n DDIG? 1 Weer speculaties over Israëlische atoombom Russen oefenen in de ruimte p&w tips Zendamateurs worden aan banden gelegd Christelijke werkgevers: Wil werkloze geen omscholing dan geen uitkering meer KOSMONAUTEN IMITEREN KOPPELINGEN VOOR SOJOEZ APOIIO-VLUCHT IN JULI Tinbergen: Onrechtvaardige verschillen in inkomens voorlopig niet weg te werken LIPS Betoging voor dienstweigeraar Ergste scholennood over vijf jaar gelenigd JRANTIEN tch DYNARANGELN/HO CASSETTES voor elke beurs binnenland buitenland Nog wel IS band wDrid,t aan ARSENICUMSCHIP WORDT GELOST tCtl HIGH ENERGY CASSETTES Manfred Rommel burgemeester van Stuttgart TURK DOOD- GESTOKEN Gaswolk in Botlek was gif vrij (5> W f® IS) #4 M M TeBlczdel slaat nog fpanfe en wij een ecifef e DEUK DE VRIES DINSDAG 3 DECEMBER 1974 (Van onze correspondent) en 5NINGEN, FINANCIERINGEN, I THEKEN boot caravain huis enz. bleem meer el c.q. schrijf ons. 1 op discrete wijze, iruik van antwoordnummer 54. niet nodig, ekeringen. DA TEL.: 46244 (01600) ekker zijn! Wanneer u he - melk, eieren en vruchten, efal IJsbereider maakt in dg ijs. Op precies Italiaanse ijsmachine. luxueus. Maar als u parfaits hebt geproefd Moeilijk? Helemaal n Tefal geeft u er natuur- irzorgd receptenboekje te e f r. in 4VIV „Israël heeft een Smpotentieei". Dat heelt jjens het blad Maarlv Israels 'resident Katzir tegenover een «d westerse corresPonden- verklaard. Op de vraag L een van de cor- .«ooniieiiten wanneer Israel M potentieel zou gebruiken antwoordde de president: Verwacht u van mij dat ik „Aar deze omstandigheden "„datum vaststel?". on vau de correspondenten ffe»ereerde volgens Maariv dat Israels atoompotentieel nog- I verontrustend is. „Waarom loet dat onderwerp ons angst inboezemen", beet de presi dent van zich af- ,.Laat de Bereld zich maar ongerust maken". president Katzir wees de cor- respondenten erop dat Israël 33 procent van zijn bruto natio naal inkomen in defensie in vesteert. „Het zou beter zijn als we deze energie voor ci viele doeleinden zouden kun nen benutten", zei hij, en voegde daar aan toe: ,maar een dood mens kan zich niet met landbouw bezighouden. Daarom moeten we ons in de eerste plaats inspannen ons voortbestaan te garanderen en steken we zoveel in defensie". Hoewel de president niet zei dat Israël over een atoombom beschikt kunnen zijn woorden toch worden uitgelegd als een aanwijzing dat Israël snel een atoommogendheid kan worden. Dit is de tweede maal dat van Israëlische zijde op een moge lijke Israëlische atoombom wordt gespeculeerd. De oud-minister van defensie generaal Dayan zei vorige week tijdens een voordracht in de Bar Ilan-universiteit dat de mogelijkheid dat het atoomwapens het Israëlisch- Arabisch conflict zal binnen dringen niet dient te worden uitgesloten. Dayan. DEN HAAG Scholing, om-, her- of bijscholing moet nu een integrerende voor waarde worden voor het be houden van de werkloosheids uitkering, zo meent hel Ne derlands Christelijk Werkge versverbond. Dit heeft drs. D.E. Cnossen, secretaris van dit verbond gisteren meege deeld op de maandelijkse in formatieve bijeenkomst van dit Verbond met persverte genwoordigers. Het Verbond acht het bij de huidige hoge stand van de werkloosheid niet langer verantwoord dat men zich vrijwillig niet opgeeft voor scholing naar een andere functie of beroep, nu de structurele werkloosheid zo'n omvang heeft. Daarbij komt dat het be grip passende arbeid door verschillende instanties ver schillend wordt uitgelegd, zodat Gewestelijke Arbeids bureaus daarvoor andere maatstaven kunnen hanteren dan de besturen van de uit voeringsorganen van de soci ale vcrzeitering. Er moet. naar de mening van het NCW, een begin worden ge maakt met het integreren van die twee instituten. Daardoor kan het begrip pas sende arbeid uniforme toe passing vinden en daardoor zal veel irritatie in het be drijfsleven kunnen worden weggenomen. Of het ook een deel van de werkloosheid op lost zal moeten worden afge wacht. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren haar reserveploeg voor de gezamenlijke vlucht van volgend jaar de ruimte in gestuurd. Bij staalblauwe hemel vertrokken de veteranen Anatoli Filiptsjenko (46) en Nikolai Roekavisjnikov (42) met hun ruimte schip „Sojoez-I6" van Baikonoer in Kazachstan voor een tocht rond de aarde. Roekavisjnikov zei voor het vertrek in een vraag gesprek met Tass dat zij een nieuw koppelingssysteem gaan beproeven voor het koppelen met de Amerikaan se Apollo wanneer juli ko mend jaar een gemeenschap pelijke Amerikaans-Sovjet- russische ruimtevlucht wordt ondernomen. commentaar Op het kerkhof van Vlaardingen wordt sinds een aantal jaren een hoekje vrijgehouden om een snelle begrafenis mogelijk te maken van mensen die zijn omgekomen bij een eventuele ramp in het Rijnmondgebied. Nergens in ons 'énd zit er zoveel (petro)chemische industrie op een betrekkelijk klein gebied opgepropt als daar. Een industrie, die Rotterdam en omstreken welvaart heeft gebracht en werk betekent voor duizenden mensen. Maar een industrie ook, die ernstige geva ren kan opleveren voor diezelfde werknemers en de Rijnmond bewoners. Iedere keer weer wanneer de ruiten in Rotterdam Vlaardingen, Schiedam en Maassluis rinkelen als een ontploffing zijn dreunende trom laat horen, heerst er angst in de huiska mers. Dat is dit jaar al een zevental keren gebeurd. Zondagavond dwong een giftige gaswolk in het Botlekgebied mensen uit hun huizen. De wind verstrooide het explosieve gas nog. Er is niet eens zo erg veel fantasie voor nodig om een ramp van grotere omvang voor te stellen. Het hoekje op het kerkhof van Vlaardingen is vrij. Nog wel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Niet alleen het gebruik maar ook het in bezit hebben van zend-apparatuur zonder machtiging wordt met in- EMig van 1 juli van het volgend jaar verboden. Zonder de hulp van de PTT is de politie dan gemachtigd de apparatuur in beslag te ne- De beslissing van staats- secretaris Van Huiten zal naar schatting ongeveer 25.000 ge- bruikers van zend-apparatuur voornamelijk in de 27 mega- hertzband, treffen. Zij krijgen ht 1 juli gelegenheid de appa ratuur tegen een premiever- foeding bij de PTT in te leve- dat hij kunnen g, Viae Hud ten, beslissing op toelichtte, uitvoering had aan die motiile w mevr. Groensimit van der tefai, diie in maart jl. dkxxr Tweede Kaïmer werd aan- Women. In die motie ward regering verzocht aan vere- JWngan van gebruikers van ®®dapparatutur een ooil- (dleve zendmachtiging te se- Jk regering is met instem j®1? van de Tweedie Kamer wehswij aiiginig overge- 2 ""S* het gebruiiik van Ifckt?6 PParatuur vooral in k L, J*"dt gebieden tot ve- sW;„ heeft geleid over I sic.™?n 'n ra<ho- en televi- snk n®ers, 'n collectieve mennes en in audio- en vide Tijdiens die pers- «tentie werden daarvan sj, e, voorbeelden gedemon- I rr«T' Het gebruik van de 27 den Wol voorwaairdem gebon secreta overweegt de staats- met de I fereimw vam een »enc middels een exa- baafe°°r ande,re frequentiie- I ken n te vergem-akkelij- 'Ji'1 oorzitter van de vereni ging vain naidio-amateurs, twij feit eraiain of met die>ze maatre gel de illegale hobby uitge bannen kan worden- „Ik vr< dat er een oorlog uitbreekt, omdat wij ais bestuur onze leden niet in de hand kunnen honden", zei biiij tegen de staatssecretaris, die op zijn beurt niet over het gebruik van het woord „oorlog" im dat verband met hem wilde dis cussiëren. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROTTEiRDAM Een speed ale brandweerploeg, uitgerust met zogenaamde gaspiaikken en persluchtmiaskers, is gisteren aan boord van het Engelse schip Asia Freighter begonnen met het „lossen" van de con tainer met twee cylinders ar se on waterstof gas Afgelopen zaterdag arriveer de het „arsendcurnsdhip" voor Hoek van Holland- Het schip kwaim uit Falmouth, waar het twee weken geileden binnen liep omdat zeventien beman ningsleden ziek geworden wa ren door het uit de cylinders lekkende gas. Aan het eind van de middag hebben de Rotterdamse haven autoriteiten besloten het lossen van die container met arseni- cumflessen