JZEN weer GOUDPRIJZEN BREKEN ALLE RECORDS pnaanslag |tp huis Dan Heath Door bet Heilig Jaar loopt rode draad van eommereie Een oude kerstlcgende IRG Onderzoek gevraagd naar rol CIA VVDM- stadsschouwburg breda Experimenten met controle-systeem maximum-snelheid AND - HULST binnenland r- en de linker- an de duivel WHETGOUDi LEX BARKER PIERRE BRICE Uoodgf Professor in entinië eschoten delegaüe overhandigt petitie Hé,,, mag ik mijn echtgenote terug „Heeft staats secretaris vrede met positie hartchirurg?" Vrouw ging met kinderen inbreken DE BRAVE PELGRIM ZIJ GEWAARSIIUWÜ Zaken zijn zaken Persoonlijk Duur Kritiek papiep iw pen Valhelm Valkenier Dumdum- kogels in revolvers van 25% van agenten in VS Negers leven korter dan blanken in Amerika l.jag 24 december 1974 Donderdag 2e kerstdag 26 7 en 9 uur, vrijdag 2"f'de- uber 3 uur: van grote klasse. Toegang alle leeftijden. 4.30 uur; vrijdag 27, zater* t. 8 uur: ümastiiimii fefptupi ste vrouwen deri_ enadeloos gevecht" i een film van CHRISTIAN-JAu (L(S PLTROLEUSE "OLLARD en MICHELINE PRESij uitgebracht door city film verrmur rr lolle mina's ter wereld ga. d op los. Zij zullen U laten i >e zij het Westen onveilig Toegang 14 jl ur; uur: .AND Donderdag 26 dec. 2 zondag 29 dec. 2 uur: AFILM een :hen jam den. - HALF BREED als Old Shatterhand als Winnetou URSULA GLAS HALF WOLTER EASTMANCOLOR ULTRASCOPE Een der spannendste aï] turen van WINNETOU OLD SHATTERHAND. Alle leeftijd] :s in (Van onze redactie iteniand) J YORK Twee voor- l.jlige kopstukken van de CI- I de Amerikaanse inlichtin- Ejienst, hebben president Ifird en het congres verzocht j onderzoek te laten instel- |[('n naar de activiteit van de Int in verband met de be- Éïaldigingen die door de York Times aan het Les van deze dienst zijn ge- Iricht. De New York Times had zondag gemeld dat de inlich tingendienst in de jaren vijftig begonnen is met zijn illega le binnenlandse spionage en dat deze spionage tijdens het bewind van president Nixon haar hoogtepunt bereikte. John McCome, oud-directeur van de CIA en dines voormali ge assistent Lyman Kirpatrick hebben nu om een onderzoek verzocht. Zij hebben echter ontkend dat de CIA zich aan illegale activiteiten heeft sohuldig gemaakt toen zij in 1965 de leiding hadden. Door president Gerald Ford was al tot journalisten in Grand Junction, in de staat Colorado, verklaard dat hem door de huidige directeur van de CIA, William E. Colby, was meegedeeld „dat zijn dienst zich thans met dergelijke acti viteiten niet ophieid". Wij zullen niet toestaan, al dus de president, dat de CIA zich wederrechtelijk bezig houdt met zaken het binnen land betreffend. Hij zou het ministerie van justitie de klacht laten onder zoeken en minister van bui tenlandse zaken Kissinger vra gen de vroegere directeur van de CIA Richard Helms, thans ambassadeur In Iran ontslag te geven. Senator Proxmire was van oordeel dat uit de aanklacht bleek dat er sprake was van „systematisch gepleegde ille gale activiteiten die niet kon den worden gerechtvaardigd in naam van de nationale vei ligheid". Er moest meteen worden in gegrepen als men het vertrou wen in de Amerikaanse inlich tingendienst wilde bewaren, aldus Proxmire. (Van onze correspondent) I LONDEN Nauwelijks ie uur voor het begin van t elfdaagse kerstbestand van I voorlopige IRA, werd een liaanslag gepleegd op de Livéwoning van de conserva tive partijleider, ex-premier [(ward Heath. Hij was afwe- Voor het huis hield een Cor- L stil. Een man sprong op (tl trottoir en gooide een bom ior een van de ramen op de itrste etage. Hij verdween on- Imiddellijk in de wagen, die |siel wegreed. Er zaten nog Ine andere mannen