niet BREDASE TENOR Jos Heijdens zong samen met Pisuisse Hij heeft niet alleen veel eredoctoraten maar óók nog de. ANQUE Jaar geëist tegen brand stichtende bordeelhouder Straf van 50 en 60 jaar voor kapers binnenland buitenland ULEMMA y Vredesvlieger Abi Nathan uit Libanon gezet Politie ontdekt wapen- en munitiedepot Jeugdige straatrovers in de val Wildlife Fund: „Weiger transport gesmokkelde dieren" paplap oor uw pan Wullems (I) Wullems (II) Geld speelt geen rol E&L BANQUE DE PARIS ET DES PAYStBAS NJk W0EN9DAG 4 DECEMBER 1974 11 Ronald J. Glasser: „Zaal 402" litg. Contact A'dam 17,50) „Klaargestoomd voor harten, ngen en nieren, kwam ik wens voor de volledige mens te aan" Met deze zinsnede uit jn boek „Zaal 402", bekent de -ts Ronald J Glasser ronduit, at hij ill de praktijk (van het .ekenhuis), na zijn collegetijd, iet problemen werd geconfron- !era, waarop hij niet was voor- ereid en waarvan hij nauwe- jks vermoedde, dat hij ermee te laken zou krijgen In zijn boek, at men geneigd ts meer een ge- etailleerd verslag dan een ro- lan te noemen, komt de vraag an de orde of een arts op een [even moment het recht heeft aes lissen over leven of dood. foor die vraag plaatst de elf- arige Mary Berquam de zieken- misstaf, wanneer zij met leu- temie In het ziekenhuis wordt ipgenomen en er om haar leven noet worden gevochten. Zonder ïitzicht overigens Een indrin gend, maar vanwege de vele me- lische termen, niet zo eenvoudig Doek, waarin een arts voor een noreel en medisch dillemma wordt geplaatst. Bijzonder ac tueel. H. Sw. Om de Amerikaanse machts positie te verzwakken probeert de Franse president Valery Giscard d'Estaing inmiddels toch z'n EEG-partners tot an dere gedachten te brengen. De ministers van de EEG-landen, die de grootste moeite hebben om een agenda op te stellen voor van gedachten kunnen wisselen over deze problematiek. Want naast de Amerikaanse visie is ook die van Parijs bekend: sa menwerking tussen de EEG, Af rika en het Midden-Oosten, waarbij het financiële en eco nomische zwaartepunt wordt verlegd van de Atlantische Oce aan naar de Middellandse Zee. Nu de prognoses willen dat Europa in de komende maanden nog meer met werkeloosheid en andere financieel-economische problemen te maken zal krijgen, is menig EEG-land weinig oe- reid tot een confrontatie -hoe dan ook- met de Arabische we reld En toch zullen er binnen niet al te lange tijd belangrijke beslissingen moeten vallen, want de economische crisis houdt aan en een olie-oorlog is wel het minste wat de EEG- landen op dit moment kunnen gebruiken. JAN SCHELS. (Van onze redactie buitenland) BEIROET - „Vlieger voor de vrede" Abi Nathan uit Israel i in de nacht van maandag °P dinsdag uit Libanon gezet waar hij een uur of vijf eerder w aangekomen, hoewel hem toegang tol de Arabische lan is ontzegd. Nathan is piloot in de Israëli sche luchtmacht geweestJ vatte in 1966 een particuü vredesmissie aan om Arable en Israëli's nader tot elkaar brengen. j Abi Nathan was erin 8es JL door de Libanese douane te men en zijn intrek te neme het sjieke hotel St.