sseroord Anneke Goudsmit: Ik was loyaal tegenover D'66 Drie socialistische oud-ministers in opspraak in België Giscard d'Estaing begint met tv-serie Russische LAD A1500 S: Veel auto voor het geld TUSSEN DE WIELEN TE ONAFHANKELIJK VOOR„A A VONTUUR" idustrie binnenland buitenland en IRIEK "BREDA" n i ste Brief Gelijk Gaullisme •ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 DE STEM 3r geestenjK gehandicapten centrum vragen wij op korte term,jn <tie In een moderne Inrichting weik# tviljoens met oen ingewonnen bij: :e. Telefoon: 01870-388O Mr. Anneke Goudsmit (41), «inds een jaar mevrouw Kingma-Goudsmit, heeft haar kamerzetel ter beschikking ge steld. Dat nieuws werpt nog eenmaal het licht op deze „tasti nt" vrouw binnen de fractie van p'66 Lastig omdat zij, sinds ze jo 1961 kamerlid werd, steeds rechtzinnig in de leer geweest is, ja zelfs bijna rechtlijnig, nogal wars van compromissen. Van het begin af aan is ze voor een onafhankelijke positie van D'66 geweest. Dat heeft haar vele ma len, intern en openlijk, in con flict gebracht met Hans van Mierlo, die een totaal andere op vatting huldigde over de vraag op welke wijze D'66 aan de macht moest gaan meedoen. Het „krankzinnig avontuur", zoals Van Mierlo de progressieve sa menwerking met PvdA en PPR en het meedragen van rege ringsverantwoordelijkheid in het kabinet-Den Uyl heeft geka rakteriseerd, is eigenlijk nooit helemaal naar de zin van An neke Goudsmit geweest. Daar- 55- voor was ze een te onafhankelijk denkster. Steeds heeft ze gepleit voor een onafhankelijke opstel ling van D'66. Tot op congressen toe, waar de Goudsmit-vleugel zich roerde en nederlagen leed. Een scherpzinnig juriste met li berale denkbeelden en opvat tingen, maar geen aanhangster van de WD, die ze niet als een liberale partij beschouwt. Een kamerlid dat de sterke neiging had zich in bepaalde zaken vast te bijten en nauwelijks van haar standpunten was af te brengen. Dat gold ook in de abortuskwes tie. die haar laatste twee kamer jaren sterk bepaald heeft. Bij de formatie werd zij naar voren ge schoven als staatssecretaris van Justitie. Ze weifelde lang en zei tenslotte nee. Vanwege de abor tuskwestie, waarin zij noch mi nister Van Agt noch de confes sionele regeringspartij ver trouwde. Vanwege ook het standpunt dat minister Van Agt had ingenomen in de zaak van de drie van Breda, waarbij hij in de D'66-juriste een geharnaste tegenstandster vond. Zij vreesde niet met Van Agt te kunnen op schieten. Een vrees die bewaar heid is geworden in het laatste abortusdebat, dat haar ook in conflict bracht met de politieke strategie van de fractie. Voor Anneke Goudsmit werd toen de gTens van haar toch al niet zo grote vermogen om zich te laten overtuigen, bereikt. Daaruit heeft zij nu de consequenties ge trokken. (Van onze Haagse redactie)' AMSTERDAM - „Of ik nog lid van de fractie van D'66 zou zijn gebleven, als Hans van Mierlo nu hoofdredacteur van de Haagse Post zou zijn? Dat is een volstrekt theoretische vraag. Ik zeg er geen ja en geen nee op. Ik weet het niet, of ik dan gebleven zou zijn. Ik heb me die vraag nooit gesteld. Ik vind het moeilijk om dit te overzien. Ik weet het gewoon niet. Ik zou er langer over moeten nadenken". ederland B.V. jen (N.Br.) en Itermaatschappij I n N.V. en I >ta, Sparks, iaat is op zeet re voor een jke funktie zal zij laar taak zal o>a. n van de agenda iet maken van delen van de post. efonische en net een aantal haar zorg pleiding, steno en Nederlands en de kennis van de p de belangrijkheid onontbeerlijk, ar. nt in deze funktie ollicitaties richten neelszaken. straat 137-139. 