Geen harde acties, wel hard onderhandelen Industriebond NVV „woelige winter" ABN verlaagt rentetarieven. caravan-rai amsterdam Gehoorzaamheid vanuit evangelie Algemene Bank Nederland Aandelenzwendel in Amerika: Andy Williams Barbra StreisandTony Curtis e.a. de dupe nr> BüERTIEN, NIEUWE COMM1SS IRIS ZEELAND: Meer geld provinciale wegenbouw Boete direct aan politie duurder ONDERZOEK NAAR INVLOED SPUITBUSSEN OP OZONLAAG binnenland buitenland Botsing Middenstand Optimistisch Eigenwijs MAASTRICHTSE VAN 74 PROMOVEERT TOT DOCTOR In verband met de verlaging van de rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN moeten besluiten haar rentetarieven voor enkele spaarvormen per 1 januari 1975 aan te passen' spaarboekje 5% (was 5 spaarrekening 5% (was 5 S paar-Extra-B oekj e 7% (was 7'/4%) S paar-Extra-R ekening 7% (was 7% Zeeuwse Veren Controleurs Zaterdag 14 december 1974 10 LOS ANGELES (UPI) In Las Angeles in Californi— zijn dertien personen in staat vain beschuldiging gesteld wegens een olie-aandelenzwendel waarmee 130 miljoen dollar is gemoeid en waar beroemdhe den als Jack Benny Liza Mi- nelli, Walt her Matthau, Andy Willi aims, Buddy Hackett, Bar bra Streisand, Alan Alda, Jac queline Bisset, Phyllis Diller, Tony Curtis, Jonathan Winters en Bob Dylan, in goed ver trouwen intippelden. Zanger Andy Williams zou voor 538,000 dollar zijn opge licht en Jack Benny voor 300.000. De aandelen zaten in een niet-bestaiande oliemaatschap pij. Om ze te verkopen lieten de dertien zwendelaars foto's zien van het oliewinningge- bied: een akker met bevloei- ingsbuizen die voor de gele genheid oranje wanen geschil derd en waar tussen marke- ringsbonden waren geplaatst zoals die op olievelden voor komen. Hoe overtuigend de overre dingskracht van de zwende laars was, wordt wel bewezen door het feit dat zij investe ringen wisten los te krijgen van Walter B. Wriston, presi dent van de first national city bank of New York, en Russell W. McFall, president van Western Union. De zwende speelde zich af tussen 1964 en 1973 en naar schatting 2000 mensen zijn er de dupe van géwordén. 1 Andy Williams Barbra Streisand Tony Curtis (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAu De deze week door de bouwbonden N V V, NKV en CN V bij de werkgevers gedeponeerde looneisen, geven het kader aan waarbinnen de andere vakbonden hun looneisen aan de werkgevers zullen stellen. Dat kaaer gaat uit van de standpunten van de drie vakcentrales, op het moment dat de besprekingen met de werkgeversorganisaties over een centraal akkoord misluk ten. De werkgevers weten dus waar ze aan toe zijn. Op het moment van mislukken van de centrale afspraken la gen de standpunten van werkgevers en werknemers overigens niet zo ver uit el kaar, althans wat betreft de materiële looneisen. De moeilijkheden worden daar dan ook niet verwacht. De meeste onrust zal ontstaan rond de niet-materiële eisen van de vakbonden: de volle dige openbaarmaking van de inkomens en het uitbreiden van de werkingssfeer van de CAO. Duidelijk is in ieder geval wei, dat de werkgeversorga nisaties dit keer een hecht gesloten werknemersfront te genover zich zien. Het niet inwilligen van bepaalde ei sen in een bedrijfstak zal zeker consequenties hebben voor andere bedrijfstakken. Of, zoals men bij de Indus- triebond-NW zegt: de vak bonden zullen solidair zijn. Overigens gelooft niemand dat het zal komen tot derge lijke harde stakingsacties als vorig jaar in de industrie toen Arie Groenevelt's In dustriebond een keiharde confrontatie met de indus triële werkgevers aanging. Maar keiharde onderhande lingen, dat wel. De industriebond-NW slaagt er elk jaar weer