Rini Wagtmans: Sportman Rini Wagtmans is begraven 11 Sir George: „Hertha had mij nodig... aiftoumpa» DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND O. V. airtour/holland e- 33. een tikje scheel; 34. werew iij; taal: 35. vaarrichting; 37 boJJ" ig been; 38. eerste bod bij ie- veiling; 41. grootvader; 47 d; ternationale politie (afk waarnemer (afk.); 45. uitred bij stieregevecht; 46. Franl NV; 47. in ziekenhuis verzoroï 51. strijdkrachten (afk.); 53 7 viertje; 53. goud (Frans)- =4 laatstleden (alk.); 55. voorre' sel; 63. bijwoord; 64. gard- waarmee we horen; 66.'rÏ meins Imperium (afk.); 67 gJj van de mond; 69. godsdienst ge liederen; 72. schrijfmatel riaal; 73. waarin schoenen v»or den vervoerd; 74." opgelegd» werkzaamheden; 75. niet kort Verticaal; 1. Prijslijst; 2, u. (Lat.); 3. op de een of ander» plaats; 4. voorzetsel; 5. cow boyfeest; 6. graafwerktuig- 7" lof; 8. binnenplaats; 9. storm" schip (afk.); 10. verstrekte ge. gevens; 11. tweetal; 12. op andere plaats; 17. aanvalsdrift 19. het smelten; 22. bacterial vrij: 25. werelddeel; 26. roofvo. gel; 27. voorzetsel; 28. gr0nd. sop; 29. salaris; 30. taal, die in groot deel van de wereld wor<5 gesproken; 35. bijdrage voor voedsel en inwoning; 36 en anderen (afk.); 39. aldus- 40 potloodschets; 43. uiting' van verzet; 44. weldaden bewijzen- 47. overzetboot; 48. voor (Frans); 49. bijbelse figuur; 50 beest; 52. getijde; 56. Nederl land (afk.); 58. drietal; 59. zeen. water; 60. produkt van de koe- 61. Spaans edelman; 62. huldil gen; 68. rivier in Italië; 70 riviertje; 71. mij; 72. vader. Bij juiste invulling ontstaat oo de regels 24 en 57 horizontal de slagzin, die wij u vragen in te sturen. 1 voor al uw vakantie vliegreizen >m uw interieur aan te vullen prijs van Wehkamp, Zwolle. U f 2500,- meubels kiezen uit de ilogus. ag naaimachine, type 760, win- iboden door Singer B.V., Am- k Skol Bier (52 dozen van 24 rouwen en hoe! Een geschenk te Breda. ïcamera,. type CME 444. Een senvoudigt en u betere resulta- ir waarde van 829,- van B.V. n. RIJZEN SpoRj (Van onze sportredactie) ST. WILLEBRORD - „Ik heb een goede carrosserie maar de motor deugt niet," zei Rini Wagtmans vier jaar geleden tegen een Neder landse journalist welke de Willebrordse wielervedette een verklaring probeerde te ontfutselen voor zijn ont stellende falen in een sei zoen waarin hij het volgens de kenners helemaal had moeten maken. Een jaar la ter bleek welke profetische waarde de sombere uit spraak van Wagtmans had In de aanloop naar het nieuwe seizoen 1971 (Wagtmans had zich in de Limburgse heuvels fana tieker dan ooit voorbereid), werd hij enkele malen ge veld door een geheimzin nige vorm van bewuste loosheid. De specialisten die zich op het geval Wagtmans wierpen kwamen tot een voor de jonge coureur ont stellende diagnose. Rini Wagtmans had een ernstige hartafwijking en hij zou nooit meer mogen fietsen. De conclusie van de artsen betekende een enorme klap voor Wagtmans die ooit als 14-jarige bakkersknecht het besluit nam dat de wiel rennerij hem meer kon bie den dan de bakkerskar en die er door zijn brandende eerzucht in was geslaagd deze redenering volkomen waar te maken. Inmiddels zijn er bijna drie jaar verstreken na het vertrek van Wagtmans uit de wielrennerij. Hoe voeit zich een ex-vedette die op een dergelijke abrupte en onnatuurlijke wijze af