rdcui '.OOO; „Ziekenfondsen voeren de wet niet goed uit BLOTE SPELEN. DE DOKTER HAD GEEN BUL WIE DE KOEK KRIJGT, WK DE GARD. PANORAMA HUUR BEPAALDE WONINGEN TE HOOG Dokter Lecompte 10%% op Pandbriefbiljetten Confrontatie" 10 jaar oorlog KfSKÏS Kamerlid Beekmans komt met Zwartboekje Beste Sint, denk ook eens aan uzelf. Geef uw vrouw bont van Dora van de\Aen. JL DEZE WEEK IN PANORAMA: 5} Westland/Utrecht Actie voor directeur Oopjdersgasthuis binnenland buitenland 1HMHHB ZEVENBERGEN WOONHUIS f Kosmos Breda B.V. Kosmos Breda) B.V. huis voor uw 0eltl' Zwakheden Geen solist Eigen nest M De vrouw die alles van bont weet Verjongingskuur voor verouderde bontmantels Dora van de Ven En nog veel meer boeiends in de nieuwe Panorama. Nu overal te koop. Inventarisatie papier iw pen Vrachtwagens ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 Te koop aan de dijk 29, staand z-go,h. Acht» vry.l Ind. Woonkamer I keuken, bijkeuken checel, 4 sl.kamersi vli.' ring, grote schuur ca. 500 m2 tuin Inl Woningbureau n.l Kilsdonk. Rembrand laan 73, Dordrecht m 078 -48091. DjlJ e M- e If. jr e e n IU in at at ar ■L et. g. or rV?'- li Te koop: Eethuisje 0m geving Bergen op Zol gezellig interieur goed, zaak, omzet 15Ó.OOoI fiscaal, huur 615 -_'f maand incl. 5 kaJ woning. a Koopsom 84.000— t. aanv. met 21.000,-1 Te koop: Cafetaria Breda gelegen in netS volksbuurt, om.J 125.000,fiscaal, huS 800,— p. maand ind 4 kamer woning. Kood som 73.500,—; te aai vaarden met 19.0 Te koop: Café-RestaJ rant, omg. Maastrichl leuke zaak met inventaris, 100.000,— had 558,— p. maand incl 10 kamer woning. Koord som 30.000,—: te vaarden met 10.00 Te koop: Café-Bar Breda, gelegen in grotj winkelstraat, gezeUi met vele mogelijkheden omzet 90.000,— fiscaaj huur 150,— p. incl. 4 kamer wonin Koopsom 55.000,—; i aanv. met 14.000, Te koop: Hotel-café-lrlj ture, omg. Tilburg, delijk gelegen, orazt ƒ300.000,fiscaal,! 350,p. week ine!, t kamer woning. Km som 100.000,—; te aai vaarden met 25.000,-j Te koop: Recreatieji bied in de omgeving v Helmond, met natuul bad. speeltuin, café-ra( taurant met gezellig ii terieur. Koopso 350.000,— incl, woning: te aanvat met 90.000.— Te koop: Bar-Ri rant, omg. Maastricl gelegen aan verkeer weg met grote parkee gelegenheid. om" 136.000,—fiscaal, 872,p. maand incl 8 kamer woning. Koo( som 40.000,te a_aa vaarden met 12.01 Van Coothplein 5, B Tel. 01600 -35955-3 Uitvoerige informatie Een kompleet dok"me1"j^1pen en ket met kleuren-afbeelding alle gegevens ?en en afwerking, mogelijkheden rt prijzen ligt voor u k a1 daarvoor f. 5,op 9ir 1186629 onder vermelding v öjn_ letters Dan hebt u ne nen enkele dagen in hui (Van onze Haagse redactie) PEN HAAG „I)eze zaak heeft aangetoond dat de zieken fondsen toch eigenlijk zelf hebben bewezen de ziekenfondswet „iet naar behoren uit te voeren. Dat is nu een van de effecten ran mijn mededelingen vier weken geleden tijdens de behande ling van de begroting van volksgezondheid in de Tweede Ka mer. Toen heb ik niemand beschuldigd, maar ik bracht alleen boodschappen over van mensen, die, werkzaam in de gezond heidszorg. liet water tot de lippen was gestegen en nu bang zijn voor repercussies. De laatste weken heb ik gewoon gemerkt, dat er toch een keiharde situatie in de gezondheidszorg bestaat Een aantal van de mensen, die mij informatie verschaffen over on regelmatigheden is bang, dat zij hun baan verliezen. Daaruit hipt wel, dat het systeem keihard is". pit zegt het tweede kamer- willen, ervan misbruik kunnen maken. lid Beekmans (D'66), die be- jjn november groot opzien baarde door zijn beschuldi ging, dat sommige artsen en