l In 20 jaar 100.000 ha voor landschapsreservaten TACHOGRAAF moet chauffeur beschermen Officier eist tien jaar omdat t.b.r. „ondeugdelijk is" Brieven van ]00 priesters uit Limburg naar Rome 30,- ODERN RENHU1S H UN DEL ÏD ÏC XJ X; XD Xt XE XE XE X XE X[ X! XE XE XE XE XE XE XE XE '7? HAHÓMAA'DÜÊ Ai Vi 1 i 'i '""P 2^ ieu/<£ Afo VANAf jf binnenland buitenland Urgent Beliccrdersiiikoinen Meer subsidies Iels le vaak Ongeruslheid Geheim adres t hetroowlare middel bij datmstoomissen Alle nummers tot nieuwjaar kado bij een abonnement tot juli '75 voor f 11,70. Geschenk-ideetje voor ui Bel 020 - 6 52 32 of schrijf antwoordnummer 70 Amsterdam, ii postzegel hoeft niet. TEGEN TE LANGE RITTEN EN OVER\ ERMOE1DHEID Ondergrondse brand in India bedreigt stad Philip Potter stelt V y er ere ten voorbeeld geweldenaar Decorwisseling in W itte Huis theemancipatie =r j.l. is ingebroken in te Dinteloord. in de daarbij ge. nneringen" Tel. 071 2505/ le HOUTSTRAAT betegelde hal met trap vaal hardhout, kamer keuken pen haard en bar. «installatie H": met afzuigkap, koelkast pkamera met sanitair, badkamer met ligbad en 2e toilet. met slaapkamer bby-ruimte. rn betimmerde ids. ïouten ramen gehele garage, ruime tuin. OM 175.000,— k.k. ■ding bij overleg atie en bezichtiging ngd in de weekein- end bereikbaar adres: ERTOGENBOSCH 'F22 TEL.073-132631 >L FLEURIGE KAD0 S FS cpn bloem 91 tleuriqste Kado is EEN hop vindt u: oom - 't Vierkantje Zonneplein - Arendsho'46 - Winkeic Heusdenno - Superfleu. In d« B0W 1 - Blauwstraat 76 V KWTUIIULIX 17/4+ (Van onze parlemen taire redacteur) pg>' HAAG Hel kabinet ril dal over een periode van »0 jaar 100.000 hectare grond j,irdi aangekocht voor de stichting van reservaten, zoals iandschaps-, weidevogel- en janzenreservaten- Totale kos ten (in prijzen van 1974) wor den geraamd op ruim ander half miljard gulden. Aanloop kosten de eerste vier jaar: 45 miljoen gulden. Dat staat in de nota Natuur- ,n Landbouwschapsbehoud, d;e volgende week aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden en morgen door het kabinet zal worden behan deld. Samen met de twee no ta s over nationale parken en nationale landschapsparken moet deze nota de basis aan geven voor een totaal natuur- en landschapsbeleid voor de komende twintig jaar. Overi gens is de financiering van deze plannen geheel op losse schroeven komen te staan, nu het aanleggen van een afsluit bare dam jn de Oosterschelde bijna 2 miljard extra gaat kos ten. Het kabinet wil, als die dam er komt, tot 1985 alle gelden reserveren en niet voor de nationale landschapspar ken. De regering vindt de opstel ling van een landelijk reserva- tenplan zeer urgent. De tot standkoming van reservaten is in grote mate afhankelijk van de grondverwerving. Aanko pen via de vrije grondmarkt is een uiterst moeilijke opgave geworden, zo staat in de nota. Ofschoon minnelijke verwer ving ui principe steeds de voorkeur heeft, is het van be lang dat in de nog op te stel len landrichlingswet een ont- eigeningsbasis voor reserva ten wordt opgenomen. Gezien de vaak langdurige procedures bij onteigening voelt het kabinet ook veel voor het instellen van gebie den met een beperkend re giem. Dat zijn agrarische ge bieden, die van belang zijn voor Iandschaps- en natuurbe houd, maar waar voortzetting van landbouw- en veeteelt mogelijk is. De komende tien jaar moet daarvan 100.000 hec tare worden aangewezen, vindt de regering. Volgend jaar wil men met de eerste 20.000 ha. beginnen. Daarvoor is wel een pakket maatregelen noddig cwn de be drijven in stand te houden- Dat zijn: een compenserende vergoe ding voor permanente na tuurlijke handicaps bij de bedrijfsvoering (bergboe- renregeling) invoering belieerdersinko- men (dat is een overheids bijdrage voor die boeren die uit milieu-oogpunt hun be drijf niet verder kunnen uitbreiden en dus een be paald inkomen derven); een verruimde subsidie voor