50. KER EN RUEB 173, BREDA 42 81. JW VRAGEN WIJ EEN let ontvangen en verwij- gerrichten van lichte ad- >n. haar taak behoren. iMAVO-niveau, jioderne talen, nste 18 jaar, lerzocht hun sollicitatie de afdeling Personeels- Ibus 3260 te Breda. Dit zegt mr. Anneke Goud smit nog geen 24 uur na haar definitieve besluit om het Ka merlidmaatschap neer te leggen. Zij is uiterlijk rustig in haar prachtig herenhuis in hartje Amsterdam. Vandaag neemt zij nog plaats in haar groene zetel m de Tweede Kamer, die zij toen Hans van Mierlo nog fractielei der was, altijd met hem deelde. Over haar beslissing heeft zij 3 weken nagedacht. „Ik weet ze ker, dat ik in de geest van de achterban van de partij heb ge handeld toen de fractie het par tijstandpunt over abortus los liet Ik heb gehandeld uit loyali teit tegenover D'66", zegt ze. Schaadt uw vertrek de fractie niet? „Dat vind ik niet, eerder heeft de fractie zich zelf schade toe gebracht doordat zij is afgewe ken van de gedragslijn en de me thode van politiek handelen van de partij bij het debat over het abortusbeleid. Aan die houding moest ik mijn eigen gedragslijn toetsen. Ik reageerde op het ge drag van mijn fractie, omdat ik dit niet in overeenstemming vond met de D'66- uitgangspunten. Ik voelde mij tijdens het debat zeer genomen door mijn collega's toen ut geen motie mocht indienen. Ik had mijn eigen energie aJ nodig om mijn eigen fractie te overtuigen, terwijl ik die nodig had moeten hebben voor de andere Kamer leden Achteraf betreur ik het, dat ikgeen motie heb ingediend waarin ik zou vragen om de Bloemenhoveklimek in Heem stede open te laten". De fractie heeft een politieke strategie gekozen, waardoor het abortusbeleid toch soepel blijft. Het doel is toch bereikt. Waarom bent u dan niet geble ven? „Het doel is niet bereikt. De vervolging van de Bloemenho- venkliniek gaat toch door. Het is stuitend, dat in een rechtsstaat sociaal voelende mensen opeens tn de verdachtenbank komen te zitten. Daar mag je niet licht overheen lopen. Wat in de brief van justitieminister Van Agt stond was in strijd met het re geerakkoord. Het ging ook niet verder dan en het is minder dan het regeerakkoord. Daarin stond niets op grond waarvan abortusklinieken, waar zwan gerschappen van twaalf weken pop,, eruit werden afgebroken, zouden *jcc PJ1 kunnen worden vervolgd. De brief van Van Agt is zeer vaag en Was uw interpellatie niet be- betekende een achteruitgang doeld om uw gram te gaan halen ten opzichte van het regeerak- bij mr. Van Agt? Mr Anneke Goudsmtl en minister Van Agt tijdens het kamerdebat in 1972 over de dne van Breda. nadruk gelegd op het vrijheids recht, de privacy van de burger en de zedelijkheidswetgeving en heeft zich altijd onderscheiden van anderen door een eigen wijze van politiek bedrijven. Juist deze twee aspecten zijn onvoldoende door de fractie er kend". koord en wat er in de maat schappij aan de gang is. Mijn grootste bezwaar tegen de frac tie is, dat zij drie weken geleden het ouderwetse politieke spel heeft gespeeld, waaraan ik zelf ook wel meedoe, ook al heb je betere voornemens. In dit geval vind ik, dat de fractie zich te veel heeft losgemaakt van juist die immateriële punten, waarvoor D'66 zich altijd sterk heeft ge maakt. De partij heeft altijd de „Het is geen persoonlijke kwestie geweest. Nooit heb ik ooit spijt