Rogier en de Nederlandse katholieken PIONIER-11 VLAK BIJ JUPITER Het nieuwste iverscniins van de pil. 17°° KERK Driftige vernieuwers en koppige stilstaanders NIEUW Remia dieethalvarine met60-65% m.o.v Mooiste ballpoint als kado is een S&"Jegir0a*n n^en\ZkrTvZ'[2747 SHELL BLIJFT INVESTEREN: Verzoening in de rechtszaal Bij griep en verkoudheid ASPIRINE-C bruistabletten WtorU LEO HANEKROOT OVERLEDEN Radiodiefstal opgelost t envelopje lies van all ie waar hangt ven in termijnen k vanavond IV De nieuwe Sekstant vertelt u meer. Met gratis bijlage. Aspirine met veel vitamine-C de ideale combinatie bij griep. „Monetair akkoord in EEG noodzakelijk" binnenland R Vrijheid Jammer Spiraal papier p«r uw pen Prijzen theeconoom Naar Salunius Risico's Lactose vrij \bor zijn hart enhaar lijn. 'n METZLER- Vragen over Da.^ blad liet Oosten ■laren Bekend doorz'n uitstekende kwaliteit en z'n sterke onver slijtbare zool. #\Q. 24-26 995 il-35 3 36-39 12'ï Herenmaten if| Leuk pantoffeltje met e fraaie pompoen, in 75 blue, rood of oranje. nd n het envelopje dat u t ontvangen vinden wij ^ift van uw hele gezin. :ld of uitgeschreven op betaalcheque,op een girokaart of bankgiro- racht, geeft niet hoe. II wilt dat grote bedrag ;r in een aantal termijnen mken.Kan.Vul dan de eggingskaart in, die u ook et envelopje hebt aan- offen. <ijk vanavond op erland 11 vanaf 20.21 uur avond die voor ons maal onvergetelijk moet den/Een gebeurtenis ons jaren vooruit brengt 40 miljoen is er nodig, lat bedrag komt er. it dat willen we toch... eburo „Geven voor Leven bus 2747, Hilversum,Telefoon: 10-49941 (tot 18.00 uur), k- en gironummer 2747. °°roverschrijving Giro nr. 2747 VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 OffD [o)©^©®ü[nXoj De dood van de Nijmeegse oud-hoogleraar prof. L. J. Rogier op 30 maart j.l. heelt yfiel aandacht gekregen. Geen wonder, want de naam Rogier was lange jaren een begrip. Bij vakgenoten vond Rogier hoge waardering om zijn diepgaande kennis van de staatkundige en godsdien stige geschiedenis van ons land in de 16e, 17e en 19e eeuw. Maar zijn invloed reik te veel verder dan de acade mische wereld. Rogier was bekend om zijn indringende, vaak lastige vragen aan ka tholieken en niet-katholie- ken Zijn de Nederlandse ka tholieken ook katholieke Ne derlanders? Staan de rooms- katholieken uiteindelijk vreemd tegenover de vrij heidslievende krachten, die de Nedeilandse staat ge vormd hebben? Is het wan trouwen van buitenstaanders niet vaak de keerzijde van an°stige bekrompenheid bin nen de rooms-katholieke kerk? I.open de Nederlandse katholieken op cultuur ge bied achter? Welke factoren belemmeren de mondigheid van de Nederlandse katholie ken? Als begenadigd historicus met brede belangstelling voor eigentijdse problemen heeft Rogier baanbrekend oriëntatiewerk verricht. Hij was historicus in hart en nie ren, diep overtuigd dat een kerk op weg niet alleen mensen nodig heeft die on ontgonnen gebied verkennen, maar ook mensen die de af gelegde marsroute kunnen overzien, Hij voelde dat de kritis-he blik op gisteren on? kan help°n de illusies en vooroordelen van vandaag t« ontmaskeren. Zo schreef Rogier zijn „Geschiedenis van het katho licisme in Noord-Nederland in de 16e en 17e eeuw" (1945-1946). Hi.i bestreed de diep ingewortelde opvatting als /.nu de strijd van de Ne derlanders tegen de Span jaarden hetzelfde zijn als de strijd vóór de Reformatie. Door uiterst omvattend en nauwkeurig speurderswerk ;n de plaatselijke en regiona le geschiedenis toonde Rogier aan dat het merendee' van de noordelijke gewesten in Nederland niet protestant ge worden, maar protestant ge maakt is. Zelfs toen de op stand tegen Spanje een suc ces beloofde te worden, was de ontvankelijkheid van de Noordnederlanders voor de n -uwe leer nog maar be trekkelijk gering. Wie geen oog heeft voor deze stand van zaken, zal volgens Ro gier het katholicisme in de Nederlandse geschiedenis nooit op zijn juiste waarde kunnen schatten. en socialistische stromingen schiepen een