Meningen ALARM IN BELGIË: MEER WAALSE DAN VLAAMSE BABY'S Peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen „peilingen „peilingen „.peiling Jonge Zeeuwse boerin lucht haar hart over oogsthulp en passende arbeid 'V. Ziii 'A y. t -::V ...„IK HEB MET EEN STEIGERENDE TRAKTOR GEREDEN, WAARBIJ IK DACIIT DAT MIJN HART STILSTOND"... y Jy ...„WE HEBBEN ELKAAR GETROOST DOOR TE BEDENKEN, DA T ER VEEL ERGERE DINGEN ZIJN"... nwgen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen pe l ngen pe l ngen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen Gastarbeiders Liever Frans voorbeeld EILINGEN peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peillngef» ALS REACTIE op artikelen in onze krant van zaterdag 23 september over werklozen, oogsthulp en het begrip „passende arbeid" ontvingen wij een brief van een jonge Zeeuwse boerin. Het is geen klaagbrief, geen brief ook met beschuldigin gen aan wie dan ook. Maar het is wel een brief over de omstandigheden waaronder momenteel gewerkt moet wor den op boerderijen in het „verdronken land" van Zuid West-Nederland en die eindigt met een vraag om begrip. Wij denken, dat menige boerenvrouw en menige vrouw van een andere kleine zelfstandige zichzelf hierin zal her kennen. ERAAN WENNEN DOE JE NOOIT DOOR CORft VERUOEl Eft Zeeland, 23 november 1974. Geachte redacteur, Hierbij even reageren op uw artikelen in ,.De Slem" over de oogstramp in Zeeland, de werkloosheid in Nederland en de gecompliceerde werkloosheidswet. ft zou dus nogmaals willen onderschrijven, dat in het llgemeen de voorwaarden, zowel voor de hoer als voor de werkloze, te onaantrekkelijk zijn om tot een grootscheep se vrijwillige oogsthulp te komen. De regering blijft in gebreke. Er moet toch een oplos sing mogelijk zijn. Reeds vanaf het begin hebben wij ge- I zegd: waarom de werkloze niet zijn uitkering laten behou- I den en de extra toelage (te betalen door de boer) als be loning te zien voor zijn extra inzet. Maar nu de mening op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Jrpiia. Waaneer we die bijna 1.900 werklozen in ons rayon hier op zouden selecteren, dan zouden er zeker al 1.500 afvallen vanwege de term passende arbeid. Want je kunt stellen, dat zware tot zeer zware landarbeid geen passende arbeid kan zijn voor een werkloze vertegenwoordiger of administrateur, die zouden dat lichamelijk niel aankunnen. Nu laai ik mij eerst eeven voorstellen. Mijn man en ik, wij hebben een landbouwbe drijf van 31 ha. in het zuid westelijke kleingebied. En be horen lot die hoeren, die het volgens anderen goed hebben. Ik ben 31 jaar oud, moeder van twee kinderen, tenger van lichaamsbouw, weeg 51 kg. En Ik doe dit zware tot zeer zwa re werk al ruim zes weken. Toen we begonnen met dut I werk, dachten we niet. dit zo I lang te moeten doen. We had den de hoop. dat het nog wel eens droog zou worden. We 1 hebben in die tussentijd al I heel wat moeten incasseren- Hebben ook hulp gehad op ons bedrijf, wat we zeer gewaar- deerd hebben. Ik heb deze herfst meegewerkt waar dat nodijj was. Aardappelen en ui en geraapt Als de kinderen bij oma of kennis waren. Van I 's morgens vroeg tot 's avonds laat als het donker werd. Terwijl de soldaten en vrij- i willgers en scholieren begin nen om half tien en om kwart over vier stoppen. En zij kun nen net met deze tijden ook volhouden Ik heb zware man den gesjouwd en geleegd, zak ken opengehouden. Traktor gereden met zware ladingen uien. die sporen in het land maakten zo diep, tot over de knieën, Zodat de wielen niet meer draaien wilden, maar al leen maar voortgesleept wer- Met 'n steigerende traktor gereden, waarbij ik dacht, dat mijn hart stilstond. Dit alles In regen en wind Emmers en ®mmers kottie en soep gezet. Taarten gebakken Twintig