daar |gt SRV nog voor 75 198 495 745 198 275 139 ms 590 Fadrhonc met AEK bovenaan EX-BONDSCOACH KOMT WEL TERUG Ondanks grote ledenaanwas Tafeltennis nog niet zo populair Toernooien afpast OKKER TIENDE Ploegleiders erg kwaad st0rmp10eg wie wil er een mdndlidje voor niks? bühonmjgt nog steeds. van mimister pronk. PANORAMA Nieuw K WU-reglement Wiersma tegen Koeperman tel NCIALE PUBLIKATIE ïnbare hoorzitting sport Alle nummers tot nieuwjaar kado bij een abonnement tot juli '75 voor f 11,70. Geschenk-ideetje voor u? Bel 020 - 6 52 32 of schrijf antwoordnummer 70 Amsterdam, postzegel hoeft niet. En nog veel meer boeiends in de nieuwe Panorama. per fles van 89 voor 45 voor fles nu r fles nu :ram nu ;ram nu 68 voor voor rijziging in het door de ree Energie-Maatschappij °V.on(ise| voor een aan te leggen bovengr sparmmgslijn van Goes naai treffende tracégedeelte is e Kortgene. ISSIE ELEKTRICITEITSWET J.l nissie van de minister van isj vi# inzake de planologische aspe ],e. rwerken) maakt bekend, da .1 ien in de gelegenheid zuh ezwaren tegen het trace va le verbinding ter kennis van engen. De commissie zal d -ni!-* 1975 een dorpshuis aat jx: tunniuoo ntf openbare hporzrtW^ „De Brug ihav« naite-l ng zal uit twee delen besta i^ji. vangende om 14.00 uur, ée jjei tra- fl rijgen van inlichtingen ove ocl(,niiei<>| angende om 15.00 uur. se ienen van bezwaren. 1 n bezwaren meer wol'"er)„'éden v" and houden met het ver„ tu'inf" hade. Schriftelijke bezwar ingediend bij de Comm „g j23 ken. Laan van Nieuw Oost gepf"! ihage. Het gewijzigde trac I de gemeente Kortgene. D® r (fro cé ligt daar vanaf 19 dece gemeentehuize. Donderdag 19 december 1974 1 23 29 1 (Van onze sportredactie) ATHENE Dr. Frantisek Fadrhonc wordt vandaag zes tig jaar. Niet in Nederland waar hij vijfentwintig jaar voetballers trainde, tranen plengde en hartstochtelijke betogen hield in een Tsje- chisch-Duits-Nederlands mengsel, maar in Athene, waarnaar hij uitweek eia de Wereldkampioenschappen. Ik krijg hem via de terrein knecht van AEK vrijwel di rect aan de telefoon. „Schrijft V maar in Uw krant", roept Frantisek Fadr honc, „schrijft U maar dat al Uw lezers het weten: déze dag is voor mij méér waard dan vijfduizend gulden. Ik wil het sterker zeggen: deze dag betekent voor mij net zoveel als de dag dat we de finale in München haalden". Ik informeer wat verbijsterd naar de oorzaak van deze zelfs voor Frantisek Fadr honc onverwachte reactie op mijn gelukwensen met zijn zestigste verjaardag. Roept de ex-trainer van het Nederlands elftal: „Maar be grijpt U dat dan niet? Be grijpt U dat dan werkelijk niet? Het gaat om het feit dat er in Nederland iemand aan mij denkt, mij helemaal naar Griekenland achterna- belt om mij te feliciteren. Wat een prachtige dag!" Betekent Nederlandse waar dering nog zoveel voor hem? Fadrhonc: „Ik kijk niet boos om Ik heb mijn best gedaan. Ik heb mijn best gedaan in Tilburg, in Enschede, in De venter en voor Oranje. Ik ben erg verguisd, ik ben met de grond gelijk gemaakt, maar dat heeft mij er niet onder gekregen. Ik heb Hit- Ier overleefd en ik heb vijf entwintig jaar Nederland overleefd. Waar ik nu op teruvkiik, dat ziin de oretti- ge dingen. Ik heb het Neder landse voetbal kunnen die nen, ik heb het wat verder «ebraoht, ik heb het Neder landse voetbal naar Duits land gebracht, waar miin grote vriend Michels en ik nog méér successen hebben