kabinet zoekt compromis Steeds meer twijfel noodzaak tweede nationale luchthaven ennia verzekeringen Topberaad over zuidelijk Afrika Oud-staatssecretaris brengt Proloog in opspraak RHODESIË OVERSTAG? „Communicatie-amateurs" in beroep In de rij voor brood \We7^4% rente wenst zonder boete of opzegtermijn neemt de... theevolutie Portier in Washington te vrij fcl-rVELPON STICK- WIJZIGING TELEGRAAF- EN TELEFOONWET Israël moet prijs betalen voor steun VS Steenkamp KRO-lid af binnenland buitenland West-Brahant Passende arbeid" Voedseltekort een miljoen gulden aan prijzen Wat is'n hoofdprijs van ÏSO.OOO,-? Hongerstakers in levensgevaar DRUK RABIN- Reserve-geldrekening 7V4 Spaar bij de Banque via uw bank-, post-, of gemeentegirorekening. W0ENSDAG 4 DECEMBER 1974 (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG De kans. dat de tweede nationale luchthaven reeds in 1985 in bedrijf kan zijn, wordt leeds kleiner. Het verzet binnen het kabinet tegen dit plan wordt steeds groter. Niar verluidt zoekt de rege ring naar een compromis, nu jr steeds meer stemmen bp- gaaii. die tweede nationale luchthaven maar te vergeten, jld name de progressieve ministers in het kabinet zien de noodzaak niet meer om jen groot gebied in Neder land (de Markerwaard maakt de meeste kans) op te sche pen met die luchthaven. Steeds meer deskundigen gaan trouwens ook aan de economische (onhaalbaar heid van die tweede luchtha ven denken. Men wijst er op dat zich nu al een sterke teruggang aftekent van het passagiersvervoer, vooral op de grote afstanden. Gezien de nog komende sterke ta riefsverhogingen zal dat pas sagiersaanbod nog kleiner worden. Schiphol zal dan anders dan tot nu toe werd geraamd, veel later dan de laehtiger jaren „vol" ra ken. Het kabinet heeft al beslo ten de regionale vliegvelden belangrijker te maken voor het vervoer op korte afstan den binnen Europa (Twen- the, Zuid-Limburg, Zestien hoven-Rotterdam, Eelde-Gro- ningen) Daarmee vervalt ook een deel van het passa giersaanbod voor een tweede nationale luchthaven. De progressieve ministers hebben voorgesteld nu geen principebeslissing te nemen over de uitvoering van de tweede nationale luchthaven, maar wel een gebied reser veren voor als blijkt dat het vliegveld er toch moet ko men. De Markerwaard zou dan het geschikst zijn. Het milieu in dat gebied zou dan ook zo lang mogelijk worden in stand gehouden. Met in poldering zou nog even ge wacht kunnen worden, al is die inpoldering als werkgele- genheidsobject erg aantrek kelijk. De Benelux-commissie voor economische aangele genheden heeft zich ook in de luchthaven-discussie ge mengd. Deze commissie vraagt zich af waarom Ne derland en België niet samen de mogelijkheid onderzoeken voor de aanleg van een Be- nelux-luchthaven, in plaats van twee nieuwe internatio nale luchthavens voor beide landen afzonderlijk. De Bel gische internationale vlieg velden Meisbroek en Zaven- them raken ongeveer gelijk met Schiphol „vol" (als men tenminste uitgaat van de ou dere economische prognoses). De commissie vraagt zich af waarom Brussel en Den Haag deze zaak niet samen aanpakken. In dat geval moet men de Markerwaard als mogelijke vestigingsplaats laten vallen en komt West-Brabant weer in de „running". Dit gebied ligt ten opzichte van Rotter dam en Antwerpen dermate gunstig, dat aanleg van een Benelux-vliegveld daar pla nologisch een juiste beslis sing zou zijn. Bovendien zou de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven, waar zoveel verzet tegen gerezen is, kun nen worden gesloten en de bestaande internationale vliegvelden in beide landen zouden het luchtverkeer goed kunnen blijven opvangen. Tijdens het komen'' Bene lux-topoverleg zal hierover worden gesproken. commentaar TAe christeli|ke werkgevers hebben via hun verbondssecretaris C laten weten, dat naar hun mening voortaan de uitkering aan werklozen gekoppeld moet worden aan de bereidheid van die werklozen tot om-, her- of bijscholing. Ze hebben voorts aangedrongen op integratie van de gewestelijke arbeidsbureaus en de uitkeringsorganen van de sociale verzekering, o.a. om daardoor