tijdelijk te staken- Men achtte het niet verant woord de met persluchtmas kers uitgeruste brandweer mannen in het donker door te laten werken. Vandaag wordt in Europoort het niet helemaal ongevaarlijke karwei voortge zet. Filiptsjenko zei dat de tocht enkele dagen zal duren. „Dat is voldoende om alle systemen aan boord zorgvuldig aan de tand te voelen". Voor het be proeven van de koppeling wordt een speciale imitatie- ring gebruikt, zei hij- Daaro ver wilde hij niet meer bij zonderheden geven. Alles zal precies zo gaan alsof er wer kelijk aan een Apollo gekop peld wordt, aldus FiliDtsien- ko. De Sojoez 16 is precies zo uitgerust als het ruimteschip waarmee Alexei Leonov en Vitali Koeba&sov volgend jaair imet een Apollo zullllen samen, reizen. Het is niet bekend of die Sojoez 16 ook zail koppelen aan het ruimtestation Saljoet 3, dat afl vijf maanden rond de aardie cirkelt De vlucht van die Sojoez 16 is de derde bemande Sovjet- russische ruimtevlucht van dit jaar. In juli wanen die twee ruimtevaarders Pawel Popo- vitsj en Joeri Artsjechin met de Sojoez 14 naair de Saljoet 3 gegaan en hebben twee weken iin het ruimtestation vertoefd. Daarentegen mieluikte in au gustus die vlucht van die So joez 15, waarbij Gennadi Sama- fan-ov en Lew Demin wegens technische moeilijkheden niet aan die Saljoet konden vast koppelen. De ruimtevaarders iin de Sojoez 16 zullen ook een aantal wetenschappelijke en technische proeven nemen Tij-diens hun vlucht zullen negen Amerikaanse grondsta tions de verrichten van de So joez 16 volgen. Vermoedelijk hebben zij daarmee ook radio contact," dat is in principe niet uitgesloten, zei Filiptsjen ko. Bei-de ruimtevaarders heb ben daarvoor iin ieder gevai i hun vrije tijd tot laat in de avond Engels zitten studeren, zei hij. Vandaag gaat de So joez naar de baan waarin op 17 juli volgend jaar de Ameri kaans-Russische koppeling tot stand zal warden gebracht dat is op een hoogite van 225 km- akt alles anders Tefal - Veenendaal idressen in uw omgeving- ILI1 CLASSIC CASSETTES voor de allerbeste Hi-Fi apparatuur tCh CHROME CASSETTES voor reeorders nïët keuze-schakelaar voor betere weergave op elke recorder t./ (Van onze redactio buitenland) STUTTGART Manfred Rommel (45) zoon van nazi veldmaarschalk Erwin Rom mel, is in het weekend tot burgemeester van Stuttsrart gekozen. Hij was kandidaat van de christen-democraten en kreeg 58,9 pet. van de stemmen. Zijn naaste rivaal, een sociaal-de mocraat, haalde 39,5 pet. Man fred Rommel is staatssecreta ris van het Baden-Württem- bergse Ministerie van Finan ciën. 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar smaak sherry of cognac. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het staat niet bij voorbaat vast dat men onrechtvaardige verschillen bij inkomens kan wegwerken. Al leen daarom al niet, omdat het dan moeilijk gaat worden de „economische beste mensen" op de voor de maatschappij minst wenselijke plaatsen te krijgen. Zelfs in de Sovjet- Unie is men daardoor er niet in geslaagd onrechtvaardige inkomensverhoudingen weg te werken. Het probleem is in ieder geval op dit moment niet oplosbaar, en dat zal ook niet gemakkelijk op te lossen zijn. Dat vertelde Nobelprijswin naar prof. d-r. J. Tinbergen, toen hij maandagmiddag wat gedachten ontwikkelde over de vraag of sociale gelijkheid mogelijk is bij ongelijke inko mens. Hij deed dat in het Rotterdams Bouwcentrum, waar het boek van zijn vriend ir. J. van Tttanger „Overleven door kwaliteit" ten doop werd gehouden. De gedachten die Tinbergen verwoordde zijn ontwikkeld in een studiegroep die poogt sta tistisch materiaal te vinden voor het vaststellen van een rechtvaardig inkomen. „Bij gelijk welzijn kunnen de in komens toch ongelijk zijn. Ho gere inspanning van het indi vidu, bijvoorbeeld, vereist compensatie. Maar hogere be gaafdheid, of aangeboren of overgeërfde eigenschappen, rechtvaardigen geen hogere in-komens", aldus Tinbergen. Hij verheelde echter niet het nog niet te zien zitten dat er voor het theoretische begrip „rechtvaardig inkomen" kei harde feitelijke gegevens door de wetenschap aangedragen kunnen worden. „Ik geloof dat een rechtvaardige inkomens verdeling op haar hoogst de huidige verschillen tot de helft Prof. Tinbergen. zal kunnen terugbrengen. En dan moeten we de verschillen tussen de ontwikkelde landen en de onontwikkelde landen nog sterker verminderen. Als we tenminste tot enige sociale gelijkheid willen komen". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Tachtig mensen hebben maandagmor gen in Den Haag met een demonstratieve optocht de 22- jarige „politieke" dienstweige raar Kees Vellekoop begeleid naar het Paleis van Justitie. Vellekoop (rechts op de foto) moest zich daar melden om de 21 maanden gevangenisstraf te gaan uitzitten, waartoe het Hoog Militair Gerechtshof hem dit voorjaar heeft veroordeeld wegens dienstweigering. Bij het Paleis vain Justitie maakten die voorzitter van de Veremigliinig Dienstweigeraars (VD), Sytze Ferwerda, en drie andere dienstweigeraars, zich met Kees Vi De geketenden werden naar „De Soanig' in Soheveningen gebracht, waar de ketting van Kees Vellekoop werd dkxxnge zaa-gd. Kees moest hlijven. Ze ven andere betogers gingen inmdidldeiis naar het ministerie van Defensie waar zij zich vastketenden aan een hek. Met een grote tang knipte de politie deze demonstranten los, Op het politiebureau kregen de betogers een proces-verbaal wegens demonstreren zonder vergunning. Daarna wendten zda vrijgelaten. LEIDERDORP (ANP) In Leiderdorp is de 29-jarige Turkse arbeider M. Cakar doodgestoken door de 27-jari- ge lasser S.K. een landgenoot van het slachtoffer- Doordiat de Turken, die ge tuige w-aren van de steekpar tij, zich met het slachtoffer bemoeiden zag de dader kans te ontkomen, aldus de rijkspo litie- 7? ROTTERDAM (ANP) „De propyleengaswolk, die zondagavond uit de fabriek van Oxirane Chemie Neder land in het Botlekgebied (Rot terdam) ontsnapte, was niet giftig", aldus een woordvoer der van de fabriek. De oorzaak van het vrijko men van de gaswolk was kortsluiting in de elektrische installatie, waarna een door stoom aangedreven veilig heidsklep openging. Volgens de woordvoerder is er geen ontploffingsgevaar ge weest „Gastesten toonden aian, dat de hoeveelheid gas 70 pro cent beneden de laagste explo- siegrens bleef", zei hii. SINDS 4 november heeft de Haagse politie veertien men sen voornamelijk Hage naars aangehouden op ver denking betrokken te zijn bij diefstal of heiing van een gro te partij varkensvlees ter waarde van f 75.008,- en van technische apparatuur ter waarde van anderhalve ton. VOOR een bezoek van vijf dagen aan ons land is maan dagmorgen een Oostduitse handelsdelegatie uit Oost-Ber- lijn op Schiphol aangekomen. De delegatie staat onder lei ding van de Oostduitse staats secretaris van Buitenlandse Handel, G. Beill MEVROUW Despina Papado- poulos, de echtgenote van de vorig jaar november afgezette premier en staatshoofd George Papadopoulos, is gearresteerd, Zij wordt ervan verdacht staatsgelden verduisterd te hebben. Als medewerkster van de Geheime Dienst KYP heeft zij tot de val van haar man salaris ontvangen hoewel zij sinds de militaire staatsgreep van april 1967 niet meer ge werkt heeft. IN EEN strafgevangenis in Rio de Janeiro is maandagochtend een opstand uitgebroken waar bij verscheidene gewonden zijn gevallen. HET Libanese blad „Al An war" meldt, dat de leden van de organisatie van olie-uitvoe rende Arabische landen beslo ten hebben zestien miljoen dollar (ongeveer 40 miljoen gulden) te schenken aan de UNESCO, de organisatie der V.N. voor onderwijs, weten schap en cultuur. Dit bedrag moet liet opschorten compen seren van de bijdrage van de Verenigde Staten waartoe het Amerikaanse congres besloten heeft uit protest tegen het we ren van Israël uit commissies van de UNESCO. Wat een prachtig volk vor men wij toch! Vijfenzestig miljoen door de inflatie aange taste, maar niet minder harde Nederlandse guldens brengen wij op één avond bijeen. Dat is toch weer aardig. Zei mijn Surinaamse vriend vrijdag: „Och, in sommige