gehad, dat ik onder hem geen staatssecretaris ben geworden. Over de passage in het regeerakkoord over abortus heb ik nooit gepiept. Als ik dat met had aanvaard, dan had ik niet moeten terugkeren als Ka merlid. Ik was wel wantrouwig: ik keek veelvuldig om me heen en volgde kritisch of het regeer akkoord wel behoorlijk werd uitgevoerd. Of ik als staatssecre taris van Justitie veel meer had kunnen doen rondom de abor tus? Dat betwijfel ik ten zeerste. D'66 heeft met zo'n sterke posi tie binnen het politieke krach tenveld, waardoor ik dat beleid, waarvoor ik toch geen verant woordelijkheid zou dragen, zou kunnen ombuigen. In dit geval had Irene Vorrmk (minister voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne) zich sterker moeten op stellen". Is uw vertrek ook niet ingege ven door strubbelingen tussen u en Van Mierlo? „Dat speelt mee. Van Mierlo ziet de strategie anders, maar dit heeft nooit tot grote conflicten geleid. Als dit niet was gebeurd, dan hadden we de resterende ja ren er nog mee kunnen leven. Maar met evenveel recht kan ik zeggen: als de fractie soepeler was geweest, dan was dit niet gebeurd'-'. Zou er niet eerder een conflict zijn uitgebroken tussen u en Van Mierlo als u geen vrouw was? „Daaraan heb ik nooit ge dacht. Ik geloof het ook niet Wij hebben altijd op sjiortieve en goede basis met elkaar samen gewerkt. Het vrouw-zijn heeft niet meegespeeld Ik zou het be treuren als dit wei zo was. Blijft u lid van D'66? „Ik heb nog met nagedacht over het lidmaatschap In de praktijk betekent de partij mei zoveel meer. Ik weet het met precies Ik vind het niet erg be langrijk gezien de positie van D'66. Voor mij is het niet van zelfsprekend dat ik erin blijf of eruit ga. Wel hoop ik, dat de fractie erin slaagt als collectief tot 1977 door te gaan Jammer vind ik het nu, dat ik geen vra gen meer kan stellen en de over heid niet meer kan controleren Maar van het nemen van dit be sluit heb ik geen spijt In dat ge val ken ik mezelf erg goed" JOSV D WUNGAART (Van onze correspondent) BRUSSEL - België heeft een nieuw schandaal. Het gezag hebbende blad De Standaard beeft onthuld, dat drie voorma lige ministers van Economische Zaken (Cool, Claes en Simonet. alledrie socialist) ten bedrage van honderden miljoenen franks toezeggingen hebben gedaan aan een aantal bedrijven zonder steun van het kabinet en zonder Cools, waarin deze wel steun be looft. 3. Belofte per brief gedaan door oud-minister van Econo mische Zaken Henn Simonet om twee torens te huren van het World Trade Center in Brussel ten behoeve van Economische Zaken Ook dit is een zaak die m de honderden miljoenen loopt, omdat het hierom een langdurig huurcontract gaat Op het mi nisterievan EconomischeZaken «ns te verlenen. Zij wijzen oaarbij op hun briefwisseling de toenmalige ministers van «onomische Zaken. deze mei hun handtekening be- m Brussel ligt een copie van een «gelde beloften ooit na te ko- brief van Simonet waarin hij be uren. looft de twee torens te huren. Het origineel van de brief is on- oeaoelde bedrijven hebben vindbaar De directie van de rauangs bij het Belgische minis- Britse bouwpromotor van het we van Economische Zaken WTc zou de originele brief er- Kracht aangedrongen om de gens in het archief van Londen «gezegde steun nu eindelijk 0f zürich bewaren Minister Simonet zou zijn brief op 4 ja nuari 1973 hebben geschreven, maar hij trad op 3 januari 1973 al Oud-mmister Simonet heeft Hm h„.