mogen kennen". Wai neeit Munchen voor Ne derland betekend? Roept Fadrhonc: „Nederland is in Duitsland gróót ge weest, héél groot, maar nu is Nederland weer héél klein. Drie miljoen mark is er ver diend in Duitsland - maar wordt dat gestoken in de op leiding van jong talent, dat er zoveel is in Nederland? Nee, dat gebeurt niet, het wordt niet geïnvesteerd voor de toekomst. Men kijkt in Nederland niet verder dan vandaag". Is er ondanks alles, toch geen heimwee naar Neder land? „Ik heb het hier bij AEK erg fijn, niemand bemoeit zich met mijn zaken. Ik heb de mentaliteit hier in drie maan den kunnen veranderen, ik heb de Griekse jongens ge leerd dat er behalve de ge nietingen ook de verplichtin gen in het leven zijn. We staan nou na negen wedstrij- de per toeval bovenaan, dus U begrijpt dat ook de pers erg enthousiast is over Fran tisek Fadrhonc! En de Grie ken - ze hadden altijd al plezier in het leven, maar nu de politieke situatie beter is helemaal. En cultuur - de eenvoudigste Griek loopt er van over. Terugkomen? Ik heb hier een contract voor twee jaar, en misschien blijf ik daarna nog Maar ja - ik heb in Nederland vijfentwintig jaar betaald voor mijn oudedags voorziening, dat laat ik ook maar niet zo lopen. Misschien wil ik mijn oude trainings- da» nog in Nederland komen slijten, niet bij een topclub, in Limburg of zo. Maar dan moeten er eerst wèl goeie afsoraken gemaakt worden". Frantisek Fadrhonc is een tevreden ex-Tsjechische Ne derlander in de Griekse hoofdstad. „Deze woensdag ;s voor mij een gewone werk dag. Er moet hard gewerkt worden. Maar Uw bericht uit Nederland bepft de dag glans gegeven. Véél glans". Fadrhonc: „Wat ben ik gelukkig met dit telefoontje". (Van onze sportredactie) MARIAHOUT De Nederlandse Tafel tennisbond beleefde de afgelopen twaalf maanden een verbluffende groei. Het leden bestand, dat vorig jaar oktober net boven de 22.000 lag, steeg liefst elf procent. Deze aan was werd procentueel door geen enkele sport bond geëvenaard, zo liet een trotse voorzitter Douwe de Vries aan de N.T.T.B.-bonds- raad weten. Maar toch leidt het Nederland s tafeltennis bepaald geen bloeiend bestaan. De doorsnee sportliefhebber laat de gebeurtenissen rond het kleine celluloid balletje achteloos aan zich voorbij gaan. De belangstelling voor het vaderlandse competitiege- beuren is minimaal en ook tijdens internationale wedstrijden kan een handjevol toe schouwers de gapende leegten op de tribun es niet verdoezelen. Waar komen de nieuwe le den dan vandaan? Ton Wil lems, onderwijzer aan de ba sisschool van het Brabantse Mariahout en met zijn 30 jaar een van de jongere NTTB- bestuursleden, heeft daar wel een verklaring voor: „Het bondsbestuur heeft de laatste drie jaar het hele beleid om gegooid en aangepast aan de omstandigheden. Dat werkte ook door in de gang van zaken rond het lidmaatschap. Je mag aannemen, dat er bij de clubs in totaal zo'n kleine 50.000 mensen rondlopen. Maar de meeste van hen spelen alleen maar een partijtje als ze zin nebben en voelen er niets voor om een bedrag van 25 gulden voor het bondslidmaatschap "eer te tellen. Daarom hebben w'j een basislidmaatschap in gevoerd voor de leden, die met deelnemen aan de compe- "tie. Dat is heel wat goedko per en dus heel wat aantrek kelijker". En die propaganda-actie '■Jkt een belangrijke rol te hebben gespeeld. De clubs konden een wedstrijdtafel ver