Ex-drugs-jager vervoerde heroïne FRAGIEL KERSTBESTAND RA stelt Londen harde eisen Rockefellers laatste kans Desnoods geweld om Vlaamse actie te voorkomen FAO roept op tot hulpverlening aan Bangladesj Blindenbond wil verbod verkoop produkten „door blinden gemaakt" Nieuw routebord gevaarlijke stoffen binnenland buitenland BRUSSELSE BURGEMEESTERS: HOGE EISEN Huishoudelijke voorlichting kan doorgaan NIEUWE VICE-PRESIDENT HEEFT PLANNEN AL KLAAR Creatief Op tafel Zes jaar en t.h.r. wegens wurgen meisje theeminent Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? papier oor jw pen Controleur (2) Donkere dagen Zaterdag 21 december 1974 i i (Van onze correspondent) PARIJS' Een voormalige agent van het Amerikaanse Narcotics Bureau, de organisa tie belast met de bestrijding van verdovende middelen, is donderdagmiddag in Villefran- che bij Lion aangehouden ter- wij! hij een aanzienlijke hoe veelheid heroïne vervoerde. De Amerikaan transporteerde de heroïne van Nederland naar Italië en hij zou volgens de politie al verschillende transporten van deze aard ver zorgd hebben. Hij werd aange houden tijdens een gewone rou tinecontrole op de autosnelweg Parijs-Lion. Bij de controle van de identi teitspapieren bleek dat een van de drie inzittenden van de wagen wegens een misdrijf gezocht werd en dat hem de toegang tot Frans grondgebied ontzegd was. Aanvankelijk probeerde de Amerikaan voor te geven dat hij nog voor het Narcotics Bureau werkte en dat hij belangrijke onthullin gen te doen had. Een snelle verificatie van de politie wees uit dat de betref fende sinds geruime tijd geen deel meer van de Amerikaan se organisatie uitmaakte en zelf aan het smokkelen van verdovende middelen gegaan was. Vermoedelijk in de me ning dat in Frankrijk evenals in de Verenigde Staten aan zienlijke kwijtschelding van de op te leggen straffen ver wacht mag wordei als de be treffende belangrijke informa ties aan de autoriteiten ver strekt, gaf de aangehoudene tal van bijzonderheden. Hij noemde „enorm veel na men", aldus de politie en met de aldus verkregen gegevens lijkt liet waarschijnlijk dat de smokkelorganisatie waarvan hij deel uitmaakte, opgerold zal kunnen worden. Een groot aantal van zijn verklaringen bleek inderdaad te kloppen met gegevens die de Franse politie al in haar bezit had over een organisatie die van Nederland naar Italië verdo vende middelen transporteert, en de uitvoerigheid van zijn bekentenissen heeft vrijwel alle lacunes in de gegevens van de politie opgevuld. (Van onze correspondent) LONDEN De voorlopige IRA heeft een fragiel kerst bestand afgekondigd in Engeland en Ulster. Het begint zondag te middernacht en duurt tot 2 januari. Wanneer in die periode de hoge eisen van de IRA gunstig beantwoord worden, zouden de terroristen er een permanente vrede van maken. Dit bestand is slechts het tweede in vier jaar Ierse-oor- log, die het leven gekost heeft aan 1200 personen, onder wie 300 Britse soldaten en Noordierse politicmannen. De voorlopige IRA verloor in die tijd naar schatting 200 man. Door de bomaanslagen werd in Ulster en Engeland mil- joenenschade aangericht. Mevrouw Sandie Alexander uit het Amerikaanse Costa Mesa heeft voor de verandering de kerstboom dit jaar maar eens aan het plafond gehangen. Behalve dat de boom zo minder plaats inneemt, vertelde zij dat de boom ook langer goed blijft, doordat de aanwezige sappen nu makke lijker naar beneden lopen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De burgemees ters van vier Brusselse rand gemeenten, Evere, Etterbeek, Elsene en Schaarbeek hebben gisteren gewaarschuwd dat zij desnoods met geweld zullen verhinderen dat een grote Vlaamse voettocht die zondag in Mechelen start en naar Brussel moet leiden. hun grondgebied betreedt. Maar Vlaamse organisaties die de betoging organiseren, waaron der militante groeperingen als de Volksunie en Were Di, zijn niet van plan om toe te geven en hebben aangekondigd ge weld met geweld te zullen be antwoorden. De