Over 15 jaar zit helft katholieke parochies zonder priester )adat dse Haifa KASKI IN RAPPORT: „DIEPTEPUNT LIJKT VOORBIJ Geniale schaapherder al tweemaal doctor Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? binnenland buitenland 1III Andere landen Missie Andere vorm Pastoraal werker jaar enieui 23 werken KINDEROPVOEDING Herhoren na 66 jaar cel Pensioenen in groot-metaal gaan omhoog Bankoverval Plaats tweede munitiedepot nog onbekend CONFLICT FIAT-NKV papiep iw pen Eigen auto Waakhond Zeeuwse valhelm theecologie Woensdag 11 december 1974 15 we er jammergenoeg maarl vrede. Het is mijn dierbar wens dat het woord oorlog rit het woordenboek van de mensheid zal worden te- schrapt" En de brief ver volgt: „Dat is mijn vaste overtuiging en de oproep «'an mijn echtgenoot. We moete weten dat liefde en vnen - schap beter is dan vijan schap". In haar antwoord aa» Ruth Lis zegt mevrouw sa- lat heel goed het lot var moeder te begrijpen oif c ■oon heeft verloren. Ze 1 Innert eraan dat de van haar echtgenoot, de V sident, in de jongste o° sneuvelde en schrijft da e gesneuvelde EsyPten",, mijn zonen zijn". Mev Sadat stelt het volk in de volgende be lingers gerust: (J) werkt aan zijn opbou spant zich niet in om te svoesten. Wij willen he rang zodat we de EgfP"1 burger* onderwijs en bieden' rondheid kunnen i noroeP ,Ik ondersteun de voor vriendschap en ;n il iioop dat elke iet grootste deel van ;i'J zal wijden aan n opbouwend werk, too d ie en liefde genes vunnen worden uok ■ieeft raëlische staatsradio ïogal wat aandacht ...^1 irief besteed, maar o •«mmentaar is er niet everd. n Kleine Stem was hebben; I keningen en gedichten niet j 1 fien de Puy, Brenda Hop-;l 'oek, Arthur Weetering en|| terklaaswerkstukken. Mis-! n keer iets anders van hen| I kunnen in ieder geval, net; »ens en meisjes, nog meer; en naar De Kleine Stem.! a uilen sturen kunnen deze! I want dan kunnen we ze; eindredaktie rieja van aart|[ pgy HAAG (ANP) Over ]5 jaar zal de helft van de 1839 parochies in Nederland Bict meer volledig over een eigen zielzorger kunnen be schikken. Nu is dat nog wel jet geval, maar 55 tot 60 pro cent der parochiepriesters is ouder dan 50 jaar. Aldus het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (KASKI) in zijn gisteren gepubliceerde me morandum over de ontwik keling van het aantal pries ters in Nederland. Dit rapport, getiteld „De Nederlandse priesters 1974, ontwikkeling en perspectief" is samengesteld in opdracht tan de Nederlandse bisschop pen en de stichting Neder- ■indse priesterreligieuzen. Uit het uitvoerige cijfermateriaal, bijgewerkt tot X januari 1974, hhjkt, dat het aantal priesters van de bisdommen sedert 1965 met 20 proeent is gedaald tot 3340, van de orden en congre gaties met 16 procent tot 7849. Voornaamste oorzaak van de I daling is de uittreding uit het ambt, daarnaast overlijden en pensionering. Van de diocesa ne priesters traden er in diie j periode 486 uit, vain de reli- -euzen 1918. Tweede oorzaak j het geringere aantal wijdin gen in de periode van 1965 tot en met 1973, namelijk 1068: 320 diocesane priesters en 748 1 religieuzen. De dieptepunten schijnen echter voorbij te zijn. In 1973 steeg het aantal wijdingen weer zij het nog zeer be seheiden van 27 in 1972 tot 35 het jaar daarna. De uittre- i dingen bereikten een hoogte punt in 1969 en 1970 (244 resp. 243) en daalden sinds dien geleidelijk tot 156 in 1973. Het Kaski tekent hierbij I aan: ongetwijfeld spelen hier veel invloeden door ellkaar: het algemene kerkelijke kli- I maat (pas sedert 1965 nam het verschijnsel een hoge vlucht), de