menen indien ze een aantal hieuwe leden opgaven. De Waarde van deze aanwas jvordt echter sterk aangevoch. ten. Do verenigingen zouden, mot een nieuwe tafel voor ogen. jan en alleman hebben „gemeld en zelfs gefingeer- leden ten tonele hebben gevoerd. Met als gevolg een groot verloop. Ook Ton Willems heeft zijn wijfels over de propaganda- af "^e moeten inderdaad iwachten of die nieuwelingen wel blijvertjes zijn. Denk er- aan, de verenigingsbesturen zijn verdraaid gehaaid! Ze zien niet in, dat een zo groot mogelijke bond ook in hun eigen voordeel is. Men kan best geredeneerd hebben: zo'n nieuwe tafel kost 500 gulden en als we voor 300 gulden gefingeerde leden opgeven, verdienen we nog 200 gulden". We zullen de ledenoverzichten aan het begin van de tweede competitie en aan het eind van het seizoen maar eerst eens afwachten". Het bondsbestuur van de NTTB zit bepaald niet stil. Zo stelde de tafeltennisorganisa- tie met voorzitter Douwe de Vries als grote stimulator, een hoofdrol bij de totstandkoming van de nota kleine zaalspor ten, waarin een aantal bonden vragen om naast sporthallen ook minder grote accommoda ties voor de binnensport te bouwen. En inderdaad staat op de begroting van de NSF dit maal een half miljoen gulden voor kleinere hallen. Ook pro beert het bondsbestuur de op bouw van de bond zoveel mo gelijk te stroomlijnen. Van daar dat op korte termijn de 21 afdelingen zullen plaatsma ken voor een aanzienlijk min der groot aantal regio's. Willems: „De communicatie is nu veel te moeilijk. Als je de mening over een onder werp wil peilen, moet je maanden wachten voordat ie dereen heeft gereageerd. In sommige streken bestaat een idiote situatie. Zo zijn Gouda, Dordrecht, Den Haag en Rot terdam aparte afdelingen. En waarom afzonderlijke organi saties voor Utrecht en het Gooi, hetzelfde geldt trouwens voor Noord-Limburg en de rest van Limburg. In Brabant kennen we toch ook een grote afdeling. Ja, bij samenvoeging moeten de bestuurders een stuk autoriteit loslaten. Som mige mensen, die menen dat ze de zaak regeren valt dat niet gemakkelijk. Gelukkig zijn die mensen al aan het verdwijnen. Om goed te be sturen heb je mensen nodig, die elkaar kennen en die be reid zijn met elkaar samen te werken". „Het bondsbestuur is inder daad bezig de zaak behoorlijk op z'n kop te zetten. Maar men kan niet meer de tafel tennissport bedrijven op de zelfde wijze als jaren geleden. Toen vond je het belangrijkste om tussen de partijen door gezellig een pilsje te drinken. Nu willen de spelers in de eerste plaats een behoorlijke accommodatie en geen „kajop- pershuis" meer. Vandaar dat we het niet meer in de gezel ligheid moeten zoeken, maar de zaken professioneel dienen aan te pakken". ATHENE (ANP) Het na tionale voetbalteam van Grie kenland heeft woensdag Athene voor ongeveer 15.000 toeschouwers een wedstrijd voor groep acht van het toer nooi om het Europees kamD). oenschap tegen Bulgarije met 21 gewonnen. Hans Vultink: teleurgesteld. DEN HAAG (ANP) De Koninklijke Nederlandse Bil- nart Bund heeft van de Euro pese Biljart Federatie (CEB) een telegram ontvangen, waar in melding gemaakt wordt van het feit dat de organisators van het toernooi om het Euro pese kampioenschap 47-2 (Troyes) en het wereldkampi oenschap 47-1 (Marseille) hun „opdracht' hebben teruggege ven. De toernooien zouden worden gehouden resp. van 6 tot en met 9 februari 