Gerrit Schulte: groot wielrenner door spek, rundvet en wilskracht „Ik was twee dagen met de fiets onderweg voor een koers in Zeeland" SPORTSTERREN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND w I VAN WELEER BtfRi v- "<yy >1 14 4i Opgave 8 Rode draad Bossche reus Zelf maken R Keihard Blauwe trein innen 'PU1 Pn^53 •él I HV'"" ON wCifSB. limmer is, met het oog op n van: ils. Het wereldberoemde lied .Stille Nacht, Heilige Nacht' verd gecomponeerd door: de Oostenrijkse kapelaan :ranz Gruber. de orkestleider Theo Uden basman. de dichter Joost van den /on del. zal, evenals de grootmeesters (It.), Hamman, Wolft (USA), igass (Brazilië) en de beroem- I •les Goren (USA) een „bridge die door een grote interna- en beoordeeld. zeggen of Rixi Markus beter tij doet het allebei geweldig en in grote Engelse kranten i, haar spelinzicht ziet u ge- ze partij uit een toernooi te iet wereldkampioen Benito 7 6 H B 10 9 5 2 O B 5 W V B 10 10 9 8 5 2 7 10 7 5 sbaar. Als oost opende metn en zuid drie schoppen ier schoppen allen Pas in oost overgenomen met de larten A. Kleine klaver n schoppen B na - gew0"^e en V. Garozzo (west) spe wam met harten negen het gevaar dat noords Ed zou kunnen worden >ord een broodnodige ren iet spel nog down kan kr^ de ruitenboer, maar de en, dan wint zuid met d n aan slag maar kan 8 om dat met ruiten vb' tt u wel uit: in elk g aan de tafel. Héél knap wm. i S m rMMMTMMMMMMnWMrr- TilE2—MBH—naCTLSIMg3MBBWaa III WWII I I .1 ,,U ITJMJaBMMI—MBggJ—HgTMWg^arCE-iaaEIPSEga—i—tT -r-TWy. (Van onze sportredactie) -Va «'loop van het in Den Bosch gespeelde voetbalduel Jong Oranje - Jong Italië wees een van de oudere in het restaurant van het sportpark aanwezige Italiaanse 'iirna list en naar een grote blonde man achter de tapkast. Met een klank in zijn stem als gold het de ontdekking van een belangrijke primeur, kondigde hij zijn jongere collega's aan dat die man volgens hem niemand minder kon zijn dan Gerrit Schulte, die verschrikkelijke Hollander die in het verleden zoveel tanlastische duels met hun eigen Fausto Coppi had uitgevochten. Het legertje Italianen spoedde zich naar hun jongste ontdekking en binnen een mum van tijd. was Schulte het stralende middelpunt van handenschuddende en kreten van herken ning slakende Italianen. Gerrit Schulte genoot van deze toestand rond zijn persoon. Om herkend te worden door buitenlanders die hem misschien in twintig jaar niet hadden gezien, deed hem goed. Zoals het hem ook goed deed toen een oud mannetje in een restaurant naar hem toekwam en hem vertelde dal hij vroeger zt dikwijls had genoten van de capaciteiten van de coureur Schulte. Deze oude wdelerliefhehher was een van de vele aanhangers die de ontzaglijke populaire oud-coureur in zijn glorietijd had. ..En ik heb ze nog steeds", zegt de nu 58-jange Schulte, wie zijn leeftijd beslist niel is aan te zien. met overtuiging „Ik wil niet overdrijven, maai ik was in mijn tijd een echte vedette Voor mij alleen kwamen duizenden men sen naar een koers of naar een zesdaagse kijken Wanl ze wis ten dal. waar ik kwam er wel iets zou gebeuren Ik leverde altijd strijd Ik vocht als hel moest, voor. tijdens en na de wedstrijd Maar-en dal ïshet allerbelang rijkste - ik had totaal geen ve detteneigingen Ik was tegen ie dereen altijd vriendelijk Wan neer de mensen het leuk vonden om me ie spreken, dan maakte ik een babbeltje met ze Ik zwaaide legen