Verhouding tussen A.R. en kabinet verziekt „Schorsing medewerkers is wapen in strijd om machtspositie" Hoge Raad stelt Kalkar weigeraar in ongelijk Kabinet voert loon- beleid met behulp prijsmaatregel DE TEEND Fabriek geïsoleerd door water Verzet in senaat tegen huurwetjes BJ.OEMENHOVEKLINIEK binnenland buitenland BEZWAREN DOOR DRAMMER Dureco verliest kort geding tegen Corrie Regering VS hondt bandjes van Nixon bruynzeel "Leren meubel-safari" OISTERWUK tel.: (04242) 4220-4021 Geen verlichting Waakhonden Zaterdag 21 december 1974 17 raterfabriek as en elektriciteit et 1.100 medewerkers. van ona bedrijf ie vacant ratieve organisatie en het ering daarvan; in administratieve studie- en werkgroepen op ings-, budgetterlngs- en ten; rs bij veranderingen in ocedures. >n of daarmede linistratieve organisatie en <lng; nische signalerings- tai deel uitmaken van de 'den zijn afgestemd op die tudt opname in het ds. Jen kunnen zich schriftelijk adjunct-directeur eer en Organisatie, Middelburg. sch bureau. erk te leveren via uitstekende versterking van ons team voor (België): funktioneren, verwachten w'i een M.T.S.-niveau en <ieTj imers en/of bij één van onze onomgeving, een goed s r arbeidsvoorwaarden, mo9^ ensioenfonds, een dertien 'ostbus 55, Terneuzen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er was donderdagnacht in het hart van AR-fractieleider mr. W. Aantjes bepaald geen kerst vrede Integendeel: het optreden van bouwministers drs Gruyters in het huurdebat, diens „onaanvaardbaar" en het lachende optreden van minister-president Den Uyl maakte van de anders zo rustige Aantjes een diep ver ontwaardigde politicus, die op dat moment (nog) niet de verantwoordelijkheid voor een politieke crisis op zich durfde te nemen. Maar die voortaan wel elke daad van het kabinet-Den Uyl zeer kritisch zal gaan volgen. De verhouding tussen de AR-fractie en het kabineMs voor de zoveelste keer ernstig geschaad. Maar het zou deze keer wel eens fataal voor het kabinet kunnen aflopen. De feiten: de hele weck debatteert de Tweede Kamer over het falend bouwbeleid van dit kabinet en de nieuwe huur- en subsidieplannen, die over enkele jaren een emd moeten maken aan de huurliberalisatie. Veel kri tiek tijdens dat debat op de re;erings politiek, maar ook veel waardering, ook va» de kant van de christen-demo- cralische regeringspartijen KVP en ARP. Deze laatste pam op een gegeven moment de re ge ing zelfs in bescher ming tegenover ongenuan ceerde aanvallen van links en rechts, van vriend en vij and. Veel moties (een na oorlogs record?) maar in fei te geen afkeuring van het huurbeleid Staatssecretaris Van Dam, die zo graag dat nieuwe huurbeleid met ingang van 1 januari 1975 had zien inge- GRUIJTERS- voerd, komt begin deze maand plotseling met een in- terimwetje dat bedoeld is om de periode tussen het afgelo- pem vaei de machtigingswet (3! december) en het nieu we huurbeleid (1 januari 1917) te overbruggen. Voor uitlopend op dat nieuwe huurbeleid wil de staatsse cretaris al volgend jaar dat do overheid de huren kan bevriezen, als zij vindt dat huurverhogingen buitenspo rig zijn. Io nauwelijks een week tijd wurmt de Kamer zich door de schriftelijke behan deling, waarbij al duidelijk werd, dat de christen-demo cratische fracties grote be zwaren hebben tegen de meldingsplicht en het huur verhogingspercentage van acht. Zowel de KVP als de ARP nemen heide een deel van die bezwaren voor hun rekening. De KVP is het niet eens met de meldingsplicht en de bevoegdheid van de regering eventueel in te grij pen (maximering heet dat). De ARP wil dat die acht procent op minimaal negen