I)en Uyl ziet kansen Psychologen willen niet in „kwik-gebouw" Regeling voor ontheffing Kalkarbijdrage Navigatiefoüt oorzaak ramp DC-8 Martinair DUURZAME SAMENWERKING MET CHRISTELIJKE PARTIJEN De cellen van Baader en jfagggfjgj^i KEERPUNTEN SCHE VAN Nogmaals de kabinetsformatie DEMONSTRATIE IN UTRECHT Justitie begint strijd tegen gokhuizen in Rotterdam 760.- Augustin krijgt meer bewegingsvrijheid Overval op transport auto PTT binnenland buitenland f Positief GROTE BUIT CHVpils PROOST! BoerenBond V.N.-assemblée sluit zitting Gezellig een dagje uit in de winter, zie maar dat je onder dak komt Marine bestelt motoren bij Rolls Rovee •n METZLER- Tweede deel voorstellen vakbonden eao Philips Vrijdag 20 december 1974 i ware entourage en/of kristallen 3 trade wonen moet n maken ades. sn en 4 kolommen 760.-. luteuil 1.150.- ;sbank 2.120.- :sbank 2.900.- mtafel 865.- 13 17 ?5 (Van onze parlementaire redactiet DEN HAAG „Moeten tre nu na twee jaar nog al tijd doorzeuren over de kabi netsformatie? Is de toekomst niet veel belangrijker"? Met duidelijke instemming van de Tweede Kamer wierp AR-fractieleider Aantjes de- re vragen gisteren op in een debatje tussen de PPR-frac- tieleider Bas de Gaay Fort man en premier Den Uyl over de vraag, welke bindin gen de confessionele minis ters en kamerleden hebben aan hun verkiezingspro- gram. Bij de laatste kabinetsfor matie werden twee program ma's als gelijkwaardige pro gramstukken ingebracht in de grondslag van het kabi net: „Keerpunt" door de linkse partijen en „Schets van beleid" door de con fessionelen. Een maand gele den wees minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken (de vader van Bas) de KVP-afgevaardigde Van der Sanden op de verplichting van de christen-democrati sche fracties tegenover hun kiezers om zich in te zetten voor de verwerkelijking van programmapunten uit de „Schets van beleid". De kVI'-er wees er toen op, dat dit stuk niet als verkiezings program aan de kandidaat kamerleden ter onderteke ning was voorgelegd. De con fessionele afgevaardigden zouden met andere woorden niet letterlijk aan elk woord van dit program gebonden zijn. Kamerlid De Gaay Fort man (PPR) wilde nu in een kort mondeling debatje daar over een veroordeling uitlok ken van premier Den Uyl. De minister-president zei echter „nauwelijks een uit spraak te kunnen doen" over de bindingen, die volksverte genwoordigers moeten heb ben aan hun verkiezingspro gram. Voor zich zelf spre kend wilde hij echter wel zeggen, dat het program (dus: Keerpunt), waarop de kiezers hem hadden gekozen, voor hemzelf van bijzonder zwaar gewicht was. „Het is", zei hij, „een zaak van poli tieke moraal". Ondanks het ontbreken van concrete afspraken daar over tussen het kabinet en de confessionele partijen, zag minister-president Den Uyl toch wel „een morele en po litieke gebondenheid" van de AR- en KVP-kamerfracties aan de programgrondslag van het kabinet. De twee confes sionele fractieleiders hebben namelijk hun geestverwanten niet ontraden om in dit kabi net zitting te nemen, aldus Den Uyl. De premier be loofde Bas de Gaay om de confessionele fracties daar aan ook in de toekomst te blijven herinneren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president drs. J. M. den Uyl riet in de toekomst een duurzame samenwerking met de christen-democratische partijen in het verschiet. In een gesprek met het weekblad Vrjj Nederland zegt de pre mier bepaald niet pessimistisch te zijn over de mogelijk heden om ook na 1977 een progressief kabinet te vormen tussen socialisten en christen-democraten, zelfs als er een Christen-Democratisch Appel zal zjjn met de CHU (die nu oppositie partij is). Toen het kabinet-Den Uvl er kwam is de partijraad van de PvdA ervan uitgegaan, dat deze regering een brug functie kan vervullen naar een blijvende samenwerking tussen links en de christen democraten, gebaseerd op