BURGEMEESTER VAN BRUGGE SLUIT VERVUILEND BEDRUE Coerlien benoemd in Zeeland Vandaag Dureco wil Corrie niet kwijt neme... Stem-lezer won dè hoofdprijs Korter werken voor 1750 man Arabieren vergokken oliedollars jrmeer telegram op valreep haalt niets uit kort geding Zuidvruchten Drie miljoen mensen zijn ontevreden Steenbergse oma gelooft t zelf niet meubelen Artsenpensioenen opnieuw bekeken Tijdelijke toeslag van AOW en AWW GEVEN VOOR bent u al lid van de WD? I (,'ieuwstraat I flironunimer LEVENSOMSTANDIGHEDEN WASSEN NEUS KWTK STIJGT MAAR REGEN BLIJF! VALLEN ALPENPASSEN VERSPERD tan van de Filippijnen, ben, in dat verre, -groene palmen mma in exotisch, extra-dilc, isse kussens in donkerblauwe witte bloemetjes, 't Kan zoals ut ook zélf je zitgroep in het nieuw ifel in rotan met een blad van n rookglas) 352,-. Hoektafel 32} links of rechts 582,-. Element veezitter 890,-. Fauteuil lam 'm mee: deze uil uit Denemarken. suède fauteuiltje in die ,brique' die deze wordtEn :e fauteuil >ok een bed.' 'rije avonden wel isnoods eens even in heeft en als lat 't best kan erMeer. fauteuil van hoog- et het een in, n lig- mais, Igroene enwijs als het om lekker zitten g« uil. De rug mag niet te laag zijn en 3. Daarom is voor mij fauteuil'in rondom een onderstel e enige echte, nègre. idenrijn-Arnhem, as (Nieuwegein). nndelsgebouw, Weena 737. juderskade 74. entrum .Waldeck rdervoort. Irabantlaan (1 200 m van Evoluon) rg-Maastricht, afrit vliegveld. mtrum De Klanderij', Boulevard j at. Breda-Roosendaal, ilcentrum. bl 2. erMeer is nu ook open! Haarlem-Alkmaar, Velser-tunne nskerk. p,recteurDr. W. A. J. M. Harkx JorfdredacteurL. Leijendekker e. en administratie-adres 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 I rt.'iwnrz tÏÏflfpei"1 kwartaal; 8,35 per maand. U'e nummers 45 cent. 1114111 ZATERDAG 14 DECEMBER W74 ZEEUW rijtoeversmaatschappij De Stem B.V., IReigerstraat 16, Breda. 27e Jaargang No. 7599 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze redactie binnenland) DEK IIAAG Eenderde ,,.1 ian de Nederlanders van Tiaar en ouder (ongeveer 2,8 lil oen meersen) zijn ontevre- over hun levensomstan- figheden. Dat staat in een rapport („Tevredenheid en welvaart - 'n bijdrage aan de ontwikkeling van subjectieve sociale indicatoren") van de Vederlandse Stichting voor Statistiek (NSS) in Den Haag. 55 Miljoen mensen zijn wel tevreden. Volgens het rapport jóin vrouwen iets minder on tevreden dan mannen, en jon geren meer dan ouderen. Maar grote verschillen zijn er niet. Bij het onderzoek is een gTote samenhang gebleken tus sen inkomen en tevredenheid, aldus het rapport. 26 Procent van de „tevredenen" vond hun inkomen te laag, van de licht ontevreden mensen was dat 36 procent en van de in hoge mate ontevredenen zelfs 52 procent. Aspecten, die tot tevreden heid bijdragen, zijn, zo staat in het rapport, vooral huwe lijk, gezinsleven en eigen werk. Over de werkkring was de meest gehoorde klacht het gebrek aan promotiekansen. Hoewel vrouwen tevredener zouden zijn, zou bijna de helft van hen (46 procent) wel een eigen werkkring willen heb ben Slechts 19 procent van de ondervraagde vrouwen had betaald werk. Desondanks wa ren er weinig verschillen in tevredenheid tussen gehuwde vrouwen, die werken, en zij, die dat niet doen. (Van onze correspondent) BRUGGE Het bedrijf Bayer-Richmann in het Belgi sche Brugge, moet zijn deuren sluiten. Burgemeester Van (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG /MIDDELBURG Het kabinet heeft de anti-revolutionair dr. C. Boertien voorgedragen als Com missaris van de Koningin in Zeeland. Het Koninklijk Be sluit daartoe zal eerstdaags verschenen. Dr. Boertien, die de op 1 