„Compensatie niet gebruiken om belastingdruk te verlichten" Raad Hontenisse bezorgd over leefbaarheid kleine kernen Open brief aan inwoners Sluis Peil in 1] Raad Hontenisse in principe vóór ambulance- meidingspost Toerist Veel succes bij optreden „De Eikelaar Koewacht HONTENISSE KRIJGT ONROERE BOUWGROND VOLDOENDE BESCHIKBAAR PERSKADE BRAK AXE1SE POEDERS 't VosL WKN-CON Minder kor stad streek Drs. Botman naar Rijn-Schelde HORECA Ir Mertens opnieuw geschorst Woningbouw Grond genoeg Café-Restaurant WIJ-'VROUWEN. Politierapport Zaamsiag Gevangenisstraf voor dievegge Alcohol op recepties van provincie I INTERCOMMUNALE OPHAALDIENST VOOR HUIS EN TUINVUIl Bekendmaking PROVINCIE STEUNT ANTI- VALBE1MACTI .'V Donderdag 19 december 1974 1 ummmmwmmmm Donderdag 19 decer (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Met ingang van X januari 1976 zal in de gemeente Hontenisse de onroerend goedbelasting wor den ingevoerd. Zij het met de stemmen van de driemansfrac tie van Gemeentebelangen en de heer L. Mangnus tegen. De compensatie ad 78 mille die de gemeente van rijkswege krijgt, omdat door uitvallen van landbouwgronden als be lastingbron mindere inkom sten tegenover de nu nog gel dende straat- en rioolbelasting staan, zal niet worden ge bruikt om de belastingdruk in Hontenisse te verlichten. De heer P. Magnus had met name hierop bij zijn uitvoerig betoog aangedrongen. Voorts wees hij erop dat het wegval len van belasting via land bouwgronden 80 tot 90 procent van de Hontenisser bevolking onevenredig zwaarder belast zou worden omdat uitgangs punt van de onroerend goed belasting is dat evenveel gel den binnenkomen als nu met straat- en rioolbelasting en op centen personele belasting. .•Volgens mij betekent dat een belastingverhoging voor een groot deel van onze bevol king", zo meende hij. Ook be streed de heer Mangnus het voorlopig tarief. Hij wees op de grote verschillen in de di verse gemeenten, o.m. Hulst met ƒ13,- en Oostburg met ƒ11,60. Hij wilde graag de rij'kscompensatie gebruken om de lastenverschuiving die op treedt te verlichten. Burgemeester mr. M. So- mers was het hierin niet met ïem eens. Ten aanzien van de voorgestelde verlichting wees hij de raad erop dat in 1980 de nu nog geldende aanvullen de rijksbijdrage wegvalt. „Dan moeten wij zelf een sluitende begroting maken en dat zou betekenen dat in 1980 een bui- tennroportionele belastingver hoging zal moeten plaatsvinden. „Wij zouden de mensen nu blij maken met een dou ceurtje en dat later weer ko men opeisen". Ook voelde hij niets voor latere invoering van de onroe rend goedbelasting. zoals de heer L. Mangnus had voorge steld. „Dat betekent dat wij ook later de rijkscompensatie Cr ij geil" Ten behoeve van de nieuwe belasting zullen de daarvoor in aanmerking ko mende objecten in de gemeen te getaxeerd worden. De heer P. Mangnus vroeg hiervoor contact op te nemen met het bureau Kapi. „Die beschikken al over een schat van gege vens, waar ze zo uit kunnen putten". Het bleak dat de voorberei dende commissie in Zeeuwsch- Vlaanderem die zich met de onroerend goedibelasting had beziggehouden, op bestuurlijk niveau een gesprek met dit bureau zal hebben om te be zien ol een redelijke prijs kan worden afgesproken. „Overi- ;ens zijn ook taxateurs binnen inze gemeente benaderd en die zijn in principe bereid dit werk te doen". Wat het belas tingtarief betrof werd van de zijde van het college erop ge wezen dat dit voor vaststelling opnieuw in de raad zal "komen (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE In een tweetal algemene beschouwingen tijdens de begrotingsver- gadering van de gemeente Hontenisse werd de verontrusting uitgesproken over de leefbaarheid van de kleine kernen. Zo vroeg de heer Van Goethem het college zoveel mogelijk woningbouw in deze kernen te sti muieren. „Het is bekend" aldus v. Goethem, „dat de laatste jaren een trek naar de kleine kernen valt te bespeuren. De afstand speelt geen rol meer omdat daar de rust en de aantrekkelijkheid van dergelijke kernen tegenover staan. Het zou