loeizame zege Christ van der Smissen Hans Vultink verplettert Van Deventer Rotterdam bereid W.K. 47/1 te organiseren BREDASE POLITIE EXTRA WAAKZAAM Joop van Maurik over supporters DERKS MAG FEYENOORD NIET LEIDEN Baba Sy na zege op Hermelink aan de kop Voor wie de haan kraait WINST IVANOV in/iWrf Met oog op komst Utrechtse supporters Muisstil Vonk Eten Mes NAC C AFGELAST Opnieuw remise Harm Wiersma 4 Vara pakt het anders aan. i ran f50000,-? of meer droomauto's heel gaaf appeltje voor de Ie Nationale Puzzelaktie in kontanten beschikbaar verzekeringen o» cket "Catalonië** t.w.v, van de mooiste prijzen jjeswol Fabrieken te arton Orange Love slnaasap- (inhoud 6 Itr.), aangeboden Melitta-Nederland B.V., Bus- ÏP. Uw Inzending Is is geldig, wanneer u iste 1,- gireert of extra postzegel van (boven de normale bijplakt. Inzendingen r deze extra postze- IJn volkomen waarde en dingen niet mee Ie prijzen. weekhoofdprl|s: epvrieskist ter waarde 960,-, aangeboden door federland B.V., Roder ende weekhoofdprlje: eugeot damesbromfiets. 02 MS ter waarde van van Magneet Handels- eming B.V., Weesp. tste weekhoofdprljs: tri fotocamera plus tas, ",L., eenvoudig te bedie- ongelooflijk nauwkeu- n geschenk ter waarde |753,-, aangeboden door Transcontinenta, Amster- jende weekhoofdprljs: chtgewicht zig-zag naai de, type Starlet, winkel- f 599,-. Een geschenk Iger B.V., Amsterdam. weekhoofdprljs: TS autobanden ter van 540,-, beschik- bsteld door Continental IB.V., Amersfoort. en extra bijdrage, nsterdam. Zaterdag 21 december 1974 23 C lirist van der Smissen', bedreiging voor Vultink en Jean Bessems. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Christ van der Smissen hoopt dat de wijze waarop hij zich heeft voorbereid hem in Enschede de eerste nationale titel in het 47-2 zal opleveren. De bil- jartsport staat voor hem centraal hij rookt en drinkt niet. De militaire dienst lijkt voor de 21-jarige Brabander een gunstig klimaat. Zelfdiscipline, mentale hardheid en fit heid zijn de elementen, die hij bij het concentratie vergen de biljarten erg goed kan gebruiken. Bovendien is de le gerleiding hem goed gezind in het toekennen van vrije tijd Wedstrijden kan hij spelen zoveel hij wil. Over de train Hijsmogelijkheden op Papendal heeft hij evenmin te klagen voor punt de score zich op alsof het om driebanden ging. Bijtijds zag Van der Smissen dat op die manier zijn alge meen gemiddelde te sterk zou achterblijven bij dat van Bes sems eh Vultink. Met een se rie van 86 maakte hij de par tij in negen beurten uit (400- - 122). Jean Bessems kon daardoor iets inlopen op Van der Smis sen. Voor hij echter die zeker- 400332 in zes beurten. Ben Velthuis wist tegen heid had. was hij bijna verrast door Piet Vet. Na vier beurten stond de man uit Berkhout op een ogenschijnlijk onaantastba re voorsprong van 31841. Hij had, met de mentaal superieu re Bessems als opponent, beter moeten weten. Wat hem tegen Vultink de avond daarvoor nog net. niet overkwam, ge beurde nu wel. Vet miste twee keer en Bessems sprong bo ven op die twee kansen Met 198 en 161 besliste hij de par tij nog net in zijn voordeel: Lambert van Leur, die einde lijk een hoge serie maakte. De vraag is of hij voor het sterk bezette nationale toer nooi voldoende conditie heeft. Een eigenschap die in biljart- kringen vreemd lijkt, maar toch noodzakelijk. Op de eer ste dag had Van der Smissen geen enkele moeite en nam dank zij de nederlaag