nieuw, veel kleurig milieu voor de rooms-katholieke gemeen schap. Op boeiende wijze schetst Rogier hoe de katho lieken geworsteld hebben met ue vrijheid. Aan de ene kant, was de katholieke her leving immers mede te dan ken aan de nieuwe democra tisch gegarandeerde vrijhe den, aan de andore kant had den de katholieken de groot ste moeite met deze vrij heid. Bijna vanzelf vraag je je af, wat Rogier gedacht moet heboen van de ontwikkelin- V weekblad „De Tijd" en is nu onder de titel „Vandaag en morgen" als aflevering van het Thijmgenootschap gepu bliceerd Rogier groepeert de stof rond een zevental kernthe ma's: de doorbraakgedachte aan net eind van de tweede wereldoorlog het bisschoppe lijk mandement van 1954, de voorbereiding en het verloop van het tweede Vaticaans concilie, het Nederlandse pas toraal concilie van Noordwij- kerhout. „De Nieuwe Kate- chismus", de verhouding Ne derland-Rome en tenslotte de polarisatie binnen de rooms- Waar staan de Nederlandse katholieken? Toen in 1953 het eeuwfeest van het her stel van de bisschoppelijke hiërarchie gevierd werd. stelde Rogier de vraag op nieuw in het gedenkboek „In vrijheid herboren. Katholiek Nederland 1853-1953. Maar nu ging het niet meer in de eerste plaats om de verhou ding tussen katholieken en protestanten. De nieuwe de mocratische vrijheidsidealen en de opkomst van liberale gen binnen de rooms-katho lieke kerk sinds de zestiger jaren. Me+ belangd-telling lees je daarom zijn opstel over de geschiedenis van het Neder lands katholicisme sinds de tweede wereldoor og Dit op stel werd in het voorjaar van 1973 geschreven en was be doeld als een bijdrage tot het materiaal, waaruit Pierre Braohin, hoogleraar aan de Sorbonne te Parijs, een boek zou samenstellen over de ge schiedenis van het katholicis me in Nederland sinds de 16e eeuw. De bijdrage van Rogier verscheen eerst in en kele afleveringen van het katholieke kerk in Neder land. De overzichten, die Rogier biedt, zijn leerzaam, maar de informatie op zichzelf is voor geïnteresseerde Nederlandse lezers maar zelden echt ver rassend, afgezien wellicht van ile schets van de achter gronden van het mandement van 1954. Het beknopte op stel is zeker geen historische studie in de lijn van Rogiers grote werken. Gezien de geringe afstand in de tijd zal dit niemand verbazen. De eigentijdse ge schiedenis is nu eenmaal zo iets als een bouwwerk, waar je met je neus bovenop staat. De hoofdlijnen beginnen zich pas af te tekenen, wanneer je enige afstand hebt geno men. Om zijn waarnemingen toch in een bepaald perspec tief te kunnen plaatsen moet de historicus zijn eigen tijd vanuit het verleden belich ten. Dat laatste doet Rogier in ruime mate en deze be lichting maakt zijn opstel on getwijfeld boeiend en leven dig. Rogier verwijst de „drif tige vernieuwers*' en de „koppige stilstaanders" naar de bewegingen van het hu manisme in de zestiende eeuw en van de verlichting in de achttiende eeuw. Hij vindt ctet de onbesuisde ver nieuwers zich gedragen als zelfbewuste eigenaars op een gebied dat allang door ande ren ontdekt is. Hij houdt de hardnekkige palstaanders voor ogen dat ze ten onrech te als nieuwlichterij beschou wen, wat diepe en onuitroei bare wortels in het verleden heeft. Daarom maant Rogier tot bescheidenheid. Wie het verleden aandachtig beluis tert, weerstaat de bekoring zichzelf te overschatten De waarheid ligt voor Ro gier ergens in het midden. Dat js de wijsheid van het gezonde verstand. „Er is zo weinig nieuws onder ae zon", merkt Rogier ergens op. Dat is de wijsheid van de historicus. Dat deze wijsheid kostbaar i5 zal men met kun nen betwijfelen. Maar Rogier zou zelf de eerste zijn om toe te ge ven dat net niet de laatste wijsheid is. De geschiedenis herhaalt zich immers niet al tijd. biedt in ieder geval nooit recepten en de waar heid kan in het midden ook begraven liggen. Rogier wil geen eindoor deel uitspreken over de jongste ontwikkelingen' Waar hij niettemin zoiets als een balans probeert op te maken, toont hij veel begrip, maar