relatie tussen opleiding en I praktijk, de leeftijd, het amb telijk functioneren enz. Op vallend is dat de priesters, die net ambt hebben neergelegd, I hoofdzakelijk na de oorlog ge- wijd zijn. Van de seculiere priesters, gewijd tussen 1960 en 1964, heeft niet minder dam I -1 procent ontslag gevraagd I rit de volledige ambtsbedde- 1 ring. Van de wijdelingen van 1965-1969 is dit tot nu toe 20 a 25 procent. Het is opvallend, dat naar verhouding mindier basiszielzorgers en missiona rissen ein meer priesters in de categoriale zielzorg of pries ters, met een maatschappelijke taak dan wel studerende priesters het amibt neerleg den. In vele andere landen is een soortgelijke ontwikkeling op gang gekomen. Zo meldt het jaarboek „Aktiviteiten H. Stoel 1972" over 1971, dat 67 semi naries in de wereld gesloten moesten worden wegens ge brek aan belangstelling. In West-Duitsland daalde het aantal priesterwijdinen van 1964 tot 1971 van 672 naair 134. België heeft alleen cijfers over diocesane priesterwijdin- vem. Hier van 1966 tot 1972 een daling van 137 naar 70. In Frankrijk van 1968 tot 1972 een daling van 461 naar 193, m Spainje van 1968 tot 1973 een sailing van 580 tot 289. Het betreft ook hier alleen diocesane priesterwijdingen. Zelfs Ierland, dat nauwelijks beroerd lijkt door de moderne ontwikkelingen, vertoont een daling van het aantal seculiere en reguliere priesterwijdingen van 399 naar 261 over de peri ode van 1966 tot 1970. Over het aantal uittredingen zijn nauwelijks cijfers te vinden in het buitenland. Alleen België laat zien, dat daar het aantal uittredingen in de periode 1966-1972 is vervijfvoudigd. Dr r.-k. kerk in de Verenig de Staten constateert, dat het aantal missionarissen van 1970 tot 1974 met ruim 1000 daalde tot 3.084, minder missionaris sen dan Nederland ondanks het feit, dat het aantal katho lieken in de V.S. tien maal zo groot is als in Nederland. Mgr. Colin MacDonaild, hoofd vam het bisschoppelijk bureau voor priesterveaagstukken, ver klaarde in 1972, dat het ver lies aam priesterbestand als gevolg vam uittredingen, over rijden en pensionering twee maal zo hoog is als het aantal wijdingen. Opvallend is in Nederland de blijvende inzet voor de missie. Van de religieuzen werkt de helft in het buiten land, meestal in de derde we reld. Van de jongere lichtin gen vertrok 56 procent naar de missie. In 1970 was op iedere 603 katholieken nog 1 als missionaris (priester, broe der of zuster) werkzaam. In België was dat 1 op 1500 ka tholieken, in West-Duitsland 1 op 2810 en in Itaiië 1 op 10.080. In Nederland lijken jong gewijde priesters niet minder dan hun oudere collega's voor het basispastoraat parochie zielzorg te kiezen. In Neder land is circa drie vierde vam de priesters in het pasispasto- raat werkzaam, een vierde vervult zg. categoriale ta ken. Een ander gegeven is, dat gemiddeld genomen 45 prorent van de basis-pastores beneden de 50 jaar is, ongeveer de helft tussen de 50 en 65 jaar en 5 procent ouder dan 65 jaar is. Duidelijk is te zien, dat in plattelandsdekenaten overwe gend oudere priesters werk zaam zijn. Wanneer men de landelijke cijfers over de priesters plaatst tegenover het aantal praktiserende katholieken, dan kan er niet van een direct tekort aan priesters gesproken worden, zo voegt het Kaski er in een nabeschouwing aan toe. Echter plaatselijk bekeken of iin het bader van een bredere pastorale zorg, dain komen de verhoudingen anders te liggen He Kaski wijst er in dit ver- ming aan de sacramenten een andere vorm van betrokken heid bij het kerkelijk en gods dienstig leven is