in nieuwe, voor de loonstrijd unieke eisen op tafel te leg gen. Was dat vorig jaar de nivellering via de prijscom pensatie, nu heeft Groenevelt een geheel nieuw soort ni vellering op stapel staan Tknemers met dezelfde notie in verschillende be- rijven moeten evenveel gaan verdienen. Dat kan betekenen dat in het ene bedrijf (of bedrijfs tak) de loonsverhoging van 2 procent (de minimum-eis van de vakcentrales) hele maal in centen krijgt, het andere bedrijf half in centen, half in procenten. Opva" nd is dat de Indus triebond-NW deze keer niet schermi met de prijscompen satie. Men gaat er daar van uit dat de werkgevers met de begin dit jaar grootste staking van na de oorlog op het punt van de prijscom pensatie geen nieuwe kracht meting met de bonden aan durft. De economische situa tie is daar ook niet naar en de Industriebond-NW is de laatste om zich door die eco nomische situatie te laten remmen. Integendeel: Groe nevelt en de zijnen leggen zich steeds meer toe op niet- materiële zaken, wat moge bhiken uit de toekomstvisie van de bond over het kapita listische systeem. Vanuit die optiek (streven naar een socialistische maat schappij) zijn de niet-mate riële eisen het belangrijkst en als er actie gevoerd moet worden, dan daarom. De In dustriebond-NW gaat zich in ieder geval sterk maken voor een volledige openbaar heid van alle inkomens in het bedrijf en een uitbrei ding van de werkingssfeer var de CAO's. En gezien de A. Groenevelt reacties van de centrale werkgevers op deze eisen, ziet de bond er wel een „woelige winter" in zitten. Men is daar overigens erg oenieuwd naar wat de Indus- triebond-NKV gaat d-oen. In het verleden botsten de me ningen van beide voorzitters Arie Groenevelt en Piet Brussel voortdurend en die persoonlijke tegenstellingen ziir meermalen hoofdoorzaak geweest voor een gescheiden optreden. „Als Piet zich rus tig houdt, dan gaan we eens gezind de strijd aan", aldus Piet Vos van de Industrie- bond-NW. De agrarische en voedings- bedrijfsbond van het NVV (AVB) verwacht zeer moei lijke onderhandelingen, voor al gezien de situatie waarin met name middenstand en landbouw zich bevinden. In deze „bedriifstakken" is 1974 een jaar geweest van grote veranderingen (invoering minimum-jeugdloon, invoe ring partiële leerplicht, prijs maatregel) waardoor het ge middeld inkomen in deze sector sterk terugliep. Aan ae inkomenskant van de zaak zal hier niet zo bijster veel kunnen gebeuren en de bonden beseffen dat ook wel als ze stellen, dat van de centrale afspraken kan wor den afgeweken. Met des te meer nadruk zullen de bonden in deze sector dan ook vechten voor de niet-materiële verlangens. 'Vat dat betreft verwacht de AVB wel moeilijkheden. De bouwbonden tenslotte zijn het meest optimistisch van allemaal: daar gelooft men dat het allemaal wpl zal meevallen, hoewel de eerste reacties van de bouwwerkge vers op de CAO-voorstel'cti sterk afwijzend zijn. De bouwbonden willen in ieder geval 2 procent loonsverho ging, maar de werkgevers hebben al laten weten dat hooguit 1 nrocent per 1 janu ari mogelijk is gezien de slechte economische situatie in deze bedrijfstak. Met de niet-materiële wensen van de bonden schijnt men de in de bouwwereld niet zulke grote moeilijkheden te verwach ten. De onderhandelingen over een haven-CAO (vaak de voorlooer van acties) begin nen pas laat. Want de bon den willen eerst dat hun le den met hun eisen zullen komen. Pas daarna wordt een eisenpakket opgesteld. Bij de meeste andere bonden wordt het pakket van de dr'e centrales 'als r'chtsnner gebruikt, maar de vervners- bonden ziin wat dat betreft wat eivenwiis. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Dr. Cornelis Boertien, waarvan binnenkort de benoeming tot commissaris van de koningin in Zeeland te verwachten is, is in 1927 in Enschede geboren. Na zijn mulo-b diploma behaalde hij in zijn vrije tijd het HBS-b diploma. Daarna studeerde hij Indisch recht aan de rijksuni versiteit van Utrecht. Hij pro moveerde aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Voor hij in de politiek terecht kwam, vervulde hij een aantal functies in het bedrijfsleven. Van 1943 tot 1944 en van 1946 tot 1947 was hij werk zaam als bediende op een drukkerij-kantoor in Zwolle, van 1947 tot 1952, als werk student bij een Utrechtse ver zekeringsmaatschappij. Van 1952 tot 1960 was hij adjunct secretaris van het Nederlands Instituut van Accountants in Amsterdam. Van 1960 tot 1965 was hij bedrijfsjurist bij Phi lips in Eindhoven. Daarna ging hij in de poli tiek. omdat liij, zo zegt hij. vanuit de oorlog een sterk ge voel heeft overgehouden, dat alleen door actieve belangstel- ling voor wait er in de stad omgaat de democratie levend genouden kan worden. „On- geïnterresseerde mensen kun nen gevaarlijk lieden worden als andere het op de demo cratie hebben voorzien. Dat was de les van de oorlog, die ik in mijn oren wil knopen", aldus de nieuwe Zeeuwse commissaris. Dr Boertien bedrijft poli tiek als lid van de ARP, om-, lat hij die partij „er nog steeds een vindt, waarin hij zich volkomen thuisvoelt". Dr Boertien: „Wij maken het el kaar soms lastig, we discussië ren hard en toch proberen we vanuit het Evangelie een stuk je gehoorzaamheid op te bren gen". Dr Boertien is lid van de Christelijk Gereformeerde Kerk en gehuwd. Hij heeft twee zoons en een dochter en woont in het Brabantse Gel drop Mevrouw Boertien was aangenaam verrast toen zij var onze verslaggever hoor de dat haar man benoemd was tot commissaris der Ko ningin in Zeeland. Ze vertel de tevens op dat bericht niet te willen reageren, omdat zij van de minister van binnen landse Zaken nog geen mede deling over de benoeming had gekregen. „Mijn man is in de Verenigde Staten en komt pas morgen thuis. Zelf ken ik Zeeland nauwelijks. Ik heb gehoord dat Middel burg een prachtige stad is Wij zullen ons er best thuis voelen, want in de loop der jaren zijn wij al vele malen var het ene eind van het land naar het andere ver huisd. Ik vind het wel jam mer dat ik uit Brabant weg moet. Ik heb Brabant erg lief, wij wonen nu al 13 jaar in deze provincie. In 1965 kwam de heer Boer tien, voor de eerste keer in de Tweede Kamer. Hij weru in juli 1971 minister voor Ont wikkelingssamenwerking in het kabinet van partijgenoot mr Barend Biesheuvel. Na de verkiezingen in 1972 was hij drie maanden lang, behalve minister, ook lid van de Tweede Kamer voor de ARP. Sinds de formatie van het ka binet-Den Uyl (eind mei 1973) is hij weer kamerlid. Het internationale werk trekt hem als kamerlid het meest aan, zegt hij, wat ook wei blijkt uit zijn lidmaat schap van het Europese parle ment Niet alleen de ontwik kelingshulp staat in zijn be langstelling, ook de algemene politiek. Een van zijn hobby's is het luisteren naar muziek (klassiek). Enkele weken geleden stem de de nieuwe commissaris voor Zeeland tegen het voor stel van minister Westerterp (Verkeei en Waterstaat) De Oosterschelde in principe half open te houden. Dr. Boertien ging toen mee met de overgro te meerderheid van zijn frac tie, geleid door het kamerlid Schakel, een zeer felle tegen stander van Westerterps plan nen Als commissaris van de koningin in Zeeland zal hij echter loyaal meewerken bij de realisatie van de kabinets plannen ten aanzien van de Oosterschelde. Want dat te kent de anti-revolutionair: van nature gouvernementtel als hij is meewerken aan de uitvoe ring van plannen, waar men zelf fel tegen heeft gestemd. Minister-president drs. J. M. den Uyl over zijn benoeming ,.Het is een jonge man met vee! kwaliteiten. Mej. Van der Does met haar promotor prof. Tans. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT - GRONIN GEN Mej. M. van der Does (74) uit Maastricht is gisteren aan de universiteit van Gro ningen gepromoveerd tot doc tor in de letteren. Kort na de Eerste Wereldoorlog begon ze met haar studie. In 1926 stu deerde zij af, vanaf die tijd heeft ze met diverse onderbre kingen aan haar proefschrift gewerkt over de zeventiende eeuwse mystica Antoinette Bourignon. Om tot een zo goed mogelijk overzicht van het le ven en werken van deze Fran se zieneres te komen reisde mej Van der Does tal van universiteiten in Europa en de Verenigde Staten af. Promotr prof. dr. J. Tans hoogleraar in de nieuwe Fran se taal, sprak zijn bewonde- -ing uit over de enorme moed DEN HAAG (ANP) De regering overweegt de provin cies extra geldmiddelen ter beschikking te stellen voor aanleg en onderhoud van we gen. Aldus heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Ka mer meegedeeld tijdens het debat over de wegenbelasting voor stilstaande auto's. Het geld wordt geput uit het mil- werkgelegenheid en wordt via joenenbedrag, dat beschikbaar is voor het bevorderen van de de wet uitkering wegen ver deeld. en het doorzettingsvermogen van de thans 74-jarige mej. Van der Does. Hij zei dat de dissertatie van mej. Van der Does een standaardwerk zal worden bij de bestudering van deze zeventiende-eeuwse stro-, ming. Mej. Van der Does werd in 1900 geboren in Parijs uit Ne derlandse ouders. Tijdens de Eerste Wereldoorlog gingen haar ouders met ha^r in Den Haag wonen. In Leiden ging zij toen Romaanse talen stude ren. In 1966 ging ze in Maas tricht wonen, vooral vanaf die tijd heeft zij zich op haar dissertatie gestort. Co-promotor prof. F. Knetsch, hoogleraar in de Nederlandse kerkgeschiedenis. heeft' zich eveneens de laatste twee jaar intensief met het werk van mej. Van der Does bezigge houden. DEN HAAG (ANP) Ge dacht wordt aan een algemene verhoging van de boeten, die onmiddellijk aan de politie be taald kunnen worden. Dat heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat de Tweede Kamer meegedeeld. Vanuit die Kamer was de hoogte van de boete voor par- keerovertredingen ter sprake gebracht. De bewindsman deelde mee, diat het bedrag vain vijftien gulden voor die overtreding is vastgesteld door het openbaar ministerie, in overleg met het departement van justitie. EEN 53-jarige psychiater tn Turijn heeft donderdag twee jaar en vier maanden gevan genisstraf gekregen omdat hij zijn patiënten in zijn spreek kamer in slaaptoestand had gebracht en daarna naaktfoto's van hen had genomen. (ADVERTENTIE) lil P»D|«p iW m Brieven voor deze rubriek i^. met volledige naam en adre$ ondertekend. Bij publikatie zuil», vermteld worden. Slechts bij ho-, zondering zal van deze regel afgeweken Naam en adres zijn de redactie bekend. Publikatie ve ven (verkort of onverkort) betel^ dat do redactie het in «He g(f|, een» h met inhoud, e.q. »trekldn| Er wordt weer dru schreven in de Zeeuwsi den over de Veren. Ik 1*,, al op leeftijd, en wij vertellen over de stri vrije veren van 1958. Met honderd auttfs sj, we naar Den Haag, om opS Binnenhof te demonstiaj Een groep Zeeuwse schoS deren zong het Veerse lied Minister Algera wilde 3, niet ontvangen De be .u! dreigden hum kalmte te vel» zien en daarom sprak ik toe. Het was echter niet t.,, lijk om bij de minste komen en iik werd langs 0 achterdeur buiten