weinig enthousiasme. De kerk als institutie is ver zwakt uit de vernieuwings beweging te voorschijn geko men. De openheid dreigt on merkbaar in vervlakking over te gaan. In de vroom heid en de eredienst is een Prof. Rogier duidelijke verschraling opge treden. Er is sprake van een zekere ontreddering onder cie priesters en de „jeugdbin- ding" is een brandend pro bleem geworden. Bij deze gang van zaken toont Rogier zich wel be zorgd. maar niet geschokt. Hij is bezorgd over een kerk, waarin de spiraalbeweging van behoudzucht en radica lisme in werking schijnt te zijn getreden, een kerk, waarin behoudzucht door ra dicalisme en radicalisme door behoudzucht uitgedaagd worden. Hij houdt een plei dooi voor een kerk, waarin de linksen niet te links, de rechtsen niet te rechts, de haastigen niet te haastig en de langzame n niet te lang zaam zijn. Het is jammer (en mis schien veelbetekenend) dat het onderwerp „oecumene" in dit laatste opstel van Ro gier zo'n karige plaats krijgt toebedeeld. "Want ook hier is sprake van een nieuwe vraag: Hoe staan de Neder landse katholieken tegenover hun protestantse medegelovi gen na de voltooiing van de katholieke emancipatie? Pas in de zestiger jaren van deze eeuw hebben Nederlandse katholieken deze vraag in al le ernst kunnen stellen. Het is een vraag die niet in theo rie of vanuit het verleden, maar alleen in de proeftuin van het leven zelf kan wor den beantwoord, zoals veel andere vragen overigens. J. HULSHOF L. J. Rogier, Vandaag en Morgen. Annalen van het Thijmgenootschap, jaargang 62, afl. 3, Amboboeken Bilt- hoven 1974. Prijs 5,50. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en edres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adree zijn dan Wf de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens ie met inhoud, c.q. strek kin#- Twee weken gelecien gun® ik naar een warenhuis om een fotolijstje 9x9 cm te kopen. Toen ik de prijs bekeek, schrok ik wel een beetje- De prijs was namelijk f 4.50. Dit was me toch te duur. Ik ging naar een middenstandszaak en kocht hetzelfde lijstje voor f 3. Deze week wai mijn vrouw in een ander warenhuis en zag de zelfde lijstjes liggen voor f 2.25. BREDA VAN GASTEL OP de tiende conferentie van Amerikaanse landen die lid zij'n van de internationale ar beidsorganisatie, is aangedron gen op een internationale iso lering van de militaire rege ring van Chili. (ADVERTENTIE) 3M Duikertjes 40 voor 1.30 Da's 3'/« cent per pof overheerlijke thee. (ADVERTENTIE) De poolgebieden van de reus achtige planeet Jupiter nu zo'n 750 miljoen kilometer van ons verwijderd zullen voor het eerst van nabij onderzocht worden door de Amerikaanse Pionier-11 die op dit moment met toenemende snelheid op deze veruit grootste planeet van ons zonnestelsel toestormt. Pionier-11 is het tweede door mensen gemaakte voorwerp dat in de nabijheid van Jupi ter komt: eind vorig jaar sein de Pionier-10 indrukwekkende lotos en gegevens betreffende Jupiter naar de aarde Pion.e r-ll zal op 2 december instaande rakelings langs Ju- t piter vliegen op nog geen 12.000 kilometer afstand, dat drie keer zo dichtbij als voorganger. De baan van do nieuwe Pionier, die zijn ange reis op 5 april 1973 be gon, loopt over de polen van planeet, die van Pionier-10 •op over de evenaar. Er*Zullen d'Js nu nog nooit van nabij I staken gebieden van Jupiter Arden gefotografeerd. I - on.er-ll zal ruimschoots I ^nnen de stralingsgordels van w o!aneet komen, maar des kundigen menen dat het toe- ^1 deze straling kan overleven dat het nemen van dit risi- Co de mogelijkheid van extra wetenschappeli j ke informatie inhoudt. Tijdens zijn ontmoe ting met Jupiter zal Pionier-11 de grootste snelheid bereiken die ooit door een ruimtevaar tuig werd gehaald: 175000 ki lometer per uur. Deze ho-ge snelheid wordt veroorzaakt door de enorme aantrekkings kracht van Jupiter. Een astro naut op deze kille planeet zou daar 2,5 maal zoveel wegen als op aarde. Na de passage neemt de snel heid van Pionier-11 weer wat af terwijl het