3sbel: de orden al nu de Decker l-hobby-box e in huis!! KVP-kritiek aantal ministers „Met 304 0 75 in 21 4230 studeren' KVP: niet méér geld voor stimuleren economie &/cfehoj^ Chaos aan grenzen Prijsbewust spelen in de Staatsloterij ANDERS VERDELEN Linkse fracties negeren wens van Lubbers Abortusdebat in Frans parlement begonnen Huisartsen zijn ziedend ARTSEN ONDERZOEKEN NIXON Tunes iè bedankt Nederland de Staatsloterij bureau s. Decker AARDGASPRIJZEN binnenland buitenland 1 14.-18.- e van Riel B.V. IS SENAAT: Vrijlating theevenement BLIJVERTJES Nlvoncl- j ei ponnen tot maat 52 BEUNHAZERIJ Scherpe controle rond Londense vliegveld Gatwick PROTESTEN GEDUPEERDEN Uit de hand Belasting over pensioenpremie Tanaka verlaat politieke toneel WOENSDAG 27 NOVEMBER 1974 W 36150. IM lenchamnanttegeüjk an maxi nachtpon i geruwde nylon, met hier en daar, net waar het leuk .staat, 'n rimpeltje l en 'n ruche. 104-164 iwïdeiij&x! Rotterdam, Tel. 010^372^^ rkrijgbaar bij: tUGSTRAAT 19 BREDA (Van onze parlementaire red.) pEN HAAG „Bij nieuwe verkiezingen zal er geen ande re regeringsmogelijkheid ko- "en Zonder samenwerking ,an de progressieve partijen met de confessionele partijen Mtit ons land onbestuur baar". Dat was gisteren in de fjrste Kamer de mening van Pv4^.fractieleider Broeksz. Als dat zo is, dan zal er toch nog keel vrat In de samenwerking moeten veranderen, vonden de confessionele fractieleiders Teijssen (KVP), Albeda (AR) en Van Hulst (CHU). De heer Teijssen zei onomwonden: ven volgend kabinet is alleen denkbaar met of zonder een volledige vertegenwoordiging van bet CDA De nieuwe leider van de KVP-senaatsfractie constateer de niet alleen een gemis aan kwaliteit hij een aantal minis- iera en staatssecretarissen in bet kabinet-Den Uyl, maar ook een aantal tekortkomingen in het regeringsbeleid. Als zo danig noemde hij o.a.: het ont breken van een wezenlijk en gericht werkgelegenheidsbe leid, de stilstand in de ver nieuwing van de bestuurlijke organisatie van ons land, de afwezigheid van een behoor lijk milieubeleid en het ach terblijven van de woning bouw. De woordvoerders van vrij wel alle partijen waren het er over eens, dat de regering meer aandacht zal moeten ge ven aan de werkgelegenheid, de positie van het midden- en kleinbedrijf, het bedreigde be staan van boeren en tuinders en de zwakke positie van gro te delen van het particuliere bedrijfsleven Hoe dat zal moeten worden uitgewerkt, blijft echter een strijdpunt. De heer Broeksz (PvdA) consta teerde: „Zoals altijd zijn de deskundigen aan de wal het volstrekt oneens over de te nemen maatregelen". In dit verband wilden de heren Van Riel (WD) en Van Hulst (CHU) een duidelijke uiteenzetting horen van de mi nister-president over hetgeen zich heeft afgespeeld rond de vrijlating van de twee Pales tijnse terroristen uit Scheven- ingen. „Zij werden niet op hun wenken, doch zelfs vóór hun wenken bediend", meende de heer Van Hulst. De heer Van Riel (WD) toonde zich opvallend Hef voor de confessionelen. Over een tantal zaken uit het gemeen schappelijke urgentieprogram ma 1911-1975 van de confessi onele partijen valt met ons altijd te praten", aldus Van Hiel Het feit dat de CDA- politici de „tijdstroom" tegen hehben, legt ook verplichtin- fen op mijn partij, meende hij. Hij herinnerde aan het optreden van De Jong als pre mier: „Hij had de confessione- 'en nog een aantal jaren doorslaggevende kracht kon en bezorgen". DEN HAAG (ANP) Een puzzel? Vóór aanstaande zondag niet voor de ettelijke duizenden leerlingen van de examenklassen van het VWO. Zij zullen dan weten, dat het opschrift van dit be richt betekent: iemand eind diploma gymnasium b-nieu- we stijl, dat nog moet worden gehaald, wenst in 1975 in Amsterdam genees kunde te gaan studeren aan de gemeentelijke universi teit. De cijfers kunnen voorko men op liet aanmeldingsfor mulier van gegadigden voor een plaatsje op universiteit of hogeschool. Ze moeten nog worden aangevuld met ande re cijfers en met de nodige kringetjes om reeds voorge drukte cijfers of letters. Ze moeten ook worden aange vuld met letters en dat die nen allemaal hoofdletters te wezen. Bij het formulier hoort het boekje "procedure voor de centrale aanmelding van eer stejaarsstudenten weten schappelijk onderwijs 1975 - 1976". een werkje dat 20 pa gina's telt. Daaruit wordt te vens de indruk opgedaan, dat de geautomatiseerde admini stratie dan goed en vlot zal werken. Toch valt er ook nog te lezen: "Ais u in de maand 1974 een aanmel- dingskaart rijksstudietoela gen (witte ponskaart met groene rand) ontvangt, kunt u die vernietigen". (ADVERTENTIE) Moet je meemaken. 