cadeau spaarboekje te roken..." Steeds meer verslaafden in Zeeland en Brabant ndse Credietbank A f* trie INTERW000 B.V. MONUMENTEN IT REIJNS SATERDAG 30 NOVEMBER ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 Heel lang geleden, zeker 4500 jaar al, leefde toenmalige keizerrijk China een wijze me neer. Zijn naam was Shen-Nung, en zijn kwaal was zijn zwakke gestel. Vooral toen hij keizer werd, bezorgde hem dat veel last. Jicht en reu matiek speelden hem parten, en maakten hem het regeren extra-moeilijk. De keizer vond er een oplossing voor. Iedere keer als hij voelde dat het weer mis ging, ver mengde hij wat fijne tabaksvezeltjes met een soort harsachtige stof, die hij dan oprookte. Hennep, noemde hij die stof. De keizer was er gelukkig mee, kon weer voortgaan zijn rijk te besturen en schreef ruim voor zijn dood een dik boek, waarin hij de hennep aanprees als hèt ge neesmiddel tegen beri-beri, constipatie, men- struatieklachten, jicht, malaria, reumatiek en verstrooidheid. De hennep is na die tijd de hele wereld rondgereisd en uiteindelijk ook in West- Europa, in Nederland terechtgekomen. Alleen niet onder de aanduiding „Bevrijder der Zonde" die men er in het oude China aan gaf, maar ge woon onder de verzamelnaam drugs. ONTKENNING DRUGPROBLEEM VERGROOT HET VRAAGSTUK itiwim';iinmii|!!iiHwiapHaffl[fl{ is een origineel geschenk met de in klimspaarboekje van de redietbank. Het spaarboekje met rente. 5 met een maand over uw geld bnder „boete" of korting op de pp uw boekje staat Ie rente al boven 7% en dat klimt islotte 10%. Na 5 jaar bijv. isf 100,- tf 161,05 (rente op rente) met dat ene klimspaarboekje van e Credietbank (looptijd 5 jaar), net klimmende rente, heet het. >on klimsparen. van f 100.-, f 250.- of f1.000,-. boekje van de Nederlandse toch wel een zeer origineel cadeau. DM. Antwerpsestraat 37, tel. (01640) 37650 iinnekenstraat 3, tel. (01600) 30250 irkt 16. tel ((T 608) 3752 rkl 18, tel (01140) 3351 Heuvel 14 tel. (01620) 25558 Markt 50. tel. (01652) 2116 Markt 16, tel (01670) 3463 (01157) 1401 itraat 52, tel i jwstraat 54, U. Mieuwe Markt 79. tel. (01650) 36960 evens Afdeling Marketing, 5857, Amsterdam ^O&SOOOOCOCCCCOOO^ (WALITEIT RIMA AFWERKING CONCURRERENDE PRIJZEN tUIME KEUZE 3LIJVENDE SERVICE u op aanvraag geïllustreerde eata- den Op uw verzoek komen verte- ij u aan huis. NDSE STEENHOUWERIJ DOM HULST Steensedijk 'W Tel 01140-2906 IE EIKEN BALKEN :m85 - per sWj< cm15,-pe'*lw DE EIKEN STAMMEN f 750 - /m3 plaat gemete" T W At zagerij fd. Houthandel Kerkweg 21 - 01682-270 Het is nog vroeg, als in club „Dactyl" in Hedel de eerste jointjes worden aangeblowd. Club Dactyl is evenals de naam Hedel fictief, maar voor beide kunnen tal van ont moetingscentra in alle Hollandse steden worden ingevuld. Gedempt licht werpt een gele, groene of rode schijn op de i eerste sliertjes rook, die nog tamelijk solitair de wet van de zwaartekracht tarten. Zonder veel lawaai komen de eerste mensen binnen, gekleed als outfits, maar eigenlijk alleen maar herschapen in een nieuw-gecreëerd, ander cul tuurbeeld. Confectiepakjes en maatkostuums vervangen door rib- en spijkerkleding, Indisch goed en dikke Afghaan- ders. Langharig, soms werkschuw. En veel belangrijker dan al die uiterlijkheden: een innerlijk, dat kotst van Maat schappij '74, van dat wat met zoveel na-oorlogse ijver is opgebouwd. Inplaats van vrede met haat en nijd en oorlog (milieuvervuiling, elitevorming, competitiestrijd) een