toestel, afgebo gen door de aantrekkings kracht van de grote planeet, op weg gaat naar de geringde planeet Saturnus. Zevenhon derd miljoen kilometer schei den de banen die Jupiter en Saturnus om de zon beschrij ven. Pas in 1979 zal Pionier-11 Saturnus passeren. Hopelijk zal hij. dankzij een kleine kernreactor aan boord, ook dan nog in goede ©onditie ver keren, zodat hij ons voor het eerst van dichtbij een bink zal geven op de mysterieuze pla neet-met-de-ringen. die uniek is in de planetenfamilie van de zon. Er is nog niet uitge- Foto van Jupiter, gemaakt dor de Pionier-10. maakt of de Pionier op een redelijke afstand van Saturnus zal blijven of tussen de pla neet en zijn ringen door zal vliegen. Dat laatste zou ongetwijfeld het meest interessant zijn. maar de risico's zijn dan ook hoger. Hoevéél hoger weet niemand precies. Vrij kortge leden is door middel van ra darwaarnemingen vastgesteld dat de ringen van Saturnus uit miniatuur maantjes bestaan: miljoenen brokstukken die in banen om de planeet lopen. Dat de ruimte tussen de rin gen en de planeet vanaf de aarde gezien leeg lijkt wil niet zeggen dat daar geen brok stukken rondzwerven. En die wouden wei eens het einde kunnen betekenen van een passerend ruimtevoertuig. Tijdens zijn ontmoeting met Jupiter zal de Pionier 48 uur in de onmiddellijke nnbijheid van de planeet zijn. In die periode moet hij een groot aantal metingen uitvoeren en 22 kleurenfoto's maken, inclu sief 6 opnamen van de beide polen- PIET SMOLDERS (ADVERTENTIE) De DOT 3-kant die zo lekker in de hand ligt, kent u al jaren. De ballpoint die zuiver, vederlicht en gelijkmatig schrijft, 5000 m lang dankzij de mammuth-refill. Met een fantastisch mechanisme en van een briljante vormgeving. Nu is er óók een nieuwe serie: DOT de Luxe. In drie uitvoeringen: glad metaal, zilver satiné en doublé satiné. Vanzelfsprekend ook mer mammuth-refill voor 5000 m superieur schrift. Subliem van vorm, heel luxueus. Geen gewoon kado, maar een echt DOT-kado. DOT 3-k.nt juweeltjes in moderne kleuren 2.95 3.95 - 4.95 DOT dt Luxe prachtige modellen heel slank S.95 - 9.95 -10.15 Reserve DOT mammuth vullingen 1.7S briljante ballpoints voor onovertrefbaar schrijfgenot (Van onze fin econ. redactie) ROTTERDAM Hoewel het nog te vroeg is om het effect van de hogere olieprij zen op de toekomstige vraag ie kunnen beoordelen, gelooft men bij de Kon. Shell-groep niet, dat deze erg groot zal zijn. Op lange termijn worden geen ernstige problemen in de aanvoer van grondstoffen ver wacht De petrochemische sec- lor vergt maar ongeveer 5pct van het totale olieverbruik, hoewel nafta en gasolic als grondstof moeten concurreren met de vraag in de olie-indus trie zelf. Nafta is namelijk een belangrijke component van benzine en gasolie en belang rijk als huisbrandolie. Aldus ir- E.G.G. Werner, di recteur van de Kon. Shell- grnep tijdens een bijeenkomst voor de Nederlandsehe Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Rotterdam. Volgens ir. Werner verwacht niemand een terugkeer van de snelle technologische vernieu wing, die zo kenmerkend was voor de afgelopen 25 jaar of van liet hoge groeitempo in de petrochemische industrie. Men zou kunnen zeggen, dat de chemische industrie een rij pingsproces heeft doorgemaakt en nu volwassener is. Shell- maatsohappijen zien mogelijk heden de komende vijf jaar naar de huidige waarde gere kend ongeveer f. 600 min per jaar m chemie buiten Noord - Amerika te investeren. Bij voortgaande inflatie zou dit cijfer in 1980 wel dichter bij de f. 1200 min kunnen liggen- Voor zover ir. Werner bekend, denken andere grote chemi sche maatschappijen langs de zelfde lijnen. Een giroot. deel van al deze investeringen zou zijn weg vinden in West-Euro pa en zonder die investeringen zou de toekomstige voorzie ning in gevaar komen. Nu de vraag de beschikbare capaciteit overtreft en de che mische industrie dit jaar weer betere resultaten te zien geeft, lijkt het tijdstip voor nieuwe investeringen gunstig. AMSTERDAM (ANP) Het was een