provincies willen te veel ambulanceposten VAKBONDEN: „WERKNEMERS NEDERHORST BEDONDERD" Binnenkort geen extra verhoging minimumloon EEG bezint zich op bouw van 400 kerncentrales Forse daling olie-produktie TWAALF „MONUMENT-GEMEENTEN GEEN. F 200,- UITKERING INEENS AAN WERKLOZEN Twee maanden voor weigering militaire kleding te dragen Israëlische aanval op dorp in Libanon Geen fusie Philips- Duphar en Akzo-Pharma Sovjet-Unie verlaagt defensiebegroting binnenland buitenland ZIEKENFONDSRAAD SNEEUW IN CANADA Mini si er in V .S 1 reedt nf fl. 200.-... MINDER VRAAG NAAR BENZINE Geen alternatieven theevenement Vijf jaar voor schieten op agent Lubbers wil olievoorraad voor 90 dagen Stassinopoulos president van Griekenland Prins Claus reikt onderscheidingen uit Donderdag 19 december 1974 17 AMSTELVEEN (ANP) De ziekenfondsraad heeft staats secretaris Hendriks van Volksgezondheid gevraagd, alsnog te voorkomen dat er teveel en te duur ingerichte en bemande am bulances komen. De raad heeft hem geadviseerd, de provinciale besturen aanwijzingen te geven die kunnen leiden tot het sa menvoegen of tot een vergaande samenwerking van regio's. Vooruitlopend op het volledig in werking treden van de wet ambulancevervoer hebben verschillende provincies al verorde ningen vastgesteld die de gebiedsindeling voor het ambulance vervoer regelen. De grootte van deze gebieden varieert sterk. De drie noordelijke provincies vormen ieder een regio, maar andere provincies zijn onderverdeeld in niet minder dan 7, 8 of 9 gebieden. Ook het aantal inwoners loopt per regio sterk uit jen, De ziekenfondsraad heeft dan ook de indruk, „dat tege moet is gekomen aan de wens van iedere gemeente van enig formaat, het middelpunt van een regio en de zetel van een centrale post te worden". De raad vindt dat onjuist, omdat zo'n post alleen een organi satorische functie heeft. De omvang van de regio moet, volgens de raad, worden bepaald door de mogelijkheden op het gebied van de telecommunicatie en door de praktische mogelijkheden in dicht bevolkte gebieden. „In dit verband lijkt een verdeling van bijvoorbeeld Twente in drie regio's, Gelderland in zeven, Xoord-Brabant in zeven en Limburg in drie niet zeer overtui gend", aldus de Ziekenfondsraad. Zijn bezorgdheid geldt vooral de financiële consequenties. De kosten van een centrale post zullen namelijk integraal in de tarieven worden doorberekend en omdat zo'n post constant be zet moet zijn, is er behalve dure communicatieapparatuur ook een viervoudige personeelsbezetting voor nodig. Montreal, Canada. Terwijl sneeuwschuivers trachten de straten weer een beetje begaanbaar te maken ploegt deze man hier door de hoge sneeuw in een van de hoofd straten van Montreal, waar in de afgelopen nacht onge veer 25 cm van het koude witte goedje viel. UTRECHT (ANP) „De 138 werknemers bij Nederhorst in Eindhoven voelen zich door hun direktie bedonderd. In januari j.l. beloofde de directie dat men de Eindhovense vestiging zou verkopen, nu krijgen de mensen vlak voor Kerst te horen dat de zaak toch dicht gaat. Dat ze dat niet pikken is begrijpelijk". Aldus districtsbestuurder J. W. Setz van de Industriehond NKV. Gisteren deelde hij mee dat vakbonden en ondernemings raad niet akkoord zullen gaan met de plannen die het Neder- horst-concern met de Eindhovense vestiging heeft. Die plannen komen er op neer dat het bedrijf in Eindhoven (voorheen De Vries Robbé), waar stalen ramen worden gemaakt, uiterlijk in juni aanstaande, dicht moet en dat het personeel over kan