van wijs beleid getuigen om juist die aar>t- 'ijkheid te be houden c.q. te verhogen", zo betoogde de heer Van Goethem. „Woningbouw is echter niet het enige redmiddel voor de kleine kernen", aldus de heer Van Goethem die het college vroeg op korte termijn met een nota te komen waarin de visie wordt neergelegd van B. en W. ten aanzien van het te voeren beleid Mn de kleine kernen. (Van een onzer verslaggevers, SLUIS „Namens verontruste Sluisenaars" heeft de heer P. Mctz huis-aan-huis een open brief in Sluis rondgebracht, waarin opgeroepen wordt actie te ondernemen tegen de voor genomen wijziging van de algemene politieverordening. Zoals bekend komt die wijziging vanavond (donderdag) tijdens de raadsvergadering aan de orde. Volgens Metz, die in Sluis een aantal sexshops en twee muziekzaken exploiteert, zal de nieuwe verordening ertoe (Vant en onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR De alge meen directeur van Tornado b.v. te Etten-Leur en Dor drecht, dm. B. Botman, is be noemd tot lid van de raad van bestuur van de Rijn-Sehelde- Verolme Machinefabrieken en Scheepswerven. Drs. Botman zal de leiding op zich nemen van die staf dienst sociale zaken en perso- neelorganisatie een werk terrein waarvoor hij ook in zijn Westbrabamtse periode zeer veel belangstelling heeft gehad. Hij volgt in die functie de heer A. Rijke op, die wordt belast met de leiding van de divisie seheepsreparatie in verband met het feit, dat de heer C. Meeuwisse met ingang van 1 januari 1975 met pensi oen gaat- leiden dat geen radio in mid denstandszaken mag spelen, geen demonstraties van dia- of filmprojectors kan worden ge geven en dat zelfs het kerkor gel niet meer bespeeld mag worden. „Als dit voorstel wordt aangenomen wordt Sluis een onleefbare stad waar je voor ieder wissewasje eersi een schriftelijke vergunning moet hebben", zo staat in de brief te lezen. Overigens is Sluis niet de eerste Zeeuwsch-Vlaamse ge meente die een dergelijke ver ordening laat opnemen. Het voorstel is een getrouwe kopie van hetzelfde artikel in de Al gemene Politie Verordening van Sas van Gent. (Van onze correspondent) GENT De ook in Zeeland bekende Belgische waterstaats ingenieur A. Mertens, die door zijn vrijmoedige uitspra ken al herhaaldelijk in con flict is gekomen met zijn su perieuren en daardoor zelfs gedegradeerd werd, is gisteren als ambtenaar van het minis terie van openbare werken ge schorst na de uitzending via de BRT-radio van een inter view met hem, waarin hij krasse uitspraken deed over mogelijke corruptie en onbe kwaamheid binnen het ambte narenkorps van het ministerie van openbare werken. Hij had voor het interview geen toe stemming van hogerhand ge vraagd. Dat is voorschrift voor ambtenaren. Tijdens een spoedeisende vergadering heeft de horeca- vereniging Sluis gisteravond van gedachten gewisseld over de voorgenomen wijziging van de algemene politieverorde ning. „Wij staan volledig ach ter het gemeentebestuur", al dus voorzitter J. Boomaert. ■,Ons is verzekerd dat de Slui- se middenstand op dezelfde voet kan doorleven als thans het geval is". Wel betreurden de leden van de horeca-Sluis het dat de afdeling niet is gehoord alvorens het voorstel in de raad kwam. Men had toch graag wat inspraak ge had. De raadsleden van Sluis zullen overigens vandaag een aangetekend schrijven van de horeca-afdeling in hun bus vinden. Over de inhoud van deze brief wenste het bestuur gisteravond geen mededeling te doen. De heer H. Bruggeman, van de gelijknamige fractie, vond uitbreiding van de kerkdorpen liet enige redmiddel. „Wan neer de kerkdorpen de kans op uitbreiding krijgen kan de bevolkingsteruggang tot. stand gebracht worden", zo meende hij. „Als er in Terneuzen 1.000 woningen leeg staan, is het dan zo verschrikkelijk als er in een bepaald kerdorp een paar leegstaan"? zo vroeg hij zich af. De onvolking, Honte nisse kampt met een behoorlij ke terugloop, brengt ook ge volgen mee voor andere voor zieningen. „Het zal zeker pro blemen scheppen op het ge bied van onderwijs", aldus de heer