een eenduidige (lees: hun) uitleg te krijgen van wat „passende arbeid" is. Dat, zo werd gezegd, zal veel irritatie bij het bedrijfsleven wegnemen. Of het ook een deel van de werk loosheid zal oplossen moet nog maar worden afgewacht. Dergelijke maatregelen betekenen een rechtstreeks ingrijpen in de vrijheid van een groot aantal mensen.' Wanneer de chris telijke werkgevers daarvooi pleiten, dan dienen ze zich wel te realiseren, dat een dergelijke vrijheidsbeperking, welke van de overheid zou moeten uitgaan, niet alleen en eenzijdig aan de werknemers zou kunnen worden opgelegd. Dan zou ook de vrije ondernemer bereid moeten zijn zich aan vrijheidsbeperkin gen te onderwerpen, die veel verder gaan dan waar hij zich thans al tegen verzet. IV ir. H. J. Mathot, president-directeur van de Cehave een u zeer groot veevoedersbedrijf heeft zijn inzichten in het wereldvoedselprobleem geopenbaard (zie onze financieel-eco- nomische pagina). Het zijn, wanneer men de moeite neemt om door de wat agressieve toon waarop ze gezegd zijn heen te kij ken. helemaal geen onzinnige ideeën. Maar het zijn ook ideeën, die komen uit een mentaliteit, die ons wat al te rechtlijnig is. De heer Mathot gaat namelijk helemaal voorbij aan het feit, dat de consequentie van ziin idee is, dat het deel van de mens- I heid, dat thans op de rand van de hongersdood wankelt, aan t'jn lot wordt overgelaten. Het is niet aan te nemen, dat de heer Mathot er geen weet van heeft, dat er nu, op dit moment, hon- j derden miljoenen mensen eten in hun buik moeten hebben om überhaupt iets te willen, laat staan iets te kunnen. Dat betekent, dat de heer Matho^ de oplossing op de langere termijn verkiest I boven het verhongeren van zoveel mensen nu. Maar ie, dat hardop zeggen tegen de eigen achterban, klinkt n,et zo lekker, verkoopt niet zo goed. Dat doen wij dan maar voor hem tegelijkertijd constaterend, dat het weinig moedig is at berekend op gemakkelijk succes om wél de voordelen, maar fetde (gruwelijke) nadelen van een plan te noemen. (ADVERTENTIE) - tor's'50"1 de wereW Een half huis. Twee of meer droomauto's Z1™ Een boot van jezelf alleen. Of: een heel gaaf appeltje voor de t h h hoofdprijs van f 50 000,- voor de Nationale Puzzelaktie o» ,5 Kon|h9in Wilhelmina Fonds, wordt in kontanten beschikbaar FRANKFORT (DPA) Ver scheidene in West-Duitsland gevangen zittende leden van de anarchistische Baader- Meinhofgroep, die in honger staking zijn als protest tegen hun behandeling, verkeren in acuut levensgevaar als ze niet binnen acht dagen gaan eten, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. Kunstmatige voe ding biedt op de lange duur geen, uitkomst en betrokkenen zien zelf niet in dat ze met hun leven spelen. (ADVERTENTIE) Het builtje dat z'n "overbodige aanhang liet vallen: 3M theeduikerfj.es.' Mmm. (Van onze redactie buiten land) WASHINGTON WiUiam Miller, de portier van het Amerinaansc huis van alge vaardigden die een landelijk bekende figuur werd als de man die Amerikaanse presi denten binnenleidde wanneer zij het huis kwamen toespre ken, is met vervroegd pensi oen gestuurd omdat hij „zijn glaats niet meer wist en te imiliair werd" De democraten in het huis dwongen de 65-jarige Miller tot heengaan en gaven zijn baan aan een klerk. Miller, meer bekend als „fishbait (visaas) Miller" van wege zijn passie voor de hen gelsport, was de laatste tijd steeds meer leden van het huis gaan irriteren door zijn informele manier van optre den. Het toppunt werd bereikt in augustus, toen president Ford het huis kwam toespre ken na het aftreden van Ri chard M. Nixom. Miller legde zijn arm om Fonds rug en stelde de leden van het huis aan hem voor door luidop hun namen te noe men voordat handen werden geschud. Dit hoewel Ford alle afgevaardigden kende doordat hij zelf zo lang in het huis heeft gezeten. Miller is 22 jaar portier ge weest en had de 25 waar schijnlijk graag volgemaakt. In lange rijen hebben de Britten voor de kleine warme bakkerswinkels op hun beurt staan wachten, omdat alleen daar brood was te verkrijgen, nadat 33.000 bij de bakkers- bond aangesloten leden