stand heeft moeten doen van roem, publiciteit en grote financiële voordelen. Harry Vermeulen zocht Rini Wagtmans op en hij kwam na een uren durend gesprek tot de conclusie dat de taaiheid en vechtlust, de voornaamste kwaliteiten van de coureur Wagtmans, hem ook door de drie moei lijkste jaren van zijn leven hebben geholpen. Rini Wagtmans is uit de geeste lijke strijd die hij met zich zelf heeft moeten voeren als overwinnaar tevoorschijn gekomen. IK MOET ME GEWOON AAN DE MAATSCHAPPIJ AANPASSEN" (Van onze sportredactie) ST. WILLEBRORD - „Ik heb drie jaar geleden de sport man Rini Wagtmans begraven en tot nu toe heb ik de herbo ren burger Rini Wagtmans getracht gestalte te geven". Re denerend vanuit deze filosofie heeft Rini Wagtmans er aan gewerkt om zijn leven na de beëindiging van zijn wielercar- rière inhoud en zin te geven. „Ik moest wel," zegt Rini Wagt mans, „het was ook een vorm van zelfbescherming. Vanaf het moment dat bekend was dat ik lichamelijk niets meer mocht presteren heb ik besloten om me geestelijk actief bezig te houden. Ik wil afgeleid worden, anders zou ik er aan kapot zijn gegaan. Tijdens de maanden die na het besluit om te stoppen volgden heb ik het toch al dikwijls moeilijk gehad. Ik ben zoveel keren behandeld en er is zoveel met me uitge voerd dat ik soms dacht dat ik het niet meer zou halen. Op zo'n moment moet je sterk zijn en er jezelf bovenuit tillen want anders ga je er echt onderdoor." Kim Wagtmans (hij is vol lof over de sociale ne medische be geleiding die hij in deze drie jaar heelt ondervonden „wat een dokter Van Opstal en de specia listen Harkema en Gussenhoven voor me hebben gedaan is ge woonweg ongelooflijk. Ze kla gen wel eens over de sociale na zorg van topsporten maar dan moeten zij maar eens bij mij in formeren, ik ben voor 150% te vreden") concentreerde zich onmiddellijk na de voor hem slechte tijding op een oude wensdroom Een eigen manége leiden was voor hem een oud ideaal Tijd had hij er nu voor en de benodigde centen zouden wellicht na de beëindiging van de actie „Bedankt Rini" die voor hem op touw was gezet, op tafel komen. De actie werd echter een com plete miskleun. De organisato ren ervan bleken beter in het op stellen van rekeningen, dan in het verkopen van foto's met het gevolg dat aan het eind van de actie de speciaal in het leven ge roepen stichting failliet ging met als financiële uitkomst dat Rini Wagtmans een bedrag van ruim f. 4600,- moest bijbetalen voor door de stichting gemaakte kosten. Hij heeft dat uiteraard nooit gedaan maar het op poten zetten van een rechtszaak heeft hem tot nu toe al een paar dui zend gulden gekost. „Het wordt echter niets", zegt Wagtmans. „Ik heb op een bandje de bewering van de or ganisator staan dat de actie al honderdduizend gulden heeft opgeleverd, maar dat heeft geen rechtsgeldigheid. Die meneer Van de Linden uit Eindhoven heeft het slim gespeeld. Hij had zich bijvoorbeeld gedurende de looptijd van de actie voor een bedrag van 200 000 gulden ver zekerd Al die zaken zijn te laat uitgekomen. Op het moment dat Bob Spaak mij het geld van de actie zou overhandigen ging de stichting failliet. Ze waren zelfs niet eens telefonisch meer be reikbaar" Ondanks deze tegen valler zette Rini Wagtmans zijn plannen voor de manege door Hij kreeg hiervoor alle soorten van medewerking; van de ge meente, van