oktober gepensioneerde mr. J. van Aarlsen op- ivolgt, zal z'yn nieuwe post, naar verwacht wordt, op 20 I januari aanvaarden. De nieuwe commissaris was in het kabinet-Biesheuvel minister voor de Ontwikkelingssamen werking en daarvoor lid van de Tweede Kamer. De benoeming van dr. Boer tien ;s oi .ens in Zeeland iet gemengde gevoelens ont- ingen. Tekenend was wel dat CDA-fractie in de Zeeuwse itaten nog gisteren ijlings een ilegram naar de ministerraad rnrde toen geruchten werden trnomen dat de benoeming ran de nieuwe commissaris op inden was. In dat telegram :rd om inspraak verzocht de achtergrond leefde de rees van Wie Zeeuwse CD.Vers dat het kabinet de regen bewolking gevolgd door regenval. Op enkele plaatsen vooraf gegaan door sneeuw. Matige tot krachtige en aan de kust darde wind uit hef wes- 'en tot zuidwesten. 'Maximumtemperaturen yan 7 graden. j S,AD EN STREEK Staten eisen streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Pagina 3 binnen- en buitenland "75: Heren leren eman eren. pagina 9 BlNANCiëN EN bconomie NKV: Overheid moet be gaande werkgelegen Seid behouden. SPORT Pagma 25 NAC moet voor 15 ja- nuarl W bevoegde trai- "w zoeken. Pagina 23 VRIJUIT Indonesië 25 jaar „onaf hankelijk". -Sjeiks en hun olie dollars, fantastische make-up 'flentijds denken in 9las. voorkeur aan dr. Boertien zou geven terwijl zij altijd drs. R. Zijlstra de meest geschikte kandidaat hebben gevonden. De telegrafische interventie van het CDA heeft niet mogen baten: de benoeming van dr. Boertien werd 's-middags in de begrotingsvergadering van de Staten bekendgemaakt. De heer II. Eversdi.ik, fractie voorzitter van het CDA in de Zeeuwse Staten, zei in een eerste reactie -.We zijn na tuurlijk blij dat iemand uit CDA-kringen is benoemd, maar we zijn zeer teleurge steld in het feit dat het kabi net de voorkeur heeft gegeven aan de heer Boertien boven onze zeer geschikte eigen kan didaat. We zijn bepaald zeer ontstemd over het feit dat de inspraak andermaal 'n wassen neus is gebleken". Hoe durft Boertien. dit kabinet nog over inspraak te spreken", merkte de heer Eversdijk op. De PvdA zei bij monde van de heer Van Poelje tegen de benoeming van de heer Boer tien op zich geen bezwaar te hebben maar ook bij de PvdA heerst grote teleurstelling over het feit dat de eigen kandidaat het niet heeft gehaald. De VVD-fraetievoorzilter Hoek stra zei de beslissing van het kabinet onbegrijpelijk te vin den. ,,Wat hebben al die grote woorden van inspraak en openheid nu voor effect". Met de benoeming van de heer Biesheuvel konden wij ons nog verenigen, maar de heer Boertien kennen we niet eens. We zijn zeer teleurgesteld", aldus de heer Hoekstra. (zie ook elders in dit blad) Oma La Fors met de taart, die haar door het bestuur van huize Charitas werd aangeboden, en twee van haar achterkleinkinderen, Sandra en Gerald. (Van onze redactie binnenland). AMSTERDAM De gramm o-foonplatenmaat- schappij Dureco wil het contract met zangeres Corrie (Roelen-Konings) handha ven. Daartoe heeft Dureco een kort geding aangespan nen, dat gisteren in Amster dam diende. Corrie had op 15 november van dit jaar haar contract met Dureco via een aangetekende brief opge zegd en was intussen tot een akkoord gekomen met Pho nogram. Maar volgens Dure co was Corrie nog altijd ge bonden aan het contract met deze maatschappij, die op 25 september een brief gestuurd zou hebben dat het contract tot 31 december 1975 ver lengd zou worden. Volgens Corrie was die brief, die waarschijnlijk niet aangetekend was verstuurd, nooit bit haar in het Belgi sche Weelde aangekomen. Maar zelfs in dat geval zou Corrie volgens inr. D. H. M. Peeperkorn, optredend na mens Dureco, nog