Peet den Hamer en Nico van de Kerkhove fokken paarden liefde en plezier met Ex- doelman Y ogelwaarde heeft het naar zijn zin maar denkt toch ook nog vaak terug aan oude club Frans Yerstraeten 50 jaar lid vakverbond ^|/portmQn|^ leder6475J MOTORCLUB KOMT BIJEEN J KITS. Vereniging Koud Bloed Gillis - Waas Geen spijt \VAN DEwëÈKjj^ Triomfen IJpolders Wil BKC houdt school - tournooi DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 (Van onze correspondent) KOEWACHT - Paardefokken lijkt zo op het eerste gezicht een kostbare hobby, en misschien is dat ook wel zo. Het is waar schijnlijk daarom dat niet zo erg veel mensen zich met deze hobby bezighouden. Wat dan weer tot gevolg heeft, dat veel mensen een zeer geringe kennis hebben van die edele viervoe ters. Dat een paard een hoofd, vier benen en een staart heeft, zal een ieder wel weten. Maar niet iedereen zal zich realiseren hoezeer dit dier zich dienstbaar voor de mens maakt. Vroeger deden paarden veel van het zware werk op de boerderijen. Tegenwoordig meer in het spor tieve vlak. Uiteraard ligt het in de paar densport, bijvoorbeeld bij dra ven, springen of schoonheids keuringen ook voor een groot gedeelte aan de baas zelf of zijn paard een prestatie levert of niet. Dan moet je een paarden kenner zijn, want als ik of u een trouwe viervoeter zouden gaan kopen, dan zouden wij mis schien maar weinig acht slaan op de bouw van het dier en als dan de naam van het dier ge- noemd wordt, en die een tik keltje edel voerkomt dan zijn wij al gauw geneigd om met een zeer wijze trek over ons gelaat het dier te kopen Dergelijke kopen gebeuren dagelijks in Nederland. En dat is nu juist waar de Vereniging ter Bevordering van Warmbloed fokkerij hier in Zeeuwsch- Vlaanderen de leek voor tracht te waarschuwen. Peet den Ha mer, voorzitter van deze vereni ging in Zeeuwsch-Vlaanderen: „Ja, dat is een van de voornaam ste punten dat wij de vereniging ter bevordering van warmbloed fokkerij hier in Zeeuwsch- Vlaanderen in leven geroepen hebben. Om iedereen die een be roep op ons doet met raad en daad ter zijde te staan bij de aankoop van een paard. Want wij betreuren het dat er nog steeds veel mensen zijn die echt wel met de bedoeling een goed paard te kopen weg gaan, en hiervoor ook wel het nodige geld over hebben, maar omdat zij er di ij of geen verstand van hebben, met een miskoop afge scheept worden. Kijk, bij ons gaat het dus vooral om het fok ken van paarden op schoonheid. Als iemand met deze hobby wil beginnen, dan moet hij zonder meer trachten om een goed stamboek paard te kopen, wil hij er goede resultaten van ver wachten. Er is natuurlijk wel wat kennis voor nodig, maar die kun je desnoods via praktijker varing en via informatie wel verkrijgen. Daarbij komt nog dat men niet moet denken dat je van paardefokken zomaar rijk kunt worden, want dat is beslist niet zo". „Nee", zegt Nico van de Kerkhove, secretaris van de Vereniging ter Bevordering van Warmbloedfokkerij, en zelf een verwoed paardenliefhebber, „ik fok ook paarden, maar ik kan je gerust vertellen dat je goed en een beetje gelukkig moet fokken wil jeer aan uit komen, want het is beslist een kostbare zaak, paarden fokken. Als je een be hoorlijk paard hebt, dan kun je ermee naar de keuringen. Eerst heb je een lokale keuring, hier in Zeeland niet omdat de bezetting te gering is. Hier heb je recht streeks een provinciale keuring. Kom je er daar goed uit, dan ga je naar de keuring in Den Bosch, kun je daar in je categorie een eerste of een tweede plaats be machtigen. dan kun je naar de landelijke keuring in Utrecht. Het is natuurlijk zo, dat hoe be ter je paard presteert op derge lijke keuringen, en vooral op een landelijke keuring, hoe hoger het nageslacht van dat paard aangeslagen wordt". Op die keuringen wordt er ge keurd op drie typen: „tuigpaard, veelzijdig en rijpaard. Nico van de Kerkhoven zit al zo'n negen jaar in het paardenfokken en is daarom sinds kort in zijn pasge bouwde sfeervoile landhuis gaan wonen buiten Koewacht, waar de nodige weiden rond lig gen voor zijn viervoeters. Peet den Hamer zit ai zowat geheel zijn leven in de paardenfokkerij, vroeger was het de koudbloed fokkerij waarin hij actief was. De koudbloed is het van enkele jaren terug