Bruggeman. Ook vroeg de heer Bruggeman aandacht voor aansluiting op riolering en aardgas van de gehuchten Tasdiik en Terhole. In zijn antwoord op de alge mene beschouwingen - Ge meentebelangen had hiervan afgezien omdat, aldus woord voerder P. Mangnus, „de ver gadering in de middag en niet 's avonds werd gehouden" - somde burgemeester mr M. Somers de woningbouwmoge- lijkheden in de diverse kernen op. Het bleek dat er nog grond beschikbaar was in Ossenisse, Hengstdijk, Terhole, Lams- waarde, Vogelwaarde. Kloos- terzande en Walsoorden. „De capaciteit is er", aldus de heer Somers. Het bestemmingsplan Terhole 2 bleek economisch niet uitvoerbaar en het plan Kloosterzande-Noord zal zo klein mogelijk worden opgezet om hoge kosten te vermijden De heer Somers deelde voorts mee dat flinke acquisi tie wordt gevoerd voor wo ningbouw in Walsoorden en dat wat betreft het plan-Zeè- dijk een serieuze gegadigde voor recreatiewoningbouw zich had gemeld. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De raad van Hontenisse is gistermid dag in principe akkoord gegaan met een voorstel toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling van de ambulancedienst. Bedoeling is centraal een meldingspost in te richten. De heer J. Menu wees erop dat volgens hem bij de samen stelling van het bestuur Ter- neuzen een te groot overwicht zou krijgen. „Het wordt zo een te Terneuzense zaak", zo meende hij. Terneuzen mag drie vertegenwoordigers in het bestuur aanwijzen en voorts mag de raad uit die gemeente nog vijf andere vertegenwoor digers, o.m. namens de zieken huizen als bestuurslid aanwij- De verhouding hoe meer in woners hoe meer bestuursle den komt meer voor, -aldus burgemeester mr. M. Somers. „Eigenlijk zou per gemeente een vertegenwoordiger moeten worden aangewezen. Maar grotere gemeenten claimen nu eenmaal meer plaatsen". Ook wethouder P. Everaert voelde veel voor 1 bestuurslid per gemeente. Als straks de rege ling definitief in de raad komt zal dit punt nog eens be sproken worden. De raad kende gistermiddag (Van een onzer verslaggevers) AXEL Bij het uitbagge ren van de nieuwe N.S.M - naven is een perskade doorge broken, die het terrein in de Smitsschorrepolder omzoomt, waar de gebaggerde modder wordt gedeponeerd. De pers kade bleek te zwak te zijn. Het gevolg van de door braak is dat enkele hectaren landbouwgrond kanaalwater te verwerken hebben gekresen voorts een renteloze lening van ƒ3.500 toe aan majorettenpelo- ton „Kloortje" voor de aan schaf van uniformen. De heer Menu wilde daar wel de voor waarde aan verbinden dat bij tussentijdse liquidatie van het peloton, de uniformen in ei gendom van de gemeente ko men „Gezien de samenstelling van het bestuur vrees ik dat die dan in een andere gemeen te terechtkomen", zo motiveer de hij zijn verzoek. B. en w zullen dit bekijken. (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 8 Hulst Telefoon (01140) - 3444 De zaak voor een gezellig dineetje - bijeenkomst - vergaderingen Tafelreservering is aanbevolen. Dinsdag gesloten. (Van onze correspondent) AXEL In Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is een afdeling opgericht van vrouwen in de VVD (VVVD). Voorzitster is mevrouw Elly Koster uit Axel; secretaresse is mevrouw Miep Waisfisch uit Axel en mevrouw G. Evesseur uit Ter neuzen neemt het beheer van de financiën op zich. De maandelijkse bijeenkomsten zullen het karakter van een huiskamer-meeting dragen. De eerstvolgende vergadering is vastgesteld op 27 januari bij mevrouw M.J. Korbee-Arnold in Terneuzen. Meester Pennelik op de planken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voet- gan.gster L-G de B. stak woensdagmorgen plotseling de Geerstraat over en werd daar bij aangereden door een perso nenauto, bestuurd door M.A.J.G. uit Middelburg. De voetgangster moest met diver se verwondingen worden over gebracht naar het Gasthuis te Middelburg. TERNEUZEN Op het fietspad van de Axelsestraat te Terneuzen. werd Monique C„ toen zij een per bromfiets een fietser inhaalde, op haar beurt ingehaald door een