mm o. 90; BEJAARDENTEHUIZENEERSTE (10. VOOR ALLE WERKNEMERS INCLUSIEF DIRECTEUR Graanoogst in Rusland blijft achter bij plan Groninger politie aangeklaagd wegens ernstige mishandeling Wat gebeurde er met John Stonehouse Defensie ontkent Northrop- jager miskoop is Italianen verstoken van nieuws een miljoen gulden aan prijzen uwW? Jonge rover gewond JOURNALISTEN STAKEN Personeel Franse fabriek zet directie op straat Aanhoudende vraag uit Suriname naar paspoorten MMMHiÉinH'"v' binnenland buitenland iCE Senaat akkoord met aardgas- prijzen wet je BRITSE EX-MINISTER VERDWEEN SPOORLOOS Tegenstrijdig BETERE BEWAPENING NODIG AANPASSING G1LZE-RIJEN p»olep iw pen Valhel men Donderdag 19 december 1974 19 tan hechts iVijde jurk met kraag 2n kopmouw en n brede ceintuur voor n slanke taille. 100% Katoenen tinneroy n diverse kleuren. Twenniematen. wegens ingang ats aan te zijn ;e A of en der estuur: /IOLEN Door de Rechter-cH saris in liet failli5 van de vennootschap der firma Firma Goosen, grondwerKb gevestigd en kan dende te Wouw aa» WesteJaarsestraat haar beide vennoten- J. C. A. j. Goosen, de te Wouw telaarsestraat 1 M. Goosen, 2. J. A. 'de te Bergen °P i aan de Heerlesebaa» is bepaald a. dat de indie"'„ schuldvordering ..jj plaatshebben uit» 1 15 januari 19'5' verificatie zal worde» b. dat de dering houden op don februari 1975 'Li# in een der loW«J, het Gerechtsgebou het Sophiapl™ da' De curfu| Mr P f Bergen op Zoon1, 17 december Stationsstraat 40. (Van onze parlementaire redacteur) PEN HAAG In Den Haag is gisteren de eerste collec tieve arbeidsovereenkomst voor volgend jaar ondertekend, die geldt voor alle werknemers, van hoog tot laag, in de bejaardentehuizen. Het is ook de eerste keer, dat de ar beidsvoorwaarden van het bejaardentehuis-personeel in een c.a.o. zyn neergelegd. Volgens de vakbonden is bier sprake van een „door braak", vooral omdat deze c,a.o. zich uitstrekt over alle werknemers, dus ook de ho gere inkomensgroepen, zo als directie- en stafleden. Hiermee is tegemoetgeko men aan een van de belang rijkste immateriële wensen van de vakbeweging, zoals die tijdens de onderhande lingen over een centraal ak koord werden geformuleerd. Het feit dat de werkgevers organisaties daar tegen wa ren, leidde mede tot het mis lukken van het overleg over een centraal akkoord. Hoewel de vakbonden de nu gesloten c.a.o. wel een goede vinden, zijn er nog veel wen- se». Zo is in de c.a.o. niet opgenomen de verplichting on- 1 dernemingsraden in te stellen. Ee c.a.o. doet wel een aanbe veling. Sinds 1968 is over het instellen van een arbeidsover- esnkomst in deze sector on derhandeld, De c.a.o. gaat per 1 januari 1975 in voor onge veer 1800 bejaardentehuizen, waarvan 500 particuliere te huizen en 1.300 stichtingen. I Het aantal bewoners bedraagt 130.000, het aantal personeels leden 50.000, van wie een be hoorlijk deel part-time. De to tale loonsom bedraagt bijna 680 miljoen gulden. I De c.a.o.-bejaardentehuizen onderscheidt zich van vele an dere collectieve arbeidsover- eenkomsten door het feit, dat niet alleen de salariëring wordt geregeld, maar ook een groot aantal andere rechten en verplichtingen, zoals doorbeta ling van loon tijdens ziekte, normaal en bijzonder verlof, werktijden, vergoeding van studie-, ziekte- en verhuiskos ten, voeding en inwoning, wachtgeldregeling en beloning abnormale werktijden. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De graanoogst in de Sovjet-Unie bedroeg in IMt 195,5 miljoen ton, dat is tien miljoen ton minder dan Kas voorzien in de landbouw- P'annen, zo is woensdag door «voorzitter van de plan-com missie, Nicolai Baibakov, mee Mdeeld aan de Opperste Sov- jet, 19e Sovjet-Unie heeft dit jaar weer graan moeten aan' kopen op de wereldmarkt om- nat de eigen produktie niet voldoende was om in de be hoeften te voorzien. De oogst- cijfers voor 1974 waren tot dusver nog niet bekendge maakt. Baibakov maakte wel melding van nieuwe successen mj de industriële produktie. volgens zijn berekeningen zal de industriële produktie, die jaar acht procent groeide °'8end jaar met zeven pro- tent groeien in de categorie „zware industrie" en zes pro sit in de categorie „consump tiegoederen". De gedeeltelijke mislukking a" de oogst zal verwezenlij- n8 van het vijfjarenplan °°r de landbouw bemoeilij en. zo menen Westerse waar- omers. Volgens dit plan zou de oogst tussen 1971 en 1975 jaarlijks gemiddeld 200 mil joen ton moeten bedragen. Dit ««middelde kan nu alleen va u" als de oossf an het volgend jaar rond de 0 miljoen ton ligt. Niettemin Is de oogst een van de grootste llil 1 r, vatl 1 oe Russische geschiedenis, j e alleen wordt overtroffen 1973 u 22? miljoen ton van een laar daarvoor was slecht jaar voor de graan ^st. slechts 168 miljoen Baibakov zei dat de katoen oogst van 1974 8,4 miljoen ren. 'Pdraas4 en daarmee alle °rd heeft geslagen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer is woensdagmorgen vroeg akkoord gegaan met het omstreden 'lordgas-prijzen wet je van minister Lubbers. Deze wet geeft de regering de be voegdheid de minimumprijs van het aardgas voor verkoop- en distributiebedrijven vost te stellen. De goedkeuring kwam nadat dinsdag in de Eerste Kamer zoveel bezwaren tegen de wet werden gemaakt, dat minister Lubbers moest worden terug geroepen van een vergadering in Brussel. Hierover meldden wij gisteren reeds het een en ander. Pas woensdagmorgen om een uur kreeg de regering de meerderheid van de Kamer zover, dat het wetje werd oanvaard met 38 stemmen voor en 24 tegen. De meerder heid van het CDA, die aan vankelijk dreigde tegen te stemmen, werd voor het wetje gewonnen nadat minister Van Agt van Justitie uit de tot nu toe geheim gebleven buiten landse contracten had onthuld, dat een ingrijpen in de aard- gasprijs door de Nederlandse regering als overmacht moet worden aangemerkt. Een Ne derlandse leverancier van aardgas kan zich desnoods op die overmacht beroepen, zo bleek. Minister Lubbers deel de de tegenstribbelende chris ten-democratische senatoren van met name de KVP-fractie nog mee, dat verwerping von het wetsontwerp aanzienlijke financiële gevolgen zal hebben voor de schatkist. De baten van de verhoging van de aard- gasprijzen worden binnenlands al geraamd op ongeveer acht honderd miljoen gulden in 1975. AMSTERDAM (ANP) De 14-jarige J. van E. uit Amster dam is in de nacht van dins dag op woensdag in een arm geraakt door een kogel uit een politiepistool. De jongen pro beerde met twee anderen, de 17-jarige P.II. en de 16-jarige R. de B. te ontkomen aan de politie die het drietal zocht voor eerder die avond ge pleegde pogingen tot beroving van vrouwen od straat. De jongens reden rond in Amster dam-West in een gestolen au to Zij zijn ter beschikking van de kinderpolitie gesteld. DE crediteuren van het West- duitse bankbedrijf Herstatt hebben na een turbulente, vijftien uur durende vergade ring toegestemd in een rege ling op grocid waarvan zij een