Renovatie van Brussel: ambitieus bluf-programma „Wij proberen scheidingen te voorkomen" De droom STICHTING ORGANISATIE GESCHEIDEN MENSEN: Carel Hugo streeft naar een socialistisch Spanje ■QBS Zwitserse campagne raad van Kerken Geef Boldoot. Nü extra voordelig. enkelvoudige vartomatic ieuwe 46 binnenland buitenland „I. 3*4 Rechts ongelijkheid toeevenement Protest schrijvers legen uitsluiting Israël uit UNESCO Kardinaal Heenan overweegt ontslag Fatsoen (3) irneming; viteiten ontwikkelt. Raamsdonksveer komstig van de elijk behoefte algemene leiding d met een eigenschappen, /aring in de bouw Je heer a ie; foto, kunt u richten 01180-25655. üigheidsgordels de nieuwe 46 en van buiten nproefrit duidelijk maakt ninige wagen JSBERGEN EN RUCPHEN 168 - Zundert - tel. 2749 DSCH EN OMSTREKEN it 2 - Oudenbosch 1_ :N OMSTREKEN tel. 3655 Hoofdstr-lToj ZOOM EN OMSTREKEN In. 76 Bergen op Zoom AAI EN OMGFVING: Markt - Roosendaal DINSDAG 3 DECEMBER 1974 11 1 IH— (Van onze correspondent) HlSSEI. l>e renovatie van Brussel is in volle gang. Ter- „nl hele straten verdwijnen, 1 rusgen. viaducten, gebouwen Jl van woonwijken onder 'lopfrsbamers vallen en dui- zenden bewoners vaak zon der vervangende huisvesting van buis en baard zijn- of «orden verdreven, lachen bouw'Promotors om de kolossa le winsten, die ze ten koste van de gemeenschap maken en spreekt een burgemeester ero ver dat „Marokkanen maar Marokkanen zijn" en „dat hij ii zijn gemeente liever rijke lui heeft, die immers mijn ge meentekas spekken". pit is In het kort de achter grond waartegen het oude Brussel-Noord, eens een wijk van kleine luyden, van slop pen en steegjes met duizenden bewoners, onder wie heel veel «astarbeiders uit de landen rond de Middellandse Zee, plaats moet maken voor een ambitieus bluf-programma, bij Koninklijk Besluit in 1967 oedgekeurd en dat voorziet in efn Manha tten-zakencentrum en een World Trade Centre, die beiden moeten kunnen voldoen aan de behoeften van de mens in liet jaar 2000. gedoeld Koninklijk Besluit keurde een plan goed om maar liefst 53 hectare aan stadswijken, waarvan 30 ha in Brussel, 10 ha in Schaarbeek en 10 ha in St Joost ten Node. af te breken, zonder dat er ook maar enigszins was voor zien in vervangende woongele genheid voor 15.000 mensen. Maar Manhatten en WTC zou den en moesten er komen, ko lossen van staal en beton, glas en allerlei kunststoffen. Achtenvijftig torengebouwen, het hoogste 163 meter, moeten Brussel het aanzicht van een volwassen stad gaan geven. De plannen doen ons denken aan het Chicago uit de roaring twenties, uit de tijd van archi tectuur toen Al Capone nog grote delen van de V.S. onvei lig maakte. Een stedebouw waarop men overal is terugge komen, omdat zij spooksteden schiep, die onleefbaar bleken. Maar de Belgen denken daar kennelijk anders over, althans zeker zij die daar belangen bij hebben. Twee torens van het WTC staan er al. De twee hotels (1100 kamers samen) die er in zijn gevestigd en de kanto ren ter grootte van 35.000 vierkante meter zijn nu al moeilijk rendabel te maken, omdat ze zo duur zijn dat bijna niemand zich de hoge huren kan permitteren. Er zul len winkels komen, restau rants, discotheken, thee- en kapsalons, boetieks en nacht clubs en ga zo maar door. Twee autosnelwegen doorkrui sen volgens het plan het ter rein waar Manhatten en WTC verrijzen. Ze zijn ruim zestig meter breed. De ene weg hakt het Brusselse centrum in twee stukken, de andere verbindt het stadscentrum met de au tosnelweg Oostende-Zaventem (de Brusselse luchthaven, die echter tegen het jaar 2000 misschien al buiten gebruik zal zijn, maar dat zal de Bel gen nu een zorg zijn). De bouwpromotor van het WTC, Charly de Pauw uit Antwerpen, heeft de grond waarop zijn WTC staat voor 8000 frank de vierkante meter van de stad Brussel gehuurd. Daaro- er spreekt iedereen schande, omdat de som vele malen lager ligt dan gangbaar is (circa 50.000 (rank per vier kante meter). De naam van de Brusselse minister Vanden Boeynants, nu van defensie, maat algemeen beschouwd als de ongekroonde koning van Brussel, wordt vaak genoemd als de „promotor" van de Ant werpse bouwpromotor De Pauw- Feit is in ieder geval dat zij vrienden zijn en dat er heel wat Belgen zijn die de gang van zaken rond het WTC veel erger vinden dan het Baudrin-schandaal, de PTT- chef die wegens corruptie werd gepakt en nu terecht staat. Des te erger namelijk, omdat het WTC tot nu toe praktisch geen huur zou hebben betaald, terwijl de gemeente Brussel, om het bestaan van het reeds gereed gekomen, maar nog al tijd lege gedeelte van het WTC te rechtvaardigen, kan toorruimte heeft gehuurd voor 7.000.000 franc per jaar! Veel geld voor een prestige-object- Brussel wordt wel de stad van het Vlaams- Waals taalpro bleem genoemd. Dat is volko men juist, maar het sociale probleem is er vee! erger. In krotten tussen de puinhopen in Brussel wonen nog duizen den gastarbeiders, Turken. Grieken, Marokkanen. Ook zij moeten weg, zoals de Brusse laars die er met hen woonden, maar die Brusselaars hebben geboft. Zij waren tenslotte Bel gen en wisten zij het met veel leed en moeite elders onder dak te komen. Anders gaat het met de gastarbeiders, die er bovendien vaak grote gezinnen op na houden. Ze moeten weg, ze voelen zich trouwens niet meer thuis tus sen puin, modder, hijskranen, tractors en bulldozers- Maar geen enkele andere gemeente wil hen opnemen. Niemand doet iets en zij hebben niets- Zeker geen geld om de veel duurdere woningen elders te betrekken. Trouwens, die krijgen ze ook niet, want als de gastarbeider voor de sociale dienst voor woningen in een betere wijk komt aankloppen, krijgt hij te horen: „Gastarbeider?' En op zijn bevestigend antwoord: „Oh, nee, het spijt ons, we denken niet dat het zal gaan". Dus wijkt de gastarbeider maar uit naar andere krotten wijken in stadsgedeelten als Jette, Laken en Molenbeek. Totdat hij ook daar weer wordt verdreven. In Molenbeek is dat binnen kort het geval met 400 gezin nen wier wovingen onlangs aan de sloper zijn toever trouwd, omdat de metro er geen omweg kan maken. Maar de metrobouw in Brussel, die ook een enorme chaos veroor zaakt, is een ander hoofdstuk in de Brusselse geschiedenis van dit moment Er spelen zich trouwens in dat noorden van Brussel vaak hartverscheurende taferelen af. Zo kwam een politieman in burger niet zo lang geleden een bejaarde vrouw alleen staand en ziekelijk vertellen dat ze haar woning moest ver laten. Nu kwam die politie man niet door de week, maar op een zondagavond, toen het al donker was. En om de vrouw alvast te wennen aan de nieuwe situatie, hulde hij haar krot maar vast in diepe duisternis door de elektriciteit uit te schakelen en de zeke ringen mee te nemen. Andere staaltjes van politie-optreden: In het holst van de nacht mensen uit hun huizen ver drijven, kwam in de pers en veroorzaakte zoveel veront waardiging, dat de Brusselse politie sedertdien wat kalmer optreedt. De man die in Schaarbeek alle problemen rond de huisvesting van de verdreven