40 3M duikertjes voor de 'lekkérstè-thee voor maar 1.30. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tegen de verwachtingen in dringt de KVP-fractie in de Tweede Kamer bij het kabinet niet aan op meer geld voor het stimuleren van de economie. Fractiewoordvoerder Van Amelsvoort liet wel blijken, dat de KVP uit is op een andere verdeling binnen het door het kabinet aangekondigde maatregelenpakket van 3,5 mil jard gulden. De KVP wil dat er meer nadruk komt te lig gen op lastenverlichting voor de particuliere sector. In dat verband bepleitte Van Amelsvoort voor een ho- ger aftrekpercentage dan 20 procent. Voor vervroegde af schrijving op investeringen, voor verlaging van de ven nootschapsbelasting en een ho gere zelfstandigenaftrek dan door de regering wordt voor gesteld (f 1500). Een hogere zelfstandigenaf trek komt de KVP-fractie aantrekkelijker voor, dan het door de WD-fraetie gelan ceerde plan neergelegd in een wijzigingsvoorstel-Porthei- ne om de invoering van de belastingvrije fiscale oude- dagsreserve voor zelfstandigen te versnellen. Overigens zei Van Amelsvoort geschrokken te zijn van de mededeling dat de helft van de zelfstandigen te kennen geeft helemaal niet aan deze regeling te willen deelnemen. Hij bepleitte in dit verband een betere voorlich ting- „Als zelfstandigen goed rekenen zullen ze van de re geling gebruik maken, al was het alleen maar om het rente voordeel en het inflatievoor deel". Over de tijdelijkheid van de door de regering voorgestelde maatregelen denken de twee grote regeringsfracties PvdA en KVP Het hunne. Zonder nu op het opheffen van de tijdelijkheid te willen aan- ADVERTENTIE Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 hoek Van Coothplein Breda - tel. 01600-3 49 65 's Maandags de gehele dag ^____^esloten<^^_^__ (Van onze parlementaire OEN HAAG De drie pro- jjhssieve regeringsfracties in «Tweede Kamer (PvdA, ÏJJ en D'66) en de PSP en a. OeOO*" ondanks het feit minister Lubbers van Eco- mlsche Zaken dit ontraden toch de motie van de socl- Wierenga gehandhaafd me' Shell en Esso opnieuw ?aan onderhandelen over A "'rhoging van de aardgas- yfengst voor de staat van 109 procent. D:t ondanks de toezegging hu ?!ni,ster Lubbers, dat bij afsluiten van nieuwe con- ac-en met de wens van deze ■,,„I'nSsfracties rekening zou Wwrt ge.houden' De motie 0 weliswaar verworpen, tiwf voor de minister "are bijsmaak. Zij MiVCkere zin tot n ^keurirtg in van het l°e door hem gevoerde V ,m deze zaak. Lubber en wee®c 'ia<l ministei ^en deel de maatschappijen h»w... !ven toevloeien. Zij (I,,., niet alleen het gas in 8 dom, maar zij moeten liSTiiingespoord blijven de E"en tot en met uit te „„T1 eh elders naar nieuwe ■Sgttte zoenen herpen werd ook de mo- op gewezen, dat van de meerop- dringen, zoals wel gebeurd is door CH-woordvoerder mr. Scholten, zeiden zowel Dolman (PvdA) als Van Amelsvoort (KVP), dat volgend jaar te bezien valt welke maatregelen inderdaad tijdelijk zullen zijn. Dolman: „Hoe tijdelijk dat zien we nog wel". Van Amels voort: „Er zitten natuurlijk blijvertjes in de nu te nemen tijdelijke maatregelen". Bij de voortgezette behande ling van de economische maat regelen hield mr. Koning (VVD) een uitgebreid betoog over de noodzaak de belas tingdruk te verlagen. Hij on derbouwde die noodzaak met veie uitspraken over belasting ontduiking, belastinjgvlucht en inflatie. Fraude en belas tinjgvlucht zijn volgens hem geen