le- iveralls, jassen en broeken gewassen en gedroogd. Laar ten en regenkleding van de Scholieren enz schoongemaakt. Kruiwagens grond uit de schuur geveegd. Scholieren Ophalen en wegbrengen. Kortom elke week zeven Jagen van 's morgens vroeg jtot 's avonds laat werken, ."'ant ais in de week de miii- wiren en scholieren je huis, groot en bewerkelijk, bevol en en je mee gaat helpen op land ligt er ook 's zondags Ve^l «verk dat gedaan moet gorden. En ik ben niet alleen. e mannen werken dag en «aait. Men stelt ook. dat land arbeid nog iets heel anders dan een boswerker gewend 's En alleen werk dat be- roepslanda rbe i ders- gr ond - Erkers aankunnen. kinderen van de Mavo van 13 tot 16 jaar en de kinderen van de Pedagogische Akade- mie (die ik hier heb zien wer ken) dit kunnen, waarom dan zo'n klein percentage van de werklozen? Kunnen zij licha melijk minder dan deze jon- hun mening gevraagd. En we schoolkinderen hierover ook hu mening gevraagd. En we hadden daar eenzelfde oordeel over. Ik kan U dan ook zeg gen, dat het woord passende arbeid bij mij irritatie wekt. Wij hebben ook vóór deze moeilijke tijden altijd de han den uit de mouwen gestoken geschilderd, getimmerd, voor organisaties gewerkt enz.) en keihard moeten werken, ons inspanningen getroost om iets te bereiken. We hebben altijd gedacht dat het de moeite waard was om dit bedrijf in stand te houden. Maar als an deren naar het strand of op vakantie waren, werkten wij aan ons huis, de boerderij of de tuin. Waar je dan later over ho ren mag: die boeren hebben het goed, ze hebben een mooi huis en een mooie tuin. Maar ze vergeten dan wel, wat we ervoor gedaan hebben. Men vergeet dan wel dat wij, om ook een redelijk inkomen te verwerven 75 tot 80 uren in de week moeten maken en heel wat zuiniger leven dan menig ander. Hoewel ik er wel de kantte kening bij wil maken, dat er ook onder de boeren verschil len zijn. En als we deze zomer bij de acties voor onze rechten opkomen schrijft Merijn (wiens kolom ik overigens graag lees) dat je, als je zo op die traktoren kijkt, niet zou zeggen, dat het de boeren niet goed gaat. Hoe had Merijn het zich dan voorgesteld dat het paard of os voor de wagen te werk moest gebeuren? In deze tijd past het niet meer om met gaan- Want, dan waren we ook niet met onze tijd meegegaan. Laat Merijn deze brief s.v.p. maar eens lezen. Zenuwen demand Laat ik U dit zeggen Eraan ïeJnen doe ie niet. niemand. 0|< onze mannen niet, wij 'p' de militairen en sohoüe- n met. Niemand gelukkig) dit zware werk gewend zware tot /eer zware ar- neifl ^sproken Als de school- WË j 4 i m «t m*h 'V ÜL,- 9 MtiJSbiküS'imm.XS&kat 3ËmsJf1U9K flti ..Soldaten en kinderen helpen, geen van hen is het zware werk gewend.... Dan het verhaal over die man die werkloos is en de eerste weken dat hij thuis zat één brok zenuwen was. Nu, die zenuwtoestand kennen wij ook heel goed. Het begon dit voor jaar al, 's avonds lagen we wakker te luisteren of lie, niet vilde gaan regenen. Want de gezaaide gewassen konden niet opkomen door de droogte. Er moest worden uitgereden, de kosten van zaaigoed waren voor niets geweest En som mi- ge gewassen moesten opnieuw worden ingezaaid. Door die droogte waren de aardappels en uien ook later oogstrijp dit jaar, waar die oud-landarbeider in uw krant blijkbaar niet mee op de hoog te was, als hij stelt, dat de boeren zelf te laat zijn ge weest met hun werk. Ook wij hebben de spanningen moeten verduren. Ik had zorgen om mijn man Hij kreeg hartklop pingen, slapeloze nachten en depressies. En wat hij me vele malen gezegd heeft: had ik dit geweten voor ik dit beroep koos. Het is een onmenswaar dig bestaan. En niet verant woord je vrouw en kinderen dit aan te doen. Maar we hebben elkaar pro beren op te beuren, getroost, door te