mensen wegvaagt, is burgemeester Nols. die eerst tegen dc af braakplannen was en zelf lid van een actiecomité dat voor de rechten van de bewoners opkwam. .Maar Nols werd kort daarna burgemeester van Schaarbeek en ging toen met een honderd procent „om". Hij zegt nu dat er geen huis vestingsproblemen zijn en dat die Marokkanen beter plaats kunnen maken voor rijkelui, die zijn gemeentekas komen spekken. Nols heeft nu vrij spel in Schaarbeek, omdat er in de gemeenteraad niemand is, die ook maar voor nog één ver dreven bewoner durft op te komen. Dat heelt de stad Brussel zelf tenminste nog wei gedaan, door sociale woning bouw, zij het onvoldoende. Tegen een renovatie van Brus sel-Noord op zich zijn slechts weinigen. Maar het blijft wringen, dat de oorspronkelij ke bevolking en de gastarbei ders aan hun lot word ex over gelaten. Een man die temidden van deze paria's van Brussel nog enig licht poogt te schep pen, is pastor H. van Biest. Hij vindt dat Brussel een kan- toorstad wordt, met enkele wijken voor de rijken.„De ar men worden naar de rand van de stad of naar nog verdere beslemmingen verbannen. Zij mogen hun tijd verdoen in het openbaar vervoer. En als ze 's avonds kapot thuiskomen, hebben ze geen tijd meer voor iets anders, voor een vergade ring of politieke bijeenkomst of voor ontspanning. Ze wor den volkomen weerloos en zo ver willen sommigen hen ook krijgen", aldus deze Brusselse geestelijke. JAN SCHn.S (Van een onzer verslaggevers) BREDA In ons land strandt, vroeg of iaat, een op de vier huwelijken. Scheiding is daarvan het gevolg. Met alle morele en vaak ook financiële gevolgen van dien. Ze ker 80 tot 90 procent van die scheidingen vindt plaats tussen partners met een laag inkomen. De Stichting Organisatie Gescheiden Mensen is reeds een jaar of zes bezig de mannen en vrouwen bij te staan die door de scheiding in psychische of geldelijke moeilijkheden komen. Ze heeft op het ogenblik zo'n drie duizend begunstigers. Een van de vijftig werkgebieden van die stichting ligt in Zuidwest-Nederland. Breda is er hel centrum van. Coördinator J. Selder, een Bredanaar. van de stichting vertelt dat mensen die ge scheiden zijn dikwijls hals over kop in de problemen komen te zitten, waaraan ze voor de scheiding nooit ge dacht hebben. Mannen krij gen dan te maken met de financiële steun die ze de vrouw en kinderen moeten geven Dikwijls gaat ook de omgang van een van de ou ders met de kinderen met grote moeilijkheden gepaard. Een ding moet wel duide lijk gezegd worden. Onze stiohting, ze werkt uitslui tend met vrijwilligers, pro pageert de echtscheiding met. Integendeel! Wij probe ren als het enigszins kan, twee mensen wier huwelijk dreigt te stranden, te helpen flat te voorkomen. En als het toch tot een scheiding komt, Pfv,en wij voor de twee part ners de moeilijkheden zo ge ring mogelijk te doen lijn". De heer Selder vertelt dat de stichting in ieder geval wenst dat de kinderen uit een stukgelopen huwelijk fi nancieel, en ook anderszins goed verzorgd zijn. „Dat is voor ons geen vraag. Bij al les wat we doen om geschei- der.en te adviseren de juiste wegen te wijzen, in de wir war van instanties en instel lingen, staat de goede kin- derallimentatie voorop". De stichting, zo vertelt de heer Selder, poogt „de Haag se instanties" er al enige .ia- ren van te doordringen, dat er op het gebied van de echtscheidingen in ons" land sprake is van een ontstellen de rechtsongelijkheid en rechtsonzekerheid. „Wij vinden een levenslan ge alimentatie