randverschijnselen meer, waarvoor ze lang zijn gehou den. „Het Nederlandse belas tingklimaat is grondig verziekt en het is de taak van de regering daaraan wat te doen". Koning zwaaide met een motie over verlichting van de vennootschapsbelasting, waar voor hij .gehoord het betoog van de KVP-fractie vol doende steun lijkt te kunnen krijgen. De VVD'er De Beer hield een pleidooi voor herinvoering van de aftrekbaarheid van on derhoudskosten van de eigen woning. Uitgangspunten daar bij zouden moeten zijn: hand having van het huidige sys teem van vaste bedragen die bij het inkomen dienen te worden opgeteld als huur waarde van het eigen huis, aftrekbaarheid van onder houdskosten voorzover dit groot onderhoud betreft waar ook huurders niet voor behoe ven op te draaien (buiten schilderwerk, reparatie< dak, riolering etc.), overwegen of deze aftrekbaarheid alleen moet gelden voor woningen boven een bepaalde leeftijd. Volgens De Beer neemt de beunhazerij in de bouw hand over hand toe. Een serieuze schatting wijst erop dat in 1973 de beunhazerij meer dan een miljard aan werken bin nen de bouw voor zijn reke ning nam. Volgens De Beer is een deel van de beunhazen officieel werkloos of arbeids ongeschikt „en pleegt dus re gelrechte fraude m-b.t. de so ciale uitkeringen Een ander deel werkt wel bij een baas, maar pleegt beunhazerij in de avonduren en de weekeinden, waardoor zij voor een stuk werkloosheid bii hun collega's zorgen". tie van Van Gorkum (PPR) diie wilde dat alle aardgascon tracten openbaar moeten wor den gemaakt. Deze zaken Kwamen aan de orde bij de stemming van de Tweede Kamer over de aan vaarding van het aardgasprij- zenwetje. dat de minister van Economische Zaken de be voegdheid geeft een mini mumprijs vast te stellen, waaraan de verkoop- en distri butiemaatschappijen zich die nen te houden. Zoals bekend zal als gevolg hiervan de aard- gasprijs op 1 januari met on geveer vijf cent per kubieke meter stijgen. LONDEN (AP) In ver band met de toeneming van de IRA-terreur in Groot-Brittan- nië en de maatregelen die de overheid neemt om het gevaar zoveel mogelijk te keren, is gisteren een intensieve contro le ongesteld op het verkeer over de weg naar het Londen se vliegveld Gatwick. Morgen zal de regering in het Lagerhuis de door haar voorgestelde nieuwe anti-ter reurmaatregelen ter discusie stellen. Ondertussen heeft een aantal conservatieve Lagerhuis leden zich al uitgesproken voor de herinvoering van de doodstraf voor personen die schuldig zijn bevonden aan bomaanslagen. (Vervolg van pagina 1). tn totaal werd het verkeer via ongeveer twintig belang rijke grensovergangen in het gehele land belemmerd of on mogelijk gemaakt. Dat heeft al tot veel protesten geleid bij die bedrijven die van goeder envervoer over de weg afhan kelijk zijn. Zo hebben de Westlandse tuinbouwers om opheffing van de hlokkades gevraagd, terwijl de Algemene bond van groente- en fruitex- porteurs zich heeft gedistan tieerd van de actie. De werk gevers in slachtpluimveesector hebben staatssecretaris Van Huiten gevraagd te bevorde ren dat de grenzen vandaag weer open gaan. De Scheepvaartvereniging Zuid heeft de staatssecretaris dringend gevraagd maatrege len tegen de blokkade van de Rotterdamse en Schevenin-gse haventerreinen te nemen om te voorkomen dat schepen naar buitenlandse havens zul len worden gedirigeerd. In de loop van gisteren dreigde de wilde chauffeursac tie geheel uit de hand te lopen toen sommige vrachtrijders ook verkeerspleinen gingen bezetten, onder meer in Noord-Holland en Friesland, terwijl ook de Afsluitdijk en de Moerdijkbrug met een der gelijke actie werden bedreigd. Aan het eind van de middag verzamelden zich veel chauf feurs in een wegrestaurant bij de brug. Maar tot een afslui ting is het niet gekomen. De „Ohauffeursvereniging West", die de acties organi seert met welwillende steun in de rugvan de werkgeversbon den NOB-Wegtransport en de Katholieke Vervoerdersorgani satie, deelde mee dat „blokka des van hete binnenlandse wegverkeer niet in het actie