amateur-eerste klasser Veerse Boys uit Raamsdonksveer getraind. De spelersraad van NAC toonde zich erg ingenomen met de benoeming van Kees Kuijs. „Wij hebben steeds ge zegd dat wij erg content met Jansen als trainer waren", al dus Ad Bakker. „Door Kees Kuijs te contracteren heeft het NAC-bestuur de mogelijkheid benut om Jo Jansen in zijn bevoegdheden te laten". „Bo vendien", vulde Atie Graau- mans aan, „zijn wij erg ver heugd over de inspraakproce dure die is gevolgd. Wanneer de spelersraad had verklaard dat men het met Kuijs niet zag zitten, zou hij waarschijn lijk niet gekomen zijn. Maar dat was beslist niet het geval. Ik ken Kuijs persoonlijk. Het is een integere, correcte vent, die voor NAC veel goeds kan doen. Bovendien is er nu een driemanschap van mensen met technische kennis en dat is natuurlijk nooit weg voor een vereniging". Het NAC-bestuur heef» door Kees Kuijs te vra gen gerekend op de clubtrouw van Kuijs. Hij was de man met het door de KNVB geëiste A-diploma. „We zagen hem nogal eens op het terrein", zei NAC-secretariS Eugène Lem- inens. „Dat gaf ons voldoende moed om hem te vragen voor deze nieuwe functie. Wij zijn blij dat we een Bredanaar in ons midden kunnen begroe ten". Kees Kuijs wilde nog wel kwijt dat hij zijn functie be slist niet met die van Hans Kraay wilde vergelijken. „Bij NAC wordt semi-profvnetbal gespeeld, daarin past ook een part-timeman als Kees Kuijs." Kees Kuys: „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan' WIERSMA EN KOEPER LOPEN EEN PUNT IN AMSTERDAM (ANP) Wederom een produktieve zitting in het Suikerdamtoernooi, want in de vijfde ronde konden drie positieve scores worden aangetekend. Nationaal kampioen Harm Wiersma bleek in het positiespel veel te sterk voor Rabatel. Wiersma maakte nu niet de fout zoals een aantal maanden geleden in een toernooi te Lille, toen hij de Fransman in gewonnen positie nog liet schieten. Koeperman herstelde zich van lijn nederlaag in de voorgaande ronde door de tweede Franse deelnemer Hisard te over winnen. Hij versloeg in een klassieke strijd Hisard, die in het late middenspel nogal wat foutjes maakte. Voor de Russische oud-wereldkampioen was dat genoeg om het duel in lijn voordeel te beslissen. (Van onze sportredactie) BltEDA Het gesprek dat [tsteravoud tussen het bestuur 1 van NAC en een VVON-dele- iptie, bestaande uit secretaris Jaap van der Leek en voorzit- Itr Jan Rab heeft plaatsgevon den, heeft totaal geen resultaat ipseleverd. De WON die het bestuur van NAC had verzocht «m een bemiddelingspoging, las dij monde van Jaap van der teek een schrijven vooi. waarin het NAC bestuur drin- imd werd verzocht de ontsla- ïen Henk Wullems terug te Hemen. „Dat hebben wij gewei- lerd". aldus vice-voorzitter Harkx. „Dit was geen bemid delingspoging, maar een standpuntbepaling. De WON heeft zich partijdig ge toond". De WON-delegatie lieert het NAC-bestuur verteld dat ie volledige verantwoordelijk- Jetd van de weigering om "Ullems niet terug te nemen 1'P het NAC-bestuur rust. „Daar hebben we geen moei- k mee", aldus Harkx. SYDNEY (ANP) World j "am Tennis heeft de Austra- ae speelster Evonne Goola- een contract van 500.000 dollar (ongeveer 1,25 miljoen Widen) aangeboden voor een 1 frMntenis van vijf jaar. Na overleg met haar mana- S"Vic Edwards beeft zij het contract echter nog niet gete- Zowel Wiersma als Koeper man kwamen hierdoor een punt dichter bij koploper Baba Sy, die in een bepaald vlakke partij met Tsjegolev de pun ten deelde. De derde winst partij kwam op naam van Hermelink, die in een aanval lende stijl vail Smith won. De Amerikaan kon dit keer geen beroep doen op zijn gerenom meerde sterke verdediging. Rob Clerc viel iets terug door een remise tegen Bassirou Ba in een tamme partij. Frank Drost miste de kans om iets van zijn slechte resultaten goed te maken. Tegen