i an der Smissen wint Hans Vultink bewijst zijn klasse Olsen op fondue avond geveld CABALLERO-TROFEE VOOR RAAS WIERSMA START MET REMISE Toto en lotto UITNODIGING RALEIGH EN ALSAVER VOOR RONDE VAN FRANKRIJK O.S. DUURDER DAN GERAAMD Boete en schorsing voor Wim Suurbier Raad betaald voetbal r NAC praat maandag met WON sport rekst: amiel J. de Boer Tips veer feestdagen een miljoen gulden aan prijzen Elke week zijn er 18 Birdy tafelgarnituren te winnen in onzepuzzeléampage. WinheLw ,f252è cEXCLUSIVE Vrijdag 20 december 1974 19 26 x \c V v>- P Éli^i - -h ii ^lagemai» Foto's: Cor f (Van onze sportredactie) ENSCHEDE In een omgeving van rinkelende glazen, kletterende borden, piepende deuren en blaffende honden heeft Vultink aannemelijk gemaakt dat het tweestootskader zijn beste spelsoort is. Op de eerste dag va n het Nederlands kampioenschap anker ka der 47/2 in Enschede beëindigde hij zijn partij tegen Lambert van Leur in niet meer dan twee beurten. Vultink weet in deze donkere dagen voor kerstmis niet precies waar h(j aan toe is. Hijzelf was van plan zich te concentreren op het 47/1. Maar in Berkhout werd hij van de nationale titel in deze spelsoort afgehouden door Jean Bessems. Vultinks' ongetwijfeld grote I kwaliteiten kwamen slechts eenmaal aan de oppervlakte: bii de evenaring van het nat.i- I enale record partij gemiddelde (ook tegen Van Leur). Een (ADVERTENTIE) Wie Spanje kent kent OSBORNE SHERRY (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Feye- noord-middenvelder John Steen Olsen is voor minstens twee maanden uitgeschakeld. Tijdens een fondue-avondje bij club- en landgenoot Jörgen Kristensen bleef een stukje vlees in de slokdarm van Olsen ste ken. Nadat eenvoudige EHBO-hulp geen oplos sing had kunnen bren gen werd Olsen naar het ziekenhuis vervoerd waar tot een operatie van de slokdarm werd besloten om het stukje vlees zo te verwijderen. Olsen zal nu 14 dagen in bet Clara-ziekenhuis moeten verblijven. Daar na zal het naar schatting nog twee maanden du ren voordat hij weer met de training mag be ginnen. Clubarts Abar- banel: „Het gaat al weer uitstekend met Olsen, maar pas als hij het zie kenhuis mag verlaten kunnen we een definitieve prognose doen over het verloop van het algemene her stel. Het lijkt- een vreemde zaak, maar het komt veel vaker voor dun men weet. Alleen, als een voetballer zoiets k«jgt komt het in de Publiciteit". (ADVERTENTIE) j) Gamalencocktail J dl- room, 2 d'n. tomatenketchup, J, dln. mayonaise. I (.sherry of cognac, zout p" konden naar smaak. I ver coupe 15 20 garnalen J' Mosselen-saté I Ié Ilk00We mosselen aan fcamrl 5le n)gen en '1 le-m 'rituurvet I ""Pelen. me< saté-saus., E"ln9 snack Li-e's bekggen met Pnerer.9 palin9- Eventueel [f^haSpt,,ieaU9Urk- l v»rotin^den P'ukjes gerookte f ""brood Ab°kkin9 °p snee,ie l d. Ansjovisrolletje op i mast ha'd 9ek00kt kleine tegenvaller moet Vul tink gedacht hebben Hij richtte zich volledig op Mar seille. waar het wereldkampi oenschap 47-1 zou worden ge speeld. Het kampioenschap in Enschede wilde hij er zelfs voor laten schieten. Maar het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en zo stond Vultink donderdag dan toch maar achter de tafel in het Twentse. Zou daarmee echter ook de inspiratie in zijn spel ziin teruggekeerd? Een vraag, die aan belangrijkheid won. toen woensdag bekend werd dat Frankrijk de organisatie