specialisten met of zonder op at onjuiste declaraties bij de liekenfondsen indienen. Zijn aanval op de medische stand is hem niet in al te grote dankbaarheid afgenomen, maar heeft wel veel losge maakt. Binnenkort publiceert hij een .zrwartboekje" over deze kwestie. Zelf noemt hij het een pamflet. -,Het aantal reac ties van particulieren patiën ten is enorm. Ook hebben mij collega's, waaronder advise rende artsen, oud-specialisten en oud-huisartsen benaderd. Tto nu toe heb ik twee nega tievereacties gehad". Jan Beekmans. zelf keel- neus- en oorarts, heeft nooit eerder zijn beschuldigingen willen uiten, omdiat hij ze niet kon bewijzen. „Ik vermoedde wel, wat er zich soms afspeel de. maar zonder bewijzen breng je een hele groep in r discrèdiet. Zelf heb ik het ge voel, dat we in één gesloten clan van de volksgezondheid ritten. Ook de ziekenfondsen zitten een beetje in de clan- Daardoor komt het, dat teveel met de mantel der liefde wordt bedekt en intern zaken en onregelmatigheden worden geregeld, terwijl de zieken- fondswet anders voor- l schrijft". Ten stelligste ontkent dr. Beekmans, dat het hem te doen is om een heksenjacht". De fout ligt even zo hard bij I de ziekenfondsen als bij de artsen Het feit, dat iemand arts is, is nog geen positief enterium dat hij een beter mens is dan anderen. Hij kan dezelfde zwakheden hebben als anderen. Door de structu ren van de ziekenfondsen en van de contracten tussen art sen en ziekenfondsen is het mogelijk, dat mensen, die dat Kijk, als iemand uit de zie kenfondsraad zegt. dat je een heilige Antonius moet zijn om je als arts niet te verschrijven, wordt in één klap duidelijk gemaakt, waar de problemen liggen. Mensen van het Ge- meenschappelij k Overleg van de Ziekenfondsorganisaties (GOZ) hebben gezegd, dat artsen zich verschrijven uit onwetendheid. Waarop ik dan weer zeg: als u een contract afsluit, dan moet u zorgen, dat het helder is. Als er onwe tendheid bij artsen leeft, dan is het de plicht van de zieken fondsen om die op te heffen", aldus Beekmans. Het kan natuurlijk best een kwestie van slordigheid zijn, dat artsen zich verschrijven in hun rekeningen, zoals de zie kenfondsen zeggen. Maar dan verwijs ik op mijn beurt naar de uitspraak van een jjestuurs- lid van dg vereniging van art sen, die ziekenfondsen advise ren, dat het opvallend is, dat alle verschrijvingen, die wor den geconstateerd, ten voorde le van de artsen zijn. Dit is al een veroordeling. Ook de op merking van het GOZ, dat tot nu toe het goede vertrouwen als basis heeft gediend voor de contracten, die we afsloten, en dat we nu wel teleurge steld zijn, dat dit vertrouwen is geschaad, is veel betekenend. En dan te bedenken, dat er bij de ziekenfondsen vijf miljard omgaat". Voelt Beekmans zich niet teveel een solist, die enkele de verbeelding aansprekende za ken aansnijdt? ,.Het is geen solo-actie. De PvdA en PPR staan achter me. Toen ik in de kamer het woord had, sprak ik ook na mens deze partijen, dat is meer dan een derde van de Tweede Kamer- Twee jaar ge leden heb ik ook, maar meer terloops, over het controlesys teem van de ziekenfondsen gesproken. Niet alleen in de ziekenfondswereld heb ik wat los gemaakt, maar ook bij de Beekmans mensen, die in de medische wereld als hulpen werken. Sommigen van hen hebben ja ren aangezien, dat hun bazen hun boekje te buiten gingen. Zij kwamen met zichzelf in conflict, raakten gefrustreerd, en schrijven me nu over onre gelmatigheden. waaraan ik weinig meer kan doen". Dr. Beekimans betreurt het wel, dat nu veel goede artsen .OTllTolp als gevolg van zijn aantijgin gen „een beetje lijden". „De