bedrijfsontwikkeling; bijdragen in onderhouds- en investeringskosten wegens verzwaarde eisen voor het landisch apsbehou d Het gaat in totaal om min stens 7.500 bedrijfsgebouwen, als het plan (100.000 ha) in 1985 is gerealiseerd. De aan loopkosten in 1975 worden ge raamd op bijna 16 miljoen, in 198o op bijna 80 miljoen gul den. Iti het kader van een lande lijk reservatenplan zullen de volgende maatregelen niet achterwege kunnen blijven: het bevorderen (ook finan cieel) van restauratiemogelijk heden voor in verval verke rende historische boerderij en: het verstrekken van onder- houdssubsidies voor histori sche boerderijen het verlenen van toereiken de tegemoetkomingen bij ver bouw en uitbreiding van histo rische boerderijen; het ontwikkelen van mo dellen voor moderne bedrijfs gebouwen die het landschap niet zullen ontsieren. De regering vindt dat niet alleen liet rijk hiervoor de no dige financiën op tafel moet leggen, maar dat ook de lagere overheden (provincie, gemeen ten) over de brug moeten ko men. (Van onze correspondent) VATICAANS!'AD-ROER MOND In het Vaticaan wordt momenteel een pakket informatie, documentatiema teriaal en brieven bestu deerd, afkomstig van ruim driehonderd priesters uit het bisdom Roermond. Het zijn voornamelijk persoonlijke brieven w'aarin de onderte kenaars hun visie geven op hun eigen werksfeer en werksituatie in het Roer- mondse bisdom. Onlangs heeft de zogeheten solidariteitsgroep in Limburg '"i priesters opgeroepen om persoonlijke brieven aan het Vaticaan te laten weten hoe zij hun werksituatie in het bisdom ervaren. Dat gold onder meer ten aanzien van het probleem rond de Heer- lense theologie-opleiding, maar ook de persoonlijke be trekkingen met mgr. Gijsen en het bisschoppelijk be stuursapparaat. Die oproep leverde ruim honderd brieven op, meestal door drie of vier personen ondertekend, omdat in bijna aiie gevallen pastorale teams hun ervaringen en gevoelens op schrift stelden. Leden van (ge wetens) nood zullen gaan klagen, nu ook de priesters van het bisdom de weg naar Rome gevonden schijnen te hebben. Dat levert dan een druk ver keer op tussen het Limburg se bisdom en Vaticaanstad. Schriftelijk, maar ook per soonlijk. Eind deze week ar riveert in Rome bijvoorbeeld de delegatie van de Heerlen- se theologie-opleiding, die hier een serie vervolgge sprekken komt voeren over de nog altijd bestaande me ningsverschillen over de op leiding tussen het Vaticaan en mgr. Gijsen enerzijds en de HTP anderzijds. Mgr. Gijsen is onlangs ook weer zelf een aantal dagen in Rome geweest. „Misschien komt bij wei iets tè vaak, alsof er tè veel uit te leggen is, te verdedigen valt", aldus een opmerking binnen het Vaticaan. waar men langza merhand het veelvuldige be zoek van de Roermondse bis schop argwanend gaat be zien. Al is er van de andere kant waardering voor de wijze waarop de Roermondse bisschop zijn stukken altijd Bisschop Gijsen 51 afspraken in Rome de solidariteitsgroep wilden Wieren slechts meedelen dat e inhoud van de brieven zeer verschillend is. en ge zien de persoonlijke aard er en wilde men er niet uit nieren Op diverse plaatsen net Vaticaan op het staatssecretariaat en de be langrijkste congregaties worden de brieven thans be- Volgens mededelingen in Va- 'f®? kringen zpu een jEJ? doe' van de brief een m eteneur hebben. De j ^zielzorgers in het bis- Zw Oermond v°elon zich nut °espannen en onge ilst over de werksfeer in niet Srt! Dat is °P z'ch ,i sc't°kkend nieuw, omdat ters „f61 '"dividuele pries- graepen hun °nge- zaken h' °Ver de «ang va" bisdom c"?1 het Limburgse sdom hebben geuit Wel r. tvils. dat ke' nu gebeurt l Peven rechtstreeks aan lies. Vaticaanse instan- en onzekerlreid L,mb4°°Een'i T't l6ke" in heeft aantal van hen nu«ius°ninnri "2,® bij de An je i0 p",.06" Haa«' mgr gestaan M op de stoep sptek is h"faF tot ,een p- men upt en nlet geko~ baar A '5 zeer wel denk- aie