van het wereldtoernooi heeft teruggegeven. Een fikse teleurstelling voor Vultink. al lijkt Nederland een kans te maken om de organisatie over te nemen. On zekerheid dus alom. Maar in die onzekerheid lag tevens de mogelijkheid voor Vultink om zich in Ensohede te bewijzen. Niet in de eerste plaats tegen over Jean Bessems. De Lim burger trekt zich weinig aan van Vultinks' reputatie. Maar wel tegenover het overige deel van de concurrentie en in de eerste plaats tegenover Lam bert van Leur. De slager uit Oss heeft het geweten. Diens gebruikelijke „koude start" werd door een herboren Vultink optimaal uit gebuit. Een beginserie van 138 strandde op een schuine trek- bal via de korte band. De tweede beurt was. genoeg om via 262 snel en ontspannen door de finish te gaan. Dat leverde hem naast zelfvertrou wen en algemene waardering ook het aanzienlijke gemiddel de op van 200. Voor Van Leur, die in de voor wedstrijden on der de moyennegrens van 24 was gebleven en slechts op uitnodiging meespeelt, restte er in de twee beurten 18 ca ramboles. Ondanks die superioriteit mag Vultink zich nog niet zo zeker van zijn zaak voelen. Hoewel Vultink daar liever niet zo over praat, heeft hij een intensievere training dan gebruikelijk achter de rug. Wedstrijdroutine zal hij nodig hebben tegen uiteraard Bes sems maar ook tegen libre- speeialist Christ van der Smis sen De twee jonge biljarters van beneden de grote rivieren, vatten het toernooi serieus op. Bessems' kracht in het kader is bekend en Van der Smis- sens libre-ervarinig (compact spelen) blijkt duidelijk. Het „a eheval" vrij spel beheerst hij als geen andere deelnemer. Zijn spel langs de kaderlijnen en vooral het bij elkaar bren gen geven meer problemen. Maar na enig warm draaien in de eerste beurt (vijf) tegen Wim van Deventer was van die moeilijkheden niets te zien. Met twee knappe reek een van 240 en 155, die hem in maar een beurt meer dan Vultink deden eindigen, stelde hij zijn kandidatuur van titel- belager. Bessems had in vlotte stijl zes beurten nodig tegen Louis Rijvers, die veel liet liggen voor de gretige Bes sems. Piet Vet, in zijn woonplaats rierkhout nog sterk in het 47- 1, werd verrast door Ben Velt huis, die nu voor eigen pu bliek speelt. De partij duurde wel elf beurten, maar de boomlange en sinds kort ook besnorde Velthuis liet met een serie van 210 zijn mogelijkhe den even zien. De uitslagen: Jean Bessems (Cadier en Keer) 400 6 196 66,66; Louis Rijvers ('s-Gra- venzande) 98 6 61 1-6,33. Ben Velthuis (Oldenzaal) 400 11 210 36,36; Piet Vet (Berkhout) 173 11 71 15,72. Lambert van Leur (Oss) 18 2 16 9.00; Hans Vultink (Groenlo) 400 2 262 200.00. Wim van Deventer (Den Haag) 88 3 36 29.33; Christ van der Smissen (St.- Willebr.400 3 240 133.33. UITSLAG 2DE RONDE Van Deventer 162 11 120 14,72; Bessems 400 l'l 113 36.36. Velthuis 400 5 234 80.00: Rijvers 121 5 71 24.20. Jan Raas mocht voor de tweede maal de Caballerotrofee in ontvangst nemen. (Van onze sportredactie) BREDA Gisteren is in hotel Boschhek te Breda de trofee Caballero aam Jan Raas uitgereikt. De coureur uit 's-Heerenhoek mocht voor de tweede achtereenvolgende maal het kleinood uit handen van Caballero-manager Van den Enden in ontvangst ne men. Ook vorig seizoen toon de de Zeeuwse coureur zich de regelmatigste renner in de Nederlandse wielerklas siekers. Dit jaar won Jan Raas o.a. het Nederlands kampioen schap op de weg. Voorts werd hij tweede in de Dor pen-omloop in Drente, de ronde van Drente en de om loop van de Braakman. De eindstand van het klas sement is: 1. Jan Raas 's- Heerenhoek 60 p. 2 Piet van der Kruijs Helmond 50 p. 3 Gerry van Gerwen Olland 47. 