-George Beiroet Maar enkele uren l kwam de pol itie en droeg hem F per eerst beschikbaar v'ie^een rechtsomkeer te maken naar land van zijn keuze Volgens gezaghebbende was Nathan in het bezit van Brits paspoort, uitgeschreven de naam Evy Abraham- r-f-v yV BREDA De uitgaven van het geïllustreerde week blad „Het Leven" van 3 december 1927 was voor een belangrijk deel gewijd aan de moord op de cabarettier- zanger Jean Louis Pisuisse en zijn vrouw Jenny Gilliams Foto's van het Rembrandtplein in Amsterdam geven met stippellijntjes aan hoe de moordenaar Tjakko Kuiper met zijn revolver op het echtpaar Pisuisse tocsloop. Dit exemplaar van „Het Leven" en nog andere herin neringen, opdrachten, foto's van Pisuisse komen op tafel bij de 78-jarige Bredase oud-huisschilder en lyrisch te nor Jos Heijdens. Jos Heijdens heeft een dubbele herinnering aan de grote Pisuisse va ndie dagen „Ik zong in zijn groep en ik schilderde zijn Haagse woning". In een smaakvol ingerichte Bredase flat, aeven hoog, komen zevenenveertig jaar na de doodd van Louis Pisuisse alle herinneringen aan die bewogen jaren weer b(j Jos Heijdens boven. Hij praat er twee uur lang over, staande, zo nu en dan grabbelend in oude plakboe ken en stapels foto's, met een stem die ondanks de achtenzeventig jaren nog al tijd melodieus en onderhou dend klinkt. Van alle herinneringen die hij heeft bewaard aan de grote zanger is hem de inge lijste titelplaat van Pisuisse's beroemde „Lied van den Ar beid" hem het liefst. „Aan mijn goeden vriend Jos Heij dens" heeft Pisuisse er op geschreven. Jos Heijdens' levensver haal begint in Princenhage waar hij geboren werd als zoon van Belgische ouders. Zijn vader was tramconduc teur op de lijn Princenhage- Wernout. Jos Heijdens is overigen: Belg gebleven, hetgeen inhield dat hij in vroeger dagen met een vals pasje de grens over moest als hij in België ging zin gen. „Ik wilde pater worden, maar ik ben toch maar gaan werken bij een schilder, toen mijn moeder beloofde dat ik van de gulden verdiensten een dubbeltje zakgeld mocht houden", samen met zijn vriend Harry Simons vertrok hij naar Den Haag waar hij overdag schilderde en in de avonduren samen met Harry Simons iets bijverdiende in de muziek. Iets, een rijks daalder per avond kon hij verdienen. „Ik had nog niks. In de jodenbuurt moest ik een rokkostuum kopen. Hou", zei de man in het winkeltje, „ik zie dat je ook maar een arme sloeber bent. \oor twee tientjds mag je et rokkostuum met wit vest meenemen. Maar die twee 'entjes had ik niet eens. Die "•"est ik nog ergens lenen"- hamen met Harry Simons 'raden we op in „De Grot". Voor vier mensen. „Kent gij "at eenzaam hoekske". zong ik. De maandagavond daarop kwamen er zes man". Hij bleef schilderen en in de avonduren optreden en stu deren. Bierviltje „Bart van Heusen verleide mij „Jos ik weet in Rotter dam een goed pension voor jou. Daar kwam ik dus en ik liep alles af om in de avond uien te kunnen optreden. Uiteindelijk kreeg ik een baantje vooz zes gulden per avond. „Jos Heijdens". stond er op het programma, „nieuw voor Rotterdam". Er kwamen niks anders dan o.w.-ers en snollen en ik stond daar maar met mijn „Hutje aan de zee'. De bierviltjes vlo gen rond mijn kop" Pogin gen om aan de toneelschool te komen mislukten, maar hij kreeg toch wel voor niets les van Anton Sistermans, die een Komisch Kamermu ziekgezelschap beheerde. „Diens moeder was waar zegster. „Jij moet", zei dat mens, „naar Pisuisse en daar kom je ook. Dat heb ik in de kaarten gezien. Je moet er wel heel sterk aan denken, want gedachten zijn krach ten". Dus daar stond ik iede re keer als ik een levens groot affiche zag van Pisuis se: „Bij jou kom ik werken". En zo stapte Jos Heijdens In 1925 met lood in zijn schoe nen naar de grote Pisuisse. „Ik zong voor hem „Ik houd van Holland" en nog een Frans liedeke. Ik mocht veertien dagen op proef ko men zingen en na die veer tien dagen zei Pisuisse „je blijft er bij". „Voor vijfen twintig gulden per avond. Ik bleef dus overdag werken en in de avonduren ging ik op stap met het gezelschap van Pisuisse" IVat was Pisuisse voor een soort man? „Voor