het werk hadden neergelegd om kracht bij te zetten aan hun looneisen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Bij Philips wordt een onderzoek ingesteld naar de herkomst van de me dedeling dat de toneelgroep Proloog zich schuldig gemaakt zou hebben aan diefstal van uiterst geheime stukken. Bij de directie van Philips is van een dergelijke diefstal niets bekend, er is dan ook geen aangifte van gedaan. Het is de vroegere staatssecretaris van CRM uit het kabinet Biesheu vel, mevrouw S. van Veenen- daal-van Meggelen (DS'70), die deze mededeling aan een landelijk ochtendblad deed. Bij Philips willen ze nu wel eens weten uit welke bron de ze onjuiste inlichtingen wer den geput. Even weinig succes boekte mevrouw Van Veenendaal met haar bewering dat Proloog zo met geld smijt dat er wel buitenlandse geldbronnen in het spel moeten zijn, dat de toneelgroep in allerlei openba re gebouwen afluisterappara tuur heeft aangebracht, valse declaraties indient en pensi oenpremies achterhoudt- Daar over heeft de burgemeester van Eindhoven, mr. J. van der Lee. de volgende verklaring afgelegd: „Op 4 november heb ik mevrouw Van Veenendaal op haar verzoek ontvangen. Zij heeft mij toen deelgenoot gemaakt van haar bezwaren en vermoedens omtrent het fi nanciële beleid en andere za ken van Proloog. Tijdens dat gesprek heeft mevrouw Van Veenendaal haar beweringen niet hard kunnen maken. Zij oesch.kte zelfs niet over gege vens die haar vermoedens zou den kunnen rechtvaardigen. Omtrent de besteding van de subsidies deelde mr. Van der Lee mee dat de boekhouding van Proloog onderworpen is aan de controle van de ge meentelijke accountantsdienst -,Er bestaat geen enkel rapport dat de indruk geeft dat Pro loog de toegekende subsidies voor andere doeleinden zou gebruiken dan waarvoor ze zijn gegeven", aldus Eindho- vens burgemeester De heer Rick Hancké. de artistiek directeur van de to neelgroep, beschouwt de aan het adres van Proloog gedane aantijgingen als een indirecte aanval op het kabinet Den Uyl, dat koste wat kost in discredie moet worden gebracht temeer nu de minister van CR VI. mr. H. van Doorn, de Prnloogsubsidie wil veilig stel len. „Een typische reactie van zulke mensen om beschuldi gingen te verzinnen die regel recht weerlegd kunnen wor den. Afluisterapparatuur in openbare gebouwenZe weet blijkbaar niet hoe hard we hier moeten werken om een toneelstuk te maken, laat staan dat we dan nog tijd hebben om afluisterapparatuur aan te brengen. Dat laten we liever aan de specialisten van Nixon over"- aldus de heer Hancké. Over het smijten met geld merkte hij nog op dat de voorstellingen welke uit lijfs- en subsidiebehoud door de groep worden gegeven geheel uit de inzamelingen onder sympathisanten worden bekos tigd. Die hebben al vijfen twintigduizend gulden bijeen gebracht. Mevrouw Van Veenendaal blijft overigens bij haar be schuldigingen. „Die moet ze dan maar via de rechter waar maken", zo zegt men bij Pro loog lakoniek. Vanuit de Tweede Kamer ziin dinsdag schriftelijke vra gen gesteld over de beschuldi gingen aan het adres van de toneelgroep Proloog, geuit door het Tweede Kamerlid mevrouw Van Veenendaal-Van Meggelen (DF'"9). Het PvrtA- Kamerlid Kost.o viud.il i minister Van Doorn (CRM) de toezegging dat deze beschuldi gingen geen nadelige invloed zulien hebben op het positieve beleid ten aanzien v anro- P beleid ten aanzien van Pro- loog- Het VVD-Kamerlid Van Dijk wil weten of de gepubli ceerde feiten waar zijn en in formeert welke maatregelen worden overwogen om aan de gewraakte toestanden een ein de te maken. (ADVERTENTIE) DAR ES SALAAM (RTR UPI) President Juilius Nyerere van Tanzania reist vandaag naar de Zambiaan- se hoofdstad Loesaka voor hervatting van het overleg over de toestand in zuide lijk Afrika, zo heeft een presidentiële woordvoerder in Das es Salaam meege deeld. Nyerere zal met de Zambiaanse president Ken neth Kaoenda de meest re cente ontwikkelingen be spreken Kaoenda en Nyerere hebben vorige maand in Loesaka be sprekingen gevoerd met lei ders van nationalistische be wegingen in Rhodesië. Die be sprekingen vormen