in- De lolitie, die Heaths huis be- Inakt, begon een vruchteloze lihtervolging. De bom ontplofte met een 'toffe knai en sloeg een flink Ink uit het balkon van het [lis. Ruiten vlogen aan scher- ;ven. Brokken puin werden rspreid over een afstand ■van 50 meter. De Toryleider |ra niet thuis, maar zijn huas- fudster en haar 21-jarige ochter bevonden zich in het mterrain. Ze waren onge- Ideerd, maar flink geschrok- |kcn Heath was net per taxi op Iweg naar huis- Sinds afgelo- Ipen zomer woont hij in Wilton ■Streel, in de wijk Victoria. Boen hij de aangerichte scha lie geïnspecteerd had, zei de Iftiy- leider: „Ik wist dat ik len doelwit was van de IRA. lik ben op het nippertje ont- Isnapt, want mijn bureau staiat I e:et ver van de plaats waar de [bom ontploft is. Als Ik vroeger huis was gekomen, zou ik iaa: wellicht nog wat gewerkt lebben". In Belfast zijn er vijf bom- hen ontploft. Er is geen mel- l-ng gemaakt van slachtoffers, •haar verscheidene gebouwen («epen schade op- De aanslagen ^ten gericht tegen twee au toshowrooms in het centrum IJ® de stad, een school, een aak en een kantoor. 'n Lurgan, een plants IJ? 30 km ten zuidwesten van In i ub°mmen ontploft, üt.f* is, gf®n melding ge- I 't van slachtoffers. prgi (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM De goudprijs heeft maandag record na record gebroken. Op de Londense goudmarkt werd 's ochtends een ongekend hoog peil van 192,25 dollar per ounce (31,1 gram) bereikt, maar dat record werd maandag middag ai weer gebroken, toen uiteindelijk 193 dollar werd genoteerd. Dat was echter lager dan daarvoor, want eerder op de middag werd op een gegeven ogenblik gehandeld op een prijspeil van 194,25196,25 dollar. Ook in Zürich wees het ede le metaal een recdrdprijs aan, namelijk 194,00195,50 dollar, maar ook daar was de slotno- tering iets lager (192,50 194,00 dollar). In het Zwitser se centrum van de goudhandel bedroeg de openingsnotering maandag 188,00189,50 dollar. De prijsstijging hield ver band met diverse factoren, zo als vermeende goudaankopen door Arabische olielanden en de op handen zijnde afschaf fing van het verbod op parti culier goudbezit in de V.S. Er kwam ook vertrouwen in het edele metaal door een verkla ring van de Franse premier, Jacques Chirac, dat menings verschillen met Iran over een herwaardering van de Franse goudreserve uit de weg zijn geruimd. Vorige week vrijdag maakte minister van financiën Fourcade bekend, dat Frank rijk zijn goudreserve binnen kort zal herwaarderen op basis van de gemiddelde prijs op de vrije markt in de afgelopen drie maanden minus enkele procenten met het oog op prijsschommelingen. Volgens berichten in de Franse pers had de sjah van Iran diezelfde week verklaard dat het besluit van de olie- exporterende landen hun prij zen van ruwe olie de komende negen maanden niet te verho gen op losse schroeven te staan als bepaalde westerse landen hun goudreserves een hogere waarde geven. Volgens die berichten zei de sjah ver- BUENOS AIRES UPI) 41-jarige hoogleraar in de "oologies Carlos Alberto Sa- en die in Argentinië bekend aat orri zijn rechtse politieke ,Pvat.tingen, is voor zijn huis n een voorstad van Buenos Aires doodgeschoten. Sachjri die naar de kerk aO?.. §eweest, werd dodelijk een kogel getroffen toen [door hj uit zijn auto stapte. Op zondagmorgen 27 oktober erd J°rdan Genta, eveneens I vï rec^lts georiënteerde hoog- I aar, in Buenos Aires dood schoten. DEN HAAG (ANP) Een delegatie van zeven militairen, leden van de VVDM, uit de Generaal Spoorkazerne in Er- melo heeft maandagmiddag op het ministerie van Defensie in Den Haag een petitie aangebo den met 1000 