V6ZeUrle en of !ek®n nu ook recht streeks k,L nu ook recht" |L hel Vaticaan hun voorbereid. Mgr. Gijsen moet tijdens, zijn recente bezoek aan Rome ongetwijfeld op de brievenlawine uit zijn bis dom gewezen zijn. Maar het programma van Gij sens be zoek was topgeheim. „De monseigneur heeft maar liefst 51 afspraken", aldus mededelingen vanuit Roer mond. Mgr. Gijsen heeft in Rome op 'n „geheim adres" gelo geerd. slechts bekend aan een handjevol vertrouwelin gen of relaties Hij, logeerde dit keer niet in zijn vaste hotel aan de Via della Conci- liazione maar was onderdak bij zusters, ook vlak bij het Vaticaan en waar in huis ge legenheid was tot mislezen. Mgr. Gijsen wil namelijk tij dens zijn Romeinse bezoeken zo weinig mogelijk tijd ver liezen. Vandaar ook dat er geen gesprekken met de pers mogelijk waren, „ook al niet omdat er zo weinig te zeggen valt, en omdat zijn uitspra ken toch maar verdraaad in de kranten komen of ver keerd begrepen worden", al dus een goede vriend van de Roermondse bisschop. Samen met zijn collega, de Rotterdamse bisschop mgr. Simonis schijnt mgr. Gijsen besloten te hebben voortaan geen journalisten meer te woord te staan, „en zeker al niet van die nieuwsmedia die de bisschop toch al niet zo goed gezind zijn", aldus die zelfde Romeinse vriend. FRANS WIJNANDS (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) DE MEEST GULLE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Al jaren be staat er in Nederland een wet telijke regeling voor de dienst- en rusttijden van de bestuurders van vrachtauto's en autobussen. Deze bepalingen zijn opge nomen in de rijtijdenwet en het rijtijdenbesluit Ze zijn gemaakt ter bescherming van de werknemer en ook voor de veiligheid van liet verkeer. Oververmoeidheid van be stuurders door te lange werk- of te korte rusttijden kan im mers de verkeersveiligheid in gevaar brengen. De voorschriften voor de be stuurders en bijrijders van vrachtauto's en de bestuurders en conducteurs van autobussen gelden onder meer voor de duur van de rijtijd en de werktijd (die ook andere werkzaamheden dan het rijden omvat). Verder voor de rust tijd eu de diensttijd, dat is de tijd die ligt tussen twee rust tijden van tenminste .acht uur en die ook kortere rusten en wachttijden kan omvatten. Om controle op deze voorschriften mogelijk te maken, moeten bestuurders en bijrijders deze tijden aantekenen in een werkboekje. I11 1971 zijn de bepalingen in het rijtijdenbesluit aange past aan verordeningen die in EEG-verband zijn opgesteld voor het wegvervoer. Zo geeft de in 1969 door de raad van de EEG uitgevaardigde veror dening normen voor de rij- en rusttijden van de bemannings leden van autobussen en vrachtauto's. De in 1970 opgestelde Euro pese verordening (de tacho- graafverordening) ffegelt de invoering van een mechanisch controle-apparaat dat het werkboekje zou kunnen ver vangen. Dit is de tachograaf; omdat de invoering ervan be rust op een Europese verorde ning. ook wel e-taohograaf ge noemd. Werkboekje De e-tachograaf is een soort klok die de rijsnelheid, de rij tijd, de afgelegde afstand, de werktijd, de rusttijd en de wachttijd kan registreren. Wie de e-tachograaf gebruikt, be hoeft dus geen werkboekje meer in te vullen. In Neder land bestaan ook tachografen de zogenaamde n-tachogra- fen die alleen de rijsnel heid, de rijtijd en de afgeleg de afstand kunnen registreren. Bij gebruik hiervan moet nog wel de weekstaat van het werkboekje worden ingevuld; ui grensoverschrijdend ver voer moet men zelfs het hele werkboekje blijven gebrui ken. Volgens de Europese tacho- graaf-verordening moet met ingang van 1 januari 1975 de e-tachograaf zijn aangebracht op vrachtauto's die gevaarlijke stoffen vervoeren en een treingewicht hebben van meer dan 3500 kg. Deze bepaling geldt ook voor alle nieuwe vrachtauto's boven 3500 kg treingewicht en voor autobus sen in het ongeregeld