on bekend gebleven broemfietser. die haar opzij duwde. Ten ge volge hiervan viel zij op de rijbaan, waarbij zij twee tan den brak en verwondingen aan de lip opliep. De brom fietser is doorgereden. Haar bromfiets werd beschadigd. Gistermiddag 'is de brom fietser A.E.J.K. op de Nieu- wendijk in Axel door een per sonenauto aangereden en na een onderzoek door dr- Kok overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen. De auto bestuurd door mevrouw J.W. v. K. uit Koewacht die kwam van de richting Axel, toen de bromfietser, die van de richting Terneuzen kwam, plotseling de weg overstak en in de flank werd aangereden. De bromfiets werd geheel ver nield, terwijl de auto lichte materiele schade opliep. Q De 56-jarige werknemer Jan van Boven uit Hansweert is te Dendermonde onder de trein van Antwerpen naar Brussel gelopen en verongelukt. De heer Van Boven was als heier werkzaamheden a.a.n het ver richten voor d:e Nederlandse firma Van der Strate B-V- uit Hansweert te Dendermondie. De werkzaamheden waren beëindigd en via een wegje trachtte de heer Van Boven de aan de andere zi'jde van de spoorweg geparkeerd staande auto te bereiken. Op onver klaarbare wijze is hij via een niet onbewaakte spoorwego vergang onder de trein terecht, gekomen. De trein had een vertraging van ruim een uur. In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in diverse scholen. Onder andere in de rijksscholengemeenschap te Zierikzee, aan de Caland- weg, waar automaten werden gelicht, in de basisschool te Koudekerke, in de christelijke school te Meliskerke, in de school van de gereformeerde gemeente te Meliskerke en in diverse scholen in Domburg. Er werden diverse vernielin gen aangericht, terwijl slechts kleine bedragen werden ont vreemd. Op de kruising Albert Joa- chimkade-Ringbaan West- Riingbaian Oost heeft dinsdag middag een aanrijding plaats gevonden tussen een personen auto, die bestuurd werd door H.J. de K. uit Nieuwdorp en een personenauto, die geen voorrang verleende en be stuurd werd door J.H uit V?e- metdinge. Tengevolge van de ze aanrijding werden bedde auto's zeer zwaar bescha digd. Kaartwedstrijd De kaart- vereniging DVV, Door Vriend schap Verkregen, houdt vrij dagavond In café „Het Wapen van Zeeland" te Zaamsiag de laatste kaarting van dit jaar die meetelt voor het clubkam pioenschap van de vereniging. Het belooft een spannend slot van de competitie te worden, want er zijn nog een aantal kanshebbers voor het indivi duele kampioenschap. Begon nen wordt om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Met zeer veel succes hebben leerlingen vul de r.-k. BasisschopI De Eikelaar in Koewacht en het jeugdkoJ uit die plaats opgetreden in het gemeenschapscentrum van it school. Reide avonden was de zaai tot de nok toe gevuld met ouders, familie en verdere be langstellenden die met veel plezier de verrichtingen volg den in de voor de pauze opge voerde kindermusical „Mees ter Pqnnelik". De kinderen hadden erg hun best gedaan bij het instuderen, onder leiding van de heren R. Lammens en J Smeetg, wat bleek uit de vlotte voorstel ling. Na de pauze, waarin de aan wezigen een kopje koffie werd geserveerd volgde het, eerste optreden van het nieuw gevormde jeugdkoor. Met veel verve voerde het koor, dat on der leiding staat van mevrouw Jacqueline Hamm-Nellen en de heer Guy Boutens, een in ternationaal getind repertoire uit, dat een open doekje ont lokte bij het publiek. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De poli tie-rechter heeft de 28-jarige A.CL. uit Hulst veroordeeld tot vier maianden gevangenis straf, waarvan twee voorwaar delijk .Mejuffrouw L. pikte in Sas van Gent een auto weg van een inwoner uit deze plaats, waar ze drie weken gastvrij onderdak had genoten Later verduisterde ze de auto van een andere vriend. Deze auto had ze in bruikleen. De eerste auto verkocht ze voor 2000 gulden door Dc verdach te werd bij verstek conform die eis veroordeeld. (Van een onzer verslaggevers] MIDDELBURG - De recep ties en ontvangsten van i provincie Zeeland zullen in di toekomst niet alcoholvrij wot den. De fractie van de PvjU die hierover een motie aangekondigd, diende i motie bij nader inzien in. De CD A-fractie achtte het i dan niet alcoholvrij zijn va recepties en ontvangsten ed persoonlijke zaak- Een grol meerderheid van deze frac..