ontstaan, welke zich uit in meedenken en meedoen met de pastoraal. He Kaski beklemtoont dan ook, dat het priestervraaigstuk minder een kwantitatief dan een kwalitatief vraagstuk is, waarbij onder meer de leeftijd van de priesters een belangrij ke rol speelt. Van groot belang wordt onder deze omstandig heden de opleiding van de jongere priesters en pastorale werkers, alsmede de wijze waarop zij ingezet worden. In zijn aanbevelingen be klemtoont het Kaski de vraag hoe het godsdienstig en kerke lijk meeleven van jonge ka tholieke gezinnen kan worden bevorderd. Dit klemt des te meer, omdat van een groot aantal jonge gezinnen in Ne derland een der ouders niet katholiek is. In het westen is dit bij de helft der katholieke gehuwden het geval. Voor de nieuwe vormen van deelneming aain het kerkelijke leven zal niet altijd een pries band op, dat naast de deelne ter beschikbaar behoeven te worden gesteld. Een pastorale werker zou daar zijn taak kunnen overnemen. Vandaar dat het Kaski pleit voor een nauwe binding tussen bisdom men en theologische opleidin gen. In het kader van de verrui ming van het ambt van kerke lijke bedienaar past evenzeer het tot priester wijden van zogenoemde „beproefde man nen", die gehuwd zijn. Of schoon dit nog niet van on middellijke urgentie is, sluit het Kaski niet uit, dat het in bepaalde gebieden of in be paalde situaties gewenst kan zijn deze rnotgelij'kheild in overweging te nemen. In het licht van een pluri forme ambtsvervulling vindt het Kaski, dat het pastoraat gediend lijkt met de inschake ling van die gehuwde pries ters, die wel uit de volledige ambtsbediening zijn ontslagen, maar die zich nog duidelijk willen engageren met het ker kelijke dienstwerk. (Van onze correspondent) PARIJS Misschien herin- Mrt U zich dat wij in 1961 "er een jonge Franse herder berichtten van wie bij zijn Keuring voor de militaire "Mst gebleken was dat hij «n genie was. Bij veertien ntelligentie-tests haalde hij praktisch het maximale aan- Punten en het leger be sloot dat de jonge schaapher- oor te kostbaar was om in een Rechtzittend uniform te /"pakken en zijn telcapaci- .j'.twee te beperken ten- jjnae in de pas te lopen. "'J kreeg uitstel en men gaf e» de kans zijn intellectue- yermogens te ontwikkelen f" te gaan studeren, intussen zijn dertien jaren "lopen. De voormalige aapherder, negende kind een gezin van elf uit "rapes op de rechteroever Rhgne, is met zeer de o, vermelding en met «r gelukwensen van de exa mencommissie gepromoveerd doctor in de theoretische atiju.rwetenschappen 6n het 7! 'Jn tweede doctorstitel. proefschrift is getiteld stek i unaire afvloeiings- s uiterst dunne la- j"en Irappen".toepassi,lg °P Frini°nse «loctor heet Jean h;en zou zonder de mili aria nst vermoedelijk nog zvcp-f., er8ens in de met van s 'fnen bezaaide heuvels fcVh.et Rhfine-dal zijn kud- hapen hoeden of hoog- nnnr een stad getrok- Zljn om in een fabriek Werk te vinden. siteit. Het was zijn eerste diploma van een hele reeks. Hij verklaart dankbaar te zijn aan kolonel Glises de la Ri viere die destijds zijn op merkelijke gaven ontdekte en alles deed om hem de kans te geven deze te ont wikkelen. De kolonel is te genwoordig advocaat en ver klaart dat de beste zaak die hij ooit verdedigd heeft die van Jean Frène was, toen hij voor hem pleitte bij de rec tor van d e universiteit van Lyon, die de minister van onderwijs vertegenwoordig de. Jean Frène is nu 33 jaar, getrouwd, vader van drie kinderen, het oudste is een zoon van negen jaar. Het ge zin woont in Calluire en Jean Frène beoefent er zijn grote hobby de fotografie