gebonden zijn aan het contract door een alinea in een aan haar gezonden brief uit 1971 'oen het er om ging dat Corrie een solocarrière (zonder Re kels) zou beginnen. Hij zei dat het verbreken van het contract door Corrie voor de maatschappij „als een don derslag bij heldere hemel was gekomen". Er zouden nooit oneffenheden zijn ge weest, aldus mr. Peeperkorn. Hij stelde voorts dat het verbreken van het contract voor de maatschappij een „financiële ramp", zou bete kenen. Namens Corrie zei mr. F. de Jonge dat er in 1974 al meer oneffenheden tussen Corire en Dureco wa ren geweest. „In april 1974 was nog gedreigd dat het contract verbroken zou wor den. Dureco was dus een ge waarschuwde maatschappij". Mr. Peeperkorn stelde daar tegenover dat Corrie nog van 18 tot en met 20 november in Oostenrijk op kosten van Dureco opnamen had ge maakt voor de kerstshow van Vader Abraham, die op 8 december op de tv werd uitgezonden. Onthuld werd ter zitting voorts, dat Dureco Corrie heeft aangeschreven in ieder geval voor 1 januari 1975 nog een zestal dagen in de studio te verschijnen om twee elpees te maken. Een daarvan wordt een kerstel pee voor kerst 1975. De pre sident zal in deze zaak op 20 december uitspraak doen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Dit wordt al het twaalfde opeenvolgende weekeinde dat er regen in ons land valt. Aan de uitzonderlijk natte periode in deze herfst is ook nu nog geen einde gekomen. In de afgelopen dagen vielen er wat hagel- en natte sneeuwbuien en over een week hebben wij al de kortste dag. Toch gaat het kwik niet- da len maar vanaf vandaag weer stijgen. Met een krachtige zuidwestenwind wordt weer zachte oceaanlucht van onge veer 8 graden aangevoerd. Het is waarschijnlijk dat ook in de komende week nog geen win terweer zich zal aandienen want daarvoor is de situatie op de weerkaart nog zeer on gunstig. Het Azorenhogedruk- gebied houdt stand en daar mee ook de stroom van de pressies. Winters is het wel in een groot deel van Rusland en Noord-Scandinavië met matige tot strenge vorst maar deze kou vertoont geen uitbreking. Warm is het vooral in Spanje met middagtemperaturen in Ttet zuiden boven de 20 gra den. (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN In huize Charitas in Steenbergen vierde mevrouw C. la Fors-Van Geel onder grote belangstelling gis teren haar 106de verjaardag. Oma la Fors, zoals zij in de wandeling wordt genoemd, heeft nog veel belangstelling voor het wereldgebeuren en leest zonder bril nog de krant en ontelbare romannetjes. Uiteraiard kwaim ook mr. J. van der Meer, burgemeester van Steenbergen, vergezeld van zijn echtgenote de jarige feliciteren, terwijl er ook tele grammen waren van de konin gin en bisschop Ernst. Onder de vele bloemstukken was er een van het Steenbergse ge meentebestuur Overigens is het oma la Fors niet aan te praten, dat zij al zo oud is „Jullie nemen een loopje met mij", zegt zij dan. dan". (ADVERTENTIE) ...hetZuidvruchtenreceptenboekJe er gasten die van gekke, exclusieve hapjes houden. Dan garanderen wij u een lichtverteerbare Kerst. 'n Paar voorproefjes: Gehakt aanmaken met geweekt brood, peper, zout, geweekte rozijnen, paprikapoederen geraspte kaas. Kleine balletjes draaien, braden en warm aan stokjes, bestoven met paprika, opdienen. Gedroogde pruimen een nachtje laten weken in rode wijn, i.p.v. pit er een amandel in stoppen, plakje kaas eromheen, op een stokje prikken en even in de oven. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw- ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde Maele van Brugge heeft bevel gegeven dat het bedrijf van middag- alle produktie-ovens buiten bedrijf moet stellen. Bayer-Richmaiin is het bedrijf dat de laatste tijd in opspraak kwam vanwege zijn fluor- emissies. In landerijen rond Brugge Is vee doodgebleven in de wei en onlangs nog bleek dat een grote partiji graan, geforceerd met lucht uit de omgeving ge droogd, oo-k een veel hoger fluorgehalte vertoonde dan normaal is. Rond Brugge heb ben zich ook enkele onver klaarbare sterfgevallen voor gedaan en het gerecht heeft opdracht gegeven de lijken van enkele recent gestorven mensen op te graven om daar sectie op te verrichten. Het provinciebestuur van West-Vlaanderen had al op 31 oktober de exploitatievergun ning van het bedrijf geschorst. Tegen dat besluit had Bayer beroep aangetekend. In de tijd dat het beroep liep kon het bedrijf blijven doorwerken. Bij zijn overweging om het bedrijf te sluiten heeft de bur gemeester onder meer in acht genomen dat fluor-uitstotingen planten en gewassen hebben aangetast en dieren hebben doen sterven. Die fluor-emis- sies kunnen gevaarlijk zijn voor de gezondheid en zelfs voor het leven van mensen, aldus de burgemeester op een persconferentie- De burgemeester heeft cte gouverneur van West-Vlaande ren, evenals de procureur des konings te Brugge en de be trokken ministers van zijn be sluit op de hoogte gesteld. Ook de vakbonden zijn ingelicht. Ze hebben de toezegging ge kregen dat s in' het werk gesteld zal worden om de 150 werknemers van het bedrijf elders werk te bezorgen. Bur gemeester Van Maele meende dat Bayer-Richmann goed voor zijn arbeiders zal kunnen zor gen omdat het bedrijf in het verleden door het overschnj den van de normen extra hoge winsten moet hebben ge maakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minister raad heeft een werkgroep in gesteld om het al ingediende wetsvoorstel over de fiscale behandeling van de zgn. come back service nog eens te be kijken. Tegen dit wetsvoorstel heb ben vooral de artsen heftig geprotesteerd. De werkgroep heeft de artsen nu gevraagd geen acties te ondernemen in afwachting van een vergade ring tussen artsen en werk groep. (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG De minister raad heeft gisteren besloten, de uitkeringen krachtens de algemene ouderdomswet (A- OW) en de algemene wedu wen- en wezenwet (AWW) met ingang van 1 april tijde lijk te verhogen met 2 pro cent. Deze tijdelijke toeslag moet de achterstand overbruggen tussen de AOW- en AWW- uitkeringen en het minimum loon als gevolg van de aange kondigde tijdelijke verlaging van de loonbelasting per april. leven Voor de tweede maal is de eerste hoofdprijs (een Peugeot 104) toegevallen aan een abonnee van De Stem. En inmiddels Is er dan, na puzzel 12, twee miljoen driehonderdzevenenzestig duizend negenhonderdze ventig gulden en drieëntachtig cent bijeengebracht rnet de nationale puzzelaktie „Geven voor Leven". De extra prijzenpot werd ook groter. Na puzzel 12 bevat deze nu f 21.167,69. Notaris Birkhoff heeft weer een aantal data vast gesteld waarop hij de pot van dat moment gaat u loten onder de puzzelaars(sters) van die week, ronde bedragen van f 1.000, De nieuwe puzzel (14), en de prijswinnaars puzzel 12 vindt men elders in deze krant. De oplossin van puzzel 12: „Een groot doel vergt de beste mid len". (Van onze redactie binnenland) ALMELO Het textielcon- cern Nijverdal-Ten Cate is van plan werktijdverkorting aan te vragen voor 1500 men sen. Het is de bedoeling dat gedurende zes weken twee da gen per week korter wordt gewerkt. Een woordvoerder van het bedrijf zei dat het niet zeker is of de maatregel voor alle 1500 mensen in zijn geheel zal worden uitgevoerd. Verdere bijzonderheden wilde hij niet verstrekken. Eerder heeft het concern werktijdiyerkortinig