Wereldkampioene fantasie-make-up tuut nu)B.v. MONTEUR rerker iv Veghel ""uit MIEKE PETIET UIT MIDDELBURG VERSIERT GEZICHTEN' BRT) Windstilte en haaien probleem op laatste traject DELGROOT OBEDRIJF ig Ziekenzorg ri-Zeeuwsch- sanderen ot verpleegkundig® eerlingen Opdracht V.N. Grote gevaren Fritesketel Te zomers In januari Vis en vlees ERDAG 14 DECEMBER lingen natuur- en scheikunde Httreding gevraagd een zijn het verlenen van techni- jen in lespraktijk. s of de studie daarvoor in een je ervaring in een dergelijke 9- rijksregeling. kt door ir. J. Kuunders (wnd en door drs H. Sprenkels telefoon 013-680914. te richten aan het hoofd van de de Katholieke Leergange, P.F aratie van onze ma- en sollicitaties met g en ervaring kunt u Fijnaart. ist de produktie en afzet et activiteiten op het hanisatie, winkelverkoop, unstmeststoffen. Zeghel zoekt zij een it: tgse voorlichtingsorgaan ges en het doen verschijnen citeitscampagnes en de neelsorgaan. an deze veelzijdige functie ikken over redactionele eigenschappen. dag- of weekbladen er no. PZ 1012 te richten aken, Hoofdkantoor senlaan 4 te Veghel. IR OVERNAME GEVRAAGD stad of Noord-Brabant in onder nr. 27212 a Ziekenhuis te Temeuzen ;unnen voor de aart 1975 begint, nog enkele rorden geplaatst. ijn: het bezit van MAVO-4 0' ploma en de leeftijd iden. ,jQgp (nog) niet aan deze eisen vo )e lijkheid reeds thans 9eP'a ,inaS. lirant-leerling of als atd lichtingen sollicitaties te ricW kr W M A. Q. Kouwer. van s Terneuzen, tel. (01150) Zaterdag 14 december 1974 BELGISCH VLOT VAN STALEN BUIZEN NU MIDDEN OP OCEAAN (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgen Fons Oerlemans en Raoul Deboel en hun helper, de Marokkaanse visser Hassan Chribitou, zijn de beslissen de fase ingegaan van hun moedige poging om met een vlot van stalen buizen de Atlantische Oceaan over te steken. Hun vaartuig, „De Laatste Generatie", dat eind oktober uit de haven van Safi in Marokko koers zette naar de Zuidamerikaanse havenstad Trinidad, heeft na een alleszins voorspoedige reis nu ook de Kaapverdische eilanden achter zich gelaten en zoekt zich nu ver uit de buurt van de internationale scheepvaartroutes een weg door de oceaan. De duizenden kilometers die nog resten z(jn de eenzaamste van de ge hele route Toch heeft het vlot heel wat gezelschap. Eerst waren het haaien, die het vaartuig hardnekkig bleven volgen, daarna een soort reu- zenmakrelen van wel twee meter lengte die heerlijk blijken te sma ken en nu hebben opnieuw haaien belangstelling voor het leven op het vlot Bovendien zijn er ook nog de „Portugese oorlogsschepen", dat zijn een soort reuzenkwallen, die rond het vlot dobberen. Als alles goed verloopt hoopt de bemanning midden januari voet aan wal te zetten in Trinidad. Kapitein Oerlemans uit Kalmthout, vader van twee meisjes van negen en elf, heeft zijn hart reeds lang a; n de zee verpand. Enkele jaren geleden deed hij samen met een helper ook al een poging om per rabbervlot de Atlantische Oceaan over te steken. Maar zjjn mede-avonturier kreeg heimwee naar huis („hjj begon zelfs om zijn moeder te roepen" zou Oerlemans later hebben gezegd) en daarom werd de tocht beëindigd. Oerlemans vatte meteen'n plan op voor een nieuwe reis, dit keer met een vlot van aaneen- jelaste stalen baggerpijpen, afmeting acht bij vijf meter, dat niet kan zinken. Op het vlot werd een hut gebouwd van twee meter hoogte. Daarin jijn onder meer wetenschap pelijke apparatuur en een zend- installatie ondergebracht waarmee Oerlemans dagelijks contact heeft met Radio Ost- ende en zendamaturs. De BRT beeft al een paar ge sprekken met „De Laatste Ge neratie" uitgezonden en bij te rugkeer in België volgt ook nog 'n door Oerlemans opgenomen t.v.