bedenken, dat er veel ergere dingen zijn. En als ik 's avonds te vermoeid was om nog een kopje vast te houden, omdat mijn handen zo beef den, gedacht: maak dat Jan (mij man) het niet ziet. want dat maakt het voor hem nog veel erger. Als ik naar de werkloze kijk weet ik. dat hij ook gees telijk onder spanning staat. Maa** hij heeft ook een uitkering Wij hebben het geestelijk en lichamelijk te verduren Dat wij met ons keiharde werken er nog grote verliezen bij lijden, ons wer ken van jaren voor niets kan zijn geweest en onze toekomst even onzeker is. Dat Sinter klaas niiet kan voor zijn kin deren gaat ook op voor ónze kinderen Kinderen Ik weet ook van onze schoolkinderen (als oogsthulp) die op Walcheren onderdak kregen, dat er 's avonds (dooi de werkloze achter de borrel) tegen deze ki deren werd ge zegd: en. heb je je lakker kapot gewerkt bij die boeren? Maar ik wil niet alle werklo zen onder één noemer stel len. Zeer zeker niet. Evenmin als ik dat met de soldaten doe. die hier waren Jongens waar we heel prettige ervaringen mee nadden Maar ook jongens die alleen maar de koffie on de soep wilden, die in het hooi gingen slapen, sigaretten op het toilet bezet hielden En maar een paar uur op de dag wilden werken Toen mijn man keelontste king nad, en binnen en in bed moest blijven, kon ik hem toch ook niet aan het bed vastbinden. Maar hij moest er uit. zei hij, wie deed anders het werk? fin ook toen ik een gekneusde hand kreeg, moest alles gewoon doorgaan Een loontrekkende is meteen bij de dokter. Over passende ar beid gesproken Iedereen heeft blijkbaar rechten Zelfs in de gevange nis heb je het tegenwoordig heter dan nu op de akker. Maar ook wij hebben rechten. Zijn wij dan geen mensen? Waar is ons recht? IJ zult mis schien denken dat een zeur zich eens bij U wilt beklagen. Maar ik heb wel als stand punt, dal ie met klagen de zaak alleen maar erger maakt en dat hei niets oplost. En als je eenmaal in deze positie zit. is je enige redding: proberen er nog wat van te maken, omdat het ven eden on» wel zo wijs heeft ge maakt, dat onze verwachtin- ge (over steun van de rege ring) met hoog gespannen zijn- 1 ooroordelen En nu ik toch weer wakkei lig. en uw artikel eens over denk. wii ik ook wel eens wat kwijt, je komt in je contact met menser. zoveel vooroorde- le tegen. Zo ook over de boer. Over stad en platteland. Jongens ui4 Rotterdam enz. erg fijne jongens overigens. Maar, denk men, iemand die op het land helpt zal dus wel automatisch een sloof en (of) tuttig zijn. En als je de re genkleding hebt uitgetrokken en weer verzorgd bent, dan vragen ze of je het werk toch niet verschrikkelijk vindt. Want als je er graag verzorgt uit ziet. jong en misschien nog hip bent, dan vind je dat werk toch wel minderwaardig. En zo niet, dan zul je toch min stens wel niet zo'n goede moe der of echtgenote zijn. Als je probeert lekker te koken, alles schoon en netjes te houden, dan zul je wel geen brede belangstelling hebben, niet ge schoold of geëmancipeerd of intelligent zijn of weinig ni veau nebben Want dat zijn dingen die niet samen kunnen gaan, denkt men Oi als je je dan zo inspant, heb je misschien een zeer materialistische instel- "mg. We leven blijkbaar in een tijd, dat we werk dat wij niet prettig vinden ook met werk- onwilligheid moeten vereni gen De regering blijft in ge breke. Daar kunnen velen zich achter verschuilen. iveau De boeren in ons kerkdorp, die hun schuren met carnaval beschikbaar stellen voor het bouwen van de carnavalswa gens en waar de boerin de koffie brengt. Bij een andere boerderij, waar de koestal is omgebouwd voor de biljart vereniging. Niemand van dese verenigingen heeft zich ge meld om eens iets terug te doen, om te komen helpen met de oogsthulp. Het zal dan ook wel geen