een bewuste keuze voor een progressief program. „En wat dat betreft ben ik bepaald niet zo pessimistisch. Die ontwikkeling acht ik niet uitgesloten", aldus de pre mier. Dat komt dan niet door het feit, dat de KVP en ARP in wezen eng zouden zijn ver anderd in progressieve zin. Dat kan volgens drs. Den Uyl ook niet, omdat die par tijen zowel hun linkse als hun rechtse achterban zijn kwijtgeraakt en er een wat stabiele kern is ontstaan, waarmee men toch een be hoorlijk progressief program kan uitvoeren. Het beleid van dit kabinet moet dan ook volgens hem bij volgen de verkiezingen inzet daar van zijn. Volgens de minister-presi dent moeten de progressieve Premier Joop den Uyl partijen in Nederland er re kening mee houden, dat ons land niet uit de NAVO kan treden. Er zal in Nederland nooit een meerderheid te vinden zijn voor die stap. Hij verwijst de progressieve partijen naar Keerpunt'72, waarin wel werd gevraagd om bezuinigingen op defen siegebied, maar waarin geen sprake is van de wens dat Nederland het westelijk bondgenootschap maar moet verlaten. Volgend jaar houdt de par tij van de premier (PvdA) een speciaal congres hiero ver. Er zijn nu al veel socia listen die vinden dat Neder land maar het beste uit de NAVO kan treden, zoals de PPR-achterban dat reeds dit jaar heeft uitgesproken. De essentie van de NAVO is volgens de premier het voor komen van oorlo-g en daar kan men nooit tegen zijn Wel moet de Nederlandse rol binnen het bondgenootschap gericht worden op het posi tief beïnvloeden van de poli tiek van de aangeslotenen. Door er uit te stappen ver liest men al z'n invloed, zo stelt drs. Den Uyl. HM ".«HM -- Uk 1 I Frankfort. Het ministerie van justitie van de West- duitse deelstaat Baden -Wür- ttemberg heeft gisteren deze foto's vrijgegeven, waarop het interieur van de gevan geniscellen van Ulrike Meinhof (boven) en Andreas Baader (rechts) te zien is. Baader heeft in zijn cel boeken, elpee's, radio en tabak. Links onder een uit stalling van medische pre paraten en vloeibaar voed sel, dat gebruikt werd om o.m'. Ulrike Meinhof, die in hongerstaking was gegaan, in leven te houden tijdens haar detentie in de Stamm- heim-gevangenis. HANNOVER (DPA) De Ne derlander Roland Ausustin. die voor de Baader-Meinhof- groep passen vervalst heeft en wegens poging tot moord in Hannover gevangen zit, krijgt van de rechtbank meer bewe gingsvrijheid. Hij mag met on middellijke ingang gaan deelne men aan een groep voor vrije tijdsbesteding onder leiding van een beambte en ook sa men met andere gevangenen beweging nemen in de open lucht» zo werd meegedeeld. DEN HAAG Gistermor- Bn om halfacht is voor het postkantoor op het Prins Hen drikplein in Den Haag een transportauto van de PTT overvallen. De dief verdween »et drie postzakken waarvan ten 92.000 gulden aan baar ïeld bevatte en ook nog 30.000 postzegels van dertig cent. DE Deutsche Bundesbank ver tast vandaag het Westduitse Junkdisconto met 0,5 procent »t zes procent (ADVERTENTIE) CHV-pils voor een goed - glas bier. En een JHV I voordelige prijs. f'15 1 Alleen per krat 24 x 30 Cl. II. 7.98 voor boeren burger ook in uw buurt is er één! NEW YORK (Rtr) De algemene vergadering van de V.N. heeft haar 29ste zitting gesloten, maar evenals in vori ge jaren de mogelijkheid opengehouden haar te herope nen als de gebeurtenissen in het Midden-Oosten dat wense lijk maken. De 30ste zitting begint in september 1975. den HAAG (ANP) Gemoedsbezwaarden tegen beta- Dng van de Kalkarheffing, de extra-betaling op de norma ls electriciteitsrekening die ten goede komt aan de finan ciering van de snelle kweekreactor in het Duitse Kalkar, hoeven deze in de toekomst niet meer te betalen. Het "linisterit voor Economische Zaken heeft voor deze men- Sen een ontheffingsregeling getroffen. Dit heeft het mini sterie gisteren meegedeeld. h) de toekomst kan - n jjtektriciteitsafnemer met .wer- e8ende