van Vultink de leiding. Een dag later al had hij tegen Louis Rijvers, de minste van de acht deelnemers' moeite dat niveau te handhaven. Bijzonder lang zaam spelend kwam hij in de tweede beurt tot 248. maar daarna ging het moeizaam. Zes beurten lang stapelde punt ROTTERDAM (ANP) Rotterdam heeft zich kandi daat gesteld voor de organisa tie van het wereldkampioen schap 47-1. Dit kampioenschap tou oorspronkelijk van 27 fe bruari tot en met 2 maart plaatsvinden in Marseille. De Franse bond heeft echter do organisatie teruggegeven. Donderdagavond besloot de commissievergadering van het district Rotterdam een poging ,e wagen het titeltoernooi naar de Maasstad te halen. Van dit initiatief moet de Europese biljartfederatie (C.E.B.) nog op de hoogte worden gesteld Als de C.E.B. toestemming verleent wordt het toernooi gehouden op 13 14. 15 en 16 maart a.s. Als Rotterdam de organisatie krijgt toegewezen- zullen in elk geval Twee Ne derlanders mogen deelnemen' Hans Vultink als Europees kampioen en Jean Bessems als nationaal titelhouder. wel opnieuw te winnen, maar het kostte hem te veel tijd. In twaalf beurten strompelde hij naar de 400. De druk zich voor eigen publiek te moeten waarmaken drukt zwaar op hem. Hans Vultink blijft een grillig fenomeen. Donderdag won hij zijn openingspartij in twee beurten, een paar uur later verloor hij van Vet. Vrij dag kende hij weer geen en kele remming en gebruikte slechts vier beurten om Wim van Deventer te verpletteren: 40016. Hij ging uit met een trotse reeks van 395. Met de directe confrontatie met Van der Smissen en Bessems voor de boeg en zijn hoge gemid delde, heeft Vultionk de kan sen nog in eigen hand. Uitslagen derde ronde: Velt huis 400-12-117-33.33, Van Leur 290-12-126-24.16, Rijvers 122-9-78-13.55, Van de Smis sen 400-9-248-44.44, Vultink 400-4-395-100, Van Deventer 16-4-14-4, Bessems 400-6-198- 66.66. Vet 322-6-224-55.33. De uitslagen van de eerste partijen van de vierde ronde zijn: Vultink 400 2 262 2O0; Rijvers 80 2 77 40.U0. Van Deventer 400 9 230 44 44; Velthuis 860 9 242 40 00. (Van onze sportredactie) BREDA De Bredase po litie zal morgen extra waak zaam zijn in verband met de mogelijke komst van sup porters van FC Utrecht, die zoals bekend de laatste tijd nogal „rumoerig" zijn ge weest bij uitwedstrijden van hun favoriete ploeg Vanaf elf uur zal de route tussen het NAC-stadion en het sta tion van Breda extra in de gaten worden gehouden, ter wijl politiemensen met hon den aanwezig zullen zijn bij de aankomst van de treinen uit Utrecht. Voor, tijdens en na de wed strijd NAC FC Utrecht zullen de honden- en de be reden-brigade van de Bre dase politie extra versterkt worden om mogelijke rellen direct de kop in te kunnen drukken. De laatste keer dat de Utrechtse supporters zicli ernstig misdroegen, was op 24 november, toen FC U- trecht de bekerwedstrijd te gen Go Ahead Eagles in De venter speelde. Een dertig tal heethoofdige Utrechters werd door de politie voortij dig van de tribunes afge haald en onder bewaking naar huis getransporteerd. Deze supnorters werden er van beschuldigd een bloe- menkoomnmi te hebben be stolen en de buitgemaakte bloemen overhandigd te hebben aan de FC Utrecht spelers. Dat bleek achteraf niet waar te zijn. Voor Joop van Maurik, spitsspler van FC Utrecht waren de uitspattingen aan leiding om eens met de sup porters te gaan praten. In onderstaand verhaal legt Van Maurik uit waarom liij dat heeft