„ t. u neg gezegd dat hij nimmer een j er' 1 Financie- dergelijke brief heeft geschre- ™js door de Belgische regering ven en dat er sprake is van vals- een studie inzake bewape- heid in geschrifte, waarbij men 2 v dle de FN- misbruik heeft gemaakt van zijn .P^abneken in Herstal bij handtekening Tot zover de za- uik hebben ondernomen en die ken waarom het draait miljoen frank kostte De eenmalige minister van Eco- nomtsclie Zaken, WUly Claes be efde 45 miljoen frank rege- ™gssteun, maar als gevolg van j Kabinetscrisis om het afket- ïn van de olieraffinaderij in bhcatie in De Standaard '«naaien ging het feest niet blad de nodiee verwnti °°r «n Herstal wil nu dat het bodem zal uitzoeken en uitleg zal verschaffen. Met name de rol en de macht van de FN-wapenfabnek van Herstal tot in het kabinet toe be gint intussen een aantal parle mentsleden geweldij^te interes seren. Veel politici vinden het een onverteerbare zaak dat ver tegenwoordigers van de FN- wapenfabriek vaste begeleiders zijn van prins Albert van Luik op diens buitenlandse reizen ten behoeve van het Belgische be drijfsleven. Wat doet FN, een partikulier bedrijf, op deze staatsuitstapjes?, zo vraagt men zich af in Brussel. Lastige vragen waar premier Tindemans zo langzamerhand moeilijk omheen zal kunnen draaien. Toch is er wel een uit weg. Dergelijke lastige vragen horen thuis bij het ministerie van Economische Zaken of het Waalse ministerie voor Streek- economie. En dit laatste minis terie zal met haar banden met Wallonië en met name met het bedrijfsleven in het Walenland wel een aanneembare verkla ring weten op te stellen Wan1 voorziet FN Herstal niet in een stuk werkgelegenheid voor dui zenden mensen? Dan mag Brus sel ook we) de ogen sluiten voor een paar minder goede zaken, zo zei ons een woordvoerder van Waalse Streekeconomie alvast als voorschot op een eventuele definitieve stellingname 'Wie de automarkt met enige oplettendheid volgt zal o.a. constateren dat zich het feno meen voordoet van een aantal merken die zichzelf in eigen huis beconcurreren. Nemen we ais voorbeeld Volkswagen, een merk dat zowel V.W als Audi/NSU voert en dat naast de Audi 80 de technisch ge lijkwaardige en in prijs gelijke Passat levert. Nemen we als tweede voorbeeld Fiat dat nog een stapje verder gaat. De Ita liaanse autoreus levert niet al leen Fiats maar ook Seats en sloot licensie-overeenkomsten met Polen (waarde Fiat Polski vandaan komt) met Joegosla vië (dat op basis van Fiat- produkten Zastava's maakt) en met Rusland (dat de Lada 1200 op basis van de Fiat 124 en de Lada 1500 S gebaseerd op de Fiat 1500) levert Daar bij doet zich in tegenstelling tot de bij Volkswagen ge volgde gedragslijn het ver schijnsel voor, dat zowel de Seats als de Zastava's, de Fiats Polski als de Lada's goed koper worden aangeboden dan de overeenkomstige of ongeveer gelijke Fiatprodukten. We signaleren dit verschijn sel mei om ons in de door de Fiat-fabriek gevolgde politiek waarvoor men ongetwijfeld zijn redenen zal hebben te ver diepen We doen het uitslui tend als aanloop voor onze Au totest van vandaag die betrek king heeft op de Lada 1500 S, een wagen uit de met Fiat hulp gebouwde Russische fa briek te Toghattigrad. De Fiat 1500 is al enige jaren van het leveringsprogramma van de Turijnse fabriek ver dwenen. maar niettemin werd het basis-concept van deze middenklasser door de Russen overgenomen en met vele mo dificaties, die verbeteringen en versterkingen inhouden ge produceerd Eerst brachten de Russen