mogelijk de inleiding tot een nieuwe gespreksronde over de consti tutionele toekomst van Rhode sië. Waarnemers menen dat de vooruitzichten op een regeling in Rhodesië nu opeens gunsti ger lijken dan ze ooit geweest zijn sinds het blanke miinder- heidsbewind in 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. Maar allg^ besprekingen zou den een Afrikaans meerder heidsbewind binnen afzienbare tijd tot uitgangspunt moeten hebben. Zowel de bevrijdings beweging Zapu va-n Joshua N-komo als Zanu van dominee Ndabaningi Sithole hebben herhaaldelijk duidelijk gesteld dat een regeling alleen aan vaardbaar is op basis van een Afrikaans meerderheidsbe wind. Nkom0 en Sithole die bei den in Rhodesische gevangen schap verkeren, kregen even als bisschop Abel Moezorewa van de Afrikaanse Nationale Raad vorige maand toestem ming voor een bezoek aan Zambia; volgens welingelichte zegslieden was het doel van de besprekingen het vormen van een eenheidsfront en een gemeenschappelijke onderhan delingspositie. Als gevolg van inmiddels opgeloste interne moeilijkheden in Zanu arri veerde Sithole pas op 13 no vember in Loesaka. toen Nko mo alweer was teruggekeerd in ziin Rhodesische gevange nis. Het is niet duidelijk of Rho desië misschien onder druk van buitenaf heeft toegestemd met het bezoek van deze dele gatie aan Loesaka, de laatste fijd gaan er echter sterke ge ruchten overigens tegenge sproken door Smith dat Zuid-Afrika druk uitoefent op Rhodesië om tot overeenstem ming met Engeland te komen over een constitutionele rege ling. ONBEKENDEN hebben een aansdlag gepleegd op de pre mier van Peru, Erigardo Mer eado Jarrin- De bewindsman bleel ongedeerd. Sint geeft kind 'Ut (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN Het hoofdbestuur van de VRA- NCBHC. een vereniging van gebruikers van de 11-meter- band, is gisteren in beroep ge gaan tegen de wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet die het bezil van zendappara tuur verboden en strafbaar stelt De vereniging, düe 3500 over het hele land verspreide leden telt, wi-1 alsnog proberen om collectief of individueel een zendmachtiging te krijgen voor w-at aiij noemt oommiuni- oatie-appairatuiuir. D'ie appara tuur omvat radiozenders met een vermogen van 5 watt. dde overal vrij te koop zijn en een bereik hebben van 30 tot 40 - kilometer. De VRA - NCBHC, wat staat voor Vereniging van Ra dio Amateurs-Nederlandse Ci tizen Band Hobby Club stelt nadrukkelijk dat haar leden geen zendamateurs zijn Zend amateurs (die we! een licen tie hebben), zo wordt gesteld, kunnen hun apparatuur zelf veranderen. Ze hebben daar de kennis voor De leden van de VRA aijn evenwel, wat de verenaiging zelf noemt, commu nicatie-amateurs; mensen die een kant en klaar zendertje kopen „en alleen maar contact willen hebben met hun mede mens" „De goedwillenden verande ren niets aain hun zenders- Ze kunnen dat niet eens. Onze led-en komen uit de laagste geledingen van de samenle ving en hebben niet de intelli gentie om een examen voor een officiële zendlicentie te doorstaan", aldius penning meester A. Kooreman uit Ze venbergen. En daar zit hem volgens Koarem-am, nou juist ook het probleem. In gesprek ken heeft staatssecretaris M. var Hulten meegedeeld, diat de wet geen mogelijkheid biedt om andere zendmachti gingen af te geven dan die van de zendamateurs Het ver weer van de VRA is evenwel, dat dde wet dan veranderd moet worden en wel zo, d-at haar leden -olleetief of indivi dueel een ander soort zend machtiging krijgen. Namelijk één, die alleen het gebruik van de offioiee-1 goedgekeurde 5 watt-apparatuur toestaat, zonder dat daaraan veranderd maig worden- (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Premier Yitz hak Rabin van Israël is van mening dat zijn land een rede lijke prijs in de vorm van gebiedsconcessies mogelijk zelfs binnen zes weken moet doen als het op Amerika wil kunnen blijven rekenen bij het streven naar vrede met de Arabieren. In een door het blad Ha'ar- etz met „gesprek" aangeduid interview met Rabin, schrijft zijn politieke commentator Yoel Marcus, dat de premier Israëls