Gant- warg miste hij in tijdnood de winnende voortzetting in een positie, waarin beide spelers met moeilijkheden in de op bouw te kampen hadden. In de meestergroep scoorde de Leidse leraar in de wiskunde drs Evert Bronstring zijn der de zege in successie en gaat hierdoor fraai op kop. De uitslagen van de gespeel- de wedstrijden voor het Sui kerdamtoernooi zijn: Wereldkampioene dames. Graas (Ned) - Munitz (Isr) 20, Barras (Fra) - Spasskaja (Sov) 0—2, Claes (Bel) - Mih- kailovskaja (Sov) 02; Nieu- wenhuizen (Ned) - Nizlc (Joe) 2—0. ROTTERDAM (ANP) Het sportpaleis Ahoy' in Rot terdam zal dit jaar een record aantal bezoekers trekken, meer dan 400.000. Het sportpa leis, dat ook aan andere evene menten onderdak biedt, trok tot dusver de meeste belang stelling im 1973 toen bijna 300.000 mensen de loketten passeerden. De directie verwacht de 400.000e op tweede kerstdag. Het sportpaleis brengt op het ogenblik tot en met 29 december een kerstcircus. De stand na de vijfde ronde is: 1. ex aequo: Spasskaja 9 punten, 3 Graas 4. Nieuwen- huizen 7 punten, 5. Barras, 6. Munitz, Claes en Nizic, beiden 0. De grootmeestergroep: Baba Sy (Sen) - Tsjegolev (Sov) 11; C'lerc (Ned) - Bassirou Ba (Sen) 11; Koeperman (Sov) - Hisard (Fra) 20; Smith (VS) - Hermelink (Ned) 02, Gantwarig (Sov) - Drost (Ned) 11; Wiersma (Ned) - Raibatel (Fra) 20. De stand bij de grootmees ters is na de vijfde ronde: 1. Baba Sy 8 punten, 2. ex ae quo: Wiersma en Koeperman 7, 4. Clerc 6, 5. ex aequo: Gantwairg, Tsjegolev, Basirou, Ba en Hermelink 5, 9. Smith 4, 10. ex aequo: Rabatel en Drost 3, 12. Hisard 2. Jeugd: vijfde ronde: Hofstee (Ned) - Stands (Tsj) 20, Ahel (Joe) - Jansen (Ned.) 0 2, Jouvert (Fra) - Martens (Bel) 2—0, Robillard (Hai) - Leter (Sur) 11, Bronshtein (Isr) - Boezinsky (Rus) 0 2. De stand is: 1. Jansen 7 punten, 2. Robillard, Boezins ky, Leter en Jouvert 6, 6. Hofstee 5. 7. Ahel 2, 8. Mar tens en Stanek 1, 1-0. Bronsh tein 0. Meestergroep: derde ronde' Dubois (Fra.) - Aliar (Ned) 02. Lepsic (Joe) -Bronstring (Ned) 02, Gregoire (Bel) - Kane (Sen) 11, Nimbi (Fra) Varkevisser (Ned) 11. Scholten (Ned) - Van der Meerendonk (Ned) 20. De stand is: 1. Bronstring 6 punten. 2. Scholten 5. 3. Nimbi en Varkevisser 4. 5. Gregoire en Kane 3. 7. Dubois en Aliar 2, 9 Van der Meerendonk 1, 10. Leosie 0. De Russische dammer Koeperman, die zich gisteren herstelde van zijn nederlaag. OOST-BERLIJN (ADN) De Oostduitse zwemmer Ro land Matthes schjjnt toch nog niet van plan te zijn af scheid te nemen van de 'op- sport. De wereldrecordhou- (Van onze correspondent) WASHINGTON Enkele na het gevecht tussen uhammad Ali en George Fo Jman in Kinshasa liet een ^oordvoerder van de Ameri- aanse belastingdienst weten dat van de vijf miljoen dollars wc V 'e Ali had verdiend 20 pro- vr'L onmiddellijk zou worden Sehouden en dat Ali over de est 70 procent zou moeten '"taan. Ali maakt zich daar i Jet al te druk over. 1 naaide voor de nijvere be stinggaarder de wenkbrau- <di op Want wat Ali's pre- plannen ook mogen zijn, °r, ding bestaat er geen JJfel: Ali wil zoveel moge- aan zijn heroverde titel mienen. Er doen boeiende [St™ de ronde: De Sow- -Lnie zou bereid zijn Ali dull ®aran';'e ran tien miljoen Dar te geven voor een ge- i.ïï" tegen Joe Frazier in en het interessantste aan bod zou door een steenrijke Arabier zijn gedaan die Ali 20 miljoen zou hebben beloofd wanneer de 32-jarige kampi oen op een avond zowel Joe Frazier als George Foreman onder handen zou nemen. Het komende jaar zal Ali niet meer doen dan enkele goedbe taalde en gemakkelijke ge vechten leveren met figuren die het niveau van Foreman en Frazier nog niet hebben bereikt. Inmiddels wil hij eni ge tijd in de zon van zijn glorie bakken. Hij heeft zijn critici bestraffend toegespro ken. met name degenen die zich afvroegen of Allah Ali in Kinshasa kon