passende arbeid zijn 1 Werk dat 'veel mensen niet prettig vinden is niet inijn niveau, dus doe ik het niet, is voor velen het parool Dacht U, ais je als vrouw soms alleen tus- se de mannen zit. tót over je knieën in de modder, ik het wel mijn niveau vind? Dat mij de tranen ook niet hagei zitten dan de lach? Maar we bijten er ons doorheen, en we lachen gelukkig toch. Al zitten ook hier de bieten nog voor 90 procent in de grond. Omdat de grond (lier aan de zee extra zware zeeklei is. Maar we zijn gelukkig gezond en dat is onze grootste rijkdom. Dil alles mag ook wel eens in de klant. Niet om met onze moeilijkheden te koop te lopen. Maar als de mensen eens wat meer begrip zouden ipbrengen Dank voor uw tijd en uw aandacht EEN ZEEUWSE BOEKIN P.S. Groeten aan Merijn! 'Van Mize correspondent) j'.SSEL Uit een «Pub lieerde brochure y'kamsch Economisch S blijkt juist van Ver flat het geboorten- cjjf ,ni ,,di "ei ji0 pr ]n Wallonië momenteel dat b gt.dan in Vlaanderen, rachtir op weg lijkt naar verdere ontvolking. boor. onië lelt men 13-5 se- r i'i'P Per duizend inwoners, ^"'«nderen 13,3. De progno- Piuweliit0® on.Sunstiger: -.ver VlaarS twintig jaar zal Wl 352 °00 k"lde'e" te"en dan nu. En nu - 1 li met cijfers bezig zijn er in Wallonië 180 kinderen op duizend inwoners en in Vlaan deren 150 kinderen op duizend inwoners. De stad Brussel, die nu nog 1.1 miljoen inwo ners telt. zal zich reeds .ver enkele jaren geen miljoenen stad meer mogen noemen. deze: 'n het jaar 2000 zijn Deze alarmerende cijfers hebben nie* nagelaten in Bel gië, speciaa' in Vlaanderen, grote indruk achter te laten. Natuurlijk wist al iedereen in België dat ook daar de tijd van de grote gezinnen uit de mode is. maar nu men gecon fronteerd wordt met de harde cijfers is de reactie toch wel navenant Met name de pers luidt nu de noodklok waarbij de Nederlandstalige met name veel mow te heeft m^t de plot selinge Waalse hegemonie moet net Waalse herstel insziens niet worden overdre ven want Wallonië telt 3,2 miljoen inwoners onder wie 400000 buWenlanders. En het is bekend fat Turken, Grie ken, Marokkanen en Spanjaar den d J zijn op grote gezinnen. Het Waals herstel is dus op z'n zachts gezegd wel overdreven- wat Nu ons weid dienen en zoveel mogelijk van alles profiteren Kinderen zijn echter een belemmering van de vrijheid Tot zover deze moraliserende taal, ook al schuilt er heel veel waars In. IJS De Vlaamse kianten maken zich bepaald zorgen over deze geboortenontwikkeling. Het Oiwlprwil dagblad Het Volk bijvoorbeeld A» schrijft: „Veel kinderen is een verschijnsel van onderontwik kelde volkeren. In de wel vaartsstaat waarin wij leven is men niet meer bereid een kin- derlast te dragen. De meeste jonge gezinnen hebben slechts eert betrachting: veel geld ver- Meer concreet vTaagt de pers zich at wat deze ontvol king betekent voor het onder wijs. Wanneer er over enige tijd 150.000 kinderen minder zijn m Vlaanderen zullen er veel minder scholen en leer krachten nodig zijn Ook het aantal universiteiten komt nu in het gedrang En toch wor den nu aan de lopende band scholen gebouwd en gaat de opleiding van onderwijzend personeel en studenten onon derbroken voort. Toch zijn de Vlamingen niet helemaal in de put. Afgezien van het feit dat menige potige boerendochter in de toekomst in het huwelijksbootje zal stap pen, richten zij ook het oog op Frankrijk nog steeds voor de Vlamingen een voorbeeld van vele zaken. En- daar is het geboorten cijfer na een duize lingwekkend dieptepunt nu toch weer naar ruim 16 geboor ten per duizend inwoners op gevijzeld. Met zo'n gepaste be volkingspolitiek van de rege ring en gesteund door aan sporende woorden van dorps- past ors en de boond van gro te gezinnen moet er inderdaad iets aan het dalende geboorten