naar Nederhorst staalconstructie in Gorinchem. •v- (ADVERTENTIE) (\an onze parlementaire redactiel OEN HAAG Als de ©■-commissie haar zin "'kt, zullen tot 1990 onge- 100 kerncentrales voor w opwekking van elektrici- 'c>t in de landen van de ge- "wenschap gebouwd moeten "orden. Over een drastische '"threiding van kerncentra- fs heeft de energieraad van "oEEG (zijnde de ministers V"1 ec«nomische zaken van 0 negen lidstaten) zich in Mussel gebogen doel hiervan is het aan- Ea van de aardolie in He "orgievoorziening van de ge- genschap aanzienlijk terug te ™een. Tegelijk met de bouw "e;!e centrales zal de ei- 5 aard°!ie- en aardgaspro- 'Jtue van de gemeenscha!) «t opgevoerd moeten wor- In de energieraad zijn ,?e"s enkele ingrijpende be Sluiten genomen. Minister Lubbers van Eco- nnsehe Zaken, die gisteren u, spoed uit Brussel in Den ag terugkeerde om het om- IV aardgaswetie in de p kamer te verdedgen i» ^'eren: "In de westeliike I-2al de komende iaren "'Gen" ener?'e'>e'eId gevoerd J° js 'n de energieraad. aldus er Lubbers afgesproken. 1 l,,0|ectr'c,'teitscentrales geen 'Sas meer mogen gebrui- lolie het gebruik van 'n biizondere omstandig- 1 n mogelijk is. De centra- "tóM©bbeM. k0le" overEaan- Dit zijn geen geringe ingrepen, waaraan de lidstaten van de EEG zich binden, aldus Lub bers. In de energieraad is ook afgesproken om een plan uit te werken, dat aangeeft welk land we.ke energie wil beper ken of ontwikkelen. Niet uit gesloten is dat Engeland zal trachten zoveel .mogelijk eigen aardolie te gebruiken, dat Duitsland hoe langer hoe meer zal overgaan o<p kolen en dat Nederland zegt: „Bouw maar meer kerncentrales, wij zullen het wel met aardgas doen", -(dus minister Lubbers. Het laatste woord over deze afspraken en regelingen is echter nog niet gesproken. De uitlating van minister Lub bers over de kerncentrales heeft in de eerste paats te maken met het milieu. De re gering heeft het nu al moeilijk met de eigen plannen voor de bouw "an drie kerncentrales, zoals voorgesteld in de ener gienota. Maar politieke krin gen geloven dat het „harde aangekondigde energiebeleid in de EEG" eerder gezien moet worden als een strate gisch aangepast antwoord aan de oLeproducerende landen in het Midden-Oosten. Minister R. Lubbers WASHINGTON (DPA) De Amerikaanse minister van Zerk eer, Claude Brinegar, is gisteren afgetreden. Hij heeft laarmee het vermoeden ver sterkt, dat president Ford spoedig tot een wijziging van zijn van Richard Nixon over genomen kiaibdmet zal over gaan DEN HAAG Het Hoog Milibaii Gerechtshof heeft gis teren dertien dienstplichtige soldaten veroordeeld tot twee maanden militaire detentie, omdat zij op 10 juli in Surina me. tegen de geldende order in, Burgerkleding hadden ge dragen. De krijgsraad in Para maribo had hun vier maanden gevangenisstraf opgelegd, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar De advocaat-fiscaal bij het HMG had straffen geëist van drie maanden tot een maand militaire detentie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Begin volgend jaar wordt het minimum loon niet extra verhoogd met twee procent, zoals de PvdA en de vakbeweging hebben gevraagd. Eerst wil minister Boersma (Sociale Zaken) wachten op een advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) De bewindsman wees gis- neer zij in die periode geen teren de Tweede Kamer er- werk v™de.n- D" deel" de staatssecretaris Mertens op, dat bij een extra verno- (sociale zaken) gisteren mee. ging van het minimumloon momenteel sterk moet wor den