handtekenin gen. In de petitie vragen de on dertekenaars een uitkering in eens van f 200 voor alle mili tairen en optrekking van de wedde tc' het peil van het wettelijk minimumjeugdloon. De petitie en de handtekenin genlijst werden op het depar tement m ontvangst genomen door de loco-secretaris-gene- raal van het ministerie van Defensie, mr. Ch. L. M. Jehaepman. (ADVERTENTIE) donderdag 2 januari THEATER VAN DE LACH met het briljante blijspel van Jean-Bernard Luc en Jean-Pierre Conty Regie: Alexander Dore in de hoofdrollen John Lanting en Georgette van Hagedoorn Aanvang voorstelling 20.15 uur Entreeprijzen: f 5,- tot f 11.- Plaatsbespreken dagelijks, behalve op zondag, van 10.00-15.00 uur De kaartverkoop start vrijdag 27 december Deze voorstelling mag U niet missenl der dat een herwaardering van het goud ernstige problemen zal oproepen die tot gevolg kunnen hebben dat het hele internationale geldstelsel in stort. Van officiële Iraanse zijde werd maandag evenwel een correctie gegeven op deze weergave van de door de sjah gesproken woorden. Volgens de Iraanse ambassade in Lon den luidt de opmerking van de sjah als volgt: „Als blijkt dat de uitgangsprijs voor de waardering der goudreserves leidt tot uitholling van de op de exportinkomsten uit olie gebaseerde reële koopkracht van de olieproducerende lan den, dan zullen deze landen de nodige maatregelen moeten treffen om die reële koop kracht te beschermen". DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Dolman (PvdA) wil weten of staatsse cretaris Hendriks van Volks gezondheid er vrede mee heeft, dat hartchirurg dr. P. J. van der Schaar al enkele Jaren geen open hartoperaties kan verrichten. Dit blijkt uit schriftelijke vragen, welke maandag aan de bewindsman gesteld zijn naar aanleiding van een artikel over dr. Van der Schaar in het weekblad „Vrij Nederland". Gewaagd is voorts of het waar is dat dr. Van der Schaar ln de zomer van vorig jaar schriftelijk een onderhoud aanvroeg met staatssecretaris Hendriks, maar dat hij nimmer antwoord kreeg. Als de be windsman geen vrede heeft met de positie waarin de „zeer bekwame cardio-chirurg" ver keert zal hij moeten zeggen, wat hij voor dr. Van der Schaar kan doen. DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft zich zon dagnacht moeten ontfermen over twee kinderen van drie m inden en anderhalf jaar, toen zij werden aangetroffen in de auto waarin hun moeder op de uitkijk zat voor vader, die een inbraak aan het ple gen was. p politie betrapte in een supermarkt aan de Laakkade twee mannen op heterdaad bij een inbraak Het waren de vader van de kinderen, een 22-iarige Haagse vloerenleggei en een 24-iarige Haagse sla ger. Zii werden opgesloten. Omdat moeder (19 jaar) op de uitkijk had gestaan werd zij ook opgesloten, zodat de politie zich over de twee kin deren moest ontfermen. Zij konden bij grootouders wor den ondergebracht. In de uwnermarkt wordt ra- riio-innani"* --ormist ter waax- l de van f 4.000, Van onze correspondent) ROME-VATICAANSTAD Rome zou volgens de hei ligen het meest gelijken op het hemelrijk. Maar volgens welke heiligen dan? En als ze al gelijk hebben (gehad) dan moet of dat hemelrijk gedevalueerd zijn, of we hebben altijd een te over dreven voorstelling van de hemel gehad. Als het inder daad op Rome lijkt is het benaald niet het oord waar elke dag rijstepap van gou den bordjes wordt gegeten. Maar de heiligen zullen Ro me niet in materieel, maar in spiritueel opzicht vergeleken hebben met het hemelrijk. Want Rome blijft de stad waar de christen doorlopend de plaatsbekleder van Christus kan zien en horen. In Rome kan die christen, pelgrim of