cijfer te doen zijn. JAN SCHILS Je ben er niet zo heel zeker van f dat de cultus van discussie Het onderwijs dreigt al jaren een deel van het onderwijs dreigt te vervangen werkelijk leidt tot het ontstaan van een veel heid in doordachte en verde digbare opinies. Eerder krijg ik de indruk, dcut een vrij beperkt assortiment opinies aan de man gebracht wordt, gewoonlijk in een simplistisch schema voor of tegen, links of rechts, jong of ouden dat er een keuze gemaakt moet wor den lussen een van die twee, waarbij dan door mode of wat dan ook een stevige druk naar één kant wordt uitgeoefend. Zodoende ontstaat toch nog een benauwende uniformitiet in de ''eigen" meningen, zodat ik mij ga afvragen wat er nu echt eigen aan is. Ik denk, dat juist het belang van de eigen mening en van een weerstand tegen allerlei vormen van indoctrinatie de oorzaak van deze merkwaardi ge toeètand is. Want wat van belang is, schijnt de redene ring te zijnmoet zo gauw mogelijk bijgebracht worden Het schrikbeeld van een uni forme massa, die zich door een leider of door de reclame laat manipuleren, leidt tot een haastige produktie van tegen gif en het al dan niet onge wilde neveneffect is, dat de producenten van het tegengif in feite de rol van de leider overnemen. De haastige pro duktie van zoveel eigen me ningen leidt tot standaardopi- nies. De toestand brengt ook m.et zich mee, fiat opeens alles tor discussie gesteld moet worden, ook zaken die zich daarvoor niet lenen als historische grammaticale of natuurkundi ge gegevens. Het is op scholen geen uitzondering meer, dat leerlingen in ernst voorstellen doen een taal te vereenvoudi gen of zonder kennis van za ken historische toestanden als onzin afwijzenAls alles ter discussie gesteld moet worden moet de hele wereld nog ge vormd worden. De al gevorm de mening gaat als een wals over de feiten heen en kinde ren lijken geen onderscheid meer *e maken tussen het crea tief kliederen met gehoorzame klei en het verwerken van harde feiten. Voor hen lijkt de mythe van de gelijkheid in te houdend"t iedereen even goed kan pianospelen. Ik kan me moeilijk voorstel- ten. dat wij jeugdige personen een dienst bewijzen door aan een voortijdig en onder onge controleerde invloeden ge- vormde mening een zo groot gewicht toe te kennen. Niet alleen zijn er een aantal ge bieden waarop die mening er helemaal niet toe dat b.vfei ten van allerlei aard, onwrik bare gegevens en ook wel be paalde waardeoordelen - een leerling dip Homerus flauwe kul vindt, vergist zichpunt uit-, maar bovendien is het pen dwaling te menendat het aanreiken van informatie zoals dat quasi-technisch heet, op korte te*mijn kan of moet Leiden tot de vorming van een opinie, om iets waard te wor den, moeten meningen lang zaam rijpen en om "eigen" te worden moeten zij een weer barstigheid krijgen die ze oP een Afstand houdt van alle mode en trend. En dan nog zijn het maar meningen en helemaal geen zekerheden- Wat ik dikwijls mis in die snel gevormde meningen, on der pressie tot stand gekomen is de overtuiging van de eigen zwakte. Het. lijkt wel of me ningen meer dogmatisch en als zekerheid verkondigd worden, naargelang zij sneller gevormd, meer van buitenaf aangepraat en minder op eigen verdie ping of ervaring gebaseerd zijn. Een voortijdige uitnodi ging tot discussie draag waar schijnlijk meer bij tnt die neo- dogmatisme dan de oude, auto- ritontair genoemde doceertrant. t Is een stelling die ik niet kan bewijzen, maar ik geloof dat het traditionele onderwijs, ge baseerd op een gepaste af stand tussen leraar en leerling meer bijdraagt tot intellectue le weerbarstigheid en afkeer van conformisme dan het alles gelijkschakelen de geklei met modieuze opinies

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 19