iedereen en alle mensen waren voor mij gelijk of het nu een baandirecteur was of de eenvoudigste supporter. Zoiets vergelen de mensen niet Er zijn wielrenners geweest die in mijn tijd beslist goed reden, maar je hoort nooit wat van ze. Maar Gerrit Schulte is altijd nog een begrip Ik word dikwijls nog uitgenodigd voor het openen van weel ik wal voor gelegenhe den Wanneer ik even kan ga ik erheen en wij er dan geen cent voor hebben Dikwijls hoor ik dan van de organisatoren dat ze ook sporlvedetten van deze ge neratie hadden uitgenodigd, oiaar dat ze schrokken van de bedragen die er door de heren werden gevraagd Zoiets kan er bij mij niet in Wanneer je door je sport groot geworden bent. dan moei je er volgens mij ook wal voor overhebben Een goede publiciteit heb ik altijd belang rijk gevonden Maar ja. dal is een van de vele dingen die ik van de sporters van tegenwoordig niet begrijp". Mei deze opmerking snijdt Gerrit Schulte een thema aan dal als een rode draad door het uren durende gesprek heen zal blijven lopen Hij Gerrit Schul te, de man die er met al zijn na tuurtalent en reuzenkracht steeds voor is blijven knokken een goed coureur te zijn. kan niet begrijpen dat in de oplei ding van jonge coureur de zijns inziens voornaamste eigenschap (karakter en zelfdiscipline) worden vergeten le vormen „Ik heb dertig jaai gefietst Nooit is me iets te veel geweest voor de sport waarvan ik altijd heb ge houden en waarvan ik nog steeds hou Ik zou ondankbaar zijn als ik hel anders zou zeggen Ik heb namelijk alles aan de wie lersport te danken Mijn mooie huis hier in Den Bosch en mijn. a) ben ik niet ontzettend rijk. tamelijk financiële welstand Maar daar heb ik dan ook kei hard voor gewerkt En ik heb nooit voor een cent medewer king van wie dan ook gekregen. Mijn varier kwam niel naar het fietsen kijken voordat ik naam had gemaakt Van een paar zelf gespaarde guldens moest ik mijn eerste fietsje kopen Wanneer ik een lekke tube had. moest er zelf geplakt worden Maar hoe gaat dal tegenwoordig'' Wanneer ze junior zijn. willen ze al gespon sord worden Beginnen met een fiets van vijftienhonderd of tweeduizend gulden is niet vreemd Maar met goede spullen alleen, word je geen coureur. Kijk vedetten kunnen niet ge maakt worden die worden ge boren Ik durf gerust te zeggen dal ik een natuurtalent was Maar als je niet tot de categorie hoort die die honderd procent van huis uit meegekregen heeft, moet je er alles aandoen om le trachten negenlig procent te worden En dat kan. Kijk maar naar Jan Janssen en Wim van Est. geen grote coureurs maar wel wilskracht Daar valt veel mee le bereiken Kom daar tegen- Gerr,, Schulte met een ran de rele nremmmmgskransen die h>) M zijn roemrijke carrjpre om de hals werden ge ariQ woordig eens mee aan. Ik heb voor de lol de jongste coureur- tjes van die wielerclub Gerrit Schulte adviezen gegeven, trainen wil ik bet niet noemen. Ze schrikken zich kapot wan neer je ze het aantal kilometers vertelt dat ze voor die trainingen moeten afleggen Ze willen en kunnen niet meer afzien en wanneer er iets niet klopt, zal de sponsor het wel oplossen Hoe denken zulke jongens een ach terstand van twee minuten in een koers goed te maken? Daar is toevallig wel karakter voor nodig. Ik zou ze dan wel kunnen vertellen wat ik er zeil allemaal voor gedaan heb. maar daar heb ik dan al geen zin meer in Ik hen niet verbitterd en ik zit er niet over te