gedaan, terwijl het toch meer voor de hand lag dat een bestuurder de sup porters op was gaan zoeken. „ONHOUDBARE ZAAK'' (Van onze sportredactie) „Het is gewoon een onhoudbare zaak geworden, ook voor de spelers Op alle stations waar wjj aankomen staan poli tiemensen met joekels van honden. Je zag mensen wenken: Verrek volgens mij komt FC Utrecht hier vandaag spelen. Dan word je er steeds weer bij betrokken" zegt Joop van Maurik ,,De supporters schopten herrie en wij werden er ook scheef voor aangekeken". tig uit. Dan kunnen jullie het voorbeeld geven. Er zijn steeds zo'n 60 tot 70 suppor ters bij uitwedstrijden. Een klein aantal daarvan trapt rot zooi. Snij die rotte plek eruit. Schop die reltrappers uit de groep. Ik weet zeker, dat de rest dan achter jullie gaat staan". Het supporterslegioen is voor elke ploeg een enorme steun. Vooral in de uitwedstrijden. De laatste tijd echter gingen bij FC-Utrecht steeds weer stemmen op om die herrie schoppers niet meer toe te la ten. Dat en het feit, dat Joop van Maurik zich nauw betrok ken voelt bij de bloemenaffai- re van Deventer, zijn voor de Hagenaar aanleiding geweest eens contact te zoeken met het legioen. Van Maurik: „Voor de uitwed strijd tegen Den Haag kwam een supporter naar me toe en beloofde me een paard als we zouden winnen. Dat gebeurde, maar de volgende thuiswed strijd was ik geblesseerd. De bewuste supporter, een joch van een jaar of zestien, ging een week later mee naar De venter. In plaats van mij een paard te geven, wilde hij alle spelers iets schenken. Van zijn bij elkaar geschraapte zon- dagscenter en met bijdragen van andere supporters hebben ze toen die bloemen gekocht in Deventer. Dat heb ik per soonlijk onderzocht en is waar. Kijk, dan vind ik het gewoon schlemielig als zo'n jongen op die manier in de krant te kijk wordt gezet. Ik heb hem bij me thuis uitgeno digd en toen bracht hij het beloofde paard mee". Daarna is bij Van Maurik het idee ontstaan een vijftal herrieschoppers uit te nodigen om met hem te praten over de affaires. Een paar kisten bier in huis en dan gezellig klet- fen. Niet praten over stomme- ing hier en lammeling daar. „Ben je nou helemaal", lacht Van Maurik. „Gewoon vrien- schappelijk. Die jongens vin den het prachtig als ze bij een speler op visite mogen komen. Ik weet zeker, dat ik méér bereik dan twintig bestuursle den bij elkaar. Van het be stuur trekken ze zich de bal len aan. De spelers, min of meer de afgoden voor die jon gens. hebben de meeste in vloed. En vanuit dat oogpunt ben ik er eigenlijk toe geko men". De Utrecht-supporters reizen normaal met dezelfde trein als de spelers. vandaar ook, dat Joop van Maurik de meeste relschoppers kent. Van gezicht tenminste. Geholpen door die wetenschap heeft hij een par tijtje blufpoker gespeeld. Vo rige week liep hij voor de training naar een stel suppor ters en pikte er een paar uit. „Jullie zijn erbij geweest", stelde hij keihard. Daar schrokken ze wel even van. „Natuurlijk ontkenden ze", zegt hij. ..Ik beb toen tegen ze gezegd' Nou goed dan: jullie zijn het niet. Dat komt prach- Het eerste gesprek van Van Maurik heeft al geholpen. Af gelopen zondag ti.idens de uit wedstrijd tegen Sparta roerde niemand zich. Sterker nog, de supporters waren muisstil. „Dat is natuurlijk ook niet de bedoeling" zegt Van Maurik, „Aanmoedigen moeten ze ons wel. Maar er waren geruchten, dat in Rotterdam knokploegen waren geformeerd om ze op hun