4 Herman Snoeyink 45, 5 Theo Smit Halfweg 41, 6 Ju les Bruessing Amstelveen 40, 7 Roy Schuiten Zandvoort 33, 8 Toine van de Bunder 1,1 zendijke 34, 9 Aa-d van den Hoek Dirksland 34, 10 Fons van Katwijk Oploo 32, 11 Henk Botterhuis Sambeek 32, 12 Jan Aling Bladel 31. 13 Wil van Helvoirt Tilburg 28, 14 Matthieu Dohmen, Born 27, 15 Adri van Hou- welinigen. Heesselt 23 p. AMSTERDAM (ANP) Reeds in de eerste ronde van het zesde internationale Sui- kerdamtoernooi is weer eens gebleken hoe moeilijk het i» om in de grootmeestergroep tot winst te komen. Slecht» twee positieve scores op zes partijen: en wel voor Baba Sy en Gantwarg. De Senegalees trof weer Frank Drost, die ui termate veel bedenktijd ge bruikte. Zo had hij voor vijf tien zetten niet minder dan anderhalf uur nodig, hetgeen hem noopte tot enkele afwik kelingen om de tijdcontrole t» halen. De overblijvende positie echter bleek uitermate gunstig voor Baba Sy die een -door braak naar de damlijn kon forceren. Anatoli Gantwarg had vrouwe fortuna wel mee tegen Carlo Smith die het bes te deel van het spel heeft DEN HAAG (ANP) Uit slag van toto en lotto no. 16 Lotto: aantal deelnemers 1.105.818. Inleg f. 4.175.604.- Prijzenbedrag f. 2.023.716.- Ie prijs: 7 winnaars die elk bruto f. 104.928,- ontvangen. 2e prijs: 6 winnaars die elk bruto f. 33.056.- ontvangen. 3e prijs: 377 winnaars die elk f. 789,- ontvangen. 4e prijs, tl 165 winnaars, die elk f. 35.- ont vangen. 5p prijs: 11.882 win naars. die elk f. 33.- ontvan gen. Toto: Aantal deelnemers 304.687. Inleg f. 823.718,- Prij- zenbedrag f. 443.537,- le prijs: 29 winnaars die elk f. 7.199.- bruto ontvangen. 2e prijs: 1.504 winnaars, die elk f. 65,- ontvangen. 3e prijs: 14.904 winnaars, die elk f. 9.- ont vangen. (Van onze sportredactie) UDENHOUT Twee Neder landse profploegen, Raleigh en Alsavèr, hebben een uitnodi ging ontvangen om deel te ne men aan de Tour de France van volgend jaar. Indiër beide ploegen de invi tatie aannemen, betekent dat dat Frisol, dat afgelopen jaar aan de Tour de France deel nam. niet in de Tour kan star ten Geert Simons, verbonden als arts aan het Raamsdonksveerse ziekenhuis, is gecontracteerd door Alsaver om het volgend jaar als ploegleider van deze wielerformatie op te treden. 0 De Ploeg van Ton Visser, Alsavèr, die gis teren de kleding ontving ten huize van Gerard Sterk in Udenhout, zal het seizoen star ten in Mallorca, waar op 8 februari de Ronde van Mallor ca begint. Aansluitend zal de ploeg deelnemen aan de Ronde van Andalusië, Vast staat ook reeds dat de Alsavèr-ploeg deel zal nemen aan de Ronde van België en de Tour de France. Een uitnodi ging voor de Ronde van Span je "heeft Ton Vissers nog in overweging. gehad. Op een bepaald mo ment dacht de Amerikaan zelfs te kunnen winnen maar in de gespeelde variant bleef voor de Rus 'n combinatie schuilen, welke door Smith niet was onderkend. Jammer voor hem, want remise had hij ze ker kunnen bereiken. Koeper man verscheen wat later aan het bord, trok zijn jasje uit en begon fanatiek te spelen. Vriend en vijand zullen moe ten toegeven dat hij dit uitste kend