gemoedsbezwaren een bedrag van vijftien gulden er maken op een bijzondere S'rorekening van het ministe- Hij ontvangt dan een ver- TInJ\die hij na invulling en elektri- ""s uie nij na invu ritolek.?"iing bi-t zÜn v 'jf moet inleveren, 'ermee verklaart hij zich be- eid .en bedrag geluk aan de procent Kalkarheffins te oleri. Daarna ontvangt hij f t'odiek van het ministerie N stortingsaceeptgirokaart. nei rieiteitsbedrijveri kun- n alle hun ten dienste staan- wettelijke middelen toepas- senom afnemers die geen ge bruik wensen te maken van de ontheffings -gelijkheid of na het indienen van een ver klaring het verschuldigde be drag niet tijdig op de onthef fingsrekening overmaken te dwingen de verschuldigde hef fing fe beta'en De ontheffing geldt met terugwerkende kracht voor de afnemers die wel de heffing hebben hé- taak maar voor 19 december 1974 bij hun elektr-"" be drijf hun bezwaren hebben doen oliiken en ook v 'or hen die vcor 10 februari 1"""' 'ooit enige Kalkarheffing hebben betaald. UTRECHT (ANP) Onge veer twintig studenten en stafleden van het Instituut voor Ontwikkelingspsycho logie van de Rijksuniversiteit in Utrecht hebben gisteroch tend demonstratief gewei gerd mee te werken aan de verhuizing van hun instituut naar het voormalige fysisch laboratorium aan de Bijl houwerstraat. Studenten en stafleden willen niet verhui zen, omdat in vijftien van de honderd lokalen in het nieuwe onderkomen metal lisch kwik aanwezig bleek te zijn, waardoor kwikdamp spanning kan onstaan. Het universiteitsbestuur liet woensdag weten dat de kwik- resten geen gevaar voor de gezondheid opleveren in de vertrekken van het gebouw, waarin geen sporen zijn aan getroffen. Daarom werd beslo ten de geplande verhuizing door te laten gaan. De voorzit ter van het college van be stuur gaf daartoe woensdag opdracht. Toen de verhuis- en takelwagen gistermorgen om streeks acht uur voorreed, be gon de instituutbevolking haar demonstratieve actie. Ze haal de alleen haar persoonlijke spulletjes uit het gebouw aan de Eisenhowerlaan, dat op 1 j anuari wegens huuropzegging verlaten moet zijn. Later op de ochtend beslo ten de actievoerders zelf ook maar uit het gebouw te trek ken. Ze hebben de kaarten bakken met adressen van me de-studenten meegenomen en willen nu vanuit een „actie centrum" gaan zinnen op de mogelijkheid om op eigen houtje het onderwijs door te laten gaan, aldus Genius Czy- zewski, een van de actievoer ders. Dr. W H. Linssen. chemicus en lid van het college van bestuur van de universiteit, die bij de verhuizing aanwezig was. zei dat de nieuwe behui zing' geen gevaar oplevert. In. het gedeelte waar de psycho logen komen- zijn nog enkele vertrekken waar kwikresten zijn. Die vertrekken, die zijn afgesloten, worden binnen en kele dagen schoongemaakt, al dus dr. Linssen. Hij beaamde dat in een deel van het gebouw waar vroeger proeven met radio-actieve iso topen zijn genomen nog radio actieve stoffen kunnen zitten. Dit deel meer dan de helft van het gebouw is ingevol ge de voorschriften van het ministerie van Volksgezond heid afgesloten en zal grondig worden gereinigd alvorens het weer zal worden gebruikt. Maar er is volgens dr. Linssen geen sprake van een hoogst riskante situatie. Het college van bestuur van de universiteit heeft gister middag meegedeeld, dat het gebouw in de Bijlhouwerstraat „om aan alle twijfel een eind te maken" vanaf 24 december veertien dagen wordt afgeslo ten. In die periode zal het pand sterk worden verwarmd, om condities te scheppen waaronder kwikdampen het best kunnen worden geme ten. (ADVE, LNTIZ) "Ik heb zin om vandaag eens wat gezelligs te gaan doen" is in de winter makkelijker gezegd dan gedaan. Welke kant kan je nou uit? De kant van Rotterdam-Zuid. Naar winkelcentrum Zuidplein, om precies te zijn. "Zekertussen twee buien door van de ene winkel naar de andere hollen?" Nee, dat is 't