kniezen en ik hou nog steeds van de wielrennerij, maar de belangstelling is er hij mij uit. Ik ga niet eens meer kiiken. of ik moet door vrienden worden uit genodigd voor een bepaalde koers". Al heeft Schulte dan geen zin om zijn eigen weg naar de top te verhalen voor de hedendaagse wielerjeugd. voor een luisteraar die er in zijn riante landhuis dat. ondanks dat het zestien jaar oud is in deze tijd van staalties van architectonische schoonheid he slist geen gek figuur slaat er de tijd voor neemt, doet hij dat maar al te graag En vertellen kan hij de man die in zijn pe riode als coureur door zijn stor machtige optreden veel bijna men heeft verworven («aston Denac - de legendarische Franse sportjournalist noemde hem „Le Fou Pedalant" en aan andere veelgebruikte uitdrukking voor Schulte was die van „Bossche reus". ..Dat kwam' zegt Schulte glimlachend omdat ik zo ver schrikkelijk sterk was en ook zo met mijn krachten smeet Ik wilde altnd strijd leveren maar als ik het nu bekijk moet ik zeg gen dat ik niet altijd even ver standig heb gereden Ik volgde te veel mijn wilde karakter ln tegenstelling bijvoorbeeld met Kees Pellenaars Toen wij koer sten was het altijd water en vuur tussen ons maar ik moet eerliik bekennen dat de Pel altijd een linke bal is geweest Wanneeiik verstandiger had gekoerst had ik meer kunnen bereiken Maar ik ben altijd te venijnig te dnl- tiggeweest Maaiik vind dal dat best mag voor een topspon er Hij moei geen koud bloed heb ben Op mijn kracht en op mijn talent heb ik altijd gekoerst en daarvoor had ik geen medische begeleiding en uitgekiende voe dingsschema s nodig Ik at altijd wat de pot schepte Ik ben nooil anders gewend geweest Ik kom uit een gezin van zes kinderen Mijn ouders hadden het geld niet om hun fietsende zoontje te verwennen Gernj Schulte ,,Ik had totaal geen redettenneigingen Ik was teqen iedereen altijd even vriendelijk. Alle mensen waren voor mij'ge- Ik kon ook niet hebben dat Pe ter Post. wij hebben een tijdje samengereden. steeds aparte menu s klaar liet maken Wie met me reed. at wat de pol schaf te ..Ik ben grootgebracht op spek en rundvet Mijn moeder kocht altijd een pond of tien rundvet en dat werd door al het eten ge daan Dol was ik er op en het was voedzaam genoeg om van alle zes bomen van kerels te maken Ik werkte als slagers-jongen in Amsterdam van halfacht tot zes uur s avonds, waarbij ik steeds waanzinnig hard door de stad reed Wanneer ik dan thuis kwam at ik goed wal spek pakte mijn fietsje en ging dan als jo chie van twaalf jaar gerust vijf tig kilometer trainen Wat wij toen ook niet moesten doen om een koers te kunnen rijden Ik moest als nieuweling dikwijls naar Zeeland Vooreen koers in Middelburg was ik twee dagen onderweg Ik bleef in Hoogerheide in een hooiberg slapen Bij het laatste kampi oenschap van Nederland in Hoogerheide kwam ik mensen legen die zeiden kijk Gerrit, daai in die boerderij heb je nog in het hooi geslapen Door de grote tochten ben ik ook aan mijn vrouw Toos gekomen Haar vader een Bosschenaar was een groot wielerl lefhebber Wan neer ik naar Limburg voor een koers moest, was zijn huis een hotelletje voor me Daar bleef ik slapen Ik heb zijn dochter ook nog meegenomen Ik wilde wielrenner worden en ik had er loeri nog al wat voor ovei Vooi rrn| hourii de medis che begeleiding in de sport op wanneer een dokiet heefl ver klaard dat ie gezond (rent Voor de resl moet |e hel zelf maken Bij mij hetihen ze noon mijn bloeddruk hoeven (e controle ren Ik wist heus wel dat die goed was En wanneet ik dan naai sommige wrakken kijk van oud coureurs die veel vroeger ztjr gestopt dan ik (Schulte reed lol zi|ri 4 le iaat en was toen nog goed voor dernvereeords red ik dan denk ik soms bij mezelf, ik kan nu nog meei dan jullie, met al de medische begeleiding die jullie hebben gehad Gerrit Schulte die allrounder was en uitblonk zowel in klas siekers. zesdaagsen als in crite ria. heefl ooit maar een Tour de France in zijn rijk gevulde car rière gereden Maar die ene er varing was voldoende om nooit meer naar het Grote Circus te rug te keren „In '28 startte ik in de Tour, ik was toen 22 jaar Daarna is er de oorlog tussenge komen en toen was I k op de leef- tijd gekomen dat ik als niet elapperenner zijnde liever niet naar Frankrijk ging De start van de Tour was niel slecht Ik won een etappe en werd derde en z.esde De Fransen en Belgen zeiden toen echter wacht maar jongen als we bij de bergen ko men. dan pakken we je Ik moet 7.cggen de eerste echte berg - de Aubisque - ging nog wel Ik kwam tenminste redelijk goed boven Maai toen reed ik plat en dal wilde in die tijd wel wal zeg gen Ploegleiders of verzor gingswagens had je niet en als je uitviel (iedere coureur had een portemonnee op zak), moest je met de trein naar de finish zien te komen Wij waren zo n beetje aangewezen op de Belgen die ons wel eens wilden helpen En fin ik moes! boven op de Aubis que zelf die band plakken grote gevechten die Schulte le verde op de wielerbanen van Antwerpen. Gent. Brussel en Parijs Legendarisch zijn ook de namen van de grootste rivalen van destijds Brunnel/De Bruyc- kers. Rik van Steenbergen- Stan Ockers en Lappebis-/Scheeres Door de overheersing van deze vier koppels is ook de naam van de Blauwe Trein ontstaan Zij alleen deelden de lakens uit en de overige coureurs hadden zich te schikken naar de bevelen van de nippers die bepaalden wan neet et wel en niel gekoerst kreeg ik in Sas an Geit! ei ronde aan mijn broek gezel Door de jury, een verklaring kwam er niel voor Hel was alsof ik gek werd Ik heballes uit mijn kast gerammeld en Van Steen bergen werd door mij in de laat ste ronde nog geklopt Het Be lgische publiek stond boven op de banken, want ook in België was ik populair Komt na de koers wedstrijd leider George Ronsse naar me toe en zegt heb ik ei geen mooie koers van gemaakt dooi jou een strafronde le geven' Ik zeg heb /et: ii cci, rei hMreeks naar de wereldtitel gereden". Schulte heeft door het grote aantal jaren dal hij heeft gefietst veel coureurs zien gaan en ko men Als jonge coureur bokste hij tegen gevestigde reputaties op in de nadagen van zijn car rière kreeg hij te maken met de aanstormende jeugd van toen: Wout Wagtmans. Wim van Est, Gerrit Voorting, Faanhof enzo voorts ..Ze hebben me wat voor ouwe lui uitgescholden. Gerrit Voorting bijvoorbeeld tijdens een koers in Amersfoort Een mocht worden De vette hap was uiteraard altijd voor de leden van de Blauwe Trein en de resl mocht de kruimels „r,H, verdelen. filing ISICO s Wanneer je nu aan een cou- reui vraagt of hij met een niel gekitte tube een berg afwil, zal hl) vragen of je gek bent. maai vroeger werd dal allemaal ge riskeerd Ik ging toen ook naar beneden want ik die tijd keek ik nergens naar Tijdens de afda ling kwam ik mijn ploegmakker Van Neck legen die daar