wat ongewoon tafe reeltje in de zo strenge atmos feer van de rechtszaal. Daar toe mei een handgebaar van de prenident. mr. B. van der Waerden, aangemoedigd stapte de 30-jarige Egyptische hulp kok Badie I. gistermiddag in de strafzaal van de rechtbank in Amsterdam uit de beklaag denbank, liep op de uit Brits Guyana gekomen Charles Bho- losingh af en schudde hem verzoenend de hand. Met een paar kussen op de beide wan gen van Bholasingh onder streepte Badie de goede be doelingen die hij in zijn laat ste woord had aangekondigd: "Ik wil hem heel gTaag om excuus vragen en hem een hand geven." Een kwartier tevoren had de officier van justitie, mr. L. van den Berge, wegens poging tot'doodslag tegen Badie zeven maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan twee maan den voorwaardelijk, gevraagd. Badie had op 7 augustus van dit jaar in een woning aan de Derde Oosterparkstraat in Amsterdam Bholasing met een mes in de keel gestoken De Zuidamerikaan liep hierbij een niet gevaarlijke wond op. Toen de gealarmeerde politie ten tonele verscheen dreigde Badie, die illegaal in ons land verbleef en al een keer over de grens was gezet, zichzelf dood te steken. Na lang praten en na een schot te hebben gelost, dat de Egyptenaar in de rechter bovenarm trof, kon lïij overmeesterd worden. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! (Van een onzer verslaggevers) BREDA De journalist Leo Hanekroot is op 66-jarige leef tijd in Den Haag overleden. Hij was jarenlang redacteur va« het onlangs opgeheven dagblad De Tijd en gold als een van dt scherpzinnigste journalisten in Nederland. Hanekroot, in feite een auto didact. schieef talloze artike len over politiek en cultuur. Ze vielen op zowel door hun oorspronkelijkheid van visie, als door de exactheid waarmee de auteur zijn gedachten op oapier wist te brengen. Leo Hanekroot heeft zich al tijd ingespannen om in de maatschappelijke evolutie van de laatste tientallen jaren echt TILBURG (ANP) Binnen de EEG is momenteel een klemmende behoeite aan her stel en behoud van evenwicht, in de onderlinge koers- en be talingsbalansverhoudingen. Het is te hopen dat tijdens de komende Europese topconfe-| rentie medio december in Pa rijs een beleidslijn in deze geest wordt ontworpen." Dit heeft prof. dr. C .1 Rijn vos, hoogleraar aan de Eras- musuniversiteit. donderdag ge zegd tijdens een bijeenkomst in Tilburg van het Nederlands Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf. AMERSFOORT (ANP) Doordat de doorgaans niet zo goed bij kas zittende 22-jari- ge Soestenaar A.K- plotseling erg gul met groot geld was. heeft de politie een grote dief stal van vooral radio's kunnen oplossen. De radio's en ook nog een video-recorder, kleu ren t.v. en stofzuiger (een to tale waarde van ongeveer 70.000 gulden vertegenwoordi gend) werden twee weken ge leden ontvreemd uit een groothandel aan de Amster damse weg in Amersfoort. van onecht te onderscheiden. Hij nam geen blad voor de mond wanneer hij meende dat het politieke handelen, van wie dan ook. in strijd was met de democrat;sche spelregels. Ook door wat hij voor de Nedei landse journalistenorga- nisaties heeft gedaan verwierf Hanekroot zich de dank en het respect van zijn collega s. WEST-DUITSLAND en de Afrikaanse republiek Tsjaad zijn overeengekomen de vijl maan den geleden verbroken diplo matieke betrekkingen te her stellen. Tsjaad verbrak op 12 juni van dit jaar de betrek king nadat Bonn een losgeld van 2 miljoen mark had be taald voor de vrijlating van een Westduitse arts die door rebpllen op 20 april ontvoerd) was. I DEN HAAG (ANP) De PvdA-kamerleden Rienks en Voogd vrezen een verschraling van liet dagbladwezen als ge volg van de te overwegen maatregelen over de verdere voortzetting van het Hiarius Contantenbedrijf te Almelo en de uitgifte van het "Dagblad van het Oosten". De beide ka merleden hebben de ministers Van Doorn (CRM) en Boers- ma 'sociale zaken) over dez» schriftelijke vragen #•- steld.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15