gezet. Tij jjolitiemensen gingen me: a mee en lieten mij in een roti tit Den Haag zien. Toen ik op het B' terugkwam was de stoet vertrokken. Toen is in Kre gen aankwam, zei een pob man mij dat ik niet naar E mocht giaan, omdat het met opstandig volk zat", de agent. Langs een via de Graauwse Poort, r ik tocih in Hulst te waar elke betoger toegang het stadhuis geweigeid wd Wij zijn nooit geholpen ir door Gedeputeerde Staten dloor de gemeenten. De K11 van Koophandel echter, altijd wel achter ons. Met onze acties zijn wij wel in geslaagd om een an doorgaragsbewijs voor ié l Vlamingen te krijgen. Er e. iin Z.-Vlaanderen meer 30.000 mensen met zo'n wijs. Dit komt neer op besparing van één milj gulden voor de Zeeuwen, de personen die ons tegenwerkten hebben w kaart. Maar ik blijf erbij veren en tunnels vrij moei zijn voor iedereen. SLUISKIL H.J.C0" Nadat ik precies 7 dagen de ziektewet was en steeds geen controleur vair bedrijfsvereniging van het oiaal Fonds Bouwnijverk had gezien, ging ik naar ziekenhuis om röntgenfoto's maken. Toen ik thuis lag er een aantal drukwer van S.F.B. in de bus, van mijn ziektegeval. Nu had vergeten een briefje op deur te plakken, waarop meld zou hebben moe' staan, waar ik was. Om zaak tegenover de control van de ziektewet uit de ken te doen, belde ik eerst een verzekeringsgeneesk,m' ge in Breda op. Omdat anders voor mij gehele of deeltelijke weigering van ziekengeld zou plaatsvin Maar de assistente van de zekeringsgeneeskundige mij -het telefoonnummer het controleapparaat van bedrijfsvereniging met Het was haar niet be Daar er op al de bij mij in bus gedeponeerde drukwer nergens het adres van heG- troleapparaat, evenmin^ van het bestuur dat bes gen neemt, voorkwam, Is uiteindelijke bedoeling van schrijven deze. Heren W leurs, vermeldt in het vei- ook uw adres op de me linger) die u bij de mense de bus werpt Dan kun"1 ze, vanwege het nalaten - een briefje op de deur0 van die aard. telefoniscn zaak even verduidelijken. Naam en adres *er WASHINGTON (UPI) Het Amerikaanse buteau voor milieubescherming heeft be kendgemaakt dat het meer vaart giaat zetten achter het onderzoek naar de invloed van het gas in spuitbussen op de hogere luchtlagen van de at mosfeer. In een vergadering in het congres, waar dit werd be kendgemaakt, zeiden indus triële onderzoekers dat de be wering dat het fluor-koolstof- ozonlaag zou aantasten specu latief en niet bewezen is. Door die aantasting zouden de ul traviolette stralen van de zon sterker naar het aardopper vlak kunnen doordringen en gas van de spuitbussen de gevaar voor kanker kunnen opleveren, zo wordt door anderen gesteld.. echter Deskundigen van zowel in dustrie als regering zijn het erover eens dat het onderzoek een tot drie jaar kan duren. Du Pont co, de grootste Amerikaanse producent van een van die gassen, freon, zei bereid te zijn de produktie te staken, wanneer bewezen kan worden dat dit gas gevaar op levert voor de gezondheid. Enkele geleerden hadden de subcommissie voor handel van het huiis onlangs snel een onderzoek i naar afbraak van dc j op 20 tot 70 kn aarde. Zij menen dat tal gevallen van baas' snel zal toenemen wan""' laag te dun wordt. (ADVERTENTIE) Meer dan 580 modellen vouw-, toer en stacaravans op 46.000 m. Dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur. Zondag van 10-17 uur. Toegang f 5,-. Kinderen tot 14 jaar f 3,-. Voordelige trein-toegangsbiljetten bij NS-stations. Gratis kindercrèche voor de kleintjes. De Rai is bereikbaar met tram 4 en 25 en bus 8 of 15. Er is een caravan voor ieders wens en beurs. En u vindt 'm op de Caravan Rai!

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 10