ca- fé's mogen wij niet binnen- Worden we geweigerd" Wat een pracht volk toch. Vijfenzestig miljoen. We heb ben wat over voor onze mede mensen. Dat is weer eens dui- 'delijk gebleken. Sprak een Turkse kennis: „Ik kan wel landgenoten die met z'n zevenen op één ka mertje zitten. En die betalen al gauw ieder 175 gulden per maand. En als ze aanmerkin gen- hebben, kunnen ze nog vertrekken ook. Leer mij ze kennen die Nederlandse huis jesmelkers". Wat een volk! „Hartelijk bedankt voor het vertolken van de rol van hoofd" (presentator Barend Barendsei. Je bent in 't gewone dage lijkse leven beter uit met een goed boerenverstand dan met een atoomkop (denkertje van A. Gelens uit Oudenbosch)- Hebt u het gelezenZater dag in deze zelfde krant. Op de vagina Peilingen. Daar stond een brief van een boe rendochter uit Zeeland. En er onder stond: P.S.De groeten aan Merijn". En dat ben ik. Da's nou toch weer heel leuk. Om op zo'n manier groetjes t? krijgen- Vandaar ook hele dik ke groeten terug en een bloos-bloos1 kusje op een wang van een Zeeuwse boe rendochter (en uw zacht ver wijt heb ik ook in mijn zak gestoken). Kijk voor de grap eens naai de onderzijde van deze en alle andere pagina's- Mooi gelijk allemaal hè? Dat doen onze technische collega's dag in, dag uit. Allemaal voor u. De tekst mooi gelijk houden aan de onderkant Een pluim en een bank vooruit Het sterke verhaal, onge looflijk maar waar gebeurd Twee politieagenten spoedden zich zaterdagavond naar een mod-zaak in Egg Harbor (A- merika), waar een alarm loei de. Zij gingen de winkel bin nen. maar daar bleek alles in orde. Buiten niet. want toen de twee agenten wilden wegrij den. merkten ze dat hun auto was gestolen. Er schijnen al Zeeuwse boe ren te zijn die van iedere diersoort twee stuks (mnl. en vr.) verzamelen Avé. MERIJN MEVROUW Sylvi Kekkonen, de echtgenote van de presi dent van Finland, is maandag in het academisch ziekenhuis te Helsinki aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Mevrouw Kekkonen, die in haar land ook bekendheid ge noot als schrijfster, is 74 jaar geworden. (ADVERTENTIE) (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG Het zal nog wel tot het jaar 2000 duren, voordat alle Nederlandse leer lingen gehuisvest zullen zijn in scholen, die niet meer dan 50 jaar oud zijn Dat bleek gisteren tijdens een discussie in de Onderwijscommissie van de Tweede Kamer met staats secretaris Veerman. Op het ogenblik is ongeveer een derde van het totale aan tal leerlingen van alle school soorten gehuisvest in scholen, die na de oorlog zijn gebouwd. Iver tien jaar zal dat onge veer de helft zijn van liet dan sterk toegenomen) aantal leerlingen. Pas over ruim der tig jaar zullen er geen oude voor-oorlogse scholen meer in gebruik zijn ,zo zei de staats secretaris. De kamercommissie had veel klachten over de lo kalen-nood bij het onderwijs. Men erkende het echter ais een vooruitgang, dat nu einde lijk eens precies is uitgere kend, hoe groot die nood ei genlijk is Afgezien van de slechte toestand, waarin veel lokalen verkeren, wordt het tekort aan lokalen in de ko mende twee jaar nog altijd geraamd op ongeveer 3.500. Daarnaast is nu bij het gehele onderwijs een onderzoek aan de gang naar de kwaliteit van de lokalen ,die nog in gebruik zijn. De vragenlijsten moeten voor (ace) 1 februari a.s. be antwoord worden teruggezon den naar het ministerie van onderwijs. Dan zal men aan de hand van die gegevens een urgentieschema voor de verde re scholenbouw kunnen opstel len. Staatssecretaris Veerman hoopt over een jaar of vijf de ergste krepeergevallen te heb ben weggewerkt en de ergste nood te hebben gelenigd. Vroeger stonden er in dezestreek vele sigaren- fabrieken. Derk de Vries is i overgebleven. Dankzij generaties noeste arbeid en vasthoudendheid aan oude kwaliteitsnormen. Ware kenners 1 ruiken 't en proeven't... Derk de Vries maakt nog steeds goede sigaren, voor prijzen die ouderwets voordelig zijn. Apollo 25 ct. O Courage 37 ct. O Goud 40 ct.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9