zwaar gewond op de grond lag en die muggen hem maar steken Am bulancewagens waren ei men ook niet Die jongen lag Ie huilen of ik toch niel weg wildegaan Ik ben loen bi] hem gebleven en daar op de Aubisque eindigde mijn eerste en laatste Toui de France De dynamisc he Schulte heell zondei twijfel zijn grootste po pulariteit bereikt als baancou- reur Legendarisch is het koppel dat hij mei Boeren vormdeen nu wordt in huizen van oudere w.e- lerl lefhebbers verhaald van de „Zo is de wielersport nu een maal. zegt Schulte „Keihard en daar heb ik altijd stevig aan meegedaan Dan moesten de an deren maai zorgen dal ze zoveel klasse hadden dal ze de macht van die Blauwe Trein konden doorbreken Maar wij begrepen ook wat er van ons verlangd werd Wij bepaalden wel de koers maar ei werd om de winstpunten geknokt bij hel le ven Ik was duivels als ik dacht dal Rik van Steenbergen een ronde pakte en andersom was dal ook hel geval De duels die toen werden geleverd waren zo populair dal de sportpaleizen steeds waren uitverkocht Ik kan me nog herinneren dat ze in Antwerpen tot inde nok van het dak zalen op de spanten vs n de dakconstructie en zelfs tot n <J,> tussengargen toe Die mer.sen zagen In iets maar ze boord n van oe anderen weer wat er z'c\ speelde Ik heb tijdens dit haan- koersen ook genoeg rr-eee- maakt Op een gegeven r onent jij dat gedaan en voor hij ant woord kon geven haalde ik uit en ik sloeg zijn neus in mekaar en hij had ook een paai blauwe ogen Ziedend was hij Hij wilde me voor het leven laten schor sen L'iteindelijk werd ik een jaar geschorst en kreeg ik een boete van vijfduizend gulden Niet mis voor die tijd maar het heef! me niets gedaan een laar latei fietste ik weet even vi.ilijk mee" paai kilometer voorde finish zei ik tegen Cernt die ouwe lui trekt er nu tussenuit en probeer hem maar eens bij te houden Het viel hem bai tegen dat hij dal niel kon" Gerrit Schulte lacht nog als hij er aan denkt Dal gevoel van tegenstanders de baas te zijn heelt hem altijd beheerst Gerrit Schulte heelt er nog steeds spijt van. in weerwil van zijn grote triomfen, dat hij nooit geen wereldkampioen op de weg i> geworden. Hij is wel wereld kampioen achtervolging ge weest, een geweldige prestatie in de tijd dat er nog volop con currentie van geweldige klasse was. maar een wereldtitel op de weg had er voor hem wel hijge- kund. ..In Denemarken had ik het een keer zo voor het grijpen Ik voelde dat ik toen de macht had om alles kapot te rijden Ik reed toen zo sterk dat ik andere coureurs dubbelde. Een van hen. de Belg Nees. trok zich een paar honderd meter aan mij op. Dat was voor de jury een reden om mij uit de strijd te nemen. Dood- Hij wilde altijd winnen, an dere plaatsen dan de eerste wa ren voor hem niet belangrijk. Veel van die overtollige energie is hij nu kwijt. Gerrit Schulte, is bezadigder, en gemoedelijker geworden. Vissen, jagen en dui ven en praten over de wieler sport zijn nu zijn hobby's. Daar naast helpt hij zijn zoon Ger bij het beheer van het restaurant van sportpark „De Vliert". „Er moet daar dikwijls keihard worden gewerkt Maar daarvoor hen ik niet te beroerd. Dat heb ik mijn leven lang gedaan De wiel rennerij is een goede, maar harde school om mensen te vor men. Hoe zou ik anders, een jon gen zonder een enkele schoolop leiding, kunnen zijn wat ik nu ben?" HARRY VERMEI'LEN

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 23