-documentaire. Op verzoek van enkele uni versiteiten verzamelt de kapi tein van het vlot ook gegevens over de vissoorten die men tegenkomt en over de water vervuiling. Onderwatercame ra's staan bij dit onderzoek ter beschikking van de bemanning van het vlot. dat de VN-vlag voert. In opdracht van de VN zal Oerlemans de zeevervui ling in kaart brengen. In open zee schijnt die vervuiling, zo heeft Oerlemans al via de ra dio laten weten, mee te vallen. Wel bij het vertrek aan de Afrikaanse kust ontdekte hij soims ernstige vervuiling als gevolg van onze „wegwerpbe- schaving". Sedert het vertrek eind okto ber uit de haven Safi in Ma rokko, heeft „De Laatste Ge neratie" een slordige 4000 ki lometer afgelegd. Het vlot is daarbij geheel aangewezen op de wind. Dagen van windstilte deden Oerlemans en de zijnen bij tropische temperaturen op nagenoeg dezelfde plaats rond dobberen. Van zwemmen kan geen sprake zijn, want vraat zuchtige haaien liggen con stant op de loer. Nu het zwaarste en eenzaamste ge deelte van de grote oversteek is begonnen nemen de gevaren voor bemanning en vlot zien derogen toe. Naast grotere haaien, die zonodig door zoge naamd „haaienpoeder", be schikbaar gesteld door de Bel gische marine, kunnen worden bestreden, zijn er ook aanzien lijk hogere golven. Bij stor men, die gelukkig in dit jaar getijde op het te volgen tra ject een zeldzaamheid zijn, kunnen de golven wel een hoogte van tien tot vijftien metei bereiken en hoewel aan boord van het vlot een goed uitgeruste verbandtrommel aanwezig is. vraagt de beman ning zich wel af wat er moet gebeuren als er zich onver hoopt infectieziekten of andere meegenomen. Deze vrachtrij der die reeds voor menig oce aanreiziger een vraagbaak is geweest, weet seeds volgens de kapitein van het vlot toch nog aan gastronomische maal tijden te komen. Bovendien is hij een uitstekend visser en manusje van alles, iets dat op deze tocht vol bekende en vooral onbekende gevaren van levensbelang is. Zo heeft Has san voorkomen dat zijn twee gezellen reeds een prooi van de haaien zouden zijn gewor den, toen dezen bij een bui tentemperatuur van 34 graden en een watertemperatuur van 24 graden een duik in de oce aan wilden wagen. Hassan be wees zijn kameraden binnen enkele 'seconden dat op nog geen vier meter van het vlot een zestal haaien op de loer lag. Hij gooide visafval het water in dat prompt in de hongerige haaienmagen ver dween. Het is dus niet alleen een kwestie van niet-zwem- men maar ook van er voor te zorgen niet van het vlot af te vallen als de zee eens wat onstuimig is, want er zijn meer roofvissen dan alleen haaien. Ook zijn er aan boord wel eens meningsverschillen en discussies maar die worden altijd snel bijgelegd want oor log op een vlotje midden op de Atlantische Oceaan bete kent een zekere zelfmoord. de internationale zeevaartrou tes bevaren namen nog al eens contact op2 met „De Laatste Generatie" of zetten drinkwa ter en proviand af, maar nu wachten het vlot enkele een zame weken op een zee zon der scheepvaart maar met des- temeer gevaren. Het vlot „De laatste Generatie" in aanbouw. Hierop drijven twee Belgen en een Marokkaan momenteel midden op de Atlantische Oceaan. ernstige ziekteverschijnselen voordoen- Tot nog toe evenwel is van dit alles geen sprake. Het vlot koerst langs dezelfde route als de Noor Thor Heyerdal in 1970 in zijn „Ra-2". Het lag V rA.aV K aanvankelijk in de bedoeling van Oerlemans