uit den boze. Wij zijn voorstanders van een aflopende alimentatie, waarbij de gescheiden vrouw de gelegenheid krijgt voor zichzelf een nieuw bestaan op te bouwen. Slechts op die manier komt er werkelijk een einde aan het ontbonden huwelijk, en winnen man en vrouw hun afhankelijk heid". Er zit. zo vertelt hij. geen enkele lijn in de rechtsple ging bi.j echtscheidingen. De uitspraken verschillen van arrondissement tot arrondisse ment vaak hemelsbreed. Die verschillen belopen practisch vaak vele honderden guldens in de alimentatieverplichting in gelijke omstandigheden. Onze stichting vindt dat on houdbaar. Er is een grote behoefte aan eenheid en dui delijkheid bij de echtschei- dingsrechtpleging. Een belang rijk punt voor de stichting is, dat er in ons land, ook bij de gescheidenen, een beter inzicht komt over de echt scheiding, en alles wat daar mee te maken heeft. De be slissing om te gaan scheiden wordt nogal eens genomen zonder dat men weet waar aan men begint. De stichting probeert die duidelijkheid te brengen. Door haar adviezen, door morele Immateriële hulp te bieden, en als dat nodig is, door te bemiddelen bi; de instanties die moeten worden ingeschakeld. „We hebben, ook daarvoor, een adviesraad met leden die een breed veld van relevante deskundigheid bestrijken", al dus de heer Selder. Mannen en vrouwen die gescheiden zijn, staan vaak van de ene dag op de andere alleen. Dat kan leiden tot vereenzaming, tot het verlies van vele relaties, vrienden en kennissen. De stichting heeft in heel wat plaatsen gespreks- en werkgroepen voor gescheidenen. „Juist om die mensen uit hun isolement te halen. Om het ze duidelijk te maken dat ze niet de eni gen zijn die met de moeilijk heden van stukgelopen hu welijken kampen". De heer Selder wijst er met nadruk op dat de stichting niet pro beert mensen tot een nieu we huwelijksrelatie te bren gen. „Dat is onze taak niet". Ir Zuidwest-Nederland, West-Brabant en Zeeland, wonen zeker tussen de 3000 en 5000 gescheiden vrouwen en mannen. Daarom gaat de stichting ook daar beginnen met de gespreksgroepen. Voorlopig alleen in Breda. Straks waarschijnlijk ook in Bergen op Zoom. Er zijn op het ogenblik voor het Breda se gebied twee vertrouwens personen voor de stichting. Bij hen kan iedereen inlichtin gen krijgen over de stichting en haar werk. Het zijn: mevr. M. Siebers, Langelaar 8(J. Teteringen, tel. 01618- 2245; de heer J. Selder, Bis schopshoeve 122, Breda, tel. 01600-77924. Het landelijk secretariaat van de stichting i* gevestigd in Den Haag, Lübeckstraat 73, tel. 070- 463535. DEN HAAG (ANP) biiis Carel Hugo de Bourbon farma de echtgenoot van Prinses Irene, hoopt dat Span- •le rich na de dood van Franco za' ontwikkelen tot een socia- Üstisch federalistische monar- riüe. De leider van de Carlis- tische beweging, zegt dat in Oprekken met de auteur Hornman. die onder de !l*p' .Requiem voor een dicta- 101 een boek heeft geschra pt! over de ondergrondse op- P°ririe in Spanje. ,k°ek kwam tot stand op zoek van prins Carel Hu^o. w'e de auteur een reeks j^sPrekken heeft gevoerd en 7JVwle k'j adressen van ver- figuren in Spanje heeft ge- m *erv In Spanje sprak Horn- van 0n^er meer met leden 3C| C0(mmunistischè. socia 1 ist.i- I ana!sten-democratische en De p'?lsclle groeperingen ar"Sten werken met deze Pen samen met als ge meenschappelijk doel het be ëindigen van het bewind van Franco. Volgens Hornman ziet Carel Hugo zichzelf niet nood zakelijk als de toekomstige koning van Spanje, maar de monarchie is