«| was tegen een besluit de w cepties en ontvangsten alcoj holvrij te maken Men von het een beknottamig van vrijheid vain bovenaf. minderheid in het CDA echter wel voor een dergclij» beslissing- WD-woordvoerder Hos stra was kort over deze het ging hier om vrijheid^ verantwoordelijkheid van individu. Dat vond ook heer de Jonge van de partij. Pv d A- woordvoerder stemde in mei het argumefl dat aanneming van een nioa voor alcoholvrije recepties a ontvangsten met een kra? oe meerderheid zweemde naï Jwamig opleggen aan anderej Jij zag daarom mede van dj notie af. Wel verzocht q voortaan ook suikervrije draa ien te serveren, hetgeen dtf het college zou worden geld. Het Bestuur van de Intercommunale Ophaal dienst voor huis- en tuinvuil, waarbij aangeslo ten de gemeenten Axel, Hontenisse, Hulst en Sas van Gent maakt bekend, dat in verband rr.et de kerst- en nieuwjaarsweek de navolgende rou tes als volgt zullen worden gereden: 1. AXEL-OOST in plaats van woensdag 25 op dinsdag 24 dec in plaats van woensdag 1 jan. op dinsd. 31 dec. 2 OUD HULST NIEUW-NAMEN CL1NGE in plaats van donderdag 26 op vrijdag 27 dec. 3 KAPELLEBRUG HEIKANT ABSD4LE POLDER AXEL in plaats van woensdags 25 op dinsdag 24 dec. in plaats van woensdag 1 jan. op dinsd. 31 dec. 4. ZEÏLDIJK ZANDBERG GRAAUW - KRUISPOLDERHAVEN WALSOORDEN in plaats van dinsdag 24 op maandag 23 dec in plaats van dinsdag 31 op maandag 30 dec Wij verzoeken U het meegeven van GROF VUIL zoveel mogelijk te willen beperken. Axel, 12 december 1,974 Het bestuur voornoemd, J. H. Stolte, voorzitter A. J. Roclus, secretaris. (Van onze correspond OOSTBURG Het „,eer in het afgelopen "ft de exploitanten ÏS zwaar benadeeld voor de bedrijven in terland niet mocht worden constateerde de ge stichting Streek Zeeuwsch-Vlaanderen, J.H. Schippers in n ningswoord op de vergadering yan tinff welke in het van Oostburg werd den. De coörddoati©, betre evenementen in Zeeuwsch-Vlaanderen, n er hi gebracht verwach voorzit t< VV\ i, d zijn alg deze si (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Zeeuwse actie bromfietsende Zeeu vrouwen in klederdra om ontheffing te krij van de verplichting n februari volgend een valhelm te draj heeft steun gekre van het provinciaal stuur. In een brief aan minister van Verkeer Waterstaat heeft we nemend commissaris koningin A. Kaland mogelijke aandacht vraagd voor het verz om ontheffing. De heer Kali schrijft de minister v der, dat de actie n zijn mening een serie achtergrond heeft niet het gevolg van .bevlieging" is. Het bekend, dat vrouwen klederdracht de plichting tot het dra van een valhelm niet Mjktijdig kunnen na men, zegt de heer land de minister Hij verzoekt de minii alle mogelijke oploss gen van het probleem onderzoeken en in c stige overweging te men. Vooruitzichten voor en zaterdag, opgesteld het KNMI op woensdi 18.00 u.: voorbij trekken Eenzones en minder Weersvooruitzichten in gemiddeld over Nederlan Voor vrijdag: aantal zon: 0 tot 3; min. temp streeks 4 graden; max. omstreeks 7 graden; k; een droge periode van stens 12 uur: 60 procent op een geheel droog e 30 procent. waterstanden De waterhoogten van dagmorgen meef door Rijkswaterstaat: stanz 342 (plus 5), Rt den 351 (plus 94). Plitt ®4 (plus 94), Maxa (Plus 63), Plochinge: (plus 115), Mannheii sn, 34), Steinbach 33' Mainz 429 (plus 24 fen 302 (plus 34), Ka (Plus 41), Trier 672 (pl Uobith 1304 (onv), Panr S Kop 1260 (onv.), Ni 089 (min 7). IJsselko "j"1 2), Eefde IJss Iplus 4), Deventer 544 Monsin 5650 (plus 130) neren 4399 (plus 172), de ci (-PlS 63 Grave b ae Sluis 670 (min 16). Morgen, vrijdag 20 dec 19 59^" °P Z°°m 7 Hansweert 6.51 en 19.26 tornen zon 6.18 en 18.51 'issingen 5.51 en 18.22 «©meldiinge 7.27 en 19.41

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2