gedaan heeft. De vijf voudige oud-wereldkampioeD creëerde een prachtige positje- partij, waarvan Wiersma na afloop zei. dat als hij met de stenen van zijn tegenstander had gespeeld, er meer uit de bus was gekomen. Bij de 40e zet met nog elk zes stukken op het bord bood Harm Wiers ma remise aan hetgeen door Koeperman werd geaccep teerd. De wedstrijdleider greep echter in, omdat voor de 50e zet geen remise mag wor den overeengekomen. Plicht matig schoven de combattan ten toen nog tien zetten door. Meer dan een licht voordeel in het middenspel kon Clerc niet bereiken tegen de zich uitstekend verdedigende Raba- tel. Hermelink vond aanvan kelijk dat hij voordeel had, maar kwam hiervan tegen de tijdcontrole terug. Hij merkte toen dat zijn positie niet zo best was en slaagde er met de grootste moeite in om Bassirou Ba op remise te houden. Tsje- golev tenslotte had middels een opsluiting een stuk ge wonnen maar moest het later toch weer teruggeven. Wel hield hij een goede stand over maar Hisard loste de moeilijk heden kundig op. In de jeugdgroep verloor de Nederlandse jeugdkampioen Hofstee verrassend van Robil- lard door een eenvoudige damcombinatie te overzien. De uitslagen van de eerste ronde zijn: grootmeestergroep: Michel Hisard (Fra) - Wat- cheslav Tsjegolev (Sov) 11. Bassirou Ba (Sen) - Frans Hermelink (Ned) 1—1, Baba Sy (Sen) - Frank Drost (Ned 20, Ro bert Clerc (Ned) - Jean Pier re Rabatel (Fra) 11, Carl. B. Smith (VS) - Anatoli Gant warg Sov 02, Iser Koe perman (Sov) - Barm Wiers ma (Ned) 11. Jeugdwereldkampioen schap: Bernard Robillard (Haiti) - Kor Hofstee (Ned) 20, Ben Zion Bronstein (Isr) (Van onze sportredactie) BREDA Het bestuur van NAC heeft de uitnodiging van de V.V.O.N. aangenomen om tot een gesprek te komen in zake het bij NAC op te vullen trainersschap. Naar aanleiding vam de WON aan NAC toegezonden brief om te komen tot een gesprek vindit maandag a.». een discussie plaats tussen een delegatie van de WON en bet bestuur NAC MONTREAL (AFP) Vol gens Canadese dagbladen zul len de Olympische Spelen van 1976 in Monteal bijna het dubbele gaan kosten van het geen oorspronkelijk was ge raamd: 485 miljoen dollar in plaats van 250 miljoen dollar. Deze cijfers zouden zijn af te leiden uit een rapport dat is opgesteld door de firma, die belast is met de coördinatie van de Olympische bouw werkzaamheden, en bekend zijn bij het organisatiecomité (Cojo) van de spelen. De gemeentelijke autoritei ten van Montreal, de leden van de Cojo en de eerste mi nister van Quebec, Robert Bourassa. hebben tot op heden elk commentaar geweigerd en erop gewezen dat het rapport op het ogenblik nader wordt bestudeerd. Men neemt aan dat het do cument zal worden gebruikt in de onderhandelingen met de regering van Quebec, die ooit heeft belooüd garant te zullen staan voor een deel van het verlies. Dat zou echter niet meer dan tien miljoen dollar mogen bedragen. De Canadese regering in Ottawa heeft tot dusver steeds geweigerd di recte geldelijke steun te ver strekken. De rol van de fede rale regering is beperkt geble ven tot het verlenen van toe stemming bij de verkoop van Olympisch geld en postzegels en het houden van een lote- rij. Men verwacht op basis van de huidige gegevens aan in komsten een opbrengst van 440 miljoen dollar, televisie rechten en dergelijke inbegre pen. Volgens de Canadese kranten wordt het verlies gro