gelet op de werkgele genheidssituatie, omdat een hoger minimumloon ook de andere lonen opdrijft Hier door kunnen bedrijven in (verdere) moeilijkheden ko men. Ook moet bij de afwe ging om het minimumloon extra te verhogen sterk de verhouding tussen mini mumloon en minimumjeugd loon worden betrokken. „Zoals de zaken er nu voor staan is het onmogelijk om het minimumloon extra te verhogen", aldus Drs. Bners- Wanneer het betreffende SER-advies binnen is, zal de bewindsman niet snel beslis sen om dit loon met 2 proeent structureel te verhogen. Ziin defenitief besluit daarover moet hij laten afhangen van de wens om het inkomen van de laagst betaalden op te trek ken en van de gevolgen van deze verhoging voor de werkge legenheid. Daarnaast wees hij de VVD- wens af om het miniumloon te ontkoppelen van het minium loon. Over een verdere verla ging van de leeftijdsgrens (nu 22(4 jaar), waarop men recht heeft op het wettelijke mini mumloon wil de bewindsman eerst advies van het topoverleg- orgaan van het bedrijfsleven (Stichting van de Arbeid) Verder wees drs. Boersma tijdens het debat over zijn begroting een uitkering-ineens van f 200,- voor werklozen van de hand. hij ziet geen enkele aanleiding voor deze uutkering, waarom een groep werklozen had gevraagd. Wanneer werklozen iets ex tra's zouden krijgen, aldus de bewindsman, dan moeten an dere groepen ook zoiets krij gen. Hij wees erop dat de retto uitkering aan werkl >zen nooit lager is dan het netto minimumloon. De actie van de groet werklozen, die nog voor Kerstmis f 200,- wilden heb- lien, ziet hij geïnspireerd door de CPN. Langdurig werklozen boven de 60 jaar kunnen er in de toekomst op rekenen, dat hun werkloosheidsuitkering tot hun 65ste jaar doorloopt, wan- Minister J. Boersma (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De olieraffinaderijen in het Botlekge- bied hebben haar produktie sterk ingekrompen als gevolg van de verminderde vraag naar olieprodukten. Verschil lende raffinaderijen draaien momenteel op iets meer dan de helft van haar capaciteit met Esso, die de produktie met 56 procent omlaag heeft gebracht, als grootste uit schieter De sterk gedaalde vraag met name naar benzine en niet al leen in Nederland maar in de heel West-Europa is de oor zaak van de produktiebeper- kingen bij de raffinaderijen. Ook die algemene economische recessie wordt genoemd als belangrijke factor, evenals de gestegen benzineprijzen. Esso draait momenteel op 44 procent, het minimum dat tech nisch mogelijk is. Men zoekt naar uitwegen o.a. door de raf finaderijen aan te passen aan de gewijzigde vraag naar olie produkten. Shiell draait op 65 procent van de capaciteit en ziet geen alternatieven in hoog tempo op doemen. Er is een continure- search gaande naar nieuwe procédés, maar het is niet zo dat Shell nu opeens allerlei an dere dingen kan gaan doen. Een belangrijk factor in de teruggelopen vraag ziet men bij Shell in de recessie die zich s'nds kort ook in de che mische industrie voordoet met als gevolg dat raffinaderijen blijven zitten met grondstof fen, die bij raffinage vrijko men. Men meent bij Shell overigens dat Nederland ener- giebewuster is geworden en dat men wat zuiniger om springt met brandstof. Chevron heeft zijn produk tie tot 85 procent terugge bracht en verwacht in januari een verdere inkrimping. De nog milde winter speelt vol gens Chevron zeker mee in het verminderde gebruik. De vermindering van de produktie leidt overigens niet tot gevolgen voor het perso neel. We kregen gisteren een bij drage van een dierbare collega compleet met fotografie, dus dat is ook al leuk. Daar gaat- ie: De schoonste overwinning van de mens is het paard (?,M.). En zijn meest revoluti onaire uitvinding het wiel. Voeg nu wiiel en paard sa men met nog wat kleinigheden en daar ontstaat het meest ver tederende vervoermiddel uit vervlogen tijd: de paar de tram- - (ADVERTENTIE) Moet je meemaken. 