om tegen Kerstmis van dit jaar in Trini dad aan land te gaan, maar het weer heeft daar al een stokje voor gestoken. Gemid deld legt het vlot per dag rond honderd kilometer af maar de windstilte is tot nog toe oor zaak van de vertraging van l cirea twintig dagen, zodat de aankomst in Zuid-Ajmeri<ka nu rond de 15de januari wordt verwacht. Toch is het niet allemaal ro zengeur en maneschijn aan boord van „De Laatste Gene ratie". Ofsdhoon een royale voorraad proviand is opgebor gen in die stalen buizen waar op het vlot rust, begint de bemanning toch zo langzamer hand genoeg te krijgen van de eentonige maaltijden van vis en gedroogd vlees. Oerlemans heeft zijn Marokkaanse helper Hassan toch niet voor niets Volgens de laatste radiocon- ateten met „De Laatste Gene ratie" is de stemming aan boord honderd procent in orde. Het weer is volop zomers, misschien wel tè zomers, want een beetje meer wind in het zeil zou de bemanning wel aanstaan. De ..Canarische Stroom", een brede zeestro ming die begint tussen de Ca narische Eilanden en de Afri kaanse kust en dlie uitmondt in de Caraïbische Zee heeft het vlot tot nog toe een stevig handje geholpen- Schepen die Als troost tegen deze een zaamheid heeft de kapitein van een vrachtvaarder boze tongen beweren dat het een Nederlander is gweeest aan boord van „De Laatste Gene ratie" een echte fritesketel met een voorraad aardappelen laten afzetten om de beman ning in staat te stellen van een echt vaderlands gerecht te genieten. De bemanning heeft dat geschenk, blijkens een boodschap van Radio Ostende 5000 kilometer verderop, in uiterste dankbaarheid aan vaard. De haaien ook, zo meldt de bemanning, want aardap pelschillen vinden ze kenne lijk een lekkernij. JAN SCHÏLS (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Bij ver- scheidenc volken versieren mensen hun gezicht. Ze doen het om godsdienstige redenen, om te laten weten, dot ze ten strijde trekken, een maatschappelijke po sitie aan te tonen of omdat re zich gewoon fijner voelen ®et bepaalde versieringen «P het gezicht. Andere volken versieren 'oo gezicht nauwelijks of niet. ,o hebben er nooit aan ge- tje op de wang of een paar extra grote valse wimpers, zijn er enkelen, die hun gezicht op een prachtige manier versie ren. Jammer dat zij hun idee- een niet vaker kwijt kunnen. ze op een gegeven moment haar tekentalenten in de ma- ke-up ging verwerken. Congres Schoonheid dacht °ni iets dergelijks te of wijzen het eenvoudig Bij hen blijft de versiering ®res.tal beperkt tot het wat '°dor maken van de lippen, et bruiner maken van het re'hht en het kleuren van de ^Skden. En dat is dan alleen og maar weggelegd voor de rrouwei hake- Mannen die deze ■e-up wiiien gebruiken en verwijfd genoemd. Zij A" a"een maar uit de J 11 springen als ze clown tberoeP zijn ol als ze car naval vieren. Hoe. wel de meeste clowns en HrderT erders dan niet °men dan een zonne- Dat is ook de mening van Mieke Petiet uit Middelburg, die zelf graag haar tekentalen ten in de make-up verwerkt. Ze heeft het serieus aangepakt en kan zioh nu zelfs wereld kampioene famtasiemaike-up noemen. Mieke Petiet tekende en schilderde vroeger al graag. Indertijd waren dit echter geen bezigheden waarvan je gemakkelijk eenb eroep maak te. De keus van Mieke viel daarom op iets geheel anders schoonheidsspecialiste. Ze volgde een opleiding voor schoonheidsspecialiste, oefende dit beroep eerst in de avonduren uit en begon onge veer negen jaar geleden een salon in Middelburg De zaak loopt goed en Mieke Petiet dioet alle mogelijke moeite om bij te kunnen blijven op