hem nu juist. Zuidplein is totaal overdekt. Tot en met de parkeerruimtes toe. Laat De Bilt maar kletsen en kom zonder jas naar winkelcentrum Zuidplein. een complete winkelstad onderdak Yw winkelcentruii ,zuidplein rotterdam SCHIPHOL (ANP) De ram met de DC 8 van Martin- nah e op 4 december boven Sri- .na met 191 inzittenden verongelukte, is vermoedelijk te wijten aan een navigatie- fout. De omstandigheden, die tot deze fout hebben geleid, zullen nog worden onderzocht. Dit heeft de Rijksluchtvaart dienst gistermiddag samen met de burgerluchtvaartautori teiten van Sri-Lanka (Ceylon) bekendgemaakt. „De bandopnamen van de gesprekken tussen het vlieg tuig en de naderingsverkeers leiding van hef vliegveld van Colombo zijn op donderdag' 12 december voor- het eerst terug gespeeld. Hierbij waren de au toriteiten van de burgerlucht vaart van Sri-Lanka en de lei der van de delegatie van de Nederlandse Rijksluchtvaart dienst. de heer A. W. Fournier, aanwezig. Vólgens de opna men luidde het laatste bericht (ADVERTENTIE) SCHIPHOL (ANP) De Koninklijke Marine heeft voor haar nieuwe oorlogsbodems bij de Rolls Royce-fabrieken in Engeland een tweede opdracht geplaatst voor 16 gasturbine motoren, acht van het type Olympus en acht van het tyne Tyne. Een jaar geleden waren er reeds 24 besteld, zodat Rolls jvce nu in totaal 40 van deze s^neepsmotoren aan Nederland gaat leveren voor een totaal bedrag van f. 87 miljoen Dit heeft de president van Rolls Royce. sir Kenneth Keith, gis teren op Schiphol meegedeeld na een kort bezoek aan de Fokker-fabrieken. waaraan Rolls Royce voor alle F-27 en F-28 vliegtuigen de motoren heeft geleverd De 40 Olympus- en Tyne- motoren zullen worden ge-' plaatst in de ti ennieuwe Ne derlandse fregatten, die in aanbouw zijn bij de NV Ko ninklijke maatschappij ..De Schelde" in Vlissingen. van het vliegtuig dat het zich bevond op 14 mijl van het vliegveld, bezig te dalen van 7.000 naar 6.000 voet. Daarop heeft de verkeersleiding toe stemming gegeven verder te dalen naar 2.000 voet en de vlieger verzocht zioh te mel den als hij het vliegveld in zicht had. Deze instructies werden nog door het vliegtuig bevestigd", aldus het commu niqué. „De DC 8 van Martinair sloeg echter op een hoogte van 4.400 voet te pletter tegen een berg toen het zich op 44 mijl van het vliegveld bevond, het geen de veronderstelling van een navigatiefout redelijk maakt", aldus de bekendma kiig. Deze gegevens maken duidelijk dat de vliegers blijk baar dachten zich vee dichter bij het vliegveld te bevinden dan het geval was. (ADVERTENTIE) brii: ieders oogmerk! DEN HAAG (ANP) De industriebonden van de drie vakcentrales en de Unie BLHP hebben nu ook het tweede gedeelte van hun voor stellen voor vernieuwing van de cao-Philips ingediend. Het eerste gedeelte is reeds in ok tober j.l. bekend gemaakt, maar daaraan ontbrak een aantal punten als gevolg van het toen nog lopende gesprek op centraal niveau over moge lijkheden voor een centraal akkoord voor 1975. Op grond van het intern ge coördineerd arbeidsvoorwaar denbeleid van de drie vakcen trales hebben de drie indus triebonden en de unie een no ta algemene uitgangspunten cao-onderhandelingen 1975 vastgesteld. Gegeven de beschikbare ruimte van twee procent zijn er, naar de mening van de vier bonden die partij zijn bij de cao-Philips. beperkte moge lijkheden voor verbetering van de zgn. materiële arbeids voorwaarden. Wat de salaris verhoging bij het begin van het nieuwe contact betreft, is er een verschil in benadering, zo blijkt uit de voorstellen. De bonden hebben zich noe niet Uitgesproken over de ma nier waarop de salarisverho ging zou moeten geschieden (centen-procenten). Zij willpn dit laten afhangen van de hA- snrekineen over de salarisliin. Juist, wat gevarieerd spul vandaag- In China nemen 1,7 miljoen mensen deel aan een „lange mars" van 2.500 km, diie in twee maanden zal