gedeelte (ruim de helft) te rugkrijgen van het geld dat zij hebben verloren doordat Her statt, de grootste particuliere bank in de Bondsrepubliek, in iuni over de kop was ge gaan. De 38-jarige prinses Eli sabeth van Joegoslavië doet hier boodschappen in Chel sea. Zij kwam uit Zwitser land om haar kinderen te zien en wil zo gauw moge lijk weer naar de acteur Ri chard Burton terugkeien. Volgens Burton zal het hu welijk worden voltrokken zodra prinses Elisabeth is gescheiden van haar echtge noot, de bankier Neil Bal four. GRONINGEN (ANP) De 49-jarige mevrouw O.H. Slui ter-Vos te Groningen en de 29-jarige T. Meijer uit Oldeho- ve hebben bij de officier van justitie te Groningen een aan klacht ingediend tegen de Groninger gemeentepo'itie we gens „ernstige mishandeling". Op eigen verzoek was 's avonds politiehulp ingeroepen bij een familieruzie. Mevrouw Sluiter en de heer Meijer wa ren met nog zes familieleden een avondje uit in Groningen Tegen middernacht werd de zoon van mevrouw Meijer, een suikerpatiënt, overstuur en ag- gressief tegenover de familie leden. De bedoeling van het gezelschap was dat op het hoofdbureau van politie de zaak gesust zou worden in het bijzijn van enkele politiefunc tionarissen. Door een misver stand ontstond op het bureau onenigheid. De familieleden dachten dat zoon Rob ingeslo ten werd. Volgens de politie was het de bedoeling in afwe zigheid van de familie met de jongeman te praten. Na pro testen ontstond een hand se meen. De heer Meijer zou een kaakslag gekregen hebben en mevrouw Sluiter zou na een reactie hierop, naar haar zeg gen, enkele klappen gekregen hebben van een agent. Het gevolg was een gebroken duim en insluiting. Ook haar zoon moest de nacht op bureau doorbrengen. Volgens de heer Meijer is hij door drie en later nog eens door zes agenten met de gummiknuppel geslagen. De volgende ochtend werd de gebroken duim van mevrouw Sluiter op de chirurgische po likliniek van het Academisch Ziekenhuis behandeld. On danks herhaald verzoek zou de politie geweigerd hebben een arts te roepen voor de zoon van mevrouw Sluiter voor zijn suikerziekte. Na een nacht werden moeder en zoon vrij gelaten. Volgens een zegsman van de Groninger politie is het verhaal van de indieners van de aanklacht sterk overdreven. De agenten zouden serieus ge probeerd hebben tot een ge sprek te komen met de sui kerzieke zoon. „Maar door fac toren van buitenaf, in casu de heer Meijer, lukte dat niet", aldus de politiewoordvoerder. „Omdat deze zich erg aggres- sief gedroeg moest hij het hoofdbureau uitgewerkt wor den". Moeder en zoon zouden ter ontnuchtering in de cel opgesloten zijn. De indieners van de aanklacht willen van de officier van justitie dat hij de betrokken Dolitiefunctiona- rissen vervolgt. Het is als het van een thriller, begin John Stonehouse, lid van het Brit se parlement en van 1964 tot 1970 Labourminister van posterijen en luchtvaart, gaat naar Miami in het Ameri kaanse Florida voor zaken besprekingen. Woensdag de twintigste november, als het officiële gedeelte van de trip achter de rug is, begeven John Stonehouse en zijn za- kenmakker James Charlton zich naar het strand. Stone house had er echt zin in, hij zwom zover de blauwe oce aan in, dat Charlton hem uit het oog verloor. Niemand heeft John Stonehouse sinds dien gezien. Hoewel de getijdebewe ging bijna alle drènkelingen naar het land terugbrengt, is zijn lichaam tot op heden niet gevonden. Een paar da gen geleden verklaarde