ster- te hang naar het verleden, waarin het eens wel goed moet ijjn geweest; en met een verachting voor dat recente ver leden, de jaren vijftig de tijd van de rock, van de no zems,van de bluf. Een duidelijk nieuwe generatie tieners, die het van de vijftiger jaren in alles ver overleefd meent te hebben; in denken, doen en laten. Een generatie, die als j eerste te maken krijgt met alles wat zo nodig té mooi ge maakt moest worden: Generatie '60. Gesproken wordt er weinig in Dactyl, de meeste bezoekers zitten in groepjes bijeenge- hurkt op de grond. Het drank gebruik is matig, zéér matig zelfs. De hele omgevinig ademt een sfeertje uit dat op het intellectuele af is, ver van alle studentikoos geblaasgalg dat ie vorige generaties jongeren loms typeerde. Een soort ver kapt idealisme (het blijft een vlucht) voert de boventoon, echt in schijn, onecht in wer kelijkheid. Toch: reëel. Hier komen mensen bijeen, die néér van elkaar weten dan wanneer wie een nieuw jasje heeft gekoaht. Want de ge sprekken die er gevoerd wor den zijn op de man af, zonder plichtplegingen, dieptepsycho- logisch haast. Zelfkennis, we ten waar je staat in cultuur én subcultuur is dan ook een eer ste kenmerk van „thee real junkie". Een 15-jarig meisje, na vier bar „ontsnapt" uit het we- 'fl4je maar af en toe nog brugblowend, schreef tijdens ën van die trips: „Ik vind het '"en enorm moeilijk. Alles Wt door me kleine koppie. Ik hu baast de hele dag afwezig, M korte antwoordjes en het 'iefet ben ik helemaal alleen. Heusen zijn lieve wezens, en h wereld is mooi zeggen ze. 'har toch heb ik er geen zin ""er in- Dan kunnen ze me *(1 een klein, slap meisje vin- den. maar dan moeten ze dan War zeggen als ze daar lol in ik er het beloofde land van mijn dromen. En dan wordt er gezegd: het is niet echt hoor, je moet niet altijd zo dromen. In zekere zin is het wèl echt, maar dan moet je eerst gestor ven zijn of knetterstoned, want de hemel ziet er anders uit en die lucht is alleen in zekere zin maar een plaatje van de buitenkant van de he mel. Soms heb ik de neiging om weer hasj te roken of weer iets te spuiten en te slikken, want als je dan een beetje aan het hallucineren bent zie ik er toch wel een kern van waarheid in. Een mooie trip of zo, waarin je lacht en lol hebt is de hemel, want daar gaat plezier nooit ten einde. Een slechte trip is de wereld, die lang zaam ondergaat. Maar als je dus een mooie trip hebt en lijkt het op de hemel, dan ben je eigenlijk al op weg en aan het kijken hoe het je daar bevalt. Je gaat steeds meer trippen en spuiten enz. enz. en op een gegeven moment sterf je en hen je enorm gelukkig. Je bent uit je lasten en in een nieuw land, waar plezier nooit ten einde gaat. En daar was ik ook al zo mooi mee bezig, maar ik ben er uitgehaald en blow nog maar een beetje. Toch leef je nog een beetje in dat wereldje, en dat zal ook altijd wel blijven. Maar je hebt geen plezier meer in het leven, en droomt de hele dag maar. Maar deze dromen zijn echt, en dus heb je nog steeds een beetje hemel in je- En als de dieren die mens genaamd zijn dit maar eens aan willen horen en niet meteen een gro te muil geven, zal het op deze wereld een stuk mooier en leuker worden want dit is de zuivere waarheid, en ik hoop dat ze het ook nog uit zullen proberen, want dan zullen ze begrijpen dat doden leven en levenden doden zijn". r'n volgens mij is die ils'atl^ n'et meer zo mooi l,ljjt0eser- Hij