worden afgelegd. Zo bericht het persbu reel Nieuw-China. Dp. deelnemersin groepjes van dertiglopen de mars als onderdeel van een winter-trai ning. De afstand van 2.500 km komt overeen met de afstand die de Chinese revolutionairen onder aanvoering vani voorzit- tpr Mao Tse Toeng hebben afgelegd van Jervan naar Pe king tijdens de bevrijdingsoor log van 1946-1949. V Prima, een stuk geschiede nis in een notedop. Drie PvdA-Kamerleden ma ken zich bezorgd over het ver dwijnen van het branders- en distilleerdersambacht in de ie- neverstad Schiedam. De socia listen vragen minister Van Doorn (CRM) of hij bereid is plaatselijke initiatieven te steunen die dit ambacht op kleine schaal willen laten her leven. V Da's tegenwoordig dus alle maal machinaal spu-1- Uit die berichtjes leer je heel wat. Nog een varia-bericht: Op last van het parket in München heeft de politie in een speelgoedwinkel beslag ge legd op Hitlertjes in loodDe ongeveer tien centimeter hoge beeldjes toonden Hitler in zijn geliefde pose: uitgestrekte armlinkerhand aan de gordel en ijzeren kruis op het nazi uniform. De Hitlertjes zouden in Spanje gegoten zijn. Hetgeen ook al niemand hoeft te verbazen. Duitsers hebben trouwens ook harde koppen. Staalharde. En nu reizen wij af, met vliegend vaandel en slaande trom. Als het dondert in het dorre hout. wordt de winter nat en koud. Bedenk dat wel- MÈRIJN. In 't kort VIER mannen en een vrouw hebben gisteren de „Chase Bank of Ireland" beroofd, op het Ierse vliegveld Shannon. De buit was 150.000 pond (bij na een half miljoen gulden), de grootste in de Ierse ge schiedenis. Niemand werd ge wond. EEN al dagen lang durende koudegolf in India heeft naar schatting reeds aan 200 men sen het leven gekost. De meeste doden zijn gevallen in de deelstaat Bihar, namelijk 112. IN de Westduitse garnizoens stad Baumholder (Rijnland- Pfalts) heeft de Westduitse politie een smokkelbende vajr~ prostituées opgerold. Volgens de politie importeerden de meisjes heroïne uit Neder land DE Cambodjaanse minister van defensie, Thappana Nginn, heeft ontslag genomen. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse justitie is een of fensief begonnen tegen de gokhuizen die de laatste jaren de Maasstad als paddestoe len uit de grond zijn gere zen. Via de persvoorlichting 'ran de politie laat de officie' vari 'ustitie de eigenaren van gok huizen weten, dat zij hun acti viteiten binnen een wok moeten staken. Gebeurt dat niet dan kunnen zij rekenen op een actie van de afdeiin" bijzondere wetten van de poli" tie. De strijd van de justitie te gen de Rotterdamse speelhui zen werd, zoals gemeld, maan dag j.l. ingezet toen veerti» man van de afdeling bijzonde re wetten en van de mobiele eenheid een inval deden in een pand aan de Eendrachts- weg waarin het grootste gok hui» van Rotterdam was ge vestigd De politie arresteerde drie bedrijfsleiders. Vijftien medewerkers en 25 spelers kregen een proces-verbaal. Hoewel het illegaal gokken in Rotterdam al geruime tijd op vrij grote schaal plaats vindt. gaat de politie pas nu tot actie over omdat, zo deelde hoo acteur Perdijk van do i' o bijzondere wetten enkele dagen geleden mee de zaak uit de hand dreiv te lopen Er is de ln-+<j+H tiid sprake vim et-rt op 'even ;n dood tussen enkele goksyn- dicaten om de gunst, van de klanien. Leden van die sydi- caten bezoeken concurrerende speelpaieizen en zorgen daar steeds vaker voor wild-west- vertoningen, waarbij wordt gevochten en geschoten. In Rotterdam wil men nu ook van deze misdadige nevenver schijnselen af. In o.a. Haarlem en Arnhem ging de justitie al eerder over tot actie tegen de daai gevestigde gokpaleizen. In Rotterdam gaat het om ongeveer tien grote speelgele- genheden. De Chinese gokpan den cjp Katendrecht, die alleen don Cbtnoop zeelui worden bezi t. zullen ongemoeid wurden gelaten.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13