vanouds een bin dend element in de Carlist.i- sche beweging. De huidige 1 ADVERTENTIE) Moei je.meemaken. «3M duikertjes voorde _^erste thee voor maar 1.30. AMSTERDAM (ANP) Het PEN-centrum Nederland en de vakbond van schrijvers hebben een gezamenlijk pro test gezonden naar het UNES CO-centrum Nederland, in verband met de uitstoting van Israël uit de UNESCO. De Ne derlandse schrijvers achten het onder alle omstandigheden onjuist een land uit te sluiten van opvoedkundige. weten schappelijke en culturele acti viteiten van de Verenigde Na ties Het PEN-centrum heeft intussen van de v internationale PEN vernomen dat deze orga nisatie reeds stappen heeft on dernomen om het besluit inge trokken te krijgen. N0l 'oit web door Franco aangestelde kroonprins Juan Carlos is te nauw verbonden met het Franco-regime om aanvaard baar te kunnen zijn als staats hoofd van „Nieuw Spanje". Over de vraag of een mo narchie niet in strijd zal zijn met een moderne socialistische samenleving heeft prins Carel Hugo zich in zijn gesprekken met Hornman niet uitgelaten Vanouds waren de Carlisten conservatieve katholieke mo narchisten, die in de Spaanse burgeroorlog aan de zijde van Franco streden tegen de anti religieuze republikeinen. Sinds ongeveer 1960 ontwikkelt de Carlistische partij zich volgens Hornman tot een socialistisch georiënteerde beweging en sinds 1968, het jaar van de uitwijzing van Carel Hugo uit Spanje, scharen de Carlisten zich steeds duidelijker aan de kant van de actieve oppositie tegen Franco. Carel Hugo zelf zou in die ontwikkeling een groot aandeel hebben gehad. Hij bezoekt nog regelmatig il legaal Spanje om contact te houden met zijn achterban. De grootste, en best georga niseerde. ondergrondse bewe gingen in Spanje zijn naar het oordeel van Carel Hugo de communisten en de Carlisten. Hij toont zich voorstander van een op federale leest geschoei de socialistische monarchie met anarchistische trekken.. ..Wij stellen aan de Spaanse samenleving een specifieke vorm van socialisme voor een socialisme met wat ik volledige sociale medezeg genschap zou willen noemen aldus Carel Hugo. ,Met volle dige sociale medezeggenschap bedoel i:k dat het Carlisme structure^ voorstelt, waardoor de mens werkelijk schepper is van zijn lot op politiek en economisch gebied, dat de maatschappij werkelijk de be zitter is van de produktiemid- delen en verantwoordelijk voor de beslissingen zowel op algeheel gebied (bijvoorbeeld de economie) als op particu lier gebied (bijvoorbeeld de gemeente). Dat noem je zelf bestuur op alle niveaus van de samenleving". Ook in de be drijven, de vakbonden, de po litieke partijen en de gemeen ten moet de zeggenschap van onderaf komen. LONDEN (ANP) In een brief aan zijn gelovigen heeft kardinaal-aartsbisschop John Carmel Heenan van Westmin ster te kennen gegeven, dat zijn gezondheidstoestand hem zal kunnen noodzaken voortij dig intslag te vragen als aartsbisschop van Westmin ster Kardinaal Heenan (69 jaar) moest sedert vorig jaar repds drie maal in het zieken huis worden opgenomen, twee maal vanwege een hartaanval en een maal vanwege astma. GENèVE (ANP) Sedert enige tijd is in de Zwitserse kranten een advertentiecam pagne aan de gang tegen de Wereldraad van Kerken. On der het motto troef boer wordt in deze advertenties het werk van de Wereldraad van Ker ken in een kwaaa daglicht ge plaatst. Initiatiefnemer ervan is de Zwitser dr. Robert Eibel, leider van de aotie voor vrije meningsvorming. In deze ad vertenties wordt van de Zwit