falie te slaan. Dat zal ze wel aan het denken gezet heb ben. Zu'ke dingen krijg je na tuurlijk. En....toch zijn het. heus niet alleen de Utrechte naren. Op het Sparta-veld kreeg een van onze spelers een bierfles, gevuld met zand, tegen zijn hoofd, bovenop zijn eikel. Je denkt toch niet dat dat een van onze jongens flikt?" veld geen tamme jongen. Wie tegen hem moet spelen heeft een moeilijke middag. Maar echte moeilijkheden gaat hij wel uit de weg. Bij PSV speelde hij enkele weken ge leden als „mandekker" op Edström. Hij maakte drie overtredingen tegen de Zweed, waarvan een zware. Zegt Van Maurik: „Ik weet precies hoe de supporters daarop reageren. Dacht je, dat ik na afloop in de PSV-kantine ben geweest? Vergeet het maar rustig, je hebt zo een mes tussen ribben. Maar daar pas ik mooi voor". de tribune toen de herrie uit brak. Toch waren er mensen bij die mij aankeken. Alsof ik 1 er schuld aan had. Op zulke momenten schaam je je toch". „Ik heb hier al bussen met Feyenoord-supporters zien ar riveren, waar geen ruit meer heel in was. Zoiets lees je nergens. Alleen als Utrecht supporters eroplos slaan. Dat komt groot in het nieuws. Er gens is dat wel normaal, wij hebben tenslotte de naam". Vain Maurik zelf is ook in h-et Ondanks alle negatieve publi citeit beleett FC-Utrecht toch ook veei plezier aan het legi oen. „Al je ze hier tekeer hoort gaan, lopen de rillingen over je rug" zegt Van Maurik „Ook als we uitspelen hebben we vaak het grootste plezier. Nognietzo lang geleden zaten een stuk of zes goosers in de stationsrestauratie. Ze hadden net eten besteld, toen de trein vertrok. De jongens smeten geld op tafel en holden met de borden vol eten over het per ron achter de trein aan. Dat soort geintjes vind ik prachtig. Kwajongensstreken, daar houd ik wel van. We moeten er wel voor oppassen, dat zo iets „verengelst": dat treinstellen helemaal gesloopt worden of dat ze op de tribune iemand een mes tussen de ribben ste ken. Want vechtpartijen rond het veld leiden je aandacht toch af. Als je opeens een horde politieagbenten langs het veld ziet draven, kijk je on willekeurig wat er aan de hand is. In Deventer zat ik op Natuurlijk doet Joop van Maurik goed werk. Maar de vraag is of dit een afdoende middel is om het uit de hand lopende gedrag van supporters in te dammen. Liggen de oor zaken niet dieper? Hoe vaak gebeurt het niet, dat de spe lers het niet eens zijn met een arbitrale beslissing en de scheidsrechter bijna onder de zoden wordt geduwd. In zo'n gespannen sfeer op het veld slaat vlug genoeg een vonk over naar de supporters. Van Maurik: „Dit gedrag van de spelers is niet goed te praten. Maar volgens mij hebben daar de arbiters schuld aan. Hoe snel erger je je bijvoorbeeld niet aan een „thuisfluiter"? Als de scheidsrechters conse quent zijn, zou dat veel min der voorkomen. Maar neem nou dat geval van dat Wage- ningen-doelpunt afgelopen zondag tegen Roda JC. Vol gens mij trapte Nanninga de bal voor de lijn weg. Toch is het een doelpunt. Op zo'n mo ment speelt die man met jouw winstriremie. Zou je dan niet kwaad worden"' En als er een paar heethoofdige onverstandi ge suooorters blijven hangen na afoon en die slaan die c-heidareehter op zijn gezicht? Dan heb je de noppen weer aan het dansen. Geloof me. de zaken liggen niet zo gemakke lijk. H»t. is een groot probleem pn n< vraag me af wie lost het op?" GTEL HENDRTKX VOETBAL Leo van der Kroft zal op 16 maart 1975 