redden. Allah, zo merkt Ali op, kan zelfs naties redden en hij laat er weinig twijfel over bestaan dat hij daarbij aan de Vere nigde Staten denkt. Er ligt een periode van tien jaar tussen de dag dat Ali de gevreesde Sonny Liston v er- sloeg en de herovering van zijn zwaargewichtkroon op George Foreman, die vóór zijn nederlaag vergeleken werd met de vermaarde Joe Louis. Gedurende die periode was Ali gedurende drie en een half jaar in ballingschap omdat hij de wapenrok van Uncle Sam niet wilde dragen. Zijn weg naar het wereldkampioenschap was niet gemakkelijk: hij leed een zware nederlaag onder de handen van Foreman en Ken Norton brak zijn kaak. Maar op zijn 32e had Ali zijn titel terug. Plus vijf miljoen dollar. Ali ontkent, niet dat hij boven natuurlijke hulp heeft gehad en dat hij een werktuig was in de hand van Allah. Hij stelt er ook geen prijs meer op om 'e grootste" genoemd te wor den. maar is ruimschoots te vreden als „een aangenaam mens" te worden beschouwd. Hij is zelfs niet kwaad meer op burgemeester Richard Da ley van Chicago, die hem in 1966 een boiksvergunning ont hield. Ali is mild gestemd. Hij gaat in Chicago wonen, in een huis lat 28 kamers bevat en een garage die vijf automobielen kan bevatten. Ali komt dan vlakbij Elijah Muhammad te wonen, de leider van de Zwarte Muslim. Ali heeft zich tot de leer van Allah bekeerd, maar hij kan pas het woord van de profeet gaan prediken, wanneer hij niet meer bokst. Ali bracht een bezoek aan de president van de Verenigde Staten en hij liet, met ken merkende bescheidenheid, we ten dat hij tn de oliecrisis meer kon doen dan Henry Kissinger. Hij stelde voor dat hij benoemd zou worden in een functie waarin hij de pro blemen van de wereld zou kunnen heioen oplossen „Wie kan dat beter dan ik", zo vroeg Ali. Er was niemand die hem durfde tegenspreken. der op de 100 en 200 meter rugslag en meervoudige Olympische en wereldkam pioen zegt in een interview in het blad „Junge Welt" dat zijn twee nederlagen tegen John Naber tijdens de wed strijd Verenigde Staten Oost-Duitsland juist een sti mulans hebben gevormd nog een keer alle registers open te trekken. Velen namen rorig jaar au gustus aan dat Matthes zijn carrière zou beëindigen, én zelf liet hij zich ook uit in deze zin. Het was voor het eerst sinds zeven jaar dat de Oostduitser op zijn specialitei ten werd verslagen. Ook hij de kort tevoren gehouden Eu ropese kampioenschappen in Wenen was zijn overmacht al minder groot dan gewoonlijk geweest. Op de 200 meter rugslag liet hij de Hongaar Verraszto maar enkele tienden van een seconde achter zich. Matthes zegt nu: „Het feit dat ik altijd maar zo gemak kelijk won heeft me toch een beetje in slaap gesust. Ik trainde en leefde gewoon niet zo serieus meer. Maar de ne derlagen in Concord hebben mijn besluit om toch met zwemmen door te gaan be langrijk beïnvloed. Talent heb ik natuurlijk, maar daarnaast moet je hard werken. En dat wil ik nu nog een keer probe ren". ENSCHEDE (ANP) De toestand van de ereklasser bil jarter Lamoert van Leur blijft kritiek. Van Leur, die zater dag tijdens zijn partij voor het Nederlands kampioenschap 47- 1 in Enschede tegen Wim van Deventer getroffen werd door een hartaanval, is zondaga vond in ziekenhuis „De Stads maten" provisorisch aangeslo ten op een pace-maker. Gis termorgen durfden de dokto ren hem nog niet te opere ren. TENNIS: Brazilië heeft zich in Sao Paulo geplaatst voor de finale van de Zuidamerikaanse zone van het Davis-cuptoer- nooi. De Brazilianen wonnen met 3—2 van Argentinië In de eindstrijd komt Brazilië uit tegen Chili. (Van onze sportredactie) BREDA UTRECHT/DUB BELDAM De rellen, waar voor de Utrechtse suppor ters zondag tijdens de wed strijd NAC—FC Utrecht zorgden, zullen zo goed als zeker geen kwalijke gevol gen voor de Bredase eredivi sieclub hebben. De