GS EN VAN EEN BOER UIT Hoeven die hem welwillend een stuk weiland be schikbaar stelde, waar gedu rende twee jaar geïmproviseerd werd lesgegeven. Geconfron teerd met de hoge kosten die aan de exploitatie van een echte ma nege verbonden zijn, kwam Rini Wagtmans echter afgelopen maandag tot de conclusie dat het voor hem financieel een niet haalbare kaart was en daarmee waren de manegeplannen defi nitief van de baan. „Dat is een ideaal minder," concludeert Wagtmans met spijt. „Ik had er namelijk geen gewone manege van willen ma ken. Het was mijn bedoeling om de beoefening van de ruitersport ook voor de minder gesitueerden mogelijk te maken. Kinderen die het anders niet zouden kunnen betalen hadden bij mij voor een symbolisch bedrag van één gul den kunnen paardrijden. Maar het uit de grond stampen van een dergelijk project kwam mij op een kwart miljoen te staan. Wanneer ik dat zou doorzetten komt het er op neer dat ik aan mijn eigen faillissement had ge bouwd en dat is uiteraard on verstandig. Ik heb er overigens geen spijt van dat ik ermee bezig ben geweest. Het was in de moei lijk beginperiode een leuk hou vast voor mij. Het heeft me goed bezig gehouden en dat was net wat ik nodig had". Rini Wagt mans probeert ook op andere manieren zichzelf een plaats in de maatschappij te geven. Hij is al een tijdlang gemeenteraads lid van de gemeente Rucphen en hij is ook bestuurslid van de wie lervereniging Willebrord Wil Vooruit, de vereniging met de meest talentvolle wielerjeugd van Nederland. „Het is een logisch gevolg van mijn denkpatroon", aldus Wagtmans „Ik had wel stil kunnen blijven staan bij wat ik geweest ben of wat ik had kun nen worden, maar daar schiet ik zo verdomd weinig mee op Dat is voorbij, voorgoed. Een schoonheidskoningin uit 1965 kan ook niet verwachten dat ze het in 1975 weer zal worden Door zo te denken rangeer je je zelf uit de maatschappij Daar heb ik toevallig geen zin in Ik ben nog jong genoeg (en door alle behandelingen voel ik me ook sterk genoeg) om met andere zaken bezig te zijn. Ik vind het besturen overigens wel tegen vallen. Toen ik zelf coureur was, had ik ook kritiek op alles wat bestuurder was, maar nu merk ik zelf wel dat het allemaal zo gemakkelijk niet is. Wanneer ik bijvoorbeeld in de wielervereni ging een advies geef, mag je verwachten - op grond van mijn ervaring - dat dat het slechtste niet is. Maarjestaaterverbaasd van hoeveel kritiek er altijd is. Het mag van mij, ik wil vooral democratisch denken. Maar als je de zachte democratische lijn die ik voorsta wilt hanteren, dan is er zowel in de sport als in de politiek nauwelijks bestuur baarheid mogelijk." Rini Wagtmans die zegt volle dig met zijn wielerverleden te hebben willen breken heeft er door zijn bestuursactiviteiten bij Willebrord Wil Vooruit al blijk van gegeven dat hij dat ver leden steeds tegemoet durft te treden. Afgelopen week is dat nog sterker tot uitdrukking ge komen. „Ik kreeg er toen ineens behoefte aan om oude bekenden uit mijn wielertijd te gaan op zoeken. Om eens te gaan praten en oude vriendschapsbanden te versterken. De reacties die ik op diverse telefoontjes heb gekre gen, hebben me goed gedaan. Het blijkt dat ik nog veel echte vrienden heb. Vroeger kwamen die mensen naar mij toe omdat ik de vedette waS. Dat vonden ze fijn Nu ben ik niet te beroerd om de rollen om te