piocent wordt gebracht. DWANG De argumenten van bei de fracties zijn steekhou dend: er is dit jaar een infla tie van meer dan 10 procent. Uke huurverhoging beneden dat percentage is in feite een huurverlaging en dat kan "iet, vindt de ARP. Dus liefst een verhoging van 10 procent, desnoods een van 9 Procent. De meldingsplicht, 7<i houdt de KVP de regering v?or, is alleen nodig in het uiet-geliberaliseerde gebied, want daar waar dehuren vrij 'i'n, zijn tot dan toe geen excessen geweest en worden nnk geen nieuwe huurexplo- s'er verwacht. Laat de wet alleen maar gelden voor de randstad met de aantekening, dat gemeenten daarbuiten de regering kunnen verzoeken de wet op hun gebied van toepassing te verklaren, als dat onverhoopt nodig mocht bliiken. Staatssecretaris Van Dam wist, dat de KVP en ARP 2l*i argumenten volstrekt onvoldoende vonden, hii wist dat beide fracties wijzigings voorstellen in linn zak had den, hij wist dat de KVP uaarover eerder deze week al met hem had gesproken. h!' wist dat KVP en ARP de discussie strikt zakelijk wil den houden. In de Kamer bevestigde. Van Dam dat laatste nog eens op uitdruk kelijk verzoek van de KVP- er Pam Cornelissen: er moet een zakelijke beslissing wor den genomen. Dus. zo con cludeerden ARP en KVP, von politieke dwang is geeD sprake. Wie schetst hun verbazing toen Van Dam de uitgesto ken hand van beide christen democratische fracties achte loos afwees. Beide fracties reageerden woedend: ze kwamen met hun amende menten waarop de staatsse cretaris schorsing van de be raadslagingen vroeg. Dat duurde maar liefst twee en een half uur. Van Dam bracht daarna zijn baas Gruyters mee om zijn ver weer kracht bij te (laten) zetten. De KVP kwam hij wat tegemoet door in de wet op te neme»: dat de gemeen ten gehoord zulen worden voordat hij gaat ingrijpen. De KVP, al blii met een dooie mus, riskeerde niet het onaanvaardbaar van het ka binet en stemde gelaten toe, hoe"'el het compromis nau welijks die naam verdient en feiteli'k niets aan de intentie van het wetsontwerp veran dert. De ARP bleef tegenstrib belen, waarop minister Gruyters het hoge woord sprak: ..Onaanvaardbaar". Wat houdt dat in, vroeg libe rale oppositieleider Wiegel, er als de kippen bij als het kabinet dreigt te struikelen. „Precies zoals ik het zeg", repliceerde Gruyters zich daarmee de woede van Aantjes op de hals halend. Deze vond het allertreurigst dat de regering op het laat ste moment toch met dat po litieke machtsmiddel kwam. terwijl eerder was verzekerd dat de discussie zakelijk zou blijven. Hij trok het AR- amendement m omdat hij geen enkele verantwoorde lijkheid wilde nemen voor het feit dat het kabinet dit land in een politieke crisis wil storten om een procent". Hij trok ook fel van leer tegen premier Den Uyl, die alles glimlachtend had staan le bekijken. „De situatie is veel ernstiger dan van het gezicht van de premier staat af te lezen", aldus Aantjes. Geen kerstvrede dus voor deze AR-politicus, die in de mening verkeerde dat met bcuwminister Gruyters best een redelijke discussie moge lijk was. Een ordinaire door drammer. klonk het in de wandelgangen, waar met na me Be AR-Kamerleden hun hart luchtten „Den Uyl kan AANTJES er van op aan, dat dit de laatste keer is dat hij als premier van z'n kerstvrede kan genieten". De relatie ARP-kabinet is daor Gruy ters goed verziekt gelooft men en dat kan z'n conse quenties hebben voor Be be handeling van het huurwetje in de Eerste Kamer. Daar zal ongetwijfeld veel verzet rij zen niet alleen tegen de in houd van de wet, maar voor al ook tegen de manier, waaron het kabinet dat heeft behandeld. En