de Lada 1200. die hier verder on besproken moet blijven, weldra gevolgd door de 1500 S Wat voor de 1200 al gold, na melijk dat we hier te maken hebben met een verbeterde en vooral sterkere Fiat 124 doet eveneens opgeld voor de 1500 S i v m de „oude" Fiat 1500. Beginnen we met de motor, een vier cylinder 1451 cc krachtbron van 75 din pk die door de Russen zelf is ontwik keld en die met bovenliggende nokkenas met nastel bare dub bele ketting en vijfmaal gela gerde krukas een oersterk ge val is, goed voor een topsnel heid van 155 km uur en wat belangenjker is een behoor lijk krachtige acceleratie waarbij de wagen in 15 secon den van stilstand tot 100 km. uur komt Die motor is niet al- htig, soepel, zo is de vierde versnel ling in de stad best bruikbaar en ook de geruisloosheid moet geprezen worden waarvoor de extra geluiddemper en de be kleding van de motorkap ga rant staan. Met de korte pook kan vlot worden geschakeld en over de besturing kan worden gezegd dat deze direct en vrij nauwkeurig is, al stuurt de wagen wel tamelijk zwaar, wat opmerkelijk genoemd moet worden voor een auto met achterwielaandrijving Het weggedrag is goed tot zeer goed, uitbreken ook in snel genomen bochten komt niet voor en de wagen is in het geheel niet gevoelig voor zij wind. De vering is aan de stugge kant; vóór zijn schroef- veren en een stabilisator ge monteerd, de achterophanging geschiedt door vier langsdra- gers eveneens met schroefve- ren en een stabilisator Wetend dat de wagen eerst en vooral is ontworpen om dienst te doen op (slechte) wegen in Oost- Europa wekt hel geen ver wondering dat de vering daarop is afgestemd en in de praktijk van alle dag betekent dit dat oneffenheden in het wegdek zeer goed worden verwerkt. Het remsysteem (mei vorst bestendige handrem, een uni cum) bestaal uit schijven op de vóór- en trommels op de ach terwielen plus rembekrachti- ger en remxrachtverdeler met gescheiden remsysteem. Het functioneert uitstekend alleen werd bij krachtige remma- noeuvres vastgesteld dat de neus dan sterk naar voren duikt. Het interieur is royaal met ruimte voor 5 personen De voorzittingen zijn van het halfkuipvormige type met ver stelbare rugleuningen die tot in slaapstand versteld kunnen worden Ze zitten goed en comfortabel en zijn bekleed met een combinatie van kunst leer en textiel, terwijl de ach terbank voorzien is van een opklapbare armsteun Het in terieur maakt een verzorgde indruk en is goed afgewerkt. Verwarmings- en ventilatie systeem is uitstekend, want afgestemd op Siberische tem peraturen. mocht het buiten 25 gr C. vriezen dan kan men in ae wagen desgewenst een temperatuur van plus 25 gr C. bereiken en bij de voeten zelfs van 30 gr C. De ruitewissers zijn voorzien van een interval- schakelaar en de wagen heeft een handbediende choke waarmede vlot gestart kan worden. De uitrusting is eenvoudig fantastisch en ook hiervoor geldt weer dat Oosteuropese normen zijn aangehouden, omdat in deze landen veel au tomobilisten op zelfwerk zaamheid ten aanzien van tal van voorkomende reparaties zijn aangewezen. Naast het normale boordgereedschap heefl de Lada 1500 S een grote tas met gereedschap, met o.a. een bandenpomp, spannings meter, grote sleutels en een looplamp (onder het dash board zit een stopcontact). De wagen heeft sleepogen onder de bumpers voor en achter en de achterste uitlaatdemper is gemaakt van roestvrij staal, een oplossing die we maar zel den aantreffen. Resumerend de Lada 1500 is