thuisspe- Iende club is weliswaar ver antwoordelijk voor de orde op het terrein en scheids rechter Arie van Gemert heeft de zaak aangekaart hjj de tuchtcommissie van het betaald voetbal, maar sinds twee jaar is in de regele- meuten vastgelegd, dat een club geen straf meer kan worden opgelegd, indien die vereniging geen schuld treft 'dit in tegenstelling tot de UEFA-regelementen). En wat diat betreft lijkt NAC, dat nog een voarwaarde- lifke straf had lopen, goed te zitten. De afrastering om het speelveld is immers op de vereiste hoogte en voor de dubbele politiebezetting, die er zondag was, heeft NAC ook geijverd. Bovendien heeft het NAC-bestuur de Bredase re cherche ook nog geattendeerd op het feit dat in het beien- dendie park geregeld illegale venters flesjes en blikjes bier door die hekken heen atan toe schouwers leveren. „En wat wij nog meer kunnen doen, zou ik echt niet weten" aldus NAC-secretaris Euigène Lemmens- „Ik heb wel eens tegen de politie gezegd: zet een aantal rechercheurs in burger tussen het publiek. Dan kun je constateren wie er gooien of op een andere wijze herrie schoppen en de boos doeners grijpen. Maar de poli tie zegt: het is een openbaar terrein, zet je suppoosten er ma-ar tussen. Maar die krijg je daar natuurlijk niet voor. ik betreur die houding van de politie. Maar aan de andere kant kan ik het me wel inden ken- Zij handelen formeel, vólgens de richtlijnen". Hoewel de agressie onder het voetbalpubliek steeds emsti ger vormen aanneemt - voor NAC-FC Utrecht waren er re centelijk ook problemen bij Sparta-Feyenoord en Go Ahe ad Eagies-FC Utrecht - over weegt het sektiöbestuiur be taald voetbal volgens be- stuursilid mr. G. W. Kernkamp niet meer veiligheidsmaatrege len te nemen djam de nu be staande hekken en spelerstun- ne-ls. Mr. Kernkamp: „Je kunt de clubs toch mnei-liik voor schrijven tankgrachten om het terrein aan te brengen. Als je nagaiat hoeveel moeite het al gekost heeft de verenigingen te \-erplidhten die hekken aan te brengen. Er zijn nu zelfs nog enkele verenigingen, die wat dat betreft niet aan de eisen voldoen. De hoge basten die de dhfbs in de meeste gevallen weer zouden moeten proberen te verhalen bij de gemeenten, maken het prak tisch onmogelijk om nog meer voorzieningen te treffen. Te gen diat gegooi met flesjes sta je vrij machteloos. Het enige wat wij kunnen doen lijkt me doorgaan met propaganda te ma-ken". Heeft het sektiebeistuur be ta-a-ld voetbal dus geen plan nen de veiligheid van spelers en airbitraiall trio te verbeteren scheidsrechter Arie van Ge mert is er vast van overtuigd diat er in de naaste toe-komst nog veel zwaardere eisen voor een voetbal terrein bomen- Van Gemert: „Ik ben ec zeker wan dat er nog veel extra maatre gelen zullen worden genomen- Tankgrachten en hekken m 80 meter hoog zie ik inder d-aad verschijnen. Zo kan het toch niet meer. Het loopt de spuigaten uit. Zeven ja-ar gele den voorspelde ik dat er hek ken om het speelveld zouden komen. De mensen lachten me uit. Maer inmiddels zijn ze er Niemand hield het voor moge lijk dat zich hier taferelen zouden kunnen afspelen zoals in Italië en verschillende Zuid amerikaanse landen ai j-airen voorkomen, maar nu is het hier precies zo. In Spanje en Portugal gebeuren zulke zaken ails zondag bij NAC-FC Utrecht niet. Ik floot, toen overigens het oude bewind nog aan de macht was in Por tugal. eens een wedstrijd van Setuba-1, waar helemaal geen hekken om het veld stonden. Er was alleen een lage afras tering waar reclameborden te genaan stonden. Tussen die borden en de tribunes lag een tegelplateau, waarop waar schuwingen waren geplaatst, dat iedereen die zich ti jdens het s-pe-1 op de te-gel-s zou wa gen er afgeslagen zou worden. Nou reken maaT d-at het niet gebeurde- Nu wil ik ook niet zeggen dat die methode a-an te bevelen is. Maar er moet hier