1975 en van 26 februari tot en met 2 maart. De afmelding is voor Hans Vuiltiink, wereldkampioen an ker kader 47-2 en Europees kampioen anker kader 47-1 een enorme teleurstelling. „Ik had mijn hele seizoen afge stemd op het 47-1 in Marseil le", aldus de zakenman uit Groenlo, die vanaf donderdag uitkomt in het toernooi om het Nederland kampioenschap 47-2 te En .chede. „En het 47-2 in Troyes was voor Marseille een mooie voorbereiding geweest, omdat in beide toernooien met ML-ballen wordt gespeeld Dan had ik er aan kunnen wennen. Het is allemaal zeer betreurenswaardig. Ik hoop dat er op korte termijn nog andere organisators gevonden kunnen worden". NEW YORK (AFP) Tom Okker neemt op de wereld ranglijst van het Amrikaanse se blad ..World Tennis" over het seizoen 1974 de tiende plaats in. Eerste is Jim Con nors (V.S.), die dit jaar 14 van de 20 toernooien waaraan hij deelnam won. Hij zege- (ADVERTENTIE) DE MEEST GULLE vierde onder meer op Wimble don en Forest Hills. Tweede is Guillermo Vilas, de winnaar van de ILTF-grand prix en het Masterstoernooi in Austra lië. Bij de dames voert de Ame rikaanse Chris Evert de lijst aan, die wat toernooizeges be treft 16 op 23 „liep". Zij was in 1973 tweede op de lijst, haar voormalige verloofde Connors negende. De lijsten zien er als volgt uit: Heren: 1. Connors (VS), 2. Vilas (Arg), 3. Newcombe (Aus)i 4. Borg (Zwe), 5. Ro- sewall (Aus), 6. Nastase (Roe). 7. Laver (Aus), 8. Smith (VS), 9. Ashe (VS). 10. Okker (Ned). Dames: 1. Chris Evert (VS), 2. Billie Jean King (VS), 3. Evonne Goolagong (Aus), 4. Olga Morozova (Sov), 5. Ker ry Melville (Aus), 6. Rosema ry Casals (VS), 7. Virginia Wade (GB), 8. Julie Heldman (VS), 9. Frangoise Dürr (Fra), 10. Martina Navratitova (Tsj.). (Van een onzer verslaggevers! DEN BOSCH Een maand voordat het nieuwe wielersei- zoen be-gint pakken zich don kere wolken samen boven de hoofden van een aantal profes sionals in Nederland. Want de KNWTJ komt waarschijnlijk binnen 14 dagen met nieuwe regelementen voor het con tracteren vam profs. Die ho-uden ondermeer in het betalen van het minimumloon (14.289,60) gulden per jaar) plus 9% sociale lasten, zodat elke renner tenminste 15.000 gulden gaat kosten. De spon sors zijn daarover hevig ver ontwaardigd. Gisteravond noemde Lomme Dressens. ploegleider van de nieuwe Alsaver-formatie de te ver wachten nieuwe maatregelen „..een doodsteek in de rug.." en ook „..een sabotagedaad..". Ploegleider Piet Liebregts van Frisol zei: „De wielerbond gaat net zolang door totdat er geen sponsor meer over- AMSTERDAM (ANP) In de eerste ronde van het inter nationale suikerdamtoernooi, dat vandaag in Amsterdam wordt gespeeld zullen Harm Wiersma en de Rus Iser Koe- nerman tegen elkaar uitko men. Koeperman won enige tijd geleden in Tiflis een cha otisch verlopen interzonaal toernooi voor onder meer Wiersma. Het resultaat van de loting voor de eerste ronde in de grootmeestergroep was: Hisard (Fra) - Tsjegolev (Su); Bassi- rouba (Sen.) - Hermelink (Ned.); Baba Sy (Sen) - Drost (Ned.); Clerc (Ned.) - Rabatel (Fra.); Koeperman (SU) Wiersma (Ned.); Smith (VS) - Gantwarg (SU). Aan de vooravond van het zesde internationale suiker damtoernooi besliste de ironie van het lot dat donderdag in de eerste ronde van de groot meestergroep Harm Wiersma tegen Koeperman zal uitko men. Bij aankomst in Neder land was de allereerste vraag van de Russische