vervoer. Oudere voertuigen in deze ca tegorieën vrachtauto's en bus sen moeten met ingang van 1 januari 1978 aan de verplich ting voldoen. Wanneer deze auto's voor 1 januari 1975 zijn uitgerust met een n-tacho- graaf, dan mag deze nog wor den gebruikt tot 1 januari 1980. met een treingewicht groter dan 7,5 ton de tachograaf al verplicht sinds 1956. Ook de Nederlandse regering heeft besloten voor enige categorie- en vrachtauto's de tachograaf eerder in te voeren Sinds 1 oktober j.l. is de tachograaf al verplicht bij het vervoer van bepaalde gevaarlijke stoffen. Met ingang van 1 december wordt de tachograaf verplicht voor vrachtautocombinaties met een treingewicht van meer dan 20 ton. Doordat de e-tachograaf alle gegevens objectief en waar heidsgetrouw registreert, kan het werkboekje vervallen. De bestuurders en bijrijders be hoeven dan niet meer zelf al lerlei dingen in te vullen en daarmee wordt ook het maken van onjuiste aantekeningen voorkomen. De meeste onjuistheden die nu in de werkboekjes voorko men, hebben betrekking op de maximaal toegestane rijtijd van acht uur of rij-afstand van 450 kilometer per man en op de verplichte rusttijden van acht uur. Deze rusttijden bijvoorbeeld mogen wel wor den doorgebracht 'in de auto, wanneer deze een slaapbank bevat, maar dan moet de wa gen stilstaan. feur is echter niet denkbeel dig. Wordt de man ziek dan valt hij terug op een lager loon, blijft hij in functie dan moet hij vaak door te grote inspanningen te vroeg „afha ken". Volgens de nu actie-voeren de chauffeurs zal de tacho graaf de ontoelaatbare toestan den bij het wegvervoer niet wegnemen, omdat de regels op het gebied van rij- en rusttij den (nog) niet zijn veranderd. De tachograaf is alleen maar een beter controlemiddel, zon der dat aan de wantoestanden een eind wordt gemaakt. Im mers, zolang niet overal de cao wordt nageleefd en de moordende concurrentie tussen de vele kleine bedrijfjes blijft bestaan, zal in de eerste plaats de chauffeur de dupe van de tachograaf worden: hij moet de regels overtreden, wil hij een normaal inkomen verdie nen en er niet „uitvliegen". De werkgevers zijn tegen de tachograaf, omdat de loonkos ten sterk zullen stijgen, door dat nieuwe chauffeurs moeten worden aangetrokken. Uitputting Verplicht In enkele andere landen, on der meer Duitsland en Frank rijk, is men inmiddels reeds overgegaan tot invoering van de tachograaf voor bepaalde categorieën motorrijtuigen. In Duitsland is voor voertuigen De bestuurders vinden dit va a z bezwaarlijk, omdat ze na het bereiken van de plaats van bestemming zo snel moge lijk willen terugkeren. Dat niet alleen om spoediig weer thuis te zijn maar ook omdat hun inkomen mede afhanke lijk is van eeti kilometertoe slag, waardoor het, belang ont staat binnen een zo kort mo gelijke periode zoveel moge lijk kilometers te maken. Het gevaar van ongevallen door oververmoeidheid en vroegtij dige uitputting van de chauf- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM - „Terbe schikkingstelling van de rege ring is een volslagen ondeug delijk middel om de maat schappij tegen figuren als de ze verdachte te beschermen. Dat is gebleken na zijn vorige veroordeling. Door de heren medici wordt niet gedacht aan bescherming van de maat schappij. Men zegt dat iemand medisch genezer, is en dan gaat hij weer de straat op. Het gevolg is een reeks nieuwe 'eiten". Dit zei de officier van justi- ie bij de rechtbank in Am sterdam. mr. A F.J-C. Haber- mehl, woensdag ter inleiding van zijn eis van tien jaar met aftrek tegen de 34-jarige Hen- ny K. Mr. Habermehl achttte bewezen, dat Henny K. zich in 1973 en 1974 schuldig had ge maakt aan afpersingen, dief stallen met geweld en ver krachting van een 83-jarige bewoonster van het St. Pieters en Bloklands gasthuis in Amersfoort en een 64-jarige secretaresse, die in haar wo ning in de Bijlmermeer werd aangerand Henny K. was in 