mensen moeten hen nu niet gaan zien als grote oplich ters". Waarom is deze kwestie nooit eerder naar buiten geko men? .,De artsen, die tot taak heb ben de ziekenfondsen over contracten en declaraties te adviseren, hebben jarenlang intern al zoveel mogelijk ge probeerd. Enkelen van hen hebben mij geïnformeerd, waardoor de zaak aan het rol len is gebracht". Had staatssecretaris Hen driks als oud-directeur van een ziekenfonds niet de more- Ie plicht om deze zaken aan te kaarten? „Hendriks moest natuurlijk weten wat er aan de hand is. Ik heb de indruk, dat hij niet direct toen hij staatssecretaris werd. zijn eigen nest wildé bevuilen. Maar hij is ook niet van plan om kritiekloos alle contraeten, die hem worden voorgelegd, goed te keuren. De heer Hendriks heeft ook nog weinig tijd voor deze af faires gehad, omdat hij ver wikkeld is geweest in de Den- nendal-zaak en niet al te ge lukkige besluiten heeft geno men zoals de personeelsstop voor ziekenhuizen. Als hij de komende jaren niet strakker gaat optreden tegenover con tracten, dan meen ik hem ste vig onder de kin te moeten kietelen". Leidt de versnippering on der de ziekenfondsen niet ge makkelijker onregelmatighe den in de hand? „De versnippering van het aantal ziekenfondsen vind ik belachelijk. Een veel grotere concentratie zou veel doeltref fender zijn, ook voor een be ter controlesysteem. Ik ben er ook voorstander van, zoals al door collega Tilanus van de CHU is voorgesteld, om de controle op de gezondheids zorg niet van binnen uit te laten plaats vinden,duS niet door artsen, maar door mensen daarbuiten. Ook de honorering per verrichting kan licht lei den tot allerlei toestanden, Persoonlijk ben ik meer voor stander van zoveel mogelijk dienstverbanden voor werkers in de gezondheidszorg en om een eind te maken aan het vrije ondernemersschap". (ADVERTENTIE) Beduvelen de ziekenfondsen de zaken ook niet? „Schone handen hebben alle ziekenfondsen niet, omdat zij vaak allerlei zaken, die niet helemaal oorrect zijn, onder ling met de arts regelen. Zie kenfondsen zouden veel meer van hun recht gebruik moeten maken om contracten op të zeggen of om een aantal ge vallen aan de justitie voor te leggen. Vaak zijn de contrac ten ondoorzichtig en voor tweeërlei uitleg vatbaar, waar door de juristen van de zie kenfondsraad, die onregelma tigheden moeten controleren, besluiten de zaak te laten rus ten. omdat met de overeen komsten alle kanten kan wor den uitgegaan. Ik heb soms het gevoel, dat de ziekenfond sen er op andere terreinen fi nancieel bij gebaat zijn als een moeilijkheid onderling wordt geregeld. Dat is volko men fout, want zij zijn er ook voor, om na te gaan of de wet wel goed wordt uitgevoerd". Dan vermengt nieuwe rozegeur zich met de oude maneschijn-door- de-bomen. In bont gekleed gelooft uw vrouw weer in de Sint En ze zal haar vriendinnen opbellen ,oh kom er'es kijken!' Zoals Dora van de Ven u daartoe bij deze uitnodigt. Want Dora van de Ven kan u vele, zeer vele verrukkelijke bontmantels laten zien. Rij Dora van de Ven niet met veel geraas voorbij maar kom binnen voordat andere goedheiligmannen het mooiste in hun zak stoppen. maakt uw verouderde bontmantel weer helemaal eigentijds. Het wordt een nieuw TILBURG - Heuvelstraat 44 model dat u weer vele jaren met plezier draagt en terecht met trots! DEN BOSCH - SCHAPENmarkt 17 BREDA - Eindstraat 14 EINDHOVEN - Demer 18 (Van opze redactie, binnen land), UTRECHT Ongeveer 69 artsen en een groep patiënten voert op dit moment actie om dr. R. Hoppenbrouwer, oogchi rurg, te behouden als direc- teur-geneeshee,. van het Oog- lijdersgasthuis in