speler ge weest of Wiersma wel zal deelnemen, hetgeen kennelijk verband hield met het nogal geruchtmakende kandidaten toernooi te Tiflis vorige maand. Het lot besliste dan maar direct dat begonnen moest worden met de winnaar van het kandidatentoernooi te gen de zich no-g altijd soed beetgenomen voelende Harm Wiersma. blijft". Neerslachtige reacties op de te verwachten maatre gelen, die aan de basis niet slecht zijn. De vraag is echter of de wielerbond er rijp voor is. waarbij vaststaat dat zieker het moment slecht gekozen ia omdat bij 'de wielerploegen het budget vooir 1975 reeds lang is vastgesteld en de sala rissen daaraan zijn aangepast. Ontwerper van de nieuwe re glementen is mr. P. P. M. Dingenouts, lid van het hoofd bestuur van de KNWU en di recteur van het bankiershuis Van Lanschot te Den Bosch. Mr. Dingenouts: „Er zijn tij den geweest diat er in de wie- lersoort helemaal niets gere geld was. Het klimaat in Ne- d Hand is er nu pijp voor dat ook de KNWU iets gaat doen aan de sociale zekerheid van e profwielrenmer. Wat ge beurt er met hen als ze ziek worden- of door een ongeval niet kunnen fietsen? Dat moet geregeld zijn". Bestaat niet het gevaar dat door de hogere salarissen - verplichtingen van doorbetalen van sociale lasten - de spon sors het aantal renners dat zij in dienst hebben drastisch gaan benerken? Mr. Dinge- nouts: „Dat is best mogelijk. Ik ge'oof, maar ik hoop van riet. dat een aantal renners uit de boot zal vallen. Jammer, maar daar is niets aan te doen". De verontwaardigde sponsors dreigden gisteravond met in grijpende maatregelen Zowel Lomme Driessens_ als Piet Lie- breats zeggen: „Wij gaan noodgedwongen het land uit. Wij maken er een buitenland se ploeg van". Driessens: „Ik heb de laatste drie dagen sla peloze nachten gehad. U weet met hoeveel nlez'er ik mijn ploeg in Nederland heb sa mengesteld. Ik hou van de ionvpus en ik wil er wat mee bereik°n Fn nu gaat de bond ons saboteren Maar ik zal er wel i°ts or> vinden, ik laat de renners niet. in de steek". (Van onze sportredactie) ZIERIKZEE Gaby Minne- boo uit Heenvliet heeft een uieuwe wielerploeg. De natio nale kampioen achter de grote motoren zal het komende sei zoen uitkomen voor de Storm- ploeg van Chris de Jonge. De nu 28-jarige Minneboo zal ook het volgend seizoen met gangmaker Walrave in baanwedstrijden uitkomen. Daarnaast heeft de Stormploeg ook nog Henk Stander, mo menteel woonachtig in Spijke- nisse gecontracteerd. (ADVERTENTIE) Panorama wappert in de Kalverstraat met briefjes van honderd. Met de grootste moeite pakken tien Amsterdammers ze aan. Lees hoe ze (van hippe vogel tot deftig heer, van kloosterzuster tot danseres) hun gratis meier besteden. Jane Birkin, welbekend van zwarte schijf (Je t'aime,moi non plus) schijnt maar één probleem te kennen: hoe houd ik vandaag mijn slipje aan?'t Lukte! Zie Panorama's schitterende foto's. Minister van ontwikkelingssamenwerking Pronk is bezeten van zijn vak. Hij werkt zich te barsten, vindt lachen tijdverlies, vloeken niet efficiënt en pinkt nu en dan een traan weg. Is hij de corpspik waarvoor Vredeling hem houdt? Wilt u liever meteen abonnee worden? Prima ideeDat kost dan f 14,30 per kwartaal (13 nrs.J. Stuur een lege enveloppe met op de achterkant uw naam en adres naar Panorama, Antwoordnummer 7 147,Amsterdam» Postzegel hoeft niet.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 23