niet, .amen met de opvolger van Petrus de geheimenissen van het geloof vieren en in dat opzicht moet Rome een (ware) afspiegeling zijn van dat hemelrijk. In die zin ook blijven de Vaticaanse prelaten en allen die bij de voorbereiding van het Heilig Jaar T975 betrokken zijn, antwoorden op alle scher pe, kritische, onvriendelijke en sarcastische vragen over de betekenis en de zin van het Heilig Jaar. Waarom zo vragen velen zich af moet de kerk zonodig een jubeljaar vieren in een tijd van honger en oorlog, maatschappelijke onrechtvaardigheid, bezuinig- heid en armoe? Waarom moet niets van die kruistochtensfeer herleven; waarom moet de Kerk zich zonodig massaal de monstreren, terwijl beter ge werkt zou kunnen worden aan de onlossing van alle bestaan de problemen in de vele locale kerken Eigenlijk zou men twee ver halen over het Heilig Jaar moeten schrijven; een over de louter geestelijke betekenis en aspecten ervan; en een over de commerciële rimram rond dat Heilig Jaar. Maar twee 'o afzonderlijke verhalen schrij ven is bijna onmogelijk en in elk geval kortzichtig en oneer lijk. Het is tè kortzichtig om wars van alle materiële pro blemen alleen maar over het geestelijke aspect te praten en te schrijven. De pelgrim die oogkleppen opzet en alleen de basilieken afloopt pleegt over de materiële kant van het Heilig Jaar te schrijven is onoprecht en tè gemakkelijk, want er speelt zich nogal wat achter de schermen van zo'n jubelaar af. Dus moet het een combinatie van beiden worden, en dat benadert ook de realiteit. Immers, zoekend naar de nog dichtgemetselde heilige deur in de St. Pieter struikelt men over de bergen kitsch-souvenirs; De paus op ajjafil do sned ap 'sja^amouuaqj huisaltaartjes, op driedimensio nale ansichtkaarten en 's pau sen fortrep op handbeschreven perkamentvellen waarop een duurbetaald zegen wordt gege ven. Het meest kwalijke gerucht in Rome is dat de paus van het Heilig Jaar besloten zou hebben om zodoende de Vati caanse staatskas te spekken en die zou toch al geleden hebben door de recente bankfaillisse- menten links en rechts in de wereld. Het gerucht negeren is on zin; het krachtig tegenspreken is een plucht. Paus Paulus heeft oprecht gepoogd om door dit Heilig Jaar een massa christenen nieuwe inspiratie te geven. Hij wil ze terugvoeren naar het vertroostende gebed, naar de Maria-verering, naar een hereniging met God en met elkaar. Deze paus heeft in het Heilig Jaar geen glorierij ke pracht en praal voorge- s 'hreven, maar hij wil een sober gewetensonderzoek voor alle christenen, en speciaal de pelgrims die de moeite nemen "aar Rome te komen. Ook zonder de pompeuze pronk ven het verleden heeft de worelgretig gereageerd op de mogelijkheid om de opening van het Heilig Jaar te Paus Paulus met de zil veren hamer waarmee hij in de kerstnacht de deur van de St.-Pieter gaat openen. zien. In de hele wereld zal de openingsplechtigheid en de daarop aansluitende pauselijke nachtmis in de St. Pieter di- rekt en in kleur over de tele visie te zien zijn. De Italiaan se filmregisseur Franco Zeffi- relli is zelfs ingeschakeld om van deze plechtigheden een pakkende reportage in de goede zin van het woord te maken. Maar alle geestelijke verdie ping, alle pauselijke brieven en preken ten spijt, dwars door dat reüg'euze gebeuren heen loopt de rode draad van de commercie. Juist in het Heilig Jaar zijn er zaken te doen,Ven speciaal de Romeinse middenstand bereidt zich voor op een winstgevend jaartje. Zaken blijven zaken: „Och, waarom wij slechts reductie geven is een van die mysteries die bij het Heilig Jaar horen", aldus een lid van het centrale voorbereidingscommité. De