mensen die hij niet mocht kon hij ongenadig las tig zijn. Een toneelknecht die hem irriteerde, katte hij af, een ander die hem sympa thiek waa werd overladen met -fooien Hij mocht mij bijzonder graag. Ik vond hét een beschaafd en ontwikkeld man. Toen hij eens moest optreden voor een internatio naal gezelschap van artsen hield hij achtereenvolgens een conference in het Frans, Duits en Engels". Pisuisse ging op toernee naar Neder lands Oost-Indië. Jos Heij dens mocht mee. maar moest de reiskosten, duizend gul den. zelf betalen: „Nou, ik had nog nooit duizend gulden bij elkaar gezien, due dat gMig niet door". Tjakho Kuiper Pisuisse had erg veel suc ces in Indië, verdiende an derhalve ton, kocht een groot huis in Den Haag en een dure Studebaker. Jos Heij dens mocht dat hui« schilde ren. „Ik aal het nooit verge ten. Ik stond te schilderen en ineens hoorde ik binnen ie mand een aria zingèn. Een mooie stem. Pisuiése kwam kwam naar me toe en vroeg wat ik er van vond. Ik zei hem ronduit dat ik het een mooie, volle stem vond. Mis schien wel op grond van die beoordeling nam Pisuisee in gijn gezelschap Tjakko Kui per aan, want dat was de zanger Tjakko Kuiper zou op 26 november 1927 het do delijke schot lossen op Jenny G-lliams en Pisuisse en daar na op zichzelf. Hij was de moordenaar van Pisuissê". Jo« Heijdens wiegelt een beetje van de ene voet op de andere, kijkt naar buiten naar de kerktorens en naai de bijna violette bossen aan de zuidelijke stadsrand van Breda en wacht even voordat hij zijn verhaal in de beslis sende fase loodst. „Drie we ken voordat hij doad werd geschoten, kwam zijn boek houder hij me met de mede deling dat hij een vast con tract voor me had. Ik kwam in de plaats van Tjakko Kui per. die ontslagen was". Tjakko Kuiper had de woede opgewekt van Pisuifc- se omdat hij in het geheim een verhouding had met Jen ny Gilliams. Hij speelde haar ook na zijn ontslag nog voortdurend briefjes toe, zelfs tijdens de voorstellin gen. Tussentijds oordeel van Jos Heijdens over Pisuisse's derde vrouw. „Ik' vond het geen erg aardige vrouw, neen. Toen zij de eerte keer open deed, dacht Ik „Gut, wat een enge dienstbode" De enige vrouw waar Pisuis- Jos Heijdens «e echt van gehouden heeft was Fie Carétsen". Jos Heijdens: „Dat moest een keertje fout lopen. Ik zal het nooit vergeten We tra den op in Rotterdam bij Pshor-cabaret. Tjakko Kui per zat weer in de-zaal en had Jenny Gilliam# weer een briefje gestuurd. ineens roept Pisui&se midden in de voorstelling keihard uit: „Godverdomme, moet ik dan nog langer voor pias spelen". Hij slqeg zijn gitaar op het toneel kapot, het schuim stond op zijn mond en hij was een beroerte nabij. De toneelknecht had nog de te- genrwoordigihèidheid van, geest om het doek dicht te gooien, 's Avonds werd Pi- suiisvse bestormd door journa listen die wilden wetèn wat er aan de hand was. Daarna zou het gezelschap nog twee weken optreden in Mille Colonnes op het Rem- brandtpdèin. Jenny Gilliams had het gezél schap en haar; fcmn in de Meek gelaten em woonde santen met haar vriend Tjakko Kuiper die in middels wat ontslagen. „Ze zag echter al heel gauw in dat geen enkel gezelschap haar wilde hebben en dat zij al gauw armoe zou lijden Op een vrijdagavond stond zij ineens weer tussen de groep op de planken. „Jos- ke'\ zei ze, „we gaan samen weer duetten studeren". Alles leekweer bijgelegd. Jenny Gilliams, liet Tjakko Kuiper wetén dat zij niets meer met hem te maken wil de hebben. De show ging verder en de verhouding met Pisuisse verbeterde In Jos Heijdene' verhaal naderen we niettemin, de fatale da tum van 26 november 1927. Het gezelschap speelt "s mid dags in Mille Colonnes. Tus sen het publiek zit ook weer Tjakko Kuiper die die -och tend in Den Haag afscheid van zijn vrienden heeft.ge nomen met de boodschap „Geef me maar een hand, morgen zie je me niet meer". drinkend, maar we werden niet dronken. 