haar vakgebied. Naast het werk bleef het te kenen en schilderen haar toch bezighouden. Het was daarom eigenlijk vanzelfsprekend dat De eersite serieuze presenta tie van haar nieuwe werk vond vorig jaar plaats in Lon den, waar toen het jaarlijkse congres van het Comité Inter- nalional d' Esthétioienne et de Cosmétique werd gehouden. Dit 27-ste congres werd tra ditioneel afgesloten met het wereldkampioenschap fanta- siemake-up. De schoonheids specialiste uit Middelburg werd derde en was daarmee de eerste Nederlandse, die bij een dergelijk kampioenschap in de prijzen viel. Mieke Pe tiet besloot dit jaar weer mee te doen en reisde naar Israël, waar nu de plaats van samen komst was. Een overweldigen de ovatie brak los toen Mieke haar creatie daar toonde. Het stond al direct vast ze werd met groot puntenverschll we reldkampioene. „Vrede", was het thema van het ontwerp waarmee Mieke Petiet won. Het meest opval lende van de creatie waren de duiven, die de schoonheidsspe cialiste rond de ogen van het model had getekend- Daar naast werden onder andere duiveveertjes en glitter ver werkt. Het model droeg op haar hoofd een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt haarsieraad waarin een duif was verwerkt. De japon, die bij dit hele vredesbeeld hoor de, was eenvoudig. Het zijn niet altijd realisti sche tekeningen, die Mieke Petiet op de gezichten maakt. Voor het kampioenschap in Londen liet ze bijvoorbeeld het motief en de kleuren van de japon in het gezicht terug komen. Zicht plotseling nogal triest: Mieke Petiet heeft van der gelijke ervaringen veel ge leerd en besloot onder andere meer uitgebreide werkteke ningen te maken. Voordeel voor haar bij dit alles is wel, dat ze het materiaal waarmee ze werkt volkomen beheerst. Veel tijd Nieuw Mieke Petiet (rechts) en haar model (links) tijdens het wereldkampioenschap, dat dit jaar in Israël werd gehouden. Ze wil geen bepaalde rich ting uitgaan en weet daarom ook nog niet in welke stijl haar nieuwe ontwerp zal wor den uitgevoerd. Deze nieuwe creatie vormt een carnavals- make-up, die de schoonheids specialiste op verzoek van een vakblad maakt. Aan de presentatie van een fantasieraake-up gaait veel werk vooraf. Er worden eerst wat ruwe scherfjes gemaakt, en dan wordt hel ontwerp ver schillende malen .uitgepro beerd op een gezicht. Dit laat ste kan problemen opleveren, want de tekeningen zijn niet zover uitgewerkt, dat hierin al helemaal rekening wordt ge houden met de ronding van het gelaat Het ontwerp moet zodoende vaak worden aange past. Dit gebeurde onder ande re bij de duiven op het vre- desgezicht. De duiven, die er op het vel papier zo aardig uitzagen, werden op het ge- Ondanks het feit, dat de schoonheidsspecialiste uit Mid delburg graag aan deze fanta- siemake-up werkt, doet zo het niet vaak. Het kost enorm veel tijd, die ze door haar salon niet heeft, en bovendien zijn er nog praktisch geen mensen, die om zo'n fantasie- make-up vragen Mieke Petiet gelooft ook niet, dat de fanta- siemake-up snel terrein zal winnen. De meeste mensen houden er nu eenmaal met van om op te vallen. Hoewel Mieke het jam.ner vindt, dat met meer mensen zo'n speciale, aange paste make-up willen, vindt ze het ook weer niet nodig, dat iedereen dagelijks met een ge heel versierd gezicht de straat opgaat. Zo nu en dian een aan kleding of karakter aangepast gezicht zou al voldoende zijn. Via modeshows zou misschien eens op wat mogelijkheden gewezen kunnen worden. Mie ke Petiet zou er graag aan meewerken. R1EJA VAN AART

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17