een krachtige royale, com fortabele en ijzersterke auto waarop slechts weinig valt aan te merken De uitrusting is zeer compleet waarbij het al leen spijtig is dat achterruit verwarming mei standaard is. Maai toch. veel auto voor het geld Auto's, voorzien van een trek haak, behoeven sinds 31 oktober geen rechterbuitenspiegel meer te voeren Hel Wegenverkeers reglement is in dat opzicht ge wijzigd omdat de tot 31 oktober geldende eis dat personenauto's die voorzien zijn van een trek haak voor het voortbewegen van aanhangwagens, uitgerust moesten zijn met een rechter buitenspiegel (ook al wordt geen aanhangwagen getrokken), in de praktijk te ver gaand is ge bleken. Fiat heeft de prijzen van zijn meeste modellen in Nederland verhoogd. Ongewijzigd bleven de prijzen van de typen 850 D, 133, 128-1300, Seat 124, de Fiat 125 P en Autobianchi. Waarschijnlijk zal op 1 ja nuari in Zwitserland een wette lijke regeling van kracht worden waarbij hel dragen van auto gordels verplicht wordt gesteld Een en ander zal geen betrek king hebben op auto's die voor 1 januari 1971 zijn gekocht. l ïctl n°g op tafel komt b«i ,"l?ncl^'e steun aan het unjt Belgonucleaire ten be- B*»» 450 miljoen frank Kmi lfls participant in het ffi^-PfoJect in West van p °P het ministerie Economische Zaken in is niets bekend over toe- idr£ £en door oud-minister ai» 's' "naar Belgonucle- zwaait met een brief van Oud-minister Claes heeft mede namens zijn twee collega's in het Belgische parlement pro- afket- test aangetekend tegen de pu- en net nodige verwijten ge maakt De krant blijft echter bij zijn verklaringen en naar ons is gebleken ook volkomen terecht een hoge ambtenaar uil het ka binet van de minister van Eco nomischeZaken tn Brussel heefl ons bevestigd, da! het verhaal in De Standaard tegen de 100% de feiten weergeeft en dat men al lang mei de kwestie bezig was. Premier Tindemans heeft intus sen meegedeeld in het parlement dat de regering de zaak tot de (Van onze correspondent) PARUS - President Valery Giscard d'Estaing heeft dins dagavond in een eerste „televi siecauserie bij de haard" een be gin gemaakt met een maande lijkse serie waarin hij de Fran sen van zijn activiteiten, zijn bedoelingen en van de stand van zaken op de hoogte wil houden. Zijn causerie, die volgens de al gemene opvatting bevestigde dat hij „een ^professionele tv- figuur" is, was ondermeer hel gevolg van een groeiend aantal kritieken op zijn politiek en zijn stijl. Met name een serie artike len in het gezaghebbende blad „Le Monde" heeft de aandacht getrokken. In het laatste artikel van de serie, die voor de Franse pers zeer ongebruikelijk is, werd on dermeer verklaard „menigeen heeft de indruk dat Frankrijk niet geregeerd wordt en dat dt ministers geen opdrachten ont vangen". Voorts werden er een aantal onthullingen gedaan over het particuliere leven van de president, die echter geenszins het sensationele karakter heb ben van andere publicaties en in generlei wijze een aantal ge ruchten die de ronde doen be vestigen. Die geruchten zijn van allerlei en dat wordt verontrustend ge vonden waar het staatshoofd zich bevindt. Zo is het voorgekomen dat de president in het Grand Trianon aard en voor het overgrote deel van Versailles sliep, tijdens de lijken zij onwaarschijnlijk of op weekeinden verdwijnt hij ook zijn minst sterk overdreven, geregeld en niemand weet of hij Blijft het feit dat de president in zijn kasteel van Chanonat, in met zijn nieuwe stijl definitief