dat de heren senatoren soms uit hun slof kunnen schieten, heeft mi nister Lubbers deze week met z'n aardgas aan den lijve kunnen ondervinden.... PIETER-TAN DEKKERS (Van onze redactie binnenland) ARNHEM Gistermorgen is Rijkswaterstaat in Arnhem begonnen met het schotten trekken rond de Meinderwijk- se Polder in Elden (gem. Arn hem). Dit houdt in dat de metalen schotten van de wa terkeringen in de dijken om hoog worden getrokken, zodat het water van de Rijn een vrije loop krijgt. De gehele polder zal daardoor onder wa ter komen te staan en de steenfabriek De Gallantynse Waard isoleren. Rijkswaterstaat wil met de maatregel bereiken dat de druk op de kaden en dijken wordt verminderd. Door de hoge waterstand van de laatste weken en de zeer hoge stand van gisteren zijn de kaden in Lobith en Arnhem ondergelo pen. In het hele stroomgebied van Rijn, Waal en IJssel staan uiterwaarden en weilanden al enkele weken onder water. Bij Lobith werd vrijdag een waterhoogte van 14.10 m. ge meten. Naar verwachting zal liet water nog verder wassen tot ongeveer 14.50 m boven NAP. In Zwitserland en Duitsland is overigens sprake van een lichte val die volgens deskundigen zal doorzetten en niet meer zal worden gevolgd door een nieuwe was. Gisteravond werden onge veer 40 personeelsleden van de steenfabriek met bootjes naar huis gebracht. Voorts vrezen de 30 personen die op het terrein van de fabriek wo nen een natte kerst. (Van onze redactie binnenlandl HAARLEM ,,De schorsing is een wapen in de strijd tot het behoud van de positie van het bestuur. He bestuur heeft (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het cassatie beroep verworpen dat de natuurkundige dr. A. Smit uit Yde (Drente) had ingesteld tegen het vonnis van het ge rechtshof uit Leeuwarden om zijn weigering de Kalkar heffing te betalen aan het elektriciteitsbedrijf Groningen- Drente (EGD). Toeu de heer Smit eind vo rig jaar weigerde de heffing te betalen sloot de EGD de stroom af. Dr. Smit spande een kort geding tegen de EGD aan, en de president van de rechtbank in Groningen beslis te dat de EGD niet het recht had de stroom af te sluiten bij niet betaling van de Kalkar heffing. De EGD ging in beroep bij het Hof in Leeuwarden dat besliste dat de EGD dat inmiddels de stroomleverantie had hervat met de stroom- afsluiting geen onrechtmatige daad had begaan. Tegen dit vonnis tekende de heer Smit cassatie aan. De Hoge Raad heeft nu ge oordeeld dat de EGD zich niet aan wanprestatie of aan een onrechtmatige daad jegens dr. Smit heeft schuldig ge maakt. Ingevolge de wet fi nanciering snelle kweekreac tor moest de EGD een heffing aan het rijk betalen over gele verde stroom. Op zijn beurt berekende de EGD de heffing aan de verbruikers door. De Hoge Raad stelt dat in rede lijkheid niet van de EGD kan worden gevergd dat men (op grond van dr. Smits bezwaren tegen het Kalkar-project er van zou afzien op hem te ver halen wat de EGD als gevolg van de door dr. Smit afgeno men elektriciteit als heffing aan de staat was verschuldigd. Afsluiting van de stroom was voor de EGD het enige middel om te voorkomen dat van de EGD stroom werd afgenomen (waarvoor de EGD tegenover de staat een heffing moest be talen) door dr. Smit, die wei gerde de kosten van de hef fing voor zijn rekening te ne men, aldus oordeelde de Hoge Raad. Het arrest van de Hoge Raad in deze Kalkar-zaak is inmiddels niet meer van prak tisch belang voor de gewetens bezwaarden tegen het Kalkar project zoals dr. Smit, omdat het ministerie van Economi sche Zaken deze week een ontheffingsregeling heeft ge troffen- Een bedrag van ongeveer 93.500 