in Luxemburg de wedstrijd Luxemburg - Oostenrijk lei den. (Van onze sportredactie) BREDA Frans Derks mag de topper Feyenoord - Twente die zondag 5 januari gespeeld wordt niet leiden. Omdat de Bredase scheidsrechter onlangs een plaatje opnam met de Feyenoorder Willem van Ha- negem („Ik ben ik, jij bent jij") is de scheidsrechterseom- niissie van mening dat hij te genover Van Hanegem niet meer onpartijdig kan ontre den. Frans Derks zal nu MW - Ajax leiden terwijl Hoppen brouwer Feyenoord - Twente kreeg toegewezen. Frans Derks was nog al verbaasd dat de scheidsrechterscommissie een dergelijk oordeel had uit gesproken. „Ik heb spontaan ja gezegd toen me gevraagd werd dat liedje met Van Ha negem op de plaat te zetten. Ik zie dit kennelijk allemaal wat ruimer. Ik houd de zaken buiten het veld altijd strikt gescheiden. Het doet me alle maal wat narrig aan". En van Hanegem: „Ik vind dit wel erg zwak. Als Derks Feye noord fluit is hij voor mij een scheidsrechter zoals alle ande re scheidsrechters. Daar zit geen enkel verschil in". (Van onze Sportredactie) BREDA De wedstrijd die NAC-C vanmiddag op het sPortpark aan de Beatrixlaan tegen FC Utrecht zou spelen gaat niet door. in verband met de slechte gesteldheid van het terrein. Frans Hermelink: verlies AMSTERDAM (ANP) Na een uiterst produktieve twee de ronde heeft de Senegalees Baba Sy alleen de leiding ge. nomen in het Snikerdamtoer- nooi. In een geweldige aanvals partij won de Senegalees met zwart van Hermelink. Hij vlocht in het middenspel zo veel combinatoire dreigingen, dat Hermelink gedwongen werd een schijf te offeren- Dat betekende echter alleen uit stel, maar geen afstel van zijn nederlaag. De Russen Gantwarg en Tsjegolev gingen elkaar hard handig te lijf. Gantwarg aan vaardde de opsluiting van de korte vleugel. De verbreking (ADVERTENTIE) Er is gelukkig een .steeds groter wordende groep luisteraars, düTzaterdagsmiddags om tien over één afstemt op VARA's In de Rooie Haan. Een programma met duidelijke politieke meningen (ook al zijn dan dat niet altijd de uwe), met veel informatie, met sport, met lekkere muziek. Ach luister zelf maar, dan begrijpt u zeker waarom we die "Rooie Haan" een typisch Vara-programma noemen en waarom het goed is dat de Vara zo sterk mogelijk wordt. Of niet natuurlijk. GRONINGEN (ANP) In de eerste zitting v.d tweede ron de van het Niemeyerschaak- toernooi om het Europees jeugdrmpioenschap schaken handhaafden alleen de Rus [vanov er de Zweed Lars-Ake Schneider hun honderdpro centscore Alexander Ivanov won van de Israëlische verte genwoordiger Grinfeld en Schneider zegevierde over da Belg Deleyn. Niet minder dan zeven van de veertje:- partijen werden afgebroken. Bij het leidende tweetal zal zich zeer waar schijnlijk ook de Brit John Nunn voegen Ook de Neder landse vertegenwoordiger Paul van der Sterren heeft een kans zich naast Ivanov en Schneider te plaatsen. Hij heeft, winstkansen teger de Oo?t„nriiker Gigerl De natio nale jeugdkampioen Roy Dieks boekte een regelmatige overwinning op de niet sterk spelende Turkse jeugdkampi- oen Oeney. UITSLAGEN Ivanov (Rusl.) - Grinfeld (Isr.) 10, Schneider (Zwo den) - Deleijn (Belg.) i_o- Olafsson (IJsl.) - Nunn (En gel.) afgebr. Gigerl (Oos tenr.- Van der Sterren (Ned.) afgebr.: Podzielny (W- Dld.) Szekely (Hong) f2_ Taruffi (It.) - Mortensen Den.) afgebr.: Borskowski (Polen) - De Echagluen (Span je) afgebr.: Salonen (Finl - Barlov (Joegosl.) afgebr' Rayner (Wales) - pye (Ierl) 1—0: Diegs (Ned) - Oeney (Turk.) 10: Knight (Guern sey) - Meinsohn (Frankr.) 