brave pelgrim zij ge waarschuwd: Rome zal in 1975 een drukke, chaotische, rom melige, onvriendelijke en vooral dure stad zijn, waar men op zijn tellen en zijn geld moet passen; waar men zich het beste tot de goede advie zen van de bonafide informa- tiebu. aus en de reisorganisa ties kan beperken. Druk: omdat er miljoenen pelgrims worden verwacht in een stad waar bijvoorbeeld de horeca-wereld nauwelijks maatregelen heeft genomen. In 1950 waren milioenen geïnves teerd aan hoteluitbreidir.gen, en toen bleek het merendeel van de toeristen goedkoop on derdak te vinden bij klooste rordes en andere religieuze in stellingen. Dit jaar kijkt de horeca de kat uit de boom. Chaotisch: omdat de begeer de metro-lijn van het centraal station naar het Vaticaan niet klaar is, dat weliswaar van het St. Pietersplein een voet gangersdomein is gemaakt, maar waardoor de verkeers drukte in de omliggende stra ten alleen maar erger is; Rommelig: omdat men vreest dat de vele charter vluchten en extra treinen al leen met grote moeite en ver tragingen verwerkt zullen kunnen worden; Onvriendelijk: omdat de Ro mein in-loondienst dat van na ture is. Nu al wordt men in inkels, warenhuizen en bars meestal op het onbeschofte af behandeld. Hoe groter de druk te hoe onpersoonlijker en on- 'Tiendelijker het personeel wordt; Duur: omdat het de Romei nen, inclusief de overheid hoe dan ook begonnen is om winst, veel winst te maken en dus vliegen de prijzen de pan uit. Dat geldt voor alles: voor een broodje ham tot de souveniers: van logies met ontbijt tot een ritje met de aapjeskoetsier. Alleen de gemeente probeert aa- te zijn: als u 'n pel- grims-ausweis betaalt kunt u wel een aantal musea gratis bezoeken, maar alleen de sta nnusea. De Vaticaanse musea geven slechts reduc tie.... Naarmate men een beter overzicht krijgt van de vele voorbereidingen dringt de con clusie zich op dat het Heilig Jaar een uitermate persoonlij ke zaak is. Juist, hoe para doxaal dat ook klinkt, omdat er miljoenen mensen samen zullen zijn in deze eeuwige stad. De pure toerist, de liefheb ber van oudheid en historie kan Rome dit jaar beter overslaan, want dit type toe rist zal zich opgejaagd en on gelukkig voelen. De echte pel grim zal het vooral, maar niet eenzijdig moeten zoeken in de vele plechtigheden in basi lieken of nationale kerken, waarbij de Nederlandse pel grim zijn heil zal moeten zoe ken in de Duitse of Belgische nationale kerk. Daarentegen zullen de niet-katholieken een hartelijke en bijna vaderland se ontvangst kunnen verwach ten bij de Foyer Unitas, de organisatie die zich vooral met de opvang van de niet-katho- lieken heeft belast. De kritiek op Rome is nog lang niet verstomd. Ook van uit Vaticaanse kring-en, zoals bijvoorbeeld de vicaris, kardi naai Poletti, is er kritiek ge weest op de tekortomingen van de stad, in puur menselijk opzicht. Kardinaal Poletti noemde Rome eerder al een vrijblijvende gemeenschap waar oude van dagen in een zaamheid sterven, waar kinde ren nagenoeg alles tekort ko men, waar ziekenzorg en on derwijs achter gebleven zijn. waar grondspeeulaties en cor ruptie veel goeds dwarsbomen. Maar dat zal in Tokio, Ham burg en Londen vermoedelijk niet anders zijn Het zijn de tekortkomingen van alle we reldsteden. Het lijkt er niet op dat de gemeente Rome zich zal revancheren. Erger nog, men moet vrezen dat het in 1975 alleen maar erger zal worden. „Laat de pelgrim ook de zelfkant van Rome maar zien, dat kan alleen maar stichtend werken", aldus kar dinaal Poletti. In die wat bittere en com merciële sfeer nadert Kerst mis. In de Kerstnacht om half twaalf zal paus Paulus met drie hamertikjes