ter dan het verschil tussen de 485 miljoen aan uitgaven en de 440 miljoen aan inkomsten. (ADVERTENTIES) - Bernard Jouvert (Fra) 02, Edward Boezinsky (Sov) - Ja- drenko Ahel (Joe) 20, Fer dinand Letci' (Sur) - Miroslav Stanek (Tsj) 20. Patrick Martens (Bel) - Hans Jansen DEN HAAG (ANP) —De strafcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft Ajax-spe- ler Wim Suurbier voor twee wedstrijden, ingaande 20 de cember, geschorst. Bovendien kreeg de Ajacied een boete van 250 gulden. Over Ben Tomas van Wageningen be slist de commissie donderdag avond na een mondelinge be handeling. De straffen, die alle ingaan DEN HAAG (ANP) Mr. vai bet bestuur betaald voet. H. W. van Doorn, minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk, heeft don derdag in Den Haag de ieden van de raad voor liet betaald voetbal geïnstalleerd. De raad. tot stand gekomen op initiatief van het bestuur betaald voet bal van de koninklijke Neder landse voetbalbond, is een uit 19 leden bestaand adviescolle ge. Voorzitter is mr. Jacaues Hogewoning, tevens praeses bal KNVB In de raad hebben onder meer zitting vertegenwoordi gers van de ministeries van CRM. Binnenlandse Zaken en Sociale Zaken. Het ministerie van Financiën komt met een waarnemer. Voorts is de Ver eniging van Ned. Gemeenten present met daarnaast (uiter aard) de verschillende belan genverenigingen in de voetbal branche, zoals de FBO, WCS VVON en BSBV. op 20 december, zijn: Ajax W. Suurbier. twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 250 gul den boete. Telstar: J. Zwaan, twee wedstrijden onvoorwaar delijk en 150 gulden. FC Dor drecht: A. v.h. Hoff, een wed strijd onvoorwaardelijk, een wedstrijd voorwaardelijk (proeftijd een jaar) en 100 gulden. F. Groen, twee wed strijden onvoorwaardelijk, 100 gulden en een lopende voor waardelijke straf van een wedstrijd wordt in stand ge houden. Go Ahead Eagles: R. Geestman, eer, wedstrijd on voorwaardelijk en 150 gulden. Helmond Sport: W. de Haan, een -edstrijd onvoorwaarde lijk, 125 gulden en verweer tegen omzetting een wedstrijd voorwaardelijk. A. de Wert, een wedstrijd onvoorwaarde lijk en 125 gulden. FC Den Bosch: I Donkers, twee wed strijden onvoorwaardelijk en 150 gulden. FC Groningen: S. Bloemberg, 100 gulden. MVV: M. Nieuwendijk, een wed strijd onvoorwaardelijk en 100 gulden. Zes spelers kregen een boe king Wiersma in zijn partij tegen de Rus Koeperman (Ned) 0—2. Dames wereldkampioen schap: Barbara Graas (Ned) - Eef Nieuwenhuizen (Ned) 1— 1, Raymonde Barras (Fra) - Christiane Claes (Bel) 2—0, Jadranka Nizic (Joe) - Elena Mikhailovskaja (Sov) 02, Lily Munitz (Isr) - Iraida Söasskaja (Sov) 02 Weg uit de consumptie maatschappij! Tërug naar de natuur. Een origineel uitgevoerd boek van 192 bladzijden, waarin met 350 tekeningen een 'blauwdruk' wordt gegeven van een nieuw leven buiten de consumptiemaat schappij. Een greep uit de meer dan 300 onderwerpen: gezond eten en drinken het kweken van groen ten en kruiden geneeskrach tige kruiden en het gebruik ervan lichaamsverzorging, massage en yoga het houden van kleinvee het zelf maken van boter en kaas pottenbakken enz. Opnieuw Beginnen is een heerlijk boek dat laat zien 1*750 'ioe 't óók zou kunnen! XI» bij elke boekhandel Na 1 januari 1975 f 2b,50 voor zover dan nog verkrijgbaar) Nü nog tegen voordeelprijs!

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 19