1970 na een eis van tien jaar voor gelijksoortige feiten veroor deeld tot drie jaar en t.b.r. maar werd in het najaar van 1972 voorwaardelijk uit de kliniek ontslagen. De aanrander was in beide gevallen op dezelfde wijze te werk gegaan. Hij klom 's nachts door een open staand raam naar binnen, drukte zijn slachtoffer een doek op de mond, blinddoekte Iraar en zette haar een mes op de keel. Nadat hij geld had geëist en gekregen verkrachtte hij zijn slachtoffer en nam tenslotte ook nog goud en zilveren sie raden mee. Gezien hadden de dames de indringer niet. Maar hij had zowel in de Bijlmer meer als in Amersfoort vinger- .fdrukken achtergelaten en die werden hem noodlottig. De 64-jarige secretaresse vertelde als getuige dat zij, toen zij door de aanrander op bed werd geworpen nog had gezegd; „Ik kan je moeder wel zijn". Hij had toen geant woord: „Ik kan geen jonge vrouwen krijgen want ik ben melaats" Toen was de vrouw, zoals zij zei, helemaal in pa niek geraakt. De aanrander had haar geprobeerd gerust te stellen met de woorden: „Stil maar moeke". Volgens de destijds uitge brachte rapporten is de ver dachte „moeilijk te doorgron den" en is bij hem een „ge vaarlijke koppeling van seksu ele en agressieve driften aan wezig". Hij werd sterk ver minderd toerekeningsvatbaar bevonden. De verdediger, mr. M.R. Roethof uit Zwolle, vond dat de therapie na die eerste ver oordeling het doel heeft ge mist. IN de Rustenburgerstraat in Amsterdam is in de nacht vau dmsfag op woensdag een wo ning op de tweede etage ge heel uitgebrand De brana maakte tien mensen dakloos. DE Spaanse poiitie heeft dins dag de arrestatie bekendge maakt van 14 vooraanstaande linkse Spanjaarden, die zijn aangenouden tijdens een ..ille gale vergadering". CALCUTTA (RTR) Een al zes jaar woedende onder grondse brand bedreigt de wo ningen van 20.000 inwoners van de Indiase stad Sancloria. Het vuur In een kolenmijn heeft zich dusdanig uitgebreid dat het gemeentebestuur van Sanctoria de bevolking drin gend heeft aangeraden haar huizen onmiddellijk te verla ten. Sanctoria ligt op 240 kilo meter van Calcutta. De brand ontstond zes jaar geleden, toen de kolenmijn nog in handen was van de Britse firma Andrew Y Yuk. Maar noch zij noch de huidige directie van de genaaste mijn heeft het vuur kunnen doven omdat er onoverwinnelijke technische problemen zijn. BRIDGETOWN (RTR) De secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. Philip Potter, heeft in Bridge town op de Barbadoseilanden gezegd dat de universiteiten in de derde wereld nog steeds instituten van het kolonialisme zijn. Hij prees president Julius Nyerere van Tanzania voor diens streven naar gelijkheid door onderwijs. Een voorbeeld dat navolging verdiende in an dere onderontwikkelde landen, zei hij. DR. Bridget Rose Dugdale, de Ierse dochter van een Britse miljonair, is gisteren door een rechtbank In Dublin tot negen jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het kapen van een helikopter waarmee zij een politiebureau in Noord- Ierland wilde bombarderen. (ADVERTENTIE) Philips batterijen, die gaan maar door WASHINGTON (AFP) President Gerald Ford heeft wat gedaan aan de volgens hem kille smaak die zijn voor ganger Richard Nixon bij de inrichting van het Witte Huis had tentoongespreid. Zo heeft Ford de militaire vaandels rond zijn bumaiu la ten wegnemen en heeft hij het grote blauwe tapijt met het presidentiële zegel dat ervoor lag, vervangen door een geel tapijt. Op de schoorsteen heeft hij een oude familieklok neer gezet die hij al in zijn kantoor in het congres had staan. „De president wil werken in een omgeving die zijn stijl weerspiegelt", zei de pers dienst. (ADVERTENTIES) éindelijk wordt thee recht gedaan. 3M Duikertjes. Makkelijk, lekker on nietduu''. Zwaar voo Donkere tabak. Met een soepele lange draad Lekkere zware Dragon.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15