40 3M duikertjes voor de lekkerste the$ voor maar 1.30. BEIROET (UPI) Israëli sche torpen zijn gistermorgen vroeg een Libanees dorp bin nengedrongen en hebben daar zes huizen in de lucht laten vliegen, zo is door journalisten ter plaatse verklaard. Volgens deze journalisten drong een grote Israëlische strijdmacht het dorp Majd El Zoen, ten oosten van Nakoera, binnen. De huizen werden opgeblazen nadat de bewoners waren geëvacueerd. In een Libanees legercom muniqué heet het, dat de Is raëliërs vier bewoners van het dorp hebben meegenomen en een kind verwond hebben. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft de 41-jarige autohandelaar Loek van S- uit Hilversum wegens poging tot zware mis handeling vain een politieman, opzettelijke vrijheidsberoving varl het Hilversumse echtpaar Labrouyere, het. plegen van een reeks inbraken en dief stallen en verboden wapenbe zit veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis. Er was tien jaar met aftrek tegen Hem geëist SABOTEURS hébben twee transformators in eem ener giestation bij Genève opgebla zen. Br waren geen gewonden. DE veterinaire dienst van het Franse leger zal volgend jaar worden ingeschakeld bij de bestrijding van de hondsdol heid die al enige jaren woedt in 17 departementen in het oosten van Frankrijk. DE Pakistaanse minister van arbeid en volksgezondheid Koersjied Hassan Meer. is af getreden en heeft ODnieuw geëist dat er een gerechtelijk onderzoek zal, worden inge steld naar vermeende corrup tie in hoge regeringskringen IN Londen zijn drie bomaan slagen gepleegd op telefooncen trales. Hierbij werden een em ployé van de telefoondienst gedood en een andere man ernstig gewond. Verscheidene mensen, onder wie een politie man liepen lichte verwondin gen op DE rechtbank voor de openba re orde in Madrid heeft elf personen vrijgesproken wie lidmaatschap van de verboden communistische vakbond ten laste was gelegd. Het bewiis Is niet geleverd kunnen wor den DE besprekingen tussen de Portugese regering en de drie Angolese bevrijdingsbewegin gen, die gisteren zouden be ginnen, ziin voor onbepaalde tijd uitgesteld. Zij zouden gaan over de instelling van een overgangsregering in het Afrikaanse gebied. ARNHEM EINDHOVEN (ANP) De voorgenomen fusie tussen Akzo-Pharma en Philips-Dupar gaat niet door. De gesprekken tussen Akzo en Philips over een samengaan van de beide ondernemingen op farmaceutisch-chemisch gebied hebben niet tot het be oogde resultaat geleld, aldus een gezamenlijk communi qué. De fusie zou zich over alle farmaceutisch-chemische bedrijven van Philips en Akzo over de ghele wereld uitbrei den, uitgezonderd de Verenig de Staten en Canada. Bdj een samengaan zou een onderne ming zijn ontstaan met 12.000 werknemers en een jaaromzet van ruim één miljard gul den. MOSKOU (AFP) De Sovjet Unie heeft de defensu- ebegrotmg voor 1975 verlaagd tot 17.4 miljard roebel. De de fensiebegroting van 1974 be droeg 17.6 miljard roebel. Toen was de defensiebegroting al verminderd met 300 miljoen roebel DEN HAAG (ANP) Mi nister Lubbers (Economische Zaken) wil dat de voorraad aardolieprodukten verhoogd wordt van 