de overgelopen Tsjechische functionaris, Josef Frolik, dat Stonehouse contactman was van een communistische in lichtingendienst. Een Labour- lid van het Lagerhuis zei dat de verdwenen politicus voor de Amerikaanse CIA werkte, langzamerhand gewend is ge raakt aan politieke schan daaltjes, riep dat er in die berichten geee schijn van waarheid was. Uit een interview dat me vrouw Barbara Stonehouse weggaf aan twee redacteuren van de Engelse "Observer" blijkt dat ..de man die in rook opging" een zeer ambi tieus man is (of was In 1970 nam hij zich voor uit de landspolitiek te gaan en in zeven jaar zoveel geld te verdienen dat hij in 1977 rijk genoeg was om als onafhan kelijk politicus terug te ke ren in de frontlinie van de Engelse politiek. Er gaan geruchten dat Sto nehouse zich het geld heeft toegeëigend dat verzameld was om het lot van de hon- gerigen in Bangla-Desj te verzachten. Dominee Michael Scott die zich inzet voor de rechten van minderheids groepen heeft al naar een onderzoek inzake het Bang- la-Desh-fonds gevraagd. Barbara Stonehouse ont kent ongeoorloofde manipu laties met de centen van an deren en gelooft dat haai man verdronken is. Al die verdachtmakingen maken me misselijk, zegt ze. Toch heeft ze enige moeite met de ge heimzinnige affaire; haar verklaringen zijn niet altijd even duidelijk. Het bleek dat John Stonehouse's leven hoog verzekerd was en dat dat niet zo lang voor zijn ver dwijning gebeurd was. Bar bara zei eerst van niets te weten. „En al mocht het zo zjn, dan is het moeilijk zijn geld te krijgen als zijn li chaam niet gevonden is", verklaarde ze. Later liet ze de journalisten weten dat zij ervoor had ge zorgd dat er een hoge levens verzekering op haar man werd afgesloten, omdat hij zoveel reisde en er bommen waren ontploft in de buurt van hun woning in Londen. Met een beetje kwade wil zouden deze twee, toch te genstrijdige berichten erop kunnen duiden dat mevrouw Stonehouse op alle manieren probeert de indruk weg te nemen dat haar man snel een hoge levensverzekering af sloot om daarna snel en ge ruisloos de benen te kunnen nemen. Het begin van een thriller. Stonehouse is nu bijna een maand weg an dat is erg vreemd maar dat is voor lopig ook het enige dat vast staat. Of de thriller naar een climax gaat (Stonehouse blijkt een spion te zijn of een geniale oplichter) of een anti-climax is op dit moment nog niet te overzien (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vredeling (Defensie) is het volstrekt oneens met het PPR-Tweede-Kamerlid Walt- mans die gelooft, dat de door het kabinet De Jong aange schafte Northrop-ondersteuningsjager nu al verouderd is. Dit Kamerlid stelde naar aanleiding van berichten in onder andere onze krant over een miskoop door het kabi net-De Jong de bewindsman een aantal vragen. Die „mis koop" zou ons vele honderden miljoenen guldens gaan kosten. Er is, zo stelt minister Vre deling. geen sprake van een versnelde venouderkiig en ge bleken fouten van de NF-5 vliegtuigen. Er bestaan wel plannen om na 1984 dit toestel te vervangen door hetzelfde toestel, dat volgend jaar de Starfiighter gaat vervangen. Het is niet juist ,dat door den te snelle veroudering die ver vanging van de N-5 reedis na 1981 zou moeten beginnen. De NF-5-jagers hebben het kabinet-De Jong indertijd 610 miljoen gulden gekost. Dat be drag is later nog met 80 mil joen verhoogd. Op Nederlands verzoek zijn er toen aan het toestel enkele aanpassingen uitgevoerd. Diat de