Vlamingen bebben een verklaring uitge geven, waarin staat dat de vier burgemeesters de slechte Belgische traditie van onver draagzaamheid, on wettelijk heid en Vlaamshater ij in stand houden tot aan de vooravond van Kerstmis 1974. Waalse ex tremisten van hun kant heb ben gezegd dat zij de Vlaamse betogers zondag een warm onthaal in Brussel zullen bie den. po Vlaams-Waalse tegenstel- hngen hebben de afgelopen weken in Brussel reeds ver schillende maler» tot kleine uitbarstingen geleid en daarbij was het strijdperk steeds het grondgebied van de gemeente Schaarbeek, bij wet twee-ta- hg, maar met een burgemees ter, R. Nols, voor wie de Vla mingen -met enig recht- be weren dat hij de Vlamingen haat. Reeds twee zondagen achter elkaar heeft burge meester Nols de politie te hulp geroepen om Vlaamse be togers uit elkaar te slaan die toepassing van de taalwetten eisten. Zo werden tot voor kort Vlamingen in het ge meentehuis van Schaarbeek steeds in het Frans te woord gestaan en ook de opschriften en mededelingen in het stad huis waren steeds in strijd met de taalwetten, alleen in het Frans gesteld. Toen het TAK (Vlaams Taal Aktie Kommitee) tegen deze discri minatie een straatbetoging or ganiseerde kwam het tot felle schermutselingen tussen ener zijds Vlamingen en de Rijks wacht te paard en anderzijds Rijkswachters en Waalse beto gers die de Vlamingen op hun beurt te lijf wilden gaan met knuppels,, fietskettinigen en plastic zakjes die gevuld wa ren met pek. Bij dat soort Belgische volksrellen zijn rot te tomaten en eieren ook steeds een graag gewilde mu nitie. Hoewel de betoging van de Vlamingen verboden was slaagde de politie er toch Jiiet in om de orde doeltreffend te handhaven. Daags na de straatrellen gaf burgemeester Nols toe en liet het Neder lands ruimer toe In zijn ge meentehuis De voorlopige IRA heeft zich pas bereid verklaard het bloedvergieten tijdelijk te sta ken, nadat bemiddeld werd door een groep invloedrijke Ierse protestantse geestelijken. Zij onderhandelen met de IRA in Ierland en gingen praten met de Britse regering in Lon den. Ofschoon de minister van Ulster, Merlyn Rees weigerde te onderhandelen met de repu blikeinse terroristen., liet hij toch weten, dat Groot-Brittan- nië wel zou willen bijdragen tot een echte vrede. Waarne mers nemen aan. dat de lei ders van de voorlopige IRA niet alleen speculeren op de oorlogsmoeheid van de Noord- Ierse bevolking, maar ook op de angst van de Engelsen voor nog meer bloedige bomaansla gen in eigen land. Donderdag avond werd Londen nogmaals door elkaar geschud toen een zware autobom ontplofte vlak tegenover Selfredges, een wa renhuis in Oxford Street, de meest bekende winkelstraat van de Engelse hoofdstad. We gens de kerstinkopen was het er erg druk. Gelukkig werden slechts 5 personen licht ge wond- wat grotendeels te dan ken was aan het feit dat de terroristen lang van te voren bomalarm gegeven hadden. De schade is echter aanzien lijk. Ontelbare ruiten vlogen aan scherven. Stukken van de bomauto werden tot op het dak van een gebouw met 6 etages geslingerd. De inhoud van sommige etalages lag ver spreid over de trottoirs. Het geteisterde deel van Oxford Street bleef vandaag gesloten voor het verkeer. Selfredges kon alleen z'n zij ingangen openen. Nu de mensen besef fen hoe gevaarlijk het gewor den is in centraal Londen, blijven ze er meer en meer weg en doen ze hun kerstin kopen in de voorsteden. Voor de winkels en warenhuizen van Oxford Street dreigt dit een financiële ramp te wor den. Gebruikmakend van de vrees van de geterroriseerde Engelse en Noordierse bevol king, deinst de voorlopige Ira er niet voor terug om zeer hoge eisen te stellen aan Lon den. Tussen zondag en 1 janu ari zou de Britse regering alle geïnterneerde Ieren moeten vrijlaten. De troepen in Ulster mogen geen agressieve hou ding meer aannemen. Dat be tekent: geen razzia's- geen ar restatie5, geen huiszoekingen en geen militaire patrouilles, De soldaten moeten terugge