's Nachts kwam de reactie. Ik kreeg het te kwaad en heb liggen gillen. Voor de anderen stond liet vast dal de show door moest gaan. Maar hoe. De ziel was er uit. En dat begreep ook de manager van Mille Colonnes. Onze kleren lagen de volgende dag in een hoek .bij elkaar- We waren be dankt. Er was -al een ander gezelschap geëngageerd". „Het was fini", zegt Jos Heijdens, „en dat was erg tragisch". „Niet alleen omdat het gezelschap nu uit elkaar lag. maar ook omdat we Louis Pisuisse graag moch ten. De dood van Jean, Louis Pisuisse betekende voor Jos Heijdens een ommekeer in zijn leven. De dertiger jaren breken aan' en Hij vormt sa men met twee anderen het cabaret-zanggroepje „Les Chansonniers"Later treedt hij veel óp met De Trekvo gels en in de mobilisatietijd komt daar het werk voor de militairen nog bij. Voor de koningin In die vooroorlogse periode is voor Jos Heijdens het hoogtepunt zijn optreden tij dens een feestavond voor de koninklijke familie ter gele genheid van het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard. Jos Heijdens werd gevraagd „De verloving bij lantaarnlicht", van Jacques Offenbach te zingen. „Ande re medewerkenden", zegt Jos Heijdens met enige trots, „Waren dr. Joh Wagenaar Walther Boer en Peter van Anrooij. De laatste weigerde bij het spelen van de volks liederen om, ook het Horst Wessellied te dirigeren. Het was een mooie avond Die Javaanse prinsessen bleven iets langer om nog even in de stoel van de Koningin te kunnen zitten". Toen de oorlog uitbrak vond. bij het welletjes. Hij had inmiddels een goede schilderszaak opgebouwd in Den Haag met vooral veel klanten in de artiestenwe reld. „Die jongens gingen er vanuit dat als ze mij vroegen ik bij mijn schilderwerk nog een nummertje zong ook en dat vonden ze prettig", Jos Heijdens was zeventig jaar toen hij definitief de kwast er bij neergooide. En wat het zingen betreft, bij geeft zo nu en dan nog wel eens een nummertje weg als hij staat te scheren of als hij kwiek als een vijftiger kof fie zet in /.iyn Bredase flat. Daar woont hij samen met zijn broer en hij voelt er zich op zijn plaats. Als hij uit zijn achterraam kijkt kan hij de kerktoren van P-in- cen-hage zien. Hij heeft het gevoe' weer thuis te zijn n: een heel lange er, belevenis- volle rondreis do n- Ce we reld van de lichte muze. „De lachende tenor", ..de man met de eeuwige glim lach". of zoals Pisuisse hem tijdens de voorstelling noem de „een artiest met geen goud te betalen". „Dat zei hij", zegt Jos Heijdens la chend, „maar hij voegde er altijd aan loe „Dus doe ik het ook maar niet. want hij zou het aannemen ook". GERARD VAN HERPEN. ergs Iets Jos Heijdens eet die avond niet met het gezelschap, om dat de chauffeur Bertue. die een razende operaliefhebber was, met hem over opera wilde praten. Het gezelschap dineerde in Schiller. Jos Heijdens: „Wij stapten naar de kleedkamer en daar hoor den we iedereen door elkaar gillen „er is, iets ergs ge beurd met Pisuisse en zijn vrouw. In het ziekenhuis hebben we tot 's nachts halftwee gewaakt, cognac UTRECHT (ANP) De Utrechtse politie heeft in sa menwerking met de politie van Maarssen een inval ge- Maan in een woning in Maars- sen, waar in een schuur voor een handelswaarde van f 45.000 aan vuurwapen# (totaal 143 stuks) en patronen (10.000 