is vies en en stinkt ook nog. Ja, 13 <te lucht mooi en zie Drugs, politie, justitie, onverbrekelijk met elkaar verbonden. Hier een Amerikaanse politieman met een grote hoe veelheid in beslag genomen heroïne. Ze hebben er niet eens veel voor hoeven doen. - In één van zijn verhalen uit .Explosie" (de Modificatie, 1970) beschrijft de Vlaamse auteur Hugo Kaes de lotgeval len van iemand, die allergisch wordt voor vierkantjes en rechthoeken, en die tenslotte zijn hele belevingswereld in rondjes en ovalen herstructu reert. Junkies hebben diezelf de invalshoek: ze beschouwen niet-rokers als „squares" (vierkantjes), en zijn daar doodsbang voor. Hoe kom je van soft-drugs op hard-drugs? Is dat moei lijk? Moet je eerst de leer school van de hasj doorlopen hebben, voor je je aan de opiaten kunt wagen? En zie je dan ineens nóg mooier kleu ren, nóg rijker beelden, nóg mooier werelden? Het is alle maal heel eenvoudig. In Am sterdam, waar de grote drug- haarden van weleer óf dicht zijn (Paradiso) óf een heel andere koers zijn gaan varen (Fantasio-Kosmos), viert de handel in opiaten hoogtij. En kele dealers hebben aan hun bezigheden in deze sector een complete „klantenservice" ver bonden, waarvan het in bruik leen afstaan van eigen onroe- red goed geen onbelangrijk onderdeel vormt. Hippies, ww- ers, bruintjes, zwartjes en al les wat op straat losloopt krijgt gratis onderdak en lo gies, en zelfs de eerste paar shotjes zijn gratis of tegen kostprijs. Maar dan. de mi sère komt terug na de uitwer king, ziet er hopeloos uit, on oplosbaar: vrouw, vriendin, kindertjes, geen werk. De dealers glimlachen. Het ziet er naar uit, dat ze weer een stukje van hun investeringen af kunnen boeken kassa! moeten voeden. En daar zie ik nog maar zo verdomde weinig van. Drs. A. Kruijssen van het Consultatiebureau in Breda, over de opvang in Brabant: „We werken veel samen met het JAC en de reclassering. We hebben van het begin af aan bewust niet het hele drug beleid naar ons toegetrokken. Dan word je veel te snel een soort opbergsysteem, en daar moet je juist voor oppassen: dat je niet het vuilnisvat van de maatschappij wordt. Drugs zijn niet het probleem van de consultatiebureau's, maar van de héle maatschappij". „In Eindhoven vangen ze wèl alles op, en je ziet het: de handel, het gangsterdom nemen toe. Ik ben er ook wel voor om de zaak vrij te geven, ik ben eigenlijk helemaal voor een vrije maatschappij: ieder zijn zin, én ieder zijn verantwoor delijkheden. Maar voor je de mensen vrijheid kunt geven, zul je ze eerst in vrijheid op In Dactyl is het niet, als in andere tentjes, een bepaald gezelschap dat tot de incrowd behoort. Iedereen is er wel kom, al zal er van contact niet veel sprake zijn- Een junkie praat niet, ervaart alleen. Zijn communicatie beperkt zich niet tof wat zich in zijn on middellijke nabijheid afspeelt, maar reikt veel verder, tot over de grenzen van dood en leven, van angst, van gevoel. „Pijn doet me niks", verklaar de ééntje, „ik plaats me bui ten mijn lichaam". „Ik ben een dochter van satan", be zweert weer een andere, „en ik praat met de doden". Die jonge Fransman, die tot zijn nek onder de mescaline zit. kan dat binnenkort wellicht ook, zij het in dezelfde hoedanig heid. Méér mescaline is het enige dat hem bezig houdt. Hij krijgt het, hoewel zijn dea lers beseffen dat het zijn laatste maaltje kan zijn. Maar de handel was a contant, wamt kopen op afbetaling bestaat