Utrecht. Dr. Hoppenbrouwer is per 1 no vember eervol ontslagen uit zijn functie. Als reden noemde dr. R.L. Baart de la Faille, voorzitter van het college van regenten van het Ooglijders- gasthuis, onder meer het feit dat dr. Hoppenbrouwer een te grote praktijk naast zijn directeurschap uitoefende. Ook zou hij niet mee willen werken aan een verdergaande samenwerking mtt het acade misch ziekenhuis in Utrecht. (ADVERTENTIE) Zullen er spiernaaktlopers meedoen aan de Olympische Spelen, straks in '76 in Montreal? Duitse naturisten willen niets liever. Daarom fotografeerde Panorama alvast vier sporten-in-'t-bloot. Ergens in Nederland sprak Panorama met de pseudo-arts Huub van D., een opgejaagd man, een chirurg-in-de-dop, die helaas één belangrijk detail vergat: afstuderen. Heeft hij in België hart-operaties uitgevoerd? Niet alle Sinterklaasrijmen zijn even lief. Lees hoe journalist HansAuer en zanger Willy Alberti elkaar te lijf ?aan. Wat Jaap van Praag zijn ontslagen trainer George knobel toedicht, en omgekeerd. Trouwens: ook het duel lussen beroepsrijmelaar Willy Alfredo en poëet Lemiaert Nijgh mag er dubbel en dwars wezen Wit u liever meteen abonnee worden? Prima idee. Dat kost dan J 14,30 per kwartaal 13 nrs.). Muur een lege enveloppe met op de achterkant uw naam en adres "uur Panorama, Antwoordnummer 7 147, Amsterdam. ostzexel hoeft niet. Schryf in de linkerbovenhoek een B als u uw punorama via de bladenman wilt hebben, en een P als u'm liever VQn de PTT in de bus krijgt. (Van onze redactie binnen land). ROTTERDAM De huur ders van ongesubsidieerde en gesubsidieerde woningen beta len een veel te hoge huur en zelfs op basis van de dynami sche kostprijs vallen de huren nog te hoog uit. Dit is de conclusie van een artikel in het blad Bouw, dat gesrhreven is door ir. F. H. J. Nicrstrasz, adjunct-directeur van het Bouwcentrum in Rot terdam. In zijn artikel heeft de ad junct-directeur van het Bouw centrum een systeem ont vouwd, dat o.m. tot voordeel heeft dat nieuwbouw voor na genoeg de gehele bevolking zonder enige subsidie betaal baar zal zijn en dat de vraag naar goedkope nieuwbouwwo ningen sterk zal stimuleren. Kenmerken van het voorge stelde systeem systeem zijn het consequent werken met reële rente en het waardevast maken van rentebetalingen, aflossingen en huren. Een positieve correlatie tus sen geldontwaarding en de no minale rentevoet is praktisch altijd in de praktijk aangetrof fen: hoe groter de geldont waarding hoe groter veelal de nominale rentevoet. De oor zaak van de correlatie tussen geldontwaarding en hoge ren tevoet moet aan de 'andere kant worden gezocht: in een tijd van inflatie is het uiterst voordelig inkomensproduce- rende kapitaalgoederen te fi nancieren met leenkapitaal, al dus ir. Nierstrasz. Net zoals de werklozen in de jaren dertig .achteraf in theoretisch-economisch opzicht terecht bezwaar maakten te gen hun situatie toen, zo kan men zeggen dat de huidige huurders d'ie met al dan niet geleerde strijkages voorgeto verde hoge huren niet accepte ren, het in economisch opzicht bij het rechte eind hebben. DEN HAAG (ANP) Mi nister van Doorn van CRM laat een inventarisatieverrich- ten.op het terrein van de hulp aan vrou-wen, die door hun partner mishandeld zijn. Aldus blijkt uit het vrijdag gegeven antwoord op schriftelike vra gen van de Eerste-Kamerle- den, de dames De Boer-d'An- cona en Van den Heuvel-de Blanik (beiden PvdA). jj rr..i (Van een onzer verslagge vers) HEERLEN „Als er geen georganiseerd verzet tegen het modernisme was ge weest, dan zou Nederland al lang voor de R.