de tevoren vrijgemaakte „heilige deur" in de St. Pieter openhakken Hij zal daarna alseerste door die geopende heilige deur de kerk betreden. Die deur is het sym bool van Christus zelf: door Hem treedt elke pelgrim een nieuw leven binnen. En dat is de andere, hoopgevende sfeer van het Heilig Jaar. FRANS WIJNANDS Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adrea worden ondertekend Bi) poblikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken Noam en adres zijn dan bl| de redectle bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dot de redactie het In alle gevallen eon. la me» Inhoud, c.q. «ttekkln» Het zit mij al lang dwars, dat je maar verplicht bent om 'n helm op te zetten. Ik ben boven de 50 jaar en rijdt al 20 jaar op z'n solex. De meeste jongelui op de fiets rijden mij voorbij. Het is net wat W. Noorlander zegt Dan de fietsen ook maar zo'n gek ding op. t Nu zullen er wel mensen zijn, die zeggen je moet boven de 50 niet op 'n brommer gaan zitten. Maar als je ver van de stad woont, kun je zo'n ding niet missen.. En ik vindt het geen gezicht voor vrouwen boven de 50. Vooral als je dan nog wat dik bent, om zo'n gek geval op te zetten. Welke vrouwen boven de 50 komen er nog tegenop BREDA MEVR. A.J. DE JONG In De Stem van woensdag 18 1.1. las ik op blz. 7 uw artikel „Neerlands enige val kenier met pensioen". In ko lom 2, 4e alinea wordt gezegd dat er „in Nederland helemaal geen literatuur is over deze heroïsche kunst". Ik meen er u een plezier mee te doen door u te wijzen op een werk van dr. J.M.P van Oorschot, getiteld: „Vor stelijke vliegers en Valkens- waardse valkeniers sedert de zeventiende eeuw". Dit werk is dit jaar verschenen als deel XXIX van de „Bijdragen tot de geschiedenis van het Zui den van Nederland", uitgegeven door de Stichting Zuidelijk Historisch Contact, Hoge Schoollaan 225, Tilburg. BREDA A.M. GOOSENS (Van onze correspondent) WASHINGTON Naar schat ting 25 procent van de politie mannen in Amerika is gewa pend met revolvers van zwaar kaliber, waarmee dumdum-ko- gels kunnen worden afge vuurd- De dumdum-kogel, die een afgeplatte, holle punt heeft, richt in slachtoffers die er door getroffen worden enorme verwoestingen aan en is zo wreed, dat alle beschaaf de landen, inclusief de Vere nigde Staten rond het begin van deze eeuw besloten de kogel niet tijdens oorlogshan delingen te gebruiken. Door de afgeplatte en holle spits veroorzaakt de dumdum- kogel enorme wonden. Een normale kogel die een arm of been raakt richt in de meeste gevallen betrekkelijk geringe schade aan, maar een dtim- dumkogel betekent veelal on herstelbare beschadiging. Het gebruik van de dumdum-kogel in internationale conflicten werd in 1899 bij het Verdrag van Den Haag verboden. De V.S. onderschreven het ver drag acht jaar later- De reden voor dat uitstel was dat Ame rika een straffere veroordeling van de kogel wilde als oor zaak van onnodig lijden. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Uit recente statistieken blijkt dat Ameri kaanse negers aanmerkelijk korter leven dan blanke Ame rikaanse mannen. Van elke acht Amerikaanse negers zal er een als gevolg van een ongeluk of moord om het le ven komen. Slechts een op de 30 blanke mannen loopt dat risico in Amerika. Moord is de voornaamste oorzaak van het feit dat zwarte mannen in Amerika een leeftijdsverwach- tinp hebben die ruim dertien jaar korter is als die van blan ke Amerikaanse vrouwen. Slechte medische attentie en werk onder gevaarlijke om standigheden eisen eveneens hun tol. De daders en slachtof fers van moord treft men overwegend in de leeftijds groep van 15 tot 25 jaar aan. DOOR: GREET BUCHNER M®t gebogen rug stond Jozef onhanJ'.g en onwennig de klei ne kleertjes van het pasgebo ren kind in de beek te spoelen toen hij zijn naam hoorde roe pen. Het was Maria die zelf nog veel te uitgeput was om naar Jozef toe te komen. „Ik hoop dat ik je niet gestoord heb bij je werk", zei Maria zacht, „maar ik wilde je vra gen om het wasgoed van het Jezuskind zo op te hangen dat er geen korreltje zand, geen veegje vuil opkomt. Het Kind is nog zo pril en zo teer". Toen Jozef klaar was met zijn onhandig geploeter in de beek, zocht hij met het bun deltje babywas op zijn arm Tiaar een goede plek om dat te drogen te hangen- Maar dat viel niet mee. De grond was kaal en zanderig, de lakken van de knoestige bomen rond de grot zaten onder de korst mossen. Het zou niet gemakkelijk zijn om aan Maria's wil zorg gebo ren verzoek te voldoen- Jozef liep daarom verder met zijn was en zag toen ineens een prachtige groene taxusboom staan. „Beste taxusboom, mag ik jouw takken gebruiken om er de kleertjes en windselen van het Jezuskind op te hangen"?, vroeg Jozef beleefd. Maar de taxusboom schudde boosaardig met zijn takken. „Ik hou niet van dót natte gevoel op mijn lakkenarmen. Zoek maar een andere plek"- Teleurgesteld ging Jozef verder op zoek naar een ande re boom, maar de taxus werd door Go i'. gestraft. Vanaf dat moment waren zijn bessen en naalden vergif voor mens en dier- Bij een oude meidoorn aangeland, vroeg Jozef weer of hij diens takken voor de babywas mocht gebruiken. Maar de meidoorn was knorrig en op zijn rust gesteld. Hij gaf te kennen dat hij geen prijs stelde op vieze natte wasjes op de knoppen die hij met zoveel inspanning had ge vormd, om volgend jaar weer goed voor de dag te kunnen komen- God strafte de mei doorn door dikke stekelige doorns op takken en twijgen te laten groeien en Jozef ging weer verder op zoek naar een goede plek om de was van het Kind te laten drogen. Aan een pijnboom wiens takken in de zon schitterden, vroeg Jozef weer of hij diens *akken mocht gebruiken voor de was van het Goddelijke Kind. Maar ook de pijnboom gaf niet thuis en God liet daarom al zijn takken dor en droog worden zodat ze knisperend op de grond vielen en alleen de kroon overbleef. Ontmoe digd over zoveel onwil viel Jozef weer terug naar de grot en daarbij struikelde hij over - :n paar lage kruipende plant jes. „Wij groeien weliswaar nederig over de grond, maar wij willen maar al te graag de zorg voor Jezus' kleertjes op ons nemen", riepen de plan ten. En daarbij spreidden ze hun grijsgroene takjes zover mogelijk, zodat Jozef er al zijn kleertjes tussen kon han- gen.Toen Jozef enkele urer la ter weer naar buiten ging om de was binnen te halen en ze aan Maria te geven, bleken de kleertjes kurkdroog en brand schoon te zijn- Ze verspreid- Cen bovendien een verrukke lijke opwekkende geur. God had de lavendel, zoals het kleine plantje heet, voor zijn hui-waardigheid beloond met de meest opwekkende geur uit het hele plantenrijk. Want hulpvaardigheid wordt altijd beloond-... volgens een oude Engelse legende. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-DRIEBERGEN Op verzoek van minister Westerterp neemt momenteel de rijkspolitie proeven met verschillende systemen, waar mee de naleving van de maxi- mumsneliheden (80 en 100 km) doeltreffender gecontro leerd kan worden. Resultaten van deze experimenten moe ten vóór 1 februari aan de bewindsman overhandigd zijn. Rond di° tijd beschikt minis ter Westerterp ook over de ervaringen opgedaan sinds 1 februari v»n dit jaar. toen de ze sne^p'^^perkingen wer den ingevoerd.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15