onder houdskosten hoger zijn dan werd verwacht komt niet door die wijziging maar dioor ons klimaat, verzekert de be windsman Waltmans. Er wordt momenteel wel on derzocht of de bewapening van het toestel kan worden verbeterd. Met name het vuur- geleidingssysteeim behoeft eni ge aanpassing, aldus minister Vredeling. Hij blijft er bij dat het toestel volledig voor zijn taak is berekend, ondanks h©t (Van onze correspondent) ROME Dee pers in Italië kranten, radio en televisie zijn massaal en effectief in staking. Journalisten en tech nisch personeel willen op die manier hun looneisen kracht bijzetten. Sinds vorige week vrijdag zijn in Italië geen kranten versche nen, ook niet op zondag wan neer normaal alle Italiaase bla den verschijnen. Alleen de bui tenlandse bladen waarbij de Engelstalige „Daily American" die in Rome gedrukt wordt zijn in de kiosken verkrijgbaar Ook de radio- en televisie- journalisten hebben zich bij de massale persstaking aange sloten. Al sinds drie dagen zijn de Italianen verstoken ge bleven van nieuwsuitzendin gen. Alleen zondags is voor de sjoortrubrieken een uitzonde ring gemaakt. Ook de actuali- teitenurogramma's vervallen, hetgeen een doorlopende im provisatie voor de programma samenstellers noodzakelijk maakt. Zoals gebruikelijk bij radio stakingen wordt nu vrijwel doorlopend lichte muziek ge draaid op de twpe belangrijkste kanalen. Het meer serieuze derde net houdt het voorals nog bij klassieke muziek. De tv-kijkers hebben in de alge lopen dagen een extra portie antieke lachfilms voorgescho teld gekregen. De Italiaanse journalistenfe deratie heeft de staking afge kondigd om haar looneisen kracht bij te zetten. Er wordt momenteel volop onderhandeld over nieuwe collectieve ar beidscontracten. Hoewel de journalisten in Italië tot de be ter betaalde groeperingen be horen, zijn nu salarisverhogin gen van 250 to' 800 gulden per maand gevraagd. Afgezien van enkele kleine, lokale bladen, werken alle Ita liaanse kranten met verlies. De werkgevers hebben daarom ook al gezegd, de looneisen van de journalisten overdre ven hoog te vinden. Zij wor den daarin bijgevallen door de communistische vakbond die de eisen ook te hoog vindt. Volgens het stakingsprogram ma zullen ook vandaag en zon dag opnieuw geen kranten ver schijnen. Ook de radio en te levisie zullen op die da gen opnieuw tot prikacties overgaan, hetgeen kan beteke nen dat dam opnieuw alle nieuwsuitzendingen vervallen, vervallen. feit dat het vliegbereik maar ruim 300 kilometer is en het toesteil slechts 5 minuten daar na kan „vechten", Een dleel van de toestellen is gestationeerd op Gilze-Rijen, een onder deel op de vliegbasis Twente. Het toestel moet de grondstrijdkrachten luchtsteun verlenen bij bepaalde opera ties, onder andere in de Nooirddudtse laagvlakte- Wat de vervanging van de NF-5 betreft merkt de minister nog op, dat die landen van het Warschaupact kwalitatief be tere gevechtsvliegtuigen in voeren. Dat zou een reden kunnen zijn de NF-5 al begin nend in 1984 te vervangen. (Van onze correspondent) PARIJS Het personeel van een kleine metaalverwerkende fabriek ten westen van Parijs heeft woensdag de directeur en de adjunct-directeur van het bedrijf ontslagen wegens onbekwaamheid. De ontslage nen hebben zich bij de maat regel neergelegd. De 86 personeelsleden van de fabriek Piron in Bretoncelles, 130 km ten westen van Parijs, namen hun besluit omdat zij onder de heersende economi sche omstandigheden vreesden