serse kerken geëist, dat zij eens wat licht werpen op de onderwereldstrategie van de Wereldraad. Speciaal richten de advertenties zich tegen het anti-racismefonds van de We reldraad van Kerken, waar mee de Wereldi~aad humanitai re doeleinden van bevrijdings bewegingen in Afrika helpt. De Wereldraad wordt ook ver weten. dat hii communistische sympathieën koestert. (ADVERTENTIE) papier jw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze verrrfeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens I» met Inhoud, c.q. strekkin#. In het parkeergeschil voor 't Ignatius (De Stem van 15 en 21 nov. j.l.) valt op dat dr. K. zwijgt over het ene punt waar zijn wederpartij hem over aanspreekt, te weten het klem rijden, 'n soort kaping. Dit is meer dan eigen reen ter spelen, nl. zelf de straf eisen en bepalen en bovendien tenuitvoerleggen- Symptomatisch voor lichtge raakte doktoren is ook dat dr. K. iemand, die iets van zijne geneeskundige hoogheid durft te zeggen, direct allerlei wei nig ter zake doende verwijten gaat maken: de ander is in eens schrijver van proteststuk- jes geworden, onorigineel, niet op de hoogte van de werkelij ke feiten, theatraal, handelt domweg, is 'n typische lee*. Dit ziin pogingen iemand onder te sneeuwen, terwijl aan het eind van het stuk ïuist wordt toegegeven dat de vader zich niet eens heeft gereali seerd od wiens plaats hij zijn auto heeft neergezet. Het hele geval draait om het aannemen van de goede trouw van de vader: hetgeen in ds situatie van deze man en vrouw zeker 'n arts had beho ren te doen. Doet de rechter in vergelijkbare verkeersza ken ook. Zelfs als men dat vertrouwen niet kan opbren gen. blijft eigenrichting meer dan verwerpelijk. Dat de moeder na enige da gen het zieke nigebouw heeft verlaten en er ernstiger en sooedeisender gevallen (lees: mensen) worden gebracht, snijdt geen hout. Dat het voor sommige specia listen gewenst is over eigen parkeerruimte te beschikken, moge als 'n paal boven de parkeerplaats staan, evenals het feit dat iemand die dat verzoek bewust negeert, om correctie vraagt, maar niet door belanghebbende. Waarom dr. K. zich zo moest ergeren als op pen praktisch lege parkeerplaats op zondagmorgen juist zijn hokje vol is en hij zelfs tijd had 'n briefje te schrijven, doet hij niet uitkomen. Voor zijn handelwijze is geen enke le rechtvaardigingsgrond te verzinnen. I.p.v. opnieuw van kleding te verwisselen had hii z'n autosleuteltje ook aan ie mand van 't zieken gebouw kunnen geven. 'n Beetje duwen en klaar is K. Door zijn auto na verzoek te laten staan, blijkt de opzet, de wraak. Alles wat de heer Karthaus de heer Segers verwijt, tref ik juist bij hem aan. met name: theater- 't Is jammer dat zo'n geta lenteerd chirurg niet iets meer souplesse toornt en onnodig 'n schaduw la-at vallen over een aan de gang zijnde geboorte van een kind. Heelkunde is wonden dichten, niet slaan. PRINSENBEEK L. J. WEEBERS Hulde Als ik zie wat de mensen doen van het leger, dan heb ik daar diep respect voor. Ze werken tot ze op de knieën vallen, om te redden wat er nog te redden valt. Maar wat zal het nog baten, alles is seeds voor de helft weggerot. Maar vooruit, wat er nog goed is daar zal ik van eten. en met mij alle Hollanders, laten wij daar eens aan denken. Ik hoop overigens dat de landbouwers worden bijgesprongen door de regering, als men vele miljoe nen kan uitgeven b.v. voor de Oosterschelde, dan ook voor deze mensen. BOSCHKAPELLE FRANS - V LEUVEN (ADVERTENTIE) Bij bouwplaat hoort