65 naar 90 dagen. Diiit betekent een aanvulling van 1,2 miljoen ton produikt. De koeten voor de opslagruim te en voor het aanhouden van een dergelijke voorraad wer den becijferd op f 3,25 ton. Maar de tijden van weleer keren weer (hoe komt-ie erop, M.). In Utrecht heeft een raadslid het initiatief 'genomen tot de opening van een paar- detramlijn (begeerte?, M.) in de binnenstad- Ongetwijfeld onder het motto: de paarde- krachten eruit, de paarden er in. De rit gaat twee kwartjes kosten. En het paard wordt in vijf jaar afgeschreven. Maar dat heeft 't best nog inruil- waarde. De dienst moet op 5 mei beginnen. Dat ,wordt dan Na tionale Beestdag. (Nog gecensureerd). „Denken dat je onafhanke lijk bent is niet weten van wie 'e allemaal afhankelijk bent" (drs- M.C. Verburg, di recteur ETI-Zeeland en lid Eerste Kamer). Staatssecretaris Van Rooyen is voor de artsen de gebeten hond- Hij wil namelijk knab belen aan hun belastingvrije pensioenpremie en dat nemen ze hem zeer kwalijk. .Want dat is, zeggen ze tegen alle af spraken in. Ik hoorde de man gisteren dan ook al Van Prooyen noe men. Dag, dag. MERIJN ATHENE (AFP) Hot Griekse parlement heeft giste ren Michel Stassin-opoulos ge kozen tot president van de ra- publiek. Er waren 206 stem men voor, 74 tegen, acht blan co en drie ongeldig. Stassino- poulos, dlie voorzitter van de staatsraad is geweest, werd in 1969 door de militaire junta ■-"it die functie ontslagen. (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) ZEIST Prins Claus heelt als erevoorzitter vam het Nati onaal Comité Monumentenjaar 1975 in het Slot van Zeist een penning en speciale vlag uit gereikt aan twaalf Nederlandse gemeenten, die als „Lichtend voorbeeld" zijn gekozen. Bur gemeester G. Scholten van Heusden en burgemeester Th. de Meester van Zierikzee mochten deze onderscheidings tekens voor hun gemeenten ontvangen. Burgemeester P. Wolters van Middelburg met Amsterdam en Orvelle dri" van de veertig Europese Voor- teeldgemeenteci ontving penning en de vlag. de Lord Duncan Sandys, initia tiefnemer van het Europese Monumentenjaar en voorzitter van het Internationale Organi satie comité wees op de voor aanstaande plaats, die Neder land daarbij inneemt en prees de inspirerende activiteiten van Prins Claus daarvoor. De andere gemeenten, die werden onderscheiden zijn Bnelle, Buren, Deventer Graft-De Rijp. Harlingen. Loer.en. Maastricht. Nieuwe Schans en Thorn. Van Heus den werd gezegd, dat het met aanwending van alle middelen op stedebouwkundig, land bouwkundig, financieel en ad- mimstratief-organisatorisch ge bied het historische karakter van de stad gehandhaafd heeft en de wallen en haven her steld heeft. Zierikzee werd geprezen voor het kiezen als uitgangspunt van het gemeen telijke beleid, het behoud van de waardevolle stadskern en voor de vele kostbare restau raties aan historische monu menten. I Tijdens een bijeenkomst on der leiding van de voorzitter van het Nationale Comité dr. e'. Grapperhaus, vertelde vice- voorzitter mr. N. Bolkestein van de mogelijke acties het komende ]aar en noemde als eerste succes van de pressie, tie van dit jaar op overheden moet uitgaan, het feit dat de rijksbegroting '75 met 23 mil- ioen tot 73 miljoen verhoogd is. Maar de hoofddirecteur van de Rijksdienst Monumen tenzorg, die de achtergronden van het monumentenwerk schetste, noemde het budget ontoereikend. Met deze plechtigheid in het Zeister Slot begon het Monu mentenjaar 1975 officieel.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17