aange vraagd en verkregen vaar 40 man. Deze maatregel loopt 15 december af. Volgens de heer L. A. Jans sen, distriatsbestuurder van die Industriebond NKV, zijn de bonden op de hoogte gebracht van de aanvraag en hebben ze zich akkoord verklaard. De werktijdverkorting moet op 6 januari ingaan voor een perio de van zes weken- De verkor ting zou gelden voor drie ves tigingen, Nijvenda'l, Oldenzaal en Almelo. Volgens de heer Janssen is het zeer de vraag of de aan- GENèVE (RTR) Als ge volg van zware sneeuwval zijn in de Zwitserse Alpen vijftien passen gesloten. Hetzelfde geldt voor twee passen ln de Jura. In het zuidwesten van Zwitserland. Voor alle overige bergpassen zijn sneeuwkettin gen of speciale banden nood zakelijk. (ADVERTENTIE) Door lid te worden werkt U daadwerkelijk mee aan de oppositie tegen dit kabinet. Antwoordnr. 1877, Den Haag (geen postzegel), tel. 070-614121 5 (Van onze redactie buitenland) LAS VEGAS Drie rijke olieprinsen uit Saoedi-Arabië hebben onlangs in de gokcasi- no's van Las Vegas een mil joen dollar verloren. Dit heeft een directeur van een casino bekendgemaakt. Namen van de prinsen noemde hij niet. „In de 21 jaar dat ik hier ben heb ik een flink aantal grote gokkers meegemaakt, maar ik heb nooit iemand zo veel zien gokken en geld uit geven als de Arabieren". Vol gens de casino-directeur treft men momenteel in het casino leven van Las Vegas regelma tig Arabieren aan, beladen met oliedollars, hoewel ze bui ten het gezicht blijven door uitsluitend naar de exclusieve clubs te gaan waar met geld wordt gesmeten. De drie Ara bische prinsen waren in de Metrocluib, die uitsluitend toe gankelijk is voor mensen met een krediet van minstens 10.000 dollar. Ze zetten per keer 20.000 dollar of meer in en speelden roulette, kaart en baccaret „En mijn lieve god, fooien dat ze gaven", zei een veiligheidsman van de Metro club. „De meisjes kregen elk 50 dollar". (Zie rok onze Peilingenpagina vraag geheel zal worden ge bruikt. Hij wijst er op dat dfe vorige verkorting Slechts voor 120 van de 400 werknemers Jg gebruikt. Het bainigt er hele maal van af of bet bedrijf in de komendie tijd nog orders Dirrnenkrijigt, aldus de heer Janssen. Volgens de inzinking in di verse afzetgebieden iin West- Europa heeft ook Rajdëum te Maastricht, een van de Vre- destein-vestigingen, besloten tot werktijdverkorting over te gaan. Beglin volgend jaar zul len 250 medewerkers voorlo pig voor 6 weken koerter gaan wieirken. Bij het bedrijfsleven en m financiële kringen la men overigens van mening dat de Duitse eoanorrxisdhe stirmiüe- rlngsm aatregel-en gunstig zijn voor Nederland. In Duitsland kan meer besteed en geïnves teerd worden, wat een impuls kan zijn voor de toch al stij gende export van Nederland naar Duitsland. En dat heeft weer een weerslag op de werkgelegenheid. (ADVERTENTIE) Aan onze abonnees: De voortdurende kosten stijgingen met name de papierprijzen in het lopen de jaar met ca. 60% noodzaken de Nederlandse dagbladen hun abonne mentsprijzen per 1 januari a.s. wederom aan te pas sen. De verhoging is op de voorgeschreven wijze bij de minister van Economi sche Zaken gemeld en heeft diens instemming verkregen. Met ingang van 1 janua ri 1975 zijn onze abonne mentsprijzen als volgt vastgesteld; per maand 9,21 excl. incassokosten per kwartaal 27,25 excl. incassokosten losse nummers 0.50 Overige abonnements prijzen op aanvraag. Van de abonnees die een machtiging hebben ver strekt tot automatische pe riodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aanne men dat zij ermee akkoord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. DE DIRECTIE

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1