centrale doel ziet als het winnen van tijd in ziin Arabische politiek, wat con creet uitgedrukt maximaal ze ven jaar is. „Dat is de tijd die de vrije wereld nodig beeft om zich onafhankelijk te maken van de Arabische olie", aldus Ha'aretz. ..Het is in ons onmiddellijke concrete belang te voorkomen dat Egypte weer onder Russi sche invloed komt. De vraag is welke prijs Israël bereid is te betalen voor het buiten het Russische kamD houden van Egypte", vervolgt het blad. ..Rabin noemt dit een moeilijk dilemma. Wij hebben zes we ten de tijd om te besluiten hoe we Egypte in het kamp houden waar het nu zit, door liet betalen van een redelijke orijs". Rabin zou van mening zijn dat het Midden-Oosten sinds de Arabisch-Israeüsche oorlog van oktober 1973 is verdeeld in een orthodox Rus sisch-Syrisch en een Iraelisch- Amerikaans-Jordaans- Egyptisch kamp. Het Russisch-Syrische kamp probeert een algemene rege ling van het Arabisch-Israëli- sche conflict of afzonderlijke onderhandelingen die de Ame rikaanse positie in het Midden- Oosten versterken en de Sovjet-expansie aan banden leggen, te voorkomen zo meent Rabin volgens Ha'ar etz. De Palestijnse guerrillalei der Jasser Arafat is dinsdag uit Joegoslavië vertrokken met de toezegging van presi dent Tito dat zijn land de vorming van een Palestijnse staat zal steunen. Dit is van regeringszijde in Belgrado meegedeeld. DEN HAAG Prof- P. Steerakamp, voorzitter van het christen-democratisch appel (CDA) heeft het lidmaatschap vain de KRO na 25 jaar opge zegd, omdat hij dieze omroep te eenzijdig vindt in de be richtgeving. Zijn gerieven richten zich voornamelijk op de actua-liteiteniru'brieken van de KRO-nadiiö en -televisie. Deze rubrieken zouden van Steenkaimp meer aan het CDA „moeten doen". ls dit een jiistorisch jaar?. N egen tienhonderden vieren zeventig na Chr-, gaat aat de geschiedenis in als eeA jaar van Historische Desiissmgen, gebeurtenissen, omstandigne- uen, lampen, revoluties? U heelt gelijk; we kunnen daar met over praten, want het jaar is nog niet om. Zo'n gedachte over een his torisch jaar schiet je wel eens door je hoofd, als je leest dat de regenval een eeuwenoud record heeft gebroken- De re genval wordt nu ongeveer 125 jaar gemeten in ons land (in Zwanenburg al wat langer, vanaf 1735 om precies te zijn, maar a la). In Vlissingen, naar nu blijkt, is in september, okto ber en november niet minder dan 495 milimeter regen ge vallen en daarmee hebben de Zeeuwen de natste voeten ge kregen, maar dat was toch al wel duidelijk. Maar wat meer is, er is nog nooit een zo grote hoeveelheid hemelwater gemeten als in de afgelopen drie maanden. En clat is toch wel een twijfelach tig record. Als 1974 op deze manier historisch moet worden, hoeft het al niet meer. „Belangrijk voor ons was, dat we bij de voorbereidingen steeds zijn uitgegaan van de gedachte: Wie zijn die jongens van Ajaxeige nlijk?. Toch ook maar gewone mensen". (Ruud Suurendonk, middenspeler van AZ '67, data zondag met 30 van Ajax won). Als ik langs de Joris-kapel in mijn woonstede loop, wat nogal eens voorkomt, kan ik niet nalaten om tet kijken of ik er Frans Derks zie zitten Ik zie hem zelden tot nooit, daar. De politie van Faringdon in Engeland werd opgebeld door een man die in opperste pa niek vanuit een fabriek uitriep: „Red me eruiti, ik kan de deur niet openkrijgen". Brandweer en politie snel den toe, gaven de deur een zot ie en open was-ie. De deur sloot naar binnen en de opbel ler had alsmaar staan du wen. Wij melden dit op gezag van het persbureau Associated Press. Nog één of twee nachtjes' slapen en dan-... MERIJN (ADVERTENTIES) BANQUE Zonder opzegtermijn kunt u bedragen op nemen tot f 3000,-per maand. Voor bedragen boven f 3000,- per maand geldt een opzegtermijn van I maand. In ieder geval berekent de Banque géén retour-rente over opgenomen bedragen! P BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV PARIBAS Amsterdam - Arnhem - Breda - Den Haag - Dordrecht - Eindhoven - Haarlem'Heerlen - Maastricht - Roermond - Rotterdam - Utrecht-Venlo.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9