0— 1; Swamson (Schotl.) - Tiller (Noorw) afgebr.; Bichsel (Zwits.) - Azzopardi (Malta) 1—0, Dominto (Roem Ftacnik (Tsj. Slow.) afgebr hiervan leidde tot ingewikkeld spel. Tsjego'lev omsingelde de positie van zijn tegenstander en met het vorderen van de middag kreeg Gantwarg het zo moeilijk met het zoeken naar oplossingen voor de vele pro blemen, dat hij de tijd uit het oog verloor. Nog voor de tijd- controle viel het vlaggetje van zijn Mok. Gantwarg stond op dat moment al verloren. Harm Wiersma boekte zijn tweede remise in successie. Tegen Smith had hij wel steeds het beste van het speL maar de Amerikaan vond zoals gebruikelijk bij hem steeds de sterkste verdediging. Drost aanvaardde vrijdag de strijd tegen Clerc in eon alles- of-niets-stemming- Evenals Gantwarg aanvaardde hij een opsluiting. De complicaties waren erg groot Beide spelers geraakten in tijdnood. In deze fase faalde Clerc en kon Drost enigszins gelukkig de volle twee punten aan zijn socre toevoegen. Oud-wei'eldka mel oen Koeperman heeft uren voor de winst moeten spelen- Eerst in een stand van 13 nm 13 kreeg hij vat op de positie van Rabatel. Even later voerde de Rus een aardige, combinatie •uit. die tot een gunstig eind spel leidde Koeperman wik kelde dat op geestige wijze BILJARTEN Het. biliart- toernooi om het Eurooese kampioenschap 47-2 dat voor de oeriode van 6 t.m- 9 febru ari 1975 in Troyes op de ka lender staat. gaat. normaal door Deze week circuleerden er oerichten dat zowel dit toer- nooi als de strijd om de we reldtitel 47-1 te Marseille (27 februari t.m. 2 maart) geen doorgang konden vinden, maar vrijdag is bekend geworden dat het toernooi in Troyes ge woon gespeeld zal worden. naar winst af. Hisard bereikte niet veel tegen Bassirou Ba, die er opnieuw blijk van gaf zich in gedrukte positie uitsta* kend te kunnen verdedigen. In dit Suikerdamtoernooj^ is trouwens precies dezelfde fout gemaakt als bij het on langs gehouden kandidaten toernooi in Tiflis. Ook in de hoofdstad zullen volgens het gehanteerde schema landgeno ten in de laatste ronde tegen elkaar uitkomen. In Tiiflis wekte het algemene veront waardiging dat Koeperman zich tot uitdager kon opwer ken dank zij een overwinning in de laatste ronde op zijn landgenoot Andreiko. Harm Wiersma ten koste van wie dat ging, heeft daarop de Rus sen openlijk van combine-spe len beschuldigd. Het suiker- toernoo1 heeft daar kennelijk geen lering uitgetroke. Hier staan voor de laatste ronde op het programa de partijen Gantwarg - Koeperman en Wiersma - Clerc- Volgens de secretaris van heit organisatie comité. de heer B. J. M. Bos man denkt men er niet aan deze partijen naar voren te schuiven. Het suiker toernooi is immers geen officieel titel toernooi- Uitslagen tweede ronde: Tsjegolev (Rus.) - Gamtwarg (Rus) 2U, Wiersma (Ned) - Smith (VS) 1—1, Drost (Ned) - Clerc (Ned) 20. Herme- ïinck - Baba Sy (Sen.) 02, Hisard (Fra) - Bassirou Ba iSen) 11, Rabatel (Fra) - Koeperman (Rus) 02. Jeugdwereldkampioen- schap: Stanek (Tsj) - Mariens ;Bel) 11, Ahel (Joeg) - Le- ter (Sur) 02. Jouvert (Fra) Boezinsky (Rus) 11, Robil- lard (Hariti) - Bronstein (Isr) 2—0 Dameswereldkainpioen- schap: Graas (Ned) - Barras (Fra) 11, Mikhailovskaja (Rus) - Spasskaja (Rus) 11, Munitz (Isr) - .Nizic (Joe) 2

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 25