gulden voor de zoge naamde Kalkarheffing op de elektriciteitsrekening van de Hogeschool in Delft, zal voor lopig niet worden betaald. De Hogeschool-raad heeft vrijdag besloten dit bedrag voorlopig te reserveren. Men zoekt naar mogelijkheden de bijdrage in een speciaal fonds voor onder zoek naar andere energiebron nen te storten. (ADVERTENTIE) 'n METZLER- bril: ieders oogmerk! AMSTERDAM (ANP) De grammofoon platenmaat- schap-pij Dureco heeft het door haar aangespannen kort geding tegen de zangeres Cor rie (Konings) verloren Corrie had op 15 november van dit jaar haar contract met de maatschappij via een aan getekende brief opgezegd, en is intussen tot een akkoord gekomen met Phonogram. Du reco had gesteld dat die ver breking van het contract niet geldig zou zijn, en had de president van de rechtbank in Amsterdam gevraagd te be vestigen dat Corrie zich nog tot eind december 1975 aan dat contract diende te houden. Die voorziening werd echter door de president gewei gerd. WASHINGTON Presi dent Ford heeft een wet gete kend die de Amerikaanse re gering het blijvend beheer en de controle geeft over alle bandjes en documenten uit de tijd dat Richard Nixon nog het Witte Huis verbleef. Daaronder zijn tevens de geluidsbandjes over het V.'c- tergate-schandaal. Met de wet is een overeenkomst vervallen tussen Ford en Nixon, waarbij de bandjes en de documenten tot eigendom van de oud-pre sident werden verklaard. (ADVERTENTIE)' In 1975 wordt alles weer duurder. Ook de Bruynzeelkeukens. Koopt u daarom dit jaar nog! Dat scheelt een stuk. Prijs vinden wij natuurlijk ook belangrijk. Maar nog belang rijker vinden wij kwaliteit en service. Waarom? Nou eenvoudig, omdat uw keuken er volgend jaar nog moet zijn en ook het jaar daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en Bruynzeel Verkoopfiliaal Van Coothplein 36, Breda 01600-44388 Bruynzeel Verkoopfiliaal Wattweg 21, Bergen op Zoom 01640-41575 Bruynzeel Verkoopfiliaal Markt 15, Middelburg 01180-29101 De 18-jarige Jean Desjardins bekijkt zijn nieuwe duim, liever gezegd de vroegere grote teen van zijn rechtervoet, na de eerste transplantatie van dit soort in Canada. De voor uitzichten voor herstel zijn gunstig. Verwacht wordt dat Desjardins spoedig weer aan het werk kan. het besluit genomen zonder de vijf medewerkers te horen". Dit zei de advocaat van de vijf geschorste medewerkers van de abortuskliniek Bloe- menhove in Heemstede, mr. H. J. Pot in het kort geding tegen de besturen van de stichting Bloemenhovekliniek en de stichting hulpverlening zwan gerschapsonderbreking Noord- Holland. 1 Het gedinig diende vrijdag vooi de president van de Haarlemse rechtbank. Ge vraagd wordt herstel van de oude positie op straffe van een dwangsom van f 5000,-. De zitting werd ook bijge woond door de Haarlemse hoofdofficier van justitie mr. J. L. Andreae, die begin mo- vember bij de rechter-commig- saris een verordening tot een gerechtelijk vooronderzoek in diende tegen de directeur en die medisch coördinator van de kliniek. Het is volgens mr. Pot een gevecht om de machtspositie van de besturen der stichting en de directeur. De vijf mede werkers hadden ernstige kri tiek geuit op het beleid en beheer van het bestuur, en werden daarna geschorst. De vijf zijn van mening dat de abortus een normale plaats moet krijgen in de medische gezondheidszorg. Door de wij ze waarop het in vele gevallen is georganiseerd en de finan ciële belangen die hierbij een rol spelen, speelt het zich af in een entourage van onjuiste financiële praktijken. Aldus mr. Pot. Het zou goed zijn als er een nieuwe stichting kwam naar het idee van de medisch directeur van het St.