het landgoed van zijn ouders in heeft willen breken met de Authon, in het buiten van de fa- plechtstatige gebruiken en le- milie van zijn vrouw of elders is venswijze van zijn voorgangers, Een verzegelde brief, die zijn maar daarmee klaarblijkelijk de medewerkers slechts in geval indruk vestigt zich te weinig om van belangrijke aangelegenhe- de staatszaken te bekommeren, den mogen openen beval de Giscard d'Estaing heeft nimmer mededeling waar men hem kan zijn wens verborgen om zijn par- bereiken ticulier leven ten koste van alles Zijn onafhankelijke levens van zijn functie te scheiden, al- wijze stelt aanzienlijke proble- dus „Le Monde" Het blad her- men voor de veiligheidsdienst innert eraan dat de president die steeds een ongeluk of een zijn gezin met in het ambtspa- aanslag vreest In verband leis ondergebracht heeft, dat hij daarmee, aldus „Le Monde vaak thuis in zijn particuliere wordt gewaagd van enkele ïnci- woning, verblijft Zijn mede- denten, zoals de befaamde aan- werkers weten echter vaak niet, rtjding met zijn wagen en die van een melkbezorger Hetgeen door het Elysee echter destijds werd ontkend President Gis card is echter klaarblijkelijk niet van zins zijn levenswijze te veranderen omdat deze nodig is. zo heet hel. voor zijn psychisch evenwicht Bovendien wordt hem verweten min of meer een eenmansbedrijf te runnen, en zelden de mening van zijn over igens in aantal geringe mede werkers te vragen Een van zijn medewerkers verklaart dal de president tij dens de kiescampagne de over tuiging had legen alles in gelijk te hebben en dat hij ook thans nog van mening schijnt te zijn dat hij de enige is die gelijk heeft Ook zijn technocratische instelling geeft aanleiding tot kritiek en tijdens zijn televisie praatje van dinsdag heeft hij daar klaarblijkelijk iets aan wil len veranderen door duidelijk te maken, dat hij wel degelijk be gaan is met menselijke proble men, waarbij hij geen onder scheid maakt, zo zei hij, tussen „een ingenieur en een straatve ger" Van de andere kant wordl zijn intelligentie en zijn opmerkelijk vermogen te assimileren ge waardeerd en deze kwaliteiten stellen hem in staat zich vrij te houden van de bureaucratische druk Giscard werkt snel en im proviseert met talent en „Le Monde" noemt als voorbeeld het feu dat toen Giscard op weg was naar de opening van de Panjse Autotentoonstelling zijn speech voorbereidde, die opmerkelijk gevonden werd Voorts wordt duidelijk het verschil waargenomen tussen de eerste weken na zijn ambtsaan vaarding en de periode daarna. In de eerste weken nam de pre sident een aantal opzienbarende en algemeen positief beoor deelde initiatieven Zijn rela tieve passiviteit sedert dien doet het vermoeden rijzen,idat hij zich tot hel „Gaullisme bekeerd heeft", aldus „Le Monde", die zich afvraagt of dit geen bewijs is geboren uil de contacten met de werkelijkheid, ofwel, zo wordt gevraagd, is dit om de Gaullisten waarborgen te ge ven? Maar. zo meent het blad, deze nieuwe ernst is vermoedelijk mets anders dan het toepassen van de instituties van de repu bliek, die willen dat de president van de republiek zien in een moeilijke tijd ostentatief afzij dig houdt van de partijstrijd. De dinsdag bekendgemaakte opzet om de Fransen maandelijks van de situatie, van zijn acties en zijn plannen op de hoogte te houden wordt als bewijs gezien, dat de president voor de kritiek niet ongevoelig is gebleven.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 23