plan waren opgenomenEer der was van die zijde ver klaard dat de acties zich tot de noordelijke provincies zouden uitbreiden In weerwil van de aankon diging van de staatssecretaris dat er stevig tegen de blokka des zou worden opgetreden, beperkte de politie zich in het algemeen tot het uitdelen van bekeuringen en het noteren van Kenteken-nummers- Dat heeft tot een scherp telegram van het Nederlands Confectie- centrum geleid, waarin staat dat de exporteurs aan de grensposten werden gecon fronteerd met dreigementen tot vernieling van banden, maar nergens een duidelijk optreden van de politie za gen. De Nederlandse Spoorwegen behoorden zeker niet tot de benadeelden: vele verladers deden aanvragen voor speciaal koelwagenvervoer. Deze drie artsen hebben in San Clemente (ex-president Nixons huidige woonplaats) de voormalige Amerikaanse president onderzocht op de mogelijkheid of Nixon als ge tuige kan verschijnen in het proces tegen een aantal van zijn voormalige medewerkers. Dezen moeten in de Waterga- te-zaak terecht staan. Een uitslag van het onderzoek tiog niet bekend. EEN Italiaanse regeringsin apecteur heeft bij een routine controle in Catanië op Sicilië een grote oplichtingszaak ont dekt bij het Italiaanse Finan cieringsinstituut. Deze staats instelling blijkt aan meer dan duizend „niet bestaande" werknemers in totaal meer dan 2 miljard lire (f 8 mil joen) te hebben uitgeleend. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Neder landse huisartsen zijn ziedend Ze voelen zich beetgenomen door de regering-Den Uyl, die hen belasting wil laten betalen over een deel van de (hoge) pensioenpremie, die zij jaar lijks verplicht moeten beta len. Tijdens een persconferentie gisteren van de Landelijke Huisartsenvereniging verklaar de de voorzitter, de heer S. van Randen, dat het wetsont werp „verdeling over opvol gende jaren van bedrijfslasten die verband houden met toe komstige wijzigingen in lonen of prijzen", waarom het alle maal draait voor de huisartsen volstrekt onaanvaardbaar is. Als het wetsontwerp wordt aangenomen door de Kamer, aldus de LHV-voorzitter, dan kan dit a-ls consequentie heb ben dat de tarieven voor par ticulieren met 3 gulden per consult omhoog gaan (en dat het ziekenfonds per ingeschreven patiënt 10 gulden meer zal moeten betalen). De andere mogelijkheid is, dat de hele pensioenregeling teniet wordt gedaan, omdat de lasten voor de gemiddelde huis-arts meer zijn te dragen. De huisartsen betalen voor hun pensioenfonds gemiddeld een premie van 21-000 gulden per jaar. De helft daarvan is bestemd voor de „waarde vastheid" van de pensioenen Het gaat om dit laatste deel Het wetsontwerp voorziet ei in, dat hierover belasting be taald moet worden. Dat steekt de huisartsen te meer, omdat hun hele pensioenregeling juist is gebaseerd op het feit dat de premie in zijn geheel aftrekbaar iis voor de belas ting. Een regeling, die nog maar in 1973 de inistemmi-ng van de Kamer kreeg. De LHV, die inmiddels een motie heeft aangenomen waarin het wetsontwerp een daad van onbehoorlijk bestuua wordt genoemd, heeft donder dag een gesprek met de staatssecretaris van Sociale Zhken- In december wordt ee-n demonstratieve vergadering gehouden, waarop ook de staatssecretaris Hendriks is uitgenodigd. Ook verder be zinnen de artsen zich op ac ties. Staking behoort daar niet bij, aldus heel nadrukkelijk de LHV. niet Hoe u ook denkt, over de actie van de vrachtautochauf- feu-rs, feit is dat we met ons dertien miljoenen gisteren geen kant uit konden. it We zaten vast. Dichtgetim merd' ■ie Alleen langs boerenkarren- paadjes en smokkelroutes kon je het land nog uit, maar slechts weinigen kennen daar de weg. Weet u wa.t solidaire chauf feurs zijn? ie Automaten. ie Sjonge, juffrouw toch, zei de directeur tot zijn secretaresse, u bent nog nooit zo vroeg te laat geweest als vanmorgen- ie Soms doen zich toch merk waardige samenlopen van omstandigheden voor. Coïnci denties, noemen ze dat. Uitge rekend vandaag krijgt een col lega op zijn bureau een brief