alom bekende trekp aard. Peet den Hamer: „Je moet als het ware een virus in je bloed hebben wat paardenminnend is, anders houd je het niet vol om met paardenfokken door te gaan. Maar heb je dat dan wil je er nooit meer mee stoppen. Kijk het streven van de verenigingen in Nederland is dat iedere ruiter, die aan een concours deelneemt, op een Nederlands paard rijdt. Tot nog toe is dat verre van waar; dat komt omdat in Neder land sterk de gedachte leeft dat een goed paard van ver moet komen en da is natuurlijk niet waar". Nico van de Kerkhoven: „Het is net wat Peet zegt; als je een maal met paardenfokken be gonnen bent en je begint er lief hebberij in te krijgen, dan kun je praktisch niet meer stoppen en heb je er alles voor over. Zo heb ben mijn vrouw en ik hel ai eens opgebracht om tien na 'en bij een merrie te waken i .1 deze moest bevallen. Wat dacht je? Wij waren eventjes weg het jong was geboren. Wij hebben het daarom de naam Ne-Seul gege ven. Nu blijkt dat het nog een van mijn beste paarden is. En dan heb je nog het voorbereiden van een paard dat naar de keu ring gaat. De dag ervoor moet je het helemaal afwassen en krul len in zijn manen draaien. Er is veel werk aan om paarden te fokken en te onderhouden, maar het schept voldoening en dan verricht je de arbeid die bij het paardenfokken komt kijken met plezier en liefde". Peet den Hamer en Nico van de Kerkhoven twee paarden liefhebbers die het paardenfok ken in hart en nieren zit, en die er beslist nog niet over denken om hun trouwe viervoeters de rug toe te keren. PETER SNELDERS ipon met wijde, korte mouw. Mt. 36 t/m 44. SINT-JANSTEEN - Op het nog in zi jn bezit zijnde contri- butieboekje staat vermeld, dat Francies Antonius Verstrae ten geboren op 19.04.06 te Clinge, op 20 april 1924 werd ingeschreven als lid van de landarbeidersbond St. Dëus, later is overgeschreven naar de Nederlandse r.-k. Fabriek- sarbeidersbond St.-Willibrordus en dat de contributie werd betaald, werd bevestigd door de bondspenningmeester A. nedegeld. Frans Verstraeten die met zijn echtgenote Adriana Janssens nu een woning betrekt in de Jos Everaardstraat te Sint-Jansteen kan lange verhalen vertellen over „vroeger". J Hoe hij op 9-jarige leeftijd als koeterin dienst kwam bij wdbouwer L. Meerschaert te Clinge tegen een loon van f 4,- P''r tnaand plus kost en inwoning; dat verplicht schootbe- ~oek toen nog niet bestond; dat hij op 16-jarige leeftijd pro motie maakte en aangenomen werd als vierde knecht bij endbouwer Cleiren aan de Statenboom te Clinge; dat hij toen gerechtigdwas om met de paarden te rijden; dat hij nierna landarbeider werd tegen een loon van f 2,- per dan en na een 6-daagse werkweek met f 12,- thuis kwam, mits het "iet regende in die week, want regenverlet werd van het weekloon afgetrokken. VOGELWAARDE - „Neen, de voetbalclub Vogelwaarde ben ik nog niet vergeten. Het is een vereniging die me nog nauw aan het hart ligt. Toen ik wegge gaan ben, heb ik direct gezegd dat ze nog altijd op me konden rekenen. Ik ben zonder meer veel dank aan hun verschuldigd. Vooral aan trainer Bert van der Meyden heb ik veel te danken, hij en niemand anders heeft me op dat peil gebracht. Ondanks dat ik bij hun niet meer onder de lat sta zou ik het jammer vinden dat ze moesten degraderen. Ja", vervolgt hij opnieuw,ik ben er eerlijk in, Vogelwaarde ligt me nog steeds bijzonder nauw aan het hart". Woorden die met enige wee moed uit de mond komen van de 29-jarige Guust de Schepper uit Vogelwaarde, die twaalf voet balcompetities onafgebroken het doel van het eerste elftal van de plaatselijke voetbalvereni ging Vogelwaarde met succes heeft verdedigd. Aan het einde van de voorbije competitie '73- '74 kwam daarin plotseling een verandering, want Guust de Schepper „verhuisde" naar de Belgische voetbalvereniging Kemzeke. Voor Vogelwaardse begrippen iets heel bijzonders, want hun vereniging is in Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds een apart voetbalhoofd stuk. Een vereniging waar het verloop van spelers bijzonder klein is, zodat het vertrek van Guust de Schepper naar Kem zeke insloeg als een bom. De Vogelwaarde-aanhang werd - toen eerst de geruchten gingen, die later op waarheid berustten - er helemaal koud van. Hun