die hem in zijn beroepsbezighe den bijzonder veel diensten bewezen heeft Hij heeft al de foto's gemaakt en ontwik keld van al zijn proefnemin gen in het laboratorium en wel middels speciaal daartoe door hem ontworpen en ge bouwde machines en appara ten. Natuurlijk lijkt hij nog enigszins op de schuchtere herdersjongen van dertien jaar geleden die zich primi tief uitdrukte maar in het ouderlijke boerderijtje de journalisten die de „geniale recruut" kwamen intervie wen, vriendelijk maar niet zonder verwondering te woord stond. Illg. Half hj"-iaar na zijn opzien- Cml mi|ifaire keuring de apt, z|!n intrede in Nuchtere deed haa,de de herdelf onaanzienlijke tin-.. sl°n?en zijn toela- nnmen voor de univer- In juli 1966 behaalde hij zijn ingenieursdiploma ook al met de speciale gelukwensen van de jury. Een jaar later haal de hij een belangrijk diplo ma op het gebied van de scheikunde. Het uitstel van militaire dienst ging kort daarna ten einde. Hij diende in het 8ste verzorgingsbatal jon en meteen na zijn af zwaaien promoveerde hij de eerste maal tot doctor-inge nieur „summa cum laude" en weer met de felicitaties van zijn examencommissie. Daar op werd hij aan het nationa le instituut voor toegepaste wetenschappen in Lyon tot hoofd-assistent benoemd. Verleden jaar werd hij lid van de commissie voor me chanische systemen van de algemene delegatie voor we tenschappelijk en technisch onderzoek. Jean Frène is niet vergeten dat hij zijn succes dankt aan de inzet en de welwil lendheid van een aantal lie den. Op de eerste plaats zijn voormalige kolonel die de grote stoot gaf, vervolgens het ministerie van onderwijs dat een functie als laborant voor hem creëerde waar hij praktisch niets te doen had, maar waardoor hij in staat was zijn levensonderhoud te verdienen en te studeren. En tenslotte al de soldaten, stu denten en wetenschapslieden van de militaire atoomspecia- liseringssohool die hem gratis lessen gaven, drie tot zes uren per dag, om hem voort te helpen. Intussen heeft hij zoals hij zegt de indruk iets nuttigs in het leven te doen. Hij ver deelt zijn tijd tussen weten schappelijk onderzoek en het doceren. Lesgeven is voor hem onmisbaar omdat dit, zo verklaart hij, hem in staat stelt contacten met de jeugd te onderhouden. Hij heeft als auteur of co-auteur 23 we tenschappelijke werken ge publiceerd en zijn ontdek kingen uiteengezet voor tien internationale congressen met name in de Verenigde Staten, Engeland, Roemenie en Tsjecho-Slowakije. JAN DRUMMEN PARIJS (REUTER) Vier entachtig procent van de Franse vrouwen vindt het noodzakelijk dat zij ophouden met werken als hun kinderen heel jong zijn. Dit blijkt uit de uitslag van een opiniepei ling- Het resultaat werd gepubli ceerd in het dagblad France- Solr. De peiling werd gehou den op verzoek van de Franse staatssecretaris voor vrouwen aangelegenheden, mevrouw Frangoise Giroud. De meerder heid van de ondervraagde vrouwen gaf er de voorkeur aan hun kinderen op te voe den tot zij minstens drie jaar zijn. MICHIGAN CITY (UPI) Zesenzestig jaar na een ver oordeling tot levenslang wegens moord, is Johnson van Dyke Grigsby (zie foto) vrijgelaten uit de staatsgevangenis van Indiana in Michigan City. „Ik voel me als herboren", zei de 89-jarige Grigsby nadat de gevangenispoort achter hem was dichtgevallen. Grigsby had in november gratie gekregen van de gou verneur van Indiana. De moord had hij in 1908 in de hitte van een kaartspel gepleegd. Hij vertelde dat hij allang geleden uit de gevangenis had kunnen ontsnappen, als hij had willen meedoen aan een uitbraak, bedacht door