-K. Kerk ver loren zijn geweest". Dat is de stellige overtuiging van de nu 56-jarige Jan Bon- gaerts, die tien jaar geleden initiatiefnemer was voor op richting van het maandblad Confrontatie. Hij is sinds de stichting redacteur en al enkele jaren enige redacteur ook, nadat twee medestan ders om gezondheidsredenen moesten afhaken. Confrontatie is het alles be strijkende geschut dat maan delijks in stelling wordt ge bracht. Welhaast ieder pro gressief gebaar of woord dat niet uit volledige gezags- trouw aan Rome voortspruit wordt onder schot genomen. Haast geen preek of stukje in een parochieblad ontsnapt alan dit maandelijks godsoor deel Met een zekerheid, die zou doen vermoeden dat de H Geest op de loonlijst staat bij de Confrontatie-redactie wordt aangegeven wat wei e«i wat niet tot de leer van de kerk behoort. Er worden grenzen getrokken. Haar scherp en zonder scrupules. Denken en schrijven in oor- logs-, strijdtermen, dat is Confrontatie ten voeten uit. Redacteur Jan Bongaerts zelf naar eigen zeggen vóór de oorlog idealistisch lid van de radicale pacifistische or ganisatie „Katholieke Jonge ren Vredesactie" die als em bleem een gebroken geweer op een kruis voerde blijkt nu een militant man te zijn. Hij heeft „dienst genomen" in een soort heilige oorlog. De krijgstermen rollen uit zijn mond, precies zoals hij ze schrijft in zijn polemieken in Confrontatie. Het is een verbluffende reeks van strijdwoorden die in knette rende volgorde uit de pa troonband van de Confronta tieredacteur komen: „Mili- En het slagveld is het brede gebied van de blijde bood schap Het werk van de bisschop pen Simonis en Gijzen wordt (aan)geprezen als „sane ring", de opstelling van het Overige episcopaat onder vindt misprijzing als „het hinderen van de sanering". Hoe is de verhouding van Confrontatie met redactie zetel in Limburg tot Roer- monds bisschop? Redacteur Jan Bongaerts: „Er is geen contact met mgr. Gijsen. En dat is beter voor beiden. Men zou hem misschien an ders verwijten, dat hij met ons pacteert en uit lijfsbe houd kunnen we zo iets bei den beter vermijden". Hij vindt, dat Rome er goed aan gedaan heeft geen „modernis tische bisschoppen" in Rotter dam en Roermond te benoe men. „Wij moeten alleen maar orthodoxe bisschoppen", zo oordeelt hij. Waar bestaat Confrontatie van? In financieel opzicht is het volgens Jan Bongaerts, bij wie ook de administratie is gevestigd, niet allemaal even gemakkelijk. „Onze le zers of donateurs betalen ge middeld zo'n 25 gulden per jaar. En het duurt soms wel eens een paar maanden eer dat geld binnen is. Aan het einde van het jaar moet ons blad wel eens een beetje dunner worden. Maar als wij het echt niet meer konden rukken, dan zou er wel geld op tafel komen, daar ben ik van overtuigd". Het abonnee- aantal schommelt vrijwel constant tussen de 6000 en de 7000. Bongaerts: „Wij heb ben wel aanwas van nieuwe leden, maar omdat wij vooral veel leden onder beiaarden hebben vallen er veel af door overlijden. Ik zou trou wens willen dat we ermee konden ophouden. 7,0 gauw aN fle situatie in Nederland dat toelaat, stopnen wij er mee. Dat is als de authentie ke leer van de kerk weer wordt verkondigd en als uit een sociale discipline dp lei- dine van de kerk weer wordt aanvaard. Voorloni» zie ik dat nog niet". Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit sondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn den bl| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In elle gevallen eens h met Inhoud, cq. strekkin#. Zelf vrouw van 'n vrachtwa. genchauffeur zijnde moet me wat van 't hart: Hoe kan de re gering zeggen diait zij harde maatregelen zal treffen? Deze mannen zijn de enigen die dag en nacht willen werken, maar worden er door hun lage ba sissalaris ook toe gedwongen. Laat de bewindslieden de werkeloosheid op een gezonde manier oplossen en laat ze niet hun handen afblijven van de werkgevers, dlie die armzalige c.a.o. ook niet kunnen veran deren. Er is ellende genoeg over mensen die niet willen werken en nu zanikt men over mannen die wel willen wer ken, is dit normaal? Staatsse cretaris v. Huiten moest maar eens een dag. meerijden, dan zou hij misschien een beetje meer respect krijgen voor de ze mensen en een andere werktijdenwet bekend maken en een herstructuering van de C-A.O- regelen en niet als hiij op een belangrijke bijeen komst verwacht wordt het af laten weten! De heer Hooyfeaas van het N.O.B- vindt het jammer dat de bewindslieden hieraan niets kunnen doen, maar dat kun nen ze wel! Wij hebben toch een regering die zich erop te- roept voor de belangen van de werkman te zijn? Als een chauffeur met die tachograaf moet gaan rijden, zal hij heel wat avondjes niet thuis kunnen zijn en gedwon gen worden in een café wat verpozing te zoeken, want men kan niet verwachten dat ze om 6 uur al eenzaam in hun cabine gaan slapen en wat te denken van een chauffeur die naar Italië moet, die moet ei een hee? weekend bdtj in laten schieten, terwijl hij voordien gemakkelijk voor het weekend thuis kon zijn en 's maandags weer naar Italië kan. De regering is m.i. op 't ogen blik bezig de economie të ver-' zieken, ail roepen ze hard dat men er alles aan doet deze te verbeteren. DONGEN MEVR. M. DEK KERS (vervolg van pag. I) De heer Hendriks heeft mij dus niet geweigerd, maar met deze brief zijn handen in on schuld gewassen", aldus Le compte, die voorts mededeelde dat zijn Nederlandse advoca ten naar aanleiding van deze brief een beroep hadden aan getekend bij de Kroon. Sinds kort mag de heer Le- eom.pte, die reeds eerder door de Belgische Orde van Ge neesheren was geschorst we gens het te veel zoeken van publiciteit, voorlopig zijn praktijk weer uitoefenen. Hij heeft namelijk beroep aange tekend tegen de beslissing van deze orde, om hem levenslang te schorsen. Zolang d!it beroep loopt wordt de maatregel zo is de norm-aio gang van zaken in België, opgeschort. Met zijn praktijkruimte in Cadzand heeft Lecompte het zekere voorr het onzekere ge nomen. „Ik heb mijn strijd begen de Orde van Geneeshe ren praktisch gewonnen. Ik mag nu blijven doorwerken, m-aar door twee oraktijfcruim- ten te hebben (de andere is gevestigd in Knokke) heb ik ook twee ijzers in het vuur" De Nederlandse praktijk ruimte is een soort service tegenover zijn patiënten. „Kijk, door al het rumoer dat rond mijn persoon in België ts ontstaan patiënten werden bijvoorbeeld verhoord door de pol-itde zijn er verschillen den dlie lievei niet meer ge holpen worden in mijn prak tijkruimte in Knokke Ik kan de mensen nu in een voor hen rustiger omgeving ontvan gen". (ADVERTENTIE) Er is een ideale manier van sparen: Pandbriefbiljetten van de Westland- Ulrecht. Dat zijn waarde papieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar, in coupures van 1.000,- en 10.000,-. Ook als u eerder wilt Inwisselen, krijgt u een zeer aantrekkelijke rente, opklimmend van 73A% na2jaartot 10'/4% op basis van samengestelde interest. Zo groeit 1.000,- in vijt jaar na ƒ1.629,-. Voor de aankoop van Pandbriefblljetten kunt u zich wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het verstrekken van hyr litteken. Uw qeid is dus zeer veilig belegd. hypotheekbank nv Middelburg, lange Delft 72-74,01180-25965.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11