in de drugwereld niet. En wie maalt er om zo'n rare Frans man? Meisje dat maar sporadisch meer rookt, over fysieke ge volgen: „One joint a day keeps the doctor away, zeggen ze, maar als je stopt, dan kun je dagelijks naar de dokter". Geestelijke winst: „Mensen (doden) zijn als wolken. Waar ze komen betrekt de lucht". Ook: angst voor mensen, geen angst voor (echte) doden. Een ex-druggebruiker: „Toen ik voor het eerst met het wereldje kennismaakte, was het nog fijn, was er nog solidariteit, geluk, gezellig heid. De hele handel was toen ook nog niet zo verziekt. Als je toen rookte, dan was het één, twee trekjes en bam! achterover! Maar dat is er al lang niet meer bij. Het gaat er niet meer om, iedereen zo goed mogelijke stuff te dealen, maar om er zoveel mogelijk geld uit te slaan. En dan zie ik geen verschil meer met die andere mensen, waar je juist voor wegloopt. Dan hoeft het voor mij al niet meer"- FRANS BOGAARD Hoe staat het met het druggebruik in het eigen gebied, Zeeland/West-Brabant „Ik krijg de indruk dat de zaak zich wat stabiliseert", zegt drs. A. Kruijssen van het Consultatiebureao in Breda. „Dat komt: er heeft zich een harde kern van ernstig verslaafden gevormd, en die schrikt toch hoe dan ook de anderen een beetje af". „We krijgen meer met echte drugproblemen te maken", werpt zijn Middelburgse collega H. Korstanje tegen. „Er heeft een hele mentaliteitsverandering plaatsgegrepen. De ver antwoordelijkheid en solidariteit zijn verdwenen, en het idealisme heeft plaats gemaakt voor keihard materialis me. Er komt ook heroïne in Zeeland. Wie van de twee gelijk heeft valt nauwelijks uit te maken. Druggebruik ligt nog steeds in de strafrechtelijke sfeer, valt moeilijk te contro leren en nog moeilijker te schatten. Vandaar dat ook in stellingen als het CBS op dit punt niet over cijfermateri aal beschikken. De consulta tiebureau's wel, maar dat zijn enkel weergaves van het aantal langdurige behande lingen. Vorig jaar lag dat aantal in Zeeland op ruim honderddertig (alcohol: £67) en in West-Brabant (Tilburg, Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom) op een kleine hon derd, waarbij aangetekend moet worden dat dit laatste bureau niet alle verslaafden opvangt, maar een deel ook terecht laat komen bij de JAC's en de Raad voor de Reclassering. Landelijk is er sprake (cijfers van vorig Jaar) van een totaal-aantal verslaafden van 15.786, waarvan 3.330 voor een strootje of shotje kiezen en de rest naar de fles grijpt. De cijfers lijken niet alar merend, maar geen van hen die ze verschaften durfde er ook maar een slag naar slaan welk percentage ze van het totaal-aantal gebruikers be treffen. De Amsterdamse psycholoog drs. Cohen, die enkele jaren geleden een grootscheeps onderzoek naar het drukgebruik in ons land op touw zetten, spreekt in dit verband van I a 2 procent. Daarvan uitgaande zou het landelijk aantal gebruikers circa 250.000 moeten bedra gen, maar het is niet on waarschijnlijk dat zelfs dat getal nog te laag gekozen is. Cohen namelijk, kwam in '69 al op tussen de 13000 en 22000 gebruikers, en wie de cijfers van de Federatie van Instellingen voor Alco hol- en Drugsproblemen in Bilthoven raadpleegt, het collectief van alle consulta tiebureau's, neemt na die tijd alleen nog maar een gestage groei waar. Onderzoekingen in Zweden, een land dat goed met Nederland verge lijkbaar is, wezen uit dat het druggebruik al op de lagere scholen onrustbarende