stuks) werd gevonden. Er werden drie echtparen aange houden. Ze worden verdacht van het invoeren, ombouwen en verhandelen van vuurwa pens. Bij de inbeslaggenomen vuurwapens zijm er van het type, die werden gebruikt bij de gijzeling in de Scheve- ningse gevangenis en bij een moord in Den Bosch. AMSTERDAM (ANP) D» Amsterdamse kinderpolitie i* bezig met een onderzoek tegen een zevental Amsterdamse jongens van 14 tot 16 jaar, die in het afgelopen weekeinde op de Oosterdokskade zijn aange houden hij een poging een voorbijganger van zijn geld te beroven. De politie heeft het vermoe den. dat deze jeugdige straat rovers veel meer op hun ge weten hebben. Op de Oooter- dokskade hielden zij hun slachtoffer aan met het «moes je dat zij de weg niet wisten. Maar nadat hij hun deze wilde vertellen, pakten ze hem beet en zeiden: „Je geld. of itt slaan je in elkaar". Een toevallige getuige, di« op een afstand zag wat er gebeurde, waarschuwde de po litie. waarna de jongens kon den worden gearresteerd. (Van onze redactie binnenland 1 UTRECHT Het World Wildlife Fund, het internatio. nale wereld natuur fonds, heeft alle luchtvaartmaat schappijen opgeroepen het vervoer te weigeren van die ren die illegaal zijn gevangen, waarvan de export is verbo den of die onder de bescher mende bepalingen vallen van de conventie van Washint ton. Hetzelfde geldt voor de pro. dukten van deze dieren. Inmiddels hebben 47 landen de uit 1973 daterende conven tie getekend Verwacht wordt dat de conventie spoedig van kracht zal worden. De oproep aan de luchtvaartmaatschap pijen is gedaan in een resolu tie van het door prins Bern hard voorgezeten hoofdbestuur van het World W: ld li fa Fund. Brieven voor «tae rubriok mertae met volledige naam en adree worden ondertekend. Bij pwblikat're lullen do*e verm*e!d worden. Slecht* bij hoge *•*♦- xondering zet van deze regel warden afgeweken. Naam en adree zijn den bij de redactie bekend. Publikatïe ven brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het kt alle gavellen eena k mmt iaHoud, c*. atrekkfa#. Na al'le eenaijdiige pufafllcitéft omtrent de zaaik „Wu'lflems" voel ik mij genoodzaakt als vaste NAC-supporter het be- Mufflt vaai het N AC - bestuur bij zonder verheugend en ter-echt te vinden Het is ons «alls NAC- aanhangens geimme tijd be kend dat d<e wijze vaan trai ning en begeleiding bepaa-ld nist positief overkwam bij de spelers en supporters. Datair in dit geval mijns inziens het be loog van geilieei Breda en re gio moet prevaleren boven het persoomilii'jfce belang van één man juicih ik de beslissing van het bestuur van harte toe. ETTEN-LEUR J. van GILS Met verbazing nam ik ken nis van de door WuMems ge dane uitteibihgen in de peon. Hierin deelt hij onder meer mee, dtat hij het gepresteerd heeft met NAC de KNVB-be- ker te wininen. één maal de finale heeft weten te bereiken en dat NAC zich dank zij hem twee maal in de eredivisie heeft gehandhaafd. WuMems is hierbij zeker vergeten dat hij indertijd na het tussentijdse vertrek van Ben Peetere via dezelfde pers meedeelde dat. indien NAC in de eredivisie zou blijven, reap, de beker zou winnen, het niet zijn verdiensten, maar die van zijn voorganger waren. Hoe NAC zich vorig jaar na de laatste wedstrijd tegen Feye- noord wist t« handhaven zul len we maar over zwijgen. Blijft aileen nog over 'het be reiken van d* bekerfinale te gen PSV Laten we hopen dat ons al ler NAC weer ouderwets zal gaan speten en zich zal hand haven in de bovenste regio nen PRINSENBEEK P. vso MEER PHILADELPHIA (AFP) De 24-jarige Ethiopiër Lulse- geo Tezfa is in Philadelphia veroordeeld tot een gevange nisstraf van 60 jaar wegens zijn deelneming aan een vlieg tuigkaping op 12 juli 1972. Een Amerikaanse medeplichti ge, de 35-jarige Michael Green, kreeg 50 jaar. De twee luchtpiraten hadden een toestel van National Airli nes met 113 passagiers en een bemanning van zeven koppen overmeesterd, vlak voor ds landing in New York. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Iemand die nu 35 jaar is kan v*n ons de verzekering krijgen dat vs het volgende prompt en belastingvrij uitkeren f 50,000,- gegarandeerd en belastingvrij op 2'n 65e jaar, hetgeen kanoplopen tot 1115.500,- bij een konstant rendement op de veilige Staats- en Gemeenteleningen van 9%. (En dal rendement is haaioaar in deze tijd van hoogrentende obligaties.) 50.000,- plus alle bijgeschreven rentewinst belastingvrij bij overlijden voor het 65e levensjaar. Di' kunnen we beloven dank zij ons unieke srzekerd Groei-projekt 3. projekt waarmee u spaart en uzelf, uw gezin, tegen risico erzekert bovendien. In hef bovenstaande voorbeeld kost dat een 35-jarige man. 1327,50 per jaar. Wilt u in een rekenvoorbeeld de hopfdrol spelen? uw verzekeringadviseur, u heeft een geldige reden, flotdt verzektringadviseur kant E&L Al» da baata. Equity t Law Levensverzekeringen hafdar ais gfas Korte Voorhout 20 Dan Haag Taf. 070-4692 62* (Van onze redactie binnenland! ROTTERDAM De officier van justitie in Rotterdam mr. E Boa, heeft duidelijk laten merken dat er wat hem be treft twee kanten aijn aan de zaak van de Katendrechtse troebelen. In zijn requisitoir tegen de 27-jarige bordeelhou der Marinus S. die dinsdag te recht stond omdat hij in april het huis van een tegen prosti tutie agrerende vrouw in brand had gestoken, stelde hij zich zeer genuanceerd op „De indruk mag niet ge vestigd worden, dat. het zwaard van de justitie eenzij dig gericht is tegen de mensen uit het leven". Mr. Bos noem de de strijdwijze van de be wonersvereniging „evenmin brandschoon". Wat er de laat ste maanden op Katendrecht gebeurd \k ae, vond hij pleiten in het voordeel van de ver dachte. De officier concludeer de tot een eis van twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. In zijn eis verdis conteerde hij het vernielen van een ruit door S., waarbij een man gewond was ge raakt. De gebeurtenissen op Katen drecht, waar de officier over sprak, hadden plaats in sep tember en oktober. De rosse wijk van Rotterdam was toen wekenlang het toneel ,.van schermutselingen tussen „ge wone" bewoners en sex-ex- oloitanten. De leden van het actiecomité „redt Katen., drecht" sloegen ruiten in bij bordelen- Toen er ook nog ge schoten .werdj waarvan beide partijen elkaar beschuldigden, trad de politie fors op. Wordt de Banque een status-symbool? Neen! Maar het is wél zo. dat de Banque uw financiële belangen beter en sneller behartigt. Een kwestie van meer persoonlijke aandacht... een soepeler, individuele benadering t.a.v. eventuele verplich tingen een kompleet produktenpakket met interessante proposities, zoals de reservegeldrekening op hoog rente niveau (geen retour-rente over tussentijds opgenomen bedragen!), de belastingegalisatierekening... Uiteraard komen de typische Banque-faciliteiten bovenop de normale bank-service. Wie denkt dat de Banque te chic is voor zoiets gewoons als een rekening- courant met betaalcheques, heeft ongelijk. De Banque is er voor al uw financiële zaken. Amsterdam - Arnhem - Breda - Den Haag - Dordrecht - Eindhoven - Haarlem - Heerlen - Maastricht - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo»

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11