doelman Guust de Schepper weg? Neen toch. Het bleek la ter toch allemaal waar te zijn, en Vogelwaarde zag een groot ta lent vertekken. terug konden komen". Had St. Gillis-Waas geen suc ces, de „jacht" op Guust de Schepper werd weer geopend. Maar zoals hij zelf zegt: „Ik dacht er gewoon niet aan". Toch bleven de verlokkelijke aanbie dingen binnenstromen, vooral van de Belgische voetbalvereni gingen. Voor één daarvan ging Guust de Schepper door de kni eën, al heeft hij er lang over moe ten nadenken. De aanbieding van Kemzeke was toch te mooi om naast zich neer te leggen. Guust de Schepper: „Het is al lemaal gekomen doordat Jos Oppeneer - ook al een Zeeuwsch-Vlaming - verkocht werd aan een andere vereniging. De voetbalvereniging Kemzeke zat hierdoor zonder doelman, en Kemzeke-trainer Alex de Block had aan hem gevraagd of hij geen andere doelman wist. Guust de Schepper stond reeds op het „lijstje" van Kem zeke en Jos Oppeneer zorgde coor het eerste contact. Het be stuur van Kemzeke met trainer Alex de Block wisten toen al heel goed wat voor keepers talenten Guust de Schepper be zat. Voor hun was dan ook maar één ding belangrijk: meteen spijkers met koppen slaan. Want er waren nog meer verenigingen die in hem interesse hadden... „Zelf had ik er wel zin in, maar zoals ik al gezegd heb, het geld is niet alleen belangrijk. Ik neb er echt wel verschillende nachten var, wakker gelegen. Het is bij zonder moeilijk op zulke mo menten een beslissing te nemen. Je zou wel graag willen, maar je wilt toch ook weer niet je oude vereniging verlaten. Voordat we over het contract gepraat heb ben, heb ik eerst overal inlich tingen inrewonnenInlichtin gen die tot tevredenheid stem den, zodat uiteindelijk bij hem de kogel boor de kerk ging. In een tijdsbestek van 24 uur was alles rond. Block heeft me dat allemaal goed bijgebracht. In het begin deed het me wel eens pijn en dacht ik, was ik maar niet weg gegaan. Maar daar ben ik nu toch helemaal overheen. Ik dacht dat de supporters van Kemzeke daar ook hun steentje wel toe hebben bijgedragen. Ik heb er een enorme bewondering coor, nog nooit heb ik ze een spe ler van ons eerste team horen af kraken. Kijk, zoiets geeft je moed als het dan wat minder gaat. Verder is ook de mentali teit daar helemaal anders. AI met al moet ik zeggen, ik heb er geen spijt van gehad dat ik naar Kemzeke ben gegaan. Als je een tijdje bij zo'n vereniging zit speel je niet meer voor de centen, maar voor de prestatie en dat is nu bij mij het geval" Met Jan Dooms ex-Terneuzen - hij speelt al zes jaar in Kem zeke - Cor Hamelinck ex-AZVV en Frits Verstraeten ex-Axel maakt Guust de Schepper deel uit van het eerste team van die Belgische vereniging Een ver eniging waar Guust de Schepper net zoals vroeger bij Vogel waarde grote triomfen viert. Is het Vogelwaarde-talent dik te vreden bij zijn nieuwe „baas", evenals zijn charmante echtge note die elke zondag lans de lijn staat, duidelijk is hij nog meer tevreden als hij vertelt hoe hij Vogelwaarde heeft verlaten. Guust de Schepper; „Dat alles is in een goede harmo nie gegaan. Zonder meer op een faire manier, daar ben ik blij om. En dat samen stemt zonder meer tot tevreden heid". In Vogelwaarde is hij nog altijd een geziene figuur en trekt hij er elke zaterdag middag met zijn B2- juniorenelftal op uit. Buiten dat zit hij ook nog in de jeugdcommissie en kan bij omstandigheden altijd nog terecht bij Bert van der Mey den vooreen training. Duide lijk is in ieder geval, Vogel waarde is zijn Guust de Schepper nog niet vergeten, maar ook andersom niet. En wie weet, het contract is slechts voor één jaar PfET DE MAAT Sportieve mannenschoen met moderne bolle neus. in zwart nappa- i Hierin kwam echter verande ring toen hij in de twintiger ja ren met zijn vader meetrok naar hoeren in de IJpolders in 00rd-Holland, waar een dag- onn van 2,50 kon worden ver- nd, waarvan een flinke «tui er kon worden overgespaard. werd echter weer opgeleefd ^wintermaanden omdat dan Holland geen werk was en men de ouderlijke woning ging opzoeken, waar eveneens geen werkgelegenheid was te vinden Voor het daggeld, in Holland moest van 's morgens 3 uur tot 's avonds 0 uur worden gezwoegd Doordat Frans lid was van „Den Bond" kon hij als