Joost S. behoort ook al tot de Boldoot gevers. „M'n vrouw wil 't altijd A hebben. Nou zie ik geen verschil in al die geurtjes, maar volgens haar is Boldoot het beste. Nou, dan koop ik met Sint Nikolaas toch die grote fles. Daar zit nog een flinke korting op ook, dus ik let wel op dat blauwe Boldoot etiket". Flakons van 8.70 voor 7.75 en van 11.50 voor 9.95. Spray van 7.75 voor 6.95. -v4 ÖQldöf ^DE CQtö* 'MpERlAl' DOOR! GREET BUCHNER Het meest fascinerende facet van de droom waarin we allen rond deze dagen leven, is wel de droom van het eeuwige le ven die daarin verdisconteerd is. Want zeg nu eerlijk, wie speelt de hoofdrol tussen één en vijf december? Ja juist, een hoogbejaard AOW-er die het niettegenstaande zijn ver gevorderde leeftijd tot verba zingwekkende prestaties brengt. Diezelfde hoogbejaarde AOW- er die in ons land gezien zijn leeftijd, zonder meer in een verpleegtehuis zou verdwijnen, speelt het telkenjare weer klaar om tussen zonsonder gang van 5 december en zons opgang van 6 december, in de rond vier miljoen gezinnen die ons land telt, ter plekke te zijn. Nu weet ik wel dat hij over een vervoermiddel beschikt waar de techniek niet aan kan tippen, namelijk een paard uit de aloude stallen van Wodan, waar de paarden tot snelheden komen die een Starligliterpi- loot doem blozen. Maar dat paard moet ondertussen elk jaar over meer daken heen rijden en daarbij steeds selec tiever te werk gaan, nu kan toorflats en fabrieken zich in niets meer onderscheiden vam flats waarin gewoond wordt. Verder is mij ook bekend dat de hoogbejaarde AOWer die de rest van het jaar in zonnig Spanje doorbrengt, hier altijd over een aantal parlti- mekrachten uit ontwikkelings landen kan beschikken. Maar de ervaring wijst uit dat die parttimekrachten met het jaar speelser worden en vaak hun plicht vergeten ais ze in con tact komen met meisjes die de kinderschoen ontgroeid zijn en uit dien hoofde niet meer 7.0 belangrijk zijn in de ogen van de bejaarde Spanjaard. Een goed omschreven functieanaly se van deze zwarte parttimes zou dan ook zeker uitwijzen, dat ze nauwelijks tot enig zelfstandig werk in staat zijn en voortdurend leiding nodig hebben. Het zijn dus geen werknemers aan wie men be langrijke opdrachten kan dele geren, hetgeen tevens inhoudt dat hun enige werkgever, de hoogbejaarde AOWer zelf aan alles tegelijk moet den ken. Dat lukt hem dan ook aar dig, dank zij een enorme werk lust en een geheugen waarop menige jonge man jaloers zou kunnen zijn. Want ook op dit punt logen straft onze heilige bejaarde al le instellingen die ons vertel len. dat het geheugen minder zou worden met liet klimmen der jaren. Onze uit Spanje af komstige sjouwer ill de win ternacht, bewijst telkenjare dat zijn geheugen eerder heter dan slechter wordt, niet alleen door de aangepaste keuze van geschenken, maar vooral ook door de verzen waarmee een deel van de geschenken opge sierd wordt. Daarin vinden we vaak alle karaktertrekken en vooral on deugden, naast de meest be langrijke wederwaardigheden terug van degene voor wie het geschenk bestemd is. Tot zover niets dan goeds over de wijze waarop sommige mannen oud plegen le worden. Alleen ten aanzien van de verzen rijzen er enige beden kingen Die verraden helaas maar al te vaak, door middel van hun kinderlijke opbouw, hun simplistisch ritme en niet te vereeten de wankele rijm vorm de hoge. lees wat kindse leeriiïd van de mal-er. Maar dit laatste rij hem vergeven.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11