trokken worden in hun leger plaatsen. Op politiek vlak wenst de illegale voorlopige IRA medezeggenschap inzake de toekomst van Ulster. Op het eerste gezicht zijn dit eisen, die de regering van Londen niet anders dan kan afwijzen. Gezien de ernst van de IRA aanslagen in Enge land en dit vooral sinds de ontploffingen in twee cafés in Birmingham, die het leven ge kost hebben aan 21 personen kan de regering deze kleine kans om een permanente vre de tot stand te brengen niet zonder meer voorbij laten gaan. Ze beseft, dat wanneer ze geen toegevingen doet, de terreurcatnpagne van de IRA in Engeland per 3 januari in volle hevigheid opnieuw zal beginnen. Ofschoon minister Rees volhoudt, dat hij zich „niet overgeeft" en dat hij niet wenst te onderhandelen met lieden, die niet gekozen werden door het Noordierse volk. ziet het er naar uit, dat pogingen gedaan zullen wor den om een gesprek tot stand te brengen tussen de minister, vertegenwoordigers van dc voorlopige Sinn Fein, de poli tieke vleugel van de voorlopi ge IRA. Londen zou tijd kun nen winnen met de organisatie van dergelijke onderhandelin gen. Zelfs wanneer ze blijven zeggen, dat de hoge eisen van de illegale voorlopige IRA on aanvaardbaar zijn. zullen de Britten deze delicate kans om misschien een einde te maken aan het bloedvergieten niet gauw voorbij laten gaan. ROME De voedsel- en landbouworganisatie van de VN heeft een beroep op de VS, Australië, Canada en de Europese Economische Ge meenschap gedaan, onverwijld stappen te doen om te zorgen voor voedselzendingen naar Bangladesj, waar de bestaande voorraden in februari zijn uit geput. In een telegram aan de drie landen en de EEG verkla-arde de directeur-generaal van de FAO, dr. A.H. Boerma, dat stagnatie in de aanvoer kan leiden tot hongersnood op gro te schaal. Volgens hem is er maandelijks 200.000 ton voed sel nodig tot de nieuwe oogst in juni. Van de ongeveer 78 miljoen inwoners van Bangla desj ontvangt 20 pet. levens middelen van de staat. De buitenlandse betaalmiddelen van het land zijn vrijwel uit geput. Via de VN worden maatregelen getroffen om het tekort op de betalingsbalans te verminderen- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minister van Onderwijs en Weten schappen is teruggekomen op zijn beslissing om de subsidie aan de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelandc per 1 juli 1975 te beëindigen. Op aandrang van de Tweede Kamer heeft hij besloten om de subsidie aan de Stichting te garanderen tot 1 juli 1976. De bewindsman van Landbouw en Visserij, die 25% van de totale rijkssubsi die voor zijn rekening neemt, slnit zich bij deze beslissing aan. Xn de komends periode zal in overleg tussen enkele mi nisteries en tussen het minis terie va-n Onderwijs en We tenschappen en de Stichting HVP verdere subsidiëring van de Stichting onderwerp van bespreking uitmaken. WASHINGTON (li PI) Nelson A. Rockefeller heelt het in zich de krachtigste vice-president uit de Ameri kaanse geschiedenis te wor den als president Gerald ford hem zijn gang laat gaan De 66 jaar oude nieuwe vice-president heeft geduren de bijna twintig jaar ge streefd naar het Amerikaan se presidentschap. Maar van wege zijn progressieve in stelling binnen de republi keinse partij werd hij niet voorgdragen, zodat zich nu zijn laatste kans voordoet te bewijzen wat hij waard is. Zijn credo ligt vast in wat hij ooit eens gezegd heeft: „We leven in een kritieke tijd, misschien wel de kri- tiekste uit onze democratie. Er is nooit zoveel behoefte geweest aan leiding en crea tieve programma's om de problemen van het Ameri kaanse volk uit de weg te ruimen". President Ford heeft ge zegd dat hij van Rockefeller „een actieve partner" wil maken die zioh vooral op de binnenlandse vraagstukken zal werpen. Hij doelde daar mee in de eerste plaats op de precaire economie. Rockefeller is vice-presi dent geworden op een ogen blik waarop Ford in het Con gres wordt aangevallen om dat hij geen krachtig pro gramma zou