-Elisabeth Gasthuis te Haarlem, dr. J. van Mansvelt. Deze nieuwe stichting zou dan bestuurlijk medisch en praktisch in nau we samenwerking staan met dit ziekenhuis. Dit is een op lossing die met zich mee zou brengen dat de abortus wordt gebracht in de respectabele sfeer van het Elisabeth Gast huis, zo stelde pleiter. De advocaat der stichtings besturen, mr. L. Laus, zei dat het plan van dr. Van Mansvelt niet de reden van de schorsing was geweest. Mr. Laus zei dat het be stuur na de door de vijf geuite beschuldigingen op evenwich tige wijze tot zijn besluitvor ming is gekomen. Hij was van mening dat de artsen niet meer kunnen terugkeren. Zij hadden hun steentje, volgens pleiter, bijgedragen tot een ondergraving van de medische stal (ADVERTENTIE) -,rr~- r™rfr) 1 afbouw-en interieurcentrum Mondileder. honderden leren zitmeubelen van overal ter R '-fjl R' IIH wereld,vanüOUOtotüO.OOOgulden. Vw vfeWV Met de buitengewoon drank zuchtige dagen in het vooruit zicht alhier een middel tegen de kater van de volgende mor gen. Het is een middel van meneer Dick Richards, een dokter, die de kuur tijdens een „lang en dranklustig" le ven heeft ontwikkeld. Het is een moeilijke kuur, maar je moet er tenslotte wat voor over hebben om een ka ter te voorkomen. De heer Richards heeft het middel opgesteld voor collega artsen. Let wel. De arts die na een nacht boemelen fris en monter wil opstaan moet vol gens Richards: 1. Voor de eerste borrel een gram vitamine B12 inspuiten, gevolgd door een gram vitami ne C en twee capsules vitami ne B complex- Daarna moet de maagwand gesmeerd worden met oliehoudend voedsel en een half kopje maïsolie. 2. Voor het naar bed gaan moet de dranklustige een hal ve liter sinaasappelsap drin ken-, verrijkt met een gram vitamine c, twee „alka selt zers" en een theelepel sui ker. 3. Na de slaap eerst wat tabletten tegen brandend maagzuur, een geklutst ei, ge mengd met twee eetlepels ho ning (brrr), drie theelepels op- loskoffie, twee delen wodka (op de nuchtere maag?) en 30 centiliter koude melk. Het ge heel geroerd, geklutst en op gedronken. Den drink ik toch maar een pilske minder. D'n erwtensoep had er in de Tweede Kamer maar een zwa re kluif aan. Voor mij snapte hij zelf de ballen vain die nieuwe huurre- geling, zo ingewikkeld was het- Pam (Cornelissen) is de doordraver van de week voor ons. En wel omdat-ie van te voren wist, trouwens iedereen wist het, dat-ie toch door de knieën zou gaan, als het kabi net het been stijf hield- •k Het past katholieke (volks- partijer) Pam natuurlijk wel door en op de knieën. Zoals dat heidens kabinet met geen stok meer op de knieën te krijgen is. Dat blijft maar gewoon zitten. Dat is niet normaal meer. Nieuw politiek spel: Pim- Pam-Pet. ■it We hebben nog wat brieven, maar die zijn voor de volgen de week. Tot dan. MERTJN (Van onze parlementaire redacteur! DEN HAAG De deze week door de regering bepaal de prijspolitiek voor volgend jaar is in feite een poging van het kabinet de Ionen in 1975 in de hand te houden. Die conclusie rechtvaardigt de op vatting dat het kabinet erg bang is een loonmaatregel te nemen, als de looneisen voor 1975 de ramingen van het Centraal Planbureau te boven gaan- Het CPB gaat er van uit dat de loonkosten met 13 pro cent zullen stijgen. Dat ook de regering daarop mikt, blijkt wel uit de brief die minister Boersma (Sociale Zaken) on langs over het mislukken van het centraal akkoord aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De regeling spreekt daarin de verwachting uit dat de vakbeweging voor de ooGlec- tieve arbeidsovereenkomsten voor 