de legendarische bankrover John Dillinger. Maar hij had geweigerd. Grigsby heeft met 236 dollar op zak zijn intrek geno men in een naburig bejaardentehuis. Niemand in Amerika zou ooit zo lang in de gevangenis hebben gezeten als Grigsby. DEN HAAG (ANP) De pensioenen van het bedrijfs pensioenfonds voor de me taalindustrie uit de zgn. nieu we pensioenregeling (eind loon-regeling)- worden in 1975 opnieuw verhoogdAl naar ge lang van de groep waartoe men behoort, krijgt men een waardevastheids"-toeslag van 9,5 procent of een welvaarts- vasthpidstoeslag van 13,6 pro cent. De toeslagen gelden voor de huidige nieuwe regeling. De lopende pensioenen uit de zogenaamde oude pensioen regelingen in de metaalindus trie gaan per 1 januari ook BUSSUM (ANP) In Bus- sum is gistermiddag omstreeks halfeen een gewapende over val gepleegd op een filiaal van de Bondsspaarbank in de Kei zer Ottostraat. Een ongeveer 40-jarige man, met een zwarte pet op en een rode snor, stapte het bankgebouw binnen en eiste onder bedreiging van een pistool van het personeel geld. Met zesduizend gulden is de overvaller verdwenen. (ADVERTENTIE) Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 1 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot een nogal hardhandige arrestatie. Soms tot het wegwijs maken van een toerist. Daarom zal de een de politieman - zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. omhoog. Een verhoging van 13 procent geldt voor de pensioe nen van weduwen en wezen van die overleden deelnemers die in januari 1975 nog geen 65 jaar oud geweest zouden zijn. Dit percentage benadert de loonstijging in de metaalin dustrie. DEN HAAG (ANP) De plaats van vestiging van het tweede centraal munitiedepot voor de krijgsmacht is nog steeds onderwerp van bespre king tussen staatssecretaris Stemerdink van defensie en de ministers Gruijters van volkshuisvesting en Wesler- terp van verkeer en water staat. De mogelijkheden, welke de IJsselmeerpolders voor de ves tiging bieden worden mede in het overleg betrokken, aldus heeft de staatssecretaris giste ren geantwoord op schriftelij ke vragen van de Tweede- Kamerleden Giebels en De Vries (beiden PvdA) over de bezwaren welke de bewinds man maakte tegen het plan van de gemeente Bergen om het gebied van het voormalige vliegveld in deze gemeente, waar thans een mobilisatiema gazijnen-complex gevestigd is, de bestemming „agrarisch ge bied - landschapszorg" te ge ven. BORN (ANP) De afde lingschefs van de Fiat-fabriek in het Zuidlimburgse Born overwegen een kort geding aan te spannen tegen de in dustriebond NKV als een arti kel in de Industrierevu van het NKV niet wordt gerectifi ceerdIn het artikel onder kop „Met Fiat in Born valt niet te praten" wordt de bedrijfslei ding van Fiat Born verweten niet democratisch en sociaal fatsoenlijk op te treden. Ook wordt in het artikel opge merkt dat Fiat Bom geen on dememingsraad kent maar wel een „vertrouwensclubje van de directie". Deze uitlatingen zijn bij de directie in het verkeerde keel gat geschoten. Volgens direc teur M. Clermonts wordt door het artikel de werkgelegen heid in Limburg in diskrediet gebracht. Inmiddels hebben de vertrouwensraden en de 'eden van het NKV, die bij Fiat in Born werken, zich gedistan tieerd van het artikel. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij pyblikatie zullen deze vermteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bl| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens la met inhoud, c*q. strekking. „Kijk ik heb een auto". Deze woorden hoor je tegenwoordig veel. Maar u moet niet vragen wat daar allemaal onder moet lijden. Als ik mijn ogen zo eens de kost geef ,zie ik ge noeg. Bijvoorbeeld: een burger die zijn huis voor hij een auto kocht prima onderhield. Nu zegt hij :„Och het is niet meer nodig. Het zit nog goed in de verf'.Vroeger kon je bij zulke mensen een pot koffie drin ken, maar nu is het: Zeig Anna zet de koekjes terug in de kast want ze worden voch tig" En: Wat doen we vandaag? Het is zondag, rijden we auto of eten we vlees? Ja, zulke dingen gebeuren de dag van vandaag. Hoeveel liter benzine moet er in uw tank, vraagt de pompbediende. Antwoord van moeder de vrouw: 5 liter want Ansje moet van de week nodig een paar nieuwe schoe nen hebben. Als je rustig op je brom mertje rijdt, dan toeteren ze, willen ze zeggen: zie je mij? En de armoe loopt van achte ren uit de auto. Maar de meesten die een auto hebben, maken het voor bromfietsers kapot. Want wij hebben te zamen gevochten voor een vrije zaterdag, ar- beidsvermindering enz. enz. Nu zouden ze zaterdag en zon dag werken om toch zeker maar boven buurman uit te kunnen steken. Ik kan er wel op kotsen. Een tijdje geleden was er eentje zijn auto aan het poetsen. Ik vroeg: „Wat voor motor ligt er in Hij zei:„Ik zou het u kunnen uit leggen, maar ig heb op het ogenblik geen tijd. Maar zijn vrouw was eerlijk en zei: „Er ligt geen motor in, -hij poetst de auto iedere week op, net als de buurman. AXEL J.TOET. In K.R.O.- Studio van 8 t.m. 14 december 1974 kon men weer een mooi staaltje van anti-Israëlische voorlichting vinden. Brandpunt-redacteur Charl Schwietert herinnert daar aan het NOS-journaal van vorige maand, waarin ge toond werd, hoe Israëlische hungers, uitzinnig van droef heid en wanhoop, enkele Pa lestijnse commando's die na een moordpartij werden ge dood, uit een flatraam naar beneden werden gegooid, waarna de burgers zich aan de lijken vergrepen Dat was in derdaad schokkend. Op het journaal kon men ook horen hoe de aanwezige opper-rabijn deze actie openlijk afkeurde. Over de voorgeschiedenis en over de moorden der betrok ken commando's schrijft Schwietert geen woord. Maar de betrokken burgers zijn voor Schwietert een van woe de hysterische Israëlische me nigte. Verder heeft bij het nog over dolle Israëlische politie agenten en soldaten, die schoolkinderen in elkaar sloe gen. Schwietert vindt 't niet no dig om te wijzen op de oorza ken van de woede der menig te. Ook heeft hij blijkbaar niet gezien, hoe de betrokken studenten smeten en sloegen met alles wat ze grijpen kon den. Ook vergat hij te vertel len, dat vele van de studenten recruten zijn van de Palestijn se moord-commando's. Schwie tert vindt zich zelf in zijn artikel een "waakhond van de samenleving". De bewakers van de concentratiekampen vonden dat ook van zichzelf. RUCPHEN P. C. MARIJNISSEN Het hoofdstuk valhelm schijnt ook zijn probleem te kennen. Men schijnt met name in de provincie Zeeland niet te begrijpen dat de vrouw al daar ook een Nederlandse is. Ook voor haar wordt de helm verplicht, ook al sch'ijnt ze een „hardere" kop te hebben. Kle derdracht is 1 euk, zeker wel, miaar laat ze dan op haar zwart fietsje rustig freewnee- Ien over de Zeeuwse dijken. Wil ze dat per bromfiets doen dan de spijkerbroek aan en de helm op. Wees consequent, en probeer niiet in 2 verscillende eeuwen „gelijk" te leven. Want bedenk, een levende met een helm op is nog altijd beter dan een dode in kleder dracht. ZEVENB. HOEK HENK VAN LEEST (ADVERTENTIE) 3M Duikertjes, t Milieuvriendelijke theebuiltje zonder overbodige aanhang.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15