hebben om de economie nieuw leven in te blazen. Hij zou zich zeer wel op Rockefellers „creatieve programma's" kunnen verla ten om het land uit zijn re cessie te halen en de inflatie te beteugelen. Tijdens de hoorzittingen van de senaat voor de beves tiging van zijn benoeming De nieuwe Amerikaanse vice-president Nelson Roc kefeller legt de eed af ten overstaan van opperrechter Warren Burger. werd Rockefeller gevraagd hoeveel hij en zijn familie hadden bijgedragen aan de campagnes voor zijn vier ambtstermijnen als gouver neur van de staat New York en drie pogingen om de no minatie tot presidentskandi daat te krijgen. Eerst zei Rockefeller dat dat ongeveer zeventien mil joen dollar was geweest, maar later verklaarde hij „eigenlijk wel open kaart te willen spelen" en er de 5 miljoen aan toe te willen voegen die tói had besteed aan studies van commissies over het beleid dat hij als gouverneur en eventueel pre sident zou voeren. Een van die commissies waarvan de financiering waarschijnlijk niet in de 22 miljoen is opgenomen is die van „Critical Choices For America", betaald met een gift van 2 miljoen dolar van de Rockefeller clan. Derhalve was Rockefeller al aan een programma voor de Amerikaanse economie bezig toen hij nog niet eens was voorgedragen voor het vice-presidentschap. Het is meer dan waarschijnlijk dat het programma nu in het Witte Huis op tafel komt. De nieuwe vice-president brengt een staf mee die door de jaren ervaring op hem is ingespeeld en hij zelf heeft de mouwen al opgestroopt De vraag is alleen nog of de president Ford hem blanco volmacht geeft. (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggeefsters RIJSWIJK De Neder landse Blindenbond heeft aan overheidsinstanties gevraagd geen vergunning meer te ver lenen voor het verkopen van zogenaamd door blinden en slechtzienden vervaardigde produkten. De blindenbond wijst erop, dat geen ekele bonafide instel ling, waar blinden en slecht zienden werken, op deze wijze de afzet van produkten pro beert te verhogen. Hoewel in middels een colportagewet is aangenomen, biedt deze vol gens de bond nog onvoldoende bescherming tegen de praktij ken van mensen, die langs de deuren van particulieren gaan proberen met extra hoge win sten produkten te verkopen. Dit onder het mom. dat een en ander „voor de blinden" is. De Nederlandse Blinden bond protesteert tegen deze praktijken, omdat ze het werk van de bond kunnen schaden. Deze wil de integratie van blinden en slechtzienden in de samenleving bevorderen en wijst erop, dat blinden en slechtzienden, die werknemer zijn, een loon ontvangen, dal niet afhankelijk is van de ver koop van artikelen, die zoge naamd door hen zouden zijn gemaakt. LEEUWARDEN (ANP) De 18-jarige tuindersknecht Jo seph W.R. uit Wieringerwerf is vrijdagmorgen door de rechtbank in Leeuwarden ver oordeeld tot zes jaar gevange nisstraf met aftrek van voor arrest en ter beschikkingstel ling van de regering. Op 5 juni van dit jaar wurgde de jongeman op het strand van Terschelling de 18-jarige ver pleegster Dorothea Nijzing uit Assen. Tijdens een strandwandeling weigerde Dora in te gaan op bepaalde voorstellen van de jongeman. Het werd haar dood R. wurgde het meisje en begroef het lijk op het strand. De volgende morgen vond men haar, omdat de kleren onder het zand waren wegge waaid. De officier van justitie, mr. G.R. Nubé had tegen de jongeman vijf jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest en tbr geeist. 3M Dpikertjes. Uitstékende thee Die niet duur is bovendien. Maar wel makkelijk. Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het uitdelen van een parkeerbon. Soms tot het aanleggen van een noodverband bij een gewonde. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. I Brieven voor deze rubriek moetee. met volledige naam en adres worden ondertekend. Bi| publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel wwden afgeweken. Naam en adre» zijn den bl| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen^ eens Ie m* Inhoud, e.q. itrekklnf. t De voor mij onbekende over. t-reder van de controlevoor-i schriften Ziektewet wil adrea en kennelijk ook telefoonnum-j mer van de „heren -contro leurs" om telefonisch zijn zaak recht te zetten. Ik mis zijn roep om adres en tel. nummer van de verbalise rende agent. Waarom doet die» agent dat niet Hij wil geenj geloop aan zijn deur van min, maar vaak meer boze menser» die gelijk hebben of er geen- erg in hadden. Het belangrijk-' ste voor hem is dat hij consta-, teert, terwijl de rechter straft) dus heeft het adres van Oom- Agent geen enkele zin. Precies] hetzelfde geldt voor de be doelde „controleur" (de man: wordt tegenwoordig rappor teur genoemd en dat maakt eigenlijk alles al duidelijk). Ook hij constateert alleen maar en de administratie en of het bestuur van de bedrijfs-, vereniging maakt uit of er al dan niet gestraft (ziekengeld ingehouden) moet worden. Het heeft dus geen enkele zin de •rapporteur aan zijn jas te; trekken, want de goede man kan niets anders doen dan de, feitelijke situatie rapporteren. Verweer bij hem heeft even min zin, want dat verweer moet naar de administratie van de bedrijfsvereniging. We moeten eens af van de kreet„Die controleur heeft mijn ziekengeld ingehouden". Hij doet dat niet, hij mag het niet en hij kan dat niet!. Het meest eenvoudige is gewoon de voorschriften lezen en na komen en degenen die dat niet; will-en moeten de gevolgen niet op de rapporteur proberen te verhalen. BREDA Alb. Kromkamp, hoofdinspecteur sociale verze kering. Waar haalt de minister van] buitenlandse zaken van Egyp- te Fah-mi het lef vandaan omi Israël te verbieden haar bevol-i king te laten groeien. Ik hoop dat de Nederlanders n-u einde lijk inzien dat de Arabieren] nog steeds hetzelfde doel na streven, n.l. de totale vernieti ging van Israël. Uit deze uit spraak blijkt ook wel dat Egypte niet eens wil onder handelen met Israël. Terwijl Israël heeft aangeboden zich 50 km. uit de Sinaï terug te trekken. De Arabische landen hebben altijd de mond vol aver agressie van Israël, maar zij vergeten de oorza-ak hier-, van te noemen. Door de inval van de Arabische landen in 1948 werd Israël tot een oor log gedwongen. Zij hebben Is raël gedwongen om sinds 1948 een kostbaar leger op de been te houden, om hun naakte be staan veilig te stellen. Want had Israël geen leger dan ver ging het hen net als de zes miljoen joden in '40-'45. Dan was er geen Israëli meer in leven. En door de Arabische aanval in 1-948 is ook het Pa lestijnse vluchtelingenpro bleem ontstaan. Weet men in Nederland trouwens hoe de Israëlische gevangenen door Egypte en Syrië behandeld zijn? De meeste weerloze gewonden werden in in koelen bloede vermoord, de anderen werden getrapt en met geweerkolven murw geslagen. In Egypte moesten verschillende Israëli's in de gevangenis op een podi um hun behoefte doen in het openba-ar, er werden sigaretten op hun ruggen uitgedrukt en met rubberslangen op hun voetzolen geslagen. Dat terwijl Israël de gewonde en gevan gen Arabieren met zorg be handeld heelt. Ik hoop dat Ne derland juist in deze voor Is raël zo donkere dagen achter Israël staat. Al zouden wij het énleste land ter wereld zijn, want ISRAëL REKENT OP ONZE STEUN Oudenbosch G.Bego. DEN HAAG (ANP) Er komt een nieuw verkeersbord voor het aanwijzen van ver plichte routes door steden bij het vervoer van bepaalde ge vaarlijke stoffen- Minister Wester terp en staatssecretaris Van Huilten van Verkeer en Waterstaat hebben hiertoe be sloten- Het verkeersbord is rechthoekig en vertoont een zwarte pijl en een grote zwar te stip op een oranje onder grond. De pijl geeft de route aan die moet worden gevolgd dooi- vrachtauto's met onder andere orutplof f ingsgeva arli j k e stoffen, bepaalde haiogeen- en zwavelverbindiingen en even tueel andere nog aan te wijzen gevaarlijke stoffén. De nieuwe naatrogeiev- 'reden in werking ap 17 januari 1975. /*-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11