vor men aanneemt; van de leer lingen der hoogste klassen van een aantal basisscholen in Stockholm bleek 36 pro cent weieens drugs te heb ben gebruikt. In 81 procent van de gevallen waren dat marihuana en hasjiesj, in 26 procent van de gevallen zwaardere drugs. Cohen kwam voor Nederland des tijds op een percentage van 68 voor cannabis-gebruikers en 32 voor Isd, amfetamine, etc., maar het is niet onmo gelijk dat na die tijd ook in deze percentageverhoudingen zich nog wijzigingen hebben voorgedaan. Vaak wordt geklaagd over de controle op het drugge bruik, die volgens velen meer dan ontoereikend is. Vrijwel op alle lycea, en zelfs op tal van basisscholen al worden in de pauzes onge limiteerd stickies gedraaid, een realiteit die er bij de meeste ouders nog maar slecht in wil. Deels vindt dat zijn oorzaak in een groot scheepse onderkenning van het drugprobleem in zijn al gemeenheid (in Bergen op Zoom groeiden de weed- plantjes in bloembakken voor het politiebureau, toen nog ontkend werd dat er ge rookt werd), maar deels ook in het feit, dat zowel handel als gebruik zich nog steeds in de stafrechtelijke sfeer af spelen. Maken we hier een vergelijking met andere ge notmiddelen, dan zien we dat tal van controles, warenkeu- ringen en uiterst strenge diensten gepasseerd moeten worden, vooraleer de consu ment zijn waar krijgt aange boden. Drank, tabak en taartjes moeten allemaal aan bepaalde voorwaarden vol doen, willen ze aan de han del worden prijsgegeven. Met shit, of het nou soft drugs of hard drugs betreft, is dat niet het geval. Merk artikelen zijn zeldzaam in deze consumptiesector, exi zelfs als er dan al merkjes op de waar worden aange troffen, dan nog is het vaak de vraag, of ze ook echt zijn. Handige opiumdealers spelen daar kien op in, door de beginnende jonkie, wat her oïne door zijn hasj te men gen, om hem zo tot slaaf van de opium te maken. Het is niet te zeggen, hoevelen zo ongewild en onbewust hum ondergang tegemoet gaan. Vooraleer men in staat is het kaf van het koren te schei den, is het te laat. Weinig bonafide dealers en een bijna uitsluitend gebrek aan merk artikelen zijn er de oorzaak van, dat vooral onervaren ge bruikers het weerloze slacht offer van deze praktijken zijn. De diepere oorzaak van deze ontwikkeling, tevens de schuld, is collectief. Ze komt voort uit de ontkenning alom van het drugprobleem. Direct wreekt zich dat in een enor me onderbezetting (slechts 292 man) van de 18 consulta tiebureau's die ons land rijk is en het vrijwel geheel ont breken van andere hulpver leningsorganisaties; indirect uit het zich in een toene mend hard-druggebruik, niet omdat naar wel wordtv ge steld het soft-druggebruik, hard-druggebruik in de hand zou werken, maar omdat heroïnehandelaren vrijuit de gelegenheid wordt geboden op de stoel van de hulpverle ner, begeleider en voorlich ter te gaan zit ten. Het is dit kwaad, dat met wortel en al moet wor den uitgeroeid allereerst door het drugprobleem (want dat is het nu) in zijn volle cmvang te erkennen. De cij fers liegen niet: ook in Zee land en West-Brabant (naar Cohen berekend) een hoeveel heid gebrukers van 17.325 ministens, dat is driemaal zo veel als ln Amsterdam zes iaar geleden. Met een pro bleem te ontkennen, is er nog nooit één opgelost In Am sterdam hebben ze die waar heid onder oren moeten zien. Het zal hier binnenkort niet anders riin.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 21