draaien. Ik wil ze laten zien dat ze destijds niet voor niets zijn gekomen. Zondag bijvoorbeeld ga ik op bezoek bij trouwe supporters in Hoensbroek. Die mensen zijn dolverheugd dat ik kom. Wan neer ik dat eens bekijk vind ik niet dat ik reden heb tot klagen. Ik heb me aangepast aan mijn situatie. Ik kijk naar het heden en met naar het verleden." HARRY VERMEULEN Rini Wagtmans met een van zijntwee paarden die hl] nog voor privé-bezit heeft. Wagtmans.heeft het idee van het stichten van een manege moeten opgeven, maar hij heeft nog voldoende zaken±m,; waar hij zich actief mee bezig kan houden. Foto Ben Steffen lERTHA BSC in Berlijn van alle Westduitse Bun- desligaclubs de meest schandaleuze. Vooral tij dens het beroemde Bundesliga-schandaal was de club in opspraak. Niet Binder dan elf spelers wer den toen geschorst, waar onder Arno Steffenhagen Wjax), Varga (ex-Ajax), "ross (FC Twente) en de in ternational Patzke. De schorsing dreigde door zijn omvang rampzalig te wor den, want Hertha kon geen behoorlijk elftal meer op de oeen brengen. NDERHAAST werden, eneinde het vege lijf te redden, links en rechts in et land voetballers ge- Bocht, Dit samenraapsel aaide - begrijpelijk - weinig niveau en Hertha raste op de ranglijst tot in e gevarenzone. In het enorme Olympisch Sta- B'on, waar Adolf Hitler in ad de spelen opende, za- e" «eg slechts 8.000 toe- schouwers. N deze crisissfeer con- Ftelewd? Hertha de A-trainer Dettmar amer. De kaalhoofdige "««•meester, die over de „5 wereld voetbal heeft se<ioceerd, zou Hertha op het rechte pad moeten brengen. Zijn roem snelde hem vooruit en de spelers waren verheugd over zijn komst. Van de ene dag op de andere besloot Cramer ech ter het aanbod niet te aan vaarden. 'P zoek naar een waar dige vervanger belandde de Berlijnse club in mei van dit jaar in Zwolle, waar de ex-bonscoach van het Ne derlands elftal, Georg Kessler, aan het welzijn van de eerstedivisieclub PEC timmerde. Kessler aanvaardde het aanbod, maar stuitte in Berlijn op de weerstand van de spelers van Hertha, die liever za gen dat Cramer zou blijven. In een crisissfeer begon Kessler te werken bij de club, die beurs door alle schandalen en onrust een uitzichtloze toekomst te gemoet leek te gaan. IJF maanden later spreekt men in Berlijn van een wonder, want Hertha staat op de derde plaats van de ranglijst, met slechts twee punten achterstand op leider Kickers Offen bach. Hertha heeft dit sei zoen, wat toeschouwers be treft, alle records gebroken. Daarom dit verhaal; George Kessler „Ik moet een gelukkig man zijn". (Van onze sportredactie) BERLIJN - George Kess ler woont in Dahlem, de def tige wijk van Berlijn, waar diplomaten en filmsterren hun villa's hebben. Hij heeft daar een groot landhuis met privé-zwembad ter beschik king en kan zich verpozen in een tuin van 3000 vierkante meter oppervlakte. De en tourage past bij Kessler, want men noemt hem in Ber lijn Sir George. „Ik speelde mee in een film met Paul Kuhn, waar ik in jaquet moest optreden", zegt Kess ler. „Daar mijn haren zo vlug grijs zijn geworden, stond dit jaquet mij kennelijk erg goed. Een dag later schreef een journalist: „Kessler is een gentleman, een echte „Sir". Sindsdien noemt ie dereen mij Sir George". Dit voorval vond twee maan den geleden plaats, op een mo ment dal Hertha reeds opzien barende successen boekte. De