toch ook meea' gedaan kunnen worden". HEIN GROOTHUIS De misdadige aanleg van de doorsnee voetbal ler is niet groter dan die van de doorsnee leek- maar dus wel aanzien lijk. Ook is de voetbal man, net als de burger man, soms wel en soms niet. maar meestal wel geneigd tot het kwade. Laat je de voetbal-aco lieten dan ook op de natte matten maar wat aan rotzooien, dan vraag je om baldadigheid en balsturigheid. Die krijg je dan ook. Een spel is gebonden aan regels en de hand having daarvan kun je niet overlaten aan de beoefenaars, want dat zijn erfgenamen van het eerste en grootste zonda- renpaar. Adam en Eva. Vandaar de scheidsrech ter met alles wat erom en eraan zit. Wie voet balt, dient zich aan de spelregels te houden en de eerstaanwezende op ziener is de scheidsrech ter. En de eerste en al lervoornaamste voetbal spelregel luidt: „Hou je fatsoen." Intussen is de scheids rechter afgedaald tot de status van beminnelijk begeleider van een eer tijds heerlijk spel, dat ontaard is in een oorlog op zondagmiddag en mét publiek. Het is ridicuul te constateren, dat het voetbalspel verruwd is. Het is verkracht, ver- commercialiseerd. ver wilderd, verganigsterd en verschandaliseerd. Het tegenwoordige topvoet bal is erger dan boeren bedrog, het is een leugen. En de spelregel ,Hou je fatsoen" is met stilzwij gende Instemming van scheidsrechters en be- stuurderen gewijzigd in: „Neerslag met voorbe dachten rade." Nu waart er op en rond de voetbalslagvelden een aanzienlijk misverstand. In heei onze welvaarts maatschappij viert de misdadigheid meer en meer hoogtij en neemt het geweld almaar toe. Dat is juist. Maar het is voor een te groot stuk onjuist van daaruit ver der te wandelen en te zegen: „Wat wil je dan? Dan gaat het voetbalspel natuurlijk mee. En dat is dan niet de schuld van het Spel en zijn beoefenaars, maar van onze mottige maatschap pij-" Juist is- dat het voetbal spel al een heel stuk verloederd en van spel tot agressie gedegra- geerd was vooraleer on ze maatschappij het ge weld ging aanbidden. Kwaadwillige^ zouden zelfs kunnen beweren, dat het voetbalspel baanbrekend werk heèft verricht. Het gaat dan ook niet aan, dat de voetballer verklarend en verontschuldigend naar de gewelddadige maat schappij wijst om eigen ziel schoon te schuieren. Het gaat slechts aan het wezen van het spel weer bloot te leggen door alle geweld en onfatsoen te weren. Topvoetbal geeft het slechte voorbeeld en werkt funester dan de knok-, boks-, martel- en sexfilm. En in de stoet van sporten die de falie kante kant op gaan, holt het voetbal voorop. De voorsprong bedraagt drie lichtj aren. Eén speler die een te genstander moedwillig neerhaalt, hetgeen per wedstrijd zo'n drie do zijn keer gebeurt, dient onverwijld uit het veld gestuurd te worden. Te genwoordig mag de knaap die een liggende tegenstander herhaalde malen overduidelijk wat demonstratief hard in de buik trapt gezellig blij ven en de scheidsrechter !n het voorbij gaan nog een uitbrander geven ook. Een speler die de gele kaart krijgt en daarop reageert met de scheidsrechter uit te schelden, die zou voor de rest van de regentijd naar Zeeland moeten ter rooiing der laatste uien. Tegenwoordig mag hij blijven en krijgt hij geen gele kaarten meer- omdat hij Immers zo fel reageert. Een speler tenslotte, die de scheidsrechter aan raakt, aan hem trekt, hem duwt., of slaat, zou de betreffende hand af gekapt moeten worden. Tegenwoordig gaat de gemaltraiteerde arbiter deemoedig naar zijn grensrechter en die is dan wel zo wijs de du- wers, trekkers, meppers en boksers gelijk te ge ven. De scheidsrechter wijst het doelpunt naar gelang gevraagd dan als nog toe of af- en maakt alles weer goed door nog een strafschop cadeau te geven ook. Ik turn om op dammen. JAN WINTRAECKEN

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 19