1975 niet. zal gaan over vragen. Met het vertrouwen, dat NW, NKV en CNV zich zullen houden aan hun uit gangspunten tijdens de onder handelingen over het centraal akkoord wijst de regering elk overheidsingrijpen in de Ionen via de berucht geworden loon maatregel van de hand. Een vrije loonvorming dus. Dat zet echter wel elk uit gangspunt van het kabinet ten aanzien van het begrotingsbe leid od losse schroeven, want zonder een centraal akkoord over die 13 procent loonstij ging lean niemand de regering de garantie geven dat het niet méér zal worden. Men kan dian bij het bepalen vajn het sociaal-economisch en finan- cieel beleid wel uitgaan vam die 1-3 procent, maar als het meer wordt is Leiden in last. In opdracht van het kabinet is minister Lubbers (Economi sche Zaken) daarom aan het werk gegaan om te bekijken of er langs de prijzenkant iets te regelen valt. Prijsbeheer- sing ligt dit kabinet nu een maal beter dan loonbeheer- sing Het scherp in de hand houden van de prijzen komt ook psychologisch beter over dan bijvoorbeeld in te grijpen m de loonontwikkeling; Tw^an,1ï- de a'aindrang uit de Tweede Kamer om de prii-s- te-uge-ls wat te laten vieren stelde de bewindsman een aantal prijsmaatregelen op die alleen vo-or enkele onbeteke nende sectoren enige verlich ting bieden maar geen soelaas voor het bedrijfsleven als ge heel. Integendeel, voor de indu strie en dienstensector wordt die teugel zelfs wat strakker aangehaald, als die vakbewe ging er in slaagt hogere loon eisen te versieren. Dat zit zo: in de oude prijs- caleulatie staat, dat de indus trie en de dienstensector res pectievelijk de helft en 80 procent van de loonkosten mo gen doorberekenen. Dat blijft in de nieuwe prijsafspraken gehandhaafd. Er is echter een maxiimum ingevoerd- De in dustrie bijvoorbeeld mag de helft van die loonkosten door berekenen tot een maximum van 6,5 procent. Dus stijgen de lonen volgend jaar zoals het CPB berekent met 13 procent, dtan mag de industrie de helft daarvan doorberekenen in de prijzen Wordt die loonkosten stijging echter 14 procent, of nog hoger (en dart is niet uit gesloten) dan mag de indus trie toch niet meer dan 6.5 procent in de prijzen doorbere kenen. Bij de dienstensector evenzo, met dit verschil dat men daar een maximum heeft gesteld van 11 procent- Conclusie: als de lonen met biivoorbeeld 16 procent stij gen, diain moeten de onderne mers daarvan 9,5 procent voor hun eigen rekening nemen en dat viridien ze onaanvaardbaar. Dus zuillen de werkgevers niet sned voor extra hoge looneisen door die knieën gaan. Integen deel. Want elke procent loons verhoging boven de 13 procent moeten ze uit eilgen zak beta len. Wat weer de winstmarges ernstig aantast en dius de werkgelegenheid. In feite maakt de regering zo van on dernemers de superbewakers over de loonstijging. Minister Boersma kan dan die loonmaat regel in de kast laten en het kabinet blijft goeie vriendjes met de vakcentrales. Voor het bedrijfsleven zijn de problemen groot: met name voor die sectoren die het al moeilijk hebben of krijgen door externe factoren zoals de invoering van het minimum loon. het jeugdloon, de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Met name in de dienstensector kunnen grote problemen ontstaan. Er is een troost: gaat het in zo'n sector helemaal mis, doordat de on dernemers er niet in slagen de vakbondsverlangens binnen de perken te houden, dan kan de regering eventueel ontheffing verlenen. Maar het feit blijft wel dat de ondernemers als een soort waakhonden worden gebruikt voor de loonvor ming... v*

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9