werkloze maximum 8 weken „doppen" hel geen dan fl,- per week ople verde Twaalf jaar achtereen zocht Frans de boeren op in de IJpolders en toen hij in 1932 trouwde, nam hij zijn echtege- note mee. die eveneens in de landbouw te werk werd gesteld „Bij een broer van minister Lief- tinck heb ik jaren gewerkt", zegt Frans. Ook toen uit het huwelijk 2 kinderen waren geboren trok ken beiden nog naar Holland en werden deze kinderen onderge bracht bij de ouders van zijn echtgenote Na de oorlogsjaren is Frans in Zeeuwsch-Vlaanderen gebleven en heeft hij als landarbeider nog 6 jaren gewerkt bij landbouwei Eug van Remoriel. ie Sint Jansteen, als vlasbewerker bi] Fons Saman te Sint Jansteen en bij ontelbare werkgevers. ..want ik zocht lot ik werk vond", zegt Frans. Vijftig jaren bleef hij de vakbond, nu het N.K V. (Neder lands Katholiek Vakverbond) trouw. Door hard werken heeft hij zijn drie zonen toch kunnen ia- ten studeren en hebben dezen kunnen hereiken wat zij erg graag wilden, namelijk twee le raren en een bioloog. „Vroeger was er een weg waar een wil was", zegt Frans, „maar tegen woordig is er wel een weg maar geen wil meer" Het 50-jarig lidmaatschap van de vakbond is reeds herdacht op een vergade ring met een paar bestuursle den. waar hem een krantenbak en een asbak werden uitgereikt, liet grote feest zal echter pas ge vierd worden op de jaarlijkse feestavond die het N.K.V. afde ling Sint-Jansteen in januari zal houden. Vreemd was dat overigens al lemaal niet, want Guust de Schepper had en heeft nog ta lent. Niet alleen verschillende naburige voetbalclubs hadden hun oog al op Guust de Schepper laten vallen, maar ook enkele Belgische verenigingen. Zo „jaagde" o.a. het Belgische St Gillis-Waas twee jaar op de doelman uit Vogelwaarde, maar zonder succes Was het contract wel aantrekkelijk, hij wilde meer dan alleen die Belgische „frankskes" Hij zegt: „Het geld is niet altijd alleen belangrijk De andere dingen die erbij ko men zijn dikwijls nog veel be langrijker Verder had ik daai allemaal geen beste berichten over gehoord, vooral financieel En nu ben ik maar blij dat ik er niet op ingegaan ben. Trouwens de laatste jaren zijn hier uit Zeeuwsch-Vlaanderen al zoveel spelers naar België gegaan, en daarvan zijn er ook al veel ge weest die blij waren dat ze weer Na zo'n halve competitie bij Kemzeke - dat speelt in de eerste provinciaal, te vergelijken met hier tweede klasse KNVB - te hebben gespeeld, hoeft hij er nog geen enkel moment spijt van ge had. Guust de Schepper: „Ik ben direct door hel bestuur en de spelers opgenomen en dat is vooral als je naar België gaat al heel belangrijk. Verder wist ik natuurlijk wat ik kon en waar ik naar toe ging. Ik ben zeker niet over eén nacht ijs gegaan. Ja. ik heb het daar echt naar mijn zin In het begin was hel wel even wennen, want het voetballen daar is helemaal anders dan hier bij de meeste Zeeuwsch- Vlaamse rluhs. Conditie is wel belangrijk, maar de techniek is daar veel belangrijker. De ver dediging hijvoorbeeld staat bij ons altijd op een lijn van zo'n tien meter voor het doel, en dat was voor mij helemaal een om schakeling. Maar trainer De TERNEUZEN - Op 27 de cember is er weer een bijeen komst van de motorclub Zeeuwsch-Vlaanderen in café Driewegen. Deze keer is het ze ker de moeite waard om daarbij aanwezig te zijn. Op deze bijeenkomst zijn de motoren Kawasaki 900, waar mee Luc van Vooren en Piet van de Waal de 6-uurs race in Heer len gewonnen hebben en de ra cemotor Honda 450 van Luc van Vooren te bewonderen Luc van Vooren zal hierbij een uiteenzet ting geven over deze tak van sport en tevens vertellen over zijn ervaringen als motorracen Verder is er nog een grote ver loting waarbij vele mooie prij zen te winnen zijn, o.a. waarde bonnen aangeboden door Mo torhandel de Regt uit Goes en prijzen aangeboden door de Mo torhandel te Wintel uit Bies- kens Op deze bijeenkomst is ie dereen hartelijk welkom (Van onze verslaggever) BRESKENS - Zaterdag 28 december houdt de „Breskens Korfbal Club", voor het eerst in haar bijna 45-jang bestaan en voor het eerst in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, een schoolmikrokorfbal tournooi voor lagere scholen

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13