dat het wanbeleid van de di rectie ertoe zou leiden dat het bedrijf gesloten zou worden, of dat althans een aantal ar beiders ontslag zouden krij gen. De fabriek vervaardigt onder delen voor automobielen en werkt vooral voor Citroën en Peugeot. De directeur en de adjunct-directeur, die vader en zoon zijn, werden dinsdagmid dag op staande voet door de arbeiders aan de dijk gezet en woensdagmorgen ging het werk normaal voort onder een nieuwe voorlopige, leiding die uit elementen van het perso neel samengesteld is. De ar beiders verklaren dat hier noch een kwestie van zelfbe heer noch een co-beheer betreft en dat hun uiteindelijke opzet is de onbekwame directie door een nieuwe competente direc teur te vervangen. Brieven voor deze rubriek moeten me» volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit sondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkor» of onverkort) betekent niet da» de redactie het In alle gevallen eens b met Inhoud, c.q. strekkinf. Laat minister Westerterp zich nu toch in de luren leg gen met de ook nog ondeugde lijke valhelmen waarmee alle bromfiets-rijders worden op gescheept tegen hoge prijzen? De 2 grootste valhemfabri kanten gaan samen werken om zoals zij verklaren „de grote voorraden valhelmen kwijt te raken" en de kleine man die net een brommer be talen kan moet er weer aan geloven. Het is wel duidelijk dat de valhelmen er niet zijn voor de gebruikers, maar an dersom de gebruikers voor de valhelmen. We moeten mèèr kopen van de regering en dat zijn un de valhelmen die opge ruimd moeten worden. Onge twijfeld kloppen daarna weer de bromfietsverkopers bij de regering aan. want vele bram- fietsrijders die zo voor hun plezier dicht in de buurt blij ven gaan niet met zo'n gek eitje op hun hoofd rijden en onder de arm boodschappen doen. De redenering dat dragen van een helm veiliger is, is een waarheid als een koe, maar dan moeten ook de fiet sers een helm dragen en zelfs de voetganger. Nog veiliger is het allemaal met een harnas de stad in te gaan, want de statistiek zegt dat het meren deel van de ongelukken in de dorpen en steden plaatsvindt, daar waar het snel- en lang- zaamverkeer dezelfde wegen moet gebruiken, waaraan nu juist dit ministerie van Water staat een einde zou maken. De auto moet uit de centra van dorpen en steden en wie een helm wil dragen moet dat zelf mogen bepalen. Het verplicht kopen van valhelmen lost niets op. De automobilisten boycotten de veiligheidsrie men, waarom dan niet de bromf'etsrijders de valhelm. BREDA W. NOORLANDER PARAMARIBO (ANP) De vraag naar Nederlandse paspoorten in Suriname blijft aanhouden. Het hoofd van de burgelijke stand en het bevolkingsregis ter in Paramaribo vroeg eind oktober aan het kabinet van de gourvemeur in Suriname om de levering van 15.000 pas poorten. Er waren toen nog maar drieduizend stuks in voorraad. In november zijn per lucht post tweeduizend paspoorten uit Nederland aangevoerd, ter wijl aan het eind van deze maand nog eens vierduizend paspoorten aan de burgerlijke stand kunnen worden overge dragen, die per boot zijn ver zonden. Vermoedelijk zullen de res terende negenduizend paspoor ten in het eerste kwartaal van 1975 vanuit Nederland naar Suriname worden gezonden. (ADVERTENTIE) Drie van deze manden kaas-assortiment van Eyssen - Alkmaar kunt u Iedere week voor #1 - winnen Fondst.blv.'d^Mk^esWjSng^Nede^^l^uHet'mee?0' V°°r K°nin9in ™,helmin«

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 19