van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Trans portondernemingen, van de EVO en van het NOB-weg- transport. In die brief wordt een aantal beroepschauffeurs genoemd die zijn onderschei den met een gouden speld en een erediploma, omdat ze enorm hun best hebben ge daan. ie Ze moeten voor Sfo'n onder scheiding nogal wat doen, b.v. minstens 20 jaur op een vrachtauto of bus zitten, min stens 10 jaar ook in 't buiten land, waar hij een half mil joen kilometer moet hebben gereden, geen ongeluk door schuld enz., enz. „Zoals andere jaren het ge val was, springen de prestaties van de Nederlandse chauffeurs ook thans weer in het oog", schrijven de vervoerdersorga nisaties in hun brief. Het wordt tijd, zo liet een collega-fan me weten, dat ze in Zeeland de aardappelen eens afgieten if En uit België had hij verno men, alsdat ze daar ook vrese lijke narigheid hebben met de regen op de akkers, maar dat ze er daar geen probleem van maken. Als de aardappelen gaan rotten, zeiden ze daar, kunnen ze altijd nog frieten eten. Een man met twee harten in Zuid-AfrikaEr zijn er daar altijd nog veel meer, die er helemaal geen lijfoen te heb ben- if Nog nagekomen, maar nog steeds actueel, een zéér bij zondere bijdrage, te weten de nieuwe naam voor het Neder landse politiekorps. Het Nederlands Blaaspijpen- semble. if Ik ben weg. Even uitbla zen. MERUN (Van onze redactie buitenland) TUNIS De Tunesische re gering heeft de landen bedankt die hebben bijgedragen aan het oplossen van het jongste kapingsdrama rond een Britse VC-10. De dank gaat vooral uit naar Egypte en Nederland, die Pa lestijnen in hun landen vrij hebben willen laten en vlieg tuigen voor hun reis naar Tu nis beschikbaar hebben ge steld. De regering heeft gisteren het verzoek gekregen de Tweede Kamer op zo kort mo gelijke termijn in te lichen over haar houding bij de gij zelingsaffaire in Tunis. Het was ARP-fractievoorzitter Aantjes, die bij het begin van de Kamervergadering van dinsdag dat verzoek deed- Ook de Eerste- Kamer will zo spoe dig mogelijk alle informatie. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) PARIJS Dinsdagnamid dag is in de Franse nationale verg. dering het grote debat over hst wetsvoorstel van de regering tot legalisering van abortus begonnen. 40 Sprekers zullen liet woord voeren (hun spreektijd is onbeperkt), ruim 60 amandemenlen zijn inge diend en het debat, dat on danks de staking van de O.R-T-F. door de televisie zal uitgezonden worden, zal min stens drie dagen, maar waar schijnlijk langer duren. Om het wetsvoorstel goed te keuren heeft de regering 246 stemmen nodig: de tegenstan ders van het project beweren, dat dit getal niet gehaald zal worden, de voorstanders me nen, dat het uiteindelijk met 280 tot 300 stemmen aangeno men zal wuraen. Het wetsvoorstel is het werk van de minister van Volksgezondheid, mevr. isimo- ne Veil, die het dinsdagavond aan ue Kamer voorlegde en toelichtte. In net kort komt het re'je- nngsproject hierop neer. de vrouw en zij alleen kan het besluit nemen een abor'us te ondergaan. Doch alleen voor de elfde week van haai van gerschap (een anr nent dat aanzienlijke steun heeft, wil dit tot de twaalfde week uitbreiden^. TOKIO (AP) Premier Kakoewei Tanaka, die twee jaar geleden werd bejubeld als Japan's staatsman van de toe komst, heeft gistermorgen het politieke toneel met stille trom verlaten (zoals wij giste ren al in enkele edities kon den melden) als gevolg van rellen over de bronnen van zijn privé- vermogen. Elke maand zo'n 800.000 prijzen - totaal ruim 30 miljoen gulden. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van/500.000,„schoon". Lotenverkoop van 2 december af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de december-loterij op 2 december. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070 -653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 11,16 en 18 december Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de leen de 2e trekking zijn gevallen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9