glamour mag echter Kesslers pure ellende in het begin niet verhullen. „Ik had het gevoel dat iedereen tegen me was", vertelt hij, „weet je dat de spelers mij een bedrag hebben geboden als ik het contract niet zou accepte ren? Op die manier probeerden ze Cramer te behouden". Vijf maanden later denken de voetballers van Hertha heel an ders over Kessler Door Kessler veranderde de hele sfeer Er was geen sprake meer van een crisis Hertha ging steeds beter voet ballen en onlangs werd in de competitiewedstrijd tegen Bo- russia een toeschouwersrecord van 80 000 geboekt. „Hertha had een man nodig zoals ik", zegt Kessler, „ik ben nooit betrokken geweest bij on regelmatigheden, omkoop schandalen of dergelijke zaken Ik gedraag mij correct, werk hard en ga recht door zee Deze instelling werkte positief door op de spelers Ik was dan ook spoedig de man met het witte vest. de man met het smetteloze blazoen" Onder leiding van Kessler begon Hertha hard aan een nieuwe toekomst te werken Het bestuur bracht door onder andere de verkoop van het sta dion de schuld terug van 6 mil joen Duitse marken, tot 700 000 In zijn grote villa in Berlijn heeft Kessler de laatste tijd veel kunnen nadenken ovei zijn car rière „Achteraf kan ik me voor stellen dal mijn optreden als bondscoach in Nederland weer zin heeft opgewekt en mij vijan den heeft bezorgd" ..Ik kwam echter in een tijd bij de voetbal bond dat men revolutionair te werk moest gaan De KNVB eiste van mij een keiharde aan pak Het was niet Kessler, die zo hard optrad, het was de bonds coach die dal deed Ik heb later de nadelen ervan ingezien Men kan nu niet meer mei zo'n ijze ren hand regeren (Kessler zond destijds Johan Cruvffdie niet 1 n het trainingskamp was versche nen voor een interland naar huis Dal zou nu onvoorstelbaar zijn-red Ik had echter het beste voor met het Nederlandse voet bal en ik dacht dat door mij on der andere de opleiding van trainers in betere banen is ge leid" Kessler is veranderd Dat was hij a) toen hij m België trainer van Anderlechl werd In het Vlaamse gehucht Dworp. waar hij aan een kasseiweg in een mooie bungalow woonde, ver telde hij toen over zijn soepeler beleid Die lijn heeft zich bij hem voortgezet. „Kessler heeft zekerheid gebracht bij Hertha", schreef deze week het Duitse voetbalblad „Der Kicker" In die zekerheid koesteren zich de spelers in een glanzende vorm. Na vijf maanden is George Kess ler ook in het Berlijnse socië teitsleven opgenomen „De vo rige week traden de Jacob- sisters dat zijn hier beroemdhe den, op En wie moest er met hen op de foto9 Kessler Dit leven is onvoorstelbaar Heel anders dan in Belgie en Nederland In Ne derland heb ik nooit een posi tieve pers gehad Moet je hier de kranten lezen, een en al lof" Inderdaad spreekt „Der Kic ker' deze week van een „Takti- sehe Meisterleistung" „Als ik over mijn loopbuan nadenk, ben ik een tevreden man", zegt hij, „opgegroeid in Zuid Lintburg heb ik het tol bondstrainer van West Duitsland en tot bonds coach in Nederland gebracht. Als trainer van Sparta boekte ik dal jaar een toosehouwersre